lang IJeT sneeuwbaleffect van de befaamde anjerrevolutie in Portugal gaf niemand de tijd tot consolidatie, de revolutie was plotseling uitgeraasd en verkreeg - kleine wonder - ANJERREVOLUTIE KIEM VOOR STABIELE DEMOCRATIE GASUNIE-TOPMAN KARDAUN: 7ATERDAG 21 APRIL 1984 W3 eenheid en sterkte. Zij onderging het natuurlijke rottingsproces en wat overbleef was één van de kiemen voor de democratie, die zich tien jaar na het begin van de revolutie, 25 april 1974, stevig geankerd weet in een redelijk stabiele regering van socialisten en (liberale) sociaal-democraten. 0< OK in dit gesprek ter gelegenheid van zijn vertrek bij de Gasunie blijft Ir. Kardaun een vurig pleitbezorger van de marktwaarde filosofie. Een redenering die tot de slotsom leidt dat het aardgas bij de mensen thuis nog een dubbeltje te goedkoop is. De Gasunie heeft het niet gemakkelijk met het aan de man brengen van die prijsbenadering. Kardaun: „De man in de straat luistert natuurlijk eerder naar de mensen die pleiten voor een lagere prijsf 1 Marktwaarde Kwijt raken Wending Flexibiliteit Interesse Russen Politiek Niet moeilijk m Door Bert van Velzen s het er op aankomt zijn rschrikkelijk bang. Van gej lsel in het donker. Van herpgetande harige beestji e omhoog klimmen langs jpen van de broek en die et een natte, koude neus tar prooi zoeken. Van hon- •n, als we cynofoben zijn. in spinnen of muizen. Van ote hoogten, met name de nden daarvan, of van enge krompen ruimten. Defobil soms panische, irrationele igst voor denkbeeldige imp spoed is universeel. ;n vooraanstaande Britse ticus, zo lees ik in een essa ter fobiën in Newsweek, urft de badkuip niet te iatei eglopen. Iemand anders ioet de stop er uittrekken. ft] et Margaret Thatcher, die ch in het hoofd gehaald het at er uit de afvoerpijp een zersterk, klam handje zal n Ijzen om haar griezelig te rijpen? Nee, ik denk dat zij astberaden is en te goed ge- ■hoold in de chemie, om ziel i een afvoerpijpfobie te late erstrikken. Zal het Michael 'oot zijn die in paniek raakt ij het aanschouwen van het warte gat naar de riolen we- eld? En valt wellicht daar- oor te verklaren dat de oud abourleider er altijd zo ge. chrokken of ongewassen uit-| ag? Het raadsel zal nog op ontknoping moeten wachte; oant ook met hunfobiënd te Britten buitengewoon ge- teimzinnig. Er zijn brontofo- ten die geestelijke kwellingt mdergaan als het dondert, •laustrofoben die krankzinni tan angst kunnen worden al :e zijn op gesloten in een kast >n agorafoben, die het huis aiet uit durven, hoogtevrees, watervrees, diei tevreeszijn de huis-luin-en- 'ceukenfobien. Mensen kun nen bang zijn van tunnels, van hangbruggen, van bacte riën en van vogels. Er is enfc bie bekend van een mevrout die volledig van haar stuk raakt bij het aanschouwen van een driepotige kruk. Zij een Engelse. Uit Amerika, waar een op de negen doIimis] senen door een fobie loordtji kweld, komt het verhaal aan) Marjorie, die dankzij een zet ernstige vorm van agorafobi 31 jaar in het flatje in Wash ington gevangen heeft gezet in het net van haar vrees, lm die tijd is zij drie keer de straat op geweest; de derde keer om een ijsje te gaan ko-| pen voor een inwonende vriendin, die stervende was aan kanker. Marjorie is gem] zen, want de wetenschap schrijdt voort en men hoeft ii de slag tegen een fobie niet langer meer in psychothera peutische tienjarenplannen denken. Sommige fobiën lij ken onschuldig, zoals de spat hetti-fobie, de krekel-fobie krekel leegt als een wrede waakhond verscholen achtt de grassprieten voor het hm zodat jeer niet uit durft) of spinnevrees maar het is na tuurljk bittere ernst als de spagetti, de krekel en de spil de zelfde paniek blijken te kunnen veroorzaken als py thons en tirannosaurussen. Het blijkt dat president Ro nald Reagan aan dezelfde fo bie heeft geleden als B A. Bai racus, de zwarte Hercules vat het A Team. Aerofobie, vlieg- vrees. Reagan is er overheen gekomen toen hij gouvernet van Californië wilde wordei want als je niet wil vliegen kom je in Amerika nergens zijn vrachtwagenchauffeurs die met de handen aan het stuur geketend over hang bruggen rijden, bevreesd als, zijn om midden op de brugu] de cabine te stappen en een duik te nemen over de raili' In Amerika wordt er openM tig over gepraat en deze tot'1, tiger jaren worden zelfs 'hd tijdperk van de fobie' ge noemd. De fobie, zeggen de 9 leerden, is vrees die in de sp« gel kijkt. Het is een nogales1 centrisch fenomeen: mensen; die zo bang zijn van de li/'® zij hun leven lang trap pen1 pen zullen hun kinderen me uit de lift sleuren. Huisgen0' ten van de Britse politicusat de stop niet uit het bad dun te trekken mogen zich wel de daaraan verbonden gew blootstellen. Dat de wereld een zijden draad hangt hee. er inmiddels nauwelijks t« geleid dat legioenen mense slachtoffers van de zijden draad-fobie, op hun tenen gaan lopen of weigeren te eten, omdat door hun ge- wichtstoename de draad u licht zou kunnen knapPe"' Hoort de vrees voor kernb men ook tot de fobieën? n doet er weinig toe, want :t hersenhoek waar de fobie6 huizen bestaat er totaal ge I onderscheid tussen bom, \.l of sliert spaghetti. In Ame is de fobie, na alcoholisme grootste probleem in de geestelijke volksgezondn geworden. Misschien zi)n- bieën wel de straalmotor de mens naar de kroeg a 1 Harige beestjes, dat soort 1 gen. Portugal kwijnt niet meer weg in mat verdriet Door Anton Theunissen Plotseling, alsof de trage gol ven van de Taag door magi sche krachten werden be roerd, kwam de Portugese re volutie, met vrijheid, betogin gen, discussies, vrede, zang en anjers. Zij was wanordelijk en onstuimig, er school een soort duistere vreugde in de aanblik van zoveel chaos. Zij was niet in te tomen door de mensen die haar ontketenden of dachten haar kalme koers te hebben uitgestippeld. De revolutie, roekeloos in gang gezet door een handjevol militairen, be smette alles met haar verwarde, on voorziene, verrassende creativiteit. Binnen één jaar veranderde een inge dommelde samenleving met een vijf tig jaar oude dictatuur irTeen gisten de gemeenschap, waarin de taaie structuren verpulverden onder de golven van het nieuwe, de onbeperkte vrijheid. En haastig, op soms woeste dan weer milde maat van jonge kapi teins en majoors, opgezweept door het onuitputtelijke elan van de jeugd, be gon zich het kaf van het koren te scheiden. De hoogmoedigen en profiteurs, die zich bij iedere omwenteling in een nieuw jasje steken, vielen van hun troon of werden simpel aan de kant gezet. De bruisende kracht van de re volutie - de breuk met het verleden van onderdrukking en mensenvre- tende smerige oorlogen in de koloniën van Afrika - liet weinig heel van mensen, zoals de communisten, die een fanatiek spel om de macht wilden spelen om als nieuwe potentaten over_ te blijven. „Jij bent de wereld aan het verande ren. Ken jij het einde van deze weg?". Zo werd tien jaar geleden in Portugal geprobeerd je deelnemer in plaats Portugal in jubelstemming: Soares en zijn socialistische medestrijders betogen in Lissabon aan de vooravond van de algemene verkiezingen in 1975. - foto archief de stem van toeschouwer te maken bij de re volutie. Veel jonge intellectuelen, te leurgesteld in het uiteindelijke resul taat van de gistingen in de zestiger jaren, omhelsden de Portugese revo lutie met bijna religieuze intensiteit. Ergens toch en ooit moest die samen leving van menselijk geluk zonder uitbuiting en onderdrukking er ko men? In Portugal dan maar! Als reporter in de revolutie ge dropt, geloofde hij lange tijd dat de Portugese deelnemers, ondergebracht in honderden partijen met kleurrijke namen, inclusief de in het verzet te gen Salazar en Caetano geharde com munisten het 'menselijk gelaat' zou den tonen, dat westerse progressie ven in geen enkele proletarische staat vermochten te ontwaren. De linksen in Portugal waren anders, was het credo van veel verslaggevers. Na tuurlijk waren die niet anders. Het zeer verdeelde links kwam al snel met het versleten cliché, dat het be tuttelen en vooral sturen van de mas sa's diende om informatie te centrali seren en naar de top te kanaliseren. En ook daar, vooral bij communisten en aanverante groeperingen, ontdek te je de eeuwige overtuiging, dat de partij beter is dan de massa's. Geluk kig werd de oude stalinistische 'vos' Alvaro Cunhal tijdig een halt toege roepen. Terwijl de revolutie ons was gepre senteerd als een verheven gebeurte nis zonder fouten of gebreken, werd Het sprookje van de anjerrevolutie in 1974: verbroedering tussen bevol king en militairen. - foto archief de stem ze nu iets kwetsbaars en scheef. Toch bleef je haar lange tijd verdedigen omdat de gedachte aan een alterna tief (terugkeer van de oude reactie, hetgeen maar net niet lukte) nog er ger was. Maar langzaam ging je de buitensporige demagogie van sommi ge mensen in de macht haten, evenals het apocalyptische geklets van rechts en het ideologische gezwets van links, gauchisten en anarchisten. Toch bleef de creativiteit zeer lang in de straten; majoor Otelo, de latere zondebok van de revolutie, stal avond in avond uit de show in het centrum van Lissabon, waar 'het geluk onder stenen lag' en 'het verziekte, reactio naire fadogezwijmel de Portugezen karakterloos had gemaakt'. De balans tien jaar na de Portugese revolutie, die het westen volledig ver raste, is in grote lijnen positief te noe men. Allereerst in geo-politieke termen: Plotseling sneuvelden er geen Portu gese jongens meer op vreemde bo dem, in Angola, Mózambique en Gui- nee-Bissao, uitgemergelde landen, die in sneltreinvaart hun onafhankelijk heid kregen opgedrongen, overigens met alle nare gevolgen voor die lan den vandien. Portugal was helemaal vastgelopen, tijd om variaties te be denken voor de overgang naar de on afhankelijkheid in die landen was er niet. De Portugezen wilden er weg, wilden van de vrijheid thuis genieten en wilden vrijheid voor de Angolezen en Mozambikanen. Portugal is, met westerse ogen be zien, weer een respectabele en be trouwbare natie geworden, die bui tengewoon haar best doet om in de grote Europese klas te mogen zitten, De politieke partijen, lange tijd vech tend om de macht en de baantjes, zwalkend van links, midden en rechts en terug, lijken een beetje tot rust te komen. Portugal versleet sinds de re volutie meer dan tien regeringen, maar onder leiding van de socialist Mario Soares, deze vechter van het eerste uur overleefde als een van de weinigen alle woelingen, wordt in Portugal orde op zaken gesteld. De 'verworvenheden van de revolutie', de nationalisaties, de van rijke land eigenaren afgepakte landbouwgron den, de tekst in 'linkse grondwet', worden door Soares pas gemaakt voor kapitalistische Europese snit, want Portugal zal en moet in het Europese gareel gaan lopen. In menselijke termen heeft de re volutie allereerst de vrijheid ge bracht, de mensen kunnen weer zeg gen wat ze willen zonder de kans te lopen op een "'zwarte lijst' te komen, die de Portugees onder de fascistische dictatuur beroofde van bijna alle mo gelijkheden, behalve de vlucht naar de rijke landen van Europa. De vrij heid heeft Alvaro en Maria Modaal materieel niet veel opgeleverd. Zij moeten het nog doen met gemiddeld een vijfhonderd gulden in de maand, maar de economische situatie is aan het verbeteren en er is enige hoop op betere tijden. Klaprozen en licht paarse olaias ver kondigen de weelderige lente op de vlakten van de Alentej o, het Portuge se landbouwgebied ten zuiden van de Taag. Woensdag aanstaande zal het prachtige lied 'Grandola, villa more- na', op 25 april 1974 het sein voor het begin van de staatsgreep, weer te ho ren zijn op de Portugese radiosta tions. In de vlakten van de Alentejo, in het zonnige Lissabon, in het slape rige Evora en in de wijnstreken van de Douro. Zonder omlijsting van bloemen en anjers deze keer. Maar de vrijheid, waar het tien jaar geleden allemaal om begonnen was, is gebleven. En voor het eerst sinds eeuwen is er het perspectief, dat Portugal naar de dichtregel van Luiz de Camoes uit zijn heldenepos Os Lu- siadas (1572) 'niet kwijnt in somber, mat en lang verdriet'. Door Louis van de Geijn „Kaland kan zijn gas nérgens anders goedkoper krijgen dan bij ons. Zegt hij: Noorwegen of Rusland? Beste heer Ka- land, ik zie je dat doen!". Onwillekeurig is hoofddirecteur ir. G. Kardaun van de Gasunie over onze hoofden heen Vegin-voorzitter A.J. Kaland gaan toespreken, de voorman van de gasbedrijven met wie hij al jaren twist over de gasprij- zen. Ir. Kardaun gaat verder; „Hoe is het momenteel? Als jij zegt: het is nu zomer, ik heb geen gas nodig, dan draaien wij de kraan dicht. Met mij heb je geen verplichtingen van 'take or pay'. Bovendien: die buitenlandse firma levert gas voor een beperkt aantal jaren. Jij hebt gas 'voor de eeuwigheid'. Wie anders geeft jou zulke zekerheid voor langere ter mijn? Goede vriend, waar praat gij over? De vraag luidde of het gas niet wat goedkoper kan. Nee dus. Kardaun gaat er nog eens recht voor zitten: „Het gas is van ons, Nederlanders. Als iemand dat wil gebruiken, graag, want daardoor krijgt het in feite pas zijn waarde. Prima. Mag best. Als hij de waarde die hij uit dat gezamenlij ke bezit haalt, maar weer in de pot doet, dan blijven we allemaal even I rijk". „Hoe men die opbrengst verdeelt, I dat is iets anders. Belasting- en inko- mensbeleid, dat zijn onze zaken niet. i Sommige mensen denken dat wij er op uit zijn zo veel mogelijk geld bin- nen te schrapen voor de (jverheid. Dat is niet zo. Maar we moeten er de prijs voor vragen die het waard is. Anders I wordt het verkwist. Provisiekast nog boordevol De prijs die het waard is. Dat was van meet af aan één van de belang rijkste bestanddelen van het Neder landse aardgasbeleid. De gasreserve zou zodanig moeten worden gebruikt, dat er voor de Nederlandse gemeen schap een zo hoog mogelijk nut uit zou komen. Een ander hoofdpunt van beleid was de energievoorziening over langere termijn te verzekeren. Met die twee opdrachten trad in 1975 ook Ir. G. Kardaun, tot dan ko- lenchemicus bij DSM, aan als hoofd directeur van de Gasunie. Toch lagen de kaarten toen al weer heel anders dan in de eerste periode van het Ne derlandse aardgas. Toen de Nederlandse Aardolie maatschappij in 1959 bij Slochteren aardgas aanboorde, bedroeg het gas verbruik in Nederland nauwelijks een miljard kubieke meter per jaar. De enorme reserve, die onder de Gro ningse bodem bleek te zitten (en waarvan de omvang pas in de loop van de jaren bekend werd) was bij dat verbruik voldoende voor een paar duizend jaar. Ir. Kardaun: „Kernenergie kwam er aan. Er was ruim voldoende aan bod van energie in de wereld. De olie prijzen daalden elk jaar. De gedachte was: Als je niet zorgt dat je binnen dertig jaar een groot deel van dat aardgas aan de man hebt gebracht, zal het moeilijk worden. Volgens de afzetplannen van toen zouden we nog de helft over hebben gehouden. Dat moest dan maar worden geëxpor teerd: je moest het kwijt zien te ra ken". Nog voordat de internationale energiemarkt op zijn kop werd gezet door de OPEC, was het perspectief van het Nederlandse aardgas echter al drastisch veranderd. Het energie verbruik in het algemeen steeg veel sterker dan was voorzien, en het aan deel van aardgas daarin overtrof alle ramingen. Toen de eerste oliecrisis (1973/1974) zich deed voelen, was de tijd rijp voor een herziening van het Nederlandse energie-beleid. De unieke reserve in Slochteren zou zo veel mogelijk wor den gespaard als een buffer en bij de afzet moest er op worden gelet dat de hoge waarde van het gas tot zijn recht zou komen. Dus geen nieuwe contracten meer voor export, noch voor centrales en andere energiever slindende bedrijven die ook op kolen of olie zouden kunnen stoken. Ir. Kardaun, die in die periode aantrad als de nieuwe topman van de Gasunie, moest dus goed op de provi siekast passen, zeker nadat de tweede oliecrisis (1978) het belang van een eigen energiereserve nog eens had onderstreept. Opnieuw echter nam de ontwikke ling op de internationale energie markt een verrassende wending. Door de economische crisis daalde het verbruik sterk. Hoge prijzen lokten anderzijds nieuwe aanbieders uit: in de jaren zestig was Nederland op gas- gebied in West-Europa vrijwel een monopolist. Nu is er concurrentie uit Algerije, de Sowjet-Unie en Noorwe gen. In die situatie van een zeker over aanbod is Nederland zich sinds vorig jaar ook weer in het gedrang gaan mengen. Niet om onmiddellijk de uit voer uit te breiden (als dat al zou luk ken) maar om te trachten overeen komsten te maken die aansluiten op de in de jaren negentig aflopende ex portcontracten. Enerzijds, legt Ir. Kardaun uit, kan dat doordat het gedaalde verbruik gezien de voorraadpositie extra afzet verantwoord maakt. Anderzijds wordt door een verlenging van be staande uitvoer voorkomen dat hal verwege de jaren negentig een gevoe lige breuk onstaat in het inkomsten- beleid van de staat. Betrouwbaarheid en flexibiliteit zijn de argumenten waarmee de Gas unie nu bij de ooit zo begerige afne mers in het buitenland een voet tus sen de deur moet zien te krijgen. Technisch en politiek is Nederland een veilige leverancier. Maar bovenal brengt de Gasunie het voordeel mee, dat de afnemer naar believen wat meer of wat minder kan verbruiken als de omstandigheden (bvhet weer of het economische tij) daarom vra gen. Andere aanbieders zijn daartoe technisch niet in staat of hebben zul ke hoge investeringen moeten doen dat er een constante stroom gas te genover moet staan. In de loop van 1983 heeft de Gas unie de eerste contacten gelegd met de buitenlandse afnemers over een verlenging van de leveringen vanuit Nederland. Over de reacties is Ir- Kardaun voorzichtig: „Alle landen waar we tot nu toe zijn geweest, heb ben interesse voor ons gas. Maar de vraag is natuurlijk: wat is de prijs?". Dat laatste geldt ook voor de moge lijk meerwaarde van het Nederlandse gas vanwege de eerder genoemde fle xibele leveranties. De Gasunie heeft berekend wat een afnemer moet doen om zich bij levering van een constan te gasstroom in te dekken tegen pie ken en dalen in het verbruik. De kos ten van een aan te leggen buffercapa citeit zijn uit te drukken in een ku bieke meter prijs van tien cent of meer. Voor die redenering op zichzelf ontmoet de Gasunie in het buitenland wel begrip, aldus Ir. Kardaun, maar voor de prijs Over de komst van de Russen op de Westeuropese gasmarkt is de afgelo pen jaren ook in de politiek veel te doen geweest. Ir. Kardaun haalt er zijn schouders wat over op. In princi pe zou de Sowjet-Unie om politieke redenen de kraan op een ongelegen moment kunnen dichtdraaien. Maar er zijn meer redenen om aan te ne men, dat ze stipt zullen leveren. Dat hebben ze, afgezien van een enkele technische storing, in het verleden ook gedaan. De Sowjet-Unie produceert acht maal zo veel gas als Nederland (450 tot 500 miljard kuub per jaar) en le vert daarvan slechts 20 miljard aan het westen. De schatting van Ir. Kar daun is dat ze - met het oog op de harde valuta - eerder de afzet in het binnenland zullen 'knijpen' om de ex portcontracten gestand te doen, dan andersom. Het Russische aanbod heeft er in tussen wel toe geleid, dat de buiten landse afnemers van de Gasunie rui mer dan voorzien was, gebruik ma ken van de flexibiliteit in de Neder landse contracten. Daardoor is de uit voer onverwacht diep ingezakt. Maar er is sprake van 'uitgestelde' afname. Aan het eind van de contractperiode moet de verkochte hoeveelheid im mers toch zijn afgenomen. Zowel op de buitenlandse, als op de binnenlandse markt loopt de Gasunie dus regelmatig tegen de politiek op. In het binnenland wordt het aardgas regelmatig betrokken in discussies over inkomenspolitiek, industriebe leid en budgettair beleid. Een groot aantal ingrediënten, geeft Ir. Kar daun toe, „maar we proberen er toch steeds weer eeh goeie deeg van te ma ken". „Bepaalde factoren kunnen in de loop van de tijd een ander gewicht krijgen, maar dat wil niet zeggen dat het beleid niet consistent is. Er zit wel degelijk een lijn in, en wel in het steeds zoeken naar het optimum voor het totaal". Een van die 'verschuivingen' waar Ir. Kardaun op doelt, is het besluit geweest om in de periode 1982-1987 twintig miljard kubieke meter aard gas extra te leveren aan de elektrici teitscentrales. Een beslissing die ab soluut niet paste in het toen nog ta melijk 'verse' selectieve afzetbeleid, maar die ingegeven werd door de fi nanciële nood van de overheid. Ir. Kardaun heeft niet moeilijk ge daan, toen de informateurs Halber- stadt en De Galan hem om hulp vroe gen om hun rekensommen voor het te vormen kabinet (Van Agt II) klop pend te maken. Als het zo was dat er op één van de plankjes van de provisiekast nog een beetje lag, dan zou het anders zijn. Maar onze kast is nog hardstikke vol. Neem ik vandaag iets meer, morgen iets minder? Kan ik er geen 55 maar 54 jaar mee voort. Nou en?". Hij zag onder de gegeven omstan digheden geen bezwaar in extra gas voor de energiecentrales. I

de Stem | 1984 | | pagina 27