UITBLAZEN België volgt Nederlandse rakettenkwestie op de voet Heilige Oorlog voor de Punjab Veel mi Zimbabwe heeft weinig te viererl 6t Moet Nike of Daks zijn Hartchirurgie raakt verder in problemen DE STEM COIV Maatschappen WOENSDAG 18 APRIL 1984 ACHTERGROND Spoeddebat Plaatsen Goedkoper Naastenliefde Ayatollahs Nieuwe vrede VIERDE VERJAARDAG ONAFHANKELIJKHEID WOENSDAG 18 APRIL] AANTAL BOEI Dienstenbond u il acties winkelpubliek tegen raketten iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: WIM KOCK Op de hockey-club had je op een gege ven moment het Ka rachi /f/ng-tijdperk. Als je in het wekelijks medede lingenblad zag staan: 'Wie heeft zondag jl. per ongelijk mijn Karachi King meege nomen?, dan wist je wel hoe laat het was. Per ongeluk? Ammehoela. De Karachi King was een dure hockey-stick, maar hij was het helemaal. Totdat de jongens van het nationale hockey-team met Dita's gingen spelen. Toen zag je steeds meer Dita's op de hockeyclub en werd er daar af en toe eentje per ongeluk van meegenomen. In Amsterdam werden deze week twee jongetjes op klaar lichte dag en op straat beroofd van hun sportschoenen. Het ene jongetje - hij was een jaar of twaalf - had schoenen van driehonderd gulden aan ge had. Had hij gekocht van een erfenisje van z'n opa", zei z'n moeder tegen de grootste krant van Amsterdam. De krant vermeldt het merk van de schoenen niet, maar tien tegen één dat het Nikes waren. Nikes zijn momenteel dé gekte van het sportwezen. Een paar betrekkelijk eenvoudige schoe nen van dit merk kost al gauw 150 gulden. Kinderen, vooral jongens, maken hun ouders gek met hun gezeur om deze over dreven dure schoenen, maar menige ouder zwicht, ondanks de wetenschap dat ook een Ni ke niet langer meegaat dan de groeiende kindervoet erin past en dat soortgelijke schoenen bij de Kwantumhallen amper een kwart kosten van wat ze neer tellen voor die Nikes. Alleen staat er bij de Kwantum of de Hema die sikkel niet op. Adidas Eerst was het Adidas. Dat gestileerde boomblad op je borst en de drie strepen langs de mouwen en op je schoenen. Adidas moest het zijn! Er kwa men naapers met vier strepen, maar daardoor lieten jongetjes, nog slimmer dan ze sportief waren, zich niet vernachelen. Ik heb zelf nog Adidas gedragen. Een soort nylon jack. Absoluut waterdicht. Het hield de regen buiten en de condens binnen zodat ik bij de minste inspan ning nóg doornat werd. Nog geboren zijnde voor de oorlog (de tweede dus) ben ik een beetje ouderwets zuinig. M'n halfhoge Adidas zaalschoe nen (gewoon van V&D overi gens) gaan dus al seizoenen lang mee. M'n voeten groeien niet meer en verslijten doen de g}'mpies nauwelijks omdat ik m'n tijd in de sportzaal voorna melijk zittend doorbreng. Sportzalen zijn de moskeeën van deze tijd en je mag ze dus niet betreden met ordinair straatschoeisel. Het is dat ik van de leeftijd ben waarop het er allemaal niet meer toe schijnt te doen, anders liep ik mooi voor paal met m'n Adi- dasjes. Het is niet alleen dat Adidas gewoon niet meer kan, ook het model lijkt me zeer ver ouderd. A mi ral Adidas was dus prima tot dat Johan Cruyff met Puma in zee ging. Puma werd de nieuwe rage langs de lijn. In Engeland had je iets soortgelijks. Liver pool speelde in Umbro-kleding, herkenbaar aan het enigszins platte ruitje op de borst. Een ander befaamd elftal, ik meen zelfs het Engelse nationale elf tal, speelde in Amiral gehuld. iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir^. Voor minder dan Umbro of Ami- ral wilde een Engels jongetje dus 5 niet tekenen. Wat mij de schellen van de ogen deed vallen, om maar eens 3 een degelijke, vooroorlogse uit- drukking te gebruiken, was het bezoek aan het textielbedrijf van een Engelse kennis. (Ik zat naam en plaats noemen want an- ders denkt u misschien dat ik het 3 verzin: D.H. Lowe Son te 3 Congleton, Cheshire.) Dit bedrijf maakte onder meer sportshirts, 3 ook voor verschillende Engelse voetbalclubs van grote reputatie. Ze maakten er bovendien ver- schillende merken, waaronder 3 Adidas, Umbro en Amiral!. Dat 3 bleek slechts een kwestie van etiketjes plakken, naaien of drukken te zijn. Wrangier Waar de modieuze sport- 3 minnaar voor valt zijn dus geen 5 produktie- maar handelsmer- 3 ken. Die opmars van het merk 3 is wat verbazingwekkend. Om er voor te zorgen dat de men- 5 sen op die merken gingen letten 3 moesten ze op de buitenkant van kleding of schoeisel wor- 5 den aangebracht. Op die ma- 3 nier werden ze een rechtstreek- 3 se uitdaging aan de snob die in 3 ieder mens - in meer of in min- dere mate - schuilt. Iedere Ouder van Nu ervaart het mo- 3 ment waarop zoon- of dochter- 3 lief niet langer de meegebrachte spijkerbroek accepteert omdat 3 er geen Levi of Wrangier op 3 staal. 3 Het zijn niet alleen de kin- 3 deren en sportievelingen die door de merken-gekte zijn aan- 3 gestoken. De meeste mensen vinden het al normaal dat er 3 een krokodilletje, een mono- 3 gram of ander embleem op hun nieuwe trui of T-shirt staat. Ze 3 staan er niet eens meer bij stil. Maar hoeveel vaders, die 3 zachtjes vloekend de portemon- j§ née trekken voor een paar Ni- 3 kes voor zoonlief, realiseren 3 zich dat zij zelf in een McGre- gor-jack lopen, een Daks-col- bert of Burburrybtazer en een 3 S/ey/e-stretchbroek dragen? Al- 3 lemaal gevallen voor het han- 3 delsmerk. Duur; niet om wat 3 het is, maar om hoe het heet. 3 Austin Reed Een naam. Laatst zag ik een 3 pagina-grote advertentie van 3 een groep herenmode-zaken die zichzelf tot de top van Neder- 3 land rekenen. Daar had zich tot mijn verwondering ook een Ne- 3 derlandse vestiging van Austin 3 Reed tussen genesteld. Klinkt duur. Toegegeven. Toch is Aus- 3 tin Reed in het eigen vaderland 3 niet meer dan een middenmoter 3 onder de winkelketens, ergens 3 halverwege de trap die van §j Dunn Co, Burton's en Marks 3 <4 Spencer leidt naar de top van de Londense mode-business. 3 Maar het klinkt wél: Tailored 3 specially for Austin Reed by Sackville, of zoiets. De laatste keer dat ik bij 3 Austin Reed in Regent Street |j een jasje kocht pakte de be- 5 diende in mijn bijzijn de tele- S foon om de kredietwaardigheid van mijn credit card te controle- 3 ren. Wat is zo'n naam dus nog 3 waard? Wat de gek ervoor geeft. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbüs 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884'. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, 076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ®01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: j 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Aad Jongbloed BRUSSEL - Zo op het oog verkeert de Belgische regering in een comfor tabele positie als het gaat om het plaatsen van de 48 aan onze zuiderburen toebedeelde Kruisraket ten. Maar de recente uit spraak van de Neder landse premier Lubbers, dat het al dan niet plaat sen van de raketten tot een crisis kan leiden, heeft toch binnen het Belgische kabinet meer aandacht gekregen dan andere uitspraken van de Nederlandse eerste-mi- nister. De plons van de kei in het Nederlandse politieke water kan im mers gemakkelijk tot veel rimpels in België lei den. In het regelmatige contact tussen Lubbers en zijn Belgische collega Martens zal de crisis verwachting van de eer ste dan ook niet onbe sproken blijven. Tot dusver bestaat er geen enkele aanleiding te veron derstellen dat ook het kabi- net-Martens zijn lot verbon den ziet aan het plaatsings- besluit. De voorbereidingen voor het inrichten van de basis in Florennes zijn in volle gang. Ze omvatten op dit moment de bouw van manschappenverblijven en kantoorruimten, die in 1986 klaar moeten zijn als de 48 Kruisraketten volgens het Navo-besluit van 12 decem ber 1979 worden geplaatst. De aannemer, die er voor moet zorgen dat de vierhon derd Amerikaanse militai ren de mogelijkheid hebben reeds voor het einde van dit jaar in Florennes onder dak te kunnen, heeft de rekening van 17 miljoen al bijna uit geschreven en de eerste 20 Amerikanen, die moeten vertellen hoe je een basis moet inrichten, vertoeven al in hotels in Florennes. In de buurt van de basis is geen spoor van opwinding. De Belgische bevolking heeft kennelijk aanvaard dat de raketten er komen. Toch demonstreerden op zondag 23 oktober van het vorig jaar niet minder dan vierhonderdduizend mensen tegen de plaatsing van ra ketten (in Oost en West), de grootste betoging die België ooit gekend heeft, en toch liepen in die uren durende optocht niet minder dan veertig fractie- en bestuurs leden mee van de christen democratische partij van premier Martens, die 61 van de 212 in de volksvertegen woordiging bezet. Onder de betogers bevond zich ook fractievoorzitter Blanc- kaert, die tot ieders verras sing plotseling begon te roe pen dat de plaatsing in ieder geval uitgesteld zou dienen te worden. Wat een moeilijke zaak dreigde te worden, zeker vanwege die ommezwaai van Blanckaert en enkele anderen, werd in een hand omdraai geklaard. De rege- ring-Martens stond gena diglijk een spoeddebat toe over de vraag wie mag be slissen over plaatsing, het kabinet of het parlement. Het debat vond plaats op 9 november 1983 en het won der bleek geschied: de chris ten-democraten, die zo man moedig in de demonstratie hadden meegelopen en die voor een situatie dreigden te zorgen als nu binnen het Ne derlandse CDA, waren weer keurig in het gelid getrapt. Zelfs fractievoorzitter Blanckaert bleek in de stort vloed van woorden, waarin met name Belgische politici zich uitdrukken als ze de waarheid op afstand willen houden, van mening dat de regering diende te beslissen. Welk toverkruid Wilfried Martens zijn fractie gegeven heeft, zal het geheim zijn dat Ruud Lubbers hem graag wil ontfutselen, maar de Belgische premier presteer de het wel op die 9e novem ber tien fracties en twee on- Martensfl) houdt voeling met Lubbers. - foto anp afhankelijken stoom te laten afblazen, terwijl de partij op één lijn bleef met de libera len, waarmee de coalitie ge vormd wordt. Vanaf dat moment is het duidelijk: de regering beslist en het par lement mag na plaatsing zeggen wat het daarvan vindt. Aan het bewapenings front is het daarna opval lend stil gebleven. Op het ogenblik zijn er wat scher mutselingen rond het ver vangen van het luchtdoel wapen Nike met atoomkop pen tegen grote vliegtuig formaties door de moderne Patriot Dat modernise ringsprogramma zou de Bel gische staat bijna 2 miljard gaan kosten, hetgeen in het kader van de bezuinigingen wel wat veel genoemd wordt. Maar over het afsto ten van atoomtaken of over de Kruisraketten wordt weinig vernomen. Op de vraag wanneer Bel gië denkt te beslissen over de plaatsing van de Kruis raketten, zegt minister van Buitenlandse Zaken Tinde- mans: „Wij evalueren elk halfjaar de situatie en af hankelijk daarvan zullen we tot een beslissing komen." Op de vraag wat hij denkt van een mogelijkheid in Ne derland te komen tot plaat sing van bij voorbeeld zes tien raketten, zegt Tinde- mans: „Officieel weet ik daar niets van. Ik ga er daarom nog steeds van uit dat Nederland overgaat tot het plaatsen van 48 Kruis raketten." Wat zal uiteindelijk de Belgische beslissing wor den? Nu kan er nog van uit gegaan worden dat er 48 ra ketten in Florennes ge plaatst worden. Maar wat zal er werkelijk gebeuren, indien de Nederlandse rege ring in juni besluit niet tot plaatsing over te gaan of tot minder dan de magische 48? Als de Nederlandse regering besluit niet te plaatsen, dan volgt België daarin niet. Dan zal er geplaatst worden, zij het dat ook Martens er min der dan 48 zal willen hebben. Maar als Lubbers in staat is zonder regeringscrisis er 16 of 32 geplaatst te krijgen, dan zal België er ook minder willen plaatsen. De raket ten-zaak is Martens name lijk geen crisis waar. En zo'n crisis zit er dik in als hij, zo als op 9 november afgespro ken, door het parlement op het matje wordt geroepen en leden van zijn eigen fractie plotseling wakker blijken te zijn geworden. Het is de vraag of ze ook wakker wor den indien in Nederland de rakettenkwestie tot een cri sis leidt en wat het antwoord van de regering-Martens daarop is. De Belgische poli tieke ogen zijn daarom op Nederland gericht. Door Wippèl Houben BREDA - De hartchirur- gie in ons land raakt steeds verder achter op het streven van staatsse cretaris Van der Reyden (Volksgezondheid) in 1986 9000 open hartoperaties per jaar uit te voeren en later zelfs 11.000. Sinds vorig jaar stagneert het aantal op ongeveer 7500. Dit is enerzijds het gevolg van de afwachtende hou ding van Van der Reyden, die pas beslissingen wil ne men als hij een volledig in zicht heeft in de kosten, op zijn vroegst na de zomerva kantie. Anderzijds speelt de door hem ingebrachte bud- getering voor de ziekenhui zen een belangrijke rol. Ten derde wordt gevreesd, dat de aangekondigde nor malisatie van de specialis teninkomens de motivatie bij sommige hartchirurgen, anesthesisten en verpleeg kundige medewerkers zal doen afnemen, waardoor zij niet langer bereid zullen zijn wekelijks 80 tot 90 uur te werken. Daarnaast neemt het aanbod aan operatiepa tiënten snel toe, onder ande re door een groeiend aantal cardiologen en ruime cathe- terisatiemogelijkheden. Voorzitter Piet van Over- veld van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging heeft de Ziekenfondsraad onlangs officieel gevraagd tijdelijk een tweede zieken huis in Londen aan te wijzen voor een hartluchtbrug, het King Edwards VII Hospital. De Ziekenfondsraad zal zich binnenkort over het verzoek buigen. Volgens secretaris L. Marselis gaat het om een complexe zaak, die niet even op te lossen is. Tot voor kort was hij er van overtuigd da? het stre ven de hartluchtbrug in een paar jaar af te bouwen ver wezenlijkt zou kunnen wor den. De ziektekostenverze- keraars en de politiek willen dat. In ons land zou een for se uitbreiding van de opera tiecapaciteit komen. De re cent geconstateerde groei van de wachttijden door kruist dat streven. De secretaris vraagt zich af wat hier de werkelijke oorzaken van zijn; het groeiend aantal cardiolo gen?, meer geavanceerde onderzoekmethoden?, meer preventieve ingrijpen?, een snelle toename van het aan tal spoedpatiënten? Voor er een beslissing genomen wordt zal een zorgvuldige afweging moeten plaatsvin den in overleg met de Bege leidingscommissie Hartchi- rurgie en de werkgroep hartchirurgie van de ziekte kostenverzekeraars, aldus Marselis. Volgens de NHV zal het tijdstip snel genaderd zijn, dat er weer duizend of meer landgenoten in het buiten land geholpen zullen moeten worden. Dat kost handen vol geld (zo'n 40.000 gulden ge middeld), terwijl in ons land de operaties aanzienlijk goedkoper zijn. In 1983 wer den maar 367 Nederlanders in het buitenland geholpen. Het streven van dit kabinet is juist de luchtbruggen op te heffen. De wachttijden in de Ne derlandse hartcentra lopen snel op. Vooral het aantal spoedpatiënten neemt hand over hand toe. Daardoor worden iets minder urgente hartpatiënten steeds verder naar achteren geschoven en dat leidt tot onverantwoord lange wachttijden. In Me disch Centrum De Klokken- berg in Breda is de helft al spoedpatiënt. Volgens Van Overveld zijn de wachttijden in som mige instellingen al tot bo ven een jaar toegenomen. Het gevolg is, dat hart- filmpjes niet meer bruik baar zijn en patiënten twee of soms zelfs drie keer geca- theteriseerd moeten worden. Dat kost weer veel extra. Door de operaties in het bui tenland gaat veel geld voor de Nederlandse economie verloren, terwijl het uitstel van de capaciteitsuitbrei ding de (vernieuw)bouwkos- ten hoger zal maken. De psychische belasting voor de patiënten wordt steeds gro ter. En er zitten heel wat hooggekwalificeerde krach ten te wachten op een baan. De Klokkenberg wacht nu al twee jaar op capaciteits uitbreiding naar 1500 opera ties per jaar. In die tijd is door uiterst efficiënt en hard werken een aantal van 1300 operaties bereikt, ter- «wijl de capaciteit in feite maar 700 is. De boog kan er echter niet zo gespannen blijven. Er is een enorme be hoefte aan nieuwe operatie kamers en intensive care- bedden om de nu bereikte kwaliteit te kunnen hand haven. Als de staatssecretaris zijn toestemming voor uit breiding van De Klokken berg geeft, zal het nog een jaar duren voor die te ver wezenlijken is. Het is duide lijk, dat ook de andere hart- chirurgische centra niet hals over kop hun capaciteit sterk kunnen uitbreiden als Van der Reyden het licht op groen gezet heeft. De vrees is daarom gerechtvaardigd, dat het streven van dit kabi net onhaalbaar zal blijken en veel patiënten met een dode mus blij gemaakt zijn. Strijdlustige Sikhs. - fotoJ VREEDZAME SIKHS WERDEN FANATIEKE 'VRIJHEIDSSTRIJDER* Door Frans Wennekes Vijf eeuwen geleden werd zij in India gesticht als een soort morele her bewapening en als een religieuze verzoenings beweging tussen Mos lems en Hindoes. Lange tijd stond zij inder daad garant voor een vreed zaam samenleven van ver schillende bevolkingsgroe pen, maar nu vormen de Sikhs als volgelingen van stichter goeroe Nanak het meest explosieve element in de toch al zo onrustige sa menleving van het land van Mahatma Gandhi, de ge weldloze. Sinds twee jaar zijn moord en doodslag tussen Sikhs en Hindoes aan de or de van de dag. Zij vinden plaats in de deelstaat Pun jab, het noordelijke deel van India, waar de culturen van Moslems en Hindoes vele honderden jaren geleden het felst op elkaar botsten. Om de vijanden met elkaar te verzoenen, stichtte Nanak in de vijftiende eeuw de reli gieuze en morele groepering van de Sikhs. Hij 'zuiverde' naar twee kanten; hij maakte een ein de aan de polygamie van de Moslerris en aan het veelgo dendom en het vernederen de kastenwezen van de Hin does. Weliswaar slaagde hij er niet in beide groepen tot elkaar te brengen, maar in de loop der tijden wist hij toch vele miljoenen achter zich te scharen met zijn ge loof in één enkele God en een vreedzame samenleving voor alle mensen. Terwijl katholieken en protestanten zich een eeuw later te vuur en te zwaard zouden gaan bestrijden, pre dikte Nanak in een geest van ware naastenliefde ver draagzaamheid tussen ver schillende geloofsgroepen. Maar in die zelfde Europese 'eeuw van de reformatie' za gen ook de Sikhs - discipelen - van Nanak zich gedwon gen weerbaar te worden. Onder de stormlopen van de Islamitische Mogoellegers formeerden zij zich tot een gedisciplineerde en weerba re strijdgroep, waarvan de tulband en het korte zwaard de symbolen zijn geworden. Tegenwoordig maakt de tulband van de Sikh 'een be tere Hindoe' en is het zwaard het stoere teken van zijn onafhankelijkheid. In een lange periode daarvoor was de strijd met de Mos lems geluwd en waren de Sikhs geslaagd in hun doel om met de Hindoes een vreedzame samenleving aan te gaan. Zij schiepen een si tuatie, die voorbeeldig was voor India, waar botsingen tussen Hindoes en Moslems tot op de dag van vandaag eén ware plaag zijn geble ven. Dat de Sikhs nu zelfs agressief zijn geworden, hangt mede samen met de zelfde factoren, die in Iran de ayatollahs aan de macht brachten. Evenals de Mos lems onder de sjah vrezen de fanatici onder de Sikhs, dat de modernisering van het land tot een vervlakking van hun geloof zal leiden en zij hun eigen identiteit te genover de Hindoes zullen verliezen. Daarom begon in navol ging van Khomeiny de he dendaagse goeroe van de Punjab, Bhindranwale, de heilige oorlog te preken. De ze is gericht tegen de rege ring in Nieuw Delhi, die vol gens hem de Sikhs discrimi neert met artikel 59 van de grondwet, waarin zij om schreven worden als een sec te. Het gevaar werd tijdig onderkend door premier In dira Gandhi. Zij stelde een grondwetswijziging in het vooruitzicht, stond het de Sikhs weer toe op binnen landse vluchten hun reli gieus gemotiveerde dolk te dragen en verbood rond de Gouden Tempel van Amrit- sar, het religieuze centrum van de Sikhs, op hun ver zoek de verkoop van vleg| alcohol en tabak. Deze toegeeflijkheid vel grootte onder veel Sikhs dl bereidheid om met NietT Delhi tot een compromis tl komen. Maar Bhindranwail zag hierdoor zijn 'heilij oorlog' in gevaar komen e[ om het vuur aan te wakto! ren, wierp hij zijn extremis! tische Dashmesh-regimeml dat een ware terreur ontksl tende, in de strijd. Zelfs onj der de gematige Sikhs i hij te moorden met het doe,| hen 'tot de orde' te roepen. Terwijl dezen bereid zijl genoegen te nemen met eel bepaalde onafhankelijk)»:! voor de Punjab, is Bhirl dranwales streven gerictl op een totale autonomie, hl centrale regering heeft daal echter geen oren naar, watl de vijf eeuwen oude oproei van Nanak om 'hard te ml ken voor een eerlijk levens onderhoud' heeft van Sikhs ijverige en bekwant| handelslieden en boeren g maakt. Hierdoor werd Punjab de rijkste deelstaef van het land. Het arme India zal niet kunnen missen, terwijil ook de eis van een volledigel autonomie niet reëel is. Del 18 miljoen Sikhs vormen| i weliswaar in de Punjab e meerderheid van 52 procaill - in heel India een minder! heid van 2 procent - maal dat is toch een te gerin.l aantal om de rest van de bel volking van het centralif moederland af te snijden. Indira Gandhi streeft el daarom naar met de mee;| gematige leider van de l li Dal-partij, Longowal, ti:| een nieuwe vrede tussel Sikhs en Hindoes te komerf Longowal is hiertoe bereicl maar de gemoederen in el rond de Punjab zijn inmiif dels tot zulk een fanatiesl hoogte opgezweept, dat mei het moet betwijfelen of cl met Longowal tot stand gtT brachte vrede wel doel Bhindranwale en zijn extel mistische Sikhs geaccep| teerd zal worden. Van onze redactie buitenland HARARE - Aanstaande woensdag is het vier jaar geleden dat Zimbabwe zijn onafhankelijkheid kreeg van Engeland. Maar veel reden tot feestvreugde is er niet. Politieke en economische problemen overschadu wen de festiviteiten die op het programma staan. Geconfronteerd met steeds groter wordende eco nomische problemen, ver hoogde de minister van Fi nanciën, Bernard Chidzero, de belastingen. Maar dit leidde weer tot nieuwe pro blemen. Door het toenemen van de belastingdruk voor zowel particulieren als be drijven sloten bedrijven hun deuren en trokken steeds meer hooggeschoolde blan ken weg. Maandelijks ver- tekken ongeveer 1.200 blan ken uit het land, zo blijkt uit officiële cijfers. Belangrijke sectoren in de economie ko men daardoor te zitten met een tekort aan kaderperso neel. De slechte economische situatie is volgens Chidzero te wijten aan de algehele re cessie, de lage prijzen die Zimbabwe voor zijn export- produkten krijgt en drie op eenvolgende jaren van droogte. Door de droogte moest de regering, voor het eerst in de geschiedenis van het land, mais, het voor naamste voedingsmiddel, aankopen. Het kostte de re gering ongeveer 600 miljoen Robert Mugabe- .Matabeleland niet eerste interesse - foto ap gulden om 700.000 ton mais te importeren. Omdat daar zoveel geld voor nodig was, voerde Chidzero strikte beperkin gen op de uitvoer van vreemde valuta in, hetgeen het land volgens hem zeker een reserve van 600 miljoen gulden aan broodnodige vreemde valuta oplevert. Economen voorspellen dat deze maatregel een negatief effect zal hebben op de toch al geringe maar voor het land noodzakelijke buiten landse inversteringen. Ook op het politieke vlak is er niet veel aanleiding de vierde onafhankelijkheids dag uitbundig te vieren. afgelopen week is het Zi®' babwaanse leger er opnieu'l van beschuldigd zich in M« tabeleland, het gebied va: de Ndebele-minderheid, buiten te gaan aan wreedM den tegen de plaatselijke volking. Mugabe belooMi wel die aantijgingen, vooral van kerkelijke zijil komen, te onderzoeM maar sprak ook tegen dat e: zich excessen voordoen, regeringstroepen, die jacht maken op dissidente die achter oppositieled Joshua Nkomo staan, trede „terughoudend" op en de re gering is tevreden over M resultaat dat zij hebben reikt, aldus Mugabe. Mugabe heeft duidw| gemaakt dat zijn politie*' aandacht niet in de een" plaats ligt bij MatabelebN maar bij het congres v"l zijn partij en de algei verkiezingen die begin vtfj gend jaar gehouden wc«;L Mugabe wil zijn Zanu-"l naar een grote verkieziflê-'l overwinning leiden. BeM'l rijkste onderwerp in deve-j kiezingsstrijd wordt ?'i hem betreft het al dan d| uitroepen van een één-ps'| tijstaat in Zimbabwe, sl wens die Mugabe al is''l koestert. Bij de eerste algeinelf| Van een onzer verslagg AMSTERDAM - Het aanl kaanse toeristen in ons land sterk toenemen. Alleen al drijf van American Expres een toename van het aanta met 74 procent tot een totaal De reserveringen voor voor vanuit de VS naar Europa z| ten opzichte van '83 al met gestegen. Volgens Tommaso Zanzfl president van de reisorgarj American Express, brengt df larkoers de Amerikaanse toe naar Europa te komen. I dat juist nü omdat ze ver Van onze redactie binnenland UTRECHT - Op 10 mei, wil de Dienstenbond FNV ook klanten in win kels, supermarkten en warenhuizen betrekken bij de actie van de FNV (tien minuten lawaai, vijf minuten stil) op die dag. Een extra vergadering van de bondsraad van de Dienstenbond heeft daar toe gisteren in Utrecht besloten. Omdat in win kels moeilijk de deur voor de klanten kan wor den gesloten, zal de bond zijn leden oproepen eerst de cliëntèle tien minufen lang (van kwart voor twaalf tot vijf voor twaalf) via speciale pam fletten met de vermaning ...Ssst!" te waarschu wen, dat er daarna vijf minuten lang niet kan worden afgerekend. De FNV-Vervoersbond wil actie voeren bij de NS op 10 mei. Gisteren bleek dat de andere bonden (CNV, FSV en de bond voor hoger personeel) niet zullen deelnemen aan een actie om een kwartier lang alle trei nen stil te leggen. De NS weigert ook medewer king, maar de FNV-bond wil hoe dan ook de actie doorzetten. Internatio Muller INTERNATIO Müller (haven en metaalbedrijven) heeft over 1983 een nettowinst be haald van ƒ3,5 miljoen tegen een verlies van ƒ61,5 miljoen over 1982. Het bedrijfsresul taat bedroeg 9,4 miljoen te gen een negatief bedrijfsresul taat van 27,1 miljoen in 1982. verkiezingen in 1980 L- de de Zanu-PF 57 van de1 zetels. De partij van Nko®jl de Zapu, kreeg 20 zetels DJ Zapu steunt vooral op Ndebele's, die ongeveer procent van de bevolk' uitmaken. IEDEREEN roept wel dat het ho (850.000) maatschappelijk onaanv noch het bedrijtsleven weten hoe pakken. Vooral de jeugdwerkloosl rond 340.000 jeugdwerklozen zi meisjes al langer dan een jaar zoni meer dan twee jaar. De CDA-top werknemersorganisaties opgeroep zamenlijk aan te pakken. De fracti cratem De Vries, vindt echter dat h jesdag' - met een werkgelegenhe men. Applaus! Maar er zal heel wat ze suggesties in concrete plannen in Nederland ook over het sociaal wige termijn (1984-1987) geen Economische Raad (SER) heeft hie ontwerp-advies uitgebracht. Dat Lubbers c.s. geen kans zien °P te lossen is bekend. In maart j.l en persoonlijk') uitgelekt van een waarin geconstateerd werd dat d< beleidsmogelijkheden heeft bereikt 'rouwen kan geven dat zij door has oetering van de werkgelegenheids oiscussie eindigde met een zeer so °e opgroeiende generatie voort waarschijnlijk nooit een baan krijj oaardoor sociaal achtergesteld ra and van de samenleving. Met alle g Het toekomstbeeld van zo'n 'ver acceptabel voor. Het kan ook gee 'in. dat jongeren die geen werk ku atisch in een sfeer van drugs en 'n er velen die zich in hun zeeën joelen Jonge mensen kunnen bo tiniZielfon,p'ooi'n9 'n zinvolle vrije uriijk niet weg dat een groot dee een baan wil. Die jongeren zu wn w6n worcten- Dat kan. In het m daartoe een aantal mogelijkhi ,„TllrIcler hulp voor het bedrijfsleve tref1n en meer 9elcl voor (om)scho n en °P bedrijven, waar groei in z vQe'nnen ter stimuiering van de bir v ®ar)9 van de woningbouw. Meer deling van het werk door arbeids r' aienstbetoon in ruil voor een uit' inof,2? meer stimuleren. Verlaging leeft'ld enz. enz. srfr z'|n dus mogelijkheden genoet weri! Jk dat ze optimaal benut zi een i?eversor9anisaties en de vakbe anri ze uit te doen. Meer voor he zal fre Steden roept altijd weerst Dartn arorn ^et kabinet, uiteraard in des'in eerste instantie zelf de bmi, 9d weer vertrouwen in de toe de t in deze duidelijk is en te Jf .hverdeling zal, zo verwachte keliiw atscklaPPe'ijke kwaad van de ven 9eintensiveerd kunnen worde

de Stem | 1984 | | pagina 2