u> Ziekenhuis-alternatief Hulst van tafel geveegd FNV -ers bezetten toch kruispunt Zeeland herdacht doden Energiekosten van kleinere bedrijven lager 24 DAGEN VOOR HALF GELD 2.000,- THOLEN EN W.-Z.- VLAANDEREN 'RIJS YAL ËLIGE BESTEM Veertig graven vernield Puzzel- tochten Molendag op 12 mei ha s: ■buiten ^kilometer- iter, 44 kW ■ra's: gPas ;lbare lestuurders- a. f27.395,- 3. f25.395- m t bekend met is, waar aantrekkelijk maand mei 5 dealer kan u enkele edingen-op- ZATERDAG 5 MEI 1984 GEDEPUTEERDE STATEN: 'ILLUSIE' KvK waar schuwt: handelsregister niet wettelijk Ovet-directeur kreeg Franse onderscheiding MIDDELBURG Het Zeeuws provinciebe stuur gaat de regering 'met nog grotere klem en voortvarendheid' bewerken teneinde sti muleringsgelden binnen te halen voor de eco nomische ontwikkeling van de provincie. 'BONDIS NIET HARD GENOEG' BELEIDSPLAN GS: GS zien brood in terug ploegen van uitkeringen Weekenddienst Stern-redactie 24 DAGEN DE STEM „de 4in1 krant A51 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het alternatieve plan van het gulster ziekenhuisbestuur, waarin wordt uit gegaan van behoud van het Hulster zieken huis, in vijf zinnen van tafel geveegd. Het college reageert daarmee op aandrang vanuit de statencommissie voor het welzijn om het alternatief plan te bestuderen en van een oordeel te voorzien. GS noemen het een illusie te menen, dat een functie-pakket, zoals voorzien in een nieuw te bouwen centrumziekenhuis in Terneuzen, ook adequaat zou kunnen worden uitgeoefend in het vanuit Hulst gepresenteerde model. Zoals bekend hebben GS gekozen voor de bouw van een centrumziekenhuis in Terneu zen van 280 bedden plus 10 plaatsen voor dag- verpleging. Het Hulster ziekenhuis zou dan ge sloten moeten worden. Het alternatieve plan gaat uit van renovatie in Terneuzen (160 bedden) en renovatie in Hulst (120 bedden). Daarbij zouden centrum functies over beide ziekenhuizen verdeeld moeten worden. Zo zou bijvoorbeeld een psy chiatrische afdeling (PAAZ) in Hulst kunnen worden ondergebracht. Volgens het Hulster ziekenhuisbestuur kost nieuwbouw van een centrumziekenhuis in Terneuzen jaarlijks ruim 4,4 miljoen gulden, oftwel 52 gulden per oost-Zeeuwsvlaming méér. Éénmalig zou verder nog een kapitaals vernietiging van 7,5 miljoen gulden plaatsvin den. GS doen die cijfers met één enkele zin af: „Als bijkomend aspect menen wij, dat het al ternatieve plan niet goedkoper is dan onze op zet". Erkenning, zoals Hulst nu bepleit van drie Zeeuwsvlaamse ziekenhuizen (Oostburg, Ter neuzen en Hulst) als één centrumziekenhuis ('drie-een-heid') is volgens GS niet mogelijk, 'aangezien juist bij de toewijzing van specia lismen tevens gekeken wordt naar de infra structuur van een ziekenhuis'. GS hebben het Hulster alternatief inmiddels wel bespreekbaar gemaakt. Het stuk zal nu op 14 mei worden behandeld in de statencommis sie voor het welzijn. TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Viaanderen heeft onderne mers in het gebied gewaar schuwd voor een even dure als [inloze inschrijving in het 'Ne derlands Register voor Handel Industrie' te Amsterdam. Deze BV in oprichting heeft de laatste weken zowat alle bedrijven aangeschreven. Als ze bijna 500 gulden overma ken, zouden de ondernemers officieel worden ingeschreven in het nieuwe handelsregister. Volgens de Zeeuws-Vlaam se kamer is echter ten onrech te de indruk gevestigd dat het om een officieel register, «•aarvoor wettelijk geld op ta fel zou moeten komen. De brief van het Nederlands Re gister zegt dit niet met zoveel woorden, maar wekt wel die schijn. TERNEUZEN - De heer Y. Si- menel, algemeen directeur van bet Terneuzense overslagbe drijf Ovet BV, tevens direc teur van Ovet/Worms/Veder BV, heeft gisteren een hoge Franse onderscheiding gekre- Namens de Franse president Mitterand, kwam president commissaris P. Delmon van Ovet BV hem de versierselen overhandigen, die horen bij de onderscheiding 'Chevalier de l'Ordre National du Mérite'. De heer Simenel, Fransman van origine, is al j arenlang di recteur van Ovet. In Zeeuwsch-Vlaanderen geniet hij ook bekendheid vanwege zijn activiteiten voor de Al liance Frangaise. Meer rijksgeld nodig voor werk in Zeeland Daarbij denkt men in de eerste plaats aan financiële ondersteuning van nieuwe bedrijvigheid in de haven- schapsgebieden, de 'economische motoren' van Zee land. Voorrang acht men ook noodzakelijk voor projecten in de 'probleemregio's' Tholen en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij denkt men aan econo mische sectoren als het toeris me, de landbouw en de visse rij, die het meeste perspectief kunnen bieden op verdere ont wikkeling. Dat blijkt uit een definitieve versie van het provinciaal so ciaal-economisch beleidsplan, dat op 15 juni door de Zeeuwse staten zal worden behandeld. Gedeputeerde Staten heb ben dit beleidsplan bijgesteld aan de hand van de vele, sinds oktober binnengekomen reac ties. Het college spreekt daar bij bijzondere treurnis uit over het feit dat rijksfinancieën ter stimulering van de economie in toenemende mate aan Zee land voorbijgaan. Dit vanwege de 'harde en consequente' voorrang die het rijk geeft aan provincies waar het werkloosheidspercentage boven het landelijk gemiddel- Van een onzer verslaggevers ÏÏRNEUZEN - De bij de FNV 'ingesloten Zeeuws-Vlaamse Migeren en uitkeringsgerech- Jsden laten zich niet kisten foor hun voormannen. Zij laan op woensdag 23 mei er- l'ns in Zeeuwsch-Vlaanderen toch nog een kruispunt bezet- ton, dit om het landelijk pro- tost op die dag tegen het 1 juli- Mkket kracht bij te zetten. 'De ja&AD VOOR ZUIDWEST NEOERLANO tantoren ln Terneuzen, Hulst en Goes, bessen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: «0-12.30/13.30-17.00 uur. "edactie kneuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan- *en (plv. chef), Frank Dey, ^aul de Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- ma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Joosterzande: mevr. Neve, 7 Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. '"specteur Zeeland: C. Me- "f. Privé 01150-95839. acties moeten harder' schrij ven de regionale FNV-groepen en de jongeren in een aankon diging van de bezetting. Het plan kwam afgelopen woensdag al op de proppen tij dens een protestmanifestatie van uitkeringsgerechtigden in De Halle in Axel. Het werd echter verijdeld door districts bestuurder M. Strous, die de zaal meekreeg voor een 'over val' op het stadhuis. Toen bleek al dat dat de jongeren en andere strijdlustige vak bondsleden niet lekker zat. De aankondiging van de kruis punt-actie laat aan duidelijk heid helemaal niets te wensen over. „De huidige acties, zoals pe tities aanbieden en demon streren leveren niets op. Prul- Iemand-werk. De regering legt het gewoon naast zich neer en drukt toch zijn eigen plannen door. Bonden zijn on derhandelingsclubs geworden en zijn geen Strijdbewegingen meer. Ze gebruiken niet die strijdmiddelen die wij willen tegen de afbraak van de socia le voorzieningen, die ze wel gebruikt hebben voor de op bouw van de sociale voorzie ningen. Dit zijn verworven rechten! Dus de acties moeten harder" aldus het pamflet. De bezetting van het kruis punt en andere plannen wor den verder uitgewerkt op een bijeenkomst in het gebouw van de Jongerenbeweging aan de Terneuzense Blokken op woensdag 9 mei. de ligt. In Zeeland is dat niet het geval, wel echter in Zeeuwse subregio's als Tholen en West-Zeeuwsch-Vlaande ren. GS noemen het een abso lute voorwaarde dat het sti muleringsinstrumentarium van het rijk op deze subregio's van toepassing wordt ver klaard. Het college wijst verder op de voorspelling van het Cen traal Plan Bureau dat de werkloosheid in Zeeland in de jaren 1985-1990 aanmerkelijk boven het landelijk gemiddel de zal liggen. „Alhoewel bij deze prognose zeker kritische kanttekeningen zijn te plaat sen onderkennen wij dat wellicht het toekomstig ar beidsmarktperspectief som berder is dan wij aanvankelijk veronderstelden". GS kondigen in hun defini tieve beleidsplan aan dat nog dit jaar een opsomming zal worden gemaakt van perspec tief biedende projecten, die al leen met aanvullend geld van het rijk gerealiseerd kunnen worden. Dat zal gebeuren in overleg met de gemeenten en het bedrijfsleven, het is de be doeling dit overleg al in juli afronden. Direct daarna stapt men om met de lijst naar het rijk. Bij alle inspanningen om het economisch klimaat te verbeteren moet volgens GS voorkomen worden dat wel zijnsvoorzieningen van enige betekenis voor Zeeland verlo ren gaan. Dat vergt, aldus het college, op z'n minst een extra inspanning om het bezuini gingsbeleid van de regering, dat 'ook aan de lagere overhe den wordt opgedrongen' bij te stellen. Men belooft daartoe zo nodig alle middelen aan te wenden. Bij het provinciaal sociaal- economisch beleidsplan hoort een actieprogramma, dat in de definitieve versie nader is ge concretiseerd. Om het uit te kunnen voeren wil men de provinciale griffie met een 'mensjaar' versterken. Verder overwegen GS meer geld te steken in de Acquisitiegroep Zeeland. Dit om de promotie van industrieterreinen en de werving van bedrijvende te intensiveren. (Zie ook elders in dit katern) Van onze correspondente WOLPHAARTSDIJK - Op de begraafplaats in Wolphaarts- dijk zijn aan 40 graven vernie lingen aangericht, er werden grafzerken vernield en be schadigd, alsook sierkettingen en dergelijke. De politie stelt een onderzoek in. Dodenherdenking in Breskens: kranslegging door burgemeester Spijkerboer - FOTO DE STEM/COfl J. DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Op waardi ge wijze is op diverse plaat sen in Zeeland gisteren de traditionele dodenherden king gehouden. De plechtigheid in Hulst werd gisteravond bijge woond door een speciale gast, de heer Mimikowsky uit Polen, die zich in zijn land bezighoudt met het op sporen van oorlogsmisda- gers. Met medewerking van Weldoen door Vermaak uit Clinge en kinderen van de basisschool uit Sint-Jan- steen vond in de burgerzaal van het stadhuis de gebrui kelijke kranslegging plaats. Vervolgens ging het in een stille tocht naar het monu ment op de Glacisweg, waar ook bloemen werden gelegd. In Kloosterzande trok vanaf het gemeentehuis een stille stoet naar de algemene begraafplaats, waar bloe men werden gelegd op de graven van 3 in Hontenisse gesneuvelde militairen. Na de 'Last Post' door harmonie St.-Cecilia werden in het ge meentehuis bloemen gelegd bij de herdenkingsplaat, waarop de namen van Hon- tenissenaren staan vermeld, die tijdens de laatste we reldoorlog zijn gesneuveld. Biervliet herdacht de do den bij het Canadamonu ment aan de Paulinahaven. Een stille tocht vanaf de Markt ging hieraan vooraf. In Hoofdplaat werden bij de gedenksteen in het voorma lige gemeentehuis kransen gelegd door oud-verzetstrij der G. Claeijs, Zeeuwse le den van het Veteranenle- gioen Nederland en leden van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het Wil helmus door OBK. Voorafgaande aan de stil le tocht in Terneuzen werd er in de grote kerk in de Noordstraat een herden kingsbijeenkomst gehouden. Sprekers waren burgemees ter Ockeloen en P. C. Gerre- man. Medewerking werd verder verleend door de Bij het monument in Terneuzen worden kransen ge legd - FOTO HENK HOMMERS plaatselijke kerken en het Vestekoor. Aansluitend hierop ver trok om half acht, voorafge gaan door harmonie De Vliegende Hollander, de stil le tocht. Om vijf minuten voor acht kwam men aan bij het monument aan de nieu we sluis. Burgemeester Oc keloen legde als eerste een krans, waarna men twee minuten stilte in acht nam. In Goes hield burgemees ter mr. W. Blanken een toe spraakje in de Maria Mag- dalena kerk. Daarna legden de burgemeester en enkele vertegenwoordigers van het voormalig verzet kransen bij het monument bij het stadhuis. In cultureel centrum De Speye te Sas van Gent be stond het herdenkingspro gramma ondermeer uit de uitvoering van koraalmu- ziek door harmonie De Ver- eenigde Vrienden en het ten gehore brengen van koraal zang door het RK gemengd koor van Westdorpe. Na de gebruikelijke twee minuten stilte werden de namen voorgelezen van de in het gedenkboek opgeno men oorlogsslachtoffers, waarna 'The last Post' ge blazen werd en het Wilhel mus ten gehore werd ge bracht. De herdenking werd voortgezet in het gemeente huis, waar in de burgerzaal kranslegging en défilé plaatsvonden bij het geden- koffer van oorlogsslachtof fers. Zo'n 150 mrensen, onder wie opvallend veel jongeren woonden de kranslegging en de ontsteking van het be vrijdingsvuur bij het Poolse monument in Axel bij. Om vijf minuten voor acht waren de genodigden in stille tocht vanaf het stad huis naar het monument ge gaan. Bij het monument werd twee minuten stilte in acht genomen. Hierna vond de krans- en bloemlegging plaats, waarna burgemees ter A. Hack het bevrijdings vuur ontstak. In Koewacht vond 's avonds om zeven uur een dodenherdenking plaats. In de kerk werden bloemen ter nagedachtenis gelegd. Bij deze plechtigheid was naast de burgemeester van Axel de familie van de oorlogsge vallenen aanwezig. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil bevorderen dat een diepgaand onderzoek wordt inge steld naar de mogelijkheden om verlaging van de energiekosten in Zeeland te realiseren. Als zo'n verla ging mogelijk is dan zal het midden- en kleinbedrijf er ais eerste voor in aanmerking dienen te komen. Gedeputeerde Staten schrij ven dit in de definitieve versie van hun sociaal-economisch beleidsplan. Het college proeft uit de reacties op dit plan 'de hoge urgentie om te streven naar tariefsverlaging'. Hoewel er voor de (super) grootverbruikers van energie voor de middellange termijn al speciale landelijke regelin gen gelden, zijn die tariefskor tingen volgens GS onvoldoen de ten opzicht van de concur rentie in het buitenland. Dat probleem, aldus het college, moet echter landelijk worden aangepakt. Men belooft zich daar sterk voor te maken. GS willen de inspanningen om tot energiebesparing te ko men vooral richten op het midden- en kleinbedrijf. Wat dat betreft wil men nog dit jaqr tot actie overgaan. Part ner daarbij moet de Coördina tiegroep Energie Besparing Zeeland worden. Het college wil ook ingaan op de roep vanuit het bedrijfs leven om stroomlijning en vereenvoudiging van vergun ningenprocedures. Het accent zal daarbij gelegd worden op het versterken van de samen hang tussen beleidsvelden als ruimtelijke ordening, milieu hygiëne en waterstaat. Men zal zich daarbij in eer ste instantie richten op proce dures in het kader van de ruimtelijke ordening. Eind dit jaar moet volgens GS een on derzoek gereed zijn naar de mogelijkheden van deregule ring en coördinatie bij verle ning van vergunningen. De Provinciale Commissie Bege leiding Industrialisatie zal daarbij worden betrokken. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur zal bij de re gering aandringen op blijven de voortzetting van de 'terug- ploegexperimenten' (werkge legenheidsprojecten, waar voor uitkeringsgelden worden ingezet). Met de gemeentebe sturen wil men verder een lijst opstellen van projecten die voor de terugploegexperimen- ten in aanmerking kunnen ko men. Gedeputeerde Staten schrij ven dat in de definitieve versie van hun sociaal-economisch beleidsplan. Het college wil verdér met de gemeenten gaan overleggen over een 'project matige aanpak van de jeugd werkloosheid'. Men wil daar toe ondermeer het provinciaal fonds 'bijzondere voorzienin gen' (werkgelegenheidsprojec ten in de overheidssfeer) aan wenden. Nu al gebruikt de provincie dit fonds onder meer voor medefinanciering van leerlingbouwplaatsprojecten. Van een onzer verslaggevers SLUIS/GOES - Voor de Na tionale Molendag op 12 mei heeft de Stichting De Zeeuwse Molen vier moienpuzzeltoch- ten samengesteld en wel op Walcheren, Tholen, Zuid-Be veland en in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De eerste drie zijn 50 kilometer, de laatste ongeveer 25 kilometer. Tijdens de puzzeltocht, per fiets, moet een vragenformu lier worden ingevuld waar voor de antwoorden tijdens de tocht zijn te vinden. Inschrij ven voor de tochten kost een gulden per deelnemer. De fietstocht in West- Zeeuwsch-Vlaanderen kan vanaf 10.00 uur gemaakt wor den vanaf korenmolen De Brak in Sluis, waar formulie ren verkrijgbaar zijn tot rond 16.00 uur. Voor Zuid-Beveland kan men vanaf 10.00 uur for mulieren afhalen bij de molen in Goes en de molen in We- meldinge. Voor redactionele zaken, dus niet voor adverten ties en bezorgklachten, kunt u dit weekeinde contact opnemen met Rein van der Helm, tel. 01170-3370. B.g.g. 01153- 1534. Dat kan. Met zo'n fV sfAarrorytt KOttj vrijblijvend proef-op-de- som abon nemen t op die VP K0»Vn lï allemensehjk gevarieerde 4-in-l-Rrant. r&r/jj Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen I naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. V

de Stem | 1984 | | pagina 17