4Terneuzen geen feeststad? Kom nou Bruggen over het kanaal RIDA Elson Blue ter ziele 24 VOLKSDANSGROEPEN VERLENEN MEDEWERKING Ir. J. van der Peijl overleden pONDERDAG 26 APRIL 1984 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 me. letro of Austin l pakt u zelfs let minder dan |el. [n uw favoriete !000,~ voordeel ïde reden om comen. 3RMEN VAN MORGEN lKKERBEK ibele en gemakkelijke tuwen met een aantrek- dat u zonodig flinke *en huis te kopen dan is ■a voordelig. U kunt dan n direct opnemen n aantrekkelijke maar één van de vele oor stuk interessant aze hangt helemaal af cheden. oor in uw omgeving en nieuwe brochure en volledig overzicht emakkelijk te maken is Dit wijst u snel de weg nikt is. met onderstaande cou- zenden aan ABN Bank, -dam. DE BESTE RENTE- Willem Alexander beste bij schoolbadminton EVENEMENTENCOMMISSIE DRUK IN DE WEER: PSP vergadert in Terneuzen VOLVO- SERVICE Oranj efeesten in Zaamslag Oranj efeesten in Westdorpe Aflevering 28 Plaatselijk nieuws Biervliet Hengstdijk van de BMW-dealer Sas van Gent Westdorpe Zaamslag \l METRO: VA. 13.390,- li 1984. Prijzen zijn inkl. BTW, af f- en specifikatiewijzigingen orgaande akties te vervallen. 150-13690, Terneuzen IRIA PETIT RESTAURANT straat 30 - Terneuzen GEVRAAGD: horeca, eventueel ook echtparen foor sollicitaties: Ispraak 01150-20136 ~ST ggen. ank Van onze correspondent 0STDORPE - De Westdorpse popgroep Elson Blue is na bijna lien jaar te hebben bestaan officieel ontbonden. ja de oprichting in augustus 1974 heeft deze groep door enkele 'ijccesvolle jaren met tientallen optredens een grote populiari- leit bij de muzieklief hebbende jeugd in Zeeuwsch-Vlaanderen Jteten op te bouwen. Ook buiten Zeeuwsch-Vlaanderen was El- n Blue in trek. De groepsleden hebben besloten in de tot dusver gebruikelijke samenstelling op te houden. Het ontbreekt enkele leden aan vol doende tijd. Elson Blue was tijdens popfestivals van het voor malige Poly Pam steeds van de partij in Westdorpe. In het Casi- -o in Brskens werden enkele optredens verzorgd. De laatste tijd werd het stil rond de groep. Men zocht naar an dere wegen, maar al gauw bleek dat het nieuwe repertoire eigenlijk slechts bij een bepaald soort publiek in de smaak viel. Enkele leden zullen doorgaan met een ander genre muziek. Men ui onder een andere naam opnieuw beginnen. Dit zijn Mare Spuesens, Peter van Kouteren en Ad Hellenbrand, rmgelijk met jen of meer andere muzikanten. In mei treedt de groep in de oude samenstelling nog een ieertje op tijdens een improvisatieavond in De Gravin te West dorpe. Een officieel afscheidsconcert wordt niet gegeven. Grutmoole Sas plant de meiboom Van onze correspondent TERNEUZEN - Tien scholen kjdden ingeschreven voor het fisteren in sporthal 't Zwaantje gespeeld badmin- lontoernooi voor de lagere- schooljeugd. Er werd dubbel en mixed gespeeld voor een scholenklas- sement en een individueel klassement. De 100 deelnemers (moesten ieder 3 wedstrijden spelen van een kwartier, waarbij het gemiddelde gold als eindstand.) Om de organi satie vlot te laten verlopen waren er zeven speelvelden gecreëerd. Om 09.00 uur was men be- gonnen en om 15.30 uur kon den de winnaars bekend ge maakt worden. Na enkele spannende games was het de prins Willem Alexanderschool uit Terneuzen die eerste werd bij het scholenklassement, op de voet gevolgd door De Stelle. Goede derde werd de openbare lagere school de Golfslag. Om te komen tot de einduitslag voor het individueel klasse ment, moest er enig reken werk verzet worden. Bij de meisjes tot 10 jaar was het Marieke Gremmers (de Zeemeeuw) die een gedeel de eerste piaats wist te beha len, samen met Vanessa Loof (de Meerpaal). Manon Spela- man (de Zeemeeuw) was de beste bij de meisjes van 10 tot 12 jaar. Bij de jongens tot 10 jaar was het René van Broek hoven (de Meerpaal) die met de eer ging strijken. Bart de Jonge (de Zeeu- meeuw) tenslotte werd win naar bij de jongens van 10 tot 12 jaar. Vandaag staat er weer badminton op het programma, maar dan voor het voortgezet onderwijs. Piet Gerreman (links), zijn vrouw en Jan Jonkman: ...schot in de roos... - fotowim kooyman Van onze correspondente TERNEUZEN - Terneuzen staat bekend als een saaie stad, waar niet veel te bele ven valt. Piet Gerreman en Tan Jonkman, twee mensen van het eerste uur van de evenementencommissie 400 jaar Terneuzen, weten wel beter. „Terneuzen geen feeststad? Kom nou toch", zegt een verontwaardigde Tiet Gerreman. „Sinds januari 1983 zijn wij bezig met de organisatie van de festiviteiten rondom bet jubileum en de verwach tingen zijn ruimschoots overtroffen. Er zijn ver schrikkelijk veel mensen ra zend enthousiast bezig om iedereen ervan te overtuigen bat Terneuzen wel degelijk een feeststad is. Alleen de optocht al: 54 groepen en Praalwagens; Het overvolle Programma bewijst de rest. zijn buurtverenigingen opgericht, de horeca heeft zich verenigd, enfin, Ter neuzen bruist eenvoudig van energie". Nu de start van de feeste lijkheden dichterbij komt beeft de evenementencom- roissie het drukker dan ooit. be ongeopende enveloppen "ij Piet Gerreman vormen al een stapel en de tuin is aan een opknapbeurt] e toe. »<Je komt er eenvoudig niet aan toe", vertelt Piet Gerre man. „Iedere dag hebben we wel een activiteit waardoor 'b de huiselijke beslomme- "ngen op zijn beloop moet laten. Zeker sinds de oprich ting van het promotieteam moeten we bij nacht en ontij 'h tenue verschijnen om ons te presenteren. We zijn al Paar diverse steden geweest en overal zijn we met open armen ontvangen. Iedere burgemeester is uitgenodigd in de historische optocht in een rijtuig mee te rijden en toe nu toe heeft iedereen nog toegezegd". Waardering „Het promotieteam is een schot in de roos", vertelt Jan Jonkman. „Het is ontzettend leuk om te doen en het pro moot Terneuzen op een ef fectieve manier. We trekken de mensen niet alleen naar Terneuzen voor de feeste lijkheden, ook gaan de men sen de winkelstraten nog eens in en wellicht komen ze dan vaker. Dat is het effect op de langere termijn". Toen de heren in januari 1983 begonnen met de orga nisatie van het hele gebeu ren, konden ze niet overzien wat er allemaal aan vast zat. Piet Gerreman: „Je begint er tegenop te klimmen als tegen een berg, en onderweg kom je allerlei stenen tegen, die soms los liggen waardoor je wel eens struikelt,..". Na tuurlijk loopt niet alles van een leien dakje. „Naast de grote waardering voor ons werk, krijg je ook vaak met boze mensen te maken. Als organisatoren draag je de verantwoordelijkheid en die weegt soms wel zwaar", ver telt Piet. „Neem die poort bij de Noordstraat. Dat is een ini tiatief van de Noordstraat- promenade, maar wij krij gen boze telefoontjes waar om er geen Terneuzens be drijf bij de bouw ervan is in geschakeld". Ook bij de bud gettering liep niet altijd al les naar wens. „Het budget was 100.000, dat lijkt veel maar in werkelijkheid valt dat erg tegen. Toen na veel vergaderingen, waarop alle verenigingen en dergelijke waren uitgenodigd, de be groting gemaakt was, kwa men een tijd daarna nog verzoeken voor subdidie van verenigingen binnen. Die mensen moesten we helaas teleurstellen en dat werd niet altijd even vriendelijk ontvangen", herinnert Jan Jonkman zich. Tot 5 mei zit de agenda van de evenementencom missie nog bomvol. „Pas als alles achter de rug is, in sep tember, kan ik zeggen of het mee- of tegengevallen is", zegt Piet Gerreman. Voorlo pig heeft hij het te druk om zich af te vragen of hij er aan begonnen zou zijn als hij geweten had wat het in hield. Eén ding is zeker: het loont de moeite. Terneuzen geen feeststad? Kom nou toch..:.! Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volksdansvereniging De Grutmoole uit Sas van Gent heeft zondag 6 mei de organisatie in handen van de jaarlijkse Meiboomplantdag 1984. Dit evenement belooft een groots gebeuren te wor den, want maar liefst 24 volksdansgroepen uit vooral Belgisch Vlaanderen zullen die dag in Sas van Gent te bewonderen zijn. Voor De Grutmoole is de Meiboomplantdag een hoogte punt in het vijfjarig bestaan van de groep in augustus van dit jaar. Een Meiboomplanting is een oud Vlaams volksgebruik dat gehouden wordt in het begin van de meimaand. De Mei boomplanting symboliseert het ontluiken van het jonge le ven en spruit daarom voort uit de landelijke agrarische tradi tie in Vlaanderen. Het jonge leven wordt uitgebeeld door het kiezen van de meigravin en de meigraaf en door het planten van een meiboom. Blijdschap wordt door de deel nemers weergegeven door het zingen van meiliederen en het dansen rond de boom. Voor De Grutmoole een uti- daging om aan dit alles eens gestalte te geven in Sas van Gent. Plaats van handeling is de feestweide, een terrein ge legen naast de weg naar het zwembad op het Kanaalei land. Bij slecht weer wijkt men uit naar cultureel cen trum De Speye. Naast de 350 tot 400 volksdansers is De Grutmoole verzekerd van de medewerking van de scou tinggroep, het SKW, de be- jaardenbond, de pierbollers- club en harmonie De Veree- nigde Vrienden. Voor wat betreft het feite lijke meiboomplant-gebeuren wordt de Sasse volksdans groep bijgestaan door kenners bij uitstek op dit gebied als Jan de Martelaere uit Laarne en de Vlamingen Ernest van de Ende en Ward de Beer. Het programma begint om 8.45 uur met de inschrijving van de deelnemers aan de meispelen en aan de warme maaltijd. Om 9.45 uur volgt de officië le opening van de Meiboom plantdag 1984 gevolgd door het zingen van meiliederen onder leiding van Ward de Beer. Vanaf 10.30 uur worden mei spelen gehouden. Aan deze Oudhollandse en Vlaamse volksspelen kunnen 'jonge ge zellen', zowel meisjes als jon gens, vanaf 16 jaar deelnemen. Meigraaf Door middel van een zoge naamd afvalsysteem wordt de meigraaf gekozen, die zijn meigravin uitkiest. In het ge bouw van het SKW wordt om 12.15 uur een echte Zeeuwse maaltijd gebruikt 's Middag om één uur ontvangt het Sasse gemeentebesutur een delega tie van de deelnemende groe pen in het stadhuis. Hier wordt de erewijn gedronken TERNEUZEN - Deze week is na een langdurige ziekte op 52-jarige leeftijd ir. J. van der Peijl uit Terneuzen overleden. De heer Van der Peijl zat in de raad van bestuur van 'De Hoop' en de transportmaat schappij Terneuzen. Ook nam hij een belangrijke plaats in in het verenigingsleven in Ter neuzen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De PSP, afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen. houdt maandag 30 april de jaarvergadering in het ge bouw van de KWJ aan de Blokken in Terneuzen. Op deze bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, vinden onder meer bestuursverkiezingen plaats. Ook wordt van gedach ten gewisseld over de Europe se verkiezingen en de actie week Kruisraketten Nee en het meipaar wordt op het stadhuis-balkon gehuldigd en gekroond. Daarna wordt in optocht naar de feestweide gegaan. Harmonie De Vereenigde Vrienden geeft hier dan een concert. Om 15.15 uur plant men de meiboom op de feest weide en met het meipaar on der de boom voeren volksdan sers de meidans uit. Daarna volgt het dansprogramma, waarbij de volksdansers een groot aantal Vlaamse en Oud hollandse dansen zullen laten zien. Rond zes uur wordt het evenement afgesloten. (ADVERTENTIE) GAR/AGI Bü PONT TERNEUZEN BV INDUSTRIEWEG 37 4538 AG TERNEUZEN Tel. (01150) 13451 Van onze correspondent ZAAMSLAG - IN Zaamslag is weer heel wat te doen op ko ninginnedag. Het feest kan daar door jong en oud gevierd worden, 's Morgens is er kaar ten, biljarten en pieken voor ouderen in De Poort. Om ne gen uur start de optocht voor kinderen met versierde fiet sen, wagentjes en groepen, vanaf het schoolplein aan de Polderstraat. 's Middags om twee uur be gint het dorpsspel door vereni gingen, buurten enzovoorts op het Plein oostzijde en zuidzij de. Om 19.15 uur treedt de drumband op bij de muziek tent. Om kwart over acht is de lampionoptocht. In 't Klup- uus is de hele dag een hobby tentoonstelling van inwoners van Zaamslag. Bij 't Klup-uus is een fietsbehendigheidswed- strijd voor de jeugd. In de optocht in Terneuzen in het kader van 400 jaar, rijdt het schip De Zeven Provinciën van de optocht uit 1983 in Zaamslag mee. Van onze correspondent WESTDORPE - Maandag 30 april, koninginnedag, wordt veel volk verwacht in West dorpe. Om tien uur worden de kleuters en peuters getrac- teerd in de kleuterschool. Voor alle kinderen van de basisschool beginnen om tien uur kinderspelen op het gras veld bij het hertenkamp. Ook om tien uur is er een wedstrijd gaaibollen voor ouderen bij Het Oude Raedhuys. In con- cordia wordt voor deze groep 's middags een kaarting ge houden. Om half twee 's middags be gint een zeskamp op de sport velden, door de verenigingen De Zuipcilinders, brandweer, gemengd koor, Molenkreek, RIA-W, De Koeters, Eikels Worden Bomen en De Kreek crossers. 's Avonds maakt Eikels Worden Bomen een muzikale rondgang door de straten. Om acht uur is de prijsuitreiking van de zes kamp in Het Oude Raedhuys met medewerking van een or kest. De bewoners wordt ver zocht de vlag uit te steken die dae De oostelijke kanaalarm met de oude Axelse brug, de zogenaamde Witte Brug. De zij arm van het kanaal is het restant van de Oude Vaart. Op die plaats werd later de De Jongstraat aangelegd. Ondanks alle mogelijke strubbelingen vond het gra ven van het kanaal dat Gent met open zee moest verbin den gestadig voortgang. Zo danig dat op 16 mei 1826 de aanbesteding van de nodige bruggen over het kanaal kon plaatsvinden. Hard nodig want het nieuwe kanaal ging dwars tot dan volop in gebruik zijnd land. Was men in Gent blij met de voort gang, sommige landbouwers waren er niet zo kapot van, zoals landbouwer Nicolaas Bakker die van de Kanaal werkzaamheden een soort dagboek had bijgehouden. Hij schreef: 'In 1825 is het Kanaal van Neuzen naar Sas van Gent gegraven, dit verwekte veel onaange naamheid en nadeel voor veel menschen, het was niet alleen dat men zijn gronden moeste ontberen maar daar ben onderscheiden boeren hoeven door geruïneerd, omdat men zich van zijn landerijen werd gesneden, ook ben er nog gebouwen in gevallen die geheel weg moesten, ook een schuur, maar die is een end ver- kruidt op rollen, wel vijftig ellen verte, egter ging dat lankzaam, want drie weken hebben zij der mee bezig ge weest, de schuur is veel ver- slegterd'. Maar goed: er moesten bruggen komen. Bruggen die zo lang bepalend zijn ge weest voor het beeld van de Kanaalzone. In Sluiskil kwam een dubbele houten draaibrug op de plaats waar de zeedijk van de Koegor- spolder was doorgegraven. In 1864 werd dit een ijzeren, blauw geverfde brug, die uiteraard de naam Blauwe Brug kreeg. Toen in 1905 het kanaal werd verbreed ver dween deze brug en werden een nieuwe spoorbrug en een voetbrug gebouwd. Oor logsgeweld teisterde de brug in 1940 en 1944. In 1946 werd de spoorbrug verbreed en als gecombineerde brug in gebruik genomen. Nadat de huidige brug over het ka naal op 18 maart 1968 in ge bruik werd genomen werd de oude brug gesloopt. Ook Terneuzen kreeg naar P.J. Baert uiteraard bruggen. Eerst twee houten: een over de oostelijke en een over de westelijke kanaalarm. De brug over de oostelijke arm lg ter hoogte van la Bel le Vue en ging als de Witte Brug door het leven. De ge meente voorzag deze brug (uit veiligheidsoverwegin gen) van een afsluitboom. Die boom moest bediend worden door sluisknechten die vonden dat de gemeente hen hiervoor een vergoeding moest geven. Maar dat kon den ze wel vergeten. Sluis- meester N. Grenu vond dat dit bij het werk hoorde, eind 1864 werd een ijzeren brug in gebruikgenomen, de be kende Axelse brug. In de loop der tijd kon deze brug het moderne verkeer niet meer verwerken zodat in 1937 werd besloten een nieu we brug te bouwen. Opgeblazen De' bouw werd in 1940 aanbesteed en over het op ruimen van de oude brug hoefde men zich geen zorgen te maken want de 'verdedi gers' van Terneuzen bliezen de brug bij vertrek in 1940 op. De nieuwe brug werd in september 1944 door de Duitsers opgeblazen. De na de bevrijding gebouwde brug op de Axelsedam deed tot juli 1968 dienst. Daarna was een brug niet meerno- dig. De brug over de westelij ke kanaalarm kwam op het z.g. separatiepunt. De brug had een doorvaartwijdte van 13 meter, voor die dagen zeer groot. De verbinding over deze kanaalarm zou in de toekomst diverse malen veranderd worden. De eer ste wijziging kwam toen Terneuzen rond de jaren 1830 vesting werd. In 1837 werd een brug gebouwd op enige afstand van de West- sluis (later Middensluis). Tot 1857 deed dezè brug dienst waarna in 1873 een grote draaibrug op 80 meter van de sluis werd gebouwd. In 1893 werd die vervangen door de bekende rolbrug die tot 1929 dienst deed. Daarna kwam de z.g. Ribbense brug in gebruik, die ook in 1940 en 1944 werd opgeblazen. De Blauwe Brug in Sluiskil, die in 1864 werd ge bouwd. De brug diende als vervanging van de houten draaibrug. Paaseieren - Bijna honderd kinderen hebben het paas weekeinde op de speelweide naar paaseieren gezocht. De middenstandsvereniging had over de hele weide paaseieren verstopt. Nadat om twaalf uur de paasklok was gaan luiden gingen de kinderen zoeken. Voor de speciale eieren werd een chocolade ei gegeven. Gaaibolling - In zaal E. de Kort werd een gaaibolling ge houden, waaraan 23 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: J. de Kort, Hengstdijk; linker zijvogel: mevrouw Van Damme, Terneuzen; rechter zijvogel: H. Herman, Hengst dijk; grootste aantal (8): J. Prop, Kloosterzande en L. van Waes, Hengstdijk. (ADVERTENTIE) Garage Vectmigge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Gemeenteraad - Donderdag 26 april houdt de Sasse gemeen teraad de maandelijkse verga dering in het gemeentehuis aan de Westkade, aanvang 19.30 uur. Naast een aantal verkopen van gemeentegron den staan verder op de agenda een voorstel tot vaststelling van een principebesluit inzake opheffing van de stichting Jeugdtandverzorging, een voorstel tot intrekking van de vent- en standplaatsverorde ning, een voorstel tot herzie ning van de berekeningen van exploitatieplannen uit het grondbedrijf en de aanbieding van de gemeenterekening 1982. De vergadering is nagenoeg openbaar. ANBO - De leden van de AN- BO vierden een gezellig paas feest in clubgebouw De Re genboog. Naast kaartspelen, sjoelen en biljarten speelden de ouderen een geslaagde bin go. Na afloop van de spelen werd er tot ongeveer half ze ven nog gezellig nagetafeld. Bij het naar huis gaan ontvin gen de ANBO-leden naast de beste paaswensen van het be stuur een paasbrood. Voor de afwezig leden werden de bro den thuis bezorgd. Op konin ginnedag komen de bejaarden weer bijeen voor een gezellige middag waarbij onder meer een prijskaarting gehouden wordt. Het Oranjecomité Sas van Gent verleent hieraan zijn medewerking. Gaaibolling - Maandag 30 april, koninginnedag, is er vanaf tien uur 's morgens een gaaibolling bij café Schippers huis. Iedereen kan aan dit oude Vlaamse spel deelnemen. De inleg is ƒ2,50 of 45 Bfrs. Aansluitend volgt 's middags om half drie een schieting op de liggende wip. Evenals bij het gaaibollen zijn ook hier di verse prijzen te winnen. De in leg voor de schieting is zes gulden of 110 Bfrs. Er wordt onder meer geschoten op vlie gende vogels. Hartstichting - De door het plaatselijke comité Vrienden van de Hartstichting, bestaan de uit leden van de EHBO- vereniging en spelers van RIA-W, gehouden jaarlijkse geldinzameling voor de Hart stichting, heeft 1.177,10 opge bracht. DW - De leden van kaartver- eniging DVV speelden in café Het Wapen van Zeeland de vierde wedstrijd in het seizoen in bieden zonder roem, mee tellend voor het clubkam pioenschap. Uitslag: 1. W. Leenhouts, 2. N. Knol, 3. J. de Feijter, 4. J. Deij, 5. H. Koek koek en J. van de Bos. De stand na vier wedstrijden luidt: 1. J. Deij 199 punten, 2. mevrouw Miechielsen en Jac van Doorn 195; 4. H. van de Voorde 193, 5. J. van Doorn 19C punten. Uitslag jokeren: 1. L Zegers, 2. J. Pladdet, 3. H Grim. t

de Stem | 1984 | | pagina 17