3AL ATS VMZ vecht vergunning Bleijko aan Boertien opent expositie over V erzet en Vervolging VOOR HALF GELD DERBEEK PROVINCIE KAN 8,5 MILJOEN VERDELEN 'Terneuzen moet aan jeugd denken' DE STEM LT OCCASIONS AGE C. BOS Weekenddienst Stemredactie Verkeersdoden in Axel en Vlissingen 24 DAGEN Schieting Bingo prijskaarting Oranjeschieting fTT J >len Faillissements partij nieuwe «IRUIL OPNIEUW RKREGEN iENTE OOSTBURG KENDMAKING )ng en oud! echtparen te Westerlo (B) chool IRU IN: STfJLKLOKKEN 135.00 DOPSLEUTELSET 22.50 2IG DUS: 0P=0P ZATERDAG 28 APRIL 1984 ACTIE TIJDENS JUBILEUMFEEST I af. 'Na 39 jaar weer racisme' Ondernemers Cadzand boos na ongeval zandtransport DE STEM „de 4 inl krant A7' met MECH. tokteet, 3 j, laard, ouders certificaat met loj - ia®r' jonge Belg. herder, zwari 11155- 2 mnd. 01140-15214. op zaterdag 28, zondag 2 en maandag 30 april bij n Menheere, Noordstraa Aanvang 14.30 uur. zat. 28 april. Aanvani, 20.00 u. Rest. De Bruiin Hulst. Zaterdag 28 april bij P. Verras in het Club huis aan de haven te Paai Gewaarborgd 300.- aai prijzen. Begin 19.30 uur. op maandag 30 april 50 - gratis bij Café de Jaargetijden, Lamswaar. de. Aanvang 14.30 uur Sociteit de Vrede. se te g en lur. hietin 50.- fogel- uur. in Ca steen. Inleg schie- aprif. nvang n ge- zware alum, industrielad- ders, ook per stuk. U belt, wij komen. Bijv. 7 mtr. v.a] 249,-, 5 jaar garantie Lengte tot 16 mtr. Ook maatwerk! Klimat Ladder service, 035-40246 (tot 22.00 uur). 00 km open dakjuli 1983 65.000 km, radio12e mnd 1981 auw metallic 32.000 km1982 metallic, 34.000 km1982 80.000 km1981 aux-rood, 38.000 km1983 67.000 km1979 metallic, 25.000 km1982 (erblauw metallic, 40.000 km.. 1982 an 41 - Sas van Gent 01158-1497 'an Oostburg maakt ingevolge ar- it op de Ruimtelijke Ordening be- eenteraad in de vergadering van ft besloten te verklaren, dat een estemmingsplan wordt voorbereid Jansdijk 14 te Nieuwvliet, >als op de bij het besluit behoren- )od is aangegeven. net tekening ligt vanaf 1 mei 1984 etane, Raadhuisplein 1 (sectie voor eenieder ter inzage. I 1984 De burgemeester voor noemd, Mr. C.T. Spijkerboer Dij Bilderbeek, zoals: n 2 tot 5 uur. onze wedstrijdparen aan de andagavond 30 april beide uur. jaar 174 - Terneuzen - Tel. 01150-12199 Tel. 01158-1216 v.a. 40-delige vrijdag tot 20.00 uur open. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN Terneuzen moet meer aan de jeugd den ken. Het feest 400 jaar Terneu- ■en gaat voorbij aan de noden van scholieren, schoolverla ters en werkloze jongeren. Dat vindt een groep jeugdige Ter- aeuzenaren die vandaag actie gaat voeren tijdens de histori sche optocht in het kader van '400 jaar Terneuzen'. Het gaat de betrokken jon geren te ver dat de Terneuzen- se gemeenteraad 93.000 gulden garantiesubisie geeft voor de [eest. Dat terwijl in de aktivi- teiten en het sociaal cultureel werk ten behoeve van de jeugd radicaal het mes is ge zet. De aktie van de Terneuze- naren heeft steun gekregen van de Jongerenbeweging FNV. „We willen meer aandacht voor de jeugd. Het enige wat schoolverlaters en jonge werklozen in Terneuzen kun nen doen is rondhangen in kroegen en aan de drugs raken omdat er verder geen enkele mogelijkheid tot vertier is. We hebben er geen bezwaar tegen dat Terneuzen feest viert, maar een ton uitgeven aan zo'n fuif terwijl onze groep met ontzettende problemen zit, dat gaat te ver. Daar wil len we de mensen in de stad en het gemeentebestuur op wij zen", aldus Kees Mahu, een van de initiatiefnemers van de jongeren-actie. Zijn vriend René Verstrae- ten vertelt dat om een groep gaat van gemiddeld achttien jarigen: „In die categorie ko men er steeds meer werklozen. Daar moet ook Terneuzen re kening mee houden. Kees zegt het al, feesten is niet erg, maar laat het niet alleen aan de vol wassenen en aan de midden stand ten goede komen. Kijk naar Hulst als er daar een feest is, wordt er ook iets voor de jeugd gedaan en niet alleen dan..Hulst stelt ook ruimte voor de jeugd beschikbaar. Wat dat betreft heeft de ge meente Terneuzen helemaal niets te bieden". Om aandacht te trekken voor hun streven willen de jongeren vandaag pamfletten uitdelen tijdens de historische optocht die door Terneuzen trekt. 19 Miljoen voor stadsvernieuwing MIDDELBURG Ten behoeve van werken binnen het kader van stads- en dorpsvernieu wing is volgend jaar voor de provincie Zeeland iets meer dan 19 miljoen beschikbaar. Van dit bedrag mag het provinciaal bestuur 8,5 mil joen verdelen over 24 van de 30 gemeenten terwijl de overige 6 gemeenten, Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Tholen en Zierikzee, 10,7 miljoen aan stadsvernieuwende activiteiten rechtstreeks bij het rijk in rekening kunnen brengen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft bij de Raad van State beroep aangetekend te gen de door GS van Zeeland verleende hinderwetvergun ning aan de Bleijko Betonin- dustrie BV in Walsoorden. Het gaat om de uitbreiding van het bedrijf met een afde ling voor het coaten van be- tonbuizen, betonputten en an dere betonelementen, de bouw van twee vulstof-silo's, een nieuw opslagterrein van voor namelijk gerede betonproduc ten en de opslag van bedrijfs- afvalstoffen. Volgens de VMZ is in de verleende vergunning niet voldoende tegemoet gekomen aan de ingediende bezwaren. Het beroep betreft het coaten van betonbuizen. betonrmtten Genoemde zes gemeenten ■zijn namelijk zogenaamde I iondsgemeenten die volgens leen bepaalde verdeelsleutel I tenminste één promille van liiet rijksbudget kunnen krij- |gen. De wet op de Stads- en I Dorpsvernieuwing wordt op 1 I januari 1985 van kracht. Dezer 1 dagen ontvangen de Zeeuwse 1 gemeenten van de provincie een ontwerp-nota Stads- en I Dorpsvernieuwing. „Zeeland I is de eerste provincie die een I dergelijke nota heeft geprodu- I eeerd", zei gedeputeerde me- I vrouw Maris-Koster gisteren 1 niet zonder trots bij de presen- I tatie van de provinciale nota I aan de pers. arianten In de nota worden wat be- I treft de verdeling van de be- I schikbare geldmiddelen twee varianten aangegeven. Vol 's de eerste variant, die de I voorkeur van de provincie I heeft, worden de gelden ver- I deeld op basis van prioriteits- I stelling waarbij de criteria 1 door de provincie worden aan steven. Bij de tweede variant gebeurt de toetsing van de ■verken en de uitgaven achter- Mevrouw Maris-Koster: Gezien het feit dat de wet al begin volgend jaar van kracht wordt is het noodzakelijk dat provincie en gemeentebestu ren zo spoedig mogelijk om de tafel gaan zitten om over de inhoud en uitwerking van de nota van gedachten te wisse len. Ik geef er de voorkeur aan om de gemeenten te bezoeken in plaats van de gemeentebe sturen te vragen naar Middel burg te komen". De gedeputeerde gaf toe dat het beschikbare bedrag van 19 miljoen voor stads- en dorps vernieuwing in Zeeland aan de zeer krappe kant is. „De hamvraag zal dan ook zonder twijfel zijn hoe we die 8,5 mil joen zo eerlijk en rechtvaardig mogelijk over 24 gemeenten kunnen verdelen. Verder is het zaak de gemeenten duide lijk te maken hoe zij het mees te rendement uit het beschik bare budget kunnen halen". Verslag VOOR redactionele za ken, dus niet voor be zorgklachten of adver tenties, kunt u zich dit weekeinde wenden tot Paul de Schipper 01152- 1937. B.g.g. 01153-1534. ijfflAD VOOR ZUCWEST NEPEBLAND Kantoren nTerneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: ""0-12.30/13.30-17.00 uur. I "edactie Terneuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan- ":-n (plv. chef). Frank Dey, paul de Schipper, Cor de Soer (foto), Ton Koomen (sPort). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- *el Middelburg: Henk Post- ma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten 'ioosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. 'ispecteur Zeeland: C. Me- I n". privé 01150-95839. De 24 gemeenten die een bij - drage uit het provinciale stads- en dorpsvernieuwings fonds ontvangen dienen aan de provincie verslag uit te brengen over de wijze waarop zij het geld hebben besteed. Of dit ook het geval is met de zes fondsgemeenten die dus hun geld rechtstreeks van het rijk ontvangen is nog geen uitge maakte zaak. De aankomst van de historische veerboot in Terneuzen werd opgeluisterd door muzikanten in oude klederdracht Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Maanden geleden alweer opperde de Terneuzense journalist Wout Bareman in een helder moment het idee om ter ge legenheid van '400 jaar Ter neuzen' nog een keer het oude pontje te laten varen. De stichting Noordstraat- promenade pikte dat idee op en gisteren was het dan zo ver. Rond zes uur 's avonds voer de voormalige veerboot Koningin Emma van de op geheven dienst Terneuzen- Hoedekenskerke de oude veerhaven binnen. Op de ponton stond de Terneuzense showband Ire ne om de oudgediende een muzikaal welkom te bren gen. Met een gezelschap ge nodigden, waaronder burge meester C.Ockeloen, maakte 'het bootje' een korte rond vaart. Aan boord bood bakker Hans Löffler de passagiers Neuzenaartjes aan, een ge bak vervaardigd uit mocca crème au beurre met hazel- nootschuim. Mien Wij fels sprak op een winderig ach terdek namens de Noord- straatpromenade een dank woord uit aan burgemeester Ockeloen en aan Wout Bare man die haar lovende woor den combineerde met een stevig oorlam en een ont- - foto de stem/corj.de boer roerd: „Da's noe toch ook wat, net of we weer naar 'oedjeskerke gaan, wat een dagwat een dag". De oude Koningin Emma vaart voor de Scheveningse rederij Vrolijk met sportvis sers onder de naam Estrella. Het schip blijft tot en met maandag in Terneuzen om er voor een bedrag van drie gulden per persoon rond vaarten te verzorgen. Voor die rondvaarten bleek gisterenavond al een flinke belangstelling te be staan. De eerste reactie van vooral oudere Terneuzena- ren bij het betreden van de Koningin Emma: „Goh, ie is nog net als toen wudder d'r mee naar dère kante gingen ee. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Onder grote belangstelling, onder wie veel oud-verzetsstrijders, heeft de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien giste ren in het Abdij-complex in Middelburg de nationale ten toonstelling Verzet en Vervol ging 1940-19NU en de Zeeuwse aanvullende expositie Zeeland 1940-1945, geopend. De tentoonstelling Verzet en Vervolging 1940-19Nu wil door middel van foto's en tekenin gen een indruk geven van de ondergrondse strijd tegen de Duitse bezetters, de Jodenver volging en de verschrikkingen in de concentratiekampen. Daarnaast wordt aandacht ge schonken aan de voorgeschie denis van de tweede wereld oorlog. De tentoonstelling Zeeland 1940-1945 beperkt zich meer tot het oproepen van herinnerin gen aan het leven van alle dag tijdens de bezettingsjaren in Zeeland. In de Statenzaal maakte drs. A.H. Paape, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, diepe indruk met zijn rede, waarin hij met name het anti-semitisme in Nederland aan de kaak stelde. Teleurstellend was Paape over de betrekkelijk geringe be langstelling van de Zeeuwse scholen voor de wedstrijd over het thema 'Bevrijding en Ver draagzaamheid'. Volgens hem hebben de leerkrachten een kans gemist en zijn ze tekort geschoten. „Het argument van de overladenheid van het les programma en het geringe aantal uren dat aan het vak geschiedenis kan worden be- Drs. H. Paape (links) en commissaris Boertien bij een van de vele panelen van de ten toonstelling Verzeten Vervolging 140-19nu foto jaap wolterbeek steed, wijs ik af. Men dient in een tijd als deze, waarin de paralellen met de jaren dertig en veertig zo overduidelijk aanwezig zijn, het belang daarvan in te zien en zijn prio riteiten en voorkeuren te ver schuiven", aldus de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Dr. Boertien bracht hulde aan die leerkrachten die bij deze wedstrijd wel stimule rend hebben gewerkt. Ook dankte hij de vertegenwoordi gers van het voormalig verzet voor hun bereidwilligheid, groepen van jeugd en jongeren op de tentoonstellingen te be geleiden. en andere betonelementen en de bouw van de twee vulstof silo's. Volgens de VMZ zijn de voorwaarden in de hinderwet vergunning ten aanzien van het coaten onvoldoende om het veroorzaken van gevaar, scha de of hinder te voorkomen. Het gebruik van coating- producten heeft aantoonbare bodemverontreiniging door besmetting van grasland op een aangrenzend bedrijf ver oorzaakt. Ten aanzien van het be zwaar tegen de bouw van twee vulstof-silo's verlangt de VMZ, dat nadere voorwaarden worden gesteld waarin het be laden van vulstof-silo's met vliegas onder rechtstreeks toe zicht van de bedrijfsleiding wordt geplaatst in plaats van onder toezicht van de chauf feurs van de bulkauto's met vliegas, die niet tot het perso neel van Bleijko behoren. Daarmee wordt volgens de VMZ zo goed mogelijk voorko men, dat voor de omgeving hinderlijke en schadelijke overlast door vliegas kan op treden. T27 PAGINA ZEELAND 1 AXEL - Bij een verkeersonge val te Axel is gisteren rond het middaguur de 82-jarige me vrouw H. Boon te Axel zo ern stig gewond, dat zij in de loop van de middag aan haar ver wondingen is overleden. Het ongeval gebeurde op een zebra-pad aan de Kanaal kade. Ze werd tijdens het oversteken aangereden door een lijnbus van de ZWN, be stuurd door G. de V. te Axel die de plotseling overstekende vrouw niet meer kon ontwij ken. Per ambulance werd het slachtoffer nog overgebracht naar het Academisch-zieken- huis te Gent. De 56-jarige mevrouw I. W. van Heel-Stolpink uit Oost- Souburg is gistermiddag te Vlissingen bij een verkeerson geval om het leven gekomen. Ze geraakte met haar brom fiets ter hoogte van de Keer sluisbrug aan de Paul Krüger- straat door onbekende oor zaak onder de wielen van een vrachtauto, bestuurd door A. de R. uit Arnemuiden. De vrachtauto had voor de gesloten brug stilgestaan en na het optrekken hoorde de chauffeur een klap, ontstaan door de botsing met de brom fietster. Het slachtoffer werd per ambulance overgebracht naar het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen, waar zij bij aan komst bleek te zijn overleden. Vervolg van pagina 1 Verder meende hij dat het herdenken van en het naden ken over de periode van de tweede wereldoorlog en het nationaal-socialisme eerst hun werkelijke betekenis zul len krijgen wanneer zij uit monden in een bezinning op de problemen waarmee wij in het heden geconfronteerd worden. In zijn rede ging Paape met name in op de deportaties en moord op Joodse Nederland- sers door de nazi's. Ook de commissaris der ko ningin in Zeeland, dr. C. Boer tien bevestigde dat de zin van het jaarlijks herdenken van onze bevrijding ligt in het doortrekken van de lijnen van toen naar nu. „Wij kunnen het verschrik kelijk vinden dat steeds meer mensen zich door de Centrum partij laten lokken, maar we zullen met onze verzuchtingen geen stap verder komen als wij geen kans zien de ideologie van die partij te ontmaskeren. Het is nog veel belangrijker de oorzaken van het ontstaan en de groei van zo'n partij op te sporen en weg te nemen", al dus dr. Boertien. De tentoonstelling Verzet en vervolging 1933-19NU zal na Middelburg ook in Veere te zien zijn. CADZAND - Een ernstig on geval donderdagavond tussen een personenauto en een vrachtwagen met zand is voor de ondernemingsvereniging Cadzand aanleiding geweest B en W van Oostburg er in een telex nog eens te wijzen op de gevaren die de zandtranspor- ten door Cadzand met zich mee brengen. Uit een politie-onderzoek is inmiddels gebleken, dat een aantal van de betrokken chaf- feurs niet over de vereiste di ploma's voor vrachtwagen transporten beschikt. De ondernemers verzoeken B en W te bevorderen, dat de chauffeurs van de zandtrans- porten zich aan een normaal en verkeersveilig rijgedrag houden. Het ongeval gebeurde don derdagavond omstreeks half negen op het kruispunt Potjes. Een personenauto, bestuurd door J.P.GV uit Brugge botste op een vrachtauto bestuurd door A.C.M. van G. uit Huij- bergen. De vrachtwagen ver leende geen voorrang. In de personenauto zaten vier mensen. Drie van hen moesten na het ongeval over gebracht worden naar het zie kenhuis. Het drietal had vrij ernstige snij wonden opgelo pen. Gistermorgen bleek een van de slachtoffers er toch nog ernstig aan toe te zijn en hij verkeerde zelfs in levensge vaar. Dat kan. Met zo'n „v si.acutofver koflu vrijblijvend proef-op-de- 1 o#"*£riïl som abonnement op die K.OSI tV M allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. i Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. Postcode I Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen - naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook. 076-2369] J. F

de Stem | 1984 | | pagina 17