Ambassadeur SmU gewond na bezettingsactie N KIEN KADO 90.000 'RIJK SPEELT GROTE BOUWCONCERNS OPDRACHTEN T) tanenplan oor ongeren Commissie: Amsterdam kandidaat voor Olympische Spelen 1992 Komende jaren alleen behoud van banen door korter werken VANDAAG 13M Brazilië: President niet direkt gekozen Merijntje Rotterdammer pleegde zeker 115 inbraken Jazzmusicus Count Basie overleden Borsselemoet straks ook ontzwavelen Ambtenaren voelen zich misbruikt Amerikaanse kerncentrales voor China Morgen in: Is er nog hoop voor de bioscoop? INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER Sociale partners eens: HUIS- VAN THIJN WIL RIJKSGARANTIE VAN 250 MLN. IRANIËRS PROTESTEREN TEGEN BEHANDELING GEVANGENEN piet klerkx 0fPlTOL INDUSTRIEBOND CNV: Terneuzense hulpverlener André Vitta mag blijven VRIJDAG 27 APRIL 1984 VAN ZEETAND BINNENLAND BUITENLAND ———hi I Woonplaats: 14 DARED mm DE STEM „de 4 inl krant A53 In het Handelsregister van de Ka mer van Koophandel en Fabriekt, voor Westelijk Noordbrabant t Breda zijn in de afgelopen wee de volgende ondernemingen inn. schreven: 46651 Jos Kooien Beheer By Fortuinstraat 28, Bergen 0„ Zoom. Het beleggen van ha» vermogen uitsluitend of nagenoej uitsluitend in onroerend goed ondernemingen en/of effecte enz. 46652 Bockmore B.V., Takkebi sters 1, Breda. De im- en export van; de groot- en kleinhandel j en het drijven van handel jr schrijfmaterialen, enz. 46653 Arena Nederland B.V., |jj. nister Kanstraat 2a, Breda. del in grammofoonplaten, etc. im- en export. 46654 „Marjan Assurantiën" Langeveld 49, Roosendaal. Vrij tussenpersoon assurantiën. 46655 Frans Strous phic Design, Gouddonk 27. Het fotografisch en ontwerptij nisch vormgeven van onderwer- pen t.b.v. druk en publikatie en/ of soortgelijke vorm van verveel, vuldiging (uitgezonderd publieks, fotografie). 46656 Distri Food International Buitenzorg 14, Etten-Leur. Handel en agentuur in levens- en genot, middelen, etc. 46657 C. Brentjens, 40, Breda. Agenturen- en corï missiehandel in naaimachines en andere huishoudelijke machines en apparaten. 46658 Mevr. J.J.M.W. Derks-van Dijk, Slotlaan 7, Ulvenhout. Da- meskappersbedrijf. 46659 Flevo Chemie (Nederl B.V.i.o., 1e Februariweg 13 "ij. dustrieterrein Dintelmond", Fij. naart-Heijningen. Import-, export- produktie van- en groothandel in chemische produkten alsmede de handel in transportmiddelen. 46660 Aannemersbedrijf Haat winde B V., Buurtweg 15, Halste ren. Uitvoeren van grond, maai- werken en handel in zand, grind en grond. 46661 Zijdemeij B.V., Paulus Potterstraat 36, Rucphen. Hel verzorgen van directeuren en ge wezen directeuren van een ven nootschap of van met die ven nootschap verbonden vennoot schappen. 46662 „Floralijn", Beemd 15, Bavel. Verkoop van eigenge- kweekte bloemen en planten, enz, 46663 Mea, Nieuwe Huizen 43, Breda. Het vervaardigen van groot- en kleinhandel in lederwa ren. 46664 Vera's Audiovisuel Adver tising, p/a Jan Tooropstraat 13, Oosterhout. Acquisitie. 46665 Camping Bergvliet, Koe straat ong. Terheijden. bedrijf. 46666 Eurosell, Damstraat Roosendaal. Reklamebureau. 46667 Café-zaal Marijntje van Oers, Onyxdijk 5, Roosendaal. Café-zaal-snackbar. 46668 Impala, Boschstraat 154, Breda. Horecabedrijf. 46669 Speciaal Machine Bouw B.V.i.o., Geererf 13, Breda. Pro duktie en im- en export van ma chines t.b.v. de produktie van bouwmaterialen. 46670 Cafetaria 't Zeeuwke Hoolstraat 37, Teteringen. Cafe- tariabedrijf met verstrekking van bier voor gebruik ter plaatse. 46671 Dick van de Grijp Manage ment B.V., Sintelweg 5, Breda Beheermaatschappij, tevens ma nagement-service. 46672 Hereygers Assurantiën B.V.i.o., Molenstraat 74, Zundert Assurantie-bemiddelingsbedrijf. 46673 Hereygers Makelaardj B.V.i.o., Molenstraat 74, Zundert makelaardij o.g.; bemiddeling bi aan- en verkopen van onroerende en roerende zaken, enz. 46674 Café Dallas, Boschslraal 53, Breda. Cafébedrijf. 46675 Biljartcentrum „Schutje weg", Dorpstraat 85, St. Wille- brord. Cafébiljartcentrum. 46676 Aaseck Bedrijfskundig Adviesburo, Kerkstraat 85a, Oud- Gastel. Advisering op velerlei, M- drijfskundig in de ruimste zin des woords, gebied aan bedrijven ei instellingen. 46677 Bremafa, Spank 126, da. Loonwerk en groothandel n textiel. 46678 Joco Thuiswerkcentral!, Busken Huetlaan 33, Roosendaal. Thuiswerkcentrale. 46679 „Cees Becht" - oud pa pierhandel, Celebesstraat 2, gen op Zoom. Het ophalen val oud papier etc. 46680 Linthorst A., Burg. Manlaan 5, Breda. Beleggings# 46681 Apotheek Sturm, Mar» 41, Etten-Leur. Het uitoefenen van de artsenijbereidkunde. 46682 Assemblagebedrijf Ver hoeven, Houtse Heuvel 1, O® Hout. Het assembleren e pakken van onderdelen halffabrikaten. 46683 M.C. Discount Molen straat, Molenstraat 89, Roos®' daal. Detailhandel in levensmid delen en aanverwante artikelen 46684 Café de Fles, Molenweg 47. Steenbergen. Cafébedrijf. 46685 Multirota-Systems, Mer- curius 8, Oosterhout. De handel in kettingformulieren «j tevens de groothandel in, op automatisering gerichte, kantoor- artikelen 46686 Cafetaria de Haantjes, Blauwstraat 7, Steenbergen fetariabedrijf. 46687 Recupair, Speelhui! 151, Breda.- Groothandel in conditioningsapparatuur en ande re technische produkten. 46688 Salon Akademie, Vrede»- hoflaan 63, Vlissingen. Proetsa- Ion voor praktische kappe'»0"' dernemersopleiding t.b.v. de persacademie te Rotterdam (s,a" tutaire inschrijving). 46689 Otee B.V., Ex. Rucphen. De exploitatie van inpak- en thuiswerkorganisa™- bedrijf etc. 46690 LOCOS, Langdonk Breda. Installatie en detailh* van thermische isolatie"1®6 len. enz. 46691 Betonsloop-Koppensnel- bedrijf „De Combinatie", sle'. pad 1, Willemstad. Betonslop®f bedrijf; betonboringsbedrijfi wen van betonvloeren. Rectificatie 46614 Drik's Auto's, Havent 96a, Oosterhout. De grootha™. in en export van automobielen ongeregelde goederen. fan onze redactie binnenland l'IRECHT - Werkgevers- en werknemersorganisaties in de industrie hebben een geza menlijk plan ontworpen om de jeugdwerkloosheid te lijf te man. Het plan voorziet erin lat jaarlijks 90.000 jongeren extra aan een baan worden jeholpen. Het plan geldt in eerste in- itantie voor de jaren '85 en '86, maar in '84 zou al met de uit voering ervan begonnen kun nen worden. Economische beleidsmede werker van de Industriebond FNV, D. van der Laan, liet dit gisteravond weten. Volgens het plan, ontwik- jld door de industriebonden FNV en CNV en de werkge versorganisaties FME en jWV zouden er jaarlijks 90.000 jongeren extra een plaats op de arbeidsmarkt kunnen krijgen als het leerlin- drastisch wordt uit- fvon ld of aan ta bladtin? Koop flwaagi horen via een „Kleintje" in De Stem en het komt in orde immers tienduizenden Stern-lezers en rassen (een op de drie) lezen uw advertentie 'omdat zi| speciale belangstelling hebben voor onze •,KleintJes"-rubrlek DE STEM m 24ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers Andere instrumenten zijn ender meer forse uitbreiding van het aantal 'groeibanen' met werkweken van 20 tot 32 uur voor jongeren, meer deel tijdbanen en invoering van zo genoemde praktijk-leerplaat sen waarbij jongeren maxi maal één jaar een soort be taalde stage lopen bij hun werkgever. De banen zouden moeten worden gecreëerd op de hele arbeidsmarkt, dus zowel in de industrie, in de dienstensector, tij de overheid en in de kwar- taire sector. Jaarlijks melden zich op de arbeidsmarkt circa 250.000 schoolverlaters, van wie er 180.000 vrijwel zonder proble men een plaats op de arbeids markt kunnen vinden. Het plan voorziet in banen voor de testerende 70.000 schoolverla ters plus nog eens in 20.000 ba nen per jaar voor jongeren die al langdurig werkloos zijn. Het plan moet in principe betaald worden door sociale partners én overheid., maar een precieze uitwerking ont breekt nog. In grote lijnen wa ren werkgevers en bonden het over de aanpak eens. Op het allerlaatste moment evenwel ging de metaalwerkgeversclub FME dwarsliggen. Daardoor kon een gesprek met de minis ters Van Aardenne (Economi sche Zaken) en De Koning (So ciale Zaken) woensdagavond niet doorgaan. Van onze redactie buitenland BRASILIA - Het Braziliaanse Parlement heeft zich gisteren altgesproken tegen de onmid- dellijke herinvoering van de 'fchtstreekse verkiezing van "e staatspresident door de be volking. Een voorstel van de opposi te tot wijziging van de grond- "ot om de volgende president °P 15 november van dit jaar al rechtstreeks te laten kiezen beeft in het parlement in Bra- ™'a niet de vereiste twee der- be meerderheid behaald. Ee oppositie had deze Maand meer dan een miljoen ®ensen op de been weten te "bangen tijdens haar campag- voor rechtstreekse presi- 'erkiezingen nog dit 'aar- Het debat verliep uiterst «laotisch, terwijl ook buiten 'P straat zich wilde taferelen oordeden. Groot was de ver- jpgenheid toen de uitslag van Parlementszitting bekend Kwestie van aannemen of aanpakken Van onze redactie binnenland AMSTERDAM/ DEN HAAG - Amsterdam zal zich officieel aanmelden als kandidaat voor de organisa tie van de Olympische Spe len 1992. Een commissie, on der voorzitterschap van mr. G.A. Wagner, heeft de Ne derlandse regering en het NOC (Nederlands Olym pisch Comité) geadviseerd de Amsterdamse aanvraag te ondersteunen. Volgens de commissie is Amsterdam de meest ge schikte stad. De mogelijk heid om Rotterdam al dan niet samen met de hoofdstad voor te dragen werd afge wezen, omdat Amsterdam „beter te verkopen" zou zijn. De kosten van de organi satie van de Olympische Spelen worden door de com missie, die het advies giste ren aan staatssecretaris Van der Reijden (WVC) aanbood, geraamd op 1,6 miljard gul den. De verkoop van tv- rechten zouden bijna 1,4 miljard kunnen opleveren. Bij het opmaken van die kosten is ervan uitgegaan dat bestaande accommoda ties in Amsterdam voor de Spelen gebruikt zouden kunnen worden, zodat er geen gigantische investerin gen nodig zouden zijn. De gemeente Amsterdam liet gisteren, bij monde van burgemeester Van Thijn, weten verheugd te zijn met zijn kandidaatstelling. Van Thijn riep de regering op het geraamde 'gat' in de begro ting van 250 miljoen voor zijn rekening te nemen. Het Rijk zou daartoe een garan tiesubsidie moeten verstrek ken ter grootte van 250 mil joen. In Rotterdam werd giste ren teleurgesteld dat de Maasstad buiten de aanbe veling is gevallen. Burge meester Peper zei dat eigen berekeningen hadden ge leerd dat Rotterdam wel de gelijk kostendekkend de Spelen zouden kunnen orga niseren. Of de Amsterdamse kan didaatstelling veel kans maakt wordt overigens be twijfeld. Barcelona, de ge boortestad van IOC-voorzit- ter Salamanch, zou veel be ter papieren hebben. Zie ook onze Sportpagina's Kleine aannemer klem DEN HAAG/ LONDEN/ PARIJS - De Iraanse ambassadeur in ons land, H. Tajgar- doon is gisteren licht gewond geraakt bij een actie van zestien landgenoten tegen de Iraan se ambassade in Den Haag. De zestien Iraniërs drongen in de loop van de ochtend het ambassadegebouw binnen, richtten daar forse vernielingen aan en raak ten slaags met ambassadepersoneel. De Iraanse gezant raakte buiten bewustzijn toen hij met een knuppel op zijn hoofd werd ge slagen. Na een uur gaven de bezetters zich over aan de politie. Drie bezetters bleken het ge bouw langs de achterkant te hebben verlaten met medeneming van paspoorten, geld en do cumenten. De actievoerders behoorden allen tot een Iraanse oppositiebeweging, die zich Fedayyi noemt. Niet alleen in Den Haag werd actie ge voerd. In Londen werd het consulaat vele uren bezet gehouden. Aan het eind van de middag gaven de actievoerders daar zich over. In Parijs bezetten Iraniërs korte tijd de Iraanse missie in het Unesco-gebouw. In Frankfurt werd een vergeefse poging onder nomen om het gebouw van de luchtvaart maatschappij binnen te dringen. De acties hadden alle tot doel te proteste ren tegen de manier waarop gevangenen worden behandeld in Iran. Gewond en buiten bewustzijn wordt de Iraanse ambassadeur afgevoerd (foto bo ven). Kort daarvoor gaf een van de bezet ters vanuit een raam van het ambassade gebouw tekst en uitleg over het doel van de actie (foto onder) - fotosanp lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllfllllllllllllllljllllllllllllllljl ROTTERDAM (ANP) - Een 19-jarige inwoner van Rotterdam heeft bekend de afgelopen jaren in het centrum van de Maas stad in totaal 115 inbraken en diefstallen te hebben gepleegd, waarbij hij voor 600.000 gulden aan giro-chèques, sieraden en apparatuur buit maakte. De politie heeft van de buit niets meer kunnen terugvinden. Volgens een woordvoerder heeft de jongeman de opbrengst he lemaal omgezet in verdovende middelen. De politie kon de zaak tot klaarheid brengen, nadat twee Rot terdamse vrouwen waren aangehouden, die gestolen betaai- chèques probeerden te verzilveren. Zij verklaarden de chèques te hebben gekocht van de iongeman. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIillllllllllllli Van onze redactie buitenland HOLLYWOOD - De Ame rikaanse jazz-musicus en internationaal befaamd jazzbandleider Count Ba sie ('Jump King') is gister ochtend op 79-jarige leef- tijd overleden in het Doc tors' Hospital van Holly wood in Florida, 32 kilome ter ten noorden van Miami. Basie was er vier weken geleden voor de behande ling van een maagzweer opgenomen. William Bill Basie, bij genaamd 'Count' was de 'schepper van de swing muziek' en werd op 21 augustus 1904 geboren in Redbank in New Jersey. Hij was vanaf de jaren dertig een wereldsucces. Count Basie - FOTO AP Zie ook pagina Gids 1 VltR Win een Volvo 343 (waarde ruim f 17.500,-), een slaapkamer, wandmeubel of bankstel. Iedere bezoeker heeft kans één van die fantastische prijzen te winnen! in Waalwijk kunt u nu uw slag slaan. Zanddonk Waalwijk Tl april 10-10 uur 28 april 9-17 uur Van onze redactie binnenland ARNHEM - Veel kleinere bouwbedrijven ra ken steeds verder in de misère. Zij hebben geen schijn van kans meer op opdrachten zo dra bouwconcerns ook interesse tonen voor kleine projecten. En dat doen ze, onder druk van de economische om standigheden. Ook de overheid blijkt liever met grote bouwers in zee te gaan. De vraag is hoe dit valt te rij men met de uitspraak van premier Lubbers dat nieu we werkgelegenheid vooral van kleinere onderne mingen moet komen. Die klaagzang hief voorzit ter A.M. Terlingen van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijver heid gisteren aan op de jaar vergadering van zijn verbond van kleine(re) aannemers. Grote bouwondernemingen kunnen projecten die eigenlijk voor kleine aannemers be stemd zijn vaak goedkoper uitvoeren dan de kleine be drijven. Soms ook nemen ze genoegen met een kostendek kende prijs of zelfs met verlies om het bedrijf draaiende te houden. Een kleine aannemer kan dat niet doen, want dan is hij binnen de kortste keren failliet. Voorzitter Terlingen had nogal kritiek op het besluit van het ministerie van WVC om Ballast-Nedam, één van de grootste bouwconcerns in Ne derland, voor vijftig miljoen gulden een aantal voetbalsta dions te laten opknappen. Vol gens hem is dat typisch werk voor kleine aannemers. De jaarlijkse verlaging van de maximum stichtingskosten van nieuwbouw in de gesubsi- diëerde sector kreeg ook kri tiek te verduren. Volgens Ter lingen levert dat uitsluitend voordeel op voor de overheid. Die kan steeds minder gaan subsidiëren. De bouwer wordt er niet beter van, want zijn winstmarge wordt kleiner, en de burger al evenmin. „Goedkoper bouwen bete kent nog niet goedkoper wo nen", zei hij. Bijkomende woonlasten worden steeds ho ger (gas, elektriciteit en derge lijke), en kopers van woningen worden bovendien geconfron teerd met hogere onderhouds kosten, want goedkoper bou wen betekent wel duurder on derhouden. Terlingen waarschuwde in zijn rede tegen te groot opti misme over het herstel van de economie. Volgens hem is er nog weinig te merken van een opleving van de activiteiten in de bouwnijverheid. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De Industrie- en Voedingsbond CNV rekent er de komende drie a vier jaar niet op dat korter werken ex tra banen in de industrie zal opleveren. Niettemin vindt de bond dat verdere arbeidstijdverkorting de komende jaren nodig is om verlies van banen door auto matisering tegen te gaan. De bond mikt daarbij op een 36-urige werkweek in 1986, een 34-urige week in 1988 en gemiddeld 32 uur in 1990. Deze stappen zullen volgens de bond voor de werknemers wel goedkoper uitvallen dan de eerste stap naar 38 uur, die vo rig jaar werd gezet. Dit staat in een nota van de bond die voor de eigen be stuurders en kaderleden is op gesteld met het oog op het nieuwe 'cao-seizoen'. De mees te cao's in de industrie lopen eind 1984 af en dit najaar zal daarom met de leden moeten worden overlegd hoe het cao- beleid voor 1985 en 1986 dient te worden aangepakt. De bond wil met de nota be reiken dat er bij de achterban niet te hoog gespannen ver wachtingen over het effect van korter werken ontstaan, zoals het afgelopen jaar vaak het geval is geweest. In de meeste cao's werd in 1983 vijf procent korter werken over eengekomen, met als effect dat d§ meeste bedrijven interne overcapaciteit konden weg werken en de gevolgen van in krimpingen konden verzach ten. Behoud van bestaande werkgelegenheid dus, maar geen extra banen, zoals van vakbondszijde vaak wei was gehoopt. „Te optimistisch zijn heeft geen zin, dat geeft alleen maar onnodige teleurstelling, zo hebben we geleerd", zei in een toelichting hoofdbestuur der en cao-coördinator F. Hanko. Volgens hem zal korter werken in de toekomst wel goedkoper worden voor de werknemers, omdat dan ook een deel van de winsten van het opbloeiende bedrijfsleven in korter werken zal moeten worden gestoken. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN DEN HAAG - De Terneuzense hulpverlener en JAC- medewerker André Vitta mag in ieder geval tot ok tober van dit jaar in Ne derland blijven. Staatsecretaris Korte- Van den Hemel heeft be slist dat de van Belgi- sche-Italiaanse afkomst zijnde Vitta tot die tijd de gelegenheid krijgt zijn uitwijzing uit België on gedaan te maken. De Belgische justitie zette Vitta op 23 januari 1981 het land uit op basis van een uit 1952 dateren de wet. Inmiddels is ge bleken dat juist per 1 ja nuari van dat jaar een nieuw wetsartikel van kracht is geworden op grond waarvan diezelfde uitwijzing ongeldig is. Inmiddels heeft de advo caat van Vitta in België een procedure aanhangig gemaakt om deze uitwij zing terug te draaien. Vitta rekent erop dat het uitstel ook afstel zal wor den. INDIEN rookgasontzwaveling voor alle grote kolengestookte vuurhaarden via een wettelijke maatregel wordt voorgeschreven, valt de centrale in Borssele daar niet buiten. Minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft dit gisteren geantwoord op Kamervragen. ALS minister Rietkerk z'g toezeggingen niet nakomt 'is het georganiseerd overlég één grote farce en beschouwen de ambtenarencentrales zich als willoos en misbruikt speeltuig van de overheid als werkgeefster'. Die harde woorden vielen gisteren tijdens het kort geding van de vier centrales tegen de Staat DE Verenigde Staten en China sluiten dezer dagen als onderdeel van Reagans staatsbezoek een overeenkomst voor samenwerking op nucleair gebied. Door dit verdrag kan het Amerikaanse bedrijfsleven kernreactoren aan Peking gaan leveren. HET Nederlandse bioscoopbedrijf is onlangs in beroering geraakt, nadat bekend was geworden dat het bioscoopbezoek de eerste twee maanden van dit jaar 35 procent minder was dan in dezelfde periode van 1983. Is de aanval van de videohandel dodelijk? Twee mensen uit het bioscoopbedrijf vertellen dat ze echt niet zo pessimistisch zijn. THEEGLAS MET 1 Nfllkll VEBZlOgDEHOjS-l mg fO XgTjS Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden kookboek rolmaa^^JvJ en uw premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT ZN KRANT Datum van aanmelding: Naam: [j Adres: I I Postcode: Woonplaats: I Keuze geschenk: (aankruisen s.v.p.) qa DB DC DD IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: g De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^fellenkan ook076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1