Veel meer Amerikaanse toeristen Punjab Ziekteverzuim in onderwijs stijgt gestaag I ïesrelHd Opslag Raketten elders niet serieus genomen Koeberg-affaire herleeft te vieren DEED LUBBERS TOEZEGGINGEN? Getuige weigert informatie aantal boekingen stugt fors Vheid PRODUKTIEBEPERKING NU AL VAN 8,35 NAAR 8,65 PCT DE STEM COMMENTAAR Maatschappelijk kwaad PAGINA J WOENSDAG 18 APRIL 1984 BINNENLAND HEIDSSTRIJDERS Jieuwe vrede Dienstenbond wil acties winkelpubliek tegen raketten Studenten bezetten school na rel over zes docenten NIET MEER DAN ZOVEELSTE PROBEERSEL Mr. Pieter kritiseert verkeersplan luchtreklame rondvluchten luchtfotografie T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het aantal Ameri kaanse toeristen in ons land zal dit jaar sterk toenemen. Alleen al het reisbe- drijf van American Express verwacht een toename van het aantal boekingen met 74 procent tot een totaal van 16.000. De reserveringen voor voorjaarsreizen vanuit de VS naar Europa zijn dit jaar ten opzichte van '83 al met 93 procent gestegen. Volgens Tommaso Zanzotto, vice- president van de reisorganisatie van American Express, brengt de hoge dol larkoers de Amerikaanse toeristen er toe naar Europa te komen. En zij doen dat juist nü omdat ze verwachten dat vliegtickets duurder zullen gaan wor den en de dollar tegelijkertijd in waar de zal dalen. In Nederland is de dollar 13 procent meer waard dan vorig jaar, in Italië 20 procent en in Franrkijk 25 procent. Er zijn twee grote attracties die het toeris tenverkeer nog extra stimuleren: de 40- jarige herdenking van D-Day, de inva sie in Normandië, en de 350-ste viering van de jaarlijkse passiepselen in Over- ammergau. Ook de KLM verwacht dat het aantal door American Express geboekte passa giers dit jaar sterk zal stijgen. „De toegenomen populariteit van Europa bij Amerikanen is goed nieuws voor de reis- en aanvervwante indus trie", aldus Zanzotto. „Hotels, restau rants en winkeliers zullen daar veel voordeel van hebben." Ook het Nationaal Bureau voor Toe risme voorziet een gunstige ontwikke ling. „En dat we er vertrouwen in kun nen hebben dat Amerikaanse toeristen graag naar ons land komen blijkt wel uit het feit dat we met steun van het ministerie van Economische Zaken, de KLM, ons bureau en het toeristisch be drijfsleven anderhalf miljoen gulden ter beschikking hebben voor een grote reclamecampagne in de VS. Die cam pagne start in de zomer en is gericht op de tweede helft van '84 en volgend voor jaar." - FOTOU I ek de verkoop van vlees, johol en tabak. Deze toegeeflijkheid ver- ootte onder veel Sikhs de I reidheid om met Nieuw I ?lhi tot een compromis te I imen. Maar Bhindranwale I g hierdoor zijn 'heilige I rlog' in gevaar komen en n het vuur aan te wakke- n, wierp hij zijn extremis- ;che Dashmesh-regiment, I t een ware terreur ontke- I nde, in de strijd. Zelfs on-, I r de gematige Sikhs begon f j te moorden met het doel n 'tot de orde' te roepen. Terwijl dezen bereid zijn I noegen te nemen met een I paalde onafhankelijkheid >or de Punjab, is Bhin- -anwales streven gericht I een totale autonomie. De I intrale regering heeft daar I :hter geen oren naar, want I vijf eeuwen oude oproep I m Nanak om 'hard te wer-1 :n voor een eerlij k levens-1 iderhoud' heeft van de I khs ijverige en bekwame andelslieden en boeren ge laakt. Hierdoor werd de l unjab de rijkste deelstaat] in het land. Het arme India zal dezel et kunnen missen, terwijl! >k de eis van een volledige I utonomie niet reëel is. De I miljoen Sikhs vormen I eliswaar in de Punjab een ieerderheid van 52 procent, in heel India een minder- I aid van 2 procent - maar at is toch een te gering antal om de rest van de be-1 alking van het centrale ioederland af te snijden. Indira Gandhi streeft er I aarom naar met de meer amatige leider van de Aka- Dal-partij, Longowal, tot I an nieuwe vrede tussen ikhs en Hindoes te komen. I ■ongowal is hiertoe bereid, laar de gemoederen in and de Punjab zijn inmid- ii els tot zulk een fanatieke oogte opgezweept, dat men et moet betwijfelen of een iet Longowal tot stand ge- rachte vrede wel door hindranwale en zijn extre-1 listische Sikhs geaccep-1 :erd zal worden. erde onafhankelijkheids- ag uitbundig te vieren. De gelopen week is het Zim- abwaanse leger er opnieuw an beschuldigd zich in Ma- abeleland, het gebied van e Ndebele-minderheid, te uiten te gaan aan wreedhe- en tegen de plaatselijke be- olking. Mugabe beloofde 'el die aantijgingen, die ooral van kerkelijke zijde omen, te onderzoeken, laar sprak ook tegen dat e' ch excessen voordoen. De ageringstroepen, die er acht maken op dissidenten ie achter oppositieleider oshua Nkomo staan, treden terughoudend" op en de re- ering is tevreden over het asultaat dat zij hebben be- sikt, aldus Mugabe. Mugabe heeft duidelijk emaakt dat zijn politieke andacht niet in de eerste laats ligt bij Matabelelaiw laar bij het congres van :jn partij en de algemene erkiezingen die begin vol' end jaar gehouden worde lugabe wil zijn Zanu-p' aar een grote verkiezings' verwinning leiden. Belang' ijkste onderwerp in de ver- iezingsstrijd wordt \va. em betreft het al dan rue itroepen van een één-Par' jstaat in Zimbabwe, een rens die Mugabe al 'a™ oestert. Bij de eerste algemene erkiezingen in 1980 behaal" e de Zanu-PF 57 van de lw stels. De partij van Nkornn e Zapu, kreeg 20 zetels. D apu steunt vooral op a [debele's, die ongeveer ^1 I rocent van de bevolk'" itmaken. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Op 10 mei, wil de Dienstenbond FNV ook klanten in win kels, supermarkten en warenhuizen betrekken bij de actie van de FNV (tien minuten lawaai, vijf minuten stil) op die dag. Een extra vergadering van de bondsraad van de Dienstenbond heeft daar toe gisteren in Utrecht besloten. Omdat in win kels moeilijk de deur voor de klanten kan wor den gesloten, zal de bond zijn leden oproepen eerst de cliëntèle tien minut,en lang (van kwart voor twaalf tot vijf voor twaalf) via speciale pam fletten met de vermaning ..Ssst!" te waarschu wen, dat er daarna vijf minuten lang niet kan worden afgerekend. De FNV-Vervoersbond wil actie voeren bij de NS op 10 mei. Gisteren bleek dat de andere bonden (CNV, FSV en de bond voor hoger personeel) niet zullen deelnemen aan een actie om een kwartier lang alle trei nen stil te leggen. De NS weigert ook medewer king, maar de FNV-bond wil hoe dan ook de actie doorzetten. Superheffing voor boer Internatio Muller INTERNATIO Müller (haven en metaalbedrijven) heeft over 1983 een nettowinst be- I haald van 3,5 miljoen tegen een verlies van ƒ61,5 miljoen over 1982. Het bedrijfsresul taat bedroeg ƒ9,4 miljoen te gen een negatief bedrijfsresul taat van 27,1 miljoen in 1982. nog strenger DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij heeft zijn nog verse voorstel over de superheffing voor melkveehouderijen na overleg met de kamer en met het Landbouw schap al aangepast. Dat betekent dat melkveehouderijen dit jaar 8,65 procent minder mogen produceren dan vorig jaar. Braks had eerst 0,3 procent lager voorgesteld. Deze verhoging kondigde een boete van 56 cent moeten Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Studen ten van de Hogere Be roeps Opleiding voor jeugd- en welzijnswerk in Eindhoven hebben gis teren het schoolgebouw bezet. Ze zijn het niet eens met maatregelen die het bestuur heeft getrof fen tegen zes docenten. Dat heeft een woord voerder van de bezetters gisteren desgevraagd meegedeeld. De studen ten eisen dat de maatre gelen ongedaan worden gemaakt, dat een onaf hankelijk onderzoek wordt ingesteld naar de organisatiestructuur van de school. Volgens de studenten woordvoerder heeft het bestuur vorige week vier docenten uit hun functie als jaarcoördinator gezet, een vijfde berispt en een zesde een week lang de toegang tot de school ont zegd. Waarnemend voorzit ter van de school, P. Rooimans, zegt dat de do centen naar de mening van het bestuur studen ten gebruikten om eigen opvattingen door te drukken. Daartegen is opgetreden. Studenten van de Eindhovense school dis cussieerden gisteren uitvoerig hun actie. - FOTO ANP LEIDEN/DEN HAAG- Het ziekteverzuim in het ou derwijs is de laatste jaren gestaag toegenomen. In hat afgelopen schooljaar 1982-1983 waren de leerkrachten gemiddeld 5,7 procent van het schooljaar wegens ziek te afwezig tegen 4,6 procent vijf jaar eerder. In 1977J- 1978 was dit nog 4,1 procent. „Op het eerste gezicht zijn de cijfers niet alarmerender dan in de meeste beroepsgroe pen", aldus een reactie van een woordvoerder van de KVO (Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie) in Den Haag op een rapport van de Leidse Univer siteit. „Toch durf ik gerust te stellen dat er in het onderwijs sprake is van een noodsituatie. Het langdurig ziekteverzuim stijgt onrustbarend en ook ko men in onze beroepstak veel gevallen van invaliditeit voor. Steeds meer mensen kunnen het geestelijk niet verwerken. Omdat ze over het algemeen een groot verantwoordelijk heidsgevoel hebben blijven ze dikwijls -ondanks aanwijsba re ziektesymptomen- toch nog lang doorwerken. Totdat ze echt niet meer kunnen en vol ledig afknappen. Bijna nie mand in het onderwijs haalt zijn pensioengerechtigde leef tijd op een normale manier." Volgens de woordvoerder van de KVO wordt momenteel met minister Deetman van on derwijs regelmatig overleg ge voerd om hem te wijzen op de alarmerende gezondheidssi tuatie in het onderwijs. „Voor al de leidinggevende figuren kunnen hun werk niet meer aan. Taakverlichting en ee vervroegde VUT moeten ver betering in de situatie bren gen. Dat is hard nodig want dje maatschappelijke taakver zwaring van de laatste jareh heeft in het onderwijs veefl slachtoffers geëist." Het ziekteverzuim is het hoogst in het Algemeen Voort gezet Onderwijs (6,6 procent) en het laagst in het Lager On derwijs (5,1 procent). Oudere leerkrachten verzuimen hét meest. Personeel van 50 jaqr en ouder verzuimt gemiddeld een achtste deel van hét schoolj aar. Het niet onderwijzende per soneel verzuimt gemiddeld 8 procent. Dit is meer dan bij de leerkrachten, maar dat korrlt in hoofdzaak doordat concier ges, amanuenses en admini stratieve medewerkers gemiq- deld ouder zijn dan het onder wijzend personeel, aldus de Leidse onderzoekers. T A A Wat moeten wij denken van de sensationele grensmaatregelen van de Duitsers? Zondag mo gen Nederlanders de oostgrens over zonder paspoorten. Een paasgebaar? Ze hopen dat wij als hazen de grens over zullen snellen, met of zonder eieren. Eerste pasdag. Moeten wij dit passief over ons moeten laten komen? Of moeten we toch op gaan pas sen? Niet dat ik direct onpasselijk ben geworden, maar ik ben toch ongerust. Waarom zouden de Duitsers deze maatregelen toepassen? Nationale grenzen zijn van oudsher het resultaat van pas sen en meten. Er zij hele oorlo gen om gevoerd. Waarom laat de Duitse douane nu opeens met zich Zollen? Kom maar binnen, kom maar binnen. Dat zeggen ze ook bij de ingang van huizen met een slechte reputatie. Die dingen moetje nooit vertrouwen. Daar zit iets achter. Wat een poes-pas! Als ik aan de Duitse grens kom, draai ik de motor uit en roep ik: „Mag ik passen?" MERIJN minister Braks gisteravond aan tijdens overleg met de Vaste Kamercommissie voor Landbouw. De meerderheid van de commissie drong bij de minister aan op aparte steun voor boeren die het afgelopen jaar al minder melk produ ceerden. Braks zegde dat toe, al hield hij de kamer voor dat ook deze boeren in een eerder stadium hebben bijgedragen aan de 'Europese melkplas'. De melkveehouders die zich niet houden aan de verplichte beperking van de produktie zullen voor iedere liter 'teveel' iedereen roept wel dat het hoge peil van de werkloosheid I (350.000) maatschappelijk onaanvaardbaar is, maar het kabinet I "och het bedrijfsleven weten hoe ze het probleem moeten aan pakken. Vooral de jeugdwerkloosheid baart grote zorg. Van de Irond 340.000 jeugdwerklozen zijn ruim 200.000 jongens en meisjes al langer dan een jaar zonder werk; een kwart daarvan al meer dan twee jaar. De CDA-top heeft nu de werkgevers- en werknemersorganisaties opgeroepen de jeugdwerkloosheid ge zamenlijk aan te pakken. De fractieleider van de christen-demo craten, De Vries, vindt echter dat het kabinet ook zelf - 'op Prins- I jesdag' - met een werkgelegenheidsplan voor de dag moet ko- I men. Applaus! Maar er zal heel wat moeten gebeuren voordat de ze suggesties in concrete plannen zijn omgezet, want er bestaat in Nederland ook over het sociaal-economisch beleid op middel- 'an9e termijn (1984-1987) geen eenstemmigheid. De Sociaal- I tcor,omische Raad (SER) heeft hierover weer eens een verdeeld ontwerp-advies uitgebracht. j Dat Lubbers c.s. geen kans zien om zelf de jeugdwerkloosheid cpte lossen is bekend. In maart j.l. zijn de notulen ('zeer geheim Persoonlijk') uitgelekt van een discussie in de ministerraad hr"1 9econstateerd werd dat de overheid de grens van haar I °ele'dsnnogelijkheden heeft bereikt en de jeugd niet meer het ver- I 'wwen kan geven dat zij door haar beleid voor een tastbare ver- I °e,er|ng van de werkgelegenheidsvooruitzichten kan zorgen. Die mscussie eindigde met een zeer sombere conclusie: een deel van °Pgroeiende generatie - vooral de laagst opgeleiden - zal lda HChijn'ijk nooit een baan krijgen. Bedoelde mensen zullen f ™door sociaal achtergesteld raken en terechtkomen aan de j oMvan de samenleving. Met alle gevolgen van dien. I net toekomstbeeld van zo'n 'verloren generatie' komt ons on- «■Pbtal voor. Het kan ook geen wet van Meden en Perzen ln' dat jongeren die geen werk kunnen vinden op de duur auto- ausch in een sfeer van drugs en criminaliteit belanden. Nu al vm Ve'en die z'ch in bun zeeën van vr'ie 20 vr'i als een vis iiun Jon9e mensen kunnen bovendien geholpen worden bij zelfontplooiing in zinvolle vrijetijdsbeleving. Dat neemt na- alle niet weg dat een 9root dee' van de ieu9dwerklozen vóór mnween baan wil- Die j°n9eren zullen zoveel mogelijk geholpen m rif" worden- Dat kan. In het ontwerp-advies van de SER °™t daartoe een aantal mogelijkheden opgesomd, wnder hulp voor het bedrijfsleven (tenzij dat meer gaat inves- ®n) en meer geld voor (om)scholing. Overheidssteun concen- I qe7en op bedrijven, waar groei in zit. Belastingverlaging voor de ,0p'nn8n ter stimulering van de binnenlandse bestedingen. Op- I van de woningbouw. Meer verplichte stageplaatsen. Her- jijt dienstbetoi van het werk door arbeidstijdverkorting. Maatschappe- I 'en „"'"""^on 'n ruil voor een uitkering. Initiatieven van jonge- 'seft^d emeer stimuleren- Verlaging van de pensioengerechtigde Ischn-H dus mogelijkheden genoeg, maar het lijkt niet erg waar- werk" dat 2e optimaal benut zullen worden als het aan de i een k ersor9anisaties en de vakbeweging wordt overgelaten er lande 2e Ult te doen- Meer voor het ene doel en minder aan het I zal ri besteden roept altijd weerstanden op. Naar onze mening i Partn rom het kabinet, uiteraard in goed overleg met de sociale I de ie' 'n eerste instantie zelf de richting moeten aangeven die IbineiK0 weer vertrouwen in de toekomst kan geven. Als het ka de lat ln deze duidelijk is en rechtvaardig ten aanzien van Iternat verdelln9 zal' 20 verwachten we, de strijd tegen het gro- keiiik chappeliike kwaad van de (jeugd)werkloosheid aanmer- Iveq 9eint6nsiveerd kunnen worden en niet zonder succes blij- betalen; normaal is dat onge veer 75 cent per liter. Aanvan kelijk wilde Braks geen reke ning houden met de 'niet- groeiers', de boeren (onder wie veel ouderen) die al vorig jaar hun produktie beperkten. Zo wel het Landbouwschap als PvdA, CDA en VVD drongen aan op speciale maatregelen voor deze groep. Van Noord (CDA) vroeg zich af of er geen andere mogelijk heden zijn om de 'niet- groeiers' tegemoet te komen dan een verscherping van de produktiebeperking. Braks gaat dit onderzoeken, maar zal daar op korte termijn geen duidelijkheid over kunnen ge ven. Taselaar (PvdA) drong er bij Braks op aan een minimum hoeveelheid melk vast te stel len voor de meest getroffen groep, maar daar ging de be windsman niet op in. DEN HAAG - Het gerucht dat premier Lubbers een mogelijke oplossing vooï de rakettenkwestie zou kun nen bereiken - wel bouten in Woensdrecht, maar de .48 voor Nederland bestemde kruisraketten tot op het moment van een crisis in een ander Navo-land op- slaan-wordt in politiek, jben Haag, niet ;erg,serieus ge nomen. Het 'plan' wordt door politi ci beschouwd als het zoveelste probeersel van de premier. In kringen rond het kabinet valt te vernemen dat de meest bé trokken ministers (Lubbers, Van den Broek, De Ruitei1) blijvend onveranderd som bei- zijn over de kans een oplossing te vinden die zowel de Nayo als de zwaar verdeelde coalitie tevreden kan stellen. -j Oppositieleider Den Uyl kraakte gisteravond in Errji- men het idee van bouwen en elders opslaan. „De voorge stelde constructie leidt op geen enkele manier tot een vermif)- dering van de rol van de keriï- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Heeft Lubbers RSV in 1975 duidelijke toezeg gingen gedaan over de leve ring van een kernreactor aan Zuid-Afrika? Dr. J. de Vries verklaarde gisteren dat hem dat duidelijk bij stond. Hij meende zelfs een briefje te hebben van de toenmalige minder van economische za ken over de noodzakelijke kredietverzekering en export vergunning. De commissie in formeerde daar gretig naar. Ir. J. Bout, die namens de RSV-directie destijds de on derhandelingen met Zuid- Afrika deed, gaf een andere lezing, die meer strookt met de wetenschap van de commissie. Lubbers, zei hij, heeft te ken nen gegeven dat RSV voort kon gaan met de pogingen om de order te verwerven. Maar hij liet open of de regering bij gebleken succes haar fiat zou geven. Uit de documenten blijkt dat in augustus 1975 de minis terraad onder voorwaarden instemde met een exportver gunning. Zuid-Afrika zou eerst het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens moeten tekenen. Eind mei van het volgende jaar, de regering beraadde zich nog steeds, kreeg een Franse onderne ming de order. Deze zogenaamde Koeberg affaire bleek gisteren de voor malige RSV-bestuurders nog behoorlijk hoog te zitten. Dr. de Vries: „Die gang van zaken heeft mijn vertrouwen volle dig om zeep geholpen". Ook Bout toonde zich teleurgesteld. Terwijl de order praktisch rond was, moest RSV afhaken omdat de Nederlandse politiek tenslotte nee zei. Het ging om totaal vier miljard en voor RSV 4500 manjaren werk. De commissie stond gisteren lang stil bij de kwaliteit van de RSV-directie in de eerste jaren na de fusie. In de samen stelling daarvan had vooral dr. De Vries de hand gehad. Een Amerikaans adviesbu reau, dat de organisatiestruc tuur moest bekijken, stelde in december 1972 o.m. vast dat het bestuur zwak was, zonder sterke wil om te slagen. De Vries wees dat oordeel beslist af. Over het gebrek aan samen hang in de prille fusie deed ir. Bout een joviale verteller vol droge humor, kernachtige uit spraken als „het was het eer ste half jaar een zooitje los ge stort". De pogingen om het concern centraal en divisie- gewijs te leiden, stuitten op grote weerstand van de werk maatschappijen. Hoe zeer hij zelf ook zijn eigen plan trok, bleek uit zijn eigen getuigenis over zijn rol in de commissie-Bakker. Die heeft vijf jaar gestudeerd op de toekomst van de middel grote scheepsbouw. RSV wilde eigenlijk Van der Giessen de Noord inlijven, maar Bout speelde - nota bene als afge vaardigde van de RSV-direc tie in die commissie - zijn eigen spel. „Ik was tegen de wurggreep van RSV op alles in zijn omgeving". Terwijl hij het werk van de commissie vertraagde door de officiële eisen van RSV tot on haalbare proporties op te schroeven, streefde hij in feite naar een zelfstandig voortbe staan van Van der Giessen de Noord. Hij was er ook tevre den mee dat het later zo uit pakte. De enquêtecommissie ging met dr. De Vries nog even in op de zogenaamde 'Generalbe- reinigung' met Verolme. In september 1974 werd met de oude scheepsbouwer afgere kend. Niet ongunstig voor RSV, concludeerde drs. Van Dijk. Het concern kocht ƒ125 miljoen winstdeling en fiscaal voordeel af, plus de Brazi liaanse Verolme-werf i55 miljoen), in ruil voor het beta len van de resterende schuld van Verolme aan de staat 86 miljoen) en een 'uitkering in eens' van 15 miljoen. De Vries vond dat nog niet zo slecht voor Verolme. In iö71 was hij failliet, met een reUzé- schuld aan de overheid, drie jaar later had hij éénderde van de RSV-aandelen plus 15 miljoen, zonder een cent schuld. Volgens de commissie zou hij echter nog veel beter zijn af geweest als de winstre geling was voortgezet. Dr R. J. de Vries weerbarstig - FOTO ANP Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Dr. J. de Vries, oud-president-com- missaris van RSV, weigerde gisteren de RSV-enquête- commissie te vertellen wie hij in eerste instantie op het oog had om de plotseling overleden RSV-topman Langenberg op te volgen. Het werd tenslotte Stik ker, maar er was eerder een man genoemd die de RSV- commissarissen graag had den gehad. Die had echter bedankt voor de eer. Ook na herhaald aandringen bleef De Vries, in de vorige ronde een arrogante, weerbarstige getuige maar nu overigens heel beminnelijk, de naam van die man verzwijgen. Om RSV niet te schaden, zei hij, maar dat vond de commissie geen geldig argument. Tenslotte werd besloten hem later achter gesloten deuren te horen over dit de tail. Daarna zal de commis sie beoordelen of hij terecht zweeg. Als de commissie hem vervolgens toch in het openbaar wil laten antwoor den en De Vries blijft weige ren, dan kan de commissie volgens de Enqutewet de rechtbank een oordeel vra gen. Eventueel zou dat kun nen uitlopen op de gijzeling van de heer De Vries voor de duur van maximaal een half jaar. De oud-voorzitter van de raad van commissarissen bij RSV kondigde aan dat hij zich bij het besloten verhoor van een juridisch adviseur zal laten vergezellen. wapens", zei hij met eewn ver wijzing naar het CD A-pro gramma en recente uitspraken van CDA-fractieleider De Vries. Volgens Den Uyl vergroot de constructie de onzekerheid. „Elk moment kunnen de ra ketten worden ingevlogen. Het maakt de tegenstander, in dit geval de Russen, onzekerder in plaats van zekerheid en ge ruststelling te verschaffen. Het idee is een stap terug op de weg van controleerbare af spraken, die veiligheid en ze kerheid bieden. Het plan is be doeld om het kabinet te redden en niet om de wapenbeheer sing te dienen." Den Uyl hield vast aan zijn standpunt dat wapenbeheer sing vergt dat er nu een duide lijk signaal gegeven wordt aan de supermachten dat Neder land niet meedoet in de nieu we ronde van kernbewape ning. „De Nederlandse rege ring zou onomwonden aan de VS en de bongenoten moeten duidelijk maken dat er con cessies nodig zijn om tot her vatting van de onderhandelin gen te komen. In zo'n beleid past op geen enkele wijze het gereedmaken van Woens drecht voor 48 kruisraketten." Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een kabinet dat naar miljarden zoekt is slecht bezig als het zonder discussies het budget voor zijn Nationaal Plan voor de Verkeersveilig heid met zo'n veertig procent inkrimpt. Die kritiek hield mr. Pieter van Vollenhoven gisteren zijrj gehoor voor bij de opening van het vierde Nationaal VerJ keersveiligheidscongres iri Amsterdam. Kritiek was er gisteren ook van de ANWB en de Raad voor de Verkeersveligheid. Die laatste instantie noemt he( plan te veel gericht op de korte termijn. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 3