1SUS Majesteitsschennis de wet? Vredesactivist zegt CIA-agent te zijn Politiekorpsen niet voor 'politiewinkel' Stroom verbruik blijft stijgen eïrelF Centrales met winst stroomimport ombouwen FNV-jongeren bezien NCOV-plan gemengd DE STEM COMMENTAAR Stad van vrede tae het kwaad beloond wordt Partijbureau CDA uurtje bezet 7ATERDAG 21 APRIL 1984 'BINNENLAND WlRSSELE IN SEP-PLAN OPGENOMEN I Vivisectie bond: rechter over dierproeven laten oordelen DOOR GOLF VAN NIEUWE MODELLEN KWADEN Niet absoluut „INDIANENVERHALEN WAARMEE JE EEN MOOI BOEK KUNT VULLEN" JÈsss® Tip Schietpartij in Amsterdam: vier gewonden IDEE VAN VEEN VERWORPEN NAAR AMSTERDAMS VOORBEELD T5 T28 PAGINA 3 iticus moet je niet zeggen lat Kerken zich er niet mee ■nogen inlaten.' De beschouwingen van de minister vonden hun sluit- stuk in een pleidooi voor een so breed mogelijke eenheid rond de rakettenkwestie. Hij vreest dat Nederland poli tiek onbestuurbaar wordt als die eenheid tussen de be trokken partijen - en daar rekende hij de PvdA uit. drukkelijk toe - niet tot stand komt. Politieke partij en in Nederland moeten met elkaaar verder, aldus zijn redenering. Als de oplossing die het kabinet zoekt voor de rakettenkwestie niet breed gedragen wordt, is het ge vaar niet denkbeeldig dat de rakettenkwestie samenwer king in de toekomst onmo gelijk maakt. Het is een opvatting die totaal afwijkt van die van Lubbers. Die vindt dat een besluit tot plaatsing zelfs met één stem meerderheid kan worden geregeld, want 'de democratie werkt zoals ze werkt'. Dat is heel for meel geredeneerd, geheel passend in de stijl van rege ren die Lubbers ten toon spreidt. Beide ministers worstelen met de zaak, maar het lijkt er op dat De Ruiter dat vanuit een grotere per soonlijke betrokkenheid en bezorgdheid om de gevolgen doet dan de pragmatischer minister-president. Te vre zen valt echter dat De Rui ters oproep tot zo breed mo gelijke concensus een vrome wens blijft. De politiek zelf heeft de tijd verspeeld om polarisatie om te buigen tot concensus. \RNHEM (ANP) - De directie van de Sa menwerkende Elektriciteits Produktie- I bedrijven (SEP) wil het financiële voor del, dat wordt behaald met import van «oedkope stroom uit Frankrijk, bestem- I men voor de ombouw op kolenstook van I elektriciteitscentrales in Borssele, Bug- jenum en op de Maasvlakte. De investeringskosten voor die om bouw kunnen daardoor omlaag, waar- Jloor de toekomstige stroomprijs onge iler een halve cent per kilowattuur goedkoper kan zijn. Dit blijkt uit een voorstel van de SEP- directie aan de raad van commissarissen van de gezamenlijke stroomproducenten, die eind deze maand over de bestemming van het voordeel van stroomimport ver gadert. Eind vorig jaar sloot de SEP een vijfja rig contract met Electricité de France (EDF) voor de levering van stroom uit Franse kolencentrales. Het gaat om hoe veelheden die jaarlijks ongeveer 2,5 pro cent van de Nederlandse vraag uitmaken. Volgens de SEP is de Franse import stroom aanzienlijk goedkoper dan de elektriciteit die anders in Nederland zelf zou moeten worden opgewekt. Frankrijk kan die stroom volgens de SEP voor een aantrekkelijke prijs expor teren omdat de daarvoor gebruikte ko lencentrales in dat land anders stil zou den staan. Frankrijk dekt de eigen stroombehoefte vooral met goedkoper werkende waterkracht- en kernenergie centrales. PEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Bond tot Bestrij ding van de Vivisectie (NBBV) wil de rechter laten uitmaken welke dierproeven wel en wel ke niet door de beugel kunnen. Aanleiding tot dit plan is Wereld Proefdierendag op dinsdag 24 april. Per jaar wor- den ongeveer 1,5 miljoen die ren in laboratoria aan allerlei proeven onderworpen. Verre weg de meeste gaan dood, het zij door de proeven, hetzij door de hand van de onderzoeker. Voorlopig richten de be- strijders van vivisectie zich op de LD50-proefvolgens hen i meest omstreden experi- ment. Inruilprijs auto's sterk onder druk een vreemd land diploma tieke codes schenden. In het diplomatieke jargon bestaan daarvoor welluidende for mules, die al aan het vertrek van tal van Sovjet-diploma ten uit Westeuropese landen ten grondslag hebben gele gen. Spionage is voor een di plomaat een doodzonde, zo als ook inmenging in bin nenlandse aangelegenheden dat is. Maar tegelijk wordt van hem (of haar) verwacht dat hij of zij zich ook aan al le 'inheemse' wetten en re gels onderwerpt. Het ver schil met de doorsnee burger zit'em niet daar, maar in de sancties die op overtreding staan. Hoewel de onschendbaar heid van diplomaten bijna zo oud is als de wereld (ze genieten feitelijk de on schendbaarheid van het staatshoofd, van wie ze de hoogste vertegenwoordiger in het buitenland zijn), is hun immuniteit verre van absoluut, zeker in die geval len waarin ze hun boekje zover te buiten gaan dat de uitzendende autoriteiten (hun regering thuis dus) hun gedrag veroordeelt. De thuisregering kan in die gevallen de immuniteit opheffen (waardoor de di plomaat toch in het land waar hij dient kan worden berecht), of hij kan worden teruggeroepen en vervol gens worden berecht in zijn thuisland. Het gastland kan in een aantal gevallen trou wens zelf ingrijpen, omdat de onschendbaarheid van diplomatieke vertegenwoor digers geringer is naarmate ze lager in rang zijn. Alleen als ook de politieke leiding haar diplomatieke personeel tot het eind blijft dekken, staat het ontvan gende land tamelijk mach teloos. Zij het dat het zich dan wel tweemaal zal bedenken, voordat het weer diploma ten van een land waarmee het zulke negatieve ervarin gen heeft opgedaan, toegang verleent. IDE Amsterdamse politie heeft donderdagmiddag bij een I Üedingzaakje in de Damstraat enkele tientallen t-shirts in lag genomen. Op de shirts stond een postzegel met het too/d van koningin Beatrix erin afgedrukt. Onder de post- :egel stand de tekst 'lik mij'. Tegen de eigenaar van de zaak wordt proces-verbaal opge- I naakt, onder andere wegens majesteitsschennis. De precieze toeveelheid in beslag genomen shirts is nog niet bekend. Evenmin wie de fabrikant van de kledingstukken is. N deze dagen zijn de ogen van miljoenen mensen gericht op Je- 'jzalem, de Heilige Stad van joden, christenen en islamieten, 'aar 2.000 jaar geleden voor de christenheid de dood het begin an de wederopstanding werd. Jeruzalem zou met feestdagen als >asen een trefpunt moeten zijn voor hen die in één God geloven, 111 met elkaar, over theologische scheidslijnen heen, te praten wer vrede en verzoening. De Heilige Stad is echter een twistap- ®l, symbool van de onverdraagzaamheid, die joden en islamie- »n maar ook christenen verdeeld houdt. Paus Johannes Paulus II wil dat Jeruzalem een speciale inter- I Ëlionale status krijgt en een stad wordt van zowel joden en fristenen als mohammedanen. Dat is bidden om de dag dat het im veilig naast de leeuw kan liggen. Het is bij alle oorlogsgeweld 1 'srael en de rest van de wereld een bemoedigende gedachte die dag ooit komen zal. l KALVEN', volgens de Dikke Van Dale een term uit het Bargoens I ö'eventaaltje) betekent schooien, bedelen. In Amsterdam Preekt men van 'dalven' als agenten en rechercheurs, gebruik makende van hun positie, bij aankopen fikse kortingen bedingen 1 mil voor bepaalde gunsten. De winkelier, die zich daarvoor laat l0rren, krijgt bijvoorbeeld geen parkeerbon meer, kan ongestraft wger openblijven of is ervan verzekerd, dat de politie zijn zaak I ,x,ra in het oog houdt. Volgens de politie zelf is deze vorm van 'ormafwijkend gedrag (in gewoon Nederlands corruptie) bij het |oofdstedelijke politiekorps wijd verbreid. In die mate zelfs dat Pkele politiefunctionarissen met instemming van korpsleiding en lemeentelijke overheid de oprichting voorbereiden van een in- icopcentrale, waar de Amsterdamse politie voortaan legaal aller- ei gebruiksartikelen met aantrekkelijke kortingen kopen kan. net bedrijfsleven kent meer van zulke inkoopcentrales. Zo runt re fnv ten behoeve van zijn leden een onder de marktprijs wer- end postorderbedrijf en bestaan er ook bij overheidsinstellingen opieswinkels voor het eigen personeel. Het is echter bij ons eten nog niet voorgekomen, dat zo'n faciliteit geboden wordt mcorruptie 'op grote schaal' bij (politie-)ambtenaren te voorko c q. af te kopen. De misdaad loont niet, heet het. Bij de Am- "wdamse politie weten ze wel beter. We weten natuurlijk allemaal, dat het traditionele normen- en wdenpatroon in Nederland de laatste jaren sterk gedeva- =erd is. Belastingen worden op grote schaal ontdoken en so- ."ale voorzieningen misbruikt. Het verschil tussen mijn en dijn J^gt. Te veel steden kennen wijken waar het publiek 's °ncls niet meer veilig over straat kan lopen. Deze verloedering r n samenleving verontrust de mensen veel meer dan rege- I ook en volksvertegenwoordiging blijkbaar denken, zeker als ze I Kro eens de 'ndruk opgedrongen krijgen dat het enige on- I om k 8 dli gezagshandhavers nog de overhemden zijn, die ze, I den op het rechte pad te houden, met korting hebben mogen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De inruilprij zen van auto's staan onder sterke druk doordat er steeds sneller en vaker nieuwe modellen worden uit gebracht. Wanneer deze laatste weer op de markt voor ge bruikte auto's komen - en dat gebeurt vaak al na een jaar - zijn die voor de nieuwe kopers aantrekkelijker dan de 'verouderde' uitvoeringen, die daardoor soms duizenden guldens in waarde kunnen dalen. Aldus bevestigt de Bovag (de organisatie van autobe drijven) een uitspraak van de Algemene Nederlandse Auto mobilisten Club (ANAC). „Dat een auto enige tijd na het ver schijnen van een nieuw type een lagere inruilprijs krijgt, is een algemeen verschijnsel", aldus de Bovag. „Maar er is" thans een ontwikkeling gaan de waariij in een enorm tempp steeds niéuwe mö3ëïlen wor den gepresenteerd. Daarbij kan de ene fabrikant uit con- currentie-overwegingen vaak niet achterblijven bij de ande- In het verleden, aldus de Bovag, waren er fabrikanten die een rustig modellenbeleid voerden, zoals vooral Peugeot, Citroën en Volkswagen (de Kever) en - nu nog - Mercedes. Daarbij werd geadverteerd met de relatief hoge inruil- waarde. Dat is een keuze van marktpolitiek. Vooral de Ja panners brengen nu steeds sneller nieuwe types op de markt. Ze gaan er van uit dat de meeste consumenten gevoe liger zijn voor 'nieuw' en tech nische vooruitgang dan voor een hogere inruilprijs. ARNHEM (ANP) - Het elektriciteitsverbruik in ons land blijft fors stij gen. In februari lag dat verbruik bijna 6,5 pro cent hoger dan in dezelf de maand vorig jaar. Het totale verbruik in 1983 lag ruim 2 procent hoger dan in 1982.Dit heeft de Vereniging van Exploitanten van Elek triciteitsbedrijven in Ne derland (VEEN) vrijdag meegedeeld. Volgens de VEEN is de sterke toeneming van het stroomverbruik vooral het gevolg van meer in- dustrieële activiteit, met name in de sectoren che mie, metaal en papier. Ook is er volgens de or ganisatie sprake van een verzadiging op het gebied van energiebesparing bij klein-verbruikers. Aan de daling van het elektriciteitsverbruik - in 1981 met 0,5 procent en in 1982 met 2,4 procent - kwam in februari vorig jaar plotseling en voor het eerst in vier jaar een einde. Staken steun aan El Salvador geëist DEN HAAG (ANP) - Het par tijbureau van het CDA is vrij dagmiddag om half één bezet door een aantal jongeren die willen dat het CDA zich ver der onthoudt van steun aan de christen-democraten in El Salvador. Volgens de Haagse politie gaat het om twintig tot dertig bezetters, de jongeren zelf noemen een aantal van zestig. De actievoerders eisen ook dat het CDA ervan afziet een waarnemer naar de presi dentsverkiezingen in El Sal vador te sturen. Voorts moet het CDA binnen de Europese christen-democratische partij en de wereldunie van chris ten-democraten stelling ne men tegen de christen-demo craten in El Salvador. Op het moment van de be zetting was er niemand in het gebouw aanwezig; het perso neel had vrij in verband met Goede Vrijdag. Aan de bezet ting kwam omstreeks half twee een eind. De jongeren wilden een discussie met de inmiddels gearriveerde partij secretaris M. Smits, maar deze weigerde onder dwang te dis cussiëren en vorderde het ver trek van de bezetters. Onder toezicht van de politie zijn de jongeren toen zonder verzet te bieden opgestapt onder het scanderen van de leuze 'CDA uit El Salvador'. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Een 43- jarige Canadese bewoner van het Vredesaktiekamp in Woensdrecht beweert daar vanaf december 1983 als agent-provocateur voor de NAVO-inlichtingendienst actief te zijn geweest. De man in kwestie, Jonathan Paul Gardiner, heeft dat de ze week in gesprekken met mede-kampbewoners ver klaard. Op het Vredesaktiekamp circuleren getypte verkla ringen waarin Gardiner zijn ware identiteit onthult. Hij zou daar hebben gezeten om te achterhalen of er sprake is van Sovjetsteun aan de harde kern van de vredesbe weging. De man is inmiddels ondergedoken. Woordvoerders van de luchtmachtvoorlichting en de rijkspolitie wijzen het verhaal naar het rijk der fa belen. „Indianenverhalen waarmee je een mooi boek kunt vullen", zo zeggen zij Bewoners van het Vredes aktiekamp zeggen dat Gar diner door hen al enige tijd gewantrouwd werd. Daar door zou het voor hem niet langer mogelijk zijn om als geheime agent te werken. Uit sympathie met de vre desactivisten zou hij tot zijn openbare biecht gekomen zijn. "et. j-A ff ■4A a Jonathan Paul Gardiner bij de prikkeldraadversper ring van de basis Woensdrecht. - foto de stem -dick de boer Gardiner wordt nu dan ook beschouwd als degene die de politie tipte, dat er 18 februari een bestorming van de basis zou plaatsvinden. Dankzij die tip kon de mare chaussee de actievoerders in alle vroegte op de basis aan houden. Volgens de verklaring van Gardiner is Rob Blackburn, naar zijn zeggen een CIA- officier die domicilie hpudt» op de Amerikaanse ambas sade in Den Haag, zijn di recte chef. Hij onderhield te lefonische contacten via nr.070-461365 met twee Ne derlandse tussenpersonen Hans en Pieter. Na kantoor tijd kon hij onder vermel ding van een codewoord een bandje inspreken. Hij kon dan afhankelijk van het be lang van zijn telefoontje worden teruggebeld. In uit zonderlijke gevallen kon Gardiner zich rechtstreeks wenden tot de politie, mare chaussee of luchtmacht. Op de Amerikaanse am bassade werkt volgens de telefonist ene Blackburn. Omdat de ambassade gister middag gesloten was, was er voor commentaar niemand bereikbaar. Het telefoon nummer dat Blackburn moest draaien, is een gehei me aansluiting. Gardiner vermoedt dat het van de BVD is. Gardiner verscheen in de cember op het vredesactie- kamp te Woensdrecht. Hij ontpopte zich als een mili tante activist en was de eer ste, die met een schaar gaten knipte in het vervaarlijke NATO-prikband met de scheermesjes. Aan ieder die het horen wilde, vertelde hij het verhaal dat hij vanwege zijn activistenfaam Duits land niet meer in mocht. Dat was de dékmantel waaron der hij in hét vredeskamp te Woens&tééht kdn binnen dringen. Hij moest zich daar volgens zijn verklaring voordoen als vredesactivist die op weg was naar Schot land, waar hij eerder in een vredeskamp had gezeten. Een verhaal dat door ve len als zoete koek werd ge slikt. Andere bewoners vroegen zich af of 's mans verhaal, dat hij als vrijwil- lier in Amerikaanse leger dienst was geweest, wel klopte met zijn lichaams lengte. „Te klein voor het le ger, tenzij hij bij de 'special forces' heeft gezeten", zo oordeelden die. Uit die hoek rezen dan ook de eerste verdenkingen te gen Gardiner. Zeker nadat hij met Kerstmis een brand bom tegen een wachthuisje bij de hoofdpoort had ge gooid. Die bom zou hij ge vonden hebben of toevallig van enkele jongetjes in de buurt hebben gekregen, zo probeerde hij er zich toen uit te redden. Volgens de bewoners was Gardiner, die wordt be schreven als een 'goedge- trainde overjarige hippie', alleen op stap. Zo zou hij hebben gepoogd om twee dracht te zaaien tussen de verschillende bewoners op het kamp. Gardiner wees na dé raislpl^e actie van 18 fe- Bruafi bijvoorbeeld mede bewoners aan als verklik ker. Toch werd hij zelf ver dacht gevonden en in de ga ten gehouden. Bij de voorbereiding van de Volkel-actie enige weken geleden is Gardiner expres niet betrokken. Die actie gold ook min of meer als een val voor hem. Eerder had den activisten aangekondigd in Woensdrecht actie te on dernemen. Dat was ook uit gelekt naar de politie en luchtmachtbasis, die op Woensdrecht paraat waren en totaal werden verrast door de actie bij Volkel. Nu is het dan eindelijk tijd om het kerstbrood uit het vriesvak te halen en op tafel te zetten als paasbrood. Dit weekend kiezen we eieren voor ons geld. Er is mooi weer beloofd, de hazepaden zullen deze dagen overvol zijn. Paas goed op, zou ik willen zeggen. Het interessantste nieuws kwam uit Amsterdam, waar voor politie-agenten een spe ciale winkel wordt ingericht. Geen petten-winkel en ook geen zaakje waar de boeken van Baantjer tegen geredu ceerde prijs te koop liggen. Er is er dan gratis heroine te krijgen? Of bier van een be kende brouwer die ooit ont voerd werd? Nee, er zijn goederen te koop voor een leuk bedragje. Omdat agenten in Amsterdam wel eens dingetjes kopen of krij gen, in ruil voor het op zak houden van hun bonboekje. Dat heet dalven en het Am sterdamse politiekorps heet voortaan de Dalfrakkertjes. In plaats van die agenten te verbieden spulletjes aan te ne men, geeft menzo nu een leuke reductie. Als het dalf verdron ken is, dempt men de put. Wij trekken ons er niets van aan. Wij dalven verder, in bos en hei. Prettige paasdagen. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - Vier bezoekers van een Turks café aan de Gelderse Kade in Am sterdam zijn vrijdagmorgen vroeg door een groot aantal schoten zeer ernstig gewond geraakt. Een van de gewonden verkeert in levensgevaar, al dus de Amsterdamse politie. De politie arresteerde vrij dagmiddag in een woning aan de Woestduinstraat de ver moedelijke dader, de 37-jarige A.Y. De politie kwam hem op het spoor via een hotelkamer in de Van Eeghenstraat in de hoofdstad. Op eert bed in die hotelkamer 'iagen'rtög twee ge wonde Turken (25 en 41 jaar) die in het café waren toen daar geschoten en - naar later bleek - gestoken werd. Y. heeft deze mannen na afloop van de gebeurtenissen in het café met een taxi naar het hotel gere den. Een van de gewonden is vol gens de politie de broer van de man, die ervan wordt ver dacht precies een week gele den in restaurant Balkan in de Warmoesstraat de 21-jarige D Y. van dichtbij met een pis tool te hebben doodgeschoten. Motief toen was een oude vete. Die vete was volgens de politie vrijdagmorgen opnieuw aan leiding. UTRECHT (ANP) - De jongerenbewe ging, verbonden met de FNV, heeft vrij dag met gemengde gevoelens gereageerd op het voorstel van de werkgeversorgani satie NCOV om een deel van de lasten verlichting voor het bedrijfsleven te be steden aan het verlagen van de werkge verspremies op het minimumjeugdloon. Met die besparing zouden de bedrijven volgens secretaris C. Bosman van de NCOV minstens 15.000 banen voor jonge ren kunnen creëren, zonder dat de jonge ren daarvoor zelf nettoloon zouden hoe ven inleveren. Bestuurder D. de Jager van de Jonge renbeweging zei vrijdag blij te zijn dat de NCOV zich eindelijk realiseert dat de jongerenlonen nu zo laag zijn, dat ze niet verder omlaag kunnen. Hij betreurde echter de suggestie die van het voorstel uitgaat, dat er een rechtstreeks verband bestaa't tussen de hoogte van de mini mumjeugdlonen en de jeugdwerkloos heid. „De jeugdlonen zijn de afgelopen drie jaar met 23 procent teruggebracht en de jeugdwerkloosheid is alleen maar ge stegen. Het probleem is dan ook niet de hoogte van de lonen", zo stelde hij De Jongerenbeweging vindt, dat de lastenverlichting voor het bedrijfsleven (2 miljard gulden in 1985) zou moeten gaan naar arbeidstijdverkorting voor jongeren en naar de uitbreiding van de EAJ-regeling. Dat is een regeling waar bij jongeren vier jaar subsidie kunnen krijgen voor de opzet van een eigen be- drijfje of arbeidsproject. Het idee van VNO-voorzitter Van Veen om de lastenverlichting volgend jaar te besteden aan het uitbreiden van het aan tal leerlingenplaatsen in de bedrijven wijst de Jongerenbeweging van de hand. „Het akkoord dat over de uitbreiding van het leerlingwezen is bereikt in het over leg tussen werkgevers, werknemers en overheid heeft het karakter van een aan beveling. Dat betekent dat daarover bij de CAO-onderhandelingen nog gevoch ten moet worden en het geeft dus geen enkele garantie dat er ook maar een leer lingenplaats bij komt", aldus De Jager. UTRECHT (ANP) - De poli tiekorpsen in Rotterdam Den Haag en Utrecht zijn niet van plan om net als in Amsterdam politiewinkels op te zetten waar politie mensen tegen forse kortin gen allerlei goederen kun nen kopen. In Amsterdam hoopt men op die manier het zogeheten 'dalven' te kun nen bestrijden, waarbij in dividuele politiemensen bij winkeliers en andere ne ringdoenden forse kortingen bedingen in ruil voor een soepeler politieoptreden. De politie in de drie ande re grote steden voelt er wei nig voor om het Amster damse voorbeeld te volgen. Men is daar zeer huiverig voor dit soort oplossingen omdat je er in zekere zin on- oirbare praktijken zoals het dalven mee legitimeert, zo luidden kort samengevat de reacties van de politie woordvoerders in Utrecht, Den Haag en Rotterdam. De Utrechtse politie woordvoerder liet weten dat het dalven in Utrecht een zaak is die misschien inci denteel wel eens gebeurt, maar niet vaak voor komt. Bij het dalven is de status, het aanzien van de politie man rechtstreeks in het ge ding. Het is een bijzonder kwalijk verschijnsel dat via strafvervolging van de be trokken politieman bij de wortel moet worden aange pakt, aldus de Utrechtse po- litiezegsman. De Haagse politiewoord voerder liet soortgelijke ge luiden horen als zijn Utrechtse collega. Ook de politie in de Maasstad rea geerde in eerste instantie af wijzend. Het is in feite een legitimeren van onoirbare praktijken. Alleen als je er het dalven - ook in Rotterr- dam geen onbekend ver schijnsel - werkelijk mee kan tegen gaan, is zo'n poli- tiewinkel wellicht het over wegen waard. Het is overi gens nog maar zeer de vraag of de Amsterdamse oplos sing een dergelijk effect zal sorteren, zo liet de Rotter damse politiewoordvoerder weten. De hoofdbesturen van de beide politiebonden ACP en NPB hebben verklaard dat de geloofwaardigheid van de politie ernstig wordt on dergraven indien het dalven (bedelen en schooien, aldus Van Dale) met behulp van een politiewinkel moet wor den uitgebannen.Hoofdbe- stuurder G. Koffeman van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) spreekt van een blunder van de Am sterdamse korpsleiding.Kof- feman vindt het overigens te ver gaan om de politiewin kel nu maar te schrappen. „Dat voordeel wil ik de poli tiemensen in Amsterdam toch niet door de neus boren. Een personeelswinkel is op zich voor ons aanvaardbaar, maar niet tegen deze achter grond." Het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond (NPB) vindt het onjuist dat de Amsterdamse afdeling van de bond kennelijk met het plan akkoord is gegaan, aldus hoofdbestuurder H. van Duijn.Volgens de NPB is het overigens maar zeer de vraag of een voordeel winkel in de praktijk iets zal helpen in de bestrijding van de kleine corruptie.

de Stem | 1984 | | pagina 3