HOORZITTING OVER NIEUWE VIJVERS Circus t Saaass zoekt artiesten Jaap Sturm de ether in met Radio Cupido Kanaalwater is goed drinkwater9 REMORTEL OPTIEK DAIHATSU geslaagde oud< willem- Alexan )M ZEE BR VRIJDAG 20 APRIL 1984 'LOS VAN ZEEUWSE OMROEP NA SERIE INBRAKEN Drie mannen aangehouden Plaatselijk nieuws Sas van Gent DOKTER BUIJZE UIT TERNEUZEN: Aflevering 23 Waternood Boringen politierapport TERNEUZEN BV Aardenburg Jreskens BE 0MM VAN ZEELAND T16 Sas vreest stank van Suiker Unie Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Omwonenden van de Suiker Unie in Sas van Gent vrezen dat met de aanleg van nieuwe bezinkvijvers de stankoverlast eer der toe- dan af zal ne men. Dat werd gisteren duidelijk op een hoorzitting in het Sasse gemeentehuis over de milieu vergunningen die de suikerfa briek voor de vijvers heeft aangevraagd. Zowel de hin derwet als de wet luchtveront reiniging zijn in dit geval van toepassing. Slechte ervaringen uit het verleden stonden op die door negen Sassenaars bezochte bijeenkomst centraal. Bij on gunstig weer stijgt uit de be zinkvijvers soms een ondraag lijke 'rotte-eieren-lucht' op. Bovendien is volgens de om wonenden het stilstaande stin kende water verantwoordelijk voor ware insectenplagen. Klachten daarover bereik ten gisteren vertegenwoordi gers van provincie en gemeen te van de kant van bewoners van de wijk St-Albert en het Bolwerk, van de Sasse wel zij nsraad en van een delegatie van het woonwagenkamp, noordelijk van Sas van Gent. Vooral die laatste categorie zit vaak in de wind en bleek toch al niet bijster gelukkig met de situering van het Sasse kamp. In de put „De hoorzitting ging daar wel niet over, maar dat soort dingen komt dan wel naar vo ren. Ze vinden bijvoorbeeld dat ze in een soort put wonen, waardoor ze ook veel water overlast hebben. Stank van een fabriek kan er dan niet meer bij" aldus een provincie woordvoerder. Schriftelijke bezwaren te gen de plannen van de Suiker Unie zijn overigens nog niet ingediend. Tot 1 mei kunnen die nog wel komen. Op de hoorzitting in het gemeente huis werd vooral van gedach ten gewisseld over de proble men. Of een poging om de angst voor stankoverlast weg te nemen, is gelukt, moet nog blijken. De provincie beloofde in ieder geval duidelijke voor schriften op te zullen nemen in de vergunningen. Anderzijds maakten de bezwaarden dui delijk dat ze de Sasse fabriek niet kwijt willen. Volgens de Suiker Unie is de uitbreiding van het waterre servoir alleen maar een voor deel, zowel voor de fabriek zelf als voor de omgeving. In de nieuwe zogenaamde drie- traps vijver blijft het water minder lang stilstaan, waar door het risico dat het gaat stinken vermindert. Suiker Unie wil de nieuwe vijvers al in gebruik nemen tijdens de bietencampagne van dit jaar. Een clown in actie tijdens het succesvol optreden vorig jaar van circus 't Saass SAS VAN GENT - De directie van circus 't Saaass zoekt op korte termijn deelnemers voor een 25 augustus te houden bonte avond. In navolging van het succesvolle optreden van het circus vorig jaar, wil de circusdirectie weer een derge lijk evenement organiseren. Het gaat hierbij echter niet om een circusvoorstelling zoals vorig jaar, maar dit keer om een heuse bonte avond. Op een dergelijke avond is het mogelijk om ook maar al les op het gebied van amuse ment, kunst en noem maar op, aan het publiek te vertonen. De circusmensen zoeken daar om naarstig naar artiesten, zangers, dansers, muzikanten, kleinkunstenaars, clowns, grappenmakers en iedereen die maar wat te bieden heeft op amusementsgebied. De avond is evenals vorig jaar weer op het oude schoolplein achter de vroegere jongens school of anders op de markt. De entree is weer een gul den en schoolkinderen kunnen gratis komen kijken. Verder worden ook dit jaar de aan kondigingsaffiches weer ver vaardigd door leerlingen van - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER de Sasse scholen, die middels een kleurwedstrijd hiervoor zorgen. Deelnemers aan de bonte avond dienen zich voor 27 mei op te geven bij een van de onderstaande personen: Jan Vereecken, Herman van Dorst, Peter van Steenbergen of Fred Aldijk. VAn onze correspondente TERNEUZEN - Als de plan nen van Jaap Sturm uit Ter- neuzen lukken, beschikt Zeeuwsch-Vlaanderen per I juni over een professionele regionale radio omroep. Geen piraterij, maar en le gale zender, die de Zeeuwsch-Vlaamse bevol king informatie, muziek en onderhoudende program ma's brengt. Radio Cupido, zoals de zender gaat heten, zou een alternatief zijn voor de Regionale Omroep Zee land. Jaap Sturm: „Wij zijn fel tegendeplannen voor de ROZ. De geldelijke bijdrage die men van de mensen ver wacht is veel te hoog. De in vesteringen die wij zouden moeten doen en die betaald zouden kunnen worden uit een eenmalige subsidie, zijn een zevende deel van wat de ROZ nodig heeft. Bovendien is Zeeuwsch-Vlaanderen een stukje apart en het zal waarschijnlijk weer tussen wal en schip geraken". De financiële kant van de zaak wordt in reclame-vorm gegoten. Tenminste, als het aan de heer Sturm ligt. Bij het ministerie is een experi mentele zendmachtiging en -vergunning voroovijf jaar aanaevraagd, maar de re clame vormt een struikel blok. De minister is er niet gek op. Jaap Sturm hoopt dat de minister gevoelig is voor zijn belangrijkste ar gument. „Wij hebben zes maanden lang metingen verricht van Knokke tot Nieuw-Namen bij 20 Belgi sche radiostations. Toen bleek dat er per maand 150 a 170 reclameboodschappen van Zeeuwsch-Vlaamse be drijven de ether ingestuurd werden. De maandcontrac- ten kosten de bedrijven 1000,-. Dat geld gaat naar België en ziet men nooit meer terug. Als die bedrij ven toch op de radio adver- teren, kan dat beter bij Cu pido, dan wordt het geld tenminste weer in Neder land besteed". Reclame Om te ondervangen dat de radioreclameboodschappen ten koste zouden gaan van de advertenties in de plaat selijke dagbladen, heeft Jaap Sturm een plan be dacht, om in samenwerking met de dagbladen te adver teren. In het geweest met het arbeidsbureau om 60 vrij willigers met behoud van hun uitkering in het radio station te laten werken. Een van de vaste krachten wordt Pieter van Bendegem, in de piraterij bekend als Frank de Vries. Hij wordt belast met het plaatselijke nieuws. Hij trekt de streek in om de mensen op de hoogte te brengen van braderieën, taptoes en dergelijke. Bo vendien denkt men aan een groots opgezette drive-in- show en een 24-uurs bereik bare telefonische hulpdienst. De technische man, Etien Hemelaar, wordt een andere vaste man. „Wij verwachten dat Nederland op een gege ven moment wel overstag zal moeten gan. Overal el ders in Europa zijn regiona le zenders toegestaan". De omroep zal worden on dergebracht in de VIP-room van het Schuttershofge- bouw. Een mast van 20 tot 30 meter op het gebouw zal voldoende zijn om heel Zeeuwsch-Vlaandaeren te kunnen bereiken. Die anten ne geeft overigens ook de nodige problemen. Tussen de technische dienst van de gemeente en Cupido liggen de contacten stil. Het enige contact dat men momenteel heeft is met de fractievoorzitter van de WD in Terneuzen, deh eer De Zeeuw. „Wij hebben De Zeeuw gevraagd spoed ach ter deze zaak te zetten. Wet houder Van Rooyen is de uiteindelijke man die een adviserende stem aan de mi nister moet uitbrengen. Maar of hij dat doe, en zo ja, wanneer, is nog niet be kend", vertelt Jaap Sturm. Een gesprek, eerder gepland op 13 april met de burge meester over de plannen, is tot een nog niet nader te noemen datum uitgesteld. Het begrip dat ambtelijke molens nu eenmaal lang zaam draaien, begint bij de initiatiefnemers door te ko men. Op 1 juni beginnen zit er waarschijnlijk toch niet in. Zelfs met de mogelijk heid dat het allemaal niet lukt, houdt men rekening. „Dan wachten we een tijd en proberen het opnieuw...", aldus een optimistische heer Sturm. (ADVERTENTIE) WESTKADE 76 SAS VAN GENT TEL. 01158-2106 era MODEBRILLEN OOGMETING KONTAKTLENZEN OOSTBURG - Na een uitge breid onderzoek zijn drie mannen aangehouden, te we ten A. L. G. uit Oostburg, C.F. van K. en C. J. G. H. beiden uit Schoondijke. Ze worden ervan verdacht diefstallen en inbra ken te hebben gepleegd op bouwerken en in aanbouw zijnde woningen. Het onderzoek werd ver richt door de rijkspolitie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in samenwerking met de Bel gische BOB uit Eeklo. Aanlei ding tot het onderzoek was het grote aantal diefstallen en in braken die de laatste tijd ge pleegd werden op bouwwer ken en in aanbouw zijnde wo ningen. Slechts enkele voorwerpen heeft men terug kunnen vin den. Boiling - Bolclub Ons Genoe gen hield weer een clubbol- ling. Uitslag: 1. R. Warrens, 2. R. de Caluwé, 3. Rob de Calu- wé, 4. O. de Caluwé, 5. J. Kalfsvel. De volgende clubbol- ling is maandag 7 mei. Feest - Zaterdag 5 mei viert carnavalsvereniging De Deur- douwers het jaarlijkse feest. Deze feestavond is in buurt huis Sint-Albert en alle dona teurs en begunstigers van De Deurdouwers en leden van an dere Sasse carnavalsvereni gingen zijn hierbii uiteeno- digd. De entree is gratis. Van zelfsprekend zullen er naast de muzikale opluistering van het feest weer verschillende optredens te bewonderen zijn. Tevens wordt er een tombola gehouden. Wat de attracties zijn wil de organisatie nog niet verklappen. Het feest begint om 20.00 uur. PAGINA |i/HIJPAQ 20 APRIL 198) n* ara In de periode tussen 1954 en 1956 werd de Terneuzense watertoren aan het oostelijk Bol werk gebouwd Nam het stadsbestuur van Terneuzen in de vorige eeuw maatregelen om de openba re hygiëne enigszins in acht te nemen, belangrijke maat regelen tegen de steeds weerkerende cholera-uit- barstingen waren ook nodig op het gebied van voeding en drinkwater. En aan dat laat ste schortte het dikwijls. In vroeger tijden werd he melwater opgevangen in stenen regenbakken. On langs werd er nog een aan getroffen bij rioleringswer ken aan de Schoolweg. Veel arbeidershuisjes hadden echter geen regenbak zodat een regenton het enige mid del was om drinkwater te verzamelen. Over wassen zullen we maar niets zeggen. In droge tijden was de 19e eeuwse Terneuzenaar aan gewezen op kreken en wel putten. Enige verbetering trad in toen in 1827 het kanaal Gent-Terneuzen in gebruik werd genomen. In droge tij den werd hieruit water ge put, kennelijk van goede kwaliteit, want dokter Buij- ze (de man die de openbare hygiëne had gehekeld) noemde het kanaalwater 'goed drinkwater, vooral als het op zekere afstand van de sluizen geput werd'. De Terneuzenaars die re genbakken hadden waren echter niet altijd zeker daarover te kunnen be schikken. Immers, in 1832 verordonneerde de militaire commandant dat alle regen bakken en -putten moesten worden afgesloten om zo doende bij een eventuele be legering van opstandige Belgen over drinkwater te kunnen beschikken. Nu hadden die inwoners weinig zin om voor hun drinkwater dagelijks de gang naar de naar P.J. Baert Karperput (nabij de Moffen schans) te maken en dus werd deze maatregel op alle mogelijke manieren ontdo ken. De militaire commandant verdacht hen ervan dubbele sleutels te hebben laten ma ken om zodoende toch hun eigen regenbakken te kun nen gebruiken. Hoe de zaak afliep vermeldt de historie niet. De militairen namen het zekere voor het onzekere en bij de bouw van de Arse naalkazerne in de Nieuw- straat werden enkele kel ders als regenbak ingericht die, zo werd trots vermeld, '225.600 kannen water' kon den bevatten. Gebrek aan regen teister de echter dikwijls de water voorziening. Het gemeente bestuur liet dan water van elders aanrukken dat voor een paar cent per emmer werd verkocht. De kwaliteit van het kanaalwater liep te rug. De 'waternood' in 1911 werd opgelost toen in de nacht van 30 september/1 oktober een gigantische wolkbreuk de streek teister de. De wolkbreuk ging met vernielingen gepaard want van hotel Der Nederlanden (Pays-Bas) woei 30 vierkan te meter zink de Nieuw- straat in. „Het vernielde de elektri sche leiding en ruiten. Vele dakpannen en ook schoor- steenen vielen op straat, zo dat het verkeer gevaarlijk was. De regenbakken die bijna ledig waren stonden voor het meerendeel des morgens van 1 October vol", vermeldt politieman Kees Klaassen in een rapport. De watervoorziening bleef het gemeentebestuur bezig houden. In 1913 werd het 'Zeeuwsch Vlaamsche Wa terleiding Comité' opgericht. Veel tegenstand moest over wonnen worden maar in 1919 werden proefboringen gedaan en vond men op meer dan 100 meter diepte nabij Sint-Jansteen goed drinkwater. Burgemeesters, wethouders en secretarissen van 35 gemeenten woonden die boringen bij. Daarna werd in 1926 de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding opgericht, waaraan 23 gemeenten deel namen. Veel samenwerking was er kennelijk niet want de NV werd in 1933 ontbon den, waarna in 1937 Hulst, Sas van Gent, Terneuzen, Aardenburg, Oostburg en Breskens een nieuwe maat schappij oprichtten. Op 2? januari 1937 (achttien jaar na de proefboring in Sint- Jansteen) vond de officiële opening van het bedrijf plaats. Zeeuwsch-Vlaande ren had eindelijk een goede drinkwatervoorziening. In 1922 was het gebrek aan goed drinkwater wel erg groot, gezien de vele Terneiu'-- naars, die hier bij een waterschip nabij de Axelse Brug op hun beurt staan te wachten AARDENBURG - In de Beekmanstraat zijn woens dagmiddag snelheidscontro les gehouden. In totaal passeerden 245 voertuigen, en werd tegen 26 automobilisten proces-ver baal opgemaakt, wegens een te grote snelheid. Ter plaatse geldt een ma ximum snelheid van 50 kilo meter, en de hoogst gemeten snelheid was 111 kilometer. TERNEUZEN - Bij de ge meentepolitie werden giste ren enkele aangiften gedaan van diefstallen en vernielin- gen gepleegd in het afgelo pen weekeinde. Zo werd bij een inbraak in de aula van de begraafplaats aan de Bellamystraat een grammofoon en een paar ge luidsboxen gestolen. Een vernieling aan een ge parkeerde personenauto aan de Iepenlaan van E. G. Men had een antenne en een spie gel van het voertuig gesloopt en verder waren er tal van deuken aan het dak, de mo tor tkap en de zijkanten gebracht. Ook de rk lagere school0' de Hoogte aan de Mada® Curiestraat kreeg ongevtf®, bezoek. Hier werd en vijf»' ruiten en enkele afvoetp!' pen vernield. ZAAMSLAG - C.L. ul' Zaamslagveer deed gist#® bij de gemeentepolitie Terneuzen aangifte diefstal uit zijn personen^ to van een radio cassette^ corder. Het voertuig s'° dinsdagnacht geparkeerd Zaamslagveer. ieu (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bedrand Vael garage du pont I Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 iHandboogschieten - De hand boogschutters van Sint-Sebas- jtiaan houden in de maanden Imei, juni, juli en augustus elke [woensdagavond schietingen 1 op de staande wip op de Gaai- Iperswei aan de Herendreef. 1 Zoals de laatste jaren gebrui- Ikelijk was, zullen ook dit jaar jin West-Zeeuwsch-Vlaande- [ren verblijvende toeristen aan [deze schietingen deel kunnen nemen. Het handbooggilde [stelt bogen en pijlen ter be- I schikking aan de toertist die zich op deze eeuwenoude sport wil storten. De schietingen be- ginnen telkens om 19.30 uur. [Kaaipoort - Tijdens de restau ratiewerkzaamheden aan de Caaipoort heeft men de sleuf aangetroffen, waarin vroeger de deur van deze meer dan 700 |jaar oude poort opgehaald of neergelaten,, werd. Deze sleuf vas bij vroegere restauratie- of verbouwingswerkzaamhe den aan het oog onttrokken, naar zal nu weer als curiosi- Iteit in het zicht worden ge- Ibracht. 'ollecte - De collecte ten be- loeve van het Leger des Heils leeft 572,73 opgebracht. lezinsdienst - Zondagmorgen om 10.00 uur een paasgezins- denst in de parochiekerk. Aan de dienst wordt meegewerkt door het Jongerenkoor Aar denburg. untenschieting - Zaterdag wordt om 19.00 uur op de Gaaiperswei aan de Heren- dreef een punten- en een blok- rogelschieting door Sint-Se- bastiaan gehouden. burgerlijke stand - Geboren: Loes, dv L. van Sabben-Karel- Ondertrouw: Luc Min- laert, 21 en Marianne Rubens, 19 uit Brugge. Overleden: Louisa Tierentijn, 88, wed van J. van de Bossche; Willij Ma- lesonne, 55, ev J. Verschuren; Petrus Stekelinck, 79, ev M. Bonte. SHBO -Dertien leerlingen van basisschool De Schelphoek zijn geslaagd voor het diploma Jeugd EHBO-A. Het examen werd afgenomen door dokter Laterveer in aanwezigheid 'an het bestuur van de EHBO-afdeling Breskens. De plaagden krijgen tijdens een feestavond van de EHBO-af- ueling op 15 juni hun diplo mas uitgereikt. Omdat deze cursus op school goed is aan geslagen wordt in januari 1985 opnieuw een dergelijke cursus gestart. d'< uu he ge Ze Mi' je cr SI wi he K* co de m W' 14 op 19 va he te ui he Ei< ter Sp lijl de ve de ke dir zo klc ap Na goé zijr cht ^an eei onzer verslaggevers |n aanwezjg_ ihui Va,n burgemeester mr. C. PMjkerboer werd de eerste if,i»ravond gehouden van de ïet.?. zMLK in West- 9 lm"? Vlaanderen. Van tot 20-00 uur konden reu, en genodigden het :th 1V de leerlingen bekij- lettentoonstelling over onderwerp 'wonen'. In de lehLWas telfs een groot huis lian U^d met aUes er op en er- fht i 'eerlingen kunnen er chtin wonen. üdw 20,00 uur kwamen de deS 8n genodigden bijeen er gymzaal. De heer Boen- at J" *;r in ziJn inleiding op an ri?° door inspanning eel h ®fmeente Oostburg, die atirtif gedaan voor de tot- 0r Koning van deze nieuwe J speciaal onderwijs !ri ®t_zeuewsch-Vlaande- it te r de Sr°te inzet van am- deze eerste ouder- avo was D kra De en e niet schc leer niet voor tot ond< min zelfs mal haai Het Op S' geri vaai tere N scha iets ZM1 hij zich oudi den terk

de Stem | 1984 | | pagina 16