BBC-Wereldomroep doet proef met radiofeuilleton Véél nieuwe modellen Bel voc in duel M Meubelfabriek Oisterwijk Het gekrioel aan de top Iets ongrijpbaars kan tastbaar worden gemaakt. Hindoe priester vermoord door Sikhs DINSDAG 17 APRIL 1984 :EXTRA OP DINSDAG= Kern raketten papier' VOOR UW PEN Sommoswereld Spoor bijster Strategie In onze toonzalen vindt u steeds nieuwe modellen en., voor nieuwe prijzen. ROOSENDAAL OISTERWIJK HULST De Jong c.s. Schande Politieagent Werkende vrou wen Scholekster niNSDAG 17 APRIL 198' HYGIËNE CATASTROFAAL EG verbied import van Spaans vlees T11 Door Roger Simons LONDEN - Sinds gisteren zendt de BBC-Wereldomroep - voorlopig experimenteel - een nieuw radiofeuilleton uit. Dot heet 'London Royal' en fcrijgt drie afleveringen per week. Het verhaal speelt in en fond een fictief Londens fami liehotel van standing. Alle achtergrondgeluiden werden bpgenomen in het bekende Goring Hotel, vlakbij Londens Victoria Station. The Goring is (vandaag de dag het enige fa miliehotel van de Britse hoofdstad. Elke aflevering van het feuilleton is twaalf minuten lang en wordt driemaal he ruitgezonden. De BBC We reldomroep heeft naar schat ting 25 tot 30 miljoen luiste raars, verspreid over de aard bol, voor wie het uiteraard op verschillende tijden dag en nacht is. De geplande heruit zendingen hebben tot doel een zo groot mogelijk luisterpu bliek te bereiken. De eerste aflevering van gisteravond wordt vandaag herhaald om 415,945 en 1530 uur onze tijd. Voor deze uit zendingen maakt de BBC ge bruik van de oorspronkelijke Engelse versie. Naast wereld programma's in het Engels, die dag en nacht continu uit gezonden worden, richt de BBC zich ook op andere golf lengten in 36 verschillende ta len tot een internationaal ge hoor. Sommige van die pro gramma's zullen 'London Royal' in vertaling presente ren. Het nieuwe BBC radiofeuil leton is in de eerste plaats be doeld als ontspanning en in de tweede plaats als propaganda voor Groot-Brittannië. Het zal een uitstekend leermiddel zijn voor luisteraars die op een vlotte en aangename manier hun kennis van het Engels willen verbeteren. Na de uit zending van de eerste 12 afle veringen wacht de Wereldom roep reacties van zijn luiste raars af. Zijn die gunstig, dan komt er in de toekomst een permanente 'London Royal'- serie. De BBC hoopt in stilte, dat weldra miljoenen mensen in de hele wereld zullen gelo ven, dat de 'London Royal' echt bestaat. In het nieuwe radiofeuille ton is dit verzonnen hotel eigendom van Owen en Caro line Beaumont (gespeeld door Reginald Marsh en Frances Jeater). Dit echtpaar heeft problemen met zijn kinderen, het hotelpersoneel en met de City van Londen, die geregeld pogingen doet om het Royal Hotel over te nemen. De luis teraars betreden dit hotel voor de eerste maal in gezelschap van twee gasten, kolonel en mevrouw Wilcox, die in Span je wonen, maar door hun dochter teruggeroepen werden naar Londen. 'London Royal' heeft een le vendig kamermeisje, Shirley, gespeeld door Kim Braden, en een nieuwe 'general manager', Iain McCrindle (Peter Wick- ham), wiens karakter bijna even gemeen is als dat van JREwing uit Dallas. De BBC Wereldomroep is met 'London Royal' op het ge bied van radiofeuilletons niet aan zijn proefstuk toe. Drie en veertig jaar geleden werd vooral in Amerika en Austra lië geregeld met grote belang stelling geluisterd naar 'Front Line Family', het allereerste radiofeuilleton van de BBC, gewijd aan een oorlogsgezin in Londen. Kijken naar geur en smaak Door Jan van de Ven Gjieur en smaak, twee ongrijpbare verschijnselen. Daarover zijn erva- r|jxtgen te wisselen, mits beide partijen geur en smaak waarnemen en daarmee ervaring hebben opgedaan. Een tentoonstelling over geur en smaak inrichten lijkt tot de onmogelijkheden be horen. Toch is er een en deze kan op dit moment in Tilburg worden bekeken. 'i De expositie is opgesteld bij büreau Van Spaendonck aan Ijfet Reitseplein in Tilburg. Tot 3,-mei kan men er tijdens kan tooruren terecht en ook tijdens tweede Paasdag om tachtig rhfeter vindingrijkheid van het ijfaags Reuk en Smaak Infor matiecentrum op zich te laten inwerken. Samenstellers heb- bfen hun best gedaan er een dbe-tentoonstelling van te njaken. Zeventien snuffelpa- len, vier smaakautomaten, vi deoprojecties en dertig tekst panelen moeten de bezoeker de indruk geven geheel bij het getoonde betrokken te zijn. Geur en smaak, ongrijpbaar en toch zo vanzelfsprekend. Ëij een bezoek aan de exposi tie verdwijnt het vanzelfspre kende. Men heeft dan geleerd, dat proeven voornamelijk een kwestie is van zien en ruiken. Met de tong kunnen we vast stellen of iets zoet, zuur, bitter pf zout smaakt. Met de tong alleen is het verschil tussen koffie en thee niet te proeven. Shiaakmakers hebben vastge-' steld dat smaakindrukken door de neus worden opgevan gen. In ons land lopen 2500 hoog gekwalificeerde wetenschap pers en technici rond, die aan geur en smaak een dagtaak (hebben. De Nederlandse reuk en smaakstoffenindustrie heeft met een omzet van twee miljard gulden een leidende positie in dë wereld verwor- yen. Zij is er nog niet achter .hoe wij in staat zijn te proeven en te ruiken. Wel heeft ze in tussen achterhaald, dat de tong niet altijd betrouwbaar hoeft te zijn. Een bittere smaak komt op het puntje van de tong niet als bitter over. Een rechter heeft zich in het recente verleden laten verlei den tot het laten lopen van een verdachte door van zijn tong gebruik te maken. De rechter gebruikte voor het herkennen van de smaak het puntje van zijn tong en constateerde dat de geproefde stof niet bitter was. Een foute conclusie, om- dat bitter niet met het puntje wordt herkend. Een ander deel van de tong zou de stof wel als bitter hebben ervaren en mo gelij k hebben aangeduid als de stof waarmee een misdaad was begaan. Door een foute 'meting' ontkwam de verdach te aan langdurige gevangenis straf. Als een ontwikkeld man zich door een van de zintuigen bij de neus laat nemen dan mag van elke andere leek niet beter worden verwacht. Wees echter blij met het vermogen te kunnen proeven en ruiken, want wie deze geven mist -zo menen psychologen- mist een fundamentele vertrouwdheid met de wereld. Prof. E. Koster meent: thuiskomen is niet meer hetzelfde, ook al ruikt men zijn huis nooit bewust. Eten smaakt niet meer en veel. mensen, die hun reukzin ver liezen, worden depressief. Er bestaat een andere kant van de medaille. Wie wel ruikt en proeft kan door anderen worden beetgenomen. Door de aroma-industrie bijvoorbeeld. Die gebruikt allang niet meer uitsluitend natuurlijke stoffen om allerlei zaken extra geur of smaak te geven. De chemie helpt een stevig handje om de aantrekkelijkheid te vergro ten. Mits streng gecontroleerd hoeft namaak geen schade te veroorzaken. Namaak komt naast of in de plaats van oude accentleggers: het roken van vis, pekelen, confijten, mari neren, versuikeren en verzu ren. Stuk voor stuk hulpmid delen om voedsel te bewaren en mede smaakbepalende middelen. Zij helpen net zo goed lekker maken als koken, bakken en het toevoegen van kruiden en specerijen. Op de tentoonstelling 'speu ren in smaken en geuren' kan men zelf vaststellen dat een ui geen geur heeft, dat men per dag in eten en drinken niet Het testen of de nieuwe smaak of geur in het aangegeven eindprodukt kan worden verwerkt, toepassingsonderzoek uitvoeren. meer dan driekwart gram toe gevoegde aroma's consumeert, dat men de geur van kruidna gel niet kan waarnemen als men zijn neus dichtknijpt én dat men in verwarring komt als oog en neus met elkaar in conflict raken. De samenstellers hebben in hun leerzame kennismaking ook gebruik gemaakt van de bijbel. Om aan te tonen hoe belangrijk reukstoffen altijd voor de mensheid zijn geweest haalt men de mogelijk vroeg ste staking aan. 26 eeuwen voor Christus brak er een sta king uit, omdat arbeiders hun eis tot verkrijging van meer geurstoffen niet ingewilligd kregen. De stoffen vormden het loon voor de werkers van de dodenstad Thebe. Een tweede grap uit de bij bel betreft het reconstrueren van een oud recept, waarin mirre, kaneel, kalmoes en lau rier moest worden verwerkt om een welriekende olie te krijgen, waarmee het heilig dom van de joden op hun tocht door de woestijn werd gezalfd. De reconstructie -mits goed uitgevoerd- stelt ons in staat hetzelfde teTuiken als de mens in de tijd van Mozes, een over brugging van 3600 jaar. Met het naar Tilburg halen van de tentoonstelling wil Van geschiedt door afdelingen die - FOTO ELSEVIER Spaendonck aantonen, dat iets ongrijpbaars tastbaar kan worden gemaakt. Het bureau hoopt ermee bedrijven op een idee te brengen. Kan niet alles onder de aandacht worden ge bracht? Prettige bijkomstig heid is, dat iedereen in de gele genheid wordt gesteld aan de expositie mee te doen. Het best is niet allemaal tegelijk te gaan: de neus zou er door wor den afgeleid. DE strijdvraag rond het al of niet plaatsen van de ach tenveertig kernraketten op Woensdrecht houdt steeds meer mensen bezig. Bij hen heeft zich nu een groep van zestien oud-ministers van i CDA-signatuur gevoegd, die het kennelijk nodig oordeel- den hun politiek gewicht van weleer in de weegschaal te leggen, om wellicht de ba lans naar de kant van plaat sing te doen uitslaan. Ik kon een gevoel van irritatie en ergernis nauwelijks onder- drukken, toen ik van deze 'inmenging van oud-minis- ters' hoorde en hun namen lezend nam mijn veront- i waardiging alleen nog maar toe. Waar bemoeien deze ke rels zich in hemelsnaam (mee? Zo goed als elke ande- l„re gewone burger in dit land "mogen zij hun mening heb- ben, maar met welke pre tentie menen zij de publieke opinie op deze manier te kunnen beïnvloeden? Je houdt het eingelijk niet voor ^mogelijk, dat sommigen on- i der hen überhaupt hun stem nog durven verheffen. Mede dank zij hun politieke blun- ders van weleer zitten wij nu met deze ontstellende problemamtiek, die ons land ernstig verdeeld houdt, op gezadeld. En er zijn er onder hen, die zoveel boter op hun hoofd hebben, dat zij er, nu «zij gelukkig uitgerangeerd zijn, beter aan zouden doen voor eens en altijd te zwij gen. Dat het tenslotte juist weer allemaal CDA-promi- nenten zijn, die een voor stander van plaatsing van deze kernraketten zijn, is voor mij ten ene male onbe- grijpelijk. Maar hieruit mo ge andermaal blijken hoe zeer het ehtisch denken en l.ihun christelijke interpreta tie van wat goed en kwaad is, ook in de politiek, besmet en bezoedeld is door overwe- gingen van machtsverhou- dingen en strategisch-nu- clair evenwicht en meer van dit soort rationele hersen spinsels. Breda l^A.W. van Mil dag op zaterdag de vliegba sis in Woensdrecht zouden gaan bezetten. Informatie kwam van BVD infiltran ten. Een half leger keurtroe pen werd in alle haast naar Woensdrecht getranspor teerd in staat van alarm. De pers was ook in grote getale aanwezig om de afgang van de actievoerders te kunnen verslaan. De z.g. regerings leiders en de getrainde mili taireleiders werden door de strategen tegen de kruisra ketten het bos van Woens drecht ingestuurd. De stra tegen van de vrede liepen kalm de streng bewaakt atoomopslagplaats in Volkel binnen, en nog wel de wa penkamer, de bezetters moesten de bewaking telefo nisch op de hoogte stellen dat een bezetting had plaats gevonden, het leger had het nog niet gemerkt. Met deze actie werden een aantal din gen aangetoond door de be zetters: 1. Dat zij slimmer zijn als Lubbers en zijn die naren der wet. 2. Een atoom wapen opslagplaats voor ve le toegankelijk is als je maar fantasie hebt. 3. Het opslui ten van deze strategen van de vrede in hondehokken, een beeld geeft dat 'Marte len is mensenwerk' ook in Nederland mogelijk is, zeker wanneer de militairen aan de macht zouden zijn. 4. Dit soort acties zet meer zoden aan de dijk als het eindeloos vergaderen door b.v. het IKV over burgerlijke ongeh oorzaamheid, soms afgewis seld met snoepreisjes. Hulde aan het verzet, tegen de kruisraket. Schijf Dirk de Vroome NAAR aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Van Delft uit Vugt in De Stem van 31 maart 1984 ge ven wij hierbij de volgende kanttekeningen. Het is niet zo dat Sommoswereld men sen de cursus inlokt door re clame te maken met fiscale aftrek. U zult daarover ner gens in onze brochures iets aantreffen. De cursisten zijn volkomen vrij en onafhan kelijk in hun doen en laten, zoals dat bij de meeste cur sussen het geval is. Aan de cursus kunnen inderdaad mensen uit allerlei beroepen deelnemen. De problemen die mensen ontmoeten in hun werk en in het leven van alledag worden steeds frequenter en dringender, zodat het leren oplossen van problemen en het goed func tioneren in een vak en be roep steeds noodzakelij ker wordt. De supramentale veranderingsproblematiek in onze tijd neemt steeds meer toe, waardoor steeds meer mensen behoefte voe len aan een daadwerkelijke ondersteuning, die zij vin den bij Sommoswereld. Wij zien niet wat daarin mislei dend is. Het bestuur, G.E. Speksnijder B.J.M. de Vos HOE diep gezonken helaas een bepaalde groep christe nen. Binnen het CDA is het Evangelie verloochend, blijkt maar weer eens door de reactie van enige oud- CDA-ministers. En met hen zijn er nog meer afgedwaal- den die het gelovig spoor be hoorlijk bijster zijn. Voorop gesteld dat ik tegen alle wa pengeweld ben, vraag ik me dan wel eens af hoe het mo gelijk is dat een deel mensen die in de kerk zitten te bid den voor vrede, veiligheid, verdraagzaamheid, vertrou wen, naastenliefde enz. hun zegen geven aan atoomwa pens, waar er wederzijds al zoveel van zijn (denk eens aan de Franse-Engelse kernmacht plus onderzeeërs tegenover de SS-20 raketten e.d.) Dat men bij een atoom conflict zowel Rusland als Europa finaal kan afschrij ven. En nu wil Amerika er nog meer bij dwingen. Af schrikking? Nee, verschrik king. En echte christelijke geloofdwaardigheid dicht ik meer toe aan Scholten en Dijkman en gelukkig nog enige personen binnen het CDA en CDJA die kernwa- LUBBERS de staatsman, hevig gechoqueerd, had zelfs gesproken met de Minister van Justitie, en deelde ons via de beeldbuis mede dat .-((actievoerders in Woens drecht, in de nacht van vrij- Kom eiken kijken in Dr. Brabersstraat 24, tel. 01650-69142, (koopavond vrijdag). Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012, (koopavond vrijdag). Industrieweg 5, tel. 01140-11498, (koopavond vrijdag). sitKvfc in i wia*.w Toonaangevend in eiken. pens wel afwijzen en oók streven naar een meer so ciaal programma. Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij EEN hoofdagent van politie is lijsttrekker van de Cen trumpartij' bij plaatselijke verkiezingen. Volop discus sie; elk wèldenkend mens zal 't beamen: een persoon die de ideeën van een derge lijke partij actief uitdraagt, is niet te handhaven als be schermer van de rechtsorde; beide zaken zijn absoluut onverenigbaar. De heer P. de Jong, ex-duikbootkapi tein, spreekt zich, samen met enige andere heren in het openbaar uit vóór plaat sing van de kruisraketten in Woensdrecht. In het dage lijks leven is de heer De Jong onder-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Voor zover ik weet is het Rode Kruis een politiek strikt neutrale instantie, die zich uitsluitend met vredes taken belast. Volop discus sie? Elk wèldenkend mens zal toch beamen: een derge lijke functie èn het propage ren van een plaatsingsbe- sluit zijn onverenigbaar. Kan de heer De Jong niet beter een plaatsingsbesluit nemen t.a.v. een speelgoed- duikbootje in z'n badkuip? „That's a better toy for this boy!". Ulvenhout Ank Koster BIJNA 900.000 mensen zon der werk en voor 13.000 per sonen is er een baan be schikbaar. Wat zegt onze, min. v. Econ. Zaken in 'Else- viers Magazine'. Wie wil werken, vindt altijd wel een baan. Waar haalt hij het lef vandaan. Dit is een grove belediging aan het adres van al deze mensen, die wel wil len, maar niet kunnen of wel kunnen, maar waar geen werk voor is. Hier spreekt een minister van Economi sche Zaken die donders goed weet dat vele duizenden uit keringsgerechtigden sollici tatiebrief op sollicitatiebrief schrijven, doch steeds tever geefs. Dat vele jongeren niet aan de bak komen, is hem blijkbaar ook ontgaan. Ja, geef deze mensen nog een trap na. Het is in één woord schande. Wij zullen er met z'n allen voor moeten zorgen dat deze uitlatingen herroe pen moeten worden. H. v. Leenen Voorz. uitkeringsrechtigden dienstenbond FNV Roosendaal Ronduit stuitend en gênant is de klaagzang van de Oos- terhoutse politieagent die kennis heeft gemaakt met de binnenkant van de cel waarin hij er zelf ongetwij feld honderden heeft inge sloten. Zijn verblijf in de cel heeft hij 'huilend en bid dend' ondergaan, zijn dub bele rechtszaak was te wij ten aan 'zenuwen en span ning tijdens de verhoren', alhoewel een dergelijke geestesgesteldheid niet on gewoon is bij arrestanten en bovendien niet strafbaar, werd hij in Breda veroor deeld tot vijf maanden. Zelfs een knevelketting en arres tantenbus werden gebruikt, terwijl hij toch slechts werd verdacht van corruptie en dan geeft het geen pas een politieagent te behandelen als 'de eerste de beste misda diger'. Echter, deze politie man is vrijgesproken en heeft recht op eerherstel en bevestiging van zijn on schuld middels een ruime fi nanciële schadevergoeding, die hem dan ook ongetwij feld zal worden toegekend. Tenzij de vrijspraak slechts het gevolg is van gebrek aan bewijs, want dat is nog heel iets anders dan onschuldig veroordeeld. Breda Caspar van Asperen Als reactie op het schrijven van A. Reniers uit Zeven- bergschen Hoek wil ik graag weten wat A. Reniers bezielt om tot zo'n uitspraak te ko men. Is A. Reniers gehuwd? Is A. Reniers vader van werkloze kinderen? Laat A. Reniers zich maar eens be kendmaken en tegelijkertijd uitleggen waarom hij zo reageert op een werkende gehuwde vrouw. Schrijver dezes is gehuwd vader van twee schoolgaande kinderen en mijn echtenote is ook een werkende gehuwde vrouw, zij is werkzaam op een psy chiatrische inrichting, om dat er enige jaren terug nie mand dit werk wilde doen; ook de jongeren niet A. Re niers, en nu ineens wil men wel aan het werk. Kom nou! A. Reniers, u weet helemaal niet waar u over schrijft. Etten-Leur K. Barendrecht IK werd getroffen door de geplaatste foto (10 april) van een scholekster, die door on verlaten de snavel zou zijn dichtgebonden met een elas tiekje. Als bovenschrift kreeg de foto het woord 'walgelijk' mee. Het lijkt me toch onwaarschijnlijk (niet uitgesloten) dat hier van dierenmishandeling sprake is. Vogels zijn nieuwsgierig en op zoek naar wat eet baars kunnen ze zo'n klein opgerold elastiekje, dat bij de minste aanraking tegen spartelt als was het een le vend hapje best aanzien voor voedsel. Ik acht het echt niet uitgesloten dat een Bonte Piet, zoals de scholek ster vanwege zijn ver enkleed en gekleurde snavel ook wel wordt genoemd, zo'n lastig dingetje om de snavel krijgt. Bij pogingen het eraf te krijgen kan zelfs het te- genovergestede resultaat het gevolg zijn. Met rampzalig gevolg, zoals door u beschre ven. Pech-vogel, dat wel! Ik kan gewoon niet aannemen, dat mensen dit dieren opzet telijk aandoen. Of het moet indirect gebeurd zijn! Hoe veel stoffen en materialen komen er in ons milieu te recht, die er niet in thuis ho ren? Vogels en andere die ren kunnen ze helaas niet herkennen. Uit mijn jeugd herinner ik me, dat ik eens een roestkleurig nest vond van een houtduif. Erbij ge klommen ontdekte ik dat het bijna geheel bestond uit stukjes getrokken ijzer- draad. Er was sprake van een gemakzuchtige hout duif. Enkele tientallen me ters verderop was een ijzer- warenfabriekje. Wat te den ken van al het pak-plastic waarmee b.v. merels anno 1984 hun natuurlijke nest materiaal aanvullen! Als ze wisten dat hun uitvliegende jongen erin verstrikt kun nen raken en jammerlijk omkomen, zouden ze onze moderne verworvenheden wel links laten liggen. He laas, de stomme dieren... Walgelijk, jawel, maar dan ons eigen gedrag. Het ge mak, waarmee we alles wat we niet meer nodig hebben simpelweg laten vallen. Ook wellicht zo'n simpel elas tiekje. Ulvenhout Joop van Zwieten Door Aad Jongbloed Er is veel gekrioel aan de top van Europa. Wie eenmaal van de macht geproefd heeft, die kleeft aan het ambtelijk appa. raat van de Europese Gemeen schap, wil meer. Dat 'meer'be tekent prestige, invloed of dat ten goede often kwade wordt aangewend, geld, reizen. Van daar dat het in het Brusselse immer gonst van de geruch ten, die meestal gaan over pet- sonen aan de sub-top, over hen dus die het nog echt moeten gaan maken. Wat betreft de veertien com missarissen, die de Europese Commissie vormen en in feite namens hun regeringen deel uitmaken van het dagelijks bestuur van de EG, twee van de grote landen en een van de kleintjes, gaat het meestal over het functioneren. Doenzt het goed, doen ze het slecht. Zo wil het verhaal dat deDuitser Wilhelm Haferkamp, üie de externe betrekkingen onder zijn hoede heeft, wel wat beter zou kunnen. Maar Haferkamp is moe, zegt men, want hij zit al sinds mensenheugenis inde Comissie en zou wel eens wat anders willen gaan doen. Zo zijn meer namen te noemen van commissarissen, die er wellicht beter aan zouden doen de Europese burcht te verlaten. Maar de praatjes over commissarissen gaan meestal niet veel verder; hun functie is te hoog om kwaad willenden een mogelijkheids geven tot pootje-lichten. Maar nu gonst het toch echt. Oorzaak daarvan is dat de voorzitter van het college, Gaston Thorn - eerder be noemd vanwege het feit dat hij Luxemburger was en de grote landen elkaar naar het leven gingen staan, dan van wege inhet oog lopende kwa liteiten - opstapt. Thorn zou terug willen keren in zijn eigen nationale politiek om, na de Luxemburgse verkiezin gen in juni, de taak van de eerste-minister Pierre Werner, rijp voor pensioen, op te vol gen. Thorn komt dan op be kend terrein, want hij mocht al eerder het genoegen smaken leiding te geven aan de rege ring van de kleinste lidstaat van de EG. Omdat de verkie zingsstrijd minstens zes weken duurt, zou Thorn al in mei op stappen. Door dit onbevestigde verhaal, want Thorn loopt daarmee niet te koop, is de stoelendans negen maanden te vroeg be gonnen. Want pas aan hetein- de van het jaar verloopt het sgxandaat van de Commissie en komen de regeringen in de weer om 'hun' mensen op de beste zetels te krijgen. Voor Thorn's opvolging kent het geruchtencircuit al twee na men: de Belg burggraaf Da- vignon en de Nederlander An- driessen, ex-KVP-fractielei der, ex-minister van Finan ciën. Etienne Davignon, die nu de portefeuille beheert van industrie, energie en alles wat daarmee te maken heeft, gooit inderdaad hoge ogen als het zover komt. Hij wordt als zeer bekwaam afgeschilderd en hij heeft groot gezag bij de ver schillende regeringen. Maar hij heeft één handicap, hij is Franstalig en dat keert zich te gen hem, omdat de Belgische regering met een Vlaamstalij! minister-president en een dito minister van Buitenlandse Zaken, nu wel eens, na twee termijnen Davignon, een Vla ming naar Europa wil afvaar digen. Genoemd wordt de hui dige minister van Financiën Willy De Clercq, zeergeschikt maar niet de eerste als er een voorzitter aangewezen moet worden. Frans Andriessen dus? De Ne derlander heeft een weinig i' het oog lopende portefeuille, die van de concurrentie. Hij heeft in de kwestie van de Europese staalsanering zijn nek uitgestoken en die nek is er niet afgehakt. Integendeel Hij heeft bewondering gewekt voor de wijze waarop hij zijn doel nastreefde. Bovendien schijnt hij in het college een Lubberiaanse aanpak te heb ben, barstend van de nieuwe ideeën op momenten dat me" met een probleem vast zit. An driessen, zo zingt het koor, zou een uitstekende voorzitter zijn. Het hangt er echter van afhc sterk de Nederlandse regerioi zich kan en wil maken inhet politieke spel, dat rond de voorzitterszetel gespeeld wordt. Het voordeel daarbij0 dat onze premier Lubbers, on ze minister van Landbouw Braks, onze minister van Eco nomische Zaken Van Aarden- ne en onze minister van Fi nanciën Ruding mannen groot gezag binnen Europa blijken te zijn zoals men hoon uit de raden, die in deze Euro pese crisissfeer in toenemen1'1 mate worden gehouden. No- deel is dat de Duitsers, de grootste betalers aan de EG, tegenprestatie daarvoor wel eens de voorzittershamer in handen willen houden. Moo' als dat gebeurt dan keert An driessen toch terug op een aantrekkelijker en gezagheb bender post, die van landbf- of van externe betrekkingen- De kaarten zijn echter nog niet geschud en de geruchten stroom zal nog maanden®1"' houden. Van onze correspondent BARCELONA - De EG staat volgens welinge lichte kringen op het punt om de vleesimport vanuit Spanje naar de Euromarkt te verbieden. De reden is een recente EG-studie waarin de hy giënische omstandighe den in acht Spaanse slachthuizen als catastro faal onvoldoende aan de kaak worden gesteld. Het rapport is opge steld door experts van de EG die in februari van dit jaar acht grote Spaanse slachthuizen aan een technisch onder zoek hebben onderwor pen. Het verzoek hiertoe was ingediend door de Spaanse overheid zelf, zodat men logischerwijze kan aannemen dat de slachthuisbeheerders tijd hadden om zich op de aangekondigde inspectie voor te bereiden. Maar de EG-experts signaleerden in alle onderzochte slachthuizen een lange waslijst van vuile mes sen, roestige metalen, ka potte wasbakken en stin kende koelcellen. Tijdens een persconfe rentie verklaarden de Spaanse verantwoorde lijken dat het EG-rap- port voornamelijk tot doel heeft om de Spaanse vleesindustrie in diskre diet te brengen nu de toe treding tot de Euromarkt voor de deur staat. NEW DELHI (RTR) - Sikh extremisten hebben gisteren een hindoe-priester vermoord en opnieuw brand gesticht in Één van de 37 spoorwegsta tions die zondag met brand bommen waren aangevallen. De aanvallen werden uitge voerd ondanks de verscherpte veiligheidsmaatregelen die premier Gandhi heeft afge kondigd. De 12 miljoen Sikhs die in heel India een minderheid zijn, maar in de noordelijke deelstaat Punjab het overgro te deel van de bevolking uit maken, streven al enige tijd naar meer autonomie op poli tiek en religieus gebied. Bij het sektarische geweld tussen Sikhs en hindoes zijn de laat ste twee maanden meer dan 120 mensen om het leven geko men. Enige uren na de moord op de hindoe-priester is op het terrein van de heiligste plaats van de Sikhs, de Gouden Tem pel in Amritsar, een Sikh-lei der doodgeschoten. Van onze redactie buitenland WASHINGTON/DEN HAAG - In de strijd voor de Demo cratische kandidatuur voor iï Amerikaanse president- schap is de bel voor de derde ronde gegaan. Dat is de mening van Oliver Henkei, de campagneleider van Gary Hart. Volgens hem heeft Hart de eerste ronde op hVb.naam geschreven door een oliksemstart en verrassende overwinningen in New Eng land en Florida. Mondale kwam in Henkels analyse in de tweede ronde sterk terug. Hij won de in vloedrijke staten Illinois, Mi chigan, New York en Pennsyl vania. .,En nu gaat de bel voor de en beslissende ronde", idus Henkei. Hij denkt dat Hart een goede kans maakt de voorverkiezingen in de 'Sun- in hte winnen' zoals de streek het westen en zuidwesten an de VS wordt genoemd ni-!1 Texas tot en met Califor- 7at *n Arizona boekte Hart terdag al succes. Tijdens een P aat?elijke partij vergadering rwierf hij meer stemmen dan Mondale. de belangrijke voorver- .fzihg in Texas in het voor na Z*C, '5 mei) kon Hart die opsteker goed gebruiken. Het Psychologische effect dat de «gereeks van Mondale kon

de Stem | 1984 | | pagina 4