ëVëfl UITBLAZEN Ook W.-Europa beschermd door 'Starwars'-wapens Zuid-Korea beticht kerk van communisme 'Soevereiniteitsdiscussie in Nederland is begonnen' Persvrijheid in Italië bedreigd Onderscheid moet er zijn Harde ven Ouders: ve: gewoon one WIM KOCK VRIJDAG 27 APRIL 1984 ACHTERGROND Kruisraketten overbodig door laserstralen tegen SS-20? Argwanend Paus van 3 tot 13 mei naar het Verre Oosten UIT DE WEEKBLADEN Journalistieke wereld vreest: P-2 Politie VRIJDAG 27 APR] Proletariscl lunch in hetl gemeentehui! Bedrijf moet ontslag voor twee vrouwen ongedaan mak Waar de VUT al niet goed voor is. Door het vervroegd uit treden halen steeds min der mensen een 40-jarig dienstjubileum en dienst- jubilea zijn dé gelegenhe den voor het uitreiken van eremedailles en ridderor den. Het aantal lintjes dat dit jaar ter gelegenheid van konin ginnedag wordt uitgedeeld is dan ook weer wat geringer dan vorig jaar. Niet veel overigens: een goede honderd op de in to taal rond 2300. Vandaag verschijnt de jaar lijks meest geciteerde editie van de Staatscourant, maar u mag dat deel van de inhoud waarom hel dit keer gaat nog niet ken nen. Die lintjes moeten een ver rassing blijven voor de gedeco reerden, die maandag nietsver moedend de deur openen nadat er is aangebeld en dan de bur gemeester in vol ornaat op hun stoep zien staan. Hoe het dan zo'n beetje gaat heb ik als jonge verslaggever wel eens een paar keer meegemaakt. De burgemeester sprak de gedecoreerde toe in termen die duidelijk verrieden dat hij de man slechts kende van infor matie uit de tweede en waar schijnlijk zelfs de derde hand. Dat was hem natuurlijk niet kwalijk te nemen, net zomin als je een pastor kunt verwijten dat hij niet erg 'persoonlijk' spreekt over een overleden parochiaan die hij vóór diens uitvaart nog nooit in de kerk heeft gezien. De burgemeester van een béétje gemeente kan niet iedere bur ger bij naam en toenaam ken nen. Het is al mooi dat de bur gervader of diens loco wel exact weten waarvóór de medaille of de ridderorde is toegekend want daarover is heel wat te doen geweest. Wat je ook kunt zeggen van het Nederlandse de coratie-systeem; niét dat je een lintje zomaar eventjes lospeu tert met een briefje waarin je schrijft dat heer Jansen al sinds jaar en dag zo'n geweldig actie ve vent is geweest. Ga maar na: 2300 lintjes op een bevolking van 14 miljoen: één onderschei ding op meer dan 6000 Neder landers. Ontroering Opvallend is dat lagere ge decoreerden (eremedailles) over het algemeen krachtiger van mening zijn dat zij een dergelijk hoge eer niet hebben verdiend dan ridders of officieren. De ontvanger van de eremedaille is ontroerd. Dat de koningin aan hem heeft gedacht! Bij de bekleder van een hoog ambt (justitie) ging het anders. Zijn huis was al vol vi site toen de burgemeester aan belde. De oranjebitter en de oude klare stonden klaar. Het deftige feestvarken was al rid der Nederlandse Leeuw en nu wachtte hem de bevordering tot commandeur. Hij keek alsof hij dat de hoogste tijd vond ook en hij was in het geheel niet ont roerd of zoiets. Hij besefte wel dat de koningin, aan wie hij wel ooit was voorgesteld, zijn naam al lang vergeten was en beschei denheid werd in zijn kring als een gebrek aan waardigheid en stijl beschouwd. Wat ze hier echter wel deden en waar ze bij bronzen en zilveren Jan niet opgekomen waren, was het zin gen van het Wilhelmus, gevolgd door een driewerf hoera voor de koningin. De burgemeester had dit adresje voor het laatst bewaard 1 zodat hij er nu zonder bezwaar eentje mee kon pakken. Ik ging iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiimimiiiiiiiiiii er vandoor vóór ik de kans kon lopen per ongeluk gepasseerd te worden bij het aanreiken van de drankjes. Ik heb ook m'n ge voeligheden. Ik ging m'n stukje schrijven en ik herinner me nog dat ik dat detail over het zingen van het volkslied bij de oude rechter heb vermeld. (On) zin Aan de bui zelf gaat elk jaar weer het gerommel vooraf van de kortstondige discussie over de zin en onzin van de decora tie. Vooral het systeem van klassen en standen is de steen des aanstoots. Terecht in één opzicht, namelijk dat er ver band bestaat tussen je maat schappelijke positie en de 'hoogte' van de onderscheiding. Een eremedaille voor de me taaldraaier en een ridderschap voor de procuratiehouder, in beide gevallen omdat ze het veertig jaar bij dezelfde baas uithielden. In een ander opzicht is het bezwaar tegen rangen en stan den in een decoratiestelsel on zin. Iemand onderscheiden be tekent per definitie hem verhef fen boven zijn omgeving. Wan neer iedereen, ongeacht aard, kwaliteit en duur van de presta tie, eenzelfde plak kreeg, dan was er geen sprake van onder scheiding, hoogstens van een beloning of bonus, geïnstitutio naliseerd zoals het per cao gere gelde of met de ondernemings raad afgesproken horloge met inscriptie of couvert bij het dienstjubileum. Machinisten Nog een ander bezwaar wordt regelmatig aangevoerd: niet iedereen heeft dezelfde kansen om voor een onder scheiding in aanmerking te ko men. Die kans staat of valt bij de bereidheid van iemand an ders om je voor te dragen. In de ambtelijke wereld maakt men er doorgaans wel werk van, in sommige bedrijven ook, maar in veel andere juist niet. Er wordt doodeenvoudig niet aan gedacht, er wordt weinig waar de aan gehecht of men ziet op tegen de niet onaanzienlijk rompslomp die bij zo'n voor dracht komt kijken. Onderscheidingen zullen, vrees ik, altijd wel een punt van discussie blijven. Zeker in een land waar treinmachinisten on der bijval van een applaudisse rend publiek voor de televisie worden aangemoedigd hun prestaties en verantwoordelijk heden op één lijn te stellen met die van een gezagvoerder van een Boeing-747. Iedereen is al tijd voor gelijkheid, maar de onderscheiding - in welke vorm dan ook: van ridderkruis tot button en van krijtstreep-pak tot spijkerjack - wordt heviger begeerd naarmate de gelijkheid groter is. Wij willen helemaal geen gelijke monniken met ge lijke kappen zijn. We noemen de massa niet voor niets altijd grauw. Wat ben je als Ridder ON wanneer er geen dragers van ere-medailles meer zijn of als die ook allemaal Ridder wor den? Dan ben je nergens en wil je een Nederlandse Leeuw. T5 PAGINA 2 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-2T550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; J 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911.) Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - De Amerikaanse Reagan- regering is van plan om ook West-Europa te be schermen met zoge naamde 'Starwars-wa- pens' tegen Russische middenafstands-kern- wapens. Directeur van Rea gan's 'programma voor ruimtedefensie', gene raal James Abraham- son, verklaarde gisteren voor de vaste defensie commissie van de Ame rikaanse senaat dat het wetenschappelijk on derzoek terzake behalve op bescherming van de Verenigde Staten 'ook is gericht op verdediging tegen taktische en thea ter-afstandsraketten, die de Sovjets op West- Europa gericht hebben staan'. 'In onze opvat ting is zo'n verdedi gingssysteem pas doel treffend als het zowel onze gealliëerden als de Verenigde Staten zelf beschermt', aldus gene raal Abrahamson. Hij zei dat alvorens defen sieve ruimtewapens kunnen worden gestationeerd, er een aanpassing nodig is van het uit 1972 daterende verdrag tussen de VS en de Sovjet- Unie, dat de aanmaak ver biedt van wapens die geleide kernraketten in de vlucht kunnen vernietigen (het ver drag is destijds gesloten van uit de opvatting dat ter voor koming van een kernoorlog de wederzijdse afschrikking maximaal moet blijven). President Reagan hield in maart 1983 zijn inmiddels vermaarde 'Starwars-toe- spraak', waarin hij aankon digde dat de Verenigde Sta ten met de nieuwste ruimte- vaart- en stralingstechnolo gie een verdedigingssysteem zou proberen te ontwikkelen, 'dat het bezit van kernraket ten overbodig en verouderd zal maken'. Het Pentagon (ministerie van defensie) is thans op gro te schaal met research bezig inzake laserstralen die vanaf satellieten - maar eventueel ook vanaf de grond - op afge vuurde vijandelijke kernra ketten kunnen worden ge richt en die vernietigen. Der- gelijke stralingswapens zou den ook andere satellieten kunnen uitschakelen. Tege lijk ontwikkelt het Pentagon grondraketten (ASAT's) die kunstmanen kunnen treffen. Nu voor het eerst nadruk kelijk is verklaard dat ook West-Europa door de Star- wars-wapens verdedigd zal worden, lijkt de conclusie ge wettigd, dat de Reagan-rege- ring de bedoeling heeft om met de nieuwe technologie ook de NAVO-raketten in West-Europa - zoals de kruisraketten - overbodig te maken als vergeldingswa pens tegen de Russische SS- 20. Vooralsnog zijn er echter in de Verenigde Staten bui ten het Pentagon maar wei nig deskundigen die Rea gan's visie voor realistisch houden, dat ruimte- en stra lingswapens ooit een water dichte bescherming bieden tegen gelanceerde vijandelij ke raketten. Hoewel vroege signalering vanuit de ruimte van een afgevuurd projektiel thans reeds zeer ver gevor derd is, zal de mogelijkheid dat een vijandelijke raket tot het eigen gebied doordringt, altijd aanwezig blijven. Sceptici menen dan ook dat de Starwars-wapens alleen maar een zoveelste toevoe ging zijn aan het internatio nale wapenarsenaal, waarin immers ook de kernraket niet de tank, de tank niet het geweer, en het geweer niet het mes heeft doen verdwij nen. Toch heeft het Pentagon dit jaar van een argwanend Amerikaans Congres 3 mil jard gulden ter beschikking gekregen voor het ruimtede- fensie-projekt. Voor volgend jaar heeft Reagan 5 miljard gulden gevraagd en tegen 1990 wil hij er 75 miljard in hebben gestoken, opdat zijn ideaal 'voor het eind van deze eeuw' werkelijkheid kan worden. Het non-politieke weten schappelijk bureau van het Amerikaanse Congres, heeft gisteren een studie over de 'Starwars' gepubliceerd, met als conclusie dat de realiteit GENERAAL Abra hamson .aanpassing - FOTO ARCHIEF DE STEM daarvan 'zo ver verwijderd is, dat het publiek er geen verwachtingen en de rege ring er geen beleid op mag baseren'. Presidentskandidaat van de Democratische (oppositie partij, Walter Mondale, pleitte gisteren voor een Rus- sisch-Amerikaanse bevrie zing (freeze) van de wapen race in de ruimte. „De presi dentsverkiezingen van no vember a.s. moeten de keuze worden tussen Starwars en Space-freeze'aldus Monda le. Door Jan Bouwmans DE wens van de Ameri kaanse president Ronald Reagan om volgende week donderdag paus Johannes Paulus II even te ontmoeten op het vliegveld van Anchora ge in Alaska wordt door meer ingegeven dan vriendelijkheid of goede sier maken met het oog op de komende presi dentsverkiezingen. Rea gan en de paus kruisen eikaars wegen op An chorage omdat de Ame rikaanse president daar een tussenlanding maakt op zijn terugrei van zijn bezoek aan Chi na terwijl Johannes Paulus II dan op weg is naar Zuid-Korea. Dat pauselijke reisdoel is voor de VS met het oog op zijn relatie met China wel zo interessant, want Peking toont de laatste tijd meer dan warme interesse voor Zuid- Korea, zelfs ten koste van „natuurlijke bondgenoot" Noord-Korea. Om die reden alleen al speelt Zuid-Korea als bondgenoot van Wash ington een rol als het gaat om de bevordering van goede be trekkingen tussen de VS en China. En waarom zou de paus Zuid-Korea niet op eni gerlei wijze kunnen en willen stimuleren in die rol. Zo'n hint, persoonlijk gegeven, maakt het oponthoud van Reagan in Anchorage pro- duktief. Van zijn kant heeft de paus de laatste tijd opnieuw signalen gegeven met Peking tot normale betrekkingen te willen komen. Het mag nie mand verbazen wanneer de paus in Zuid-Korea ander maal een oproep doet aan China. Washington kan het Vaticaan op dit punt zeer goede diensten bewijzen. Wie weet, heeft Reagan de paus in dit verband iets te vertel len omtrent zijn jongste be vindingen in China. Het idee voor een korte ontmoeting in Alaska is overigens van Rea gan uitgegaan. Of het er ook echt van komt, is nog onbe kend. CHUN Doo Hwan vindt de kerk tegenover zich - FOTO AFICHIEF DE STEM Dat Zuid-Korea het be langrijkste is van de landen die de paus van 3 tot 13 mei in het Verre Oosten bezoekt, kan alleen al worden afgeleid uit het feit dat hij daar de meeste tijd voor heeft uitge trokken: vier volle dagen. De resterende zes dagen zijn dan voor Papoea-Nieuw-Guinea, de Salomon-eilanden en Thailand. Vier volle dagen voor een kerk die nog geen 4 procent uitmaakt van een be volking van dik 38 miljoen mensen. De protestanten zijn in Zuid-Korea groter in aan tal, bijna 12 procent van de bevolking. Het land is in godsdienstig opzicht echter zeer gemengd, want ruim 25 procent is aanhanger van het Sjamanisme, ruim 15 procent is Boeddhist, ruim 14 procent behoort tot allerlei inheemse kerken, ruim 13 procent is Confucianist en nog eens 14 procent moet gerekend wor den tot de nieuwe religies waarvan de Verenigingskerk van mister Moon ook bij ons geen onbekende meer is. Historisch gezien is het Koreaanse schiereiland altijd al van politiek en strategisch belang geweest voor de om ringende landen met het oog op het begeerlijke Mantsjoe- rije. China heeft momenteel alle belang bij rust en stabili teit op het hele Koreaanse schiereiland gezien de ge spannen verhoudingen met Vietnam. Zuid-Korea, dat de grote buren Sowjet-Unie en China ruim dertig jaar alleen maar heeft beschouwd als onverzoenlij ke communisti sche monsters, heeft het roer gewend. Het zoekt met beide normale betrekkingen. Dat sluit derhalve op elkaar aan. Het neerschieten van het Zuidkoreaanse passagiers vliegtuig door de Russen vo rig jaar, waarbij mensen de dood vonden, lijkt de rela tie tussen beide landen toch maar tijdelijk ernstig te ver storen. Voordat dit gebeurde, zocht Moskou namelijk ook steeds meer toenadering tot Seoul. Noord-Korea, dat te gen het zuiden nu eens heil zocht bij Moskou dan weer bij Peking, lijkt met dit spel te zijn uitgespeeld, want re cent hebben de beide Korea's opmerkelijke kontakten met elkaar gehad. De andere kant van de me daille ziet er heel wat minder vrolijk uit. Officiële aanlei ding voor het pauselijke be zoek is de viering van het 200-jarige bestaan van de Katholieke Kerk in Zuid-Ko rea. Dit feest valt in een pe riode waarin de kerk op ge spannen voet staat met de Zuidkoreaanse staat. Die ge spannen verhouding hangt samen met het algehele poli tieke klimaat in het land. Zuid-Korea kent momenteel een militair bestuur met een mild gezicht. President is ge neraal Chun Doo Hwan die aan de macht kwam na het bloedig neerslaan van de volksopstand in Kwangju in 1980 nadat jaar tevoren pre sident Park Chung Hee was vermoord. Hoewel in de re gering Chun bijna geen mili tair zitting heeft, trekken de militairen op de achtergrond wel aan alle touwtjes. Met lieden die kritiek hebben, wordt korte metten gemaakt: de gevangenis of heropvoe ding in het leger. De kerk heeft in deze situatie de rol gekregen van bijna de enig overgebleven advocaat van het volk tegen de almachtige staat, als steunpunt en gewe ten tegen onrecht en onvrij heid, als beschermster van armen en gevangenen. Zo wordt de kerk ook door velen ervaren, niet in de laatste plaats door de machthebbers. Menig priester en bisschop heeft de gevangenis dan ook al van binnen gezien. De machthebbers vallen de kerk aan op beschuldiging (pro)communistisch te zijn. Dat speelt dus direct in op de geschiedenis van angst, wreedheid en oorlog van Ko rea sinds de Tweede Wereld oorlog, dat de deling in het communistische Noord-Ko rea en het niet-communisti- sche, dictatoriale Zuid-Korea heeft opgeleverd. Dat heeft in de kleine katholieke ge meenschap zijn effect overi gens niet gemist. Angst voor het communisme doet ook vele katholieken de militaire dictatuur voor lief nemen in plaats van te strijden voor gerechtigheid. Het hanteren van het com munistische spookbeeld maakt talloze activiteiten van de kerk bij voorbaat ver dacht. Met name die activi teiten die de emancipatie en bewustwording van boeren en arbeiders behelsen. En het opkomen voor de mensen rechten uiteraard. De Zuid koreaanse Commissie voor Gerechtigheid en Vrede heeft vorig jaar in een ongemeen fel rapport de machthebbers aangeklaagd. Volgens de commissie gaan de macht hebbers nu zover dat solda ten wordt geleerd dat de christelijke manier van leven pro-communistisch is. De gevestigde machten in Zuid-Korea spelen daarbij via de gecontroleerde massa media handig in op hetgeen er zich momenteel op het kerkelijke erf aan het afspe len is rond de 'Theologie van de Bevrijding'. Nog onlangs kondigde kardinaal Ratzin- ger, hoofd van de Congrega tie voor de Geloofsleer, aan dat deze theologie van Zuid- amerikaanse oorsprong zeer kritisch onderzocht zou gaan worden, met name op mar xistische elementen. De Zuidkoreaanse machtheb bers hebben perscampagnes georganiseerd waarin de theologie van de bevrijding werd aangemerkt als verval sing van het ware christelij ke geloof. Het bezoek aan Papoea- Nieuw-Guinea en de Salo mon-eilanden zal vooral folkloristsich getint zijn. De politie heeft de Papoea's be vel gegeven tijdens het paus bezoek hun pijl en boog thuis te laten. Ook het dragen van lansen en strijdbijlen is niet toegestaan. Met Thailand bezoekt de paus een praktisch puur Boeddhistisch land. Van de 48,4 miljoen Thais is 92 pro cent Boeddhist, 3,9 procent moslim en maar 0,4 procent katholiek. Thailand is mo menteel echter in gevechten gewikkeld met Vietnamese troepen op de grens met Kampoechea. Het thema van de vluchtelingen en oorlog en vrede zal in Thailand waar schijnlijk dan ook weer volle pauselijke aandacht genie ten. Deze krant heeft er vori ge en deze week al uit voerig bij stilgestaan: de affaire van de (al of niet) CIA/BVD-agent John Gardiner die in het vre- deskamp Woensdrecht zou zijn geïnfiltreerd en die nu spoorloos ver dwenen is. De haagse post heeft de zaak verder uitgespit door gesprekken met Woens- drecht-activisten te houden. Zeker Roel: „John Gardiner is een gecreëerd mens. Het is een 'fake', hij bestaat zeker niet. „John is in feite het begin van de soevereiniteitsdiscus sie in Nederland. Hij is na melijk een Americaan, of een Canadees, maar in ieder ge val geen Nederlander. Hij werkt onder een diplomatie ke status die zijn doen en la ten niet traceerbaar maakt. Hij onttrekt zich aan iedere Nederlandse controle en dat maakt zijn aanwezigheid hier tot de eerste stap in de hele kruisrakettenprocedure. Het kan heel goed zijn dat hij contacten heeft met de BVD, maar hij opereert er onaf hankelijk van. Hij heeft een boven-Nederlandse status en hij kan hier vrij rondhuppe len. Je zou kunnen zeggen: hij is een vleesgeworden kruisraket." Verder heeft HP een prachtig sfeervol verhaal het christelijke bolwerk Kam pen, de plaats waar bijna alle gereformeerde, hervormde, en andere reformatorische hogescholen en hogere be roepsopleidingen geconcen treerd zijn. Maar ook in dit bolwerk van Calvijn doet de moderne tijd heel schoorvoe tend zijn intrede. HP ver keerde een paar weken onder de theo's, expresso's, arto's en journo's. En hoorde en zag preektijgers, dansende domi nees en gereformeerde heli's angels. ei.skviers magazine heeft een aandoenlijke om slagfoto van de 75 jaar wor dende prinses Juliana samen met haar hondje, en binnenin een uitneembaar katern ge wijd aan de geliefde ex-vor stin. Veel foto's en een artikel van prof. I. A. Diepenhorst. In EM ook maar weer eens aandacht voor de nieuwe ge neratie Amerikaanse studen ten, die in de eerste plaats een carrière en een harmo nieus persoonlijk leven na streven. de tijd heeft een gesprek met oud-minister van finan ciën Piet („Tientje") Lief- tinck, die van mening is dat zijn confrater van dit mo ment, Ruding, veel meer macht zou moeten hebben. „Het wanbeleid begon al bij Den Uyl", aldus die Lief- tinck, die ooit socialist was, hoewel: „Ik ben eigenlijk nooit echt lid geweest". Hij verdedigt een drastische ver laging van de uitkeringen op een wijze die een VVD-mi- nister niet zou misstaan. De Tijd heeft een eigen in terview met de streeds om- stredener wordende Zimbab waanse premier Robert Mu gabe, die de strijd tegen zijn oude strijdmakkers in Mata- beleland onverminderd voortzet: „De criminelen in Matabeleland moeten wor den uitgeroeid". Een Oosten rijkse missionaris in Zim babwe over de praktijken van het regeringsleger: „Ik heb de nazi's meegemaakt, maar de Gestapo bestond uit heren vergeleken bij de sol daten van de Vijfde Briga de". Van onze correspondent Cees Manders ROME - De Italiaanse journalistieke wereld is in beroering gekomen, na nieuwe 'aanslagen op de persvrijheid.' Een of ficier van justitie van de Noorditaliaanse stad Varese, Dini, heeft be slag laten leggen op eigendommen van druk kers en schrijvers van boeken over de corruptie in Italië. Dat de persoon die zich door deze boe ken beledigd acht, een zekere Ortolani, door dezelfde justitie gezocht wordt door corruptie, maakt geen verschil. „Absurd", zo heeft staatspresident Pertini het gedrag van de justi tie in dit geval geoor deeld. De Italiaanse journalisten voelen zich de laatste tijd steeds meer gehinderd en be dreigd in de vrije uitoefening van hun beroep. De Italiaan se grondwet garandeert wel iswaar een vrije pers, maar dat weerhoudt politici, on dernemers en zelfs voetbal lers er niet van naar de rech ter te stappen als ze zich door artikelen in de krant bele- 'digd achten. De justitie doet daar nog een schepje boven op door zelf consequent alle journalisten en schrijvers te vervolgens die justitiële ge heimen onthullen of stukken openbaar maken die dienen voor een proces dat nog niet is afgelopen. De politie is onderhand dus een vertrouwde verschijning geworden op de redacties van de Italiaanse dag- en week bladen. Premier Craxi won laatst een proces tegen de be langrijkste krant van Italië, de Corriere della Sera, omdat deze krant iets over de politi cus had geschreven wat niet voor honderd procent vast stond. Rome's populaire dag blad La Repubblica kreeg vorige week nog een boete opgelegd van 130.000 gulden omdat zij volgens de rechter de controversiële politicus Panella in een artikel „more le schade" had berokkend. Het bekende weekblad Euro- peo moest vorige week toe zien hoe de politie de kamer van een redactrice overhoop haalde, op zoek naar de „jus titiële geheimen" die zij zou hebben onthuld. Op het ogenblik lopen er honderden processen tegen journalisten, redacteuren, hoofdredacteu ren, en schrijvers van boe ken. Het geval-Ortolani is nog het meest „absurd" (presi dent Pertini is zelf journalist geweest). Ortolani vluchtte naar het veilige Brazilië toen enkele jaren geleden in Italië het vrijmetselaarsschandaal losbarstte. Samen met Licio Gelli speelde hij een hoofdrol in de vrijmetselaarsloge P-2, een genootschap dat nu offi cieel ontmaskerd is als sub versieve en staatsgevaarlijke vereniging. Ortolani had uit stekende „contacten" in de politiek, in het Vaticaan (paus-kandidaat Lercaro was zijn boezemvriend) en in de wereld van het Italiaanse grootkapitaal. En al deze re laties gebruikte hij om de PRESIDENT Pertini .„absurd". - FOTO AFICHIEF DE STEM ontwikkelingen in dit land te beïnvloeden. Een echte cor ruptiespecialist dus. De Ita liaanse justitie zorgde daar om voor een internationaal opsporingsbevel tegen Orto lani. Maar in boeken suggere ren dat Ortolani corrum peerde mag niet van de Ita liaanse justitie. Officier van justitie Dini ontving een klacht van Ortolani's advo caten, en oordeelde die ge grond. Ortolani wordt welis waar gezocht als deelnemer aan vrijmetselaarscomplot ten tegen de Italiaanse sa menleving, maar als zodanig was hij nog nooit echt ver oordeeld. En dus op de voor hand al als omkoper of sa menzweerder betitelen in een boek of krante-artikel gaat volgens de justitie te ver. Ita lië heeft alle mogelijke inter nationale verdragen geratifi ceerd die er ook maar zijn gesloten om de rechten van de mens te garanderen. Een van die rechten is de garantie van ieders goede naam en van wat de Engelsen image noemen. Ook een verdachte als Ortolani heeft daar dan recht op. De opschudding hierover in Italië is groot, en dozijnen advocaten zijn in de weer om de maatregelen van de offi cier van justitie Dini onge daan te maken. Ondertussen brengen politiefunctionaris sen overal in het land bezoe ken aan uitgeverijen en boekhandels om de versprei ding van de gewraakte boe ken tegen te houden, en om vast beslag te leggen op eigendommen in afwachting van Ortolani's eis tot schade vergoeding. Ook in de politiek heeft dit justitiële optreden veel reac ties uitgelokt, want gebleken is dat de officier van justitie in kwestie actief lid is van de socialistische partij, de partij die geleid wordt door pre mier Craxi. Volgens sommige waarnemers wordt hierdoor alles veel duidelijker: de so cialistische partij van Craxi zou allang van plan zijn om de pers wat meer respect voor de politieke macht bij te brengen en nu tot actie zijn overgegaan. Andere commentaren zien in het succesvolle optreden van de voortvluchtige Orto lani een wedergeboorte van de verboden vrijmetselaars loge P-2, die opnieuw zou trachten Italië in haar greep te krijgen. Hoe het ook zij, de Italiaanse journalisten die over dit soort zaken nog wil len berichten, zullen erg oP hun tellen moeten passen. A vo mi nijmegen (anp) - groep van 150 actievo ders heeft donderdagml dag demonstratief 'pro] tarisch gelunched' in pcrsoneelsrestaurant het Nijeegse gemeentehii" Dit gebeurde uit proti tegen het wetsvoorstel staatssecretaris De Gr: om per 1 juli ruim 150 g den te korten op RWW bijstandsuitkeringen v mensen die een gezami lijk huishouden hebben. De Nijmeegse gemeen politie heeft alle actievo ders aangehouden en i verbaliseerd. Daarbij v len klappen. 's hertogenbosch - gerechtshof in Den B heeft bepaald dat de BV kartonfabriek Van Dan Helmond twee vrouwen wie al een ontslagvergun was afgegeven door de di teur van het arbeidsbur niet mag ontslaan. De vrouwen, die op non tief waren gesteld, moeten werk weer kunnen herva Het Hof is van mening da fabriek niet kan bewijzen bij de keuze wie er wegen: organisatie ontslagen m worden niet het beginsel gelijke behandeling van v wen en mannen is geschon Dit heeft de advocaat vai vrouwen, mr. J.M. van Bol ven gisteren gezegd. Wegens reorganisatie Van Dam moesten 19 met worden ontslagen. Voor werknemers die ouder w; dan 57,5 jaar werd een afvl ingsregeling getroffen. Vat overige dertien waren er vrouwen. Bovendien ware de enige vrouwen in dat duktieproces waar in to 160 mensen werkten. Dit volgens de advocaat aar ding te denken dat er om scheid gemaakt werd tu: man en vrouw. Drie van de acht vrou wilden zich niet verder ver ten tegen het aangezegde slag. Vervolgens bleven er vrouwen over (slechts één vrouw verleende het beidsbureau geen ontslag' gunning) van wie er twe oktober van het vorig jaar kort geding aanspanden. Dat verloren ze. De vi Wen gingen van deze spraak in kort geding in coep bij het Hof, dat nu oen voor de vrouwen guns uitspraak heeft gedaan. Van Dam wenste men giste geen commentaar te geven, Markerwaard MINISTER Smit-Kroes Verkeer en Waterstaat voorstander van drooglegi van het Markermeer tot IV kerwaard. Dat heeft zij derdag gezegd op de jaar\ gadering van het Nederla Verbond van Ondernemer de Bouwnijverheid. den haag (anp) - De n< k"jg (NKO) wil op korte tei •'"horst (Onderwijs) spreke egeling voor leerlingen vat Aanleiding zijn de result ""der katholieke BuO-scho ateerd, dat de bezuiniging ^1 gevallen tot een 'ontoel Vaak ontbreekt de begele bi er"£e controle op het a ken. Volgens de verenig '"deren meer dan drie uu ve8 zijn. Verder zou er gr raag wie goedkeuring ver '*i'Voer en wat de normen d

de Stem | 1984 | | pagina 2