UITBLAZEN Toekomst Hong Kong onzeker Turkije: geen springplank voor Amerika Het enige land zonder prijsverhoging even.._ De jonge Brinkman Benjamin glijd VRIJDAG 20 APRIL 1984 BlBUM :PAGINA TWEE1 PAGINA 21 VRIJDAGI 20 APRIL 198^ ONDANKS 'VOORUITGANG' IN BESPREKINGEN ENGELAND EN CHINA Lucht Vluchtelingen 'Sleutel' UIT DE WEEKBLADEN Kop indrukken Cyprus 30 Ha Familiepark Méér dan 30 attrakties en shows voor één enkel entreebiljet. Elk jaar nieuwe attrakties Dit jaar: geen prijsverhoging Open alle dagen tot en met 30 september IN BEPAALDE L Zeldenrust stopt met secties VASTENACTIE DE STEM COIV WIM KOCK Die Brinkman geniet van zijn job. Dat kun je zien wanneer hij op de tv is. Hij praat dikwijls rad, lang niet gaaf, maar wel tamelijk gewoon. Gewoner dan menig kamerlid bijvoor beeld. Ook valt het op dat hij dingen durft beweren die in de Haagse porseleinkast al gauw te boud worden gevon den. Op en rond het Binnenhof zijn de tenen lang, maar Eelco Brinkman is te jong om dat te zien. Hij stapt rustig voort. Deze week heeft Brinkman zijn nek wel erg ver uitgesto ken. Hij had het nu eens niet over de zaken die de Kamerle den voortdurend bezighouden, maar over de Kamerleden zelf. Wat hem betreft waren het part-timerszo vertrouwde hij het weekblad Vrij Nederland toe. Dan konden ze er in de burgermaatschappij ook nog een deeltijdbaan bij hebben. Ik weet niet of dat zo'n goed idee is. Voor een Kamerlid mis schien wel. Het biedt hem de kans om niet alleen af en toe aan de basis te ruikenzoals hij nu graag beweert te doen, maar er zelf een stukje van te zijn. Voor ons van de basis echter zijn de vooruitzichten onzeker der. Ik heb ooit een collega ge had die onbezoldigd bestuurs lid was van een vakbond. Om de haverklap liet de man z'n werk in de steek om naar Am sterdam of Den Haag te sporen en daar de een of andere crisis- plooi glad te vergaderen. Vroe ger had je ook nog wel eens een krant die er een Kamerlid als hoofdredacteur op nahield. Zo'n man werd door de degene die hem van een hoofdredacteuren- salaris voorzag, blijkbaar be schouwd als de vlag op zijn modderschuit, want leiding ge ven aan zijn redactie deed zo'n hoofdredacteur niet. Een keer per week schreef hij op briefpa pier van de Staten-Generaal. een hoofdartikel welks inhoud dan frappant correspondeerde met de via de radio reeds ver spreide gedachtenkronkels van zijn fractieleider. Ik bedoel maar: een part-ti me Kamerlid kan er in Den Haag misschien wel mee door, maar hier aan de basis, waar de B. V. Nederland echt wordt ge maakt en in stand gehouden, kunnen we zulke deeltijdwer kers missen als kiespijn. Trou wens, wat zou je zo'n kamerlid moeten laten doen. Wat kan'ie? Adviseur Neem nou de krant. Je zou misschien denken dat zo'n Ka merlid het dagelijks redactie- overleg zou kunnen adviseren. Maar wat heeft een redactie aan een adviseur waarvan be kend is dat je hem met een pond zout moet nemen? Je kunt niet 's-avonds in Den Haag er voor de oppositie een radicale motie door proberen te rammen en de volgende och tend op de redactie een integer, objectief achtergrond-verhaal houden over dezelfde kwestie. We zouden hem niet geloven en wat heb je aan een adviseur aan wie je geen geloof hecht? Er zijn natuurlijk wel min der gevoelige halve baantjes te bedenken. Kamerleden van het groene front zouden voor halve dagen boerenknecht kunnen gaan spelen. De PvdA-fractie de fabriek in, de CDA-ers naar het ziekenfonds en het bijzon der onderwijs en de WD-ers naar kantoor of achter de toon bank. Eén ding zou zonneklaar worden aangetoond: er zitten er in de Tweede Kamer niet iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimHiHiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiwiiniliHHiiiiiiiiiiiË veel meer die met hun handen hebben leren werken. Of ooit een bloeiend winkeltje hebben opgezet, laat staan een indus triële onderneming of een le gerkorps geleid. Nee, ik denk dat Brinkman nog raar zou op kijken als die 150 parlementa riërs in de burgermaatschappij een deeltijdbaantje zouden gaan zoeken. Je hoeft ze maar te zien zitten en te horen praten vooral, om met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te kunnen voorspellen dat ze alle maal in de kwartaire sector te recht zouden komen. De mees ten waarschijnlijk in Brink- man's eigen zachte gelederen. 150 welzijnswerkers erbij. Wat het jargon betreft moet het klik ken. Zwinderen We hebben in de kranten kunnen lezen dat Brinkman zich met zijn opmerkingen in Vrij Nederland niet populair der heeft gemaakt. Die Kamer leden moesten zich niet zo met details bezighouden. Ze moes ten meer respect hebben voor de besluiten van een minister en de verantwoordelijkheid die deze daarvoor draagt. Ze moes ten maar wat fractiemedewer kers naar huis sturen en voor taan zelf opschrijven wat ze la ter in de Kamer als fractie woordvoerder voorlezen. Het mogen best rare mensen zijn, als ze maar van vlees en bloed waren en helder. Enzovoorts. Boze reacties alom, vooral uit de hoek van PvdA, PPR en D66, per traditie al hyperge voelige groeperingen zodra ze het idee krijgen dat buiten staanders erop uit zijn hen de billen te doen ontbloten. D66 zou er liefst een Kamerdebat over willen houden, zo lees ik. Prima idee vind ik dat. Moeten ze doen en dan de tv erbij want het zijn per slot van rekening ónze volksvertegenwoordigers die door de hautaine Brinkman te kakken zijn gezet. Het is alleen niet zeker naar wie de bijval van het land dan zal uitgaan. Naar Brinkman die gewoon een paar kritische op merkingen heeft gemaakt of naar de kruidjes-roer-rne-niel die zich in hun hoogmoed ge minacht voelen. Het is immers zo dat Kamerleden meestal nauwelijks te volgen zijn (dat komt, zo hoorde ik toevallig woensdagavond een Euro-par lementariër uitleggen, doordat het altijd over zulke vreselijk ingewikkelde dingen gaat); het is toch juist dat veel Kamerle den hun al of niet zelf geschre ven verhaaltjes staan voor te le zen; het klopt toch dat ze de ministers en hun ambtelijke staven van massa's werktijd be roven door het overvloedig stel len van vragen? En doen het 'media-debat' en de manier waarop de PTT- verhuizing vorige week werd af gehandeld soms niét denken aan de lantaarnpalen-kwestie in de gemeenteraad van Zwin deren? Dat Kamerleden gekozen zijn, maakt ze nog niet onaan raakbaar. Dat heeft de jonge Brinkman goed geschoten. T'5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550 Goes, Klokstraat 1©01100-28030, Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12-.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 07&-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Anja Verbiest DE TOEKOMST van miljoenen - mensen en dollars - is in Hongkong nog erg onzeker, ook al zouden in de onderhan delingen tussen Britten en Chinezen vorderin gen zijn gemaakt. In het jaar 1997 namelijk loopt, zoals bekend, het huur contract voor de New Terri tories tussen Groot-Brittan- nië en de Volksrepubliek China af. Sinds de commu nisten in 1949 de macht over namen op het Chinese vaste land, heeft Peking voortdu rend volgehouden dat Hong Kong tot het Chinese grond gebied behoort. In verband daarmee werd Groot-Brit- tannië er in de loop der tijden steeds dringend op gewezen dat de soevereiniteit en de bestuurlijke controle over de Britse kroonkolonie feitelijk bij de Volksrepubliek thuis hoort. Sinds ongeveer anderhalf jaar vindt regelmatig, achter gesloten deuren, overleg plaats tussen vertegenwoor digers van beide naties. Overleg over een zeer gevoe lig liggende kwestie, zo bleek een dezer dagen weer eens, na het bezoek van de Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geoffrey Howe, half april aan Peking. Chi na's sterke man Deng Xiao ping weigerde na afloop commentaar te geven: „Het is een té gevoelige zaak.jlk heb geen commentaar". Wél werd een gezamenlij ke verklaring uitgegeven. Een verklaring die overigens net zo nietszeggend, was als eerdere communiqué's'De twee partijen zijn het erover eens dat in de onderhande lingen aanzienlijke vooruit gang is geboekt en dat het overleg zal worden voortge zet'. Minister Howe heeft zijn Chinese ambtsgenoot Wu Xueqian uitgenodigd voor een tegenbezoek. Vanuit Pe king is Howe naar Hong Kong vertrokken om de autoriteiten daar nader in te lichten over zijn besprekin gen. Het overleg tussen Groot- Brittannië en China over de kroonkolonie begon kort na- Geoffrey Howe .tegenbezoek. dat de Britse premier Marga ret Thatcher, in september 1982, een bezoek had gebracht aan de kroonkolonie en de Volksrepubliek China. Dat bezoek leverde overigens weinig op. In Peking werd voornamelijk gesproken over de toekomst van Hong Kong. De Chinese leider Deng Xia oping zou bij die gelegenheid, volgens het Amerikaanse blad Newsweek, de Britse premier Margaret Thatcher gewaarschuwd hebben dat China een eigen oplossing kiest voor de 'kwestie Hong Kong', wanneer de twee lan den niet vóór het eind van 1984 een overeenkomst zou den hebben bereikt over de status van de miljoenenstad. En premier Zhao Ziyang liet duidelijk blijken dat de Volksrepubliek geen enkel bestaand verdrag in verband met de Britse kroonkolonie erkent. De Chinezen achten Hong Kong en de zogenaam de New Territories (nieuwe gebiedsdelen) onlosmakelijk met de Volksrepubliek ver bonden. De Britten houden daarentegen vol dat men het eiland Hong Kong en Kow- loon ooit voor eeuwig van een Chinese keizer heeft verkre gen. Voor de New Territories geldt een ander verhaal. Daarvoor werd, in 1898, een huurcontract voor 99 jaar met China afgesloten. Zonder de New Territories is Hong Kong nauwelijks Deng Xiaoping te gevoelig leefbaar te noemen. Hong Kong Island en Kowloon zijn meer dan overbevolkt, de New Territories geven nog een beetje Tucht' aan de on geveer zes miljoen inwoners van de metropool. Het over grote deel van de bevolking van Hong Kong (ongeveer 98 is van Chinese afkomst. Zo'n 25.000 inwoners van de metropool hebben de Britse nationaliteit, ruim 10.000 zijn Amerikaan. Daarnaast zijn in de kroonkolonie nog tal van andere nationaliteiten te vinden, o.a. Japanners, In diërs, Australiërs, Filipino's, Portugezen, Pakistani, Duit sers, Fransen en, ongeveer duizend, Nederlanders. Een onbekend groot deel van de bevolking van Hong Kong wordt gevormd door nog steeds toestromende bootvluchtelingen. Uit Viet nam, maar ook uit de Volks republiek China. En al is de grootste stroom voorbij, de haven van Aberdeen, een ha venkwartier op Hong Kong Island, ligt nog steeds vol kleine, gammele en wrakke jonken en andere scheepjes, waarop complete families een redelijk, nieuw bestaan trachten op te bouwen. Een zware opgave, ook de 'regu liere' inwoners van Hong Kong kunnen vaak maar ter nauwernood in hun bestaan voorzien. En dat dan met na me door de erg lage lonen die de meesten in Hong Kong ontvangen. Met de werkloos heid valt het, naar Westerse maatstaven gemeten, nog wel mee. In 1981 lag het werkloosheidspercentage op 3,4%. Met al hun leed zijn de duizenden vluchtelingen in het drijvende dorp van Aber deen in de loop der jaren een, ook voor de vluchtelingen lo nende, toeristische attractie gaan vormen. En hoe triest ook, met name de kinderen hebben de lucratieve kanten van het onverzadigbare toe risme ontdekt. Zogauw als een sampan vol toeristen zich in de nauwe, overvolle en be dompte doorvaarten ver toont, zwaaien de jongste kinderen al met een schepnet voor de ogen van de zich aan het leed vergapende bezoe kers. En je moet dan wel zeer veel eelt op je ziel hebben, wil je niet als welvarende wes terling al je losse Hong Kong-dollars in het netje de poneren. Hong Kong blijft een stad van tegenstellingen. Terwijl in het ene deel van de stad mensen in krotten wonen en niet weten of zij de dag van morgen nog zullen beleven, verrijken aan de andere kant van de stad de rijken zich. Luxeuze flatgebouwen ver rijzen aan de voet van een berg, bedekt met krotwonin gen. Handenvol geld kosten de verlichting beschijnt 's nachts een wrak en onderko men drijvend dorp. Uitge breid dinerende toeristen vermaken zich met prachtige shows, terwijl enkele straten verder autochtonen zich te goed doen aan restjes in vuil nisbakken. Ook al draait in Hong Kong veel om het geld, het zijn lang niet altijd alleen maar dollars die er blinken. De Britse kroonkolonie kan feitelijk niet meer be staan zonder de Volksrepu bliek. Een voorbeeld: China levert Hong Kong al het drinkwater dat de miljoenen inwoners nodig hebben. Ook de helft van de groenten die dagelijks in Hong Kong wor den geconsumeerd, komt uit de Volksrepubliek. Anderzijds is China op In de haven van Hong Kongeelt op je ziel - FOTO ANJA VERBIEST Hong Kong aangewezen voor haar deviezen. Behalve de buitenlandse ondernemers c.q. multinationals is het er dus ook de Chinezen alles aan gelegen om de kroonko lonie haar status als kapita listisch handelscentrum te laten behouden. In november 1982 liet een hoge Chinese functionaris zich, voor het eerst in een ge detailleerde reactie, ontval len: 'China herkrijgt in 1997 haar soevereiniteit over Hong Kong, maar de Britse kolonie behoudt haar eigen regering terwijl het econo misch systeem en de levens stijl niet hoeven te verande ren'. Wat dat betreft hoeven de hoge heren zich dus blijk baar geen zorgen te maken. Kort voor de besprekingen in oktober 1983 zwakte Wu Xueqian, de Chinese minister van buitenlandse zaken, dit weer enigzins af door tijdens een bezoek aan Canada heel vastberaden te verklaren dat zijn land nog steeds vastbe sloten is Hong Kong weer on der eigen beheer te nemen wanneer de overeenkomst afloopt. Wu voegde daaraan toe dat Hong Kong vanaf 1997 bestuurd zal worden door zijn Chinese inwoners en niet door 'afgezanten van Peking'. Tevens werd beloofd dat het particuliere eigendom in Hong Kong ongemoeid zal worden gelaten. Een maand daarvoor had Wu nog verklaard dat 'de sleutel naar vooruitgang in het Brits-Chinese overleg' lag in een verandering in de 'harde houding' van de Brit. ten. De Volksrepubliek be- schuldigde de Britten er toen van ook na 1997 een bestuur- lijke rol in Hong Kong te am. biëren. De 'misverstanden' tussen de twee naties lijken nu uit de wereld. Begin april liet Wu Xueqian tijdens een be- zoek aan Wenen weten dat Peking de problemen met Londen rond de soevereini teit van de kroonkolonie in beginsel als opgelost be schouwt. „Wij geloven dat Groot-Brittannië zal blijven meewerken. Groot-Brittan nië heeft begrip getoond voor het probleem", aldus Wu toen. Naar verluidt zal in juni of juli van dit jaar een principe akkoord tussen de beide na ties worden bereikt. Tot die tijd echter worden de Brits- Chinese besprekingen nog met de grootst mogelijke ge heimzinnigheid omgeven. Een van grootste bedrijven van Hong Kong, Jardin Ma- theson, heeft ondertussen - als eerste - verklaard de hoofdkantoren van het be drijf van de kroonkolonie over te zullen brengen naar Bermuda 'vanwege de onze kere toekomst van Hong Kong'. Wu's vertrouwen in de toekomst van Hong Kong is door dit bericht geenszins aan het wankelen gebracht. „Ik geloof dat de toekomstige welvaart van Hong Kong verzekerd is, zowel nu als na het terugkrijgen van de soe vereiniteit", blijft de Chinese minister volhouden. VERUIT het meest smaak makende in de weekbladen van deze week is het inter view dat VRIJ NEDER LAND had met de minister van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur, Eelco Brink man. Dat de CDA-bewinds- man voor een aantal klap pers gezorgd heeft las U gis teren al in De Stem. De weekbladen putten zich voor het overige uit in be schouwingen en interviews over de kruisraketten en Ni caragua. Over het eerste on derwerp voelde DE TIJD oud-premier Piet de Jong aan de tand. Hij kwam verle den week, samen met een aantal ex-bewindslieden van christelijke huize in het nieuws, met een oproep aan het kabinet toch vooral niet te zwichten voor de anti kernwapenbeweging. „Ik zou mezelf later verwijten als ik mijn mond nu niet had open gedaan", licht De Jong zijn opmerkelijke brief toe. De Jong hekelt de naar zijn idee verkeerde wijze waarop de vaderlandse journalistiek reageerde op de brief. Er is alleen maar gereageerd op de schrijvers en niet op de in houd van het stuk, zo valt uit De Jongs mond te noteren. De oud-premier vindt dat de tegenstanders van plaatsing van kernwapens te veel aan dacht krijgen. Als hij nog in functie zou zijn zou hij zich onder geen beding iets aan trekken van wat de kerken over dit vraagstuk zeggen. „Ze begeven zich op een ge bied waar ze onvoldoende bevoegd zijn", analyseert hij. Dat de politieke 'geloofsge noten' de brief ook zonder veel enthousiasme hebben ontvangen vindt De Jong overigens heel juist: „Dat zou ik ook gedaan hebben" ELSËVIER'S MAGAZINE heeft zich op de moeizame relatie tussen CDA en de kerken gestort. Wie plaatst wie onder curatele?, zo vraagt het blad zich af. Aan leiding is inmiddels fameuze interview dat NRC/Handels- blad verleden zaterdag had met Lubbers, waarin hij een mogelijke kabinetscrisis over de rakettenkwestie aankon digde. Die crisis zou zich vooral rond de persoon van Defensie-minister De Ruiter voltrekken. Hij heeft grote moeite met een positief plaatsingsbesluit, maar staat binnen zijn fractie en zeker binnen de regering geiso- leerd. Om zijn positie kenne lijk te versterken merkt EM steun uit onverwachte hoek op. IKV-secretaris Mient- Jan Faber is volgens het blad bereid om een regerings standpunt te steunen dat neer zou komen op wél ja zeggen tegen de plaatsing, maar daar pas mee beginnen als de onderhandelingen met de Russen kans van slagen maken. Genoeg over raketten. Ni caragua is het andere thema van de weekbladen. De ver schillende bladen houden stuk voor stuk rekening met een snelle escalatie van de spanning in dit Middename- rikaanse land. De mogelijk heid van de inzet van Ameri kaanse troepen daar - al dan niet onder dekmantel - wordt steeds openlijker besproken. De EM-correpondent meldt dat Kissinger vreest dat het moment dat er mariniers naar Nicaragua gestuurd moeten worden akelig dicht bij is gekomen. DE TIJD spreekt diezelfde vrees uit en DE GROENE schrijft dat de rebellenclub van Eden Pasto- ra het de Amerikanen moge lijk moet maken officieel steun te geven aan een 'be vriende regering'. Volgens DE GROENE wordt er al druk geoefend door de Ame rikanen op invasie-scena rio's, waaraan ook de Neder landse marine een bijdrage zou leveren. ANKARA (RTR) - Turkije, dat dë laatste jaren een aan tal politieke openingen heeft gemaakt in het Midden- Oosten, zal de Verenigde Staten geen faciliteiten ver lenen voor de snel inzetbare interventiemacht (Rapid Deployment Force, RDF). Dat hebben functionarissen van Turkije en de NAVO gezegd. Ankara zou wel willen toestaan dat de VS militaire bases bouwen in het zuid oosten van Turkije, die na toestemming van de NAVO gebruikt zouden kunnen worden om een opmars van de Sovjetunie in het gebied van de Perzische Golf te voorkomen. De voormalige Ameri kaanse president Carter riep de RDF in het leven als een gedeeltelijke compensatie voor het teloor gaan van Amerika's belangrijkste bondgenoot in de Perzische Golf tijdens de islamitische revolutie in Iran (1979). Sindsdien heeft Washington er bij Turkije - een belang rijke ontvanger van Ameri kaanse militaire hulp - op aangedrongen militaire ba ses en logistieke faciliteiten beschikbaar te stellen. „De rol die Turkije wil spelen, is een heel andere dan die verscheidene be windslieden in de Ameri kaanse regering verlangen. Ik denk niet dat wij veel van hen kunnen verwachten", aldus een Amerikaanse functionaris. „De Amerika nen hebben de vrijheid hun verwachtingen te formule ren zoals zij willen, maar wat Turkije bereid is te doen, is een ander verhaal", zo zei een hoge Turkse amb tenaar. Buitenlandse diplomaten zijn van mening dat Turkije, dat zijn handel met islamiti sche landen de afgelopen ja ren aanzienlijk wist op te voeren, wil voorkomen dat het nadelige gevolgen on dervindt van de Ameri- kaanse politiek in het Mid den-oosten. De snel inzetbare inter-, vantiemacht zal waar schijnlijk eerder worden ge bruikt om binnenlands ver zet de kop in te drukken in strategisch belangrijke sta ten als Saoedi-Arabië dan om de westelijke oliebelan- gen te beschermen bij een onwaarschijnlijk geachte Sovjet-inval in Noord-Iran. Dat is de overheersende me ning van diplomaten in Tur kije. Seyfi Tashan, directeur van het Turkse onafhanke lijke insituut voor buiten landse politiek, zei: „Het probleem is dat wij het niet eens zijn met het Ameri kaanse beleid in het Mid den-Oosten. Wij zijn bond genoten tegen een gemeen schappelijke Sovjet-drei ging, maar dat gaat niet op wat betreft de Israëlische agressie." Tashan zei dat de belangrijkste beginselen voor Turkije's opening naar het Midden-Oosten zijn: niet-inmenging in de inter ne aangelegenheden van die landen of in de geschillen tussen bepaalde landen; het bevorderen van wederzijdse handel, culturele en militai re betrekkingen; en het stre ven de relaties van Turkije met het Midden-Oosten en met het Westen niet met el kaar in conflict te laten ko men. „Gegeven de economische belangen is het duidelijk dat Turkije het zich niet kan veroorloven een springplank te zijn voor Amerikaanse bemoeienissen met het Mid den-Oosten, zoals dat in de jaren vijftig het geval was", aldus een westelijke diplo maat. Iran werd vorig jaar Tur kije's grootste handelspart ner. Het kocht goederen ter waarde van ruim 3 miljard gulden, éénzesde van de to tale Turkse export. Irak, Sa oedi-Arabië en Libië wor den ook steeds belangrijkere afzetmarkten. Diplomaten menen dat twee andere factoren het verzet van Ankara tegen hulp aan de Amerikanen in de regio hebben versterkt: 1. het op voorzichtige wijze op nieuw benadrukken van de islamitische identiteit van Turkije (eens het centrum van de islamitische wereld); 2. de meningsverschillen tussen de VS en Turkije over de kwestie-Cyprus. Turkije, de enige islamiti sche lidstaat van de NAVO, heeft het afgelopen jaar zijn diplomatieke en culturele banden met de islamitische wereld versterkt. De relatie met Israël blijft echter op een onaanzienlijk laag ni veau. Eind maart beloot de Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse za ken dat de 640 miljoen gul den aan militaire hulp voor Turkije alleen mocht wor den vrijgegeven als het door de Turkse troepen bezette Varosha wordt overgedra gen aan de Cyprische rege ring. Dit besluit leidde tot bittere reacties van de rege- ring-Ozal. Functionarissen zeiden dat Ankara aanvan kelijk het verzoek afwees om het Amerikaanse contin gent van de multinationale troepenmacht (MNF) in Bei roet vanuit Turkije te be voorraden. Het militaire re gime onder leiding van pre sident Evren besloot vorig jaar oktober - één jaar na de stationering van de MNF in de Libanese hoofdstad - een beperkt gebruik toe te staan van de NAVO-luchtmacht- basis Incirlik, zij het slechts voor niet-miiitaire bevoor rading. Zelfs dit voorzichti ge beleid leidde tot kritiek in de Turkse media. Volgens buitenlandse di plomaten is er één potentièle crisis die er toe kan leiden dat Turkije zijn afzijdige politiek in de regio herziet Een plotselinge doorbraak van Iran in de Golfoorlog waardoor de noordelijke Iraakse olievelden in gevaar komen en de vitale pijplei ding door Turkije naar dt Middellandse Zee, kan tot gevolg hebben dat Ankara zich gedwongen ziet militair in te grijpen. „Turkije heeft een duide lijk belang bij vrede of hij het voortduren van de im passe in de oorlog, waardoor het in een positie is zowel Irak als Iran te helpen hij het herstel van de oorlogs schade", aldus een van de diplomaten. „Een overwin ning van Iran zou Turkije grote problemen seven-1 ADVERTENTIE Net over de Belgische grens. Lichtaart (Herentals) België Tel. 09 32 14/55.78.11 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De meer derheid (61 procent) van de Nederlandse bevolking is voor euthanasie, wanneer het gaat om ernstige ver keersslachtoffers en patiën ten buiten bewustzijn. Bijna de helft (43 procent) spreekt zich in deze gevallen uit voor actieve euthanasie. Dat blijkt uit een NIPO- enquête. Volgens het NIPO mag daaruit worden gecon cludeerd dat de opvatting om mensen in bepaalde le vensbedreigende situaties in leven te houden terrein be gint te verliezen. Uit vergelijkende enquê- Dr. Zeldenrust. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - Ge rechtelijk patholoog-anatoom dr J.Zeldenrust (77) stopt met werken. Zesendertig jaar lang verrichtte Zeldenrust in totaal duizenden secties op mannen, vrouwen en kinderen die mo gelijk door een misdrijf om het leven waren gekomen. Nu heeft hij genoeg van kil le sectiekamers, zijn witte jas, mes en schaar. „Als het minis terie van Justitie mij dit keer laat gaan, vertrek ik per 1 ja nuari 1985", aldus Zeldenrust gisteren. (ADVERTENTIE) 'Ah tullrn vtsten. vul dan zo boslriió elke vorm van onderdrukking Doel te brood met wie honger li/dl, taal armen en daklozen m huis. ffeet kleren aan wie naakt is. onttrek ie met ean do zorg voor ie naaste MBO:5850 BANKNUMMER 170.7070147 MET z'n 36 jaar de benjamin van 1 Eelco Brinkman (CDA) van Welzijr (WVC) het proto-type van de niei goed bestuurder dus, deskundig, r< sche, autoritaire inslag en de neigi niet al te veel gelegen te laten liggt nij denkt. Dat is op zichzelf een maar met gezag beklede mensen I door raken. De naakte waarheid ga dat er op het Binnenhof veel rumoa terview met Vrij Nederland, het wj kindsheden onderuit zijn gehaald cfl 9eren of ijdel gepraat zichzelf de dJ De verontwaardiging van de Karrl verwijt van de minister, dat vele Kaï at onder de mensen leeft en op zijn hP hu|Pkrachten van de Kame neeft hij gelijk, maar het bezuinigin- 'nkman, politiek een onbeschrev apparaat - hij was laatstelijk direct h» k rechtstreeks op WVC ger "st hem bekend zijn dat ministers, een bekwaam, goed geoutilleerd ige voorsprong hebben op het pa 5 die voorsprong zodanig toegei L°n're|e een wassen neus dreigt t< et RSV-debacle en de zaak-Valk 1 ministeries uit ontwikkelingen op g aarop de Kamer geen enkele grei 'een democratisch standpunt, "'9 tegenwicht te kunnen bieden geieden een aantal hulpkrachten t two tenten altiid en door tedereen Q de, maar de bewindsman die yen, is ofwel volslagen onkundig ho 0kleden' vooral van de kleine 'scholing in de parlementaire de rinois het verwijt van Brinkmar anrt van bewust is dat er in he van rs, wordt gedacht dan op het i don Vele Kamerleden - wij hebben CDa malen betoogd - is de 'ik'- vprk ls daarvan niet uitgezonderd afnd over het 'kaarsje branden' to®nlav>ngsvormen dan het gezin. ten'u.„« ?en aantal van 2iin colleg. j°e, dat üikvr? er onder de mensen leeft, son besluiten genomen waarv: onvoldoende doordacht zijn, e hepft asen zal brinkman ondank Pen nan9eb°den in de Tweede 1 Ak H .i 's 9ezond voor jonge, ze aanrt Kamer sportief is, wordt er wpi kacht besteed aan kritische op Waa d sn'jden. Datzelfde geldt t£ dr Brinkman gisteren reeds de w I

de Stem | 1984 | | pagina 2