jM&S /[ODE Hygiëne droevig in 19de eeuws Terneuzen V erkeersovertreders voor kantongerecht HOUDEN GEZINSVERVANGEND TEHUIS IN TERNEUZEN REËEL Plaatselijk nieuws Welkomstborden voor 4400 jaar Terneuzen' onthuld betaalbaar A atiit nvai*iid WOENSDAG 18 APRIL 1984 VAN ZEELAND Poëzie in Terneuzen iPaasvakantie- Iprogramma ISas van Gent faalvoetbal- jtoernooi om |Zeeland-bokaal Middelburg - Het district politierapport Samenwerking bejaarden en SKW in Westdorpe Sas van Gent Westdorpe Terneuzen Oostburg t16 PAGINA ZEELAND 3 ÜÉ^sHaUa»; =r I HföK-ic HPUftflHABB iihe f Van onze correspondent TERNEUZEN - De werk groep Poëzie houdt don derdag 10 mei een poëzie- avond in literair café porgy en Bess. De mede wekere aan deze avond zijn deze keer de dichters Eddy van Vliet uit Ant werpen en de Zeeuwen Roeland Fossen en Mi chel Huisman. Eddy van Vliet, gebo ren in 1942 in Antwerpen, bundelde zijn vroege werk in de bloemlezing ■De Vierschaar', gedich ten van 1962 tot 1972. Voor één van zijn eerste bun dels ontving hij de Reina prinsen Geerlings-prijs. In 1974 publiceerde hij bij De Bezige Bij de bundel 'Het grote verdriet', be kroond met de Jan Cam- pert-prijs. Boeland Fossen is re gelmatig medewerker van het literair tijd schrift Bzzletin en publi ceerde verleden herfst een bundeltje poëzie on der de titel 'Een hand water' bij de Slibreeks van het Zeeuws Kunste naars Centrum. Michel Huisman publi ceerde enkele jaren gele den de gedichtenbundel Bij neonlicht en het vou wen van de nacht' en werkte de laatste jaren mee aan literaire tijd schriften als De Gids en De Vlaamse Gids. De poeëzie-avond begint om half negen. Van onze correspondent |SAS VAN GENT - De stich ting Sociaal Kultureel Werk in ■Sas van Gent (SKW) heeft de- Ize paasvakantie twee activi- lteiten op het programma |slaan voor de jeugd. Maandag 1 april is er voor de lagere schooljeugd een paashaas- Ispeurtocht, waarbij het de be- Idoeling is om via allerlei aan wijzingen de paashaas te zoe- Ben. De tocht eindigt met een pilots paaseierenfeest, waar- i in De Roselaer nog een ver gassing volgt. De speurtocht begint om |13.30 uur en kost een gulden, donderdag 26 april is er een [uitstapje naar het Boudewijn- [Park in Brugge. Zowel lagere ichooljeugd, tieners als ouders tonen hieraan deelnemen. j)e kosten voor deze uitstap «dragen tien gulden voor de schoolkinderen en vijftien [gulden voor tieners en volwas senen. Hiermee wordt behalve de Ireis ook een zogeheten kombi- dkaart bekostigd, waarmee alle [activiteiten in het Boudewijn- ark toegankelijk zijn. In schrijven voor een of beide ac- Jtiviteiten kan woensdag 18 Ml van 14.00 tot 15.30 uur in Ve Roselaer te Sas van Gent, [Concordia te Westdorpe en De nchotse Hoek te Philippine. Van onze sportredactie Mdelburg van de rijkspoli- Wsportvereniging Luctor °udt dinsdag 24 april voor de |(e?cnde maal het zaalvoetbal- •wnooi, waarin wordt ge weld om de Zeeland-bokaal. I t toernooi wordt gehou- P® in sporthal Het Groene- fcnh! 'e Kapelle en er nemen «tr ,|teams aan deel- De wed- f'Jden beginnen 's morgens mnegen uur en omstreeks 0 uur is de prijsuitreiking. re wisselbokaal is thans in het U 11 van het team van Oost- l^uwsch-Vlaanderen. De lei- lans Van ^et toernooi is in PWen van G. Verhulst uit Kard16n H' MaaS Uit V°" Li|e volgende teams zullen lherKmen: staf district/re ik, c,hegroep, verkeersgroep, l,.5"eren/ Noord-Beveland, KhM vela"d, Schouwen- E eland, Tholen, Oost- L. ^eh-Vlaanderen en 0 "'-eeuwsch-Vlaanderen. Van onze correspondent TERNEUZEN - In aanwezig heid van het voltallige college van B en W, leraren en leer lingen van lts De Vaart, het promotieteam en bestuur van de stichting De Vliegende Hol lander, zijn gistermiddag om vijf uur de eerste twee van in totaal tien welkomstborden '400 jaar Terneuzen' onthuld op de Dam aan de Axelse- straat. In zijn toespraak zei voor- zitter Gerreman van de evene mentencommissie dat de bor den erg fraai uitgevallen wa ren en hij dankte de directeur, leraren en leerlingen van de LTS voor dit gedegen stukje werk. In overleg met de voor zitter en het bestuur van de VW is dan ook besloten de borden langer te gebruiken dan de gestelde zes maanden van de herdenking 400 jaar stad. Burgemeester Ockeloen onthulde de twee borden, die zowel voor het in- als uitgaan de verkeer zichtbaar zijn. Vrijwel gelijktijdig werden de borden overhandigd aan de voorzitter Van Rooijen van de VW. Ockeloen: „Terneuzen is erg gebaat bij een bloeiende VW. Des te meer ben ik ver heugd met dit tastbare be wijs". De heer Van Rooijen zei de welkomstborden gaarne in be heer te nemen, omdat ze op ge meentegrond geplaatst zijn. Kapitein Willem van de Dec- ken beloofde lts De vaart ten slotte nog een oorkonde van de stichting. De andere borden zullen nog deze week geplaatst worden aan de grenzen van de kern Terneuzen. Begonnen wordt bij het kruispunt St. Anna. De IJsselhof gaat spoedig van start Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In drie rijtjeshuizen aan de Terneuzense IJsselstraat opent binnenkort het gezinsvervangend tehuis De IJsselhof zijn deuren. Na de verbouwing van de huizen, die waarschijnlijk volgende week begint, zal er plaats zijn voor tien be woners. Het tehuis, na Sint-Jansteen en Schoondijke het derde in Zeeuwsch-Vlaanderen, is er gekomen op initiatief van de protestants-christelijke stich ting Philadelphia midden Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de wachtlijst staan nu al negen aspirant-bewoners, zo dat De IJsselhof snel volge boekt zal zijn. Als hoofd is aangesteld Els Hamelink, af komstig van dagverblijf De Dagboog in Terneuzen. Daar naast kan Philadelphia twee bevoegde en twee onbevoegde groepsleid(st)ers aanstellen en is nog een aantal uren be schikbaar voor een kok en huishoudelijke hulp. De stichting huurt de wo ningen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het rijk staat borg voor de finan ciering. De aanloopkosten, waarvan verbouwing en in richting de hoofdmoot vor men, ten bedrage van 2,5 ton worden volledig vergoed. Voorzover bewoners later de noodzakelijke bijdrage niet kunnen opbrengen, wordt een beroep gedaan op de AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten). De stichting Philadelphia, voortgekomen uit de Zeeuws- Vlaamse afdeling van de ge lijknamige vereniging, heeft jarenlang geijverd voor een protestants gezinsvervangend tehuis in de kanaalzone. Het bestuur meende recht te heb ben op een protestants tehuis naast het algemene in Schoon- dij ke en het algemeen-christe- lijke in St.-Jansteen. Het heeft jaren geduurd voor Philadelphia de autori teiten van dat recht kon over tuigen. De stichting dagver blijven in de kanaalzone claimde ook een gezinsver vangend tehuis in de regio. Bovendien kostte het in de ja ren zeventig aanvankelijk de grootste moeite om het tehuis in Schoondijke vol te krijgen, zodat uitbreiding van de capa citeit in Zeeuwsch-Vlaande ren niet urgent leek. Hoewel GS inmiddels had den gekozen voor Philadelphia leek vorig jaar nog de hoop dat er na 1985 een tehuis in de ka naalzone zou kunnen komen, de bodem te worden ingesla gen, toen het ministerie van WVC een bouwstop afkondig de. Een 'noodoperatie' van het zelfde ministerie bracht echter uitkomst. Philadelphia kon wijzen op een aantal urgente gevallen, waardoor midden- Zeeuwsch-Vlaanderen zes plaatsen kreeg toegewezen. Aangevuld met vier plaatsen, die werden overgeheveld van het moeizaam gestarte boer derijproject op Tholen, kon de regio recht doen gelden op een voorziening. Nieuwbouw, waarvoor de stichting al grond in Terneu zen in optie had genomen, zat er niet meer in, maar het al ternatief (de huurhuizen in Terneuzens Rivierenpark) was snel gevonden. En Phila delphia is er tevreden mee. Voorzitter L. Rouw: „We zijn blij dat het we het toch nog voor elkaar hebben gekregen. We hebben er hard en lang ge noeg voor moeten werken". Dat het tehuis een protes tants-christelijke karakter krijgt, wil volgens hem niet zeggen dat bewoners van an dere gezindten niet wele brief, die onlangs het bestuur be reikte, kan de club zich nu duidelijker gaan profileren in het onoverzichtelijke veld van voorzieningen voor minder- begaafden. MIDDELBURG - Op de Wal- cherseweg verloor de bestuur der van een personenauto, de 72-jarige R. B. uit West-Ka- pelle, de macht over het stuur, reed het trottoir op, reed ver volgens door een paar voor tuintjes en kwam tegen een gevel van een woning tot stil stand. Hierdoor liep de heer B. een hersenschudding op. Hij is overgebracht naar het Gast huis ziekenhuis te Middelburg. De gevel van de woning liep lichte schade op, terwijl de auto total-loss was. WESTDORPE - In Westdorpe kunnen de plaatselijke be- jaardenbond en de stichting Sociaal Kultureel Werk het goed met elkaar vinden. Vaak worden samen activiteiten ge organiseerd of plannen ge smeed om het de aangesloten leden zo goed mogelijk naar de zin te maken. Zo wordt voor de bejaarden voor de tweede keer een kaartwedstrijd gehouden din- dag 24 april, terwijl de derde wedstrijd is vastgelegd op ko ninginnedag. Voor bejaarden, die niet van het kaartspel hou den worden andere wedstrij den gespeeld, die telkens om half twee in Concordia begin nen. Voor de kaarting op ko ninginnedag heeft het feestco mité van Westdorpe een be drag beschikbaar gesteld, zo dat dan geen inleggeld betaald moet worden. Wel zal dan iedereen een prijsje winnen. Nadat de derde wedstrijd gespeeld is zullen de 20 hoogst geklasseerden op 8 mei in Sas van Gent spelen tegen de 20 beste (bejaarden)kaarters van Sas van Gent, Philippine en Assenede (B). De 60 besten plaatsen zich vervolgens voor de grote finalewedstrijd om de SKW-beker, die 22 mei in De Schotse Hoek te Philippine wordt gespeeld. ADVERTENTIE tó&S Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uitslui tend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit van advies en begeleiding. kakelaars in verzekeringen Kantooradres: Overdamstraat 16b, Hulst telefoon 01140-12129 (b.g g13206) De NVA is uw verzekering voor het beste advies. De Dijkstraat, waar in 1872 de inhoud van de toilet-emmers, opgehaald in de kleine huisjes, over de straat vloeide. Met alle gevolgen vandien... De gebrekkige hygiëne in het 19de eeuwse Terneuzen (maar niet alleen daar) was een van de oorzaken van de regelmatig uitbrekende cho- lera-epidemieën. Artsen waarschuwden het gemeen tebestuur met de regelmaat van de klok. Zo schreef dokter Van Pienbroek op 15 februari 1872 o.m. dat de 'reinheid op enkele plaatsen in de stad veel te wenschen overlaat. Vooral is zulks het geval met de buurt Java en het z.g. Dijkje, alwaar geene of al thans zeer ondoelmatige go ten of zinkputten schijnen te zijn, aangezien de straatweg soms van modder drijft, daar de roosters voor de zinkputten veelal verstopt zijn. Wat de secreten (toilet ten. Red.) betreft, deze zijn vermoedelijk in geen goeden toestand en niet genoegzaam aanwezig daar de bewijzen hiervan op straat genoeg te zien zijn'. De vinger werd hiermee op een zere plek gelegd, want ook dokter Buijze, die Sluiskil onder zijn hoede had, wees het gemeentebe stuur op de slechte afvoer van riool- en ander water. Een andere regelmatig te rugkerende klacht betrof het houden van vakrens binnen de bebouwde kom. In 1872 werd het de toenmalige naar P.J. Baert garnizoenscommandant ka pitein Michaelis te machtig. 'In de onmiddellijke nabij heid der kazerne (op het Ja va) welke door de troepen bewoond wordt, bevinden zich vele varkenshokken en mestvaalten welke eenen ondragelijken, walgelijken reuk van zich geven en daardoor de lucht in de om trek bederven'. Kennelijk zodanig dat de vensters van de kazerne bij westenwind niet geopend konden wor den, zo blijkt uit zijn brief. Ook burgers van Terneuzen beklaagden zich bij het stadsbestuur over het 'huis dier' van hun huurlieden. Was de mest van de var kens al een probleem, ook menselijke overschotten moesten hun weg zien te vinden. Dat gebeurde door inschakeling van de 'Beer man', die volgens een veror dening slechts tussen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens zijn lading in een gesloten kar mocht vervoeren. Dat liep wel eens uit de hand zo als in 1853 toen de veldwach ter moest constateren dat een kar was leeggelopen. Afgescheept Het gemeentebestuur moest voor het 'transport' vergunning verlop 15 okto ber 1869, toen een veront waardigde B. Nagelkerke schreef: „Sinds drie weken hebben wij de Beerman ge waarschuwd om te komen beren, maar telkens worden wij afgescheept met de woorden ik heb nog geen schuifje. Dus ik moet nu maar in de peststank blijven zitten tot mijnheer de Beer man het gelegen komt te ko men. Niet ik alleen maar meer van mijn buurlui ver keren in die toestand. Ik schaam me wanneer er iemand bij mij op het gemak gaat", zo staat te lezen. De 20ste eeuwse Terneu- zenaar kan blij zijn met de gemakken van zijn eeuw, zoals riolering en drinkwa ter. Maar vooral voor dat drinkwater moest de Ter- neuzenaar wel strijden. Dokter Buijze klaagde in 1873 over de stank die werd veroorzaakt door deze (in 1928 ge fotografeerde) leiding. Kaarting - Buurtvereniging St.-Albert hield de laatste puntenkaarting van dit sei zoen. Hieraan namen 24 kaar ters deel. Tevens werd de clubkampioen bekend ge maakt van het afgelopen kaartseizoen. Uitslag punten kaarting: 1. M. Froment, 2. F. Rotthier, 3. R. de Wit, 4. A. de Vlieger, 5. A. Ballegeer. Club kampioen van het seizoen 1983-1984 werd Door de Wit uit Sas van Gent. De tweede en derde plaats waren voor res pectievelijk mevrouw De Geus en Wessel Bertossi. Karabijnschieting - De kara- bijnclub hield de maandelijkse uitwisselingskarabijnschie- ting in zaal Planetarium aan de Noordweststraat. In totaal 39 schutters van verschillende verenigingen namen hieraan deel. Weer hadden de Belgi sche karabijnschutters het scherpste oog. Uitslag: hoofd vogel: Van Huyt, Assenede; linker zijvogel: De Vleeschau- wer, Dingo Moerbeke; rechter zij vogel: De Poorter, Do meinsvrienden Zaffelare. Op koninginnedag, 30 april, is er extra karabijnschieting, waarbij ook niet-leden wel kom zijn. Karabijns staan eventueel ter beschikking. Er wordt gespeeld op basis van ƒ2,50 inleg. De volgende uit- wisselingskarabijnschieting is zaterdag 12 mei. De schietin gen worden alle gehouden in zaal Planetarium bij Staf de Reu. Zandstraat - De kaartclub De Straete heeft de laatste com petitieavonden afgesloten voor de inhalers. De uitslag: 1 R. Warrens, 2 Rudy Versraete, 3 J. Pijpelink, 4 mevrouw P. Buysse, 5 P. Weerman. Jaarvergadering - In zaal Concordia hield de plaatselij ke bejaardenbond de jaarver gadering, waarvoor goede be langstelling bestond. Nadat de dag was begonnen met een ge zamenlijke eucharistieviering, werd in het verenigingsge bouw vergaderd. Na de jaar- veslagen van secretaris en penningmeester werden korte spreekbeurten gehouden door een adviseur van de Kring en door mevrouw A. Terryn, be roepskracht van het gecoördi neerd bejaardenwerk. Ook werden de prijzen uitgereikt van de onderlinge gehouden kaart- en spelencompetitie. Na de koffietafel was er een op treden van het eigen bejaar denkoor, dat onder leiding van O. Hemelsoet enkele mooie lie deren zong, gevolgd door een prachtige show van zuster Jo zef a uit Boxtel. Voorjaarsviering - In de paro chiekerk bestond een redelijke belangstelling voor de voor jaarsviering, waaraan vijf groepen hebben meegewerkt. Thema van de viering, waarin pastor Jos Thiellier voorging was: 'Vreemdeling, wie ben je voor mij?' De kerkdienst kwam tot stand door de plaat selijke Caritasgroep, de lezers groep en de SOS-groep. Fan fare Eikels Worden Bomen zorgde voor een sfeervolle mu zikale omlijsting. Het ge mengd koor zong, samen met de kerkbezoekers, de vaste kerkgezangen. Na afloop maakten velen van de gele genheid gebruik onder het ge not van koffie, met elkaar var gedachten te wisselerj over di viering. Bridge - Leden van bridgeclub Luctor speelden in hotel De Post de twaalfde wedstrijd in de wintercompetitie. Uitsla gen: A-groep: 1. echtpaar Lichteveld, 2. heren Visser- Sandrini, 3. mevrouw Bruijns- de heer Biesbroeck, 4. heren Meeuwse-Risseeuw, 5. me vrouw Biesbroeck-de heer Van Dijk. B-groep: 1. echtpaar Hamelink, 2. heren Koopman- Vergouwen, 3. echtpaar Van Fraassen, 4. echtpaar D. Ha melink, 5. mevrouw Olysla- ger-de heer Geene. C-groep: 1 echtpaar Hoogenboom, 2. da mes Bakker-Van Poelje, 3. da mes Timmerman-Van de Wa ter, 4. dames Henneleker-De Koning, 5. mevrouw Botter-de heer Van der Peijl. Hengelwedstrijd - Henge laarsvereniging Ontspanning Na Inspanning (ONI) opende het nieuwe seizoen met een hengelwedstrijd in de Wester- schelde. Er waren 72 deelne- mers(sters). Uitslag: 1. B. van Diermen, 2. P. de Pooter, 3. J de Blaaij4. W. Kole, 5. W. Geelhoed t. Gregoriaans koor - Zaterdag avond 21 april verzorgt het Westzeeuws-Vlaams Grego riaans koor de liturgie van de paaswake in de kerk van de H. Eligius. De dienst begint om 19.00 uur. Van onze correspondent TERNEUZEN - De in Axel wonende Duitser H. c. mocht gisteren in zijn moedertaal alles aan kantonre- cher mr. H. de Mul verhalen wat er was gebeurd bij een aanrijding waarbij c. op 11 maart van het vorig jaar betrokken was. Volgens het proces verbaal zou C. rijdende met zijn perso nenauto over de Kanaalkade te Axel, toen hij de Calland- straat wilde inrijden, geen richting hebben aangegeven toen hij die manoeuvre ging uitvoeren. Ook zou hij niet hebben voorgesorteerd. Daar bij werd hij aangereden door een hem achterop komende auto. C. had tegen de politie ver klaard niet te weten dat hij dat laatste moest doen. Ook had hij de auto die hem aan reed niet gezien tot op het mo ment van de klap. Daarbij kwam nog bij volgens de ver dachte, dat een ander voertuig hem even daarvoor wel rechts was gepasseerd. Officier van justtie mr. J. Bogers vroeg zich af hoe het dan kwam dat hij door de betrokken auto links was aangereden. C. dus ook niet, die gisteren tijdens de zitting van het Terneuzense kantongerecht, steeds in rap Duits de nadruk legde op het feit dat hij wel aan het voor sorteren was en daarmee het hele proces verbaal door el kaar gooide. Reden dan ook voor mr. De Mul om de zaak aan te houden. W. T. uit Terneuzen had 18 mei van het vorig jaar in de bebouwde kom gereden met een snelheid van 85 kilomter per uur. T. gaf dit volmondig toe en zei geen enkele veront schuldiging te hebben. Maar hij had willen schikken. „U heeft in september een accept girokaart gekregen, maar daar heeft u geen gebruik van gemaakt. Daarom staat u nu hier", aldus mr. Bogers. „Die zal dan wel tussen mijn ande re poststukken die dag verlo ren zijn gegaan", aldus T. Conform de eis veroordeelde De Mul hem tot een boete van 140 gulden of 3 dagen. L. van D. uit Terneuzen hoorde 50 gulden boete of 1 I1 I dag tegen zich eisen. Hij zou zijn personenauto op 11 juni van het vorig jaar in de Hon- diusstraat te Terneuzen fou tief geparkeerd hebben, name lijk aan de zijde van deze straat waar dat is verboden. Bovendien stond het voertuig met twee wielen op de stoep. „Klopt, maar van parkeren was geen sprake. Want ik wil de de auto gaan wassen", al dus Van D. „En juist toen ik daarmee wilde beginnen were ik gestoord door de telefoon" „Dat telefoongesprek moei dan wel lang hebben geduurc want de verbalisant had eer, kwartier lang niemand bij het voertuig gezien, dus was er sprake van parkeren". Meer hinder „Als ik mijn auto aan de an dere zijde van de straat moet gaan wassen, waar het wei mag, veroorzaak ik naar mijn mening meer hinder dan op deze manier", voerde T. aan. Kantonrechter mr. H. de Mul kwam tot een uitspraak van 25 gulden boete of 1 dag hechte nis. Het rijden met een snelheid van 78 kilomter per uur over de Hazelarenstraat in de ge meente Axel kwam Sassenaar G.L. op 110 gulden boete of 3 dagen te staan. Verder had hij 4 juni 1983 en 11 augustus van dat jaar gereden met een per sonenauto die een lekke uit laat had. Eis en uitspraak hiervoor 2 keer 65 gulden boe te of 4 dagen brommen. Twee parkeerbonnen voor een en dezelfde overtreding die beide een andere tijdstip bevatten, liet Hulstenaar D.B. kantonrechter De Mul zien. Dat en niet zijn andere ver weer dat hij tegen deze door hem op 11 april gemaakte overtreding aanvoerde, redde hem van strafvervolging.

de Stem | 1984 | | pagina 17