Gaddafi schikt zich in verbreken band Fokker komt uit het dal Graffiti-kunstenaar moet straf uitzitten wegens beschadigingen EZAGHEBBEND MILITAIR TIJDSCHRIFT NATTE VOETEN IN AMSTERDAM Politie O-Brabant rolt hasjlijn op naar Kopenhagen BEKENDMAKING Hardhandige hockeyers Arbiter belaagd Zeeland moet zuinig zijn op open ruimte l'eel overtredingen bij vakantieverkeer Basketballers hoog verzekerd DUITSLAND WIJST MAN UIT AAN ZWITSERLAND DM?: EINDE IUN UITTOCHT [Veroordelingen [na verzoeken |om emigratie [Kamerleden: [5 mei volgend [jaar een dag llater vieren [Tentenkampen Pogen niet in F oensdrecht Merijntje Libië helpt met ontmantelen ambassade piet klerkx ©IPiTOL VIER MENSEN AANGEHOUDEN WINST DIT JAAR OP PEIL WOENSDAG 25 APRIL 1984 BINNENLAND 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant" Eindredactie: Chris van Nijnatten utfen tijd IplM TE LEZEN? I „rgeei dan "let do Kieinlies" door to ion. Er staat vast iets |„,n uw gading bij. look vandaag DE STEM ||24ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Lossejiun^ ItKECHT (ANP) - Veel automobilisten met een caravan achter |lun auto rijden veel te hard. Tijdens een fotoradarcontrole op de rijkswegen rond Utrecht Left de politie 75 forse snelheidsovertredingen vastgesteld. T Bi] de controle zijn ook autobussen en vrachtwagens met aan- Ltiger 'geflitst', die evenmin als auto-caravan-combinaties ■Harder mogen rijden dan 80 kilometer per uur. i De hoogste snelheid had een auto met caravan, die 121 kilome ter reed, volgens een politiewoordvoerder een 'levensgevaarlij- v snelheid. Een vrachtwagen met aanhanger werd gesnapt op ■01 snelheid van 108 kilometer, terwijl de snelste autobus een ■taart van 98 kilometer per uur had. mers voor de fakkelloop naar Los Angeles maar liefst 3000 dollar - 9000 gul den - per strekkende kilo meter berekend aan geïn teresseerde sponsors. Het is bekend, Amerika nen hebben een neus voor het maken van geld, gevoel voor stijl hebben ze door gaans iets minder. Maar als je daar kwaad om bent, hoef je niet de hele pers met je chagrijn op te zade len. Zeker in Griekenland moeten ze dat begrijpen. Want het is toch de Griek se mythologie, waarin het gebruikelijk leek de boo- schappers van slecht nieuws maar meteen om te brengen. bij de hockey-interland tussen wereldkampioen Pakistan en de Sovjet- Unie (4-1) is het afgelopen vrijdag in Islamabad tot forse ongeregeldheden ge komen. Tijdens de wed strijd kwamen vijf jonge ren uit Afghanistan het veld op met een vlag van de Sovjet-Unie. Het protest tegen de Russische inter ventie in het buurland van Pakistan eindigde met het aan flarden scheuren van het rode dundoek. De Pa kistaanse spelers ransel den, als antwoord op het incident, de jeugdige de monstranten van het veld. Drie jongemannen werden gearresteerd. Twee vlucht ten met succes. Dat de voetbalvereniging Philippine opgescheept zit met enkele fanatieke sup porters ondervond scheids rechter Goossen aan den lijve. Hij werd na afloop van het duel Philippine- Terneuzen door een over verhitte aanhanger van de thuisploeg letterlijk en fi guurlijk op de hielen geze ten. Een gezwollen enkel was het resultaat van een korte schoppartij toen de man in het zwart het veld verliet. Ondanks dat sommige bestuursleden - zij voelden de spanning aan de zijlijn onder sommige supporters goed aan- voor begeleiding van Goossen hadden ge zorgd, kon het incident toch plaatsvinden. Goos sen, die na afloop van het gebeurde met een zak ijs op de geraakte enkel zat bij te komen van de schrik, deed direct aangifte bij de plaatselijke politie. Deze spoorde de dader betrek kelijk snel op. DE Amerikaanse Basket bal Bond heeft de 72 spe lers, die deel uitmaken van de voorlopige selectie voor de Olympische Spelen m Los Angeles, bij de Britse maatschappij Lloyds voor een bedrag van ongeveer 700.000 gulden per speler laten verzekeren tegen eventuele blessures tijdens het trainingskamp in Bloo- mington. De twaalf spelers, die la ter worden uitverkoren hun land in Los Angeles te vertegenwoordigen, zün voor bijna drie mil)0®11 gulden per persoon verze kerd. De Amerikaanse bond is tot deze maatrege len overgegaan omdat de meeste spelers na de Spe len professional zullen worden. Van onze redactie buitenland ZtJRICH - Harald Naegeli, een 44-ja- rige Zwitserse psycholoog en graffiti pionier, is gisteren door West-Duits- land aan Zwitserland uitgeleverd om negen maanden gevangenisstraf uit te zitten. De man wordt beschadiging van eigendommen verweten. Naegeli moet tevens een kleine 140.000 gulden betalen om de kosten te dekken van het verwijderen van ruim duizend bi zarre graffiti-tekeningen die hij op gebouwen in Zurich aanbracht. De zaak tegen Naegeli, beter bekend als 'de spuitbus van Zurich', was aanlei ding tot wilde debatten. Kunstenaars, schrijvers en mu seumcuratoren beschuldigden de Zwitserse justitie ervan de creativi teit te beteugelen. Naegeli wist bijna een jaar lang zijn spuitkunst uit te oefenen zonder dat de politie erin slaagde hem aan te houden. In de zomer van 1979 werd hij echter geïdentificeerd. Naegeli's graffiti was het onder werp van tenminste twee boeken waarin zijn werk werd vergeleken met prehistorische grottekeningen. Ongeveer 200 huiseigenaren dienden echter aanklachten tegen hem in. Naegeli werd afgelopen augustus gearresteerd bij de Duits-Deense grens. Iran werkt aan atoombom I "an onze redactie buitenland jöOST-BERLIJN - Verschei dene Oostduitsers zijn gear- I resteerd en veroordeeld na om ['«stemming tot verlaten van [het communistische land te [hebben gevraagd. Dat is gisteren uit betrouw bare bronnen vernomen. Dit |:ou zijn gebeurd nadat zij |iaartoe tevens de permanente [Westduitse vertegenwoordi ging in de Duitse Democrati- Ische Republiek hadden be- [zocht. De veroordeling van een lOostduitser werd vernomen in [kerkelijke kringen in Berlijn. t ging om de vroegere pre- lïkant die door een rechtbank InPankow tot een celstraf van In maanden is veroordeeld. 1 Niet alleen in Oost-Berlijn, liaar ook uit Dresden, Halle fin Weimar werden arrestaties |{emeld als onderdelen van [•vat een poging scheen om de Ivloed van verzoeken om emi- lgratie in te dammen. I Van onze redactie binnenland éden haag - De Tweede-Ka- [aerleden Schutte (GPV) en [Fiber (CDA) hebben premier [lubbers schriftelijk gevraagd |im bevrijdingsdag in 1985 niet |lt vieren op zondag 5 maar op [maandag 6 mei. Zij dringen daarop aan om [alle groeperingen in de sa- [menleving in het hele land de [lans te geven aan de festivi- leiten deel te nemen. Het Rotterdamse sportpa leis Ahoy is zowel op 5 als op 6 |»ei 1985 voor dat doel be- zo signaleren de Kamerleden. Bovendien heeft [fet Nationaal Comité Herden- Itóng Bevrijding al te kennen [vgeven dat het de voorkeur [seeftaan de maandag. 5°ensdrecht De vre- sisgroepen die begin juni lie Poorten van de vliegbasis [Hoensdrecht willen blokke krijgen van B en W geen |l(*stemming hun tenten in de «meente op te slaan. 1,™' gemeentebestuur van 'oensdrecht voelt er niets |j°or om indirect mee te wer- er' aan het voeren van illega- acties. Met de gewijzigde Politieverordening in de hand, [Kenen b en w de tentenbou- "'ers tegen te kunnen houden. Dat blijkt uit een verklaring e burgemeester mr. j. de l^êuw gisteravond aflegde i huens de raadsvergadering. Hebben ze een kladderaar bij de kladden Van onze redactie buitenland LONDEN - Iran werkt aan een eigen atoom bom. Binnen twee jaar kan het bewind in Te heran er over beschikken. i Dat is de essentie van een artikel in het jongste nummer van het gezaghebbende militaire vaktijd schrift Jane's Defence Weekly. Het blad haalt persbe richten aan uit de Perzische Golf waaruit zou blijken dat de produktie van de Iraanse atoombom „in de laatste fase" gekomen is. gekomen dat Amerikaanse sa tellieten foto's hebben overge seind die bevestigen dat Iran haast maakt met de bouw van de centrale in Boushahar. Iran is met Irak al meer dan drie jaar verwikkeld in een afmattende oorlog. Volgens het tijdschrift heeft Teheran er tegen geprotesteerd dat Iraakse strijdkrachten een aanval hebben gedaan op de in aanbouw zijnde kerncentrale. Irak zou in het verleden ook bezig zijn geweest met de pro duktie van een atoombom. In 1981 vernietigden Israëlische straaljagers een in aanbouw zijnde reactor in Irak. Ver moed werd dat deze reactor een belangrijkse schakel was in de Iraakse atoombom-stra tegie. Vorige maand sloot Irak een contract met de Sovjetunie om de mogelijkheden te on derzoeken voor de bouw van een kerncentrale. LONDEN/ TRIPOLI De drie Libische functionaris sen, die moeten helpen bij het vertrek van de Libiërs in het belegerde 'volksbureau' in Londen, zijn gister avond in Groot-Brittannië aangekomen. Politiewagens omsingelden het toestel onmiddellijk na aankomst. De Libiërs werden in een konvooi van politie auto's weggebracht. Engeland wees gisteren de leider van een Libisch revolu tionair studentencomité uit. Dat comité had in februari de Libische ambassade in Londen overgenomen en zou opdracht hebben gegeven voor het uit voeren van bomaanslagen op tegenstanders van de Libische leider Gaddafi. Het ministerie van Binnen landse Zaken maakte bekend dat de man 's middags op het vliegtuig naar Tripoli was ge zet. De man, Gaddafi's 'per soonlijke vertegenwoordiger' in Engeland, was niet in de ambassade toen daar verleden week dinsdag geschoten werd op een anti-Gaddafi-demon- stratie, waarbij een Britse po litieagente werd gedood. De nu uitgewezen Libiër leidde de 'overname' begin dit jaar van het 'volksbureau' in Londen. Volgens politiebron nen bestond zijn voornaamste taak in het in de gaten houden van tegenstanders van Gad dafi. De politie noemde de aanwezigheid van de uitgewe zen Libiër „niet bevorderlijk voor de openbare orde". Op de Londense luchthaven Heathrow hield de Britse poli tie gisteren vijftien Libiërs aan, die met een Libisch toe stel in Engeland waren aange komen. Aan het eind van de middag werden de vijftien nog verhoord op het vliegveld. Zij moeten kunnen aantonen dat hun bezoek niet 'schadelijk is voor het algemeen belang', zo stelde een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken. TIJDENS het slaan van een damwand op het Mercatorplein in Amsterdam sprong gisterochtend een waterleidingbuis. Het plein kwam daardoor blank te staan. Veel winkeliers probeerden nog het water buiten de deur te houden met zandzakken, maar dat lukte niet. Er moest nog behoorlijk gehoosd worden. - fotoanp (advertenties) Door de economische problemen en verkoop-stagnatie in onze fabrieken hebben wij, ae samenwerkende meubelfabrieken over een stemming bereikt met de Eiken Schuur te Ulvenhout, dat in hun verkoopruimte onze overproduktie rechtstreeks verkocht kan wor den tegen extreem lage prijzen o.a.: Bankstellen eiken met rund leder f1975,- eiken met stof f 1095,-klassiek f 1695,-. Eethoeken in massief eiken. Massief eiken tafels met plavuizen f 195,-. Eiken slaapkamers kompleet f 650,- toogkasten f 895,-.Massief eiken toogkasten f 1595,- Massief eiken salontafel 7 cm dik f 495,- DE EIKEN SCHUUR, STRIJBEEKSEWEG 14, ULVENHOUT. TELEFOON: 076 -612614 örsaïs» Win een Volvo 343 (waarde ruin, f 17.500,-), een slaapkamer, wandmeubel of bankstel. Iedere bezoeker heeft kans éen van die fantastische prijzen te winnen! In Waalwijk kunt u nu uw slag slaan. Zanddonk Waalwijk Het in Londen verschijnen de blad meldt dat het werk aan de kerncentrale in Bous hahar weer is hervat nadat het na de revolutie in 1979 was stilgelegd. De centrale heeft een capaciteit van 1300 Mega watt. Volgens Jane's Defence Weekly moet de kerncentrale het ruwe materiaal leveren voor de produktie van de atoombom. Een Westduitse onderne ming zou kort geleden onge veer 40 deskundigen naar de in aanbouw zijnde centrale hebben gestuurd om het werk af te maken. Bronnen in de Westduitse inlichtingendienst hebben het militaire tijd schrift laten weten dat de pro duktie van een Iraanse atoom bom daardoor zijn afronding nadert. In Washington zou Jane's Defence Weekly te weten ziin Van onze redactie binnenland OSS/ PARIJS - Bij een gezamenlijke actie van poli tiekorpsen in Oss, Geldrop en Gemert zijn gisteren vier mensen aangehouden en ingesloten. Dit viertal zou betrokken zijn bij een hasjlijn die via Oss naar Kopenhagen voerde. 25 april 10-10 uur 26 april 10-10 uur 27 april 10-10 uur 28 april 9-17 uur Dat heeft de politie van Oss gisteren laten weten. De eerste arrestaties in deze hasjlijn werden in februari van dit jaar uitgevoerd door de politie van Kopenhagen. Daar wer den toen een Amsterdammer en een Amerikaan aangehou den. Een dag later werd nog een Amerikaan gearresteerd. In de auto waarmee dit drietal door Kopenhagen reed werd toen een 48 kilo hasj gevonden. Daarvan wees het spoor naar Oss. Bij de arrestaties en de huiszoekingen in Brabant werden in de verscheidene woningen vijf wapens met de daarbij behorende munitie ge vonden, alsmede vervalste paspoorten en rijbewijzen, een pond hasj en een aantal goede ren waarvan de politie aan neemt dat die van diefstal af komstig zijn. Afgelopen weekend deed ook de Franse politie een gi gantische drugvondst gedaan. Zes tonnen met hasj en vijftig kilo opium - met een geza menlijke marktwaarde van 110 miljoen gulden - werden aangetroffen in de buurt van Versailles. Zeven mensen wer den gearresteerd. De vondst werd gedaan na maanden in tensief speurwerk van de ge heime dienst. De partij was afkomstig uit het Midden- Oosten. Van onze redacte binnenland SCHIPHOL - Fokker klimt op dit moment redelijk uit het dal van de recessie in de vliegtuig bouw. Toch toont het concern zich slechts gematigd optimistisch over de toekomst omdat iedere geslaagde verkoop een zwaar bevochten overwinning is. Fokker denkt de winst dit jaar op peil te kunnen houden. Vorig jaar werd f 18 miljoen netto verdiend. Op termijn streeft het concern naar een breder draagvlak en een aan zienlijke vergroting van winst, omzet en vermogen. Een en ander bleek gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Fokker vindt dat er voldoende mogelijkheden zijn voor de onderneming voor het komende decennium met de huidige programma's. Be langrijk zijn de f-50 en de f- 100 die momenteel alleen nog op de tekentafel bestaan. De eerste f-50 kan in 1986 aan de klanten worden afgeleverd en de eerste f-100 in 1987. Bij het ontwerp van de f-50 wordt voortgeborduurd op de succes volle 25 jaar oude f-27 Friendship. De f-50 zal de f- 27 vervangen. De f-100 is ver nieuwde en vergrote versie van de f-28 en zal in de begin fase naast de f-28 worden ge produceerd. Volgens bestuursvoorzitter Frans Swarttouw zijn de reac ties in de markt op de twee vliegtuigontwerpen steeds po sitiever. Fokker heeft van de overheid die bij de financie ring een belangrijke rol speelt al het groene licht gekregen. Voor het einde van het jaar moeten er echter duidelijke signalen zijn dat de projecten levensvatbaar zijn wil Fokker ermee door gaan. Dit betekent dat er orders binnen moeten zijn dan wel opties. Fokker is verder bezig meer aandacht te besteden aan de militaire activiteiten. Hier wordt een aparte bedrijfseen heid voor opgebouwd. Swarttouw ziet in de over- heidspolitiek geen grote be lemmeringen op dit terrein. Ook andere fabrikanten moe ten van hun regeringen ver gunningen krijgen voor de ex port van militair materieel. Swarttouw gaf wel toe dat hierbij al ongeveer de helft van de wereld voor Fokker verboden terrein is. Het afgelopen jaar kreeg de onderneming te maken met een diep dal in de vliegtuig- markt. Er konden maar 6 f- 27's en 7 f-28's worden ver kocht. In 1982 waren dit er nog 12 respectievelijk 22 .terwijl dat al een matig jaar was. Het totale bedrijfsresultaat kwam uit op ƒ32 miljoen (1982: ƒ17 miljoen). Het nettoresultaat verbeterde van ƒ10 miljoen negatief tot 18 miljoen posi tief. MSTKM VAN ZFIFiT 1 AND ZEELAND moet zuinig zijn op zijn open ruimte in de Midden- Delta en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Dat heeft minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne gisteren bij een bezoek gezegd. HET IKV vindt dat tot op de bodem uitgezocht moet worden wat er waar is van het verhaal van John Gardiner, die beweert als infiltrant voor de Amerikaanse inlichtingendienst op het Vredesaktiekamp te hebben gewerkt. Zeker nu er wapens gevonden zijn in diens caravan. HET beroepscomité van de Belgische voetbalbond heeft gisteren uitspraak gedaan in het omkoopschandaal Standard Luik-Waterschei. Eric Gerets hield aan de beroepszaak een strafvermindering van een jaar overjvan drie naar twee), Roland Jansens is een half jaar van zijn schorsing kwijtgeraakt (van twee naar anderhalf). IN Amsterdam is de acteur en schouwburg-directeur Guus Oster vorige week donderdag op 68-jarige leeftijd overleden. Hij speelde bij het Hofstad Toneel, het Residentie Toneel, het Nederlands Toneel en het Masker. In 1942 had hij een eigen gezelschap met Ank van der Moer en Cruys Voorbergh. Daarna had hij de leiding bij Comedia en de Nederlandse Comedie, totdat de Actie Tomaat zich tegen hem richtte. Oster was van 1973 tot 1983 directeur van Theater Carré in Amsterdam. r;n mei» lymq Met deze toon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden roi maat V, J en uw premie kiezen. kookboek mam ns mm NIEUWE ABONNEE J Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: I Betaling ƒ63.70/Kwartaal D 22.10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT Datum van aanmelding: J Naam: Adres: I Postcode: - Woonplaats: Keuze geschenk: (aankruisen s.v.p.) qa DB DC GD IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: I De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, j^ellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1