UITBLAZEN Taiwan blijft fundamenteel obstakel Iraanse dreiging noopt Golf tot islamisering WERK Geertse gesol m Bloedeloos geweld REAGAN DEZE WEEK NAAR CHINA BEStem coiv Brasilia 'belegerde vesting' Compagnons WOENSDAG 25 APRIL 1984 ■ACHTERGROND5 I Js gebroken 2 miljard Kernafval Koeweit Praktijk WOENSDAG 25 API Belg cel in na strijken be taaipasjes 'Zaak bloedt dood WIM KOCK Dit waren nu model- paasdagen. Zó uit een roman van de Bouquet-reeks gehaald. Verliefde verpleegsters- weer. Weer om met jube lend hart naast de pas ver worven dokter in een open two sealer door het zon overgoten landschap te rijden, naar een plek waar ze nog lang en gelukkig zou kunnen leven. Het was ook file-weer. Achthonderdduizend vreemde lingen over de vloer. Aan Am sterdam ligt het niet. Daar laat men geen middel onbenut om de toeristen af te schrikken. HUI Street Blues was er niks bij, zei een politieman van het bu reau Warmoesstraat. Het re gende er aangiften. Opengebro ken auto's - vooral Duitse, zo lees ik - gestolen radio's, caset- tes, camera's, 35 kilo babi pan gang! er werd geroofd en gerold alsof het na Pasen effec tief verboden zou worden. En het was gekken-weer. Dat ondervonden de schietgra ge helden van The A-team, die bijna niet meer uit hun helicop ter durfden komen omdat de door de TROS opgejuinde jeugd van Nederland hen tel kens onder de voet dreigde te lopen. Ook de thuiszittertjes moes ten eraan geloven. Dertig mi nuten zendtijd voor het voeden van de kift op de gelukkige dondertjes die de drie helden in de studio live aan de tand mochten voelen. Zeven dagen zijn ze bezig aan de opnamen van één aflevering, vertelde Mad Murdock, die godzijdank niet echt gek bleek te zijn. Ze ven dagen van twaalf tot der tien uur. Het is bijna niet te ge loven want elke aflevering van the A-Team is een herhaling van de voorgaande. Alleen het decor wisselt. De zichtbaar vermomde ko lonel ontmoet een hulpbehoe vende. Trekt de kolonel, tijdens het daarop volgende gesprek waarin de hulpvrager zijn pro bleem uiteenzet, de pruik af dan weet de kijker dat er hulp geboden gaat worden. Voordat het tot een eerste treffen van A- Team met misdadigers komt, zien we eerst nog de klachten van de hulpbehoevende in beeld gebracht. Potige kerels met ongure koppen proberen met intimidatie en geweld een brave Amerikaan - zwart, inva lide, arm, oud of anderszins zwak - van zijn broodwinning te beroven. Precies wetend hoe de vork aan de steel zit, volgen we het A-Team op zijn eerste missie tegen de misdaad. Dit eerste treffen verloopt in zover re onbeslist dat de leden van het A-Team geen haar is ge krenkt en de bad guys hun lesje niét hebben geleerd. Je krijgt dan een staaltje herbewapening te zien. Die van de tegenpartij moet vermoed worden, maar het A-Team zelf zien we aan het werk. Terwijl de tune van de serie klinkt zie je bezige handen allerlei onduide lijke zaken aan elkaar lassen, schroeven en smeden. Pijpen, stangen, platen, kamwielen, klinknagels. Het resultaat is vrijwel altijd weer een soort strijdwagen met een bepantse ring die zelfs niet tegen een vo- gelpik-pijltje bestand lijkt te zijn. Filosofie Het finale en beslissende ge vecht, met het geratel van auto matische handvuurwapens en het dreunen van ontploffende dynamiet-staven, verloopt stee- vast wat onoverzichtelijk. Net voetbal op televisie. Actiebeel- den, maar geen overzicht. immuunininn Auto's vliegen met hoge bogen over de kop, helicopters slaan te pletter tegen rotswanden. De onsterfelijkheid van de filmheld - good of bad guy neemt verba zingwekkende proporties aan. Er gaat nooit iemand dood en er raakt zelfs niemand gewond. Een paar weken geleden nog vlogen er drie van die helden met een helicopter tegen een bergwand. Heli in de fik, in een bal van vuur van de helling naar omlaag rollend. Geheel volgens verwachting kropen de inzittenden beroet en hijgend, maar ongedeerd uit de vlam mende wrakstukken. Per aflevering twee orgiën van geweld waarbij geen bloed vloeit. De eerste als opwarmer, de tweede als climax. Daar moet een filosofie achter zitten. Dat blijkt ook het geval te zijn. De producer Stephen Cannell heeft het een van de ochtend bladen uitgelegd: „Het moet onecht zijn en bizar. Het is een stripverhaal (Vandaar B.A.'s filmvocabulaire dat met Waaaauwh! al vrijwel is uitge put). Kinderen zien het verschil tussen deze fantasierijke avon turen en echt geweld heus wel." Afgezien van het altijd weer zeer humoristische slot - er zijn drie varianten: Murdock die een ingebeeld dier toespreekt, B A. die Murdock achterna zit en Face die afscheid moet ne men van een mooie meid - ein digt de aflevering met de over meestering van het boeventuig. Met verslagen gezichten staan de hardleerse deugnieten te wachten op hun lot. Ja, waar wachten ze eigenlijk op? Op de politie waarschijnlijk. Maar af gezien van de Militaire Politie die het A-Team nu en dan op de hielen blijkt te zitten, zie je nooit een agent van politie in de serie. Robin Hood Het ontbreken van politie is niet alleen kenmerkend, maar waarschijnlijk ook voorwaarde. Waar politie is bestaat geen be hoefte aan A-teams. Waar A- teams nodig zijn schiet de poli tie blijkbaar tekort. Daarom lijkt de serie wel te passen in een tijd waarin zoveel mensen aan beide zijden van de Atlan tische Oceaan redenen menen te hebben om te veronderstel len dat de politie hen niet af doende beschermen kan. The A-Team is dus de zo veelste, maar wel zeer eigentijd se, variant op het oude Robin Hood-thema. De buiten of bo ven de wet opererende held die het opneemt voor de zwakke die van de wet ook niets meer te verwachten heeft. Onzin? Het enige ochtend blad dat geen tittel of jota wijdt aan het chaotisch verlopen be zoek van B.A. en consorten aan ons land, bevat een stukje dia loog tussen een politieman en een bestolen Amsterdamse. Ze huilt en zegt: „ik woon al vijf entwintig jaar in Amsterdam, maar dit is me nog nooit over komen." „Is dit de eerste keer?" vraagt de politieman, „nou, wat klaagt u dan?" T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag-van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlffplstioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zullen Taiwan niet de rug toe keren om de banden met China aan te halen. Dit is de duidelijke bood schap van de Ameri kaanse president Ronald Reagan aan de voor avond van zijn bezoek aan China dat morgen begint. Tijdens het zesdaagse bezoek zal hij voorna melijk spreken over gunstiger voorwaarden voor handelsbetrekkin gen tussen beide landen en investeringsmoge lijkheden voor Ameri kaanse bedrijven in Chi na. De president zal een belas tingakkoord en een verdrag over culturele, wetenschap pelijke en sport-contacten ondertekenen. Voorts spreekt hij met de Chinese leiders over de verlenging van het graanakkoord, dat in decem ber van dit jaar afloopt, en onderhandelt hij over de sluiting met Peking van een verdrag inzake kernenergie. Behalve de uitbreiding van de wederzijdse handelsbe trekkingen zal Reagan ook internationale vraagstukken en een betere militaire sa menwerking met de Volksre publiek ter tafel brengen. Op die manier zouden de twee landen het hoofd kunnen bie den aan de steeds groter wor dende aanwezigheid van de Sowjet-Unie in het gebied van de Stille Oceaan, zo meent men in Washington. Peking lijkt, blijkens re cente publicaties, echter niet bereid daarop in te gaan. Een dergelijke samenwerking maakte oorspronkelijk wel deel uit van de toenaderings politiek van de twee landen, maar Peking kwam daar twee en een half jaar geleden van terug. Het wilde een neutrale positie handhaven en ging zich meer en meer identificeren met de Derde Wereld. De reis van Reagan naar China komt twaalf jaar na het bezoek aan dat land van president Richard Nixon in 1972. Na jaren van vijandig heid tussen Peking en Wash ington werd toen het ijs ge broken, waardoor China nog verder van de Sovjetunie kwam te staan dan het toen al stond. De Chinees-Amerikaanse relaties verkoelden de afge lopen jaren echter aanzien lijk, onder andere wegens de kwestie-Taiwan, Ameri kaanse restricties op de im port van textiel uit China en - TV, Aan de vooravond van zijn bezoek aan China neemt president Reagan met zijn vrouw een ontspannen duik in de Paci- fische golven van Hawaii. - fotoap beperkingen op de uitvoer van technologie. In mei 1983 werd weer enigzins een keer punt zichtbaar, toen de VS verklaarden versoepelende maatregelen tegenover Chi na te zullen nemen, met na me wat betreft de levering van hoogwaardige Ameri kaanse technologie. Ruim een half jaar later, in januari van dit jaar, teken den Reagan en de Chinese premier, Zhao Ziyang, een verdrag voor industriële en technologische samenwer king. Sinds het bezoek van China's sterke man Deng Xiaoping, begin 1979, aan de VS was Zhao Ziyang de hoogste vertegenwoordiger van de Volksrepubliek die de laatste jaren zijn opwachting maakte in Washington. Het in Peking door Reagan te tekenen belastingakkoord, dat vorige maand werd be reikt tijdens een bezoek aan China van de Amerikaanse minister van financiën Do nald Regan vormt een ver dere stap in de richting van nauwere betrekkingen. Het heeft tot doel de mogelijkhe den voor investeringen dooi» Amerikaanss» bedrijven in China te verbeteren door het probleem van dubbele belas ting voor Amerikaanse on dernemingen uit de weg te ruimen. Chinese en Ameri kaanse bedrijven worden bo vendien gestimuleerd in 'joint ventures' te gaan sa menwerken. Tegen het einde van 1983 hadden Amerikaanse bedrij ven voor 2 miljard gulden in China geïnvesteerd en had den zij 21 joint ventures in China, aldus een functionaris van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse han del. Dit is 11 procent van de 188 joint ventures die China met buitenlandse onderne mingen heeft. De Ameri kaanse en Chinese bedrijven werken voornamelijk samen op het gebied van machines, motorvoertuigen, textiel, me dicijnen en drukwerk. China wil ook meer buitenlandse steun voor olie-exploratie in zee, kolenmijnbouw en het opzetten van elektrische cen trales. Tot nu toe is echter nog geen olie gevonden en de steenkolenindustrie heeft te lijden onder dalende prijzen op de wereldmarkt. Een essentiële voorwaarde voor betere handelsbetrek kingen is de bescherming van investeringen van Ame rikaanse bedrijven in China. Onderhandelingen hierover zijn echter vastgelopen. Rea gan geeft de voorkeur aan meer particuliere Ameri kaanse investeringen in Chi na boven leningen van de Amerikaanse regering tegen lage rente die Peking zou willen. Verwacht wordt dat hij deze voorkeur ook tijdens zijn bezoek naar voren zal brengen, maar het ziet er niet naar uit dat hij met de Chi nese leiders tot een akkoord zal komen. Een belangrijk punt van wrijving daarbij is de Amerikaanse wet op de buitenlandse hulp, die China indertijd op één hoop heeft gegooid met Moskou en an dere landen van het oostblok, waardoor zij geen goedkope Amerikaanse leningen kun nen krijgen. Ondanks protes ten van China is deze wet on veranderd gebleven. De Verenigde Staten zijn er tot dusver niet in geslaagd de nog openstaande vragen in verband met het nage streefde verdrag met China over vreedzaam gebruik van kernenergie uit de weg te ruimen. Een verdrag over nucleaire samenwerking moet Amerikaanse bedrijven in staat stellen kernreakto- ren en nucleaire technologie te leveren aan China. Daar zullen miljarden guldens mee zijn gemoeid. De besprekingen liepen tot nu toe vast op de Chinese weigering Amerikaanse con trole toe te laten op het op werken voor vreedzaam ge bruik van kernafval, zoals door de Amerikaanse wetge ving wordt bepaald. Wash ington eist dit om te voorko men dat opgewerkte nucleai re brandstof voor militaire doeleinden wordt gebruikt. Ook willen de Amerikanen niet dat China hiermee ande re landen helpt kernwapens te maken. Hoewel de Volks republiek inmiddels wel per 1 januari van dit jaar is toe getreden tot het IAEA, het Internationale agentschap voor atoomenergie in Wenen, geeft dit de VS nog niet de nodige garanties. In Peking werden vorige week door Amerikaanse des kundigen onderhandelingen gevoerd over een verdrag voor nucleaire samenwer king, maar er zijn nog geen aanwijzingen dat dit zal lei den tot het sluiten van een akkoord door Reagan tijdens zijn aanstaande bezoek. In de relatie Peking- Washington blijft overigens de Taiwan-kwestie een fun damenteel obstakel. Peking beschouwt de eilandstaat als een opstandige provincie en wapenleveranties aan Tai- peh als een inmenging in zijn binnenlandse aangelegenhe den. De Chinese autoriteiten hebben onlangs weer te ken nen gegeven druk op Wash ington te zullen uitoefenen om de wapenleveranties aan Taipeh te staken en dat deze kwestie niet over het hoofd gezien kan worden in de ont wikkeling van betere betrek kingen tussen China en de VS. Washington stelde daar te genover dat het woord over deze zaak aan Peking is. Reagan heeft duidelijk ge maakt dat hij zijn afspraken met Taipeh zal nakomen en dat de problemen door de Chinezen onderling dienen te worden opgelost. Om aan de eisen van de Volksrepubliek tegemoet te komen onderte kenden de VS in augustus 1982 evenwel een gezamen lijk communiqué met Peking, waarin zij beloven de wa pensleveranties aan Taiwan, „geleidelijk te verminderen". Peking lijkt nu deze afspraak met Washington in twijfel te trekken. Voor Reagan is het belang rijk dat in Peking goede re sultaten worden geboekt met het oog op zijn beoogde her verkiezing als president in november aanstaande, al spreekt Washington officieel tegen dat de president zijn China-reis in de campagne zal gebruiken. Van onze redactie buitenland BRASILIA De Brazj. liaanse regering heeft gisteren de twee univer siteiten van de hoofd, stad Brasilia gesloten naar aanleiding van stu dentenbetogingen ten gunste van rechtstreek- se verkiezing van de op. volger van president Joao Figueiredo. Aan de vooravond van dag - vandaag - waarop hei uiterst belangrijke debat plaatsheeft over een door oppositie ingediend amende ment dat streeft naar ontbin- ding van het kiescollege presidenten kiest, is strenge militaire censuur ingesteld om te voorkomen dat het de bat rechtstreeks wordt uitge- zonden en kan worden volgd door de 131 miljoen Brazilianen. Generaal Newton Cruz, ds militair-gouverneur van Brasilia en de 10 aangrenzen de steden die onder de cen suur vallen, heeft beschikt dat alle radio- en televisie- verslaggeving over de grond wetsamendementen en nood maatregelen aan censuur moet worden voorgelegd. Kolonel Antonio Fernan- des Neiva, de nationaal-di- recteur voor communicatie, verklaarde dat aan verslag geving voor het buitenland geen beperkingen zouden worden gesteld. De veiligheidsmaatregelen in verband met het debat zijn verscherpt. Op de wegen naar de hoofdstad en in de stad zelf zijn wegversperrin gen opgeworpen en de politie controleert de papieren van allen die per vliegtuig arri veren. Generaal Cruz zei dat de controle was ingesteld om diegenen tegen te houden die geen ander doel hadden om naar Brasilia te komen dan om parlementsleden onder druk te zetten en de vrije uit oefening van de wetgevende macht in gevaar te brengen. Leden van de regerende sociaal-democratische partij PDS die met de oppositie wil len meestemmen, hebben het vertrouwen uitgesproken dat het amendement in het Huis van Afgevaardigden zoal niet in de senaat zal worden aangenomen. President Figueiredo heeft gewaarschuwd dat recht streekse verkiezingen een linkse president aan de macht zouden kunnen bren gen en leiden tot de omstan digheden die heersten in 1964. toen het leger ingreep en de burgerregering ten val bracht. DE HAAG (ANP) - Sa- oedi-Arabië en zijn olie rijke buurlanden aan de Perzische Golf zijn kort geleden overeengeko men de islamitische Hei lige Wet (Shari'a) bin nen een tijdsbestek van vijfjaar door te voeren. Dat betekent dat islamiti sche gebruiken als de dood straf door steniging voor overspel, het amputeren van handen voor diefstal, het verbod op het nuttigen van alcoholische dranken en het verbod op het heffen van rente bij wet zullen moeten worden geregeld. Waarnemers zijn van oor deel dat dit alles te maken heeft met een poging van de Arabische Golfstaten het ge vaar te bezweren van de re volutionair shi'itische islam, die sinds februari 1979 in Iran aan de macht is. Niet alleen een dreigende militaire overwinning van de shi'itische Iraniërs op de soennitische Arabieren in Bagdad heeft de Golfstaten op politiek eri defensiegebied dichter bij elkaar gebracht. Er waren de afgelopen jaren verschillende verontrustende erupties van islamitisch re volutionair activisme op het Arabisch schiereiland. Tien maanden na de om verwerping van de pro-wes terse Pahlawi-monarchie in Iran deed een opstand van orthodox-islamitische be- doeïnen de Saoedische troon wankelen. Op 20 november 1979 bezetten een paar hon derd leden van de Oteiba- stam, één van de belangrijk ste pilaren van de Saoedische dynastie, de grote al- Haram moskee van Mekka uit pro test tegen de „onislamitische, decadente" levenswandel van de Saoedische prinsen. De rebellie kon pas na een paar dagen en ten koste van enkele honderden worden neergeslagen. In Bahrein, waar naar schatting 60 tot 70 percent de shi'itische versie van de is lam aanhangt terwijl de re gerende familie Khalifa soennitisch is, werd op 13 de cember 1981 een poging tot staatsgreep onthuld. De 73 gearresteerde islamitische militanten waren afkomstig uit Bahrein, Saoedi-Arabië, Koeweit en Oman. Volgens het hooggerechtshof van het emiraat waren de samen zweerders in Iran opgeleid en werd de operatie door Tehe ran gefinancierd. De 'Kho- meinisten' zouden op 16 de cember, de nationale feest dag van Bahrein, een coup hebben willen plegen om het Golfstaatje te veranderen in een islamitische republiek. Ook Koeweit kreeg de re kening gepresenteerd voor zijn 'on-islamitische' beleid. Op 12 december vorig jaar ontploften bommen bij Ame rikaanse en Franse doelen waardoor zes mensen om het leven kwamen en een zeven tigtal verwondingen opliep. Tien verdachten zouden heb ben bekend lid te zijn van de verboden Iraakse shi'itische organisatie Al Dawa, die haar hoofdkwartier in Tehe ran heeft. Saoedi-Arabië, waar de orthodox-islamitische bewe ging der Wahhabisten is ont staan, heeft sinds het ge slacht van Ibn al Saud in 1901 aan de macht kwam de sha ri'a als wet aanvaard. Het door de Saoediërs aangehan gen Wahhabisme, dat zaken als roken, musiceren, dansen, koffie drinken enzovoorts als on-islamitisch verbood, ver waterde echter in de loop der jaren steeds meer. Saoedi- Arabië, de bakermat van de islam en het land van de hei lige bedevaartplaatsen Mek ka eri Medina, houdt er al ja ren een westers banksysteem op na dat geheel wordt geleid volgens kapitalistische be ginselen. Het rechtsysteem in de overige Golfstaten is gro tendeels van westerse snit. Het geheel van islamiti sche wetten (shari'a) is geba seerd op de in de Koran gege ven voorschriften en instel lingen van de profeet Mo hammed. De wetten spreken zich uit over sociale, econo mische, en politieke aangele genheden en zijn bedoeld om het welzijn van elke moslim te bevorderen. Het islamiti sche recht is naar zijn forme le karakter een plichtenleer, die aangeeft welke handelin gen verplicht, aanbevelens waardig, onverschillig, af keurenswaardig of verboden zijn. Islam betekent letterlijk 'overgave' aan Allah. Voor een moslim is de islam'echter meer dan een godsdienst. Het is een levenswijze waarin de godsdienstige rituelen een belangrijke plaats innemen. Op de bijeenkomst die kortgeleden in de Saoedische hoofdstad Riyad werd ge houden besloten de aanwezi ge ministers een commissie in het leven te roepen van drie in aanzien staande ula- ma (religieuze geleerden) die moet onderzoeken hoe de be staande wetten moeten wor den aangepast aan de shari'a. Hun aanbevelingen zullen worden voorgelegd aan een raad van zes ulama, één uit elk van de aangesloten lan den van de Samenwerkings raad van de Golfstaten - Koeweit, Saoedi-Arabië, Bahrein, Verenigde Arabi sche Emriraten, Oman en Qatar. Daarna zullen de mi nisters van justitie bijeenko men om de aanbevelingen van die ulama te bekrachti gen. Ofschoon sommige aspec ten van de shari'a kracht van wet hebben in Saoedi-Arabië - zoals het amputeren van handen bij dieven - en in mindere mate in de andere Golfstaten, zal het niet een voudig zijn de huidige, histo risch gegroeide, praktijk aan te passen aan het islamiti sche wetssysteem zoals het idealiter zou moeten zijn. In Saoedi-Arabië wordt bij voorbeeld wel strikt de hand gehouden aan de strenge scheiding tussen mannen en vrouwen in het openbaar en het staken van elke zakelijke activiteit tijdens de voorge schreven gebedsperioden, vijf maal per dag. Bovendien worden straffen in het open baar voltrokken, meestal na het wekelijkse vrijdaggebed. Alcohol is verboden in het Saoedische koninkrijk, maar uit de gegevens van het mi nisterie van binnenlandse zaken blijkt dat 30 percent van de vonnissen, of meer dan 14.000 strafrechtzaken, in 1982 betrekking had op over treding van het acoholver- bod. De Bahrein-eilanden, die een grote westerse kolonie herbergen, gebruiken gedeel ten van de shari'a op terrei nen als het familierecht, maar de staat geeft de bevol king aanzienlijk meer vrij heid dan de andere Golfsta ten. Bahrein is de enige Ara bische Golfstaat waar alco hol niet is verboden en vrou wen hebben er vrijwel de zelfde rechten als mannen. In het kleine olierijke Koe weit is de shari'a ook beperkt tot familie-aangelegenheden ondanks herhaald aandrin gen van de ulama en funda mentalistische moslims om de Heilige Wet in al zijn as pecten toe te passen. Om re volutionair-islamitische uit barstingen zoals in Iran te voorkomen, zijn de autoritei ten in Koeweit er al toe over gegaan het openbare leven meer te reglementeren naar de letter van de Koran en de islamitische traditie. Vorig jaar werd het verbod op het nuttigen van alcoholische dranken, dat sinds het einde van de jaren zestig van kracht was, ook van toepas sing verklaard op het buiten landse corps diplomatique in Koeweit. In de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), een welva rende federatie van zeven emiraten, mogen de moslims officieel geen alcohol drin ken, maar in de hotels van de VAE wordt dit verbod vaak overtreden. Het doodstenigen van overspeligen is in de VAE-wetgeving opgenomen, maar het staatshoofd, sheik Zayed bin Sultan al-Na- hayan, heeft tot nu toe ver hinderd dat deze straf tenuit- voer werd gebracht. In Qatar worden zweep slagen niet in het openbaar toegediend en volgens de autoriteiten wordt bij het uitvoeren van de straf reke ning gehouden met de ge zondheid van de veroordeel de. En overspeligen krijgen er geen stenen naar hun hoofd maar met de zweep en dieven moeten achter de tra lies in plaats van het islami tische amputeren van één beide handen. Een van de functionarissen die bij het beraad in Riyati aanwezig was gaf al toe da' de rechtssystemen op bet Arabisch schiereiland zeer divers zijn. „Onze wereld - zeer gecompliceerd gewor den. Het toepassen van d{ shari'a op het dagelijks lev® is zo ingewikkeld dat W misschien meer dan vijf ja® gaat duren voor er enige uni formiteit zichtbaar wordt zo zei hij. Rot hav 4ba ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft dinsdag de 39-ja rige Belg I.L. voor het vervalsen van giropas jes en girobetaalkaar ten en het hiermee op grote schaal kopen van goederen, veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. Tegen de man was één jaar en drie maanden celstraf geeïst. De Belg had met een strijkbout de namen uit de gestolen pasjes ver wijderd en deze voor zien met plakletters van andere. Op enige af stand waren ze niet van echt te onderscheiden. Afgelopen januari wer den hiermee vijf En- schedese winkeliers voor een bedrag van twintigduizend gulden opgelicht. Twee handlangers van de Belg, de 28-jari- ge K.B. en de 39-jarige F.M. uit Enschede, wer den conform de eis eveneens veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. PGEM DE Provinciale Gelders Energie Maatschappij PGE wil de komende vier jaar ee bedrag van 1,2 miljard gulderi investeren. Indien dit jaar wordt besloten tot ombouw van de Flevo-centrale bij Le lystad op kolenstook, komt daar nog eens een bedrag van 600 miljoen gulden bij. Van onze redacti DEN HAAG - Het liberale dinsdag bij de behandeling va Zaken stevige kritiek geuit op de kabinetten met de organisat Volgens Geertsema is de BB er al sprake is van een doeltr rampenbestrijding. Indien zie ramp zou voordoen, is het hoog zou kunnen en bovendien zijn d ten gaan overnemen daartoe n~ Volgens Geertsema is het ge n°g getroffen moeten worden o te heffen. Aan staatssecretari 'andse Zaken legde Geertsema staatssecretaris deze gang van oï is de enige motivering van di ®tZORGDHEID om de veiligheic en die in verwijven heeft d ''erst terughoudend doen reagt jbische ambassade in Londen v i 'len mensen gewond. Zondac t/iriatieke betrekkingen verbrol ysworden dat er met Libië's ste eneuze onderhandelingen gevi n ar tegen alle bewijzen in gla ysensceneerd is door de Engelst „Dit krankzinnige verhaal staat r ssische partij-orgaan. Moskou in loc11 de kant van die 9evaar|ijk opn h aan de macht is gekome ?ai? 9eregisseerd. Moskou k *en met Gaddafi, maar dat gebi |9®ne- Over dit compagnonsc! kinn zitn vele aanwijzingen, di 9en heeft naar de IRA (Iers* PLO- Woat<ï?rr"Tland0's' en uiterst lin terso sland- Als het er°P aan' wereld te ontwrichten zijn van hun'vrienden. wcr keuze Het wordt langzamerhand tijd nesten niet weerloos aan he dale racdt ligt in de Libische o feld escaPades kan financieren. Drnh?een olie meer van Libië zoi Want?1 en komen. Het westen k; olie is geen schaars artikel n

de Stem | 1984 | | pagina 2