Erepenningen voor vier Terneuzenaren Besluit over De Branding uitgesteld Feesten in Neuzen Janneke Dierix-Harms, Bob Bumb, V. Bizotto en dr. C. Binkhorst Jeugd-ehbo'ers Clinge kregen getuigschrift K0RT MIDDEN ZEEUWS MARDEi Sas: Sla. Dekker Inaar Sti Jeugdwerk Westdorpe erg actief Jan Raas opent Sport Medisch Adviescentrum VRIJDAG 27 APRIL 1984 Onderkomen onderwijs volwassenen Zeldenrust beste bij badminton Derde editie Eugène de Vriend-loop In de sluisput Aflevering 29 Salvo's Koninginnedag Sas van Gent VRIJDAG 27 APRIL ij aardenburg - I heeft besloten, geen [tegen het rechterlijl Ivan het inmiddels bel tertuin van Pieter de] B10T1M VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 De onderscheiden Terneuzenaren met hun ere-penningen - foto destem cor j de boer TERNEUZEN Burgermeester C.Ockeloen van Ter- neuzen heeft giste ren erepenningen uitgereikt aan vier verdienstelijke in woners van zijn ge meente. Het gaat om Janneke Dierx-Harms, dagbladme dewerkster, Dow-directeur Bob Bumb, NSM-directeur V. Bizotto en oogarts dr. C. D. Binkhorst. Janneke Dierx-Harms verzorgde lange tijd de ver slaggeving van het Terneu- zens kantongerecht voor het Walcherse dagblad de PZC en voor de Vrije Zeeuw te Terneuzen. In haar jonge ja ren fungeerde ze verder als correspondente van het so cialistische dagblad Het Volk, de voorganger van het huidige Vrije Volk. Ook was ze aktief binnen de Vrou wenbeweging van de NW. Momenteel is Janneke Dierx-Harms voorzitster van de bewoners-commissie van de Veste-flats in Ter- neuzen. Ereburgerschap De erepenning van Ter- neuzen betekent zoveel als het ereburgerschap van de Scheldestad. Van de vier on derscheidenen heeft Dow- Chemical directeur Bob Bumb de penning van ver dienstelijkheid het snelst binnengehaald. Hij kwam in 1980 als directeur naar de Terneuzense vestiging van de Amerikaanse multinatio nal. Zijn NSM-collega V. Bi zotto kwam daarintegen al in 1962 in dienst bij de Ne derlandse Stikstofmaat schappij. In januari '72 werd hij adjunct-bedrijfsdirec teur en per 1 juli volgde zijn benoeming als directeur. Op 1 augustus 1976 ver trok Bizotto naar het hoofd kantoor van de NSM in Brussel. Hij fungeert er sinds november 1978 als technisch directeur en is als zodanig nauw betrokken bij de huidige grootscheepse uitbreiding van de kunst- mestfabriek. Beroemd De meest beroemde stad genoot die gisteren het ere- 'intje ontving is de Sluiskil- se oogarts dr. C. D. Bink horst. Hij verwierf zich een wereldfaam door zijn baan brekende werk op het gebied van de implantatie van kunstlenzen. Binkhorst ver zamelde daardoor al een aantal onderscheidingen. En de Amerikaanse stad Dallas heeft zelfs een onderschei ding naar hem genoemd: De Binkhorst Medal. Als spe cialist heeft dr. Binkhorst bijna honderd publikaties op zijn naam staan. Van onze correspondent WESTDORPE - Het plaatse lijk jeugdwerk in Westdorpe doet het weer goed. Dank zij de uitstekende leiding en ook de belangstelling voor het jeugdwerk bij de jeugd zelf wordt aan diverse activiteiten meegedaan en worden ook weer de nodige activiteiten op touw gezet. Zo hebben de Westdorpse verkenners deelgenomen aan het 'Zepaka' te Sluiskil, waar allerlei spelletjes en tochten gehouden werden in wed- strijdvorm. Tijdens dit drie daagse kamp legde de verken- nerspatrouille beslag op de tweede plaats. Voor de 'Wewekabo-groep' (welpen en kabouters) belooft vrijdag 27 april een grote dag te worden. Dan zullen niet minder dan tien verkenners geïnstalleerd worden door dis trictsleider Jan Duine. 's Mor gens wordt een tocht door Westdorpe gehouden, waarbij verscheidene opdrachten moe ten worden uitgevoerd, 's Avonds zullen ze voor hun eigen maaltijd zorgen. Tjitske Ribbink en Sigried Vink geïn stalleerd door de speladviseu- se van het district, Jolanda van den Brande uit Sluiskil. Ze zullen een vossenjacht hou den in Westdorpe, waarbij ook de ouders aanwezig zullen zijn. De scoutingleiding van de Westdorpse groep is ook voor nemens om met een Bever- groep te beginnen. Hiervoor kunnen jongens en meisjes van vijf en zes jaar zich bij de groep aansluiten. Een pro bleem voor de groepsleiding is dat voor dit nieuwe groepje op het ogenblik nog geen leider aanwezig is. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Truus Kindt, Bernhardstraat 2 of met Georgette Dellaert, Margrietstraat 5. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad heeft gisteren geen besluit genomen over de verbouwing van De Branding. De argumenten voor de ver bouwing van de voormalige MAVO-school tot een onder komen voor het volwassenen onderwijs waren VVD en CDA niet duidelijk genoeg. Van daar het advies aan B en W van Terneuzen om de zaak nog eens te bekijken. Zelfs een schorsing kon de beide fracties niet tot andere gedachten brengen. De WD- er W. de Zeeuw suggereerde dat de verbouwing, geraamd op 6 ton, weieens aanzienlijk duurder zou kunnen uitvallen. CDA-woordvoerder P. Hame link zei dat zijn fractie alle mogelijk moeiete had gedaan om op een lijn met het college te komen „maar de wethouder moet het nog maar eens uit leggen. Kan hij dat niet duide lijk dan moet u het voorstel maar terugnemen. Onderwijswethouder W. van Walraven deed z'n best. Van Walraven: „De belang rijkste reden ligt onderwijs kundig. Het bestuur en de di rectie willen het volwassenen onderwijs voor Zeeuwsch- Vlaanderen in Eén gebouw onderbrengen. Alternatieven zijn niet ter sprake geweest. Er is een toezegging dat het rijk de school vorsing hield het CDA vast aan haar eerder verwoord standpunt. Hamelink afwijzend: „On derwijskundig draag ik het streven een warm hart toe, maar moet dat onderbrengen onder een dak op dit moment. Kunnen we in Terneuzen niet nog eens rondkijken naar an dere leegstaande gebouwen? Is men tegen het gebruik van twee gebouwen?". Raadsvoor zitter Ockeloen nam daarop het voorstel terug ter verdere behandeling binnen het colle ge van B en W. Kort kwamen ook de pro blemen bij de nieuwbouw in de Terneuzense binnenstad aan de orde. De woningbouw vereniging Terneuzen voorziet hier grote problemen omdat door maatregelen vanuit Den Haag de huurprijzen van nieuw te bouwen woningen uit de hand dreigen te lopen. Bur gemeester Ockeloen naar aan leiding van de alarmerende berichten van de woning bouwvereniging: „We zijn aan de binnenstad verplicht om door te gaan met bouwen. Het liefst met de woningbouwver eniging, maar als dat niet kan op een andere manier". TERNEUZEN - Het mooie weer van gisteren was er wel licht de oorzaak van, dat een kwart van de aangemelde deelnemers van het voortgezet onderwijs niet op kwam dagen bij het badmintontoernooi in Terneuzen. „Jammer dat sommigen niet de moeite namen zich af te melden", aldus de heer Hou terman, een van de organisa toren. Ook nu was de organi satie weer in handen van de badmintonclub Terneuzen. Er werd in dubbelspelen en mi xed om de eer gestreden. Er waren zowel individueel als voor de school punten te ver dienen. Om halfdrie konden de prij zen bekend gemaakt worden: 1. scholen Zeldenrust college, op de voet gevolgd door LTS de Vaart. Derde werd de Ste- lan. In hun leeftijdsklasse be haalde de volgende leerlingen een eerste prijs: A. Martz, M. Landa, E. de Brauwer, A. de Jonge, E. van de Veeke, M. Vermeulen, P. Dohmen, N. van Eden. Bij de leerkrachten was het de heer Dorssen die de sterkste bleek te zijn. Van onze correspondent WESTDORPE - De brand weerkorpsen van Sas van Gent, Westdorpe en Philippine houden zondag 6 mei voor de derde keer de 'Commandant Eugène de Vriend-prestatie loop/wandeltocht'. Dit jaar wordt dit evene ment in en om Philippine ge houden, waar de deelnemers van heel wat natuurschoon kunnen genieten. Deze keer staat ook de 15 ki lometer op het programma. Meer dan de helft van de af stand voert door de bossen van De Braakman. Overigens zul len ook de deelnemers aan de tien kilometer langs mooi na tuurschoon trekken. Vorig jaar namen 170 mensen deel aan de tochten. De organisato ren verwachten dat er 6 mei nog meer van start zullen gaan. Aan de prestatieloop mag iedereen meedoen. De deelnemers kunnen zelf bepalen op welke afstand men meedoet. De afstanden zijn 3, 6, 10 en 15 kilometer. De start is 's morgens om tien uur. Men kan zich vanaf negen uur la ten inschrijven. Het startsein wordt gegeven door de voor malig brandweercommandant Eugène de Vriend aan de nieu we brandweerkazerne te Phi lippine. Alle deelnemers en deel neemsters ontvangen na beëindiging van de tocht een herinneringstegel. De tegel is ontworpen door Elly de Koster en toont hoe wandelaar, trim- loper en brandweer zich het vuur uit de sloffen lopen. Daarnaast stelt het bindings comité onder leiding van F. Cappaert en C. de Hulsters twee herinneringsprijzen ter beschikking, te weten een voor het brandweerkorps met de meeste deelnemers en een voor de grootste groep of vereni ging. Gezien de successen in de voorgande twee edities hebben de organisatoren de 15 kilome- tertocht ingebouwd. Men hoopt volgend jaar zelfs een halve marathon in het pro gramma op te nemen. OP 6 juni 1826 was het groot feest in Terneuzen. 'Zijne Excellentie de Heere Gou verneur dezer Provincie', zo als de Boertien van die da gen officieel werd aange duid, zou officieel de eerste steen komen leggen van wat de Westsluis in het Kanaal van Neuzen op Gent zou worden. En feestvieren in die dagen betekende kenne lijk vroeg op. Want wat le zen we in de Middelburgse Courant: 'Reeds te 6 uur kondigde het klokgelui de aanvang van deze feestelijke dag aan. Van de openbare gebouwen en van de in de haven en op de reede liggende schepen wapperden de vlaggen, ter wijl de huizen met vlaggen en groen waren versierd'. De gouverneur arriveerde pas rond half een in Terneu zen. Voorafgegaan door een compagnie schutters en ver gezeld van een erewacht ging het richting stadhuis waar de hoge gast officieel werd ontvangen. In optocht ging het vervolgens naar de bouwplaats, de sluisput, waar zich op dat moment talloze nieuwsgierigen had den verzameld. Na zijn toe spraak kreeg de gouverneur een koperen plaat met een inscriptie waaruit blijkt dat Koning Willem I opdracht tot de aanleg van het kanaal had gegeven en hoe belang rijk dat wel was. Deze plaat werd, samen met een loden kistje waarin een exemplaar van elke munt die onder de regering van Willem I tot dat mo ment was geslagen, op de bodem van sluisput gelegd waarna daarop de eerste naar P.J. Baert steen werd gelegd. Dit 'on der het herhaald geroep van Leve de Koning! en onder het uitvoeren der meest ge liefde nationale liederen door het gezelschap van Liefhebbers van Hulst, het welk zich tot opluistering dezer plechtigheid had aan geboden'. Het was een voorproefje van wat zich op 18 oktober 1828 afspeelde toen het ka naal officieel werd geopend. Erepoorten werden ge plaatst, cavalerie uit Gent met geschut - voor de sa luutschoten - aangevoerd en de stad werd feestelijk ver sierd met sparren, afkom stig van een sparrenbos uit Koewacht. Om 7 uur 's morgens schrok de burgerij wakker van de salvo's der cavalerie die op die manier de feeste lijke dag aankondigden. Overal in de stad werd de laatste hand aan de versie ring gelegd maar om 11 uur was alles in kannen en krui ken. De provincies Oost- Vlaanderen en Zeeland wa ren vertegenwoordigd. Als eerste voer het jacht De Griet van vice-admiraal Gobius door de Westsluis, gevolgd door het jacht Juno van de gouverneur van Zee land, daarachter een jacht van de Commerciecompag- nie uit Middelburg en drie koopvaarders met bestem ming Gent. Om 17.00 uur ar- riveerde de 'vloot' in Sas van Gent. De inwendige mens werd versterkt. Kanonnen bulderden de andere morgen weer vroeg, nu door het stille Sas van Gent, waarna de vaartuigen richting Gent verdwenen. Woningen en oevers langs het kanaal waren feestelijk versierd en tallozen sloegen de 'vlootschouw' gade. 101 Kanonschoten verwelkom den het gezelschap in Gent waar een maaltijd en een groot bal deze feestelijke dag besloot. De concessionarissen kon den nu gaan incasseren. Maar dat was de misreke ning die gemaakt was. Het kanaal moest twee doelen dienen: scheepvaart en af watering. Die twee bleken onverenigbaar. De een was gediend met hoog water, de ander met laag. Ten einde raad werd het kanaal in eigendom overge dragen aan de Staat, die de initiatiefnemers behoorlijk schadeloos stelde en een an dere afwatering regelde. Het kanaal kon nu gaan functio neren zoals het behoorde. Maar die vreugde was van korte duur. In oktober 1830, na het uitbreken van de Bel gische Opstand, werd het kanaal afgesloten. Heipalen nabij Zelzate belette de vaart van en naar Gent. De Westsluis (later Middensluis) waarvoor op 6 juni 1826 de eerste steen werd gelegd. Op de bodem van deze sluis legde de provinciegouverneur een loden kistje met alle mun ten, die tijdens de regering van Koning Willem I werd geslagen. Waar is dit kistje? Van onze correspondent CLINGE - In het gemeenschapscentrum Malpertuus waren de ouders van de geslaagde ehbo'ers bijeen gekomen om getuige te zijn van het uitreiken van het getuigschrift ehbo-B aan hun zoon of dochter. Examinator dokter K. Kerckhaert kon aan 19 cursus ten een getuigschrift overhan digen. Voorzitter Fr. Plasschaert van de plaatselijke EHBO- vereniging zag terug op de cursus, waar de leerlingen heel wat geleerd hadden. Hij sprak de hoop uit dat het me rendeel van de geslaagden ook mee zal doen aan de grote cur sus. Instructeur G. Bertram raadde de jeugdige ehbo'ers aan om straks tijdens de win teravonden de oefenanvonden GOES - Optreden The View - Op Koninginnedag biedt café De Pompe aan de Grote Markt in Goes zijn bezoekers een gratis concert aan van de band The View. Het optreden begint om half tien. GOES - Afscheid bij politie - Vrijdag 27 april zal de ge meentepolitie van Goes af scheid nemen van haar admi nistrateur K. Dellebeke die per 1 mei a.s. met VUT gaat. Van 16 tot 17.30 uur bestaat in de kantine van het politiebu reau gelegenheid afscheid te nemen van de heer en me vrouw Dellebeke. r HEINKENSZAND - Oranje feest - De Oranjevereniging Heinkenszand heeft ter gele genheid van Koninginnedag een uitgebreid feestprogram ma op touw gezet. Op zater- dagavond 28 april is er in De Stenge een groot Oranjebal met medewerking van The Ja- geto's en Rob Meijer. Aanvang 20 uur. Op 30 april treedt in De Stenge de goochelaar Loudini op voor de leerlingen van de kleuter- en lagere scholen. Om half twee begint de gekostu meerde optocht en om half drie de zeskamp op het Sten geplein met deelname van vijf buurtverenigingen. 's-Avonds is er van half acht tot half elf in zaal La Paloma een Jeugd- disco voor de jeugd van 12 tot 16 jaar. KAPELLE - Herdenking Franse gevallenen - Zaterdag 12 mei worden op de Franse militaire begraafplaats in Ka- pelle de Franse gevallenen uit de tweede wereldoorlog her dacht. De plechtigheid die om 10.15 uur begint zal worden bijgewoond door de Franse ambassadeur in Nederland en een aantal nabestaande uit Frankrijk. Na de herdenking vindt in het gemeentehuis een receptie plaats. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - Programma Koningin nedag - Om 9 uur is de start van de ballonnenwedstrijd. Uiterlijk 9.15 uur worden de kinderen in het verenigings gebouw verwacht voor de op voering van het sprookje De koning die zo graag clown wil de zijn door de toneelvereni ging Heer Hendrik. Om 9.45 uur begint de gekostumeerde korbalwedstrijd. Om 11.15 uur landen leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten club met de bal voor de te spe len voetbalwedstrijd tussen het oude en nieuwe dorp. Om 14 uur begint de zeskamp. Het avondprogramma wordt ge heel verzorgd door dorpsgeno ten. te bezoeken, omdat juis daar veel te leren valt. Hoofdbe stuurslid Leo Daelman wees de pas geslaagden op de weel de in de Clingse vereniging. Dokter Kerckhaert is steeds bereid om te instrueren, ter wijl instructeur en Lotusmen sen steeds klaar staan om na dere inlichtingen te verschaf fen. De geslaagden waren Sas- kia van dorsselaer, Pascal van de Branden, Saskia Bertram, Mignon Schelfhout, Geggie Goebbels, Claudia Bours, Jef frey van der Cruissen, Redena Claassens, Hilde Bogaert, Jur- gen Verstraeten, Serge Jan sen, Daphne van Damme, Paula Luitwieler, Mariella van Broeck, Saskia Blom- maert, Silibia Verhelst, Sand ra Hazebroek, Berlinda Claas sens en Marino de Wilde. SAS VAN GENT - Het Oran jecomité in Sas van Gent heefl het feestprogramma voor ko ninginnedag gericht op alle bevolkingsgroepen. Harmonie De Vereenigdt Vrienden opent de festivitei ten om 09.00 uur met een auba de door de Sasse straten. De I morgen wordt verder gevuld met activiteiten voor de jeugd. Er is een kindervoorstelling in De Engelenroos voor de kleu ters en de klassen 1 en 2 en op de Promenade kindesrpelen voor klassen 3 tot en met 6. Om half twee is er een auto rally op het terrein van de Suiker Unie door buurtvereni- ginhg St. Albert en een fiet- senrally bij buurthuis St. Al- bert. Vanaf tien uur inschrij ven en prijsuitreking om 18.30 uur. 's Middags kunnen de le den de Katholieke Bond voor Ouderen In De Roselaer te recht voor kaarten en de AN- BO-leden voor een bingo in De Regenboog. Op het Keizer Ka- relplein staat 's middags ee» luchtkussenkasteel opgesteld, waar naar hartelust op êe' sprongen kan worden maat wel in twee groepen. Om 15.15 uur geeft fakir Kring Djambo een demonstratie vuurvreten spijkerbedliggen en dergelijke op het Keizer Karelplein. 'n De Engelenroos is er om 15.0® uur een karabijnschieting. Het programma wordt afgeslote» met een concert op de kiosk om 20.00 uur en een lampion- optocht om 21.00 uur. UARDENBURGDEN hjAAG - Minister Rietkei Lan Binnenlandse Zaka Leeft gistermiddag de Aal Lenburgers D. van HeijJ VV. Westphaal en J. de Rid der tijdens een meer da Len uur durend gesprek] Litvoerig geïnformeel Lyer zijn beweegredene Leen maatregelen te trei fen tegen burgemeest] drs. W. Lockefeer. Zoals bekend was de mini |ier op de hoogte gesteld v] Col tot [Van een raadsmeerderE machtiging tot het opst J voor men nog ongeveer i Aan drie bedrijven is offer] bevraagd voor de plaatsirf Ivan dit carillon. Twee erva [zijn binnen, de derde worij (uiterlijk dinsdag verwach [Bij begrotingswijziging word Ide raad mettertijd geïnfoq Imeerd over de kosten van herplaatsing. Zowel de heer H. van I (D'66) als mevrouw A. Keijml |(Pvda) wilde desnoods een ejf I tra raadsvergaring om de ras| I te laten beslissen over plaatsing van het carillon. Een vergadering, die vo |gens voorzitter W. Lockefel [overbodig was. „Wij moetq immers een rechterlijk vonn uitvoeren en wel binnen daarvoor gestelde termijn. |raad kan daar alleen maar I liegen zeggen", aldus Lock| |feer. Van Rie wees er echter Idat indertijd in het kader vd de carillonaffaire een wethoJ [der gewipt moest wordel [waarvoor wel een exti [raadsvergadering werd uitgj schreven. De heer A. van de Blid |(CDA) gaf het college nog I overweging de plaatsing splitsen in een bouwkundig, c I een instrumentaal gedeeld [Het bouwkundig gedeelte zd men dan kunnen laten uitvo] ren door een Zeeuwsvlaar bedrijf. Het college speelt od met deze gedachte, maar c uiteindelijke totaalprijs z toch de doorslag moeten gi [ven. Met 6 tegen 4 stemmen, bi I sloot de raad adhesie te betu Van onze correspondent [SAS VAN GENT - De g meente Sas van Gent wil c slakkenactiviteiten, die m menteel in de Dekkerspold Plaatsvinden, overhevel! laar een gemeentelijk indu I 'rieterrein bij Strnodorpe. D)e Sasse raad besliste me oe tijdens de raadsvergadi 'lng gisteravond door akkooi 'e gaan met de verkoop ve |jen ruim 53.000 m2 metend ir -istrieterrein ®*e Stroodorj aan handelsonderneming R< berg BV uit Westdorpe. Genoemd bedrijf is van pla °P het terrein een onderni jP'lg te starten, die zich z toeleggen op het zeven en re mgen van slakken afkomst 'an onder andere vuilve brandingsinstallaties uit Ho and. Met de transactie is rui miljoen gulden gemoeid. Verschillende leden van aad hadden aanvankelij eel moeite met de vestigin an een dergelijk bedrijf, e Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Op maandag 7 mei zal wielrenner Jan Raas i» Vlissingen het Sport Medisch Adviescentrum (SMA) van de pW" vincie Zeeland openen. Naast een uitgebreide sportkeuring heeft het SMA ook spreekuur voor sportblessures ingesteld. Het SMA staat voor I iedere sportbeoefenaar in Zeeland open, zowel wedstrijdspoj' ters als recreatiesporters, oudere sportbeoefenaren en gehandi- capten. De medisch leider en mede-initiatiefnemer van het S.M-A Zeeland is de heer P.H.M. de Beer. De opening van het S.M.A. Is j om 17 uur. Inriepen zich daarbij op m< [Bawte milieu-hygiënische a: peten. GDA-raadslid R. de Mi I ,roeg zich in dit verband af, e hinderwetvergunninge I voor zowel de Dekkerspolde nieuwe terrein 1 IStS het °°dorpe gehandhaafd bic eD- „In Sas van Gent is al vee gebeurd wat dit betreft", aide °e Mul. Ooh W. Roskam (PvdA) ha Un twijfels bij de toekomstig |vcStlg- --- - [schiii, j-Jging: „We hebben al vei rn ende akkefietjes geha lorfjrïeze firma. Zij balanceei de rand van de wet"

de Stem | 1984 | | pagina 12