A RKC veroorzaakt domino-effect Eerste deel 'double is binnen cimpinci m geldt dit jaar ook voor de PTT Ccimpinci Ccimpinci Pele wil in politiek Thijs Libregts „Cupfinal verveelde me ooit ook weieens" kleintje intie itje post Van Vliet wordt prof L DONDERDAG 3 MEI 1984 NATUURLIJK LEKKER NATUURLIK LEKKER Revanche voor Van Bracht Agostinho in levensgevaar Onderwater hockeyers spelen WK Oostenrijk wint van Cyprus NATUURLIJK LEKKER ft. monstratie in Amrit- )plossing pBBTfefei sgMa DE STEM Door Romain van Damme ZEIST - Nu het vrijwel zeker dat RKC volgend seizoen in het betaald voetbal speelt, kan In Halsteren reeds begonnen «orden met het promotiefeest, pe Westbrabantse eersteklas ser profiteert namelijk van de nieuwe regeling die door de 0VB ontworpen is om het aantal clubs in de hoofdklasse Cweer op peil te brengen. Zo als bekend werd het gat in de le hoofdklasse, ontstaan door het vertrek van RBC, dit sei- !oen niet opgevuld. Op uit drukkelijk verzoek van de clubs uit de hoofdklasse C zeg je de KNVB reeds in septem ber toe dat het aantal clubs «eer op veertien gebracht zou «orden. Nu ook RKC ver dwijnt naar het betaald voet bal, moeten er twéé plaatsen opgevuld worden. Om dat te bereiken promo- Volgende week dinsdag krijgt de Waalwijkse hoofdklasser RKC te horen dat hij welkom is in het betaald voetbal. Morgenavond wordt er door het sectiebestuur betaald voetbal vergaderd over de toelating van RKC, waarna dinsdag het amateurvoetbal en betaald voetbal een defini tieve beslissing nemen. Voor RKC zal dat positief uitpakken omdat het BBI (Budget Bewakings Instituut) onlangs de door RKC inge diende begroting goed gekeurd heeft. Bovendien is het be taald voetbal er een groot voorstander van dat het aantal clubs in de eerste divisie op achttien gebracht wordt. Dat houdt in dat er dit jaar geen enkele club uit de eerste divi sie zal degraderen. In verscheidene amateursecties veroor zaakt het opschuiven van RKC daarentegen enige onge dachte promoties. veren de eerste drie clubs uit de eerste klasse E naar de hoofdklasse C. Dat houdt in dat Sparta'25 en Halsteren nu al gepromoveerd zijn. Voor de derde plaats komen nog vier clubs in aanmerking. Dat zijn ODC (32 punten) en Alliance, ^yilhelmina en BW die ieder 22 punten hebben. Deze vier clubs vechten zondag dus voor nog een plaats in de hoofd klasse C. Voor alle duidelijk heid. Uit de hoofdklasse C de graderen gewoon twee clubs, vermoedelijk Hapert en Ven- ray. Hapert heeft intussen wel geprotesteerd tegen de gang van zaken. De Oostbrabantse clubs wilden dat er degrada tie/promotiewedstrijden ge speeld zouden worden. Verder wilde de eerste klas F (Lim burg, district Zuid II) even eens een club voor de hoofd klasse leveren. Die voorstellen zijn door de KNVB echter af gewezen. Om het ontstane gat in de eerste klas E op te vullen zul len de nummers twee uit de tweede klas B en tweede klas A om één extra promotie plaats spelen. In 2B is dat ver moedelijk WVO, hoewel het Bredase Boeimeer op de loer ligt. In de Oostbrabantse tweede klas komen eveneens nog twee clubs voor die strijd in aanmerking. Dat zijn Avanti'31 (Schijndel) en Ber- gijk. Uiteraard ontstaat er in de tweede klas dan ook weer ex tra ruimte. Dat wordt weer opgevuld door een extra-pro motie uit de derde klas. De vier nummers twee uit de der de klassen. Vermoedelijk spe len die vier clubs in toernooi- vorm om een plaatsje in de tweede klas. In 3C komen Veerse Boys en Baronie in aanmerking voor die na-com- petitie. Een van die twee clubs wordt kampioen. In 3D is Zie- rikzee al lang kampioen. Het Zeeuwsch-Vlaamse Steen zal zich wellicht mogen mengen in de promotiestrijd. SC Gastel heeft nog een miniem kansje, maar de Westbrabanders moeten twee punten en een veel slechter doelsaldo opha len. Feyenoord wint arme Me Door Rob van Deursen [ROTTERDAM - Feyenoord staat niet langer met lege banden. In een vaak bedroevend slechte beker-finale [versloeg de Rotterdamse ploeg gisteravond in eigen |Kuip het Limburgse Fortuna Sittard via een magere l-O. Daarmee haalde Feyenoord, dat komend week- einde bijna voor de volle 100 procent zeker bij Willem II in Tilburg kampioen zal worden, het eerste deel [van de zo begeerde dubbel: de KNVB-beker binnen. [Maar niet met het machtsvertoon een Nederlandse ti- telhouder waardig. Daarvoor bleek dat Feyenoord een [te vermoeide jager en Fortuna Sittard een te hard nekkig prooidier. Feyenoord, met vijf (Niel sen, Stafleu, Van der Korput, Gullit en Duut) min of meer geblesseerde spelers in de ba sis, kreunde en steunde. En was eigenlijk blij dat het on geschonden de rust haalde. Daarvoor was een fraaie red ding van doelman Joop Hiele noodzakelijk op een inzet van Anne Evers. Fortuna had ech ter vlak voor rust al het geluk van de wereld toen Thomas een overduidelijke handsbal rellen met de Sikhs. overtuiging dat zij een I ngere adem zou hebben in de vijand. In de deel- aat Assam die vorig jaar erd getroffen door ernstige ïlusten, bleek deze strate- e een succes. Bij de koppi- Sikhs die de beschikbare jd hebben uitgebuit om de •isis aan te wakkeren, is ze ;hter een faliekante mis- ikking gebleken. Enige vooruitgang is ech- ïr wel geboekt. Politieke roblemen die alle inwoners an Punjab aangaan, zoals ie watervoorziening, ophel- ering van de grens met Ha- yana en de toekomst van de tad Chanddigarh die mo- nenteel voor beide staten de «stuurlij ke hoofdstad is, :ijn door de regering erkend :n zijn naar algemene over- uiging door onderhandelin- ;en op te lossen. „Een klein groepje extre- nisten is vastbesloten een jplossing te saboteren", zegt Darshan Singh, een wat ruder Sikh-politicus en lei der van de Congresparti] van mevrouw Gandhi m Chandigarh. „Ze willen geen compromis, omdat ze dan niet belangrijk meer zijn' De vraag waarvoor me vrouw Gandhi zich nu ge steld ziet, is of er nog tij rest om de geest terug t krijgen in de fles. Kan zij d orde herstellen zonder d onschendbaarheid van tempel waar de terroriste hun zenuwcentrum e hoofdkwartier hebben, ge weid aan te doen? Het is ee moeilijke en nauwelijks D nijdenswaardige taak. D Sikhs daar zijn gewapen- Geen enkele Indiase n*® nalist zal lichtvaardig de ken over een tweede bloe bad in Amritsar. COPYWRIGHT tHE GUARDIAN - DE STEM De prooi, waar Feyenoord a> gemakkelijk over dacht - I tijdens de competitie werd im- Imers tweemaal via 5-1 en 4-0 ruim afstand genomen - spar- Itelde heftig tegen. De jagers [uitRotterdam keken er elkaar I in de eerste helft veelal ver- [twijfeld aan. Was dit nu dat I elftal dat zich toch al zeker I wist van deelname volgend I seizoen aan de strijd om Euro- I pacup-II? Regisseur Johan I Cruij ff gaf voortdurend aan- 1 'rijzingen, maar het Limburg- se bastion week geen centime- ter. Fortuna-trainer Frans Körver had niet voor niets ge- „Voetballen tot je er bij I neervalt." Jo Bux maakte het I Cruij ff zo moeilijk mogelijk. Steeds duidelijker werd dat Feyenoord zich tevoren ver- r op de kracht van Fortuna ISittard. Het 'zachte eitje' was 1 veel harder gekookt dan aan- I genomen. De Limburgers wis- iffl zelfs (na twee foute passes [van Cruij ff) gevaarlijk te worden via Bux en Hoyer. Feyenoord, torenhoog favo riet bij de weddenschappen, raakte geïrriteerd door die brutaalheid'. Op het midden veld slaagden Cruij ff, Hoek- stra en Duut er niet in Fortu- I "a's aanvoer afdoende te ont- den. Daardoor wisten de [Limburgers constant aan de geprogrammeerde, wurgende Msingeling van de Rotter- 'lemmers te ontsnappen. van Bux (hij was overal op het veld te vinden waar Johan Cruij ff liep) binnen de beruch te lijnen over het hoofd zag. Hoe Feyenoord met zichzelf in de knoop zat, werd in de 8e minuut van de tweede helft gedemonstreerd. Nota bene centrale verdediger Michel van der Korput was het op dat moment die voor gevaar moest zorgen. Na een een-twee met Stanley Brard drong de West- Brabander door tot de achter lijn, waarna zijn trekbal tot hoekschop (Feyenoord's twee de pas) werd verwerkt. Feyenoord-trainer Libregts trachtte het getij te keren - in middels toonde Fortuna zich per minuut gelukkiger met de 0-0-stand - door Peter Hout man alsnog in het veld te brengen. Carbo moest voor hem plaatsmaken. En.bin nen twee minuten sorteerde die ingreep effekt. Een verre pass van Cruyff bereikte Ruud Gullit ontwijkt sierlijk een sliding van Chris Dekker. - FOTO ANP (ADVERTENTIES) Hoekstra, die beheerst en be keken teruglegde op Gullit. Diens hoge voorzet werd door Houtman koelbloedig eerst over de handen van Fortuna- doelman van Gerwen gekopt en daarna tegen het nylon ge lopen. Feyenoord leidde, maar al lerminst met overtuiging. Zo als Houtman erin slaagde om na opgeheven buitenspel (Maassen tikte de pass van Cruyff aan) alleen voor van Gerwen te missen. Fortuna Sittard beurde daar moed uit. Wim Koever mans was nog dicht bij de ge lijkmaker, maar de opdracht van trainer Körver 'tot je er bij neervalt' had te veel van de krachten gevergd. Feyenoord won dus, zij het zonder een greintje echte glorie. Op zaterdag 5 mei is er geen postbestelling behalve voor Exprespoststukken en telegrammen. De aangekomen post zal die ochtend wel zoals gebruikelijk in de postbussen liggen. Deze zijn normaal bereikbaar. De loketten van de postkantoren zijn gesloten, behalve op de belangrijkste postkantoren van 09.00 tot 10.00 uur. Dan kunnen uitsluitend Exprespoststukken en telegrammen ter verzending worden aangeboden. Deze worden in het binnenland als gebruikelijk nog op dezelfde dag afgeleverd. Voor verdere informatie over deze verzendmogelijkheid kunt u terecht op uw postkantoor. n (ADVERTENTIE) RIO DE JANEIRO (AFP) - De Braziliaanse voetballer Pele wil president van Brazilië worden. Ook zou hij wel mi nister van sportzaken willen worden in een door het volk gekozen regering. Pele, die drie maal met het Braziliaanse elftal wereld kampioen werd, zei dit in een interview met het weekblad Machete van woensdag. „Ik ontken niet dat ik politieke ambities heb en president wil worden", aldus de inmiddels 44-jarige voetbalster. En om er geen misverstanden over te laten ontstaan voegde hij er aan toe dat hij het echt meen de. Edson Arantes Do Nasci- mento, beter bekend als Pele, verklaarde achter de massale volksbeweging te staan voor het houden van rechtstreekse presidentsverkiezingen in 1984. Hij sprak tegen dat hij nog niet zo lang geleden ge zegd heeft dat het Braziliaan se volk „niet weet hoe het stemmen moet." „Ik heb dat nooit gezegd." Pele zei in het interview dat het verwerven van het presi dentschap niet zijn onmiddel lijke doel was. Van onze sportredactie BREDA - De amateurwielren ner Teun van Vliet tekent vandaag in Rotterdam een profcontract bij de Belgische formatie van ploegleider Ro ger Swerts. De Westlandse coureur was jarenlang een be langrijke troef in de amateur- ploeg van Herman Krott. DEN HAAG (ANP) - Rini van Bracht krijgt vanaf donder dag bij een professioneel opge zet biljart-toernooi in Metz de gelegenheid de teleurstellende ervaring van de wereldtitel strijd in Krefeld van zich af te stoten. De Waalwijker werd bij het WK-toernooi driebanden in de halve finale uitgeschakeld door een regel van de interna tionale federatie, de UMB, die de nabeurt overbodig ver klaarde. In Metz, waar voor de acht topbiljarters een hoofdprijs ligt te wachten van twaalfdui zend gulden, spelen alle deel nemers tegen elkaar. De drie banden-wedstrijden gaan over twee sets van 25 caram boles. De uitgenodigden zijn naast Van Bracht wereldkam pioen Kobayashi, zijn landge noot Yoshihara, de Belgen Dielis en Ceulemans, de Fran sen Bitalis en Connesson en de Westduitser Siebert. De bil jarters treden evenals vorig jaar bij een vergelijkbaar eve nement in Oosterhout aan in kleuriger kledij dan het tradi tionele zwart. Van Bracht: „Ik kies in principe liever voor dergelijke toernooien. Een Europees kampioenschap en wereld kampioenschap zijn mooi en aardig, maar als je wordt af gescheept met een bierpul als prijs en bovendien het plezier in biljarten wordt vergald door de gekste maatregelen, dan ga je je afvragen, waar je het voor doet." Biljartfabrikant Cees van Oosterhout, die vorig jaar met het idee kwam voor een pro fessioneel circuit, ziet kansen om te komen tot een soort Europees Masters-toernooi. Behalve de initiatiefnemers in Metz hebben ook liefhebbers in België, Nederland en Dene marken al enthousiast gerea geerd. LISSABON (AFP) - Er is wei nig kans meer om het leven van de Portugese wielrenner Joaquim Agostinho te redden, heeft dokter Lobo Antunes woensdagavond in het acade misch ziekenhuis van Lissa bon verklaard. De toestand van Agostinho, in coma geraakt na een sche delbreuk opgelopen bij een valpartij in de vijfde etappe van de Algarve, gaat van mi nuut tot minuut achteruit, al dus Antunes, die de operatie van de Portugese kampioen leidde. Agostinho werd maandag avond in het ziekenhuis in Lissabon opgenomen, nadat hij eerst onderzocht was in Quintera, de plaats van aan komst van de vijfde etappe, 300 kilometer ten zuiden van de Portugese hoofdstad. Volgens dokter Antunes worden de vitale organen van Agostinho, met name het hart, steeds zwakker. Antunes ver klaarde, dat men zich op het ergste moest voorbereiden. De arts bevestigde, dat de overle vingskansen van de Portugees veel groter waren geweest, wanneer hij op snelle wijze van de plaats van het ongeval naar Lissabon was vervoerd. CHICAGO - Het Nederlands onderwaterhockeyteam is dinsdag het toernooi om de wereldtitel in Chicago met wisselende resultaten begon nen. Tegen de Verenigde Sta ten werd met 10-1 gewonnen, maar van Australië werd met dezelfde doelpuntenverhou- ding verloren. Tussen die twee wedstrijden door bezorgde de oranjeploeg, waarvan een be langrijk deel bestaat uit spe lers van de Bredase club Ar- gonauta, Nieuw Zeeland een 6-1 nederlaag. De overige deelnemers aan het toernooi zijn Frankrijk, Zimbabwe, Canada en Enge land. NICOSIA (SID) - Het Oosten rijkse voetbalelftal heeft de eerste wedstrijd uit groep 5 van de voorronden voor de wereldtitelstrijd 1986 gewon nen. De uitwedstrijd tegen Cy prus zegevierden de Oosten rijkers met 2-1. Bij de rust leidde Oostenrijk met 1-0. Oostenrijk en Cyprus zijn in dezelfde kwalificatiegroep in gedeeld als Nederland. Honga rije is het vierde landenteam in poule 5. Kwalificatiestrijd WK voetbal 1986, Europese voorronden groep 5: Cyprus - Oostenrijk 1-2 (0-1) GELSENKIRCHEN (sid/dpa) - Een dag na de sensationele halve finale uit de Westduitse bekerstrijd tussen Mön- chengladbach en Werder Bre men (5-4 na verlenging) heb ben schalke'04 en bayern munchen in het andere duel uit de halve-eindstrijd voor nog meer spektakel gezorgd. Na 120 minuten voetbal was de stand nog gelijk: 6-6. Op 8 of 9 mei zal het duel tussen de drievoudige europa-cupwin- naar en de ploeg uit de tweede bundesliga opnieuw worden gespeeld. Door Rob van Deursen ROTTERDAM - Ook Feyenoord-trainer Thijs Libregts gaf vol mondig toe, dat de bekerfinale tussen zijn ploeg en Fortuna Sit tard van gisteravond in de Rotterdamse Kuip nu niet bepaald het niveau had om juichend commentaar op te geven. „Ja, dat heb je vaak bij dit soort wedstrijden. Ik heb ook wel eens naar de Engelse Cup- final zitten kijken en me stier lijk verveeld", luidde de eerlij ke mening van de Rotterdam mer. Oorzaak van het slechte spel van zijn ploeg zocht Li bregts in het feit dat hij min stens vijf half fitte spelers in de basis had moeten opnemen. „Je gaat merken dat we dit seizoen veel wedstrijden heb ben gespeeld. Sommige jon gens zijn hoognodig aan rust toe. In deze wedstrijd heb ik voor Carbo in plaats van Houtman voor de basis moeten kiezen. Ergens dacht ik daar voordeel uit te halen omdat Fortuna met twee lange men sen in het centrum van de de fensie speelt. Maar omdat we te weinig tot de achterlijn konden doordringen, stond Carbo te geïsoleerd. Vandaar dat ik Houtman heb inge bracht. Dat was een gok. Ik wist niet of hij in staat was die laatste twintig minuten voluit te spelen". Libregts roemde trouwens wel het karakter van zijn spe lers. „We hebben stug doorge duwd tot eindelijk dat doel punt viel. We zijn niet in pa niek geraakt". (ADVERTENTIE) Fortuna-trainer Frans Kör ver had alleen maar lof voor zijn elftal. „Ik miste hier twee derde (Smeets en Ruys) van mijn voorhoede en toch zijn de jongens erin geslaagd het Feyenoord vaak lastig te ma ken. Ik durf zelfs te beweren dat als je het spel over de volle negentig minuten bekijkt nie mand er gek van had opgeke ken dat wij de gelijkmaker hadden gemaakt. Of op een bepaald moment een voor sprong hadden genomen". De Limburgse trainer, vol gend seizoen in dienst van DS'79 wilde niet al te veel kwijt over de weigering van zijn spits Huib Smeets om voor de door het bestuur vast gestelde premies gisteravond de bekerfinale te spelen. „Al leen moet iedereen begrijpen dat deelnemen dit keer nu eens belangrijker was dan het geld. Waar krijg je in Neder land vandaag de dag nog de kans om voor 40.000 mensen een voetbalwedstrijd te spelen. Nergens toch", aldus Körver, die zijn teleurstelling over het feit dat het bestuur van Fortu na Sittard akkoord was ge gaan met het Feyenoordsta- dion als plaats van handeling naar zijn zeggen binnen een dag had verwerkt. „Ik ben werknemer en dan moet ik me bij zo'n besluit neerleggen en verder....achteraf praten heeft altijd zo weinig zin. Fortuna speelt volgend seizoen Euro pees voetbal en daar moeten we vanaf nu alleen blij mee zijn en de rest vereeten"

de Stem | 1984 | | pagina 7