even..L UITBLAZEN Hóren ze wel op de arbeidsmarkt? Bonn teleurgesteldr in Verenigde Staten Libische acties in buitenland moeten interne problemen verhullen 11 D duizend bai Raketten ja en nee ALBEDA: GEDRAM OVER MINIMUMJEUGDLOON, MAAR 'F in DE STEM COM] Tegen de haren ACHTERGROND Onhoudbaar Voorrang Vals TRIEST BEELD BIJ ONDERHANDELINGEN Schaars Familie Verschillend Val in zicht NS-personeel steeds vaker gemolesteerd DONDERDAG 19 APRIL 1984 T5 PAGINA lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU: at was weer een han dige zet van Lub bers. Even ventile ren dat de rakettenkwestie wel eens op een kabinets crisis zou kunnen uitlo pen. Erbij zeggen zelfs dat de kwestie hem een crisis waard is; een niet onbe langrijk detail omdat het de ernst van het te nemen besluit accentueert. Prompt werpt het populaire duo AVRO/Lagen dijk zich op 500 representatieve Nederlanders van 18 jaar en ouder en ziet: de bezorgde pre mier wordt op zijn wenken be diend. De meeste Nederlanders zijn wel tegen plaatsing, maar niet zo erg dat ze vinden dat het kabinet zou moeten opstap pen wanneer het onverhoopt toch zo ver zou komen. Weg is 'de ruime meerder heid van het Nederlandse volk' waarop de tegenstanders van plaatsing zich sinds een vorige enquête zo graag beriepen. Met dat Nederlandse volk weet je ook nooit waar je aan toe bent. Dat zegt maar ja en nee zonder na te denken. Kruisraketten? Tegen natuurlijk, want de kin deren zijn er ook tegen. Pas nog een dagje naar Den Haag ge weest. Leuk als je kinderen be langstelling tonen voor hun eigen toekomstige veiligheid. Maar dan rammelt Lubbers met z'n portefeuilles. Niet dat die man nu zo'n populair beleid voert, maar hem inruilen tegen - pak 'm beet - Joop den Uyl durft het Nederlandse volk blijkbaar ook niet aan. Dat is eigenlijk héél opmerkelijk vind ik want wanneer vindt het Ne derlandse volk nog eens zo'n le lieblanke smoes als de kruisra ketten om de grote knijper van het Catshuis weg te sturen? Weet niet Ik hoor dat ho hol-geroep wel. Het wordt inderdaad tijd om enige nuances aan te bren gen. Als maar 46% van de Ne derlanders vóór plaatsing is (bij een vorige gelegenheid was dat nog 42% zodat je kunt conclu deren dat ook dat getreuzel van Lubbers blijkbaar zijn vruchten afwerpt. Er zit no|'Steeds schot in, om het maar eens militant uit te drukken) dan wil je als te genstander graag aannemen dat de rest, een meerderheid ".Van 54 procent, nog altijd tegen "plaatsing is. Nu beschik ik niet over de cijfers van AVRO/La gendijk zelf, maar slechts over berichten over die enquête uit De Telegraaf en de (of het) NRC-Handelsblad. Stel dat er ook nog een percentage 'niet- weters' is - bij de meeste en quêtes heb je die immers - en dat dit 10 bedraagt, bij een in gewikkelde zaak als de kruisra- keuenkwestie niet te hoog ge schat dunkt mij, dan zou het aantal voorstandei's" dat van de tegenstanders al overtreffen (46-44). Ik haast me echter dit af te doen als getheoretiseer in de ruimte. Wie tegen is moet dat rustig blijven. Over zijn eigen achterban WIM KOCK Lubbers kan alle kan ten uit. - foto archief de stem. hoeft het kabinet zich in elk ge val ook niet ongerust te maken, hoe een besluit ook uitvalt. Wordt er geplaatst dan vindt 86% van de CDA-kiezers en 84% van de WD-kiezers dat de ploeg van Lubbers gewoon moet aanblijven. Wordt er niet geplaatst, ook dan blijven de meerderheden van beide kie- zersgroepen vóór het aanblij ven van het kabinet-Lubbers. Gaat het om alle Nederlanders dan vindt 66% dat Lubbers moet blijven als hij wel plaatst en 53% als hij niét plaatst. België U ziet het: Ruud Schock kan werkelijk alle kanten uit. Daar om snap ik ook niet goed wat hij met dat pare proefballon netje moest van: bunkers wel bouwen, doch de raketten 'in vredestijd' niet op Woens- drecht opslaan, maar in een of ander buurland bij de hand la ten houden. Nu had ik begre pen dat Woensdrecht sowieso al een vredesopstelling is, dat die raketten het belommerde platteland opgaan als het span nend wordt. Bovendien: welk buurland? Een geniale oplossing, een Lubbers waardig, zou zijn de raketten zolang, eventueel tot Sint Juttemis, op te slaan in Baarle Hertog. Daar liggen nog wel een paar akkers en achter tuinen braak. De projektielen liggen er in België, maar ze be vinden zich tevens binnen de grenzen van het Koninkrijk der Nederlanden. Maar ach, het is allemaal niet nodig. Lubbers, De Ruiter en Van den Broek hoeven het alleen onderling eens te worden over een besluit. Hoe het ook uitvalt: het zal 'de ruime meerderheid van het Ne derlandse volk' - 66 danwel 53% - worst wezen. Was daar iemand vóór het regelmatig raadplegen per referendum van het volk? Zilverling Daar zat nou net op te wachten: een unt van vijftig gulden. De dikke bundels brief jes van vijfentwintig en hon derd schaden de pasvorm van mijn colbert en dat irriteert me al jaren. Handige munten van vijftig, goed verdeeld over broelc-, kont- en jaszakken zijn veel gemakkelijker. Het zijn historisch zeer ver antwoorde munten, heb ik ge zien. Met de handtekening van Jeroen Krabbé erop. Guille de Nassau. Hoe en wanneer zijn wij erop gekomen die man Wil lem van Oranje te noemen? Philips de Tweede noemde Guille destijds trouwens ook Oranje, althans volgens Willem Nijholt. Toch een beetje gek, die keuze van vijftig gulden. Had een vijfje of een tientje niet meer voor de hand gelegen? Ik denk nu aan de achterdocht waarmee je werd bekeken als je wat jaren terug wilde afrekenen met een zilveren tientje. Straks sta je met een zak vol zilverlin gen en kun je nog geen pilsje kopen omdat de kastelein toe vallig gisteren de krant niet heeft gelezen en nog nooit van een munt van vijftig piek heeft gehoord. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIillilllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 dj Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; j 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 1,8.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnbrAlatipQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Hanff „Ik vind het eigenlijk een heel belangrijk punt om je af te vragen: hóren de 15- tot 19-jarigen wel op de ar beidsmarkt te komen? Zijn het geen prematuurtjes - ge beurt dat niet te vroeg? Vooral ook omdat ze vaak een te algemene opleiding hebben gehad, die ook nog weinig op het bedrijfsleven is gericht? Is het niet beter ze als léérlingen te laten be-' ginnen? Daar heeft ook de commissie Wagner met eni ge kracht op gewezen." Meer een vaststelling dan een vraag van oud-minister van Sociale Zaken prof. dr. Wil Albeda. Maar hij wil die jongeren niet iets afnemen. Hij denkt aan hun heden, aan hun toekomst. „In Zwitserland beloven de werkgevers de schoolver laters domweg dat ze een plaats krijgen in het be drijfsleven. In wezen geven ze daar een garantie. Maar dat betekent niet dat daar dan meteen een minimum jeugdloon wordt betaald. Lóter, dan worden ze be loond naar kennis en presta tie. Iets dergelijks heeft het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond on langs aanbevolen: verlaging of afschaffing van de mini mum-jeugdlonen en het drastisch ontkoppelen van de leer- en de arbeidsover eenkomst. Dat lijkt op wat ze in Zwitserland doen." En duidelijk teleurgesteld: „Het valt me erg tegen dat de jon gerenorganisaties hier zo negatief hebben gerea geerd." Met nadruk: „Ik denk dat juist voor de jongeren tussen de vijftien en de twintig de vraag niet moet zijn: waar haal ik mijn inkomen, maar hoe kan ik mij kwalificeren voor werk. Dat geldt ook voor stude renden. Jonge mensen zijn vaak niet gevoelig voor de vraag of een bepaalde studie kansen biedt op de arbeids markt. Daar moet je toch re kening mee houden. Neem de psychologie. Een jaar of zes geleden waren er meer psychologen in opleiding dan dat er al werkten. Ik bepleit geen sluiting van faculteiten; hoor, tenzij ze overlopen worden. Maar we moeten er aan wennen dat bij onderwijskeuzen - vooral bij betrekkelijk kost bare richtingen - de ar beidsmarkt een rol behoort te spelen. Er moet ergens een verband zijn - niet te star, niet te strak - en daar weten we te weinig van. Maar als het gaat om explosies, zoals bij sociologie, dan moet je afkappen. Natuurlijk moet je de jeugdwerkloosheid ook in het licht van de totale ar- Prof. Wil Albeda. Het vroegere Jezuïetenklooster aan de Tongersestraat In Maas tricht huisvest de Rijksuniversiteit Limburg. Op gebrandschilder de ramen staat de katholieke lettercombinatie 'IHS': In Hoe Sig- no Vinces; In dit teken zult gij overwinnen. De jeugd loopt er da gelijks langs. Oud-CDA-(bloedgoep AR)-mlnlster dr. Wil Albeda, nu buitengenwoon hoogleraar sociaal-economisch beleid, geeft er zijn kijk op de toekomst van de jongeren-van-nu. Een visie vol bewogenheid. beidsmarkt bekijken. Voor een samenleving is een per centage van 18 aan werklo zen een bijna onhoudbare si tuatie. De maatschappij zou monomaan, met felle gedre venheid, bezig moeten zijn met het geven van prioriteit aan werkgelegenheidsbeleid ten opzichte van inkomens beleid." Albeda legt uit: „Ik denk dat we dat in Nederland sinds 1973 niet meer gedaan hebben. We blijven zeuren over elke noodzakelijke be perking van inkomens. Dat geldt in sterke mate voor de vermindering van het jeugdloon. Ik denk dat die negatieve reacties van de jongerenorganisaties daarop ook écht niet de reactie is van de jeugd zélf. En ik spreek toch wel wat jongeren.De meesten van hen geven grotere voorrang aan het kiezen van een baan dan aan het inkomen. Als minister heb ik samen met Pais van onderwijs eindelo ze discussies gevoerd met jongerenorganisaties, vak beweging, werkgevers en onderwijsorganisaties. Er werd eindeloos gedramd over de relatie tussen leer- en arbeidscontract en het mininum-jeugdloon. Ik had gedacht, dat we daar nif overhéén zouden zijn." „Boven alles moet voor rang worden gegeven aan werkgelegenheidsbeleid. Ik geloof dat het steeds duide lijker wordt dat economisch herstel op zichzelf niet vol doende is. Het tekort aan ba nen is anderhalf miljoen. én er is nog inhaalvraag. In ons land maakt 'de be roepsbevolking 30 procent uit van het geheel. In de Verenigde Staten is dat 54 tot 55 procent. Daar komt nog iets bij. In de hele wes terse wereld groeit de be roepsbevolking en dat is uniek in een economische depressie. Het heeft te ma- u ken met de teruggang in in komens die mensen er toe brengt een tweede inkomen per gezin te krijgen, en met de emancipatie. Je zit met een ingebouwd gebrek aan banen. En dat hou je nog wel vijftien jaar. Om dat schrijnende pro bleem op te lossen kom je er niet met traditionele midde len. Om die periode te over bruggen zou je een krachtige impuls kunnen geven, ja. Maar het zou wel verstandig zijn om zo'n beleid niet te stabiel op te zetten, want het moet bij te stellen zijn. Zo kom je op de algemene gedachtengang: hoe schep je meer werkgelegenheid? Dat kan met arbeidstijdverkor ting die de produktiviteit ten goede komt door verlenging van de bedrijfstijden én door flexibiliteit. En verder door het stimuleren van ar beidsintensieve sectoren. Daarnaast zou je, vooral voor de eerste jaren, moeten bevorderen dat er gewerkt wordt met behoud van uit kering. Je moet voorkomen (fat er een groep mensen komt die nóóit gewerkt heeft. Moedeloze mensen met de handen in de schoot, slecht opgeleid - geen maat schappij kan zich dat ver oorloven." Intussen veranderen de opvattingen over de plaats van de arbeid in het leven. Kreten uit het verleden als 'Wie niet werkt, zal niet eten', en 'Arbeid adelt', wor den niet meer voetstoots ge slikt. Albeda: „Dat hangt ook samen met de arbeidstijd verkorting. Maar het helpt het werkloze deel van deze generatie niet. Het klinkt een beetje vals als je zegt: jullie zijn hier de promotors, de voortrekkers. Want die jeugd mist de tegenhanger van de vrije tijd. Natuurlijk is dat nieuwe ethos, die nieuwe levenshou ding er wel. Je moet dit ook bevorderen, maar dat is geen troost voor de jeugd. Intussen is het gekke dat voorzover mensen ongeluk kig zijn met het feit dat ze geen baan hebben, dit sti mulansen geeft voor een te rugkeer naar de prestatie maatschappij." Van der Louw van de PvdA zei vorig jaar: „Voor de meeste mensen is vrije tijd een hel als er geen ar beid tegenover staat. Werk betekent voor de overgrote meerderheid nog altijd een gevoel van nut en maat schappelijke waardigheid en natuurlijk niet in de laatste plaats een inkomen." Dat lijkt ouderwets? Albeda: „De ouderwetse sociaal-democraten hadden dat prestatie-gerichte. De kwartaire inslag (de invloed van de 'zachte sector') van de PvdA verandert. Ze heb ben wat geleerd. En we zijn een maatschappij die wat aan het leren is. We komen weer terug op dingen die al te gemakkelijk zijn ingeslo pen. Dat is misschien wel de allermoeilijkste opgave. Voorrang geven aan de toe komstmogelijkheden van de jeugd en tegelijk voorkómen dat je weer terugvalt op de prestatiemoraal van de ja ren vijftig." Door Gerard Kessels BONN - De Wedstduitse re gering is teleurgesteld in Washington. De christen democratische kanselier Helmut Kohl, die zich graag ziet als de stut en toeverlaat van de Amerikanen in Euro pa, is bezorgd over de onver minderd harde koers van Washington tegenover Mos kou. De braafste leerling van de klas voelt zich in de hoek gezet. Kohl vindt dat Reagan bij hem in het krijt staat nu hij ondanks luide protesten en massale demonstraties toch begonnen is met de uitvoe ring van het Navo-dubbel- besluit. De eerste twee bat terijen van elke negen Pers- hing 2-raketten zijn in stel ling gebracht op de basis Mutlangen in Zuid-Duits- land en de afwikkeling van het stationeringsprogram- ma loopt volgens plan. Kohl en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Hans- Dietrich Genscher, hebben de Amerikanen steeds be zworen alles te doen om de betrekkingen met Moskou te verbeteren na het begin van de stationering. Bonn hoopte op initiatieven van de Ame rikanen op een breed front. De Duitsers dachten daarbij onder anderen aan de on derhandelingen in Stock holm over de veiligheid in Europa, die in Wenen over de troepenvermindering in Europa en in Genève over de beperking van de middel lange afstandsraketten in Europa. Maar nergens wordt voor uitgang van betekenis ge boekt. Integendeel. Duitse pogingen om in Wenen een nieuw voorstel op tafel te brengen worden in de Vere nigde Staten geblokkeerd. Wat Genève betreft stellen de Amerikanen zich op het standpunt dat de Russen zijn weggelopen en dat zij dus terug moeten komen. Nieuwe voorstellen om de Russen zover te krijgen zijn vanuit Washington echter niet te verwachten. Ook met zijn oude stok paardje komt Kohl geen stap vooruit. Sinds hij aan de macht is in Bonn wordt Kohl niet moe de noodzaak van een ontmoeting tussen de Amerikaanse president en de Russische partij chef te onderstrepen. Zowel in Mos kou als in Washington is Kohl vriendelijk aanhoord, maar daar is het bij geble ven. Bonn beseft dat Moskou voor een belangrijk deel schuld is aan het trieste beeld dat de onderhandelin gen voor wapenbeheersing momenteel bieden. De Rus sen, die Reagan onlangs met Hitier vergeleken, willen al les vermijden wat de her verkiezing van de Ameri kaanse president zou kun nen bevorderen. Maar toch wordt hier de indruk ver sterkt dat de halsstarrige houding van de Russen Washington niet ongelegen komt. Sterke krachten in de Amerikaanse regering zijn in het geheel niet geïnteres seerd in akkoorden over wa penbeheersing met de Sow- jets. Dat die momenteel de overhand hebben blijkt uit de plannen van Reagan voor een militarisering van de ruimte. Het honderden mil jarden dollars verslindende programma voor de ontwik keling van killer-satellieten en laser-wapens in de ruim te luidt een nieuwe ronde in de wapenwedloop in. Toen Helmut Kohl..met lege handen. de Amerikaanse minister van Defensie, Weinberger, zijn Europese Navo-colltf- ga's onlangs in Turkije en thousiast probeerde te ma ken voor dit technologische toekomstperspectief, stuitte hij op grote twijfels en scep sis. Liever hadden de mini- nisters nieuwe initiatieven gezien om de bestaande overkill in Oost en West te verminderen, in plaats van de Amerikaanse plannen de wapenwedloop uit te brei den tot de ruimte. Voor de Duitse minister van Defensie, Manfred Wör- ner, uit wiens mond nooit een woord van kritiek op de Amerikanen is gekomen, heeft de grote partner het nu ook te bont gemaakt. Wör- ner vreest dat Europa straks van de Verenigde Staten wordt losgekoppeld als de Amerikanen hun eigen grondgebied gaan bescher men met een rakettenaf- weersysteem in de ruimte. En als de Europeanen eisen dat het afweersysteem ook het oude continent omvat, moeten zij natuurlijk mee betalen in de fantastische kosten van het project. Wör- ner en zijn Europese colle ga's vrezen bovendien dat er een destabiliserend effect van uitgaat. De Russen moe ten toch al op hun tenen lo pen om de Amerikanen technologisch enigszins bij te kunnen houden. Ze zou den wel eens rare sprongen kunnen maken als het even wicht definitief verstoord wordt en zij een onoverko melijke achterstand dreigen op te lopen. De Duitse regering heeft de Amerikanen nu opgeroe pen besprekingen met de Sowjets te beginnen over een verbod voor militaire activiteiten in de ruimte. Veel zal dat niet uithalen, want de Amerikanen zijn vast van plan op deze weg verder te gaan. De oproep vanuit Bonn maakt echter het groeiende ongenoegen duidelijk dat in West-Duits- land ten aanzien van Wash ington ontstaan is. Kohl had gehoopt dat een doorbraak in het overleg over wapen beheersing de binnenlandse oppositie de mond zou snoe ren. Nu staat Kohl echter met lege handen, terwijl de vredesbeweging zich op maakt voor grote manifes taties met de Paasdagen en in het najaar. Want tegen de achtergrond van Reagan's 'Star Wars' mag het verzet tegen de Kruisraketten en Pershings in Europa welis waar een achterhoedege vecht lijken, maar de Duitse vredesbeweging is in elk ge val niet van plan zich ge wonnen te geven. Door Martin Walker LONDEN - Hoewel het barbaarse Libische ge weld zich slechts spora disch in het buitenland manifesteert en dan nog slechts in enkele landen, ligt er een tamelijk een voudige logica aan ten grondslag. Leiders die bang zijn voor de veilig heid van hun eigen regi me hebben altijd de nei ging gehad in het bui tenland onrust te zaaien om zo de aandacht van de binnenlandse proble men af te leiden. Het verschijnsel is zo ge woon dat zelfs Shakes peare er al een uitdruk king voor had en sprak over „koningen die de opstandige gemoederen bezighouden met bui tenlandse twisten." Deze maand is het precies vier jaar geleden dat de eer ste golf Libische moorden de Britse kust bereikte. Het ge beurde op het moment dat het regime-Gaddafi zijn steun onder de bevolking be gon te verliezen. Dat was grotendeels Gaddafi's eigen schuld. Door koppig te blij ven vasthouden aan exorbi tant hoge olieprijzen begon Libië's opgezwollen, gefor ceerde economische bloei te kenen van verval te verto nen. De klanten weigerden ge woon te kopen. De jaarlijkse olie-inkomsten van 20 mil jard dollar liepen terug tot iets minder dan 7 miljard dollar en de oliemaatschap pijen Exxon en Mobil begon nen hun activiteiten in Libië af te bouwen. Het leger, lan ge tijd zoetgehouden met overvloedige wapenleveran ties, begon te morren. En wat er nog over was van de Libi sche middenklasse, werd van de.ene.qp de andere dag van haar spaarcentjes beroofd door 'munthervormingen'. In het nauw gedreven nam Gaddafi zijn toevlucht tot ge weld in het buitenland. Moordaanslagen op belang rijke ballingen die langzaam en moeizaam probeerden een gecoördineerde oppositie op touw te zeten, werden ge volgd door een oorlog in Tsjaad, crisissen aan de Egyptische grens en pogin gen tot staatsgreep in het aangrenzende Niger, Tunesië en Soedan. Ook de recente golf van geweld in Engeland die alleen deze maand al één dode en veertig gewonden heeft geëist, kan worden te ruggevoerd tot onrust rond de troon van Gaddafi. Geld is nog steeds schaars in dit verkwistende land van 3 miljoen inwoners dat 2 mil joen vaten olie per dag kan produceren, als ze het ten minste kunnen verkopen. Maar wat de situatie voor Gaddafi veel ernstiger maakt, is dat er berichten zijn uitgelekt over grote on vrede in het Libische leger. Er zouden bomaanslagen zijn gepleegd in de barakken en zelfs stakingen en relletjes zijn geweest. Hoe betrouw baar deze berichten zijn valt moeilijk te zeggen. Maar er zijn nu toch tekenen dat uit de verwarde mengelmoes van kleine oppositiebewegin gen iets met meer samen hang begint te groeien. Om het belang hiervan in te zien moet men weten dat Libië nog steeds een stam- men-samenleving is. De geo grafische grenzen van het land werden tachtig jaar ge leden getrokken door de Ita liaanse kolonisten toen ze de laatste verzetshaarden op rolden in wat over was ge bleven van het Ottomaanse rijk. Historisch gezien zijn die grenzen echter volslagen uit de lucht gegrepen. Libië bestaat in feite uit twee grote stadsstaten met daartussen een stuk woestijn. In het westen ligt de hoofd stad Tripoli, omringd door een vruchtbaar gebied en in het oosten heb je je het al even vruchtbare heuvelge- bied van Jebel Ahkbar, van oudsher korenschuur voor de steden Benghazi en Tripoli. Een van Gaddafi's sterkste punten is dat hij afkomstig is van een stam die gevestigd is in de grote woestijn tussen Tripoli en Benghazi. Zodoen de kon hij de twee stadssta ten tegen elkaar uitspelen. Daarbij had hij de voli^, steun van zijn 'afschrikken bataljon', bestaande stamgenoten met allj eigen familieleden in de ra- van officier. Ook zijn veif heidsdienst is in handen v' familie. Tien jaar lang heeft Ga dafi kunnen vertrouwen de steun van het volk. Z; oprechte sociale program ma's die het land vier zov# dokters, vijf keer z0ï!; scholen en zes keer' zovj nieuwe huizen opleverde stonden daar borg voor. a tegenstanders waren w: ward en verdeeld en mees) afhankelijk van Libië's anden in de arabische t reld. Een van hen, Omran Ba- weis, heeft de Libische S; tionale Beweging opgerich Hij heeft zijn hoofdkwarts in Irak en zit stevig onder) duim van de Iraakse inliet tingendienst, de Mukhafc. rat. Generaal Omar Muheia hi, een van de officieren meedeed aan de militairs staatsgreep van Gaddafi r 1969, heeft achtereenvolgei vanuit Egypte en Marokk geopereerd. Geruchten wil len dat hij een tijdje gelede: uit Marokko is ontvoerde nu zit weg te kwijnen in et cel in Tripoli. Abdel-Hami, Backhoush, die premier wi ten tijde van de monarch) zit nog steeds in Kairo. D: Muhammed al-Mughaml voormalig ambasadeur ink dia, zit in Marokko. Deze verschillende grot pen hebben allemaal ver schillende politieke doeler verschillende politieke vt: plichtingen aan hun arab: sche gastlanden en een tarnt lijk beperkte geloofwaardig heid. Afzonderlijk zouden allemaal ingedeeld kunne worden bij de Tripoli-facti of de Benghazi-factie. Maar in het Britse Man Chester wordt de afgelope. zes weken een voorzitter va een heel andere organisati dag en nacht door de politn bewaakt. Het gaat hier on Muhammed Bengalboum leider van de Libische Con stitutionele Unie. Deze Unie die grote steun geniet onder de Libische ballingen en stu denten in Engeland, organ: seert al geruime tijd verzets haarden in Libië met slechts een enkel doel: Gaddafi te: val brengen, de oude Libi sche grondwet herstellen b vervolgens verkiezingen or ganiseren. Juist de eenvonc van haar programma end botte weigering om de rivali teit tussen tripoli en Bengta- zi tussen beide te laten ke men maakt de Unie tot een potentieel gevaarlijke macht Als iemand daarvan door drongen is, dan is het wel Gaddafi zelf. „Ik zeg niet dat de van Gaddafi geteld zijn", zei de leider van de Unie, Ben- galbum daags na de schiet partij in de Libische ambas sade in Londen. „Hij heeS een stevige greep op het land Hij heeft zelfs de formele ie gerstructuur losgelaten v« een nationale militie in hoop daarmee de kansen o? een militaire staatsgreep" verkleinen. Maar de voor waarden voor zijn val begin nen langzaam maar zete' gestalte te krijgen. Het einc van zijn regime is in zicht," Libische ballingen zegge dat het Gaddafi's fanatiek' aanhangers de afgelopen!'- ren betrekkelijk weini moeite heeft gekost om te genstanders van het regir" in het gareel te dwingen niet moorden en intimidatie Maar als de verontwaardi ging over de recente schiet partij resulteert in een har der optreden van Engel®1' en andere westerse land® worden de mogelij khed® voor de ballingen onteg® zeggelijk groter. In het verleden is ge® menlijke westerse actie niets uitgelopen. Gedeeltelij* door angst voor het welzij* van de 6000 Britten en 30,W Italianen in Libië, de tiend®' zenden goedbetaalde Libj' sche gastarbeiders die economie draaiende houd® Voor Gaddafi zijn dezeW®' terlingen een garantie d' het Westen niet te hard teg® hem zal optreden de barbaarse daden zijn volgelingen in Lond® zich schuldig maken. De a>' schuwelijke schietpartijva gisteren zou daar echter eens verandering in kunn® brengen. Copyright The Guardian^ nONPERDAG 19 APRIL 19 nEN HAAG - Topmanagers in ns land blijken niet veel van arbeidstijdverkorting te moe- Jhebben. Tweederde van de ondervraagden vindt korter werken voor het eigen bedrijf "iet wenselijk. Bij een ar beidstijdverkorting van tien „rocent per week met evenre dige inlevering van loon, zou dat de onderneming er niet toe aanzetten meer personeel in dienst te nemen. Dat blijkt uit een opinie-on derzoek dat de Universiteit van Utrecht onlangs heeft ge houden en waarvan de resul taten gisteren aan premier Lub O arbc draf renc andi of zijn. voor tiscl Mom zorg extra UTRECHT - De Ver- voersbond CNV is „zeer verontrust" over het feit dat vorig jaar de agressie van het publiek tegen NS-personeel en met na me conducteurs met bij na de helft is toegeno men. In '83 turfde de Spoorwegpolitie 101 ge vallen waarbij NS-ers bloot stonden aan agres sie van het publiek. In '82 waren het er nog 'maar' 71. Op een ledenvergade ring in Utrecht zei voor zitter E. Jongsma van de bedrijfsgroep spoorwe gen van de CNV-bond gisteren dat het NS-per- soneel steeds meer pro blemen heeft met de stij gende agressie. Hij voegde er desge vraagd aan toe dat het bij de door de Spoorwegpoli tie geregistreerde geval len gaat om het „topje van de ijsberg. Als de politie er bij komt gaat het echt niet om zo maar een duwtje of een ander kleinigheidje maar om een exces." Het totaal aantal incidenten is een veelvoud. Maar het leeuwendeel daarvan is net niet erg genoeg om de sterke arm er bij te halen en haalt dus niet de NS-statistie- ken. Maar feit blijft dat door de toenemende agressie het werk steeds zwaarder wordt, met na me voor de 2100 NS-con- ducteurs. LE jaa sta ter de D de zei vaa ver 0^ HII sor kr<x mis een gev raai ecor is. D adv den rinf klot VOO bel< lag< ern arb aid' ter; naa kw< dag "V in gen opl< kor sta: ree het het tijc lan hie wa VOLGENS een onlangs gehouden ei gendijk zou het aantal voorstanders ketten op de basis Woensdrecht toen Meerderheid van de kiezers 'Woens waard vinden. De waarde van dit soc uit ervaring, zeer betrekkelijk. Morgr oe tegenstanders van plaatsing weer 9eeft. Daar ziet het overigens op dit O'e kant actie-middelen worden gep contra-produktief zullen uitwerken. De oproep van de FNV om op 1C neer te leggen valt, wat ons betreft, r waar het om gaat is meer dan de mo len een paar minuten stil bij te blijve wel op basis van vrijwilligheid gebe onnodige irritatie en overlast. Wat dit FNV op het randje en de Vervoersbc kelende publiek komt er wel overhee wjt minuten moet wachten voordat t nuizen en supermarkten afgerekend spoorwegen, die het reizigersvervoer echtêr van andere orde. Zulk soort acties - en daar rekene motorrijders om met duizenden te< yaan ronken - strijkt een niet gerinc oe haren in. Waarom is dat nodig? D standers van plaatsing zijn het overvt versterkt maar ontkracht als ze op hi orongen aan mensen die er anders zwaarwegende motieven hebben. Nog één opmerking: in het kader oe laatste tijd in toenemende mate oei-gebrekkig functioneren van de de net is een oud verhaal, maar nog st€ jeus genomen te worden. Dat doen oor overdrijving, Hoe groot ook het ,n- Dier kunnen we daarover vrijui' opgaan om luidkeels te demonstrere er verder echter, in Oost-Duitsland ®n tot gevangenisstraffen van acht ordeeld. Ditmaal voor deelname aa n een actie 'zwijgen voor de vrede et vergeten.

de Stem | 1984 | | pagina 2