aan ïens Naar de bollen Canadese spion vr edeskamp: fors strafblad Lubbers was op hoogte van uitzichtloze positie RSY I lereiyd Spieken bij rij-examen wordt beperkt Casino's draaien stuk beter BRINKMAN TREKT BOETEKLEED AAN Britse tv-popzender wil in juli al op Nederlandse kabel TOCH FIAT VOOR MIUOENENSTEUN AAN CONCERN VRIJDAG 4 ME11984 PAGINA 21 BINNENLAND BINNENLAND 4Abonnee-tv komt voorlopig niet van de grond' Mogelijk door nederland betaald vtijwielen in eigen huid Inkomens niet- cao'ers drie jaar aan banden Krediet 20 mille voor startende ondernemer T28 PAGINA 3 ;le zwarte kan resident is bur- lson Goode van Goode is van /ooraans taande die geweigerd teveel egoïsti- beschuldigde te steunen. Met e-president zou ind kunnen ne- son, maar diens lang toch aan en. ite negerpredi- blijft intussen voor opwinding Democratische )n deze week de ig in de (voor 70 irte) stadsstaat D C. met liefst 63 Mondale 30 en jrocent. ickson een 're- itie' binnen de ie Partij zegt te :n, krijgt hij bij- maar dan wel eun van zwarte Angst om van worden beticht h blank' Ameri- r kort van weer- ndermeer in de :kson net zo arg- >lgen als elke po- /S pleegt te wor- d. Pas sinds een durven kranten ackson hard aan bijvoorbeeld zijn vrienden', zoals Farrakan van de islims, die alle Is duivels be- ■halve 'een groot olf Hitler) en die legerstaat binnen chten. leeft de politieke ;ze Farrakan (die ital van zijn lijf- n de presidents- leeft uitgeleend) hand willen wij- alleen daarom, et algehele appèl aan de negerbe- zodanig, wordt eds vaker verwe- de Washington E - „de zwarten te een land dat ein- meer gekweld acisme". verzekert de De- Partij niet te ten maar juist uit Maar velen vre de conventie in isco een schisma, is het zoveelste van het politiek elkens weer naar ragan lacht", liet k strateeg in het tier van de R'epu- Partij zich deze Hen. a>>i; rview gaat ook nog ek en vooral de ra- istie. Met name de pogingen van Lub- een compromis te de reacties van op een onlangs en gebracht ver pels heeft zich in- om via publicaties variant onder de ien te krijgen". En: 3opt ons en het ka- de voeten", wijdt zijn omslag- an 'de joden die te- m uit concentratie- De ontvangst in Ne- jlijkt bepaald niet geweest te zijn. ;erde herinnerin- lederland, de chaos d en het kennelijke ;en van de thuis- nn te snappen dat zij keerden ervaringen ie vele malen erger n hetgeen hier ge- dens de oorlog. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De mogelijkhe den om te spieken bij het af leggen van het theoretisch ge deelte van het rij-examen worden beperkt. De 'spiekschilden' zijn aan gepast en de lichtsterkte in de examenruimtes is opgevoerd. Dit heeft staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer) geantwoord op schriftelijke Kamervragen. Sinds begin dit jaar wordt het theorie-gedeelte op een nieuwe wijze geëxamineerd door middel van diaseries. Het zou mogelijk zijn om door het oplichten van het spiekschild te zien welk antwoord door een andere kandidaat wordt gegeven. Scherpenhuizen deelt, blij kens zijn antwoorden, niet de kritiek die er is geuit op het nieuwe theorie-examen. Hij ontkent dat de nieuwe theorie- toets eenvoudiger is. De bewindsman ontkent dat kandidaten die gezakt zijn voor de theorie-toets tijdens een herkansing later op de dag weer dezelfde diaserie voorge schoteld krijgen. Bij de centra waar de examens worden af genomen beschikt men over meerdere diaseries, zodat het volgens Scherpenhuizen 'uit gesloten' is dat men weer de zelfde serie te zien krijgt. Van onze redactie binnenland BEZOEKERS ZETTEN MEER GELD IN DEN HAAG - De drie Neder landse casino's hebben vorig jaar meer bezoekers dan ooit getrokken. Ruim 1,1 miljoen mensen waagden een gokje. Dat is een stijging van 11 pro cent ten opzichte van 1982. De bruto-opbrengst steeg met 3,1 miljoen gulden tot 21,2 miljoen. De bestedingen van de bezoekers in de casino's ste gen vorig jaar met 13 miljoen gulden tot 136,7 miljoen. De overheid heeft daar 49,4 miljoen gulden aan overge houden. In totaal is sinds de start van het eerste casino in 1976 tot nu toe 265,6 miljoen gulden aan kansspelbelasting naar de schatkist gevloeid, De stijging van de omzet is behalve door het hogere aan tal bezoekers ook veroorzaakt omdat men gemiddeld drie gulden meer heeft vergokt dan in 1982 :68 gulden per persoon. Ook de resultaten van het eerste kwartaal van 1984 zijn voor de drie casino's in Sche- veningen, Zandvoort en Val kenburg gunstig. In vergelij king met dezelfde periode in 1983 stegen zowel het aantal bezoekers als de inleg per be zoeker met tien procent. De Stichting Casinospelen verwacht op langere termijn nog gunstiger ontwikkelingen door het invoeren van speel automaten en het uitbreiden van het aantal casino's de ko mende tien jaar met vijf. De stichting noemt als lokaties Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen, Nijmegen en Breda. Elke nieuw te openen casino zal, afhankelijk van de groot te, ongeveer 150 tot 300 ar beidsplaatsen opleveren. Mo menteel hebben de drie casi no's 768 werknemers in dienst. Volgens de stichting is voor al het casino in Scheveningen populair. Vorig jaar kwamen daar 60.000 bezoekers meer ten opzichte van 1982. 'Schoo is vaag Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt dat minister Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) nogal vaag is over het toekom stige ontwikkelingsbeleid. Hoewel de bewindsvrouwe het bedrijfsleven meer bij die hulp wil betrekken, maakt ze niet duidelijk hoe dat zal gaan ge beuren. Het NCW is niet zo ge lukkig met het plan van Schoo de ontwikkelingshulp op een beperkt aantal landen te rech ten. i Dump en eieren Nederland heeft er bij de i Europese Commissie op aan gedrongen het dumpen van Oosteuropese eieren op de Ne derlandse markt tegen te gaan. Als gevolg van die dum ping dreigt de prijs van Ne derlandse eieren te kelderen. I De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft landbouwminis ter Braks hier vragen over ge steld. I Kerncentrales De bouw van twee nieuwe kerncentrales maakt deel uit van de verschillende modellen die op dit moment bij Econo mische Zaken worden ontwik keld voor een toekomstig energiebeleid, heeft minister Van Aardenne gisteren in de Kamer bevestigd. Het is dus nog volstrekt onzeker of en wanneer er nieuwe kerncen trales worden gebouwd. Een definitief regeringsstandpunt I wordt mogelijk nog voor Prin- I sesjesdag naar de Kamer ge- I stuurd. Philips gedagvaard I De Staat stelt Philips aan- I sprakelijk voor de bodemver ontreiniging in Stadskanaal. I Het departement van minister I Winsemius (Milieu) heeft Phi- 1 lips voor de Bossche rechtbank I gedagvaard en geëist dat het I concern de kosten van het I schoonmaken van de vuile I grond betaalt. Die bedragen 1 ruim 4,5 miljoen gulden. 'Terug naar 1940 I De defensienota van de PvdA I wekt de indruk dat de socialis- ten terug willen naar de tijd I van vóór 1940. Zo reageert de I Nederlandse Officierenvere- I niging (NOV) op de eerder de- 12e week gepubliceerde nota Vrede en veiligheid'. Volgens NOV komt die nota er op lieer, dat een belangrijk deel I van de defensie-inspanning op I Je Navo-partners wordt afge wenteld. Dat is voor de officie- ltrn 'volstrekt onaanvaard- I haar'. I Dronken agenten hvee onder invloed verkeren de rechercheurs van de Gro- "ingse gemeentepolitie hebben woensdagnacht een voetgan ger op het trottoir aangereden. Daarna zijn ze doorgereden om vervolgens met hun dienstauto tegen een boom te tijden. Beide agenten waren oedg met een onderzoek naar W inbraak en hadden 'stevig gedronken'. Mogelijk zullen ze disciplinair worden gestraft. Slaking "et partijbestuur en de Ka merfractie van de PvdA steu- de oproep van de FNV 'oor een korte werkonderbre- op 10 mei als protest te gen de eventuele plaatsing van j'Jisraketten op de vliegbasis "Oensdrecht. e vragen Frans, bij beide om vra- vijf verschillende e mening van ver- vwo'ers was dat i goed gekozen wa- ;1 kandidaten van ivo vonden het een tarnen. o waren er teksten -Frankrijk en het Lotharingen, de ■a en de arbeids voor vrouwen; over es van Georges en over de schep- sterix. 'o waren er onder L'ksten over de doe- de positie van de .'genover de litera- ilektronica die tot heid voert en een er verdraagzaam- et buitenlands ver studenten. Premier laakt minister Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers heeft gisteren in de Tweede Kamer minister Brinkman (WVC) opvallend hard op z'n nummer gezet vanwege diens recente uitlatingen in een in terview over het functioneren van het parle ment. In antwoord op vragen van PvdA-fractieleider Den Uyl zei Lubbers onomwonden dat hij het oneens is met de uit spraken van Brinkman. „Ik neem afstand van die uitspra ken omdat ze geen goed beeld geven van het functioneren van ons parlementaire stelsel, zoals ik dat waarneem. Ik ge loof niet dat ons parlementaire stelsel gediend is met niet hard te maken kritiek". De premier wilde echter niet meegaan met het oordeel van Den Uyl dat de uitspraken van Brinkman „in onderlinge samenhang niet anders kun nen worden geduid dan als een streven naar het terugdringen van de wetgevende en contro lerende taak van de volksver tegenwoordiging". Lubbers zei het interview niet zo te kun nen verstaan en de overtui ging te hebben dat Brinkman het ook niet zo bedoeld heeft. Daarom is de staatsrechtelijke positie van de minister niet in ernstige mate verzwakt, zoals Den Uyl concludeerde. Direct na het harde oordeel van de premier legde Brink man zelf een verklaring af, waarin hij het boetekleed aan trok: „Daar onbedoeld de in druk is ontstaan, dat ik de persoonlijke inzet of integri teit van leden van de Kamer in twijfel heb getrokken, is er al le reden voor mij hier onom- floerst te verklaren, dat ik op sommige punten een onvol doende evenwichtige kijk op de werkwijze van de Kamer heb verwoord, waardoor der gelijke voor de hand liggende misverstanden konden ont staan. Ik bied de Kamer daar voor mijn oprechte veront schuldigingen aan en hoop dat de Kamer die zal willen aan vaarden". Het debat was aangespan nen door Den Uyl, die de uitla tingen van Brinkman plaatste in de sfeer waarin het kabi- net-Lubbers regeert: „Wij zijn hier de flinke ministers, de Kamer is een stel zeurkousen, die de harde waarheden niet bij de naam durven noemen; wij zullen wel eens even laten zien hoe het moet". Voor Den Uyl was het interview geen incident, maar een gevaarlijk symptoom van het denken van dit kabinet. Ook vanuit zijn eigen partij, het CDA, kreeg Brinkman het hard te verduren. Waarne mend fractieleider Eversdijk waardeerde het dat de minis- Brinkman (links) in het beklaagdenbankje. ter het boetekleed had aange trokken „maar daar was dan ook alle reden toe". Eversdijk besloot met een 'vaderlijke' raad aan de jongste telg van het kabinet: „Ga snel weer aan het werk en leg nog meer accent op het maken van ver standige opmerkingen". WD-leider Nijpels gaf het CDA in overweging Brinkman bij de volgend verkiezingen een plaatsje in de Kamer te geven „opdat hij in de praktijk het verschil kan ervaren tus sen de harde werkelijkheid van de kamerbankjes en het zachte pluche van een minis terszetel". DEN HAAG - De introductie van abonnee-tv op de Neder landse kabel zal, zeker de eer ste vijf jaar, nog wel op zich laten wachten. Dat meent directeur Rijpma van Ennovision, een interna tionale organisatie die zich be zig houdt met het verkopen van programma's voor abon nee-tv. DEN HAAG - De Canadees John Paul Gardiner, die zegt voor de Amerikaanse en Nederlandse inlichtin gendiensten maandenlang te hebben gespioneerd in het vredesactiekamp bij Woensdrecht, blijkt over een indrukwekkend strafblad te beschikken. De Canadees, die in de week voor Pasen spijt betuigde over zijn dubbelrol en daarna spoorloos verdween, zou al tal van veroordelingen op zijn naam hebben voor zware ge weldpleging, huisvredebreuk, diefstal en uiteenlopende vor men van oplichting en fraude. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) heeft hierover gistermiddag uitgebreid van gedachten gewisseld met de besloten Kamercommissie voor de Inlichtingendiensten, in de wandeling de BVD-com- missie. Bij dat overleg waren ook de ministers De Ruiter (Defensie) en Korthals Altes (Justitie) aanwezig, alsmede het hoofd van de Binnenland se Veiligheidsdienst, De Haan. De Kamercommissie was alleen in de personen van Den Uyl (PvdA) en Nijpels (WD) vertegenwoordigd; De Vries (CDA) had persoonlijke ver plichtingen, Engwirda (D'66) gaf voorrang aan zijn werk in de RSV-enquêtecommissie. Na afloop van de commis sievergadering wilde PvdA- fractieleider Den Uyl niet in gaan op de vraag of Gardiner inderdaad is betaald door een Nederlandse inlichtingen dienst. Rietkerk, vindt Den Uyl, moet daarover zelf maar uitsluitsel geven als hij vol gende week in de Kamer een reeks interpellatievragen van het PPR-Kamerlid Lankhorst komt beantwoorden. Rietkerk zal wellicht dan ook ingaan op schriftelijke vragen die Van der Spek (PSP) al eerder hééft ingediend. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft het nogal druk met het ontvangen van Europese collega's. Na een bezoek met haar Franse collega Fiterman aan Keukenhof was donderdag haar West- duitse collega Dollinger (links) 'aan de beurt'. Beiden waagden zich aan een wel zeer toeris tische route door het park. Een nat pak zat er, gezien de ferme passen van de bewindsvrouwe, niet in. Van onze redactie'binnenliind DEN HAAG - De Britse tv- popzender TESE wil vanaf juli het satelliettelevisiepro gramma 'Music Box' op de Nederlandse kabel brengen met uitsluitend videoclips met pop- en rockmuziek, af gewisseld met interviews met artiesten. De uitzendingen lopen via de ECS-satelliet en zullen in eerste instantie vier uur be slaan, met om het hele uur vier minuten reclame. Eind 1985 wil de maatschappij een 24-uursprogramma rond hebben. Dat is gisteren door de di recteur van Music Box, Charles Levison, bekend ge maakt na afloop van de eer ste dag van een tweedaags congres over kabeltelevisie in Den Haag. Levinson voert op het ogenblik onderhande lingen met enkele grote ka- belexploitanten over de af name van zijn programma. TESE zegt inmiddels vrij wel rond te zijn met het mi nisterie van WVC over de voorwaarden waaraan de uitzendingen moeten vol doen. Het enige obstakel, uitzending in land van oor sprong, is inmiddels opge lost. Het programma loopt op het ogenblik met veel succes in drie Engelse ste den, aldus Levison.. Ook speelfilms De Britse organisatie heeft - in combinatie met enkele grote filmproduktiemaat- schappijen - later in het jaar wellicht nog een aanbieding voor de Nederlandse kabel- markt. In Engeland wordt al het programma 'Première' uitgezonden, een uitzending van 19.00 tot 24.00 uur met gemiddeld drie speelfilms. In september zal het pro gramma, dat nu nog via vi deo-tapes aan de Engelse kabelexploitanten wordt ge leverd, met behulp van de Intelsat 5-satelliet worden verspreid. (ADVERTENTIE) stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Jiarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Eeri Normatief fietsersboekje voor vrije tijd en va- Gratis bij de fietsenvakman.de ANWB, «eyW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50). DEN HAAG - Het was Lub bers bekend dat bij de Raad van Bestuur en commissaris sen van RSV eind 1977 een in terne nota circuleerde, waarin de uitzichtloosheid van de scheepsbouwafdeling van het concern werd gemeld. Regeringswaarnemer Mol- kenboer was aanwezig bij de vergadering waarin topman Stikker de desastreuze positie van RSV schilderde. Hij meld de dit aan Lubbers, toen mi nister van Economische Zaken in het kabinet-Den Uyl. Ondanks deze wetenschap verdedigde Lubbers - toen mi nister van Economische Zaken - in de Kamer voorstellen van de Beleidscommissie Scheeps bouw om de aanwezige capa citeit in ons land met dertig procent te verminderen. „Vindt U dit niet vreemd", zo vroeg Kamerlid Van Dam aan Molkenboer, die nu al weer voor de derde keer als getuige werd gehoord. Molkenboer vond het niet vreemd. Volgens hem kwam de 30 procent re ductie volledig voor de verant woordelij kheid van de Be leidscommissie. Dit onthutsende beeld van een top die de greep op RSV volledig kwijt was en een rampzalige financiële toe stand, werd naar buiten toe geheim gehouden omdat het volgens Stikker niet verstan dig was toen vooruit te lopen op de stellingname van de mi nister van Economische Za ken. Commissievoorzitter Van Dijk concludeerde dat Stikker blijkbaar de moed niet kon op brengen om onder meer de Be leidscommissie in te lichten. RSV kwam eind 1977 volko men klem te zitten. Onmiddel lijk stopzetten van alle scheepsbouwactiviteiten zou grote wanorde geschapen heb ben. Zelfstandig doorgaan kon ook niet. Alleen de overheid kon een uitweg bieden. RSV was daar niet gelukkig mee. „Alle maatregelen waren zo verstikkend dat wij ernaar smachten om uit de omklem ming van de overheid te ra ken", aldus Stikker, die vertel de al in 1976 te zijn gaan twij felen aan de overlevingskan sen van RSV. Opnieuw werd in de verho ren van zowel Stikker als Mol kenboer de nadruk gelegd op een telefoongesprek in augus tus 1975. Dit betrof de levering van onderdelen voor een kern centrale aan Zuid-Afrika, het zogenaamde Koeberg-project. Molkenboer nam op last van minister Lubbers met RSV contact op om het regerings standpunt over te brengen. Molkenboer belde door van een kladje dat Lubbers hem gedicteerd had. Het kladje is verdwenen. Zowel Stikker als Molkenboer citeerden donder dag voor de commissssie uit een nota die bij RSV naar aan leiding van het telefoonge sprek is opgesteld. In deze nota wordt een scheiding aangebracht tussen de exportvergunning en de kredietverzekering voor Zuid- Afrika. Hieruit valt te verkla ren waarom men bij RSV dacht dat de levering aan Zuid-Afrika door kon gaan als de gevoelige (nucleaire) delen en wel de reactorvaten, uit het RSV-pakket zouden worden gehaald. Er lag een obstakel voor de verlening van de exportver gunning omdat Zuid-Afrika het non-proliferatieverdrag tegen verspreiding van kern wapens niet getekend had. De kredietverzekering was alleen aan zakelijke voorwaarden gebonden. In de officiële rege ringsstukken zijn beide zaken aan elkaar verbonden. Over deze affaire was het kabinet zwaar verdeeld. Het leek er echter op dat de zaak beklonken zou worden zodat op 12 mei 1976 op het ministe rie voor RSV een telex werd opgesteld waarin uitzicht op het doorgaan van de order werd geboden. De telex werd nooit verstuurd. De boodschap is echter door directeur-gene raal De Groot van buitenland se economische betrekkingen aan RSV overgebracht. Mol kenboer ontkende dat hij dit had gedaan omdat hij zich niet de aangewezen persoon oor deelde. Na afloop van de ver horen zei commissielid Van Dam dat de commissie waar schijnlijk zal gaan proberen De Groot te horen. De order ging uiteindelijk aan RSV voorbij omdat het kabinet ter elfder ure geen beslissing durfde te nemen uit angst voor een kabinetscrisis. Aan Stikker werd donder- morgen nog gevraagd wie hij dacht dat verantwoordelijk PARLEMENTAIRE ENQUETE' was voor de ondergang van RSV. Stikker antwoordde hierop dat in de beginjaren te lang geloofd is in mythes. „In 1975 was er een cruciaal mo ment. Als de overheid toen niet ingesprongen was, had den we zelf iets moeten doen". Stikker kon het niet nalaten te wijzen op Engeland en Zwe den, waar de overheid even eens zeer grote bedragen in de scheepsbouw gestopt heeft. Hij gaf toe dat het zeer ernstig was dat RSV zulke grote be dragen had gevergd, maar verdedigde zich door te wijzen op de internationale crisis. Molkenboer kwam op zijn beurt met archiefmateriaal waaruit bleek dat hij De RSV- top jarenlang gewaarschuwd voor de risico's bij de scheeps bouw. Desalniettemin ging ook hij akkoord met het bou wen van schepen voor eigen rekening, wat RSV ruïneuze verliezen opleverde. «7 15 En de boer, hij ploegde voort. En de boerin, zij zwoegde voort. Boerinnen leven tussen hoop en mesthoop, zo leert een on derzoek ons. Ze werken vaak harder dan hun man. Leken denken dat een boer al tijd zit te melken en een boerin steeds op de hooizolder zit. Dat is een misrekening. Boerinnen lachen ook met meer kiespijn dan een boer. Het zijn ware misstanden. Ook bij de dieren zit het scheef. Koeien moeten meer melk ge ven dan een stier. De vrouw van de boer is zo kwaad dat ze wel Riek zal he ten. De commissie-De Boer wil het toneelbestel flink uitmelken. Dat had de commissie-De Boe rin wel anders gedaan. Vijf toneelgezelschappen moe ten verdwijnen van de plan ken. Ja, want de commissiele den hebben die planken zelf nodig. U weet wel waarvoor. Minister Brinkman van WVC moet zeggen of hij van het to neel-bestel toneel-afstel wil maken. Zelf is hij erg voor theater. Gisteren stond hij nog verkleed in de Tweede kamer. Hij had het boetekleed om zijn schouders. Het toneelstuk met Den Uyl, Nijpels, Everdijk en Lubbers is weer achter de rug. Boeren, burgers en buitenlui gaan te rug naar huis. Waar de boerin dan net klaar is met de afwas. MERIJN Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerder heid van de Tweede Kamer, bestaande uit de fracties van PvdA, CDA en D'66, gaat ak koord met het voorstel van minister De Koning (Sociale Zaken) om de wet op de niet- cao-inkomens met drie jaar te verlengen. Daardoor krijgt het kabinet de mogelijkheid bïh corrige rend op te treden als de inko mens die niet in een cao gere geld zijn, të veel gaan afwij ken van de cao-lonen. De WD is tegen de verlenging. Minister De Koning is wel van plan terughoudend op te treden bij het hanteren van de bevoegdheden die de wet hem biedt. Als de niet-cao-inko- mens enige tienden van pro centen meer stijgen dan de cao-inkomens is er geen reden tot ingrijpen, meent de be windsman. DEN HAAG - Het kabinet wil nieuwe ondernemers de hel pende hand bieden door hen een startkapitaal van maxi maal 25.000 gulden èn bijstand van ervaren managers te bie den. Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) zal de Tweede Kamer deze maand hier nader over informeren. Meer dan de helft van de be ginnende ondernemers mis lukt binnen vijf jaar. Onder zoeken hebben aangetoond dat starters vaak op een te smalle basis beginnen. Ze hebben geen goed ondernemingsplan en te weinig geld achter de hand. Bij de 22 Kamers van Koop handel en hun 13 nevenvesti gingen worden dienstencentra geïnstalleerd waar de starters met al hun vragen terecht kunnen. In overleg met werkgevers en werknemers wil Van Zeil ervaren managers uit het hele land aantrekken en die via de Kamers van Koophandel tij delijk ter beschikking stellen aan de starter. Gedacht wordt aan managers die in de VUT zitten of gepensioneerd zijn. De nieuwe ondernemer kan eventueel enige tijd met be houd van uitkering aan de slag. De nieuwe organisatie voor hulp aan jonge ondernemers betekent het vermoedelijke einde van veel adviesorganen in gemeenten en regio's, omdat Van Zeil wil dat gemeenten en provincies zich niet meer met de beginnende ondernemer bemoeien. De talloze particuliere orga nisaties van midden- en klein bedrijf, VNO of de stichting Kleinood kunnen wat Van Zeil betreft aanvullende diensten verlenen.

de Stem | 1984 | | pagina 3