W oningbouw kan stukken goedkoper VS bereid tot discussie met Nederland KIEN IU m Tilburgs brandteam pakt twee auto-pyromanen PARTIJBESTUUR LIGT DWARS Shampoo rivier Gebrek aan ervaring oorzaak van dure Oosterschelde Merijntje Acht mille voor koffie op tijd Berri houdt vast aan eisen Staken voor 35 urige werkweek VANDAAG Meer rijksgeld nodig voor werk in Zeeland Gevoelige nederlaag voor Thatcher Betaald voetbal draait beter Afluisteren 'om problemen optelossen «Mi n pit, ruimte, s door z'n lage Ide meest ge winnen ieders lere variaties? trs. rooreen mag- n tevens over uw huidige TOEKOMST. LEUK 124ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers 1.- Tot veertien jaar op basisschool EXPERTS IN RAPPORT: PLAATSING KRUISRAKETTEN DUITSE METAAL: HBG-PRESIDENT: ZATERDAG 5 ME11984 VAN ZEELAND BUITENLAND 14 DAKEN GRATIS DE STEM „de 4 ir»1 krant A52 g fS, i van een sterke, )eze auto's zijn die ..Kleintjes" In De Stem. Qtjydat or zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen In staan. Elke dag weer I DE STEM ,DAGfy Van onze correspondent NA 65 UITGEBRANDE AUTO'S TILBURG - Met de aanhou ding van de 25-jarige J.H. en de 21-jarige B.A. heeft de Til burgse politie een einde ge maakt aan de lange reeks autobranden die sedert sep tember 19S3 in Tilburg hebben gewoed. Het Tilburgse duo beeft inmiddels bekend 'uit verveling' 65 veelal kleinere auto's in brand te hebben ge stoken. Hun voornemen om dat totaal op 100 te brengen is daarmee verijdeld. „Als kroon op hun werk was die 100e ge reserveerd voor een politie auto", zo deelde de Tilburgse commissaris van politie R. Gerrand donderdag mee. Het onderzoek naar de Til burgse 'autopyromaan' - naar nu blijkt was het dus een tweetal - werd in oktober 1983 grondig ter hand genomen. Vanaf die tijd steeg het aantal autobranden alarmerend. Verscherpte surveillance en gesprekken met buurtbewo ners leverden in eerste instan tie niets op. Ook een uitgeloof de beloning leidde niet tot bruikbare tips. De opsporing werd vooral bemoeilijkt door dat de brandstichtingen, naar tijd en plaats, een zeer grillig patroon vertoonden. De laatste zes weken echter kwam daar meer lijn in. Het werkterrein van het duo concentreerde zich toen vooral op het cen trum van Tilburg. De Tilburg se politie riep daarop een 'brandteam' in het leven, een groep van 35 politiemensen die vanuit particuliere panden plaatsen in de gaten hield waar mogelijk autobranden konden worden gesticht. Al dus verzamelde de politie een lijst met namen van mensen 'die in potentie in aanmerking kwamen voor verdenking'. In de nacht van donderdag op vrijdag zag een lid van het brandteam hoe de 25-jarige J.H. in de Veemarktstraat van een Renault 4 wegliep, die an derhalve minuut later vlam vatte. Nadat een technisch on derzoek had uitgewezen dat het hier inderdaad om brand stichting ging, werd J.H. 's ochtends in zijn woning aan gehouden. Zijn vriend, B.A., die hem gewoonlijk vergezel de, werd tegelijkertijd thuis aangehouden. „De twee be kenden vlot", aldus adjudant F. Kremer, lid van het ver- hoorteam. Overigens is door het brandteam in de zes weken van zijn bestaan en passant nog een dertigtal aanhoudin gen verricht wegens kleinere delicten, zoals diefstal uit auto's, vernielingen en rijden onder invloed. Volgens com missaris Gerrand heeft de op sporing van de twee brand stichters de Tilburgse politie tot nu toe 9920 extra manuren gekost. „Maar wij verwachten de 10.000 nog wel te halen", al dus Gerrand. Hij schat de kos ten ervan op zo'n drie ton. Sa men met overige kosten zoals technisch onderzoek, komen de totale opsporingskosten op vier ton. De schade aan de 65 uitgebrande auto's beloopt bo vendien rond 200.000 gulden. Commissaris Gerrand voegde daaraan toe dat tot zijn ver rassing de meeste gedupeerde autobezitters onvoldoende verzekerd bleken te zijn. Als motief gaven de brandstich tende Tilburgers 'aanvanke lijk verveling en later span ning' op. „Het plezier om naar brandende auto's te kijken tel de in mindere mate", aldus Gerrand. Naast de 65 aangestoken auto's vatten ook 12 nabij ge parkeerde auto's vlam en een maal een garage. Een automo bilist die zijn brandende eigendom wilde wegslepen, raakte gewond. Voor brand stichting geldt een maximum straf van twaalf jaar. Als daarbij verzwarende omstan digheden komen, zoals een ge wonde, kan dat oplopen tot vijftien jaar. Dat het duo het vooral gemunt leek te hebben op kleinere auto's - vooral le lijke Eenden en Renaults 4 - komt volgens de Tilburgse po litie omdat deze goedkopere merken makkelijk te openen zijn. Den Uyl: opstappen voor Yan Kemenade Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - PvdA-fractieleider Joop den Uyl is bereid terug te treden indien oud-mi nister van onderwijs Jos van Kemenade zijn opvolger als voorzitter van de fractie wordt. Van Kemenade wil, op voorwaarden, het fractielei derschap op zich nemen. Er is echter een kink in de kabel gekomen omdat het partijbestuur van de PvdA en met name voorzitter Max van den Berg dwars ligt over een voorwaarde die Van Kemenade gesteld heeft. Van Kemenade heeft daar op laten weten dat hij door gaat met het zoeken van een baan buiten de politiek. Den Uyl noch Van Kemenade wil den commentaar geven op de ze gang van zaken. Bijna twee maanden gele den al werd in de top van de fractie een akkoord bereikt over het terugtreden van Den Uyl. Den Uyl zou wel Kamer lid blijven, maar de leiding van de fractie overlaten aan Van Kemenade. Deze stelde twee voorwaarden. De eerste, dat hij bij de algemene be schouwingen over de begro ting voor 1985 de eerste woord voerder van de fractie zou zijn, werd ingelost. Aan de tweede, dat het huidige partij bestuur zich, wanneer de op volging van Den Uyl als lijst trekker aan de orde zou zijn, Van Kemenade zal inzetten als kandidaat, werd door het par tijbestuur niet voldaan. Inte gendeel, partijvoorzitter Van den Berg, heeft als zijn voor waarde daartegenover gesteld dat nu beslist moet worden dat de PvdA bij reguliere verkie zingen met een team van lijst trekkers in de strijd zal gaan. Door het PvdA-congres is beslist dat de opvolging van Den Uyl als lijsttrekker een zaak van het congres is, maar DEN HAAG (ANP) - Leerlin gen mogen straks tot en met het schooljaar waarin zij veertien jaar worden op de basisschool blijven. De duur van dat basison derwijs wordt afhankelijk van de vorderingen van de scho- lier. Nu is dat nog afhankelijk van de leeftijd. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met "et voorstel daartoe zoals "eergelegd in het wetsontwerp foelatingsbesluit van de Wet °Phet Basisonderwijs WBO. De toelatingsleeftij d wordt vzer jaar, nagenoeg conform de huidige situatie. Staatssecretaris Ginjaar (Onderwijs) zal het wetsont werp voor advies naar de laad van State sturen, zo is yrijdag na afloop van het ka- ""ïetsberaad meegedeeld. dat bij tussentijds aftreden de fractie zelf te beslissen heeft over zijn opvolging als fractie leider. Nu met name partijvoorzit ter Van den Berg niet in wil gaan op de voorwaarde van Van Kemenade, dat het partij bestuur hem zal inzetten in de strijd om het lijsttrekkerschap - om een garantie heeft hij niet gevraagd - heeft Van Ke menade afgehaakt. Een zoge noemd 'reparatie-gesprek' dat tijdens het paasreces heeft plaats gehad, heeft geen oplos sing geboden. Van Kemenade heeft daarop laten weten dat hij zijn oude plan om de poli tiek in te ruilen voor de we tenschap weer zal opvatten. Een eerdere sollicitatie om als hoogleraar terug te kunnen keren naar de Nijmeegse Uni versiteit, waar hij voordat hij in 1973 minister werd ook do ceerde, is op niets uitgelopen. Naar het oordeel van het be stuur van de Nijmeegse uni versiteit zou Van Kemenade onvoldoende passen in de sfeer van de katholieke universiteit. Dit ondanks het feit dat Van Kemenade katholiek is. Van Kemenade heeft nog een solli citatie lopen bij de gemeente lijke Universiteit van Amster dam. Ook een mogelijkheid om hoogleraar te worden aan de Universiteit van Maas tricht is nog niet afgeschreven. Zat zeker haarwater in die rivier. EINDHOVEN (ANP) - Het idee om de koffiezet apparaten in de schaft- wagens van de Eindho- vense plantsoenarbeiders te voorzien van een tijdklokje heeft één van die arbeiders 8.400 gulden opgeleverd. Zijn idee be spaart de gemeente jaar lijks het tienvoudige, 84.000 gulden. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente vrijdag desge vraagd meegedeeld. De plantsoenarbeiders mogen twee maal per dag koffiedrinken. Dat ge beurt in een van de vele schaftwagens die ver spreid over de stad staan. Een piantsoenarbeider belastte zich tot nu toe met het zetten van de koffie en dat vergde tel kens een minuut of twin tig. Dankzij het tijdklok- je is de koffie nu voor taan bruin als de pauze ingaat en kan iedereen tot dat moment gewoon doorwerken. BEIROET (RTR/UPI/DPA) - De Libanese sji'itische leider Nabih Berri, commandant van de belangrijke Amal-militie, is vrijdag gebleven bij de eisen die hij stelt voor toetreding tot het kabinet onder premier Rashid Karami. Berri wil dat twee nieuwe ministeries worden gevormd, een voor de problematiek rond het door Israel bezette zuid- Libanon en een voor de we deropbouw van zwaar getrof fen sji'itische zuidelijke bui tenwijken van Beiroet. DEN HAAG (ANP) - Het is mogelijk nieuwe wonin gen goedkoper te bouwen dan thans gebeurt zonder dat de kwaliteit ervan daalt. Dit is de stellige mening van een groep experts die de afgelopen twee jaar op initiatief van het ministerie van Volkshuisvesting mogelijkheden heeft bestudeerd die tot lagere kosten in de woningbouw zouden kunnen leiden. EEN machtauto vol geladen met shampoo is gisteren in een Oosten rijkse rivier gevallen. Gevolg: een metersho ge, 35 kilometer lange rivier van schuim. - TOTO ANP WASHINGTON - De Amerikaanse regering is bereid tot „discussies en consultaties" met de Nederlandse regering over varianten op het plaatsingsplan voor 48 kruisraketten in ons land. De 'crisisplaatsing' is als al ternatief voor de VS echter onaanvaardbaar, zo bevestig- Deze groep bestaat uit ver tegenwoordigers van de Na tionale Woningraad en het Nederlands Christelijk Insti tuut voor de Volkshuisvesting (woningbouwverenigingen), het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (aannemers), de Fede ratie O (architecten), de vere niging Eigen Huis (huiseige naren), en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De deskundigen beschrijven hun bevindingen in een rap port dat maandag 7 mei offi cieel aan staatssecretaris Brokx wordt aangeboden ter gelegenheid van de BOUW RAI in Amsterdam, die vol gende week voor de tweede keer wordt gehouden. Het mi nisterie heeft een samenvat ting van het rapport vrijdag naar buiten gebracht. De groep komt in haar rap port tot 26 aanbevelingen die alle tesamen tot een goedkoper bouwproces kunnen leiden. Als Brokx die aanbevelingen overneemt, levert hem dat ze ker besparingen op, alhoewel nog niets is te zeggen over de omvang van die besparingen, aldus het rapport. STUTTGART (AFP) - De 240.000 leden van de eerste af deling, Nord-Württemberg/ Nord-Baden, waar de West- duitse metaalbond, IG Metall (totaal bijna 3 miljoen leden), een stemming heeft gehouden zijn in grote meerderheid voor staken voor verkorting van de werkweek van 40 tot 35 uur met behoud van loon om werkgelegenheid te scheppen. Het percentage 'ja-stem mers' overschrijdt het voorge schreven minimum van 75 voor het uitroepen van een staking, zo verklaarde de voorzitter van de afdeling, Ernst Eisenmann, vrijdag op grond van de eerste uitslagen van de stemming die donder dag en vrijdag was gehouden. De einduitslag werd in de nacht van vrijdag op zaterdag verwacht. IG Metall zal aan de hand daarvan bepalen of ver dere stemmingen zullen wor den gehouden. De bond, de grootste in de Bondsrepubliek, zo niet in Europa, vecht met steun van de grafische bond, IG Druck und Papier, voor werkweek verkorting tot vermindering van het aantal werklozen in de Bondsrepubliek van thans bij na 2,5 miljoen. Een staking kan volgens vakbondsfunctionarissen eind volgende week beginnen en langer gaan duren dan het re cord van 16 weken uit 1957. De werkgevers dreigen tegenover staking uitsluiting van werk- nmViÉvro fr»o ia r-\-n oqpfL Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK/ZWIJNDRECHT - Het feit dat er bij de uitvoering van de Oosterscheldewerken kostenover- schrijdingen zijn is logisch. Toen met het project werd begonnen waren er geen tekeningen en was er geen ervaring met dit soort waterbouwkundige werken. Dit zegt de volgende week aftredende president van de raad van bestuur van Hol- landsche Beton Groep (HBG), ir J.M. Schetters (62), in het vrijdag verschenen perso neelsblad van HBG. De HBG is nauw betrokken bij de bouw van stormvloed kering in de Oosterschelde. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat had de kosten acht jaar geleden, toen het politieke besluit, viel op vijf miljard gulden begroot. De jongste ra mingen gaan uit van acht mil jard gulden. Dat is een over schrijding met zestig procent. Werkbezoek „De politiek staat in volle meerderheid achter de Ooster scheldewerken; de genomen beslissingen moeten gerespec teerd worden". Deze opmerkelijke verkla ring legde het PvdA Tweede- Kamerlid Hessel Rienks, voor zitter van de vaste kamercom missie voor Verkeer en Water staat gistermiddag af op een persconferentie in Zwijn- drecht na afloop van het twee daagse werkbezoek van de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat en de rijksuitgaven aan de Ooster scheldewerken. De verklaring is opmerke lijk, omdat er vooral in de Tweede Kamer in de afgelo pen jaren bijna uitsluitend kritiek op de gang van zaken rond de bouw van de doorlaat bare pijlerdam en de compar- timenteringswerken achter in het Oosterscheldegebied is ge weest. Vooral de kostenover- schrij dingen werden er breed uitgemeten. De kritiek op het werk van uit de politiek kwam tijdens dit werkbezoek meermalen ter sprake. De CDA-er Ben Henne- kamp zei gisteren, dat het 'tijdperk van mopperen over de kostenoverschrij dingen voorbij is. Er moet niet meer gezeurd worden'. Het bezoek van de twee ka mercommissies was duidelijk toegesneden op de rapportage van de Algemene Rekenkamer over de Oosterscheldewerken. In die rapportage benadrukt de Rekenkamer, zoals onze krant uitvoerig heeft bericht, dat Rijkswaterstaat de ver antwoordelijke politici regel matig van alle kostentoena- men op de hoogte heeft gehou den. Het rapport van de Re kenkamer wordt dit najaar in de Tweede Kamer behandeld. Ook de werkzaamheden van de door minister Smit-Kroes ingestelde commissie, die over de kosten van de nog uit te voeren werken in de Ooster schelde moet rapporteren - de zogeheten commissie-Le Blanc - kwamen tijdens dit werkbezoek aan de orde. Rienks verklaarde gisteren, dat er met de top van Rijks waterstaat en Dosbouw zeer openhartig was gesproken over de problemen, die er zijn geweest en die er nog kunnen komen. Zo wordt met span ning aangekeken tegen de operatie drempelplaatsen, die voor de deur staat. De Kamerleden woonden gisteren het plaatsen van een pijler in het sluitgat Roompot bij en namen in Zwijndrecht een kijkje bij de assemblage van de stalen schuiven, waar mee de stormvloedkering af gesloten kan worden. de gisteren het ministerie van Buitenlandse Zaken in Wash ington. Men wacht in de Ame rikaanse hoofdstad op nieuwe ideeën van het kabinet Lub bers „om te zien wat we kun nen doen." In een opmerkelijk initiatief nodigde gisteren een hoge functionaris van de Reagan- regering een beperkt aantal Nederlandse correspondenten in Washington uit om hen na mens de Amerikaanse rege ring te laten weten dat Wash ington „klaar staat om de Ne derlandse regering te helpen en daarbij de bijzondere poli tieke situatie in Nederland in aanmerking te nemen." De Amerikaanse topfunc tionaris liet ook doorscheme ren dat een Amerikaans-Ne derlandse discussie over va riaties op het plaatsingsbesluit verder uitstel van een kabi netsbeslissing zou kunnen be tekenen. HET Zeeuws provinciebestuur gaat de regering 'met nog grotere klem en voortvarendheid' bewerken teneinde stimuleringsgelden binnen te halen voor de economische ontwikkeling van de provincie. Daarbij denkt men in de eerste plaats aan financiële ondersteuning van nieuwe bedrijvigheid in de havenschapsgebieden. PRECIES op de dag dat ze vijf jaar aan het bewind is en er nog vier voor de boeg heeft, heeft de Conservatieve Partij van de premier Thatcher een fors verlies geleden bij raadsverkiezingen in Engeland, Wales en Schotland. HET betaalde voetbal in Nederland kruipt langzamerhand uit het financieel, negatieve dal. Volgens cijfers van het Budget Bewakings Instituut (BBI) werd vorig seizoen zelfs een bescheiden winst gemaakt als de inbreng van externe geldschieters bij de totaalsom wordt getrokken. IN luxe uitgevoerde folders wordt gesproken van 'exclusieve, doorgaans zeer compact uitgevoerde elektronische hulpmiddelen die u wellicht het antwoord op een (brandende) vraag kunnen verschaffen, de oplossing van (aankomende) problemen kan versnellen of waarmee u uw eigendommen kunt beschermen/bewaken'. Het gaat om afluisterapparatuur, want afluisteren wordt echt niet meer alleen gedaan door Amerikaanse presidenten en geheime diensten. PARKER PEN\-V£RZ~MN Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden nr„ .r - j rolmaat V-ü en uw ipremie kiezen. kookboek 1 NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: 1 Woonplaats: Betaling /63,70/Kwartaal 22,10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: I Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: 11Keuze geschenk: (aankruisen s.v.p.) DA DB DC GD IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegelsturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1