euzen Rietkerk legt Aardenburgers niet vervolgen Lockefeer uit L4RDENBURG STELT GEEN HOGER BEROEP IN 'Excuses Sluis aan Aardenburg waren overbodig' Sas: Slakken van Dekkerspolder tiaar Stroodorpe \ffaism* I Legrand Gebruiksverordening centraal bij dagje kantonrechter lent Sport viescentrum Enthousiaste Graf von Luxemburg door ZOMA 'AGINA ZEELAND 3 flIJDAG 27 APRIL 1984 VAN ZEELAND Hoofdplaatse OBK start nieuwe opleidingen PVDA-RAADSLID OOSTERLING: Koninginnedag Sas van Gent Eerste lustrum fietstocht visueel gehandicapten Negen Axelse PvdA-leden stappen op politierapport T20 PAGINA ZEELAND 4 Vlaanderen en Zeeland wa- en vertegenwoordigd. Als eerste voer het jacht )e Griet van vice-admiraal obius door de Westsluis, evolgd door het jacht Juno an de gouverneur van Zee and, daarachter een jacht an de Commerciecompag- ie uit Middelburg en drie oopvaarders met bestem- ning Gent. Om 17.00 uur ar- iveerde de 'vloot' in Sas van 'ent. De inwendige mens verd versterkt. Kanonnen bulderden de ndere morgen weer vroeg, iu door het stille Sas van lent, waarna de vaartuigen ichting Gent verdwenen, koningen en oevers langs iet kanaal waren feestelijk versierd en tallozen sloegen le 'vlootschouw' gade. 101 kanonschoten verwelkom- len het gezelschap in Gent vaar een maaltijd en een groot bal deze feestelijke "ag besloot. De concessionarissen kon- len nu gaan incasseren, laar dat was de misreke- ling die gemaakt was. Het fanaal moest twee doelen |ienen: scheepvaart en af watering. Die twee bleken ïverenigbaar. De een was bediend met hoog water, de jnder met laag. Ten einde raad werd het tanaal in eigendom overge- jragen aan de Staat, die de litiatiefnemers behoorlij k Ichadeloos stelde en een an- lere afwatering regelde. Het fanaal kon nu gaan functio neren zoals het behoorde, laar die vreugde was van :orte duur. In oktober 1830, ia het uitbreken van de Bel- ;ische Opstand, werd het :anaal afgesloten. Heipalen labij Zelzate belette de 'aart van en naar Gent. lARDENBURG DEN JAAG - Minister Rietkerk ;an Binnenlandse Zaken jeeft gistermiddag de Aar- jenburgers D. van Heijst, fV. Westphaal en J. de Rid- |er - tijdens een meer dan :n uur durend gesprek - litvoerig geïnformeerd jver zijn beweegredenen (een maatregelen te tref- ';n tegen burgemeester rs, W. Lockefeer. Zoals bekend was de minis ter op de hoogte gesteld van Ie eerste steen werd gelegd, i loden kistje met alle mun- en. Waar is dit kistje? het optreden van de burge- reikt met klachten over het meester in een etablisement in optreden van Lockefeer als Waterlandkerkje. Voorts had- raadsvoorzitter, den hem diverse brieven be- „Het is een erg openhartig gesprek geweest. Hoewel wij zijn uiteindelijke beslissing betreuren en de manier waar op die naar buiten werd ge bracht in een nietszeggend communiqué, respecteren wij dat besluit", aldus raadslid en ex-wethouder J. de Ridder gisteravond laat. De minister heeft de Aar denburgers uitdrukkelijk ge vraagd hem op de hoogte te houden van de gang van zaken in Aardenburg. „Hij heeft ons ook gezegd door te gaan met de manier waarop wij in Aar denburg politiek bedrijven. De beslissing van de minister is voor ons geen eindpunt", aldus De Ridder. College gemachtigd tot plaatsen carillon Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De Hoofdplaatse muziekvere niging Oefening Baart Kunst verzorgt met ingang van september in samen werking met de Oostburg- se muziekschool een oplei ding in noten- en instru- mentenleer. De opleiding is elke dinsdag in café De Vriend schap en wordt gegeven door de heer Sarrazijn uit Brugge. Ook begint in september een cursus voor tamboers. Deze opleiding wordt op de maandagavond gegeven door dirigent P. Eekman. Nieuwe cursisten vanaf acht jaar kunnen zich voor 1 mei opgeven bij secreta ris A. de Smit, Eurostraat 8. In het huidige tamboer korps is er nog gebrek aan een grote tromslager en een bekkenslager. Van onze correspondent SLUIS - Het Sluise Pvda-raadslid Adrie Oosterling vindt dat de excuses, die het Sluise college ten overstaan van nabuurgemeente Aardenburg gemaakt heeft betref fende de VARA-radiouitzending 'Media in de regio' van uit de Sluise raadszaal overbodig waren. In die uitzending zou raads lid Jan de Ridder van Aarden burg zich nogal negatief heb ben uitgelaten over burge meester Lockefeer. Oosterling zag niet in waarom het Sluise college hiervoor excuus moest maken. Gewapend met de ge luidsband van die uitzending, stelde hij tijdens de rondvraag „de Ridder zou Lockefeer be schuldigd hebben, maar ik ontdek bij het afluisteren van die band geen enkele laster. Het is gewoon je reinste mug genzifterij. In tegendeel, De Ridder heeft zich zeer correct gedragen". Burgemeester Asselbergs vond dat een opmerking in een Sluise raadszaal door een Aar- denburgs raadslid betreffende het beleid van hun nabuurge meente niet nodig was. Hij kreeg bijval van CD A-raads lid Piet de Brock, die stelde er nooit behoefte aan te hebben in de huiskamer van een an der gezin ruzie te gaan maken. De Brock was destijds bij die uitzending betrokken, en vond het niet juist dat de Aarden- burgse kwestie in de Sluise raadszaal via de radio werd aangekaart. Sportleven JARDENBURG - Het Aardenburgse college Jeeft besloten, geen hoger beroep in te stellen legen het rechterlijk vonnis tot herplaatsing Jan het inmiddels beruchte carillon in de ach tertuin van Pieter de Boer in Drachten. wan een raadsmeerderheid kreeg het college voorts Inachtiging tot het opstellen van dit carillon, waar- lioor men nog ongeveer 2 maanden de tijd heeft. SAS VAN GENT - Het Oran jecomité in Sas van Gent heeft het feestprogramma voor ko ninginnedag gericht op alle bevolkingsgroepen. Harmonie De Vereenigde Vrienden opent de festivitei ten om 09.00 uur met een auba de door de Sasse straten. De morgen wordt verder gevuld met activiteiten voor de jeugd. Er is een kindervoorstelling in De Engelenroos voor de kleu ters en de klassen 1 en 2 en op de Promenade kindesrpelen voor klassen 3 tot en met 6. Om half twee is er een auto rally op het terrein van de Suiker Unie door buurtvereni- ginhg St. Albert en een fiet- senrally bij buurthuis St. Al- bert. Vanaf tien uur inschrij ven en prijsuitreking om 18.30 uur. 's Middags kunnen de le den de Katholieke Bond voor Ouderen In De Roselaer te recht voor kaarten en de AN- BO-leden voor een bingo in De Regenboog. Op het Keizer Ka- relplein staat 's middags een luchtkussenkasteel opgesteld, waar naar hartelust op ge sprongen kan worden maar wel in twee groepen. Om 15.15 uur geeft fakir Kring Dj ambo een demonstratie vuurvreten. spijkerbedliggen en dergelijke op het Keizer Karelplein. In De Engelenroos is er om 15-00 uur een karabij nschieting. Het programma wordt afgesloten met een concert op de kiosk om 20.00 uur en een lampion optocht om 21.00 uur. - verslaggevers mei zal wielrenner Jan Raas in dviescentrum (SMA) van de pro- ceuring heeft het SMA ook een ingesteld. Het SMA staat voor and open, zowel wedstrijdspor- "e sportbeoefenaren en gehandi- initiatiefnemer van het S.M.A, ïer. De opening van het S.M.A.is I Aan drie bedrijven is offerte levraagd voor de plaatsing ■tan dit carillon. Twee ervan lijn binnen, de derde wordt pterlijk dinsdag verwacht, j begrotingswijziging wordt raad mettertijd geïnfor meerd over de kosten van de terplaatsing. Zowel de heer H. van Rie als mevrouw A. Keijmel liPvda) wilde desnoods een ex- lia raadsvergaring om de raad l'e laten beslissen over de plaatsing van het carillon. Een vergadering, die vol gens voorzitter W. Lockefeer Iwerbodig was. „Wij moeten Immers een rechterlijk vonnis liitvoeren en wel binnen een liaarvoor gestelde termijn. De laad kan daar alleen maar ja Itgen zeggen", aldus Locke feer. Van Rie wees er echter op lat indertijd in het kader van e carillonaffaire een wethou- ier gewipt moest worden, ■waarvoor wel een extra Jaadsvergadering werd uitge- |schreven. De heer A. van de Bliek ICDA) gaf het college nog in ■overweging de plaatsing te ■splitsen in een bouwkundig, en leen instrumentaal gedeelte. iHet bouwkundig gedeelte zou ■men dan kunnen laten uitvoe- Iw door een Zeeuwsvlaams ■bedrijf. Het college speelt ook ■met deze gedachte, maar de (uiteindelijke totaalprijs zal |t)ch de doorslag moeten ge pen. Met 6 tegen 4 stemmen, he lsloot de raad adhesie te betui gen aan een Hulster motie tot behoud van het ziekenhuis al daar. Bij de discussie hierom trent merkte de raadsvoorzit ter nog op zijn twijfels te heb ben of het huidige ziekenhuis plan „uitgevoerd als een dief in de nacht'.' kan worden uit gevoerd. „Samenwerking tus sen de ziekenhuisbesturen is voorwaarde. En ik zie het be stuur in Hulst niet de strop om eigen hals strakker aanhalen". Hij betreurde overigens dat Sluis en Oostburg geen steun aan de motie uit Hulst hebben gegeven. De vorige maand door de heer Van de Bliek uitgebrach te nota omtrent werkgelegen heidsplannen in de gemeente, was uitgemond in een notitie van het college, waarin werd voorgesteld een 10 man sterke commissie hiervoor te benoe men. Uit de discussie bleek dat men dit wel iets te veel van het goed vond, hoewel een com missie goede diensten kan be wijzen als platform voor ge dachtewisseling. De heer Van de Bliek had liever iets slag vaardigere gezien, en stelde voor het hoofd sociale zaken vrij te maken om beleidsmatig werkgelegenheidszaken voor te bereiden, dit aan de hand van de diverse departementale stukken die hierover de ge meente bereiken. Het college zal zich over een en ander be raden, ook over de suggestie een collegelid de (minder zwa re) commissie te laten voorzit ten. Van onze correspondent |SAS VAN GENT - De ge- lueente Sas van Gent wil de I ikkenactiviteiten, die mo- Iwnteel in de Dekkerspolder plaatsvinden, overhevelen paar een gemeentelijk indus trieterrein bij Stroodorpe. De Sasse raad besliste nier- I* tijdens de raadsvergade- l'lnê gisteravond door akkoord l® gaan met de verkoop van 1*1 ruim 53.000 m2 metend in- l-Etrieterrein te Stroodorpe I® handelsonderneming Ro- prg BV uit Westdorpe. I Genoemd bedrijf is van plan IJP het terrein een onderne- te starten, die zich zal ggen op het zeven en rei- P'gen van slakken afkomstig |ïr> onder andere vuilver- Ipndingsinstallaties uit Hol led. Met de transactie is ruim 1"® miljoen gulden gemoeid. Verschillende leden van de _.aad hadden aanvankelijk 1 "1 moeite met de vestiging een dergelijk bedrijf, en ■piepen zich daarbij op met 'tie milieu-hygiënische as- Pden. 1cDA-raadslid R. de Mul I fJeg zich in dit verband af, of I® hinderwetvergunningen Ij zowel de Dekkerspolder IJ het nieuwe terrein te F°odorpe gehandhaafd ble- I „In Sas van Gent is al veel 1; leurd wat dit betreft", aldus F Mul. J 0°k W. Roskam (PvdA) had Ivf"'wij fels bij de toekomstige 1. '[ging: „We hebben al ver- Vlillende akkefietjes gehad I ze firma. Zij balanceert lae rand van de wet". Fractie-voorzitter J. Rijn- ders (Gemeentebelangen) vroeg zich zelfs af, wat Roberg in Sas van Gent komt zoeken. Wethouder Marquinie wees echter in de eerste plaats erop, dat het deze vergadering enkel ging om een beslissing te ne men de grond al dan niet te verkopen. Toch wilde hij ook de milieutechnische kant aan stippen. „Aan de vestiging van een dergelijk bedrijf zijn na over leg met alle belanghebbenden strenge voorwaarden verbon den. Er zijn zeker geen risico's genomen. Het streven van de gemeente en van alle instan ties is, om ook in de toekomst het bedrijf wat de milieu technische kant aangaat, nauwlettend te blijven vol gen". Roberg is ondermeer verplicht een groengordel rond het betreffende terrein aan te brengen. Sjaak Nortier (op de stoel) zette zijn veeleisende rol zeer aanvaardbaar neer OOSTBURG - Operettevere- niging ZOMA, gastsoliste Christianne Locufier, leden van het Westvlaams Orkest, algehele leiding Raoul de Ghouy. Gezien op 25 april. Door Jos Verpoorten HET VELE werk dat de ZOMA heeft verzet om de operette Der Graf von Luxemburg van Franz Lehar te kunnen realise ren, heeft zeker zijn vruchten afgeworpen. De premiere van afgelopen woensdag toonde dat overduidelijk aan. Een uitverkochte zaal kon ge nieten van een avond en thousiast musiceren en acteren tegen de achter grond van smaakvolle decors en schitterende costuums. Stralend middelpunt was de Belgische gast-soliste Chris tianne Locufier, die gerouti neerd en met zichtbaar plezier de vrouwelijke hoofdrol ver tolkte. De overige solisten wa ren gerecruteerd uit het SO- MA-koor, waarvan vooral Ri- na Marteyn-Goossens ge noemd moet worden vanwege haar geschoolde stem en onge dwongen acteren. De hoofdrol was voor Sjaak Nortier, die met iets minder gemak maar zeer aanvaard baar zijn veeleisende rol neer zette en Christianne Locufier in een aantal duetten goed partij gaf. Ook Peter de Krij ger maakte een goede indruk in het allereerste duet van de avond met Rina Marteyn- Goossens. Het koor had een bescheiden rol, maar was af en toe (met name aan het slot van de tweede en derde acte) zonder meer indrukwekkend. Het geheel werd adrem be geleid door een deel van het Westvlaams Orkest, dat hier en daar door de enkelvoudige bezetting wel wat mager klonk. Het koor mag zich ove rigens gelukkig prijzen met een zo vakbekwame dirigent als Raoul de Ghouy, zonder wie de uitvoeringen niet dit peil niet bereikt zouden heb ben en met vaste pianist Piet Leenhouts, die blijkens zijn aandeel in het'orkest over uit stekende pianistische vaar digheden beschikt. Opvallend was verder de soepele regie van Peter de Lij- ser. Het geheel liep als een trein. Iets wat men bij ama teurgezelschappen vaak zo node mist. Dat het talrijke pu bliek een en ander wist te Sjaak Nortier en Christianne Locufier in een van hun duetten - foto's de stem cor j. de boer waarderen bleek meer uit de vele open doekjes en het ges candeerde meeklappen aan het eind, dan uit het slotap plaus. Uit de drie uitverkochte voorstellingen blijkt overi gens wel, dat de ZOMA met haar jaarlijkse uitvoeringen in een behoefte voorziet en het is dan ook te hopen, dat deze muzikale traditie, evenals de helaas weinige andere uit de streek, een lang leven is schoren. Wat betreft de nieuw inge stelde commissie Advies en Bijstand voor het Sluise sport leven, reageerde de raad una niem positie. Deze nieuwe commissie zal bestaan uit een viertal raadsleden en vier ver tegenwoordigers uit de Sluise sportverenigingen, en voorge zeten worden door iemand van het college. Ook de subsidie aan de af- gdeling Sluis van de EHBO, groot 1695 gulden, stuitte op geen enkele weerstand in de raad. De voetbalvereniging SV Sluis kreeg eveneens groen licht bij de aangevraagde ga rantiesubsidie van 4000 gul den, voor het schoonmaken van de kleedlokalen van hun sportcomplex. Door alle bezuinigingen de laatste jaren, zit FC Sluis diep in de financiële zorgen. Voor heen, tot 1 januari 1984 nam de gemeente met een bedrag van 8000 gulden de kosten voor haar rekening. Maar dit jaar moet de FC Sluis zelf voor die kosten opdraaien, wat 4000 gulden zou betekenen. Een bedrag wat niet op te brengen blijkt te zijn. Er komt trouwens een gesprek met de voetbalvereniging met de boe ken op tafel om de financiële toestand eens goed door te spreken, zo werd vanachter de bestuurstafel beloofd. AARDENBURG - Zaterdag 5 mei wordt voor de vijfde maal een fietstocht gehouden voor blinden en slechtzienden. De deelnemers komen sa men in hotel De Roode Leeuw in Aardenburg. Vandaar wordt om stipt 11.00 uur ver trokken per fiets of tandem. (ADVERTENTIE) Stijl kwaliteit en exclusiviteit zijn de kenmerken van DAMES- en HERENKLEDING Burchtstraat 14 OOSTBURG Van onze correspondente OOSTBURG - De Gebruiks- verordening Oostburg is een verordening die volgens offi cier van justitie mr. Beaumont onverkort geldt. De verorde ning beoogt het als vakantie woning gebruiken van huizen in de Oostburgse kernen tegen te gaan, dit onder meer met het oog op de leefbaarheid van die kernen. Twee bezitters van van hui zen in Schoondijke en Oost burg die geverbaliseerd waen omdat zij hun woningen als vakantiewoningen gebruik ten, moesten zich gisteren ver- antwoorden voor de Oost burgse kantornechter mr. H. de Mul. De Duitse familie K.M. uit Recklingen bezit het huisje in Schoondijke aan de Tragel- West. Uit schriftelijke verkla ringen bleek gisteren dat zo wel de makelaar als de nota ris, die betrokken waren bij de transactie van de woning, on de gebruiksverordening gewe zen hadden. Geadviseerd werd een ontheffing aan te vragen, maar M. had dit niet gedaan. Toch maakte M. regelmatig gebruik van het huis als va- Tijdelijk kantiewoning. Nadat mr. De Beaufort een geldboete van 250.- had geëist wees raads man mr. J. Maat op de discus sie binnen het Oostburgse ge meentebestuur de gebruiks verordening aan te passen dan wel af te schaffen. Als de kan tonrechter niet tot vrijspraak besloot vroeg hij een schrifte lijk vonnis. L.M. uit Luxemburg was geverbaliseerd omdat hij zijn woning aan de Molenweg in Zuidzande ondanks de veror dening slechts tijdelijk had gebruikt. Het bleek dat M. indertijd de gemeente had geschreven na zijn pensionering de wo ning permanent te gaan ge bruiken. De gemeente op zijn beurt had verzuimd M. te wij zen op de mogelijkheid dan tijdelijk een ontheffing aan te vragen. Een en ander resul teerde in een proces-verbaal voor M. die momenteel wel in Oostburg is ingeschreven. Mr. de Beaufort eiste een voorwaardelijke boete van 250,-. Mr. De Mul, die niet zo gelukkig was met de hem toe geschreven rol van 'scheids rechter' in de politieke discus sie rond de gebruiksverorde ning, zei dat hij geen verleng stuk van politieke meningen is. „Ik heb alleen de verorde ning toe te passen". Overigens vond hij dat de gemeente best wat zorgvuldi ger de brieven van M. had mo gen lezen. Men had hem dui delijker moeten wijzen op de mogelijkheid tijdelijk onthef fing aan te vragen. Hij vonnis te in dit geval met een voor- waardelij ke geldboete van 150,-. Van onze correspondent AXEL - Tijdens de extra le denvergadering van de PvdA afdeling Axel die donderdag avond werd gehouden, stond in verhitte discussies het be leid van fractie en bestuur ter sprake. Een op het eind van de ver gadering in ingediend voorstel gaf echter aan, dat de grote meerderheid van de aanwezi ge leden zich achter het beleid van de fractie en het bestuur schaarden. Hierop verlieten de negen leden, die de extra ver gadering hadden aange vraagd, de zaal. Aanleiding voor de extra le denvergadering was het op treden van fractie-voorzittei Jef Vink van de PvdA in df raadsvergadering van januari toen de opheffing van de lijn dienst van Overslag naai Sluiskil ter sprake kwam er een brief van het bestuur ovei deze kwestie aan de leden. Tijdens zeer verhitte discus sies bleek dat de verschillend! meningen die er lagen omtreni de verschillen in de afdeling niet meer nader tot elkaai konden worden gebracht. Co van Schaik bracht uite indelij khet beleid van de frac tie in stemming. En op de ne gen mensen na werd dit dooi alle aanwezige leden goed be vonden. OOSTBURG - Gisteren is in de Schoolstrat een aldaar ge parkeerd staande auto en eigendom van T.J.M de I. uit Sluis beschadigd. Met een spij ker heeft men over heel de auto op dak en zijkant flinke krassen aangebracht. De scha de bedraagd 1500 gulden, van de daders ontbreekt elk spoor. VLISSINGEN - Bij een ver keersongeval op de kruising W eij evlietstraat-Zuidbeekse- weg te Vlissingen werden gis termiddag twee personenau to's geheel vernield. Niemand liep enig letsel op. Het ongeval gebeurde doordat mevrouw J.M.-van H. te 's Gravenpolder geen voorrang verleende aan een personenauto bestuurd door R.M. te Vlissingen.

de Stem | 1984 | | pagina 13