Overdekt winkelcentrum Axel ing: >ril PROMOTIE CAMPAGNE ROND DE RUYTER- HONDERDJE Bedrijfje uit Breskens komt morgen op tv Symposium over recreatie en toerisme Zeeland 'Zeeuws geld' naar Zeeland Onderzoek borstkanker met mammografie kan ook in Z.-Vlaanderen Meerderheid college negatief Officiële start bouw sluizen in Hansweert 66 gedaagden laten rechter links liggen WOENSDAG 18 APRIL 1984 DAG wen en voor uHBO-kader Helnw20": Rein van der sen (fdi,'e"chef), Jan Jan- Pam che()' Frank Dey, Boer SchiPPer, Cor de Samenwerking toeristische promotie in Zeeland en O.-Vlaanderen IMEV IN'PISTACHE' VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Von een onzer verslaggevers I AXEL - Nog voordat in brede kring het ac- i tieplan voor de Axelse j winkeliers van het i KNOV wordt bespro ken, geven Henk en Han Dey (vader en zoon) al uitvoering aan een van de aanbeve- iingen daarin. Als al- les volgens plan ver loopt heeft Axel aan het eind van het jaar een overdekt winkel centrum, waarin af hankelijk van de be- i langstelling vier tot acht winkelunits wor- den ondergebracht. Het centrum komt in het huidige pand van de firma Dey aan de Noordstraat. „Het wordt iets naar voor beeld van het overdekte cen trum in Hulst. Maar we wil len het wel verwarmen. Ik heb op diverse plekken in het land gekeken en een feit is dat de verwarmde over dekte winkelcentra het meeste volk trekken. Het moet een ongedwongen koopcentrum worden waar de mensen, zonder zich ver plicht te voelen iets te kopen, het centrum kunnen bin nenlopen. Hij zelf gaat een boetiek in het centrum beginnen. Verder wordt gedacht aan ,een koffieshop en het aan trekken van kleinschalige ambachten. Er komt een grote entree met een trap naar boven. De winkelunits mogen in principe niet gro ter worden dan 100 vierkan te meter. „Er is natuurlijk van alles te verzinnen maar we zoeken het toch in de sfeer van een groente-fruit- shop, video-platenzaak, par fumerie, een fotohandel, boekenwinkel. Een centrum dat de mensen trekt en waar de loop in blijft. Maar we zijn uiteraard afhankelijk van het aanbod en de wen sen van de toekomstige huurders". Het duo hoopt dat het overdekte centrum er toe kan bijdragen dat Axel weer iets terug krijgt van haar oude glorie als winkelcen trum. De eerste zaak in het centrum wordt in september geopend. Maquette van het overdekt winkelcen trum, in Axel. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER iw Maten: 24-35 prijs voor de kleinste maatserie: GS verdeeld over omroep Zeeland MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebe stuur durft een uitspraak voor oprichting van :en omroep Zeeland niet aan. Het college besloot gisteren (overigens met de deinst mogelijke meerderheid) dat toestemming voor ton streekomroep in de gegeven omstandigheden niet p z'n plaats is. Alleen de commissaris van de konin- in en de twee PvdA-gedeputeerden gaven te kennen at over de bezwaren dient te worden heegestapt. de gsprijs: lat I Het woord is nu aan eeuwse staten. Het is de be oeling dat die op 15 juni een efimtieve uitspraak doen. i:jna twee jaar geleden, bij de Verhandelingen over de sa menstelling van het dagelijks «stuur, kwamen de Zeeuwse wlitici met elkaar overeen dat pstreefd zou worden naar een egionale omroep, althans ranneer er geen geld voor uit te provinciekas gehaald zou toeten worden. Nu dat niet maar minister Brink- tan de voorwaarde heeft ge teld dat de omroepbijdrage net een tientje moet worden ierhoogd, leven er grote aar- dingen bij de Zeeuwse be- (tuurders. Als voornaamste argumen- en tegen oprichting van een WRECHT - In samenwer- "n8 met het EHBO-district -eeland hield het Oranje ruis in Utrecht een examen '00r EHBO-kader-instruc- teur(trice). geslaagden zijn: me- B- d'Hooghe (St. Jan- vm A mevr- M- Roegiest (Sas Gent), mevr. E. Saman- ndeman (St. Jansteen), P. er«jzer (Goes) en T. de Witte van Gent). Kantoren jJerneuzen. Hulst en Goes, «essen en telefoonnum- %s op pagina 2. Openingstijden: 0-12.30/13.30-17.00 uur. 'actie (SDnrn i "r°n Koomen straat! st: Eugène Ver ft" Goes: Gé van Ber- irja ^'ddeiburg: Henk Post- I Pstburg: Co Meertens. I^'oepunten Ift^ande: mevr. Neve, /K'exandi ng de voorraad strekt |225o"""«"aerstr. 4, 01148- !er,en"e-exPl. jnii nrC,eur beland: C. Me- Pnve 01150-95839, omroep Zeeland gaven de ge deputeerden R. Barbé (CDA), J. Ventevogel (CDA), J. de Voogd (VVD) en E. Maris- Koster (VVD) gisteren op 'de tot heden niet gebleken be hoefte' en de verplichting om de omroepbijdrage met tien gulden te verhogen. Commissaris C. Boertien en de PvdA-gedeputeerden J. Boersma en W. Don achtten een regionale omroep gisteren belangrijk genoeg om over de extra heffing heen te stappen, vooral omdat ze een afwijzing nu in feite als afstel beschou wen. De initiatiefgroep voor een omroep Zeeland, sinds vorig jaar bijgestaan door een 're presentatieve adviesraad' kreeg de afgelopen weken op merkelijk veel tegenwind. Zo spraken de Zeeuwse afdelin gen van FNV en CNV zich uit tegen de 'lastenverzwaring' van een tientje. Dat deden on dermeer ook de Zeeuwse raad voor ouderen en sommige ge meentebestuurders. Maandag nog, bij het bezoek van de Terneuzense gemeen teraad aan De Stem, toonde burgemeester C. Ockeloen zich ongerust over mogelijk nade lige gevolgen van regionale en locale omroepen voor de kran ten. MIDDELBURG - De gedepu teerden voor toerisme in Zee land en de Belgische provincie Oost-Vlaanderen gaan praten over samenwerking bij toeris tische promotie. Ze kwamen dat gisteren met elkaar over een tijdens een persconferen tie in het Zeeuws provincie huis. Daarbij liet de Oostvlaamse gedeputeerde J. Vallaeys zich positief uit over de resultaten van een promotietrip door Zuid-West-Nederland. Het ging daarbij om een experi ment met een bus, van waar uit informatie werd gegeven over de toeristische aantrek kelijkheden van oost-Vlaan deren. Het is niet uitgesloten dat Zeeland op soortgelijke wijze reclame voor zichzelf zal gaan maken in Oost-Vlaanderen. De Zeeuwse gedeputeerde J. Ventevogel spreekt daar in ju ni met zijn Belgische collega over. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Zeeuws geld hoort thuis in Zeeland. Met die kreet, zo heeft de Vlis- singse galeriehouder L. Markies bedacht, moet on dernemend Zeeland de om zet danig kunnen verhogen. Op koninginnedag, tijdens de Zeelandbeurs in Vlissin- gen, zal hij laten zien hoe. Dan presenteert Markies er een grootscheeps opgezette promotie-campagne. Centraal daarbij staat het oude briefje van honderd, waarop de beeltenis van 'de bekendste Zeeuw aller tij den', Michiel Adriaanszoon de Ruyter, prijkt. Van die honderdjes moeten er nog 125 miljoen in omloop zijn. En als het aan Markies ligt zullen ze binnenkort alleen nog maar in Zeeland als be taalmiddel worden gebruikt. Een De Ruyter-honderdje, zo moet de campagne de consument duidelijk maken, is in Zeeland 130 gulden waard, goed dus voor een zuinig verblijf op en rond de Delta-wateren. Tenminste, als voldoende ondernemers op het promotie-project in springen door voordelen aan het betalen met een De Ruy ter-honderdje te verbinden. Dat kan ondermeer door middel van kortingen, pre mies en een spaaractie, waarbij een zogenaamd De Ruyter-kwartje zal worden geïntroduceerd. Markies, tot nu toe vooral bekend vanwege de activi teiten in zijn galerie, begon een jaar geleden aan de uit werking van zijn project. Hij stak er tot nu toe 25.000 gulden in. Tijdens de Zee landbeurs moet duidelijk worden of de ondernemers er belangstelling genoeg voor hebben. Om een goede landelij ke wervingscam pagne mogelijk te maken moeten in tenminste 20 Zeeuwse plaatsen, steeds minstens 20 ondernemers op de actie inhaken. Op een to taal van 10.000 Zeeuwse on dernemers moet dat volgens Markies haalbaar zijn. Ondernemers die mee willen doen, zullen daartoe in eerste aanleg 460 gulden op tafel moeten leggen. Ze ontvangen daarvoor onder meer een aanvangs-pakket met promotie-artikelen: vouwkoffers, actie-spaar kaarten, brochures en zoge naamde Post Tape Cards, geluidscassettes, die inge sproken met een vriendelijk Van een onzer verslaggevers HULST - Het vroegtijdig opsporen van borstkanker met behulp van mammografie (een zeer gespeciali seerde vorm van röntgenonderzoek) is ook mogelijk in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. De ziekenhuizen in Oostburg, Terneuzen en Hulst beschikken over de daarvoor benodigde apparatuur. Vooral in Hulst, waar de röntgenafdeling een paar jaar geleden ingrijpend is veran derd, beschikt men over de meest nieuwe en geavanceerde apparatuur. „In alle drie de Zeeuws-Vlaamse ziekenhui zen kan met mammografie borstkankeronderzoek worden uitgevoerd", reageert econo misch directeur B. Lockefeer van het Hulster ziekenhuis op berichten over kankeronder zoek in Utrecht en Nijmegen. Zoals bekend wezen bevol kingsonderzoeken daar uit dat het aantal sterfgevallen ten gevolge van borstkanker met de helft kan worden terugge bracht, als vrouwen zich om de twee jaar met behulp van mammografie laten onder zoeken. Daardoor kan borst kanker al in een zeer pril sta dium ontdekt worden. „Het komt over alsof dat en kel in Utrecht en Nijmegen kan", aldus Lockefeer, „het gaat daar weliswaar om be volkingsonderzoeken, waar voor de vrouwen als eigen bij drage een tientje moeten beta len, maar zo'n mammografie- onderzoek kan in Zeeuwsch- Vlaanderen ook". De kosten daarvan bedragen volgens de heer Lockefeer ruim 130 gul den. Maar met een verwijs- briefje van de huisarts is het onderzoek voor rekening van het ziekenfonds, of de ziekte kostenverzekering. Lockefeer twijfelt overigens aan de vanuit Nijmegen ge noemde cijfers dat zestig pro cent van de Nederlandse zie kenhuizen niet over mammo- grafie-apparatuur beschikt. Dit gezien het feit dat alleen al in Zeeuwsch-Vlaanderen drie ziekenhuizen deze techniek in huis hebben. BRESKENS - De NCRV-televisie besteedt morgen avond in het programma 'Pistache' op Nederland 2 aandacht aan de IMEV, de Innovatie Maatschappij •Eftergie Verbruik, die in Breskens is gevestigd. Dit bedrijfje, dat teert op de ideeën van 'uitvinder' Willem van Hoeven uit Sluis, houdt zich bezig met het realiseren van ontwerpen voor een beter energieverbruik. In een ge sprek met De Stem zei Van Hoeven in januari van dit jaar: „Wanneer we de ontwer pen waar we nu mee bezig zijn in produktie kunnen nemen, dan ligt de werkgelegenheid hier voor het oprapen". De IMEV is onder meer be zig met het produceren van de 'cycle-sulky', een opvouwbaar aanhangwagentje voor achter de fiets en verder met het ont wikkelen van een speciaal soort windmolen, een goed koop apparaat dat de cv-ketel moet gaan vervangen en een vinding, waarmee een auto 30 tot 40 procent zuiniger kan rij den. Het praat- en muziekpro gramma 'Pistache', waarin overigens nog meer aspecten van de werkgelegenheid in West-Zeeuwsch-Vlaanderen aan bod zullen komen, begint morgen om 19.35 uur. De Vlissingse galeriehouder L. Markies wil alle briefjes met De Ruyter naar Zeeland halen Woensdag 2 mei MIDDELBURG - Ir. O. Boom, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland geeft woensdag 2 mei, 's mid dags om 15.00 uur, het start sein voor de bouw van de twee nieuwe duwvaartsluizen in Hansweert. De officiële handeling be staat uit het weghalen van de eerste kuub natte specie van het terrein, waar de nieuwe sluizen worden gebouwd. De eerste sluis moet in '88 gereed zijn, de tweede in '91. Voor de bouw van deze sluizen zijn al jaren geleden in Hansweert- Oost tientallen panden afge broken. TERNEUZEN - Kanton rechter mr. H. de Mul en officier van justitie mr. J. Bogers hadden gistermor gen een makkie. Van de 71 gedaagden voor de zit ting van het Terneuzense kantongerecht, versche nen er slechts vijf voor het hekje. Nadat de kantonrechter de zitting wegens gebrek aan klandizie halverwege al eens had moeten schor sen, kon nog voor het middaguur de zitting worden beëindigd. Voor zover bekend besteeg nog nooit eerder zo'n gering percentage van de op ge roepenen de trappen van het gerechtsgebouw in Terneuzen. woord, als 'wenskaart' naar vrienden, bekenden en rela ties kunnen worden verzon den. Professioneel Markies hoopt dat tijdens de Zeelandbeurs duidelijk wordt of zijn plannen kans van slagen hebben. „We zul len dan laten zien hoe pro fessioneel we te werk gaan". Tevoren worden bijna 100 ondernemersorganisaties geïnformeerd. De opzet en doelstellingen worden ook ter kennis gebracht aan de Zeeuwse gemeentebesturen, - FOTO JAAP WOLTEHBEEK het provinciebestuur en de VVV's. Markies heeft daar- toe een speciaal brochure 'Zuinig uit in Zeeland' laten drukken. 500 Vlissingse on dernemers krijgen het boek je alvast rechtstreeks in de bus. Markies: „In mijn galerie ben ik nu alweer jaren bezig met hedendaagse kunst. Daar komt heel wat organi satie bij kijken, maar het is een weinig commerciële zaak. Niemand, zeker in de ze tijd, vindt het belangrijk genoeg. Vandaar het besluit- om mijn inventiviteit aan te wenden voor het bedrijfle ven en het toerisme". Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het Zeeuws departement van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel houdt op donderdag middag 3 mei een sympo sium over 'Recreatie en toe risme in Zeeland'. Inleiders zijn: prof. dr. A. van Gent, hoogleraar te Nij- enrode; J. van Rooijen, wet houder Terneuzen; H. van Koeveringe, directeur re creatiecentrum De Room pot; ir. J. Kievit, adjunct-di recteur Grontmij en de Zeeuwse gedeputeerde J. Ventevogel. Aan de orde komen onder meer de mogelijkheden van overheden en bedrijfsleven. Speciale aandacht wordt verder besteed aan het wer- keiland Neeltje Jans. „Nu nog, aldus de maatschappij, is het mogelijk om hier, in een samenwerking tussen rijk, provincie en het Neder landse bedrijfsleven, een permanent toeristisch/com mercieel centrum van inter nationale allure tot stand te brengen, dat recht doet aan de prestaties, die hier wor den geleverd in het bijzon der en aan de band van Ne derland met het water in het algemeen. Het symposium vindt plaats in hotel Britannia te Vlissingen en duurt van 15.00 tot 18.00 uur. Na afloop wordt een broodjesbuffet geserveerd. De kosten van deelname zijn twintig gul den.

de Stem | 1984 | | pagina 13