MINISTER WINSEMIUS TOT KAMERCOMMISSIE: Vredesboodschap uit Aardenburg Man uit Vogelwaarde beboet voor bezitten van drugs Groenvoer- drogerij Sluiskil verkocht DE STEM Informatie bijeenkomst beginnende ondernemers Zeeuwse jeugd stuurt volop werkstukken over bevrijding ter'n kofferbak VRIJDAG 27 APRIL 1984 PLANNEN NOG ONBEKEND 1 Mei in Terneuzen Temeuzenaar vindt ruim 3 mille 550 scholieren op zweminstuif in Terneuzen EINDREDAKTIELEON_ T27 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondent SLUISKIL - De Groenvoer- drogerij op het Kanaaleiland in Sluiskil is kort geleden ver wisseld van eigenaar. Wat de bestemming van de drogerij wordt, wilde de nieuwe eige naar, de heer G. Baetens' uit het Belgische Kalken, nog niet meedelen. „Eerst zullen de machines van de drogerij nauwkeurig aan een inspectie onderwwor- pen worden. Eind mei zal dan definitief bekend worden of de drogerij opnieuw in gebruik wordt genomen dan wel een andere bestemming krijgt", zo zei hij. De Groenvoerdrogerij staat momenteel al twee jaar stil. Tot voor kort was de drogerij eigendom van de Suiker Unie in Breda die het grootste deel van het aandelenpakket van de drogerij in handen had. In het verleden vormde de drogerij een welkome aanvul ling op de aanwezigfheid van de Suiker Unie-vestiging te Sas van Gent. De natte pulp, afkomstig van de suikerbie ten, werd naar Sluiskil ver voerd en hier gedroogd tot groenvoer. „De laatste jaren echter worden nieuwe pulp-droog- procedé's toegepast, waardoor het drogen van de natte pulp in Sluiskil voor ons energie- technisch te duur werd", aldus de heer Massa, zegsman op het hoofdkantoor van Suiker Unie in Breda. „Zodoende was er geen employ meer voor de Sluiskilse drogerij en hebben wij besloten tot verkoop over te gaan". Gebouwen en machines werden eerder deze maand verkocht en kwamen in han den van G. Baetens, die samen met zijn compagnon Michiel- sen uit Zaamslag de drogerij wil voortzetten dan wel ande re plannen heeft. Drogerij Zeeuwsch-Vlaanderen BV blijft met de verkoop echter nog bestaan, maar is in princi pe een 'lege' BV. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Raboban- ken in Zeeuwsch-Vlaanderen houden dinsdag 1 mei om 19.30 uur in restaurant De Milliano te Terneuzen een informatie bijeenkomst voor beginnende ondernemers. Daarop wordt nader inge gaan op vraagstukken en as pecten waarmee beginnende ondernemers te maken krij gen. Men raakt een breed vlak, want naast het zelf oprichten en stichten van een eigen on derneming, worden velen on dernemer door het kopen of overnemen van een bedrijf. De informatiebijeenkomst is bedoeld om aspirant-onder- nemers en zij die met de ge dachte spelen voor zichzelf te beginnen, wegwijs te maken in ondernemersland. De bank heeft niet de pretentie om op de bijeenkomst alle problemen van beginnende ondernemers uitputtend te behandelen. Zij stelt haar ervaring en goede raad ter beschikking en tracht met hulpmiddelen een en an der aanschouwelijk te maken. Naast een door deskundigen verzorgde inleiding, wordt een audio-visuele presentatie ver toond waarin aspecten waar mee beginnende ondernemers worden geconfronteerd naar voren komem. In deze presen tatie vertellen ondernemers zelf over hun start. Aan het eind van de bijeenkomst wordt een forum gevormd. Daarin nemen de inleider van de avond, enkele deskun digen, adviseurs van onderne mers en de directeur van de Rabobank Terneuzen zitting. Laatstgenoemde treedt op als voorzitter. Het forum beant woordt schriftelijke en mon deling gestelde vragen en gaat een discussie niet uit de weg. Degenene die deel willen ne men aan de bijeenkomst, kun nen contact opnemen met de 3ig Mouth' onder de motor en wanneer de dief de au beweegt, dan alarmeert a sensor-signaal. Maar de dief kan ook in zj werk gestoord worden do< een systeem dat werkt stroomonderbreking; b.v. bB-®- Drie van de uitverkoren werkstukken. Van links naar rechts van Karien van Herk (11 jaar) uit Ooostburg, van Erwin Frank (9 jaar) uit Terneuzen en van Jelle Bronnwasser (13 jaar) eveneens uit Terneuzen. MIDDELBURG - Ter gele genheid van de nationale viering van onze bevrij ding op 5 mei aanstaande in Middelburg, wordt in het abdij-complex de na tionale tentoonstelling 'Verzet en Vervolging 1933- 19nu' gehouden. Aan die tentoonstelling was ook een wedstrijd voor de Zeeuwse jeugd verbonden. Het aantal inzendingen voor die wedstrijd was overdonderend. Bij de pro vincie Zeeland heeft men de handen vol gehad om de prijswinnaars uit te zoe ken. De tentoonstelling wordt vanmorgen officieel door de commissaris der konin gin in Zeeland, dr. C. Boer- tien, geopend. Voorlichtingsambtenaar Piet Duessen sorteert de tekeningen met als thema 'Bevrij ding en verdraagzaamheid' - fotos willek mieras het openen van een portier o bij het starten van de motor. |e Een krachtig alarm dan b.v. de 'Big Mouth' vi »p Halfords. Hij heeft een alarn: niveau van liefst 110 DB. 'sirene', die ƒ69.- kost, 1 |n binnen 5 minuten onder c motorkap gemonteerd wor |n den. zal ren bij vorsten en filmsterrer maakte de fabriek in 1918 50.000 vliegtuigmotoren pe jaar. Zij had toen vestigingen Spanje, Frankrijk, Engelan en Zwitserland, waar in total 70.000 mensen werkten.N 1938 bestond de produktie ui sluitend uit vliegtuigmotore at en wapens. Os De fabriek werd in 19 fek overgenomen door de Zwi serse wapenfabrikant Oer] kon-Buehrle en herdoopt Hispano-Oerlikon. De laat jaren gaat het haar erg sleet Een kapitaalinjectie van vij tig miljoen Zwitserse fran van de moedermaatschapp heeft niet mogen baten. |38 De produktie bestaat nu u radarantennes voor geleidi wapensystemen. De orde; Intussen vindt nader over- voorraad is sterk gekrompi eg plaats over de mate waarin en er is nog maar werk vo «het tijdstip waarop een vol - 150 van de 450 werknemei edige rookgasontzwaveling Als er geen nieuwe orders ki lij bestaande kolengestookte men en er geen koper voor h mtrales zal worden voorge- bedrijf wordt gevonden roo ihreven, aldus de minister. Hispano-Suiza eind volgei jaar dicht. 'Ontzwavel in gs wet ook voor Borssele gelden' Austin Rover 'Montego' is een produkten vernieuwingspro- gezet met de Metro. estro is volwassen geworden. An- is niet alleen meer leverbaar we' piar vanaf oktober dit jaar ook met lat de wagen eerst in Engeland zn pas over enkele maanden met de iderland. Het gaat in dit geval niet n kofferbak, maar om een wagen ersnellingsbakken, die van Volks- .genomen. lukt uit een 210 miljoen kostend zal overigens geen echte 'publieks- de eerste rij-indruk bleek dat de el het uiterlijk als het interieur ge- indicaties over - als een echt dege- kog niet exact vast welke modellen itego' naar ons land komen. Het lifjj itingen dat dezelfde formule wordt tro': één wagen in de goedkoopste notor en een vier versnellingsbak), neringen in de 1.6 liter en de 2 liter wijl natuurlijk ook een MG-versje dt toegevoegd. De laatste vijf m'- lemaal over een 5-bak. De prijzen lussen de 21000,- en 32000,- kn ik een geheel nieuwe 1.6 liter 'S'-se' natuurlijk, zoals ook bij de andere orwielen aandrijft. 3 verschillende motoren leverbaar er 'S'-serie en een uitgebreid geh eerste twee motoren zijn gecombj' .xact schakelende versnellingsbak wij 1 de 2.0 liter-versies hun kra!j' de door Honda nieuw ontwikkeld8 le Britten, „voor deze intensieve adat wij in erg korte tijd een ser' wilden hebben. De tijd en het gek wikkeling in korte tijd te kunne" 1 de hulp van gerenomeerde fabO' DEN HAAG - Indien rookgasontzwaveling voor alle grote kolengestookte vuurhaardei via een wettelijke maatregel wordt voorge schreven, valt de centrale in Borssele daar niet buiten. Minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer heeft dit donderdag meegedeeld aan leden van de Tweede-Kamerfracties van PvdA, CDA, D'66, PSP, CPN en SGP die hierover schriftelijke vragen hadden gesteld. Zeeuwse Borssele slechts voor vijftig procent te ontzwavelen. Volgens Friesland moet de SEP uit zorg voor het milieu alsnog besluiten tot volledige ontzwaveling van Borssele, evenals van andere, op kolen- stook om te bouwen elektrici teitscentrales. Dat is donder dag tijdens de vergadering van de raad van commissaris sen van de SEP in Arnhem meegedeeld door drs F. Steen- meijer van het Provinciaal Elektriciteits Bedrijf (PEB) in Friesland. De SEP besloot begin vorige maand in Borssele niet verder gaan dan een ontzwaveling van vijftig procent. Gedepu teerde Staten van Zeeland ga ven op basis daarvan op 20 maart een vergunning voor de ombouw van Borssele af. De kosten van die ombouw, inclu sief een ontzwavelingsinstal latie, bedragen ruim zeshon derd miljoen gulden. Volledige ontzwaveling zou het project volgens de SEP zeker tien mil joen gulden duurder maken. o TERNEUZEN-Op het po litiebureau aan de Rose- gracht te Terneuzen ligt een bedrag van 3300 gul den te wachten op de rechtmatige eigenaar. Gistermorgen meldde zich op het bureau de heer R.H. uit Terneuzen, die dit bedrag ergens in de stad had gevonden. De directie van de SEP (Sa- «enwerkende Elektriciteits producenten) is door de rege ling geïnformeerd over het janbod van het rijk om 20 mil- ;oen gulden van de extra in vesteringskosten te dragen, laarbij is de SEP gewezen op iet feit dat een dergelijke bij lrage uiteraard niet van toe- issing is indien volledige ikgasontzwaveling ver- ilicht wordt gesteld. Realisering van volledige ikgasontzwa veling kost, ilgens opgave van de Pro- inciale Zeeuwse Elektrici- itsmaatschappij (PZEM) on- ieveer 13 miljoen gulden per [aar extra. Wanneer de extra lasten voor de volledige ont- 'aveling omgeslagen zouden arden over alle kleinver- iruikers in Nederland (29 pro sit van het totale elektrici- Stsverbruik van ongeveer 52 miljard kWh) treedt een prijs- Wioging op van 0,086 cent fkWh. Wanneer wordt om jagen over alle Nederland- t afnemers treedt een prijs- jtijging op van 0,025 cent per kWh. Provinciale Staten van jriesland willen dat de SEP ®ugkomen op hun besluit om rookgassen van de op ko- «istook om te bouwen elek triciteitscentrale in het VOOR ZUIDWEST NEDERLAND kantoren "Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum- pagina 2. tlngstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. 'neuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- ®en (plv. chef), Frank Dey, M de Schipper, Cor de lr (foto), Ton Koomen )ft). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- (e' Middelburg: Henk Post- "d. Oostburg: Co Meertens. ^rvicepunten J]°osterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- «50. Advertentie-expl. sPecteur Zeeland: C. Me- irivó m 1 Rfl-QRRRQ TERNEUZEN - 550 Leerlingen van het lager onderwijs te Terneuzen deden gisteren mee aan de Paasinstuif in zwem bad de Honte, georganiseerd door het personeel aldaar. Daar het recreatieve element voorop stond werd er na af loop een verloting gehouden onder de deelnemers. Badmeester Guust van de Neste toonde zich zeer tevre den over het verloop van deze dag. „Vorig jaar hadden we 800 leerlingen, en dat was eigenlijk aan de hoge kant. Nu, met dit mooie weer zijn we tevreden met dit aantal deel nemers". Er kon meegedaan worden door diplomabezitters, als door hen die de zwemmen zonder papieren beoefenen. Voor beiden was een zelfde circuit uitgezet. In het zwembad moesten vaardigheidsproeven afgelegd worden zoals: zuiver werpen, eilandentocht en vliegende Hollander. Ook de naastlig gende gymzaal was in het cir cuit betrokken, daar konden de kinderen onder meer kege len, spijkerpoepen en kikker racen. Na afloop waren er VW- bonnen en andere prijsjes te verloten. Aan deze happening werkten verder mee: zwem en poloclub de Schelde, de Braak man, de reddingsbrigade Luc- tor of Fmoron on Ho Flinnoi-o De heer Schelte van Jelgershuis met zijn vredesgiften voor de ambassadeurs van de VS en de Sovjet- Unie - foto de stem/c0rj.de boer AARDENBURG - Schelte van Jelgerhuis, de onver moeibare strijder voor vrede, heeft weer een ma nier gevonden om be windslieden op wereldni veau (de presidenten van de USA en de USSR) te herinneren aan de nood zaak van vrede op de we reld. Na zijn bekende vredes- graszaad voor Sadat en Begin en de telegrafische oproep via de Zweedse premier Palme toen daar een wereldconferentie werd gehouden schakelt de Aardenburger nu de in Ne derland geaccrediteerde ambassadeurs van beide wereldmachten in om hun hoogste baas te bereiken. „Wilt u zo vriendelijk zijn deze foto te overhan digen aan de geachte pre sident van uw land", zo be gint hij zijn brief aan de diplomaten. „Wij hebben, zoals u ziet, reeds een aan vang gemaakt met de rea lisatie van de vredesprofe- tie: Zij zullen de zwaarden tot ploegen en de spiesen tot sikkelen smeden. Het ene volk zal tegen het an dere geen zwaard ophef fen. Uit een granaathuls maakten wij een kinder- spade. Wij hopen dat er eindelijk een begin ge maakt wordt om vernieti gingswapens om te vormen tot vredesgereedschap. Wij kozen glasplaten om de breekbaarheid van de vre de te symboliseren. Zij hangen aan zijden draad jes. De draadjes van geloof, hoop en liefde van alle goedwillende, vredezoe- kende mensen op aarde". De brief en de foto wor den de beide ambassadeurs aangeboden door een dele gatie van Vrouwen voor Vrede, Walcheren. Op de foto vlaggetjes van de USA en de USSR, die staan voor de macht van deze landen. De Nederlandse driekleur staat voor de morele macht. „En alleen deze macht van de rede door het geschreven en gesproken woord zal de wereld van de oorlog kunnen verlossen", is' de heilige overtuiging van Van Jelgerhuis. MIDDELBURG - Toen de politie op 21 februa ri van het vorig jaar bij de 21-jarige R. van S. in Vogelwaarde huiszoeking deed vond zij op verschillende plaatsen een kleine hoeveelheid cocaïne en wat grotere hoeveelheden hasj. Van S. beweerde gisteren voor de politie rechter in Middelburg het spul in de Wouwse Tol voor eigen gebruik te hebben gekocht. Het was de eerste keer dat hij voor het bezit van verdovende middelen voor de rechter stond. Officier van Justitie mr. Nijmeijer vorderde vier weken gevangenis waarvan twee voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Verpleegd Raadsman mr. A. Oomen wees er op dat zijn cliënt meermalen in een psychiatrisch zieken huis is verpleegd en vroeg om die reden een geheel voorwaardelijke straf op teleggen. Poli tierechter mr. Nomes veroordeelde Van S. tot vier weken gevangenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een geldboete van 500 gulden. Met de woorden 'Ik schiet je kapot' had de 44-jarige vrouw L.W. uit Kapelle op 9 juli van het vorig jaar zekere J.T. met een alarmrevol ver bedreigd. Bovendien had zij voor het vuur wapen geen vergunning. Conform de eis werd de vrouw die niet was verschenen bij verstek tot een geldboete van 400 gulden veroordeeld. Vals adres De 20-jarige M.P. uit Hansweert werd we gens het opgeven van een onjuist huisadres aan de sociale dienst waarvan zij een bij standsuitkering genoot veroordeeld tot twee weken gevangenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Het weigeren van een bloedproef komt de Zwitserse vrachtwagenchauffeeur K.H. op een geldboete van 1200 gulden en 9 maanden ont zegging van de rijbevoegdheid in Nederland te staan. De man werd in Vlissingen door de poli tie verdacht van het rijden onder invloed.

de Stem | 1984 | | pagina 9