Terneuzen plaatst parkeerautomaten Zomerfeesten van Ter Schorre en Zonnebloem Loodsenoorlog op kanaal Viertal voor rechter wegens heroïnehandel We<| Wes Boeren beducht voor stof van slakkenbedrijf Boete vooi café-ruit Ci Voor ouderen, zieken en gehandicapten in Terneuzen Expo 4400 Terneuzen9 De Geule NCYB TERNEUZEN VIERDE JUBILEUM IN LAAT ZATERDAG 5 MEI 1984 VAN LAND OP MARKT EN HERENGRACHT Hout- en Bouwbond FNV huldigde jubilarissen IN STROODORPE Wake Sasse vredes- werkgroep politierapport Aflevering 35 Extra geld restauratie molen Sluis MB T16 PAGINA ZEELAND 3 TA NM Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Parkeren op de Markt en aan de Heren gracht in Terneuzen gaat voortaan geld kosten. Blijkens een voorstel aan de commis sies financiën en openbare werken, zijn B en W van plan daar parkeerautomaten te plaatsen, dit met een proeftijd van een jaar. Vooral aan de Herengracht is het parkeren een nijpend probleem geworden. Het per centage langparkeerders schommelt er rond de 90. Ook op de Markt worden heel wat auto's voor een hele dag weg gezet. Uit een oogpunt van verkeersveiligheid en bereik baarheid van het centrum, en omdat zaken uit de buurt er om gevraagd hebben, heeft het college de knoop doorgehakt: voortaan betaald parkeren. In principe gaat dat gelden van maandag tot en met zater dag tussen 09.00 en 18.00 uur. Woensdag (marktdag) wordt uiteraard voor de Markt een uitzondering gemaakt. Ter- neuzen wil om te beginnen een soepel tarief hanteren: een kwartje per half uur, met een maximum-parkeertijd van twee uur. Parkeerwachters moeten naleving van de spe ciaal ingestelde verordeningen gaan controleren. B en W verwachten dat de inkomsten van de automaten de kosten voor het eerste jaar, ongeveer een ton, zullen dek ken. De beide adviescommis sies bespreken het voorstel op donderdag 10 mei om 19.30 uur in het stadhuis. De commissie financiën buigt zich dan ook over subsidieaanvragen voor de stadsvernieuwingsplannen Nieuwediep, Markt en Arse naal Ook de verbouw van de voormalige MAVO de Bran ding in de binnenstad en de verhuur daarvan aan de dag avondscholengemeenschap, komt donderdag weer aan de orde in twee commissies: fi nanciën en onderwijs. Zoals bekend nam de gemeenteraad, twijfelend aan de financiële consequenties, er vorige week nog geen beslissing over. B en W hebben de kwestie nog eens besproken en hun voorstel niet veranderd. Wel komt er een uitgebreider toelichting op de plannen. Van links naar rechts C. Kayser, F. Meeusen, S. Loof, M. de Regt, R. Jonkheim, A. van de Velde en J. Rie- mens. - foto henk hommers Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de Bouw- en Houtbond van de FNV heeft gisteravond zeven jubilaris sen gehuldigd. Dat gebeurde tijdens een feestelijk getinte bijeenkomst in dansschool Bilderbeek te Terneuzen. Voor de uitreiking van de bondsspeldjes was FNV-dis- trictsbestuurder Hen Lenting naar de Scheldestad geko men. Voor zijn 50-jarig lidmaatschap kreeg de heer W. de Regt de gouden speld met briljant opgespeld. De gouden bondsspeld was voor S. Loof die veertig jaar lid is. Vijf leden, die een kwart eeuw lid zijn, kregen een zilveren speld. Dat waren C. Kayser, F. Meeusen, R. Jonkheim, A. van de Velde en J. Riemens. Voor hun echtgenoten was er een bloemetje. In het begin van de bijeenkomst werd in verband met de dodenherdenking een minuut stilte in acht genomen. Na het officiële gedeelte werd de avond in een ontspan nen sfeer voortgezet. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT/SLUISKIL - Niet alleen 'buren', maar ook boeren uit de omgeving van Sluiskil vrezen de komst van het slakkenverwerkende be drijf Roberg BV naar het in dustrieterrein bij Stroodorpe. Ze zijn in de eerste plaats be ducht voor stofoverlast. Vol gens hen is het van de slak- kenbergen opwaaiende stof schadelijk voor de gewassen. Een achttal boeren(verte- genwoordigers) uit de omge ving kwam dat gisteren dui delijk maken op een hoorzit ting over een hinderwetver gunning in het Sasse gemeen tehuis. Zoals bekend waren een dag eerder de buren van Roberg al hun beklag komen doen, bang als ze zijn voor niet alleen stof, maar ook water en lawaaioverlast. Evenals de buren zullen waarschijnlijk ook de boeren hun mondelinge bezwaren omzetten in een formeel schriftelijk protest. Hoewel gemeente en bedrijf verzeker den dat er een waterreservoir is om de slakken bij voortdu rende droogte te besproeien, verlieten ze het gemeentehuis niet gerustgesteld. 'We zijn niet veel nader tot elkaar gekomen' concludeerde een vertegenwoordiger van de boeren, die overigens in het al gemeen ook bezwaar hebben tegen het gebruik van slakken in de wegenbouw. In Terneuzen-zuid Bungalows in plaats van een buurthuis TERNEUZEN - In plaats van een buurthuis zal aan de Hun- zelaan in Terneuzen-zuid een aantal bungalows worden ge bouwd. Dat plannetje van B en W blijkt uit een voorstel om het bestemmingsplan Hof Zel- denrust te wijzigen. De bun galows verrijzen op de plek waar eens een boerenschuur stond. Die zou eerst dienst gaan doen als buurthuis, maar is la ter toch gesloopt. Het volgende plan was de bouw van een nieuw buurthuis. Nu enkele noodlokalen aan de Sloelaan als zodanig dienst doen, is dat echter ook van de baan. Volgens het college zal een nieuw buurthuis nu worden opgenomen in het plan St. An- napolder. B en W vinden ove rigens dat bungalowbouw niet misstaat aan de Hunzelaan. Het voorstel komt eerst aan de orde in een vergadering van de commissie openbare wer ken op donderdag 10 mei, om 19.30 uur in het stadhuis. TERNEUZEN - Op de RK ba sisschool De Geule in Terneu zen-zuid wordt vandaag (za terdag) een expositie gewijd aan 'Terneuzen 400 jaar stad'. Dat gebeurt tussen 14.30 en 16.30 uur. De tentoonstelling is een uitvloeisel van een project over de geschiedenis van Ter neuzen. Alle klassen droegen daar een steentje toe bij. Van onze correpondent TERNEUZEN - De evenementencommissies van verpleeghuis Ter Schorre en de Zonne bloem-afdeling Groot Terneuzen hebben de handen ineengeslagen en een attractief pro gramma opgesteld voor de zomerfeesten die op 8 en 9 juni worden gehouden. Op het programma prijken onder meer een Breu- gheliaanse kermis, volksspelen, een show-programma en een prijskaarting. De feesten worden gehouden in een grote tent die nabij Ter Schorre wordt opgezet. Van onze correspondente TERNEUZEN - De NCBV (Nederlandse Christen Vrouwen Bond) vierde donderdag in de zaal van scholengemeeneschap Leeuwtjes te Terneuzen het 60-jarig bestaan. Dit gebeurde door middel van een feestelijk opgezette jaarvergadering, waarbij le den, oud-leden en vele gasten waren uitgenodigd. Na de opening met samenzang en gebed door presidente me vrouw E. van Asperen-van Dijk kwamen de gastsprekers aan het woord. Zij feliciteerden de vereniging met het jubileum. De secretaresse van de NCVB, mevrouw A. P. van de Peijl-Haeck, onthulde een tafelkleed dat het bestuur van diverse leden kreeg aangeboden. Het eigen koor van de vereniging luisterde de avond muzikaal op door een aantal Hollandse liedjes ten gehore te brengen. Na de pauze voerden achttien leden van de afdeling de anderhalf uur durende musical 'Emanfrustratie' op, voor een bomvolle zaal. Het hele gebeuren vindt plaats in het kader van de vie ring van 400 Jar Terneuzen. Toen de Terneuzense ouderen bij deze festiviteiten buiten de boot dreigden te vallen, omdat geen van de ouderenorganisa- ties gereageerd had op diverse verzoeken van de evenemen tencommissie De Vliegende Hollander, besloten Ter Schorre en De Zonnebloem sa men te werken. In eerste instantie werd ge dacht aan een ouderendag. Naarmate de ideeën op tafel kwam steeg het enthousiasme zodat men besloot er twee feestdagen van te maken. Begonnen wordt vrijdag 8 juni om 14.00 uur met een Breugheliaanse kermis met allerlei oude volksspelen, zoals sok slingeren, pierbollen en de Tuut van Gies. Dit buitenge- beuren vindt plaats om en na bij Ter Schorre. Bekende Ter- neuzenaars hanteren dan het Rad van Avontuur, 's Avonds is er in de grote feesttent een optreden van de bekende Zeeuwse troubadour Piet Brakman en het duo Sympa thiek (orgel, viool en zang) uit Sas van Gent. De plaatselijke middenstand verzorgt hapjes en drankjes. Tijdens de feesten is er een expositie van tekeningen, ge maakt door leerlingen van de lagere scholen. Voor de beste inzendingen zijn er mooie prijzen beschikbaar. Het on derwerp is geheel vrijgelaten. De expositie is van 8 tot 18 juni te zien Ter Schorre. Verder staan nog op het programma een show van de mooiste en leukste creaties van de op koninginnedag ge houden modeshow. Boerenka- pel De Bêtestekers verzorgt ook een optreden. Teyens zal volksdansgroep De Veste een aantal dansjes laten zien. Zaterdagmiddag 9 juni wor den de feesten afgesloten met een grote prijskaarting. Kapi tein Willem van der Decken verricht dan ook de trekking van de te houden loterij. Kaar- Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Oecu menische vredeswerkgroep Sas van Gent houdt op vrijdag 11 mei een wake in de RK kerk te Sas van Gent. Deze wordt gehouden in samenwerking met andere vredesgroepen en staat in het kader van de ac tieweek van het Interkerke lijk Vredesberaad. Thema zal zijn 'Mogen recht, vrijheid en vrede verdedigd worden met gebruik van (kern) wapens?' In samenwerking met de gezamenlijke koren willen de vredeswerkgroepen zich door gebed en zang op deze vraag bezinnen. De wake begint om 19.30 uur en iedereen is wel kom. GOES - Bij het garagebedrijf V. O. in Goes-zuid is ingebro ken, door het verwijderen van een ruit. Uit het kantoor werd een brandvrije kluis met daarin een groot aantal kente kenbewijzen ontvreemd. De kluis is vermoedelijk met een bij het bedrijf in reparatie zijnde Mercedes 200D kente ken 44-TH-58 vervoerd, want deze Mercedes wordt eveneens vermist. HULST - De politie hield don derdag tussen 14.00 en 17.00 uur snelheidscontrole op een drietal plaatsen in Hulst. Op de Absdaalseweg liepen drie automobilisten een bekeuring op wegens te hard rijden, op de Koolstraat vijftien en op de Zoutestraat twee automobilis ten. De hoogst gemeten snel heid was 79 kilometer per uur, terwijl op alle drie de straten slechts 50 kilometer mag wor den gereden. TERNEUZEN - Een zwaar- en een lichtbeschadigde perso nenauto was het gevolg van een botsing op rijksweg 61 tus sen Sluiskil en Terneuzen. Daar reed gistermiddag in de richting Sluiskil een langzaam rijdende file auto's op de rech ter wegstrook. Daaruit kwam op een gegeven moment auto mobilist R. A. uit Borssele. Bij deze manoeuvre werd hij aan gereden door een personenau to bestuurd door A. de K. uit Terneuzen die het plotseling voor zich opdoemende voer tuig van A. niet meer kon ont wijken. ten voor deze feesten zijn van af half mei verkrijgbaar bij het dienstencentrum De Veste en de receptie van verpleeg huis Ter Schorre. De loodsenwachten van het Nederlands en Belgisch Loodswezen tegen de vestingwal aan de Westkant. Na de definitieve Belgische afscheiding in 1839 gingen Nederland en zijn zuiderbu ren menig contract aan om bepaalde gemeenschappe lijke zaken te regelen. Zo werd ook de beloodsing op de Westerschelde geregeld, waarbij loodsenstations kwamen in Vlissingen en Antwerpen. Bij de bepalin gen viel echter het kanaal van Gent naar Terneuzen 'buiten boord'. Beloodsing op dit water werd niet ver plicht gesteld, een gezag voerder op weg van of naar Gent kon naar believen al dan niet een loods toelaten. Niettemin had burgemeester Steenkamp al in 1829 aan de bel getrokken omdat hij het onverantwoord vond dat vreemde schepen zonder loodsen de havens van Ter neuzen en het kanaal bevoe- Het probleem werd min der actueel tijdens de Belgi sche Opstand, niettemin de den verschillende Terneuze- naars uit eigen keus dienst als loods hoewel zij hiervoor geen aanstelling hadden ge had. In 1840 bezocht de In specteur van het Loodswe zen uit Vlissingen Terneu zen om zich van een en an der op de hoogte te stellen en hij adviseerde de burge meester later om zes Ter- neuzenaars als loods aan te stellen als er eventueel een loodsdienst zou komen. De zes leken de inspecteur 'wakkere zeelieden te zijn, en tevens van een goed ge drag'. Een zekere Verheijke, een van de zes, viel later af, want het bleek dat de goede man lezen noch schrijven kon. naar P.J. Baert In 1842 moesten de zes (Verheijke was vervangen) een examen afleggen en daarna werden Joos Dreg- mans, Anthonij Aarnoutse, David Klaassen, Cornells de Krijger en Johannes Klaas sen officieel als loodsen aan gesteld. Voor Johannes Klaassen aan de slag kon ging er wat tijd heen want op de dag van zijn benoe ming werd hij geveld door een aantal messteken hem toegebracht door een zekere Adriaan Galle. De kersverse Terneuzense loodsen kregen echter een geduchte concurrentie van Belgische loodsen, want Ne derland en België hadden wel afgesproken dat de be loodsing 'in vrije concurren tie' zou gaan. Knokpartijen lagen dus voor de hand, want wie niet voer verdien de niets. Op 2 april 1843 zochten Terneuzense lood sen twee Belgische 'collega's' op in het logement van J. Steenkamp (het latere Des Pays Bas) aan de Nieuw- straat. Nadat ze een bor reltje hadden besteld zei een Belgische loods dat zijn col lega het op de rede liggende schip naar Gent moest bren gen. In het proces-verbaal dat later werd opgemaakt staat te lezen: 'waarop Looije (een van de Terneu- zenaars, P.B.) zei: dat zal Goddomme niet gebeuren, daar zal ik voor zorgen'. On der het uiten van enige scheldwoorden, greep Looije zijn mes en bezorgde de Bel gische loods Servé een snij- wond van oor tot onderlip. Een flinke jaap, zogezegd. De autoriteiten namen dit voorval hoog op en de Ter- neuzenaars werden ge schorst. Niet zo gek Intussen bleek dat burge meester Steenkamps voor gevoel in 1829 niet zo gek was. Er gebeurde inderdaad wat ongelukken met onbe- loodste schepen zoals op 11 juli 1842 toen een uit Havan na (Cuba) afkomstige schoe ner (met natuurlijk suiker en sigaren aan boord) op het westelijk havenhoofd vast liep en zwaar slagzij maak te. De burgemeester rappor teerde dat de bemanning was gered maar dat de la ding en schip als verloren beschouwd moesten worden. Veertien dagen later ech ter bleek hij zich vergist te hebben. Hij rapporteerde 'dat hetzelve schip behoor lijk is geligt geworden zijn de, hegt en digt, dog de la ding geheel beschadigd, is hetzelfde op den 23 dezer naar Gent, de plaats van deszelfs bestemming opge varen'. De bekende loodsenwacht, die in 1910 aan de Nieuwe Haven werd gebouwd. Van onze correspondente MIDDELBURG - Hard drugs en de zware criminaliteit daaromheen stonden gisteren centraal tijdens de zitting van de meervoudige strafkamer in Middelburg. Polsdikke dos siers (woorden van de officier van justitie) bewezen dat het viertal mannen uit Vlissingen en Middelburg, die onafhan kelijk van elkaar terecht ston den, bepaald geen 'kleine jon gens' genoemd kunnen wor den. De grootste moeite had de rechtbank met de 39-jarige Vlissinger B.L., 'die ik tot nu toe in alle heroïnezaken die onder mijn ogen kwamen, ben tegengekomen', aldus strafka mer-president mr. Nomes. L., die dan ook al vele malen eer der de weg tot voor het be- klaagdenhekje had bewan deld, stond ook nu weer te recht voor hard drugshandel, terwijl ook een inbraak, ver valsing van cheques en een diefstal met geweldpleging niet op het lijstje ontbraken. De handel bedreef hij van begin tot eind '84, maar hoewel hij toegaf de namen van de ge noemde getuigen wel te ken- ren, ontkende hij handel in de mate zoals die door deze getui gen was aangegeven: „Ze heb ben gewoon maar wat staan liegen", aldus L. Zwaar tilde het OM ook aan de overval op een man in Oost-Souburg (de oom van L.'s mededader) op 15 september van het vorig jaar. Nadat hij aan de woning van het slacht offer had aangebeld, opende de oom de voordeur, waarop hij onmiddellijk tegen de grond werd geslagen en met een mes en schroevedraaier 'tot kalmte' werd gemaand. Tegen L. eiste officier van jus titie mr. Stein een gevangenis straf van twee jaar. Tweede in de ranglijst vrij dag was de 28-jarige Vlissin ger H.D. die anderhalf jaar lang (van juni '82 tot februari '84) hard drugs had verhan deld. Verder had hij van no vember vorig jaar tot februari dit jaar een serie inbraken ge- pleegin particuliere wonin gen in Vlissingen. Tegen D. eiste het O.M. twaalf maanden gevangenis. Dezelfde straf werd geëist tegen de 30-jarige P.L. uit Middelburg, die in augustus een juwelierszaak in Goes had ontdaan van sieraden met een totale waarde van bijna 41.000 guldenj en meermalen had in gebroken in radio- en televi siezaken in Goes en Middel burg'en eenmaal in een wo ning. Heroïnehandel (van oktober tot januari) en een serie grote inbraken was ook de 21-jarige Vlissinger K.H. ten laste ge legd. Tegen hem werd een straf geëist van twaalf maan den waarvan vier maanden voorwaardelij k. Kinderen De zaak tegen H. was voor officier van justitie mr. Stein aanleiding om ii^ zijn requisi toir fel uit te halen naar de toenemende gewoonte van dealers om jonge kinderen in te schakelen bij de transport van de drugs. H. had dit ge daan door een 10-jarig kind pakjes heroïne te laten bezor gen bij één van zijn cliënten. De verdedigers van het viertal baseerden hun plei dooien vooral op de eigen ver slaving van verdachten. „De misdrijven moeten beschouwd worden als gevolg van de oor zaak, namelijk een vrijwel niet te doorbreken verslaving waarin deze mensen gevangen zitten", zo formuleerde een van de raadslieden. „Toch moeten we, desnoods met de moed der wanhoop deze men sen de kans geven van hun ziekte af te komen wanneer ze er zelf om vragen", zo besloot zijn collega. De rechtbank doet in alk gevallen over veertien dagen uitspraak. Van onze coi OOSTBURG/1JZENDI Centrale voor Jeugd- uit Oostburg is van pld dervakantiewerk te orf zeeuws-Vlaamse kerne Deze activiteiten zouden in de laatste week van de tot 18 augustus. Het kindervakantiewerk, iat vorig jaar zijn primeur be leefde, is in de plaats gekomen ïan de Speulmart, die onder andere wegens bezuinigingen vervallen. Vorig jaar wer- jen kindervakantie-activitei- len georganiseerd in Hoofd plaat, IJzendijke (inclusief Waterlandkerkje) en Schoon- jijke en waren erg goed be vallen. Dit schrijft de SJC in een brief aan de dorpsraden en evenementencommissie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. .Helemaal op dezelfde manier' gaan we echter niet te werk", vermeldden de SJC-medewer- kers Wim Polman, Marion Wolbers en Jelle Koen in de brief. Ondanks het succesvolle verloop waren er vorg jaar toch enkele negatieve aspec ten. Jelle Koen licht de plan nen toe: „Vorig jaar was het nog uitproberen. Dit jaar zal alles strakker geregeld zijn en zullen vooraf duidelijke af spraken worden gemaakt". Vorig jaar waren er tijdens het eerste kindervakantie werk ruim 200 deelnemers, waaruit duidelijk blijkt, dat dit evenement in een behoefte voorziet. Waar in de genoemde week de activiteiten zullen plaats vinden, hangt af van de deelnemende kernen. In de brief worden de dorpsraden en evenementencomités dan ook verzocht om zich aan te mel den voor het kindervakantie werk, dat een programma van Van onze correspondente MIDDELBURG - Vorige zo mer vond de 20-jarige R.R. uit Alphen die bar in Cadzand- Bad het toppunt van gezellig heid. Hij was (op 11 juli) dan ook niet van plan op te stap pen, toen de eigenaar de be zoekers meedeelde dat het 'de hoogste tijd' was. Tot het laat ste toe verzette R. zich tot hij tenslotte zonder meer werd buitengezet. De deur viel ach ter de boemelaar in het slot waarop hij zijn woede op één van de ruiten koelde: schade 1139 gulden, die de bar-eige- naar donderdag voor de poli tierechter in Middelburg claimde. 1fan een onzer verslaggevers middelburg - Het Zeeuws Provinciebestuur zal nogmaals de beurs tasten om bij te "ragen in de restauratie van korenmolen De Brak in Sluis. ™thans wanneer de Zeeuwse staten daar op 15 juni mee ak koord gaan. De restauratie van de mo- en, eigendom van Lindenhoe- ,e hv, kost in totaal ruim .0h0 gulden. Eerder al ver bekte de provincie een subsi 's op basis van een kostenra- 'hg, die ruim 97.500 gulden 'ager was. Gedeputeerde Staten heb- voorgesteld bij te passen ^h t de provinciale subsidie- geling uitgaat van een bij - a®e van 25 procent van de tf.^ sten. De gemeen- Ifn aalt 45.6 procent van de in n\ Een rijkssubsidie is °g) niet toegekend. „GS hebben de staten verder orgesteld mee te betalen aan restauratie van de koren- e(°ien De Nijverheid van de 2 rheente Tholen. Het gaat om 42aruv?Cent van de op ruim ten gulden geraamde kos- Xerder willen GS nog eens tau ^eurs fasten voor de res umtie van de Nederlands l(e ^orznde kerk in Grijpsker- Ook hier is sprake van jerkosten. Hier gaat het om y; subsidie van 10 procent, 'eed gulden. Eerder 7?rvw. de provincie al ruim '°°0 gulden op tafel.

de Stem | 1984 | | pagina 20