Van NSM tot Dow Chemical ftUusen OOK FINANCIEEL UIT HET DAL Ouderensymposium aanklacht tegen welzij nsbeleid DISCUSS ZEELAND BEURS DAIHATSU I Volksdansers op Britse toer 'Bij kleii is men een echti U HEEFT NOG 2 DAGEN TIJD, ANDERS HEEFT U VEEL GEMIST! VLISSINGEN VRIJDAG 4 ME11984 BEI VANZEELAND 30APR.T/M5MEI MIRO PARKING IN 'S-IIEERENHOEK Bejaardenbond Sas heeft druk programma Zaamslag Boegsprietlopen op 5 mei in schippersinternaat Plaatselijk nieuws Sas van Gent Aflevering 34 Jos Koch wint kringconcours uit Compiègne VRIJDAG 4 MEI 198^ ELZA EN AN1 LOZANNE IJZ EXCLUI STIJL EN ZIJN DE KEN T16 PAGINA ZEELAND 3 V ereniging bouwt in oud-Te rneuzen (ADVERTENTIE) grootste woon-en konsumentenbeurs van Zeeland. 10.000 m! verwarmde tentenpaviljoens met 2 kilometer voorlichting, informatie en doorlopende demonstratie op een rij. volop gratis parkeren, peuters en kleuters gratis, wandel- wagenservice. Open op vrijdag 4 mei van 13.00-22.00 uur, zaterdag 5 mei van 11.00-18.00 uur. Van een onzer verslaggevers 's-HEERENHOEK - Onder het motto 'Ouderen, kind van de rekening?' houdt de afdeling 's-Heerenhoek van de Katho liek Bond van Ouderen (KBO) zondag 20 mei in De Jeugdhoe- ve in 's-Heerenhoek een groots opgezet symposium, dat lan delijk gezien in deze vorm uniek te noemen is. Het sym posium is bedoeld om de posi tie, de eisen en de verlangens van de ouderen als belangen groep aan de gemeentelijke, de provinciale en de landelijke bestuurders kenbaar te ma ken. „Als we ons niet laten horen is er over enkele jaren totaal geen sprake meer van welzijn voor ouderen", zegt afdelings voorzitter C. Verdonk van de KBO. Hij is van mening dat het voor de ouderen als groep moeilijk is een vuist te maken naar de politiek en dat een dergelijk symposium daar wellicht wat aan kan verande ren. Het gebeuren speelt te vens in op de actuele deregule ring van de welzij nstaken. Met het oog daarop zijn een aantal prominente functiona rissen uit de landelijke, de provinciale en de gemeentelij ke politiek uitgenodigd om naar de woorden van een vier tal sprekers te luisteren. De organisatie van een sym posium is gevolg van het feit dat de afdeling 's-Heerenhoek iets bijzonders wilde doen bij het 25-jarige bestaan. De voorbereidingen zijn in han den van een speciaal daarvoor in het leven geroepen jubi leumcommissie en het initia tief heeft de steun gekregen van de landelijke organisaties voor ouderen, en de kerkge nootschappen. Als sprekers zijn uitgenodigd: Voorzitter dr. mr. G.L. Eisen van de Unie van Katholieke Bonden van Ouderen, voorzitter drs. H.H.M. Zwartelé van de Stich ting Welzijn voor Ouderen in de gemeente Borsele, voorzit ter mr. F.G.A. Huber van de Zeeuwse Raad voor Ouderen en drs. P.F. Driest, directeur van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid. Het symposium begint om 14.00 uur. De afdeling 's-Heerenhoek van de KBO houdt echter in verband met de jubileumvie ring ook nog andere evene menten zoals een ontspan ningsmiddag zaterdag 12 mei, een loterij vrijdagavond 18 mei vanaf 20.00 uur en een openbare receptie na het sym posium, alles in De Jeugdhoe- ve. Eveneens in het kader van het 25-jarig bestaan wordt zondag 20 mei een pontificale hoogmis opgedragen door de bisschop van Breda, mgr. H. Ernst. Na afloop van de mis worden de bestuursleden door fanfare Sint-Caecilia gehul digd. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Nieuwbouwactiviteiten van de woningbouwvereniging Terneuzen zullen zich de komende tijd vooral concentreren op Terneuzen's oude binnenstad. Nu wordt er gebouwd aan de Dijkstraat, de West kant is ook aan de beurt en hoog in het vaandel schrijft de vereniging verder het nog altijd braaklig gende plan Java. „Wij hebben die kar steeds getrokken en dat willen we blijven doen" zei gisteren di recteur H. Engelsma bij de presentatie van jaarverslag en jaarrekening over 1983, waar in ook een toekomstvisie opge sloten lag. Elders in de stad is vrijwel geen sprake van nieuwbouw, al was het alleen maar om de flats van de vere niging niet verder te ontvol ken. Er staan er nu 80 leeg op een totale leegstand van onge veer 100 huizen. „Maar je moet natuurlijk wel blijven bouwen. Als wij het zelf niet doen, dan begint een ander er wel aan en trekt die onze flats leeg" aldus be stuur en directie. Het zwaarste accent ligt daarbij op de bin nenstad. In de wielen De vereniging wil er betaal bare huizen bouwen en wordt daarbij wel eens in de wielen gereden door de hogere over heid, zoals onlangs nog bleek bij een project in de Dijk straat. Overleg met de directie volkshuisvesting in Middel burg keerde het tij, zodat de bouw gewoon kan doorgaan. „Maar we zullen voortdurend attent moeten blijven om be taalbare huren mogelijk te maken" aldus Engelsma. Zijn vereniging wordt soms ook in de wielen gereden door de lagere overheid, de ge meente Terneuzen. Zo is de bouw van zo'n 30 bejaarden huizen in het plan Vlooswijk uitbesteed aan de Amster damse stichting Humanitas. „Het eerste recht van de wo ningbouwvereniging om daar te bouwen, is daarmee ge schonden" vinden bestuur en directie. „We hopen dat de ge meente ons in de toekomst wel overal als eerste bij betrekt". Onderhoud Financieel staat de vereni ging er nu al stukken beter voor dan ten tijde van de be stuurscrisis, alweer anderhalf jaar geleden. De eerste officie- Ie verlies- en winstrekening die is opgemaakt, toont een positief resultaat van ruim twee ton over 1983. Het jaar daarvoor was er nog een bijna evengroot verlies. Het grootste probleem blijft het achterstallig groot onder houd, een post van nog altijd 20 miljoen gulden. De bedoe ling was om het weg te werken in vijf jaar, maar die termijn is noodgedwongen verlengd met nog" eens vijf jaar. Voor 1984 staat 1,5 miljoen gulden op de begroting voor het groot onderhoud. Positieve resultaten, zoals dat van 1983 en werken met de zogenaamde terugploegrege- lingen, waarbij werkloze bouwvakkers kunnen worden ingeschakeld, moeten de klus mogelijk maken. Een extra bijdrage van het rijk voor de Terneuzense vereniging, die op het vlak van achterstallig groot onderhoud 'armlastig' genoemd mag worden, bleek er niet in te zitten. De jaarstukken komen aan de orde in de ledenvergade ring van de woningbouwvere niging op 29 mei om 19.30 uur in De Veste. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Katho lieke Bond voor Ouderen af deling Sas van Gent heeft de komende maand een groot aantal acticviteiten op het programma staan. De start is zaterdag 5 mei (bevrijdingsdag) met een dansmiddag in De Roselaer waarbij accordeoniste Gode- lieve van Hulle de dansmuziek verzorgt. De middag begint om twee uur. Donderdag 17 mei maken de Sasse ouderen een reisje naar Nieuwkuyk waar zij toeschou wers zullen zijn bij de Moun- ties-show. Vrij dg 18 mei gaan de bejaarden op de sportieve toer. Op het programma staat dan een 17 kilometer lange fietstocht door de contreien van Sas van Gent. In het ge bouw De Straete in de Zand straat houdt men een koffies- top. De mei-activiteiten wor den besloten met een bingo dansant vrijdag 25 mei in De Roselaer, aanvang 14.00 uur. Verder ligt er binnenkort een halve dagtocht langs de Belgi sche kunst in het verschiet. Kaarten - In de kantine van de voetbalvereniging Zaam slag was de prijsuitreiking van de afgelopen winter ge houden kaartcompetitie. De eindsuitslag was als volgt: 1. J. van Doorn, 2. P. Houg 3. H. van de Voorde en C. Florussen, 5. J. de Feijter. (ADVERTENTIE) "5^ officiële dealer verkoper: Bertrand Vael GARAGE DU PONT TERNEUZEN Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Zaterdag 5 mei verzorgen medewerkers van het schippersinternaat een aantal feestactiviteiten, •aanvang 13.30 uur. De deelna me is geheel gratis. Als grote attractie staat het eeuwenoude boegsprietlopen op het programma, een draai ende boegspriet boven een wa terbassin. Daarnaast zijn er nog een trapkarrace, ringste ken met een fiets met zijspan en mastklimmen. Voor de kleineren is er ook een viertal spelletjes. De feestactiviteiten stoppen rond 16.30 uur. Collecte - De opbrengst van de collecte voor de Nederlandse hartstichting was 2318,50. Bowlingstanden - Bowling Bond Sas van Gent is nog vol op in de ban van de bowling competitie. Momenteel heeft men nog vier weken competi tie voor de boeg en de strijd om de eerste drie plaatsen is nog in volle gang. Het team Azijnhalzen staat weliswaar op de eerste plaats, maar heeft respectievelijk een en twee wedstrijden meer gespeeld dan de teams Buyze en Foulli- ners. Ook de individuele com petitie nadert zijn hoogtepunt. De stand is op het moment: Azijnhalzen 67 punten, 2. Buy ze 6014, Foulliners 54(4, Speel vogels 45(4, Treffers 44(4 punt. Dames: A-klas: E. Neve 170 gemiddeld, E. Ranschaert 167, S. Lammens 154, L. de Block 153, M. de Clerck 151. B-klas: W. Simons 145, Y. Saey 144, S. de Roo 144, M. Dedeckere 143, H. Smeenk 141. Heren: A-klas: U. Verslype 183, F. Roeb 179, Th. Neve 177, W. Dijsselinck 176, W. Lammens 176. B-klas: W. Smeenk 160, L. Dedeckere 157, O. Saey 156, R. Wauters 154, G. Kersbulck 151 gemid deld. Volksdansgroep de Grutmoole. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volks dansvereniging De Grut moole uit Sas van Gent is te ruggekeerd van een week durende reis naar Engeland. De Sasse volksdansers waren hier te gast bij The Border Scottish Dancers, een volskdansgroep uit Car diff (Wales) die eerder in Sas van Gent te gast geweest is op het jaarlijkse folklorefes- tival. De Sasse Grutmoole kan terugzien op een uiter mate geslaagde reis, die ver lopen is in een goede sfeer en onderlinge betrokkenheid. De 37 volksdansers waren zondag 22 april vertrokken uit Sas van Gent. Aangeko men in Cardiff werden zij ontvangen door de gasthe ren en de loco-burgemees- ter. Namens de gemeente Sas van Gent overhandig den de volksdansers een glas-in-lood-Schepentrek- ker. Ook kreeg de Engelse loco-burgemeester een paar klompen van De Grutmoole die hij prompt moest uitpro beren tijdens de opvoering van een volskdansprogram- ma. De Sasse volksdans groep heeft in Wales niet stil gezeten. In totaal hebben zij 15 op tredens afgewerkt waarvan 2 televisie-optredens. Voor BBC-Wales werd en studio optreden gegeven en verder - FOTO ARCHIEF DE STEM werd er op het nieuws een buitenoptreden van De Grutmoole uitgezonden. Dansleider R. Bruggeman werd ook een radio-inter view afgenomen omlijst met dansmuziek van Hollanse makelij. De terugreis verliep via Londen. De Grutmoolers werden bij terugkomst in Sas van Gent in De Speye ontvangen door burgemees ter Dusarduijn en zijn vrouw. Veel Terneuzenaars verdienden hun brood bij de opslag en het vervoer van meststoffen. Met lede ogen zag Terneuzen het Engelse expeditiekantoor Little Johnston in 1921 vertrekken. Een verlies van 100 ar beidsplaatsen moet in die tijd meer dan rampzalig zijn ge weest. Gelukkig slaagden enkele cargadoorsbedrijven erin nieuwe bestaansbronnen aan te boren. Daarbij waren de pots van meststoffen waardoor een bloeiend veembedrijf ontstond. Deze tak van dienstverle ning groeide zo voorspoedig dat in 1924 besloten wera een nieuwe loskade nabij het spoorwegstation te maken. In 1928 diende Rijkswater staat bovendien een plan in om tussen de voormalige staalfabriek en Sluiskil drie kanaalhavens te graven. De economische crisis in de ja ren dertig heeft de aanleg weliswaar vertraagd maar desondanks werd in 1936/ 1937 de Zevenaarhaven aan gelegd. Het bleef daarbij, want kranen werden niet opgesteld omdat door de cri sis geen behoefte aan op slagruimte bleek te bestaan. Inmiddels draaide de co- kesfabriek op volle toeren en werd het bij het proces vrijkomende gas als waar deloos de lucht in geblazen. Tot de chemie het mogelijk maakte dit gas als grondstof voor een andere fabriek te laten dienen en zodoende verrees naast de Cokesfa- briek de fabrieken van de Compagnie Neérlandaise de l'Azote (de latere Neder landse Stikstof Maatschap pij, NSM). Het werd een voor die tijd wel zeer groot complex. Niet minder dan 3 hofsteden met 80 ha grond werden aange kocht en in zeer korte tijd verrezen daar o.m. de 60 en 70 meter hoge gashouders, die bakens werden in het vlakke Zeeuwvlaamse land. De bedrijvigheid bij de bouw was enorm en het ge sprek van de dag. Van hein de en verre stroomde men toe om een graantje mee te pikken. Op het hoogtepunt van de bouw krioelden er 3.000 arbeiders door elkaar. Daarbij veel betontimmer- lieden, Duitse specialisten, die opvielen door hun zeer wijde broekspijpen en apar te hoofddeksels. Menig Zeeuwsvlaams meisjeshart ging sneller kloppen bij het ,zien van deze figuren. Dat mondde tijdens de wekelijk se dansavonden in de boven zaal van Du Commerce aan de Markt uit in menige kloppartij, waaraan de poli tie - onder leiding van adju dant Sol - de handen meer dan vol had. Na de bouw bleek er min der werk dan gehoopt, de crisis sloeg ook hier in alle hevigheid toe. Het uitbreken van de Tweede Wereldoor log verlamde de l'Azote na een bomaanval waarbij eni ge werknemers werden ge dood en tien gewond. Ook de cokesfabriek kreeg zware naar P.J. Baert klappen evenals het haven gebied van Terneuzen. Eerst vernielden de Belgen in 1940 bij hun terugtocht het nodi ge en deden de Duitsers het in 1944 nog eens dunnetjes over. Na de oorlog kon maar een kwart van het gestolen fabrieksmateriaal - dikwijls zwaarbeschadigd - worden teruggevonden. Genietroe pen hielpen na de bevrijding het kanaal en havens be vaarbaar te makeh. De bedrijvigheid zoals Terneuzen die kende voor de Eerste Wereldoorlog kwam echter niet terug. De echte opleving kwam pas in de ja ren 60. Nieuwe en vergrote havens, verbreding van het kanaal. Bekende Terneu zense bedrijven hadden het loodje gelegd, anderen daar entegen waren gegroeid, zo als August De Meijeren scheepswerf De Schroef in Sluiskil. De komst van Phi lips, Elopak en de enorme impuls van Dow Chemical stootte Terneuzen op tot de derde haven van Nederland die zij thans is. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Jos Koch uit Terneuzen is afgelopen zondag winnaar geworden van de vanuit Compiègne gehouden kringvlucht van de kring Mid den-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn winnende duif noteerde een gemiddelde snelheid van 1224,62 meter er minuut. In concours waren 844 oude duiven. 2. R. van de Berghe, Sas van Gent; 3 en 4. P. Baecke, Westdorpe; 5. Feber-Maas, Sluiskil; 6. A. van Bouchaut, Sluiskil; 7. combinatie Elegeert, 8 en en 10. Th. van Zeele, 9. J. du Puy, allen Sas van Gent. De Reisduif Philipppine, 270 duiven, 1194,26 mpm: 1 en 5. O. Haers, 2 en 3. E. en L. Breepoel, 4 en 8. A. Rammeloo, 6. J. de Mul, 9. F. Roegiest, 10. S. de Mul. De Vrede Sas van Gent, 246 dui ven, 1223,68 mpm: 1. R. van de Berghe, 2,7 en 10. Cl. van de Berghe, 3 en 9. combinatie Ele geert, 4,6 en 8. Th. van Zeele, 5. J. du Puy. Volharding Westdorpe, 93 oude duiven, 1222,3 mpm: 1 en 4. P. Baecke, 2. Ed de Smet, 3. H. van de Veeke, 5. A. Rombout. Met 63 jaarlingen, 1221,26 mpm: 1 en 4. P. Baecke, 2. H. van de Veeke, 3. A. Rombout, 5. Jac. d'Hert. Verwachting Axel, 269 duiven, 1206,6 mpm: 1. J. Verschuren, 2. D. Dieleman, 3,4 en 10. R. Her man, 5. K. Verbunt, 6. J. Weese- poel, 7. G. Koekkoek, 8. C. de Poorter, 9. J. van de Berge. Eerlijk Vreest Niemand Stop- peldijk, 100 duiven, 1142,7 mpm: 1. R. Duerinck, 2,9 en 10. B. van Leemput, 3 en 7. J. Wentzler, 4. P. de Waal, 5 en 8. J. van Belle, 6. B. Burm. De Eendracht Terneuzen, 336 duiven, 1224 mpm: 1,7 en 8. Jos Koch, 2. A. Arens, 3. L. de Blaaij en zoon, 4. R. van de Veke, 5. Jac. Buijze en zoon, 6. J. Risseeuw en zoon, 9. F. Temmerman, 10. C. Oppenaar en zoon. Met Moed Vooruit Boschkapel- le, 162 duiven, 1183,79 mpm: 1 en 3. J. Stallaert, 2 en 9. Th. Dobbe laar, 4. R. van Poorten, 5. Th. van Vlierberghe, 6. D. Dobbe laar, 7. J. Wauters, 8. P. Dobbe laar, 10. F. Dobbelaar. Nieuw Leven Koewacht, 201 oude duiven, 1204,8 mpm: 1. G. Schalkens, 2. O. Bonne, 3. P. de Waele, 4 en 9. J. de Kind, 5. ge broeders Van Hove, 6. R. de La- ruelle, 7. Th. de Waal, 8. W. van de Bilt, 10. Jos Elegeert. Met 176 jaarlingen, 1162,8 mpm: 1. p. Matthijs, 2 en 6. G. Schalkens, 3. P. Koene, 4. Joh. de Block, 5 en 8. Jac. Elegeert, 7. O. van Damme, 9. P. de Bock, 10. R. Clapdorp. De Zwaluw St.-Jansteen, 137 oude duiven, 1185,88 mpm: 1 en 10. J. Rottier, 2,5 en 9. W. Tim merman, 3,6 en 7. R. Danckaert, 8. R. Vermorken. Met 90 jaarlin gen, 1184,48 mpm: 1. Ed van Goethem, 2. P. Rottier, 3. E. de Kind, 4. L. van Dorsselaar, 5. J. van Daale. De Reisduif Graauw, in samen spel met De Postduif Lams- waarde, 155 oude duiven, 1166 mpm: 1,2 en 10. L. van Vlien- berghen, 3. J. Pardon, 4 en 9. J. van Denderen, 5. J. de Rijcke, 6,7 en 8. R. Heijens. Met 73 jaarlin gen, 1140,94 mpm: 1,3,7,8 en 10. L. van Vlienberghen, 2,4,5 en 9. A. d'Hondt-De Waal, 6. P. de Calu- wé. Herleving Kloosterzande, 325 oude duiven, 1199 mpm: 1. E- Piessens, 2 en 8. R. Mahu. 3. J- Voet, 4. W. Bogaert, 5. E. van Poorten, 6. Th. de Kort, 7. R. de Kort, 9. J. de Waal, 10. H. van Dijk. Met 152 jaarlingen, 1159 mpm: 1. L. de Waal en zoon, 2 en 7. A. Vercouteren, 3. A. Heme- laar, 4 en 5. W. Voet en zoon, 6 en 8. J. Colpaert, 9. W. Bogaert, 10. Th. de Kort. De Postduif Heikant, 208 oude duiven, 1182 m,pm: 1. L. Thuij,2. gebroeders Van Houten, 3 en 8. Ed. Verschuren, 4. J. de Kind, 5. A. Thijs, 6. gebroeders Sturm, 7. Ch. de Beule en zoon, 9. gebroe ders Thijs, 10. L. Hazevoet. Met 164 jaarlingen, 1194 mpm: 1,3 en 5. L. Thuij, 2 en 10. A. Thijs, 4,8 en 9. Ch. de Bruijn en zoon, 6. gebroeders Thijs, 7. L. Hazevoet. CC Hulst, 296 oude duiven, 1183,94 mpm: 1 en 2. Th. Cas teels, 3. T. Taelman, 4. L. Blom- maert, 5. J. van de Branden, 6. H. Everaard, 7. J. Valckx, 8 en 9 G. Lebbinck, 10. Dieleman- Buijs. Met 206 jaarlingen, 1177,18 mpm: 1 en 9. Adriaansen en zoon, 2. L. van Helsland, 3. J- Dhanis, 4. P. Antheunis, 5. Boddaert, 6 en 10. Ed de Cock, L. Blommaert, 8. Ed de Nijs. Vre ker Het echtpaar De Lozanr. werk. Van onze c IJZENDIJKE - Veel toeri Vlaanderen als het vakant mensen van de plaatselijke nu al een topdrukte. Elza en van mee te praten. Elza (71) hun woning te IJzendijke wijs te maken in het Westze jaar kan iedereen er terech onze hobby", zegt het tweeta In hun woning, daterend dan 6000 toeristen. Er is een Deze ruimte stelde Ant< toen in 1976 Frans Lievens lingen Verkeer nieuw leven „De VW kreeg meer bek dat er door veel mensen er merd", aldus Antoine, die e' knocht is aan dit WV-wer af aan tot dit werk aangetrc te promoten. Het verstrekke daarmee samenhangt boeit van uiteenlopende aard en n Het VVV-kantoor in IJz openingstijden gebonden, principe altijd bereikbaar. In 1976 kwamen er bij de ken om informatie binnen, gelopen tot 1137. Daarbij zij sche aanvragen niet inbegr de belangstelling voor de sti „Opmerkelijk de laatste t gen uit Duitsland krijgen", i Leuk werk Niet alleen het runnen va het takenpakket van het ec tijdens diverse festiviteiten Tijdens de folkloristische juli gehouden, stellen Ante schikbaar als EHBO-ruimti vind aandit werk?" „Je bli deze streek op de hoogte en legt Elza uit. Haar echtgenoot is het di leukste is toch wel dat je me tatie verstrekt. Die zie je lat delijk doorschemeren wel d< gehad te hebben. Op deze rr werk". Geen nummer Er is sprake van geweest moeten verdwijnen. Antoir mening over. „Daar ben ik sen komen nog graag bij d worden ze nog als gasten be toren ben je een nummer", n Het echtpaar houdt ook taak als WV-informante gaan wij niet op vakantie, veel te druk. We houden er men te vertellen. De beide VW-doe-mense natuurlijk al heel wat roi werk is het echtpaar ook n seum 'West-Zeeuwsch-Vla fungeren zij dan als 'oppass nog eens lid van de volksdar „We blijven dit werk doen t Antoine en Elza. (AD VER exclusieve dame BURCHT! OOST

de Stem | 1984 | | pagina 14