KAST ND drie dagen feest in koewacht BRIL? Schietingen Ook aandacht voor plantjes Bijeenkomst van bij stands vrouwen redelijk bezocht k George Z Sponselee z Koerier Bejaardenbiljartclub in St. Jansteen huldigde kampioenen WOENSDAG 18 APRIL 1984 ID)]® VANZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 t. gaat. 00. Spontaan Jeugdmiddag tennisclub Hontenisse Excursie Heikant Hulst Kloosterzande Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen Spui Plaatselijk nieuws Vogelwaarde *en in de \e en wat s oer wordt af eprezen. Veel top-artiesten op Berlaersfeesten i VIB Breda loet betalen. Voor Is contante betaling s géén giro- of n acceptgirokaart rten brengen. imma een vakje Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - De bevolking van Koewacht krijgt amper de tijd om op adem te komen. Zondag 6 mei staat de eerste internationale mei-kermismarkt voor de deur. Een maand later, op zaterdag 9 juni wordt het start sein gegeven voor de tweede Berlaersfeesten, die drie dagen duren. Prijs incl. 5% BTW 5.10 6.80 8.50 10.20 11?90 13.60 Voorzitter George Verstraeten overhandigt de trofees aan de kampioenen - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondent ST. JANSTEEN - In vereni gingsgebouw De Warande te St. Jansteen wordt twee middagen per week door 22 leden van de bejaardenbil jartclub op twee grote bilj arts in competitieverband libre en bandstoten ge speeld. Om de spanning er zo veel mogelijk in te houden wordt er handicap gespeeld, in twee verschillende klassen. Naast de biljartcompetitie staan er ook wedstrijden op het programma tegen be jaardenbiljartclubs uit de omgeving, zoals Hulst, Koe wacht en Axel. Het seizoen '83-'84 werd afgesloten met een biljart- prijskamp en de huldiging van de kampioenen uit de eerste en tweede klasse. Al gemeen kampioen in de eer ste klasse werd Albert Pluijm. In de tweede klasse was het Frans Emeleer, die uit handen van voorzitter George Verstraeten een tro fee in ontvangst mochten, nemen. De uitslag van de onder-' linge prijskamp was: 1. A. Buijsse en Vergauwen, 2. A. de Witte en A. van Waes- berghe, derde prijs C. Valke en F. van Eek. De feesten zijn een gezamen lijk initiatief van de voetbal vereniging Koewacht en WI- VEKO (winkeliers vereniging Koewacht). Het belooft opnieuw een groot spektakel te worden. Op het programma, dat drastisch is uitgebreid, prijken bekende namen van 's lands beste ver tolkers van het Nederlandse lied waaronder Ben Cramer, Mieke, Conny Vink, The Blue Diamonds en Corry Konings. „We hebben meer artiesten laten komen dan vorig jaar. Toen hadden we er twee op zaterdag en een op zondag. Dat bleek toch wel wat weinig voor een hele avond", legt Ad Lambert, een van de acht or ganisatoren uit. „We hebben heel veel geleerd van de eerste keer. Daar maken we nu ge bruik van". Meod° [AXEL - Staande wip, Ons [Vermaak, 159 schutters: Wip 11: hoge vogel: G. de Bruyn, Wachtebeke; eerste zij vogel: J. Roeland, Zuiddorpe; tweede zijvogel: A. de Hollander, Ste- kene; derde zij vogel: H. Cor- net, St.-Niklaas; vierde zijvo gel: B. Gleerums, Goes. Wip 2: I eerste hoge vogel: M. de Mey, I Zuiddorpe; tweede hoge vogel: I A. Suy, Koewacht; eerste zij- I vogelM. Verbeeke, Zelzate; I tweede zijvogel: W. de Vrieze, 1 Westdorpe; derde zij vogel: O. Saye, Zelzate; vierde zij vogel: 1. Hermans, Zwijndrecht. Wip 13: eerste hoge vogel: C. Tim- J -nerman; tweede hoge vogel: I R. van de Velde, beiden Moer- Mke; eerste zij vogel: Th. Til- leman, Kloosterzande; tweede ajvogel: R. Neyts, Heyst aan Zee; derde zij vogel: B. van oteen, Moerbeke; vierde zijvo- E. Uytendael, Zelzate. HEIKANT -Bejaardenschie- J ™g zaai 't Helleken Helle- I straat, 43 schutters. Hogevogel 1 en eerste zijvogel: J. van kerkhoven, Sint-Jansteen, Weede zij vogel: J. Maas, fh imeeste kleinevogels (6 stuks) j. van Kerkhoven, Mnt-Jansteen. ZEIDDORPE - St.-Sebas- J«n, staande wip, 89 schut- D y'P 1: eerste hoge vogel: tui Yrieze; tweede hoge vo- wL.j de Vrieze, beiden estdorpe; eerste zij vogel: B. to™an; tweede zij vogel: E. rtnl ,nenburë' beiden Zuid- m»ff' de zij vogel: L. Ver- Ulen, Nieuw-Namen; vier- !wiV?,gel: p- Samijn, Zuid cel i't^'P 2: eerste hoge vo- L„J-Bruggeman, Westdorpe; cel ~ge en vierde zij vo rt."™- Baes, Stekene; eerste Wa5?. i J' Vleeschhouwer, G eyeke; tweede zij vogel: j. ?n Waes, Westdorpe; der- I zen gel: p°Pma. Terneu- Van onze correspondent AXEL - In gemeenschapscentrum De Halle te Axel werd gisteren een redelijk bezochte bijeenkomst voor bijstandsvrouwen gehouden. Men hield zich vooral bezig met de inventarisatie van de problemen waar bijstandsvrouwen mee te maken krijgen. Als resultaat van de infor matiemorgen zal er naar de verschillende sociale diensten en de colleges van B en W in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een brief worden gestuurd, met daarin een uiteenzetting over de verschillende proble men. Ook wordt in de brief om gesprekken over die proble men gevraagd. Op de informatiedag bleek dat de vrouwen zich vooral stoorden aan het feit dat iedere gemeente de landelijke regels op haar eigen manier uitlegt, waardoor er in iedere gemeente een eigen beleid wordt gevoerd. Hierbij wer den dan voorbeelden genoemd als de instelling van sociaal rechercheurs, teruggaaf on roerend goed-belasting, kwijt schelding reinigingsrechten, korten uitkeringen zonder kennisgeving en inzage in dos siers. Suzanne Voorhands, lid van het organiserende comité: „Het is onze bedoeling vrou wen duidelijk te maken welke rechten ze hebben. Daarnaast hoeven ze niet alles te slikken. We vooral missen in het beleid van B en W is, dat het niet so-, ciaal voelend is, terwijl vrou wen ook niet op hun rechten worden gewezen". De informatiedag was geor ganiseerd door het comité Bij standvrouwen Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in sa menwerking met het emanci patiesteunpunt in de regio. Het comité zal regelmatig bij eenkomsten gaan houden. De genen die meer willen weten kunnen de nummers 01155- 3618 of 1150-13144 bellen. Vrouwen met problemen kun nen eveneens bij het comité bellen. (ADVERTENTIE) Liefhebbers van shag-met-filter Topkwaliteit van het betere vloeimerk. I "u pas goed aan hun trekken. MASCOTTE J! Vertrouwde naam voor het andere shagroken: Er ajn Mascotte filterhulzen, xMascotte Filterhulzen. Het idee de Berlaersfeesten te gaan houden werd vorig jaar spontaan geboren. „Als voetbalvereniging wilden we een groot feest voor het dorp organiseren. We dachten aan het laten komen van een paar bekende artiesten. De winke liersvereniging wilde een ten toonstelling gaan houden. Toen ze van onze plannen hoorden hebben we de zaak samen aangepakt", zegt Lam bert. Een naam voor de feesten was nog niet zo gauw gevon den. „Toen is de naam van de straat waaraan de feesten ge houden worden gekozen. We hebben wel naar de betekenis ervan gezocht. Het schijnt de naam van een soort struik te zijn. Maar zeker weten we het niet". De feesten zelf beginnen za terdag 9 juni om 14.00 uur als burgemeester A. Hack de offi ciële opening verricht in de grote amusementstent (700 vierkante meter). Om 14.15 uur begint in de expositietent (360 vierkante meter) de tentoon stelling van de winkeliers. Te gelijkertijd begint de Vlaamse Kermis, beide evenementen lopen door tot 's avond 20.00 uur. Het middagprogramma vermeldt verder nog een op treden van een jazz ballet groep. De openingsavond, die om 21.00 uur begint, wordt ge vuld door optredens van Ben Cramer, Mieke, Conny Vink, Vader Abraham en het dans- orkest de Sonny Boys. Zondag 10 juni gaan de feestelijkheden om 10.30 uur verder met een seriekaarting voor hanen in de amusements hal. Om 13.00, doorlopend tot 19.00 uur, de expo en de Vlaamse Kermis. Om 13.30 uur begint op het twee veld van het sportcomplex een zeskamp die verzorgd wordt door de Katholieke Plattelandsjonge ren. 's Avonds treden vanaf 20.00 uur op Corry Konings, The Blue Diamonds en The Tipsys. Match Op de slotdag van de Ber laersfeesten vinden treffen we opnieuw een seriekaarting aan (aanvang 10.30 uur), de ex po en de Vlaamse Kermis (van 13.00 tot 19.00 uur). De aan dacht 's middags gaat uit naar een ludieke voetbalwedstrijd tussen de veteranen van Koe wacht en leden van WIVEKO. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Een half uur later wordt de hoofdmatch gespeeld, Koe wacht tegen Steen. Tijdens dat duel wordt afscheid genomen van enkele oud eerste-elftal spelers. Tegelijkertijd, om 14.30 uur dus, houdt de werk groep sportieve recreatie van de gemeente Axel touwtrek wedstrijden. De feesten wor den afgelosten met een groot bal dat om 20.00 uur begint. Hier wordt meegewerkt door het dansorkest 'The Willows' en diverse streekartiesten. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij alle deel nemende WIVEKO leden of 's avonds aan de zaal. Een passe partout kost 27,50. Voor het Berlaersknalfestij n op zater dag, 17,50, de amusements avond op zondag 12,50 en de slotavond 5,-. De organisato ren zijn Ad Lambert, Wilfried de Schepper, Bert Suy, Jean Pierre Rietjens, Eddy de Calu- wé van de voetbalvereniging Koewacht en Willje de Maayer, Rudy Baert ën7 Ge rard de Caluwé van WIVEKO. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Zo'n 60 kinderen van de lagere scho len waren naar de tennisvel den in Kloosterzande gekomen om mee te doen aan de spel- lenmiddag, die door de tennis club georgansieerd was als opening van het seizoen. Behalve de deelname aan de verschillende spelletjes, moch ten de kinderen ook een trac- tatie in ontvangst nemen. Bij de verschillende naar leeftijd ingedeelde groepjes kwamen als winnaars uit de bus: Sand ra de Koster, Pascal de Clippe- laar, Erik de Koster, Patrick de Koster, Ester Vervaet, Christel Asselman, Björn Boerdam, en Sabina Weemaes. Tweede paasdag spelen de leden van de tennisclub Hon tenisse hun openingstoernooi van het nieuwe seizoen. De vereniging zoekt nog een aan tal meisjes-leden in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. Geïnteres seerden mogen een kijkje ko men nemen op de banen of kunnen inlichtingen inwinnen bij de bestuursleden. Speenkruid Voor we tot ons eigenlijke onderwerp komen, eerst even wat anders. Het ver haal van vorige week bleek onduidelijk te zijn. De heer A. Verstraeten uit Axel, lid van de Geologische Vereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen en derhalve kenner van al les wat grond is en wat er in zit, wees erop dat er geen sprake is van wormengan gen. „Krimpscheuren zijn het", zei hij. Krimpscheuren in het gelige zwavelijzer ofwel pyriet en aan de randjes zijn de veldjes dan wit. En dat is dan of calciet of gips. Toch bleek het een misverstand. Ik had twee foto's meege zonden en de tekst verwees naar een van die foto's, maar: die was niet geplaatst. Ja en dan loopt het verhaal dus duidelijk niet meer. Ik weet niet of er deze week ruimte is, de prent als nog af te drukken, zo ja, dan zal alles beter overkomen. Zo nee; dat komt dan nog wel eens. Maar nu eerst over plantjes. Want, dat er behal ve vogeltjes-kijkers ook plantjes-kijkers zijn, is u wellicht bekend en zo niet: het zal u niet onbegrijpelijk voorkomen. Wat waar over al groeit is in nagenoeg de hele provincie goed onder zocht. Toch zijn er nog hia ten met name in de kennis over het voorkomen van de voorjaarsbloeiers. Niet zo vreemd: de inventarisaties h^ginnen gewoonlijk later in hei''jaar en dan zijn die' vroegerds alt uitgebloeid en vaak al totaal verdwenen. Zichtbaar verdwenen dan. U ziet het blijft mensenwerk. Zo is van de dieren die ac tief zijn tussen negen en vijf uur overdag veel meer be kend dan van dieren die buiten die tijd actief zijn. Opvallend? Niet als je be denkt dat de werktijden van beroepsonderzoekers ge woonlijk tussen negen en vijf vallen. Maar goed... de Club van de Zeeuwse floris- ten is geïnteresseerd in de groeiplaatsen van speen kruid, vroegeling en lid steng. De laatste groeit in het water en die begint langzaam op gang te komen. Vergeet niet dat het water nog ijzig koud is momenteel. De tweede is erg moeilijk te beschrijven en bovendien gemakkelijk te verwarren met een andere soort die ook op dit moment bloeit. Dat la ten we dus maar aan de kenners over. De eerste evenwel moet iedereen ken nen. Staat nu te bloeien. Fel gele sterretjes, frisgroene te re blaadjes, ofwel: zie de fo to. Groeiplaatsen graag doorgeven aan de secretaris van de club: Middelburgse straat 27, 4388 NS Oost-Sou burg. En als u wilde planten wat nader wilt leren ken nen, noteer dan vast: Plan- tenwerkgroep De Steltkluut leidt zondag 6 mei vanaf 10.00 uur een excursie in het Wandelbos te Kloosterzan de. Verzamelen aan het ge meentehuis op het Hof te Zandeplein. En nu weer te rug naar de vogels, want die trekken toch wel duidelijk de aandacht deze tijd van het jaar. Let u eens op de grote lij ster, ook wel boerenlijster genoemd, omdat hij meer dan de zanglijster het plat teland bewoont. Toch dringt de soort tegenwoordig de steden en dorpen in. Het is boeiend de ontwikkeling van zo'n soort te kennen. Het lijkt op het verhaal van en kele weken terug, maar toen ging het over andere soor ten. Eind vorige eeuw broedde deze soort slechts met enkele paren in het Groninger kleigebied. Van daaruit is de verdere koloni satie begonnen. Zo'n vijftig jaar geleden was Midden-Nederland 'be zet', zij het dan dat de vogel er nog spaarzaam voor kwam. Wij zitten wel het verste weg en bij ons is het kolonisatieproces dan ook nog niet helemaal voltooid. Toch is het niet zo dat het aantal jaar na jaar toenam. Een tijdje heeft de klad er in gezeten en was deze vogel zeldzaam. Dat kwam, wordt algemeen aangenomen, om dat zijn geliefde broedbio- toop, de hoogstamboom- gaard, erg snel uit het land schap verdween. En nu is datzelfde landschap zodanig geëvolueerd, of de vogel heeft zich aangepast, het fij ne daarvan kom je nooit te weten, dat er weer een ople ving plaatsvindt en de aan tallen toenemen. Dus: kijk uit naar de grote lijster en luister naar zijn zang. Weer anders dan van zijn ver wanten, zanglijster en me rel. Meer met uu-klanken. Maar niet alleen de zan gers trekken onze aandacht. Ook de fluiters, de krasssers, tjilpers en roffelaars. Zon dagmorgen vroeg werd onze eaandacht getrokken door het luide pietepietepiet van baltsende scholeksters. Ze broeden op de weilanden tussen Hulst en het Groot- Eiland en het spel dat vooraf gaat aan de paarvorming en paring is bijzonder boeiend. Een van de 'scenes' speelt zich niet op de grond af maar in de lucht. De vogels vliegen in kringen rond, vrij hoog, hard en nadrukkelijk roepend en, heel typisch, met een ongebruikelijke, langzame, stijve vleugelslag. Zo iets als militairen die de paradepas lopen, die maken ook zo'n stijve, houterige in druk. Daar doet zo'n scho lekster dan aan denken. Wat ook alweer een voor deel is: om dit liefdesspel te zien moet je ook alweer niet meer naar de zeekant tegen woordig. De scholekster heeft de laatste twintig jaar de polders veroverd. Alweer een soort dus die zich heeft uitgebreid. -En nu we het toch over vliegen hebben: let eens op de baltsvlucht van onze gewone houtduif. Ook die doet met de lente in de kop 'gek'. Met een luide klap strekken ze de vleugels en zeilen dan schuin omhoog. Daarna wordt de vlucht weer gewoon voortgezet en dan herhaalt zich de glij vlucht. Zo'n liefdestijd brengt veel verandering in het doen en laten en je moet als vent dikwijls gekke din gen doen om de aandacht te trekken en de aardigste on der de duifjes voor je te win nen. En dan tot slot: zondag middag 15 april op de Linie- dijk te Hulst de eerste koe koek gehoord door W. Arenthals. Die is er dus ook weer, maar zo te zien heeft ie slecht weer meegebracht. Zeehengelen - De zeehengel- club De Knorhanen hield in de Westerschelde tussen het oude gemaal en Zeedorp bij Osse- nisse de tweede clubwedstrijd. Er waren 29 deelnemers, die in totaal 30 bovenmaatse en 15 ondermaatse vissen boven haalden. Uitslag: 1. R. Pieters, Heikant, 2. E. Morcus, Kloos terzande, 3. J. Morcus, Kloos terzande, 4. J. de Block, Koe wacht, 5. mevrouw Van Over loop, Heikant. De volgende wedstrijd wordt gehouden zondag 13 mei. Sjoelclub - De sjoelclub Wij blijven Actief speelde de laat ste wedstrijd van het seizoen. Sjoelkoningin werd mevrouw L. Leenknecht. De overige ere plaatsen in het klassement worden bezet door de dames 2. M. de Vilder, 3. S. van Koert, 4. R. Kayser en 5. M. van de Heij den. Koninginnedag - In Klooster zande worden de feesten op koninginnnedag om half tien geopend met de kinderspelen. Vijf kwartier later vertrekken zij naar het Marijkeplein voor het vlaghijsen, met samen zang, toespraak ep muziek van harmonie St.-Cecilia. Daarna is de prijsuitreiking van de kinderspelen. Om half twee 's middags zijn er fietstochten over 10,20 en 50 kilometer. Ge- lijktijdig zijn worden spelen gehouden op het Marijkeplein, zoals sjoelen, domino, ganze- bord, dammen, touwvlechten en aardappelen schillen, die duren tot half zeven. Om kwart over zeven treedt het jeugdcircus Tarantella op op het Marijkeplein. De spelen zijn voor jong en oud en de prijsuitreiking hiervan is om 20.00 uur met medewerking van St.-Cecilia op het Marij keplein. 's Avonds is er bingo in zaal De Kastanje. Handenliefhebbers - De Ky- nologenclub Zeeland houdt 26 april een contactavond onder het motto 'Hond mogen zijn in een mensenwereld'. J. Lubbers houdt een lezing over het nut van de opvoeding en opleiding van iedere hond en een manier waarop het kan gebeuren. Voor voor hen die een cursus gehoorzaamheid met hun hond volgen of gaan volgen is deze theorie-avond zeer nut tig. De bijeenkomst wordt ge houden in café De Kastanje te Kloosterzande en begint om 20.00 uur. Paasfeest - De RK Bond van Ouderen afdeling Sint-Jan- steen houdt woensdag 18 april een paasviering. Na een kort welkomstwoord door de voor zitter, zal pastoor Van Leem put een H. mis opdragen, waarbij de gezangen worden verzorgd door het bejaarden koor onder leiding van P. de Pundert. Na een pauze met koffie en een versnapering vertoont W. Blommaert uit Hulst een aantal films die door zijn vader (hoofdonderwijzer W. Blommaert) werden ge maakt. Deze films handelen voor het merendeelover ge beurtenissen in Sint-Jansteen uit vroeger dagen. EHBO - Te Utrecht behaalden het diploma kader-instructri- ce EHBO de dames Br. d'Hooghe en E. Saman-Blin- deman. Deze cursus was op touw gezet door het district Zeeland van de EHBO in sa menwerking met het Oranje Kruis. Staande wipschieting - Zater dag 21 april wordt bij café Sport een schieting op 2 staan de wippen gehouden. De eerste pijlen worden om 14.30 uur af geschoten. Vastenactie - De huis-aan- huis collecte ten bate van de vastenactie heeft in de paro chie Sint-Jansteen (exclusief Absdale) 1.430 gulden opge bracht. De collecte werd uitge voerd door de oudere jeugd van de verschillende vereni gingen. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in café Sport om harst en cognac deden 36 kaarters mee. Uitslag: 1. A. Pi- rard, Nieuw-Namen, 2. Fr. Piessens, Clinge, 3. J. Wee maes, Sint-Jansteen, 4. L. van Campenhout, Sint-Jansteen, 5. mevroue Gijssels, Sint-Jan steen. De volgende prijskaar ting is zaterdag 19 mei. Knutselmorgen - Zaterdag 21 april is er voor de kleuters en lagere schooljeugd een knut- selmorgen in buurthuis Dé Drie Gehughten. Het knutse len begint om half tien. De Buit - Zaterdag hield zee- hengelvereniging De Buit de tweede wedstrijd voor het clubkampioenschap. In totaal 31 leden wierpen hun hengels uit. De vangst was goed: in to taal werden er 80 bovenmaat se vissen gevangen. Uitslag: 1. J. de Poorter (Scholstraat) 65 punten, 2. J. dé Poorter (Acaciastraat) 64, 3. A. Gelderland 63, 4. W. de Poorter 62, 5. P. de Poorter 61, 6. I>. Boeter 60, 7. A. de Kort-Van de Veeken, 8. A. Roktes 58, 9. G. van Bunderen 57, 10. J. Rottier 56. Na de wedstrijd werden de prijsen uitgereikt in clubhuis café De Doosjes. De volgende 1 wedstrijd is op zaterdag 28 april tussen het Oude Gemaal en Zeedorp, aanvang 13.00 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 15