DE begint verrassende prijzenslag met koffie DUISENBERG: GEEN RUIMTE VOOR STIMULANS Van Aardenne wil twee nieuwe kerncentrales D'66 laat geen spaan heel van PvdA-Defensienota Keuringsdienst vindt muizekop in zak pinda's Merijntje Toch 1 mei- geweld in Polen Provincie helpt met start basiseducatie BE EMM BINNENLAND KOVlaakt de uitspraak van Simonis Phil Anderson zorgt voor Post-succes Van Kollenburg: Altijd live en kwetsbaar 14 DAGEN GRATIS Be vrij dingsdag op zondag o mei Winst 1,7 mld REACTIES: 'Lichtpuntjes' en Voldoende' Diesel donderdag M ct. goedkoper Rotterdam (anp> - De 6Proletarische winkelaars9 in kraag gepakt Vuurwerk voor bouwers pijlerdam WOENSDAG 2 ME11984 VAN ZEET -AND SNM-DIRECTEUR NIJHOFF: DE STEM „de 4 ïr»1 krant aan te Meden? Met een kleintje" In De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezors/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ,.kleintjes"-rubriek ..Te koop aangeboden" DESTEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen - VlissingenLxissejTunimer^J^ den HAAG (ANP) - Bevrij dingsdag wordt ook volgend jaar op vijf mei gevierd ook al valt dat op een zondag. Pre mier Lubbers is niet bereid er voor te zorgen dat de herden king van de bevrijding in 1985 op maandag 6 mei plaatsheeft, zoals onder meer het Natio naal Comité Herdenking Be vrijding heeft voorgesteld, fubbers antwoordt dit op schriftelijke vragen van de kamerleden Schutte (GPV) en Faber (CDA). AMSTERDAM (ANP) - Douwe Egberts heeft het sein gegeven voor een prij zenslag op koffiegebied. Donderdag verlaagt DE de prijzen voor de consument met 12 cent per pak van een half pond en met 16 cent voor het merk Rosta. Dit ge beurt om zuiver commercië le redenen, zo heeft DE be kendgemaakt. Volgens de heer C. Eij gen- daal, voorzitter van de Vere niging van Koffiebranders, is de prijsverlaging van DE als een verrassing gekomen. De Vereniging van Kof fiebranders maakt meestal veranderingen in koffieprij - zen zelf bekend. In onderling overleg spreken de leden dan af hoe ze samen zullen reageren op ontwikkelingen op de wereldmarkt. Eij gen- daal: „Als vereniging heb ben we uitsluitend een coör dinerende funktie, maar dit maal is de hele branche ver rast door de maatregel van DE. In dit geval hebben we het met coördinatie niet kunnen redden". Van een koffie-oorlog wil Eijgendaal niet spreken, al moet het volgens hem duidelijk zijn dat de andere fabrikanten weinig anders te doen staat dan te volgen. Van Nelle heeft inmiddels laten weten de prijzen van de meeste koffiesoorten eveneens met 12 cent per half pond te zullen verlagen. Het luxe Prisma-merk daalt 16 cent in prijs. Ahold ver laagt de prijs van Perla Mild met 14 cent. Een woordvoer der van Edah kondigt aan dat zijn bedrijf de ontwik kelingen in grote trekken zal volgen. UTRECHT (ANP) - De over bekende „muis in melkfles" die al menig jaarverslag van keuringsdiensten van waren heeft opgefleurd, heeft een opvolger gevonden die het - althans gedeeltelijk - in een zakje pinda's heeft gezocht. De Keuringsdienst van Wa ren voor het gebied Utrecht vond in 1983 in zo'n zakje de kop van een muis. Dezelfde fabrikant had al eerder pin da's met zwart smeervet op de markt gebracht. Een andere opmerkelijke vondst van de Utrechtse keuringsdienst betrof twee viltstiften in twee afzonder lijke pakjes gedroogde soep. Onderzoek wees uit dat dit schrijfgerei gemakkelijk uit de borstzakken van arbei ders in de verpakkingen kon glijden. Bizar waren ook een schroef in een lollie en een ingebakken dun scherp ijzerdraadje in gevulde bis cuits. De zestien keurmeesters van de Utrechtse dienst ver richtten in 1983 een kleine 20.000 inspecties. Zij deelden ter plaatse ruim 3.500 waar schuwingen uit, waarvan zo'n 2.500 wegens hygiëni sche tekortkomingen. In 125 gevallen werd proces-ver baal opgemaakt. Het totaal aantal genomen monsters bedroeg in 1983 bijna 25.000, waarvan er 3.500 afwijkin gen vertoonden. Op basis van de monsters deelde de keuringsdienst ruim vier duizend waarschuwingen uit en maakte 500 processen- verbaal op. In totaal keurde de Utrechtse dienst bijna duizend partijen af voor verkoop en consumptie. 3BSSH3S3GÜS..- B AMSTERDAM De Neder- landsche Bank heeft vorig jaar 1,73 miljard winst ge maakt. Dat bedrag wordt afgedragen aan de staat. Als papierfabrikant was de Bank minder succesvol: het dochterbedrijf Van Houtem en Palm in Apeldoorn leed {25 miljoen verlies. Belang rijkste oorzaak was de in stallatie van een nieuwe machine voor veiligheidspa pier (bankbiljetten e.d.), die grote aanloopverliezen ople verde. Pas volgend jaar wordt weer winst verwacht. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De reacties op het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank zijn voor spelbaar: vakbonden die het maar niks vinden, dat Duisenberg geen brood ziet in arbeids tijdverkorting en vast blijft houden aan terugdringen van het financieringstekort als enige manier om blij vend uit de problemen te ko men. Wel vindt de FNV het een lichtpunt dat de Neder- landsche Bank de' mogelijk heid openlaat om de 1,5 a 2 miljard gulden die de rege ring heeft bestemd voor glo bale lastenverlichting voor het bedrijfsleven, te gebrui ken voor het stimuleren van de binnenlandse bestedin gen. werkgeversorganisaties, die het met Duisenberg eens zijn, dat Nederland niet de herstellende economie de nek om moet draaien door een wijziging van het beleid regeringsfracties, die vin den dat Duisenberg het ka binet een „ruime voldoende" heeft gegeven (CDA), maar die toch vinden, dat hij posi tiever over arbeidstijdver korting en herverdeling van werk had mogen zijn, en oppositie die „met genoe gen constateert dat De Ne derlandsche Bank de sug gestie oppert om de lasten verlichting voor het be drijfsleven ten goede te la ten komen van de huishou dens" (PvdA), hoewel Dui- sfnberg een ongefundeerd optimisme ten toon spreidt over de Nederlandse econo mie (D'66) Prijs van dieselolie gaat don derdag bij de vrije pompen en oliemaatschappijen met 1,4 tent per liter omlaag. De »eest gangbare prijs wordt "en U7,4 cent voor een liter relfgetankte diesel. Ook de Prijs van de gasolie en de huisbrandolie gaan ten ge vol le van ontwikkelingen op de 'Mernationale markt voor 'üeprodukten omlaag (1,6 tent), zo is dinsdag bekendge maakt. Smaak? Oké Grootte? Oké Muis? Niet oké Tekort moet terug Van onze correspondent AMSTERDAM - Het gaat beter met de econo mie, maar er mag niet worden getornd aan het terugdringen van het tekort van de overheid. De regering moet niet toegeven aan de roep om sti mulering van de bestedingen als daardoor de staats schuld zo snel blijft groeien. Deze waarschuwing geeft president dr. W. Duisenberg van de Nederlandsche Bank in zijn jaarlijkse verslag. Hij wijst op de sterk stijgende rentelasten, op de grote bedra gen die in de komende jaren moeten worden afgelost en op het kwetsbare vertrouwen van het bedrijfsleven in het overheidsbeleid. Als er al een stimulans voor de bestedingen nodig is, dan moet die voortkomen uit een verlegging van de voorgeno men lastenverlichting en niet uit een verdere verlaging van de lastendruk. Optimistisch In het jaarverslag wordt zo wel voor de internationale als voor de Nederlandse economie een duidelijke verbetering ge signaleerd. Dr. Duisenberg toonde zich in zijn toelichting zelfs optimistischer dan de huidige officiële prognoses. Een groei in Nederland van drie procent is dit jaar binnen bereik, meent hij, en de werk loosheid blijft onder de 900.000. De Bankpresident zet ook vraagtekens bij het scheve beeld dat economische voor spellers schetsen van een bloeiende exportindustrie en een zwak blijvende binnen landse markt, gepaard aan ho ge werkloosheid. Als de zaken zo uit het lood slaan, worden volgens Duisenberg tegen krachten opgeroepen. Loonronde De roep om stimulansen voor de bestedingen is er één van. Duisenberg houdt ook re kening met looneisen als de winsten bij de bedrijven zo blijven stijgen. Hij waar schuwt bij voorbaat tegen een algemene loonronde, die ook zwakke bedrijven zou raken. Een andere correctie zal volgens hem voortkomen uit het grote overschot in de han del met het buitenland. Daar door wordt de koers van de gulden verder opgedreven en zal de rente kunnen dalen. Dat is goed voor de binnenlandse bestedingen. Duisenberg ver wacht dit jaar al een veel ge ringer overschot op de lopende rekening dan de voorspelde 17 miljard. Het wordt volgens hem niet veel meer dan de 10 miljard van vorig jaar. Verdelen Hoewel de Nederlandsche Bank in de eerste plaats nieu we werkgelegenheid wil door herstel van economische groei, winsten en investeringen, neemt Duisenberg niet langer afstand van maatregelen om werkgelegenheid te verdelen. Hij bepleit zelfs speciale maatregelen, 'inclusief deling van beperkt voorhanden ar beidsplaatsen' tegen de grote jeugdwerkloosheid. Kortere arbeidsduur blijft hij echter alleen acceptabel vinden als de arbeidskosten er niet door worden verhoogd en als de be- drijfstijd gelijk blijft. DE „Dag van Onvrede" in Amsterdam heeft ge leid tot een reeks winkeldiefstallen bij grootwin kelbedrijven (het zogeheten proletarisch winke len). Vijf zeer jeugdige 'onvredigen' werden in de kraag gepakt door een zeer opgewonden politie man (kleine foto). Ze werden bewaakt door twee vrouwelijke agenten, die vredig babbelend de win kelaars in de gaten hielden (grote foto). - foto sanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De dinsdag ge presenteerde PvdA-nota Vre de en Veiligheid is een vat vol tegenstrijdigheden, weinig realistisch en geen werkelijk alternatief. Dit zegt de D'66- fractie in de Tweede Kamer in een eerste commentaar op de nota. De democraten concluderen dat de PvdA-nota geen werke lijke visie op een Navo-strate- gie bevat, die afhankelijkheid van kernwapens vermindert. De nota zegt vooral veel hoe het niet moet, zonder er bij te vertellen hoe het dan wel moet, zo luidt het D'66-be- zwaar. De nota bevat volgens de D'66-fractie bovendien nog al wat innerlijke tegenstrij- digheden: „Zo wordt gewezen op het munitietekort, maar wordt tegelijkertijd voorge steld op munitie te bezuini gen". De Defensienota van de Ka merfractie van de PvdA be toogt,dat tot 1994 kan op de to tale defensiebegroting (ten op zichte van de ramingen van het kabinet Lubbers) 7,2 mil jard gulden worden bezuinigd zonder dat de gevechtskracht van het leger verminderd. De bezuinigingen kunnen volgens de PvdA-fractie gevonden worden in het afstoten van nucleaire taken, het verhogen van de ontslagleeftijd, tragere bevordering, het terugbrengen van het aantal parate batal jons en het afzien van een aantal grote investeringen, zo als de aanschaf van transpor- thelicopters. Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Pils met vuurwerk is er zaterdag avond 19 mei voor de 2.000 bouwers van de storm vloedkering in de Ooster- scheldemonding. In de week voor de 19e wordt de laatste funderingsmat voor de pijlerdam op de bodem van de weerbarsti ge Oosterschelde gedepo neerd. Het wordt een feest met een lach en een traan, want het einde van de matten- legoperatie betekent (zoals onze krant onlangs uitvoe rig meldde) ontslag voor honderden employés van Dosbouw. Zij zijn uitge werkt en zullen iets anders moeten zoeken. WARSCHAU (Rtr)- De eerste mei, de dag van de arbeid die traditioneel over de gehele wereld wordt gevierd met vuurwerk en parades, is dins dag in Polen ontaard in ge welddadige confrontaties tus sen de politie en betogers die demonstreerden voor het ver boden vakverbond Solidari teit. In Warschau gebruikte de oproerpolitie voor de woning van Lech Walesa de wapen stok tegen betogers, terwijl zij elders waterkanonnen en traangas gebruikte om de monstranten te verdrijven. Er vonden confrontaties plaats in tenminste drie Poolse steden. Walesa en verscheidene honderden andere Solidari- teitsactivisten marcheerden in Gdansk mee in de officiële pa rade ter gelegenheid van de eerste mei. Zij droegen span doeken waarop met grote let ters stond geschreven "soli- darnosc" en walesa maakte het v-teken voor de ogen van toekijkende functionarissen, alvorens in de menigte te ver dwijnen. Zie oök pagina 5 HET Zeeuws provinciebestuur gaat organisaties steunerl, die willen starten met nieuwe; nog onbekende vormen van 'basiseducatie' voor volwassenen (Nederlandse taai en rekenen, gecombineerd met het aanleren van sociale vaardigheden). Men wil jaarlijks 50.000 gulden beschikbaar stellen. 'DE uitspraak van de aartsbisschop is pijnlijk voor onderwijskrachten die werkloos zijn en weer graag aan het werk willen Dai is de reactie van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie op de uitspraak van Simonis dat 'onderwijzers voor het katholiek onderwijs strenger geselecteerd moeten worden op hun katholiciteit'. DE Australiër Phil Anderson zorgde er gisteren voor dat de ploeg van Peter Post na een succesvol voorseizoen de draad van de overwinningen weer opnam. Anderson zegevierde in de Westduitse A- klassieker Rundum den Henniger Turm na een solo in de laatste kilometers. JACQUES van Kollenburg, bekend van een eindeloze reeks praatprogramma's gaat de KRO-radio verlaten. Op de radio kan volgens hem niet genoeg gepraat worden en dan nog het liefste rechtstreeks: „Ik functioneer niet ais ik geen groot publiek heb. Ik hou van live uitzendingen, al ben ik daar heel kwetsbaar. (ADVERTENTIE) Liefhebbers van shag-met-filter |p.„ komen nu pas goed aan hun trekken. MASCOTTE Er zijn Mascotte filterhulzen. 3XBETER NIEUW V) S Topkwaliteit van het betere vloeimerk. jf Vertrouwde naam voor het andere shagroken: 1 Mascotte Filterhulzen. Van onze pari. redactie UTRECHT/DEN HAAG - Mi nister Van Aardenne (Econo mische Zaken) zal de Kamer nog deze zomer voorstellen doen voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales van elk 2.000 MegaWatt. Dat zei gisteren de alge meen directeur van de lande lijke stichting Natuur en Mi lieu in Utrecht, Peter Nijhoff. De SNM-directeur zei zich te baseren op mededelingen van ambtenaren van Van Aarden ne, maar een woordvoerder van de minister ontkende gis termiddag dat de voorberei ding van het regeringsstand- punt over de toekomstige energievoorziening, dat uiter lijk 1 september naar de Ka mer moet, al zover is gevor derd dat daaruit plannen voor aanvullend nucleair vermogen zijn af te leiden. Volgens de informatie van Nijhoff zouden de nieuwe cen trales (met samen een vermo gen van ruim viermaal dat van Borssele en Dodewaard samen) moeten worden ge bouwd in de Wieringermeer en de Noordoostpolder. Beide zijn al eerder genoemd als mo gelijke vestigingsplaats, maar in 1980 stonden de Noordoost polder en Borssele nog het hoogst genoteerd. Naar nieuwe vestigings plaatsen werd toen nog ge zocht op basis van de plannen van het kabinet-Den Uyl om drie nieuwe kerncentrales van elk 1.000 MW te bouwen. Twee daarvan zouden in de Noord oostpolder komen, één in Borssele. Maar volgens Econo mische Zaken is het niet uitge sloten dat zou er al tot de bouw van nieuwe kerncentra les worden besloten, deze op andere plaatsen komen dan vier jaar geleden werd be paald. Het tweemaal zo grote vermogen kan daarmee te ma ken hebben. Overigens is minister Win- semius (Milieubeheer) fel te gen uitbreiding van het aantal kerncentrales als 'oplossing' van de milieu-nadelen van ko- lengestookte centrales. Met deze %>on kunt u een nieuwe abonnee ^aanmelden en uw premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling ƒ63.70/Kwartaal 22.10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: Keuze geschenk: (aankruisen s.v.p.) DA DB DC DD IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, j^ellen kan ook: 076-236911. I

de Stem | 1984 | | pagina 1