KASCOMMISSJE STAPT BOOS OP Noordstraat Axel open voor auto's Een vies praatje? BEDRIJF OUDE rWIJP'' Hulster jeugd op speurtocht Middenstanders* Nieuw-Namen presenteren zich aan publiek DONDERDAG 26 APRIL 1984 BE8MM VANZEELAND CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN VB-KEURING \G-GARANTIE 5URG TIJDENS LENTE WEEKEND OP 5 EN 6 MEI PROEF VAN DRIE MAANDEN Zondagsschilders' trokken 700 man RECTIFICATIE RECHTBANK VERSLAG Koninginnedag in Clinge Me dag feest Echt plassen Vliegen Hulpmiddel Plaatselijk nieuws Clinge Heikant Ossenisse Sluiskil Schieting Weer goed voor Aioy's Ronde van Nederland T22 PAGINA ZEELAND 2 Mr. F.J. Haarmanweg 49 telefoon 01150-97455 coniort1983 61977 ichuiidak1978 1980 Crijstall 1982 LPG 1980 diesel1981 diesel autom1978 schuifdak1978 schuifdak1981 schuifdak LPG1981 .•huifdak 11/1979 LPG1979 dr1983 1980 1978 utomaat1978 LPG1980 1979 eurs1983 ntGL1981 Berine 1980 1979 1981 Jltra 1982 6 GL 1982 aat 1979 a schuifdak 1983 Ufo's 1 5-9.000 km .1983 n GLE1983 automaat 1983 BENEDEN) 2.000.- 1976 1977 1976 >r1976 iesel1973 Haarmanweg 56 n tel. 01150-18888 leleman 01150-17919 1980 1979 1980 1975 1981 1980 1982 1982 L1982 1981 451 Van een onzer verslaggevers NIEUW-NAMEN - Op za terdag 5 en zondag 6 mei wordt in het gemeenschaps centrum De Kauter te Nieuw-Namen een Lente weekend gehouden. Aan dit gebeuren doet een groot aantal middenstan ders en bedrijven uit het dorp mee. De opening wordt zaterdags om 14 uur vere- richt door loco-burgemees ter G. van de Voorde, met muzikale medewerking van de fanfare De Schjeldezo- nen. Het doel van het Lente weekend is het publiek na der te laten kennismaken met het assortiment dat de deelnemers te bieden heb ben en dat men daarbij na der wordt geïnformeerd over het vakgebied van de desbetreffende standhou ders. Tevens zijn er een paar bijzondere attracties. Zo kunnen bezoekers het ge wicht raden van de grootste snij worst van Zeeland, kin deren kunnen op de foto als raceboot-piloot en er is een uitgebreid scala aan video spelletjes. Op zondagmiddag is er voor de jeugd nog een speciale kinderattractie. De deelnemers aan het Lenteweekend stellen een groot aantal prijzen be schikbaar voor de bezoekers. In een huis-aan-huisfolder, die enkele dagen voor het gebeuren zal worden ver spreid, is een deelnamefor mulier opgenomen voor een prijsvraag. Het Lenteweek end is geopend op zaterdag 5 mei van 14 tot 21 uur en zon dag 6 mei van 11 tot 18 uur. Heibel rond financiën bejaardenbond Clinge CLINGE - Binnen de Clingse bejaardenbond is Ineel wat tumult ontstaan over de financiële teilen en zeilen van de bond. J Dat bleek tijdens de door zo'n 100 leden bezochte jaarvergadering, waar het financieel overzicht over 11)83 zwaar op de korrel werd genomen. Van een onzer verslaggevers AXEL - Burgemeester en wethouders van Axel willen de win kelpromenade Noordstraat voor een proefperiode van drie maanden open stellen voor het verkeer. Gedacht wordt aan juni, juli en augustus. Auto's zullen zich dan via de Noordstraat van de West straat naar de Tuinstraat kunnen begeven. Voor fietsers geldt tweerichtingsverkeer. Volgens wethouder P. Apers is de Noordstraatpromenade met wat kleine ingrepen in te richten als winkelerf. Daarbij zullen ook wat parkeervakken aangelegd worden. Het college is tot deze proef bereid, naar aanleiding van de resultaten van het dpo-rapport, waarin voor een gedeeltelijke open stelling van de Noordstraat wordt gepleit. Het dagelijks bestuur van Axel ziet de zaak overigens wel met enige gemengde ge voelens aan. Immers, hoewel de voetganger 'de baas' blijft, zullen bij het toelaten van ver keer de auto's het gebied toch overheersen. Voorts bestaat de vrees voor het slalomrijden van fietsers en bromfietsers. Het college blijkt niets te De discussie werd aange zwengeld door Fr. Plasschaert, I die voor het overzicht weinig 1 woorden overhad. „Uit liet overzicht blijkt dat er een I kassaldo is van 120,60 gulden", I aldus Plasschaert, „maar het lianksaldo is nergens vermeld. I Bovendien heb ik uit goede lbron vernomen dat de huidige penningmeester een saldo heeft overgenomen in 1976 van «ngeveer 13.000 gulden. Ik •Taag me af waar al dat geld :s gebleven. Bovendien wor- lien er aan vrijwilligers ver goedingen gegeven, waarvan I niets in het overzicht is ver- liield". Volgens voorzitter Taalman liad Plasschaert het geheel bij Ihet verkeerde eind. „Boven- liien, waar haalt u die cijfers [.andaan? U bent nog maar en paar jaar lid, hoe kunt u l'dan spreken over 1976?" IControle Een heftige woordenwisse ling ontstond ook over de con- lïole van de kascommissie. A. I van der Kelen miste bij de be handeling van het financieel Ioverzicht namelijk het verslag van de kascommissie. Penningmeester Th. Goos- Van onze correspondent [HULST - Meer dan 700 be langstellenden hebben tijdens te paasweekend de tentoon stelling bezocht van de 'zon- iagsschilders'. Een groep van tes mannen en een vrouw, die resultaten van hun liefheb berij drie tagen lang in de burgerzaal van het Hulster I stadhuis exposeerden. Onder de bezoekers van de tentoonstelling bevonden zich veel Engelsen en Belgen. De zondagsschilders', die via het baanlozenproject en het oude- fenproject lessen volgens bij be kunstzinnige vorming, zijn ft. Bertram-de Vree, B. Lau- 'et, G. Selis, L. Colsen, A. de Hort, F. van Denderen en P. Collegem. sens gaf de oplossing: „De he ren Plasschaert en Pauwels zijn opgestapt omdat ze het kasboek van 1982 niet ter inza ge konden krijgen". „Als wij door de ledenvergadering zijn aangesteld om kascontrole te doen, dan willen we dat wel serieus doen", aldus Plas schaert. Pauwels vroeg zich af waarom juist op 1 januari met een nieuw kasboek was be gonnen en waarom het oude boek niet voorhanden was. „Och, dat kwam net zo uit", lostte de penningmeester laco niek de zaak op. Verkiezingen Bij de bestuursverkiezingen werden de periodiek aftreden de bestuursleden M. Wee- maes-Segers en Oct. van Hou ten-de Vos herkozen. Alb. ruy- ioft werd tot nieuwe secretaris gekozen. Tijdens de behande ling van de contributieverho ging van 13 naar 15 gulden bleek dat er tevoren al het een en ander over te doen was ge weest. De vergadering besloot echter het voorstel vanhet be stuur te volgen. Tijdens de rondvraag werd nog gevraagd een nieuw lid in de kascommissie te benoemen, maar geen van de aanwezigen bleek daar zin in te hebben. Het bestuur gaat nu zelf op zoek naar een kandidaat. Tot slot was er nog een gratis ver loting van artikelen die door de handwerkclub waren ge maakt. De hoofdprijs, een ge borduurd tafellaken, ging naar Philomena Smet. zien in een andere suggestie uit het dpo om via een bestem mingsplan een duidelijk cen trum af te bakenen, waarin het winkelgebeuren zou moe ten plaatsvinden. Tijdens een forumdiscussie, waarvoor gis teravond zo'n 60 middenstan ders in het Wapen van Axel bijeen waren gestroomd, klonk duidelijk wel de roep om zo'n bestemmingsplan. Wethouder Apers hield de aanwezigen voor dat zo'n plan de gemeente 2 ton zou kosten. Het college wil best een cen trumgebied afbakenen, maar dan over een paar jaar, als de op til zijnde leef milieuveror dening er is. Dan kan de ge meente voor heel wat minder geld zonder een duur bestem mingsplan bepaalde gebiedjes bestemmen. W. Kleine van het KNOV wierp daar tegen in dat de si tuatie over een paar jaar wel licht zo uit de hand gelopen is dat het te laat is. Wrevel was er onder de aanwezigen omdat men het 'huiswerk' van het college blijkbaar enkel mocht aanhoren, maar dat de wet houder niet van plan was een uitgebreide discussie daarover te beginnen. Ook een nieuwe ontsluiting van het Szydlowskiplein van uit de Kerkdreef via de Noord- en Tuinstraat zien B en W niet zitten. Wel is men het met het rapport eens dat het Szydlowskiplein een aan trekkelijker uiterlijk moet krijgen. De dienst gemeente werken heeft al opdracht ge kregen daarvoor een plannetje te maken. Een verandering van de algehele verkeerssitua tie in Axel vinden b en w niet meteen noodzakelijk. Ook al omdat er dan een geldverslin dend verkeerscirculatieplan moet worden opgesteld. Wel is men bereid de wen sen van horeca-ondernemers te honoreren voor terrasmoge lijkheden in de Zeestraat. De prijsuitreiking van de etalagewerk Van onze correspondente HULST-Ongeveer 100 kinderen tussen de 6 en 12 jaar hebben gisteren een spel gespeeld, dat door de stichting Jeugdvakan- tiewerk was georganiseerd. Tijdens een speurtocht door de binnenstad van Hulst, zoch ten de kinderen, die in groepjes van 4 waren verdeeld, via de gele kaartjes in de winkeletalages de 23 letters bij elkaar, die de opdracht ga naar: „het monument 800 jaar Hulst" afmaak te. De politie van Hulst zorgde er voor dat de tocht vlekkeloos - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER kon verlopen, door overal op gevaarlike punten aanwezig te zijn. Bij het 800 jaar gedenkteken werden nog enkele spelen ge daan zoals touwtrekken, schatzoeken, dobbelen enz. Het was een geslaagde middag met een vermoeiende doch leerzame en leuke tocht. Voor iedereen een glaasje limonade aan het eind, en voor 3 groepen nog een prijsje. De eerste prijs was voor de twee gelijk eindigende groepen van Nancy de Nijs en Joanna Sosabowska, de tweede prijs ging naar de groep van Arjan Janssen. HULST - In het rechtbank verslag in De Stem van giste ren is door een technische sto ring een gedeelte van de tekst weggevallen. Daardoor is ten onrechte de indruk gewekt dat U. de B. uit Hulst veroordeeld zou zijn voor ontvreemding van tabakswaren en aanste kers uit een café. Dat is echter in het geheel niet het geval. De B. moest na melijk voor het beklaagden- hekje verschijnen vanwege een verkeersongeval. CLINGE - Jeugdcommissie en «et Clingse feestcomité heb- 1 tei voor de viering van ko- ginnedag weer een hele festiviteiten op touw ge- I Het begint 's morgens om 9 Jur met een foto-puzzel-fiets- "teit voor de leerlingen van voortgezet onderwijs tot de jeeftijd van 16 jaar. Deelne- 's kunnen zich aanmelden ln de Troubadour. Om even y°?r twaalf worden de prijzen tesendgemaakt. s Middags zijn er op het sportterrein weer de gebrüi- teijke volksspelen, met onder "teer doeltrappen, ringsteken, teklopen, stoelendans, water ogen en gaaibollen. Ook de spillen van De Sterre doen teraan mee. De prijzen wor- ®ed uitgereikt door voorzitter. Roger van Cranenbroek van le jeugdcommissie. Om half telt 's avonds tenslotte trekt e fanfare Weldoen door Ver- teaak door het dorp. Tijdens e rondgang wordt ook het Jteuwe gedeelte in het uitbrei- "Ssplah aangedaan, HOE vaak al heeft u zich niet geërgerd omdat weer een vogel z'n uitwerpselen had laten vallen op het pas gezeemde raam, op de glan zend gepoetste auto, op het schone wasgoed? En misschien nog wel juist op dat raam, waar u toch al zo moeilijk bijkunt, zodat u het 'wegpoetsen' over moet laten aan de na tuur. Meestal leveren uit werpselen meer ergernis op dan verwondering. Niet te recht natuurlijk, want on verteerbare stoffen verwij deren doet ieder levend we zen. Het hoort bij het leven zoals puntje bij paaltje hoort. Maar toegegeven: ook ik trap liever in een vliege- dan in een koeiestront en heb liever de uitwerpselen van een kip, dan die van een kat. De aard van het voedsel bepaalt ook de kwaliteit van de uitwerpselen, de geur en de consistentie ervan. Toch is het de moeite waard om eens wat meer aandacht te besteden aan vogeluitwerp selen. We gaan even terug naar die hoop op dat venster. Een gedeelte ervan be staat uit wit spul, de rest, vaak het grootste deel uit een bruin-groenige substan tie. Als het weer er een tijdje op ingewerkt heeft, is dat laatste meestal weg, maar die witte sliert kan er maan den blijven zitten. Regen heeft er nauwelijks vat op, spoelen met veel water evenmin. Daar zal aan ge wreven moeten worden. Het blijkt dat zo'n voge lontlasting uit twee duide lijk verschillende compo nenten bestaat. Het bruine is overteerbaar voedsel, echte poep, dus, afkomstig uit het darmkanaal. Maar, wordt algemeen gezegd: vogels plassen niet. Dat is natuur lijk maar ten dele waar. Urine is ook een afvalpro- dukt, ontstaan bij de ver branding van allerlei pro- dukten in de cellen, afge voerd door het bloed en in de nieren uit dat bloed gehaald. Zo werkt dat bij ons, zo werkt dat ook bij vogels. Maar zoogdieren - wij dus - lossen die afvalstoffen op in water en zetten de hele zaak in vloeibare toestand over boord. Echt plassen dus. Vogels en reptielen scheiden niet het in water oplosbare ureum uit, maar het onoplosbare urinezuur. Dat is dus dat witte. De foto laat het duidelijk zien. Bij de producent van die keutel, - de groene specht - worden de uitwerp selen als het ware verpakt in een laagje urinezuur. Bij an dere soorten is dat anders. Maar nu is ook verklaarbaar waarom de regen zo weinig vat heeft op dat witte spul: het is niet in water oplos baar. Bij vogels kunt u nog iets anders waarnemen. Een goed voorbeeld vinden we bij kippen. Die kennen twee soorten ontlasting: de 'ge wone' die we juist beschre ven hebben en dan van die dunne, bruine smeuïge 'pas ta', die ook veel meer stinkt. Wij hebben een blinde darm, maar dat mag nauwe- ren aantreffen en botresten van zijn prooidieren. Onver teerbare delen in de faeces - mooi woord voor stront - van visetende vogels vertel len je iets ver hun voedsel. Bekend is natuurlijk de waarde van uitwerpselen als meststof voor de akker. Voor de kunstmest zijn in trede deed, haalden we de guano - fijoane - uit Zuid- Amerika. Vogelmest, dui zenden jaren achtereen door grote kolonies vogels op de zelfde plek gedropt. Nu zien we weer her en der hopen kippemest in het land. De uitwerpselen van de Groene Specht lijks naam hebben. Bij vo gels is dat doodlopende - blinde - darmstuk veel gro ter. Verhoudingsgewijs uiteraard. En daar vindt een veel intensiever vertering plaats dan in het overige darmstelsel. Maar ook die resten moeten eens over boord gezet worden. Dat smeuïge nu, is de ontlasting afkomstig uit de blinde darm. Mest is niet alleen interes sant gezien vanuit voor gaand verhaal, soms is het een belangrijk hulpmiddel om te weten te komen wat een dier eet. Ga je bijvoorbeeld de af gebeelde spechte-uitwerpse- len drogen en dan onder zoeken, dan komen er hon derden, zeg maar duizenden koppen en andere restanten van mieren voor de dag. En ook resten van andere insec ten. Als je die resten op naam kunt brengen, weet je meteen wat zulke beeesten eten en zo nodig in welke verhoudingen. In vossekeutels kun je ha- Uitwerpselen zijn ook niet het einde, zoals u zelf kunt constateren: nog voor een koeievla goed en wel de grond bereikt heeft, zitten er al strontvliegen op: die brui ne, u kent ze vast. Waarom? In zo'n vlaai zit nog voe dingswaarde. Ze leggen hun eieren erin en hun larven hebben een onbezorgde jeugd. Zo ook de mestkevers en vele andere insecten. En wat zij niet nodig hebben of niet kunnen gebruiken, wordt benut door schimmels en bacteriën, die er op hun beurt weer wel bij varen. En hun afval tenslotte is weer mest voor allerlei planten: het gras zal weel deriger groeien waar eens een hoop lag. Ganzen die een wei afvreten, laten er bijna evenveel achter dan wat ze meenemen en zo kun je doorgaan. Als het gewas de stoffen heeft opgenomen is de kringloop weer rond. En zo hoort het ook: gebruiken en hergebruiken, niet ver bruiken, want dan bereik je eens het punt van uitput ting. En dan is de koek op. Paasei lintjestoernooi - De tennisclub Game'78 hield een paasei-lintjestoernooi, waar aan 56 leden meededen. Het toernooi dankt zijn naam aan het feit dat iedereeen die een lintje behaalde een hardge kookt paasei kreeg, terwijl ook de prijswinnaars uit handen van voorzitter Frans Stroob- and een groot chocolade-ei kregen. Er konden meer dan honderd hardgekookte eieren worden uitgedeeld. Uitslag van het toernooi: meisjes: 1. Isabel Schauwaert, 2. Daphne van Damme, 3. Ilse de Decke- re. Jongens: 1. Kjeld van de Vijver, 2. Edwin Martens, 3. Mario Bolssens. Dames: 1. Ine ke de Deckere, 2. Anja Ver- gauwen, 3. José Tuenter. He ren: 1. Leo van Hoye, 2. Walter van Tienen, 3. Frank van Campenhout. Bingo-avond - Op vrijdag 27 april houdt de Stichting Rol- lendriedaagse in zaal Dé Troubadour een bingo-avond. Er zijn heel wat prijzen te winnen. In de pauze wordt er gratis koffie en thee geschon ken met een stuk slagroom taart. Aanvang 20 uur. Muziekvereniging - De mu ziekvereniging Heikant heeft een druk weekeind voor de boeg. Zondag 29 april brengen de Heikantse muzikanten op uitnodiging een bezoek aan het Belgische Lokeren. Daar wordt een rondgang gemaakt op een plaatselijke buurtker- mis en verschillende horeca bedrijven worden met een be zoekje vereerd. Maandag 30 april (koninginnedag) wordt een rondgang gemaakt in Hulst. Gaaibolling - Maandag 30 april wordt in Herberg Osse nisse een gaaibolling gehou den door gaaibolclub De Dwarsliggers, aanvang 14.30 uur. Bingo - In verenigingsgebouw Hof Ter Nesse wordt vrijdag 27 april een bingo-avond ge houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het onderhoud aan dit gebouw. De avond is vrij toegankelijk en begint om half acht. Winnetou - Karabijnclub Winnetou hield in café Dallin- ga tweede paasdag een eier- schieting met een deelname van 44 schutters. Uitslag: top: Willy Aerens,-'rechter zij vogel en grootste aantal (4): Frank Aersen, beiden Beverschutters Gent; linker zijvogel: Etienne de Poorter van Monte Cristo Lembeke. HEIKANT - Bejaardenschieting 't Helleken Hellestraat, 43 schutters. Hoge vogel: P. de Jonghe, Heikant, eerste zij vogel: Alb. van de Bran den, Sint-Jansteen, tweede zij vo gel: Alb. van Himste, Hellestraat, meeste kleine vogels (4 stuks): Alb. van Himste, Hellestraat. Van onze correspondent GRAAUW - De door de Graauwse sportvereniging St.-Aloy georganiseerde Ron de van Nederland, gepland op 858 kilometer, bleek in werke lijkheid 880 kilometer te zijn. Omleidingen en processies in het katholieke landsdeel waren verantwoordelijk voor deze uitbreiding. Toch kende geen van de veertien deelne mers problemen mede door het ideale paasweer. Gestart op goede vrijdag 's morgens om zeven uur in de Graauwse Dorpsstraat, arri veerde de karavaan tweede paasdag om zes uur bij het sportcentrum St.-Aloy waar familieleden met de bloemen gereed stonden. „Een succesnummer", wist Leo Martinu, die zelf meereed en de route grotendeels uitge zet had. „Een voortreffelijke begeleiding van de dames De Pooter en De Witte en chauf feur Jan de Feyter die de spe cial car vol met reserveonder delen door Nederland loodste. Voor die vent neem ik mijn pet af want vergeet niet dat we de vrijdag om zeven uur vertrok ken en pas om kwart voor acht in onze eerste etappeplaats ar riveerden en dit met een slak- kegangetje van 25 a 30 kilome ter door het druk bevolkste deel van Nederland". Als mecaniciën hoefde hij overigens zelden in actie te ko men want slechts zeven lekke banden was alles wat de kara vaan in de vier dagen over kwam. Voor de begeleiding droegen Otto de Waele en Pe ter Poppe zorg. Voor vijf van de veertien dapperen was deze tocht een laatste test voar de 1450 lange tocht Lourdes- Graauw die binnenkort op het programma staat. Dit vijftal bestaat uit Stan Brooymans, Jo Smit, Jo de Pooter, Leo Martinu en Willy Poppe. T

de Stem | 1984 | | pagina 15