'Geen enkele opwerkings fabriek werkt echt goed' De 'kinderen' schieten de revolutie aan flarden VERVOl Geleidel overhev naar de even. UITBLAZEN 'Kampeerwet moet niet geschrapt' FNV-bonc Luchtvaart geschiedenis HEROPENING OPWERKINGSFABRIEK EUROCHEMIC MOL IN SEN AA T DE STEM COD Platgewalst DINSDAG 17 APRIL 1984 ACHTERGROND PAGINA 2 Geweten REBELLEN NICARAGUA VESTIGEN BRUGGEHOOFD Doelgericht SECRETARIS KAMPEERRAAD: piNSDAG 17 APRIL 191 actie tegen k Kerncentrale Dodewaard mag meer opslaan AANBEVELING T5 lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Daar heb ik als kind nog in ge- speeld", zei de luchtmacht-voorlichtster. We stonden in het Kamp van Zeist te kijken naar een groepje mannen die aan een zilveren vliegtuig sleutelden. Een van de motoren lag op een zeildoek onder de vleugel. „Dit vlieg tuig", vervolgde ze, „moet het beroemdste van heel Nederland zijn." Daar zou ze best eens gelijk in kunnen hebben. Het is waar schijnlijk door meer Nederlan ders gezien dan de Uivers 1 en II samen. Vorige week vrijdag werd het officieel overgedragen aan het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg. Het vliegtuig, een van de laatste PBY-5 Catalina vliegboten die er nog bestaan, verwierf zijn bekendheid als blikvanger en speeltuig van het Bosbad Hoe ven, waar het langer dan 25 jaar stond opgesteld. Het verdiént zijn plaats in het museum, dat snel aan het uitgroeien is tot het meest inte ressante luchtvaartmuseum van het land. De Catalina vertegen woordigt het degelijkste van wat de luchtvaarttechniek van dé jaren '30 heeft voortge bracht. Net als de legendari sche Dakota was het een oer sterk vliegtuig dat langer mee ging dan de ontwerpers hadden bedoeld en de klanten hadden verlangd. De Catalina was het vechtende werkpaard van me nige marine, de Nederlandse inbegrepen. Toen de tweede wereldoor log uitbrak vloog de marine, vooral in Nederlands-Indië, met Dornier 24K-vliegboten. Na de bezetting van Nederland kon die vloot uiteraard niet meer worden aangevuld of ver vangen met Duitse vliegtuigen. Vandaar dat men de blik op Amerika richtte waar de mari ne goede ervaringen had met de Catalina, een ontwerp uit 1933. Al in 1940 bestelde de marine 36 van deze vliegboten en een jaar later nog eens 12 PBY- 5A's, een amphibische versie van de Catalina. De vliegtuigen werden voor al gebruikt voor konvooibe scherming, het opsporen en vernietigen van onderzeeboten, maar ook het vervoer van vracht en passagiers naar de meest ontoegankelijke uithoe ken van de Indische archipel en Nieuw Guinea. In de periode van de Japanse aanval op Ne- derlands-Indië, zeg maar: de eerste twee maanden van 1942, gingen veertien Nederlandse Catalina's verloren. Deson danks kon de marine de strijd tegen Japan met Catalina's voortzetten als No. 321 (Dutch) Squadron van de RAF in het Verre Oosten. Ook na de oor log vloog de marine in de Oost nog jaren met Catalina's. De laatste vlucht werd op 31 mei 1958 gemaakt. Toen had Bos- WIM KOCK bad Hoeven al bijna een jaar lang zijn Catalina. Allure Sinds het Militaire Lucht vaart Museum is ondergebracht in de fabriekshallen van het Kamp van Zeist heeft het aan zienlijk meer allure gekregen dan het had toen het nog op de vliegbasis Soesterberg zelf was gevestigd als Luchtmacht-mu seum. Eén hal heeft vooral een technisch accent. Daar kan men de ontwikkeling van de vliegtuigtechniek en alles wat daarbij hoort - motoren, ver bindingen, verkeersleiding, schietstoelen etc. - op de voet volgen, dikwijls met behulp van werkende modellen. Ook een van de laatste aanwinsten, een groot en gedetailleerd model van het vliegdekschip Hr. Ms. „Karei Doorman", staat daar opgesteld. De Andere hal is vooral his torisch. De geschiedenissen van de verschillende militaire lucht vaartafdelingen - marine, luchtmacht en KNIL-lucht- vaart-afdeling - zijn er te vol gen aan de hand van vliegtui gen, vliegtuigmodellen, foto's, dokumenten, schilderijen etc. Wrakstukken Een van de meest in drukwekkende opstellingen in deze hal is die over de luchtoor log 1940-1945 boven Neder land. Uit de IJsselmeerpolders opgeviste wrakstukken zijn er de stille getuigen van de ver schrikkelijke strijd die in het Nederlandse luchtruim heeft gewoed en waarvan slechts wei nig mensen de omvang besef fen. Nergens in Nederland is daarvan een vollediger en ver- pletterender beeld te zien dan hier. Het museum telt momenteel bijna dertig vliegtuigen, ver deeld over beide hallen en het buitenterrein. Tot de jongere aanwinsten behoren, behalve de Catalina, een Dakota en een Neptune. Het museum heeft één belangrijke handicap: het kan als militaire instantie geen aankopen doen. Daarom is er een particuliere stichting 'Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum' die pro beert een fonds te vormen waaruit belangrijke voorwer pen eventueel kunnen worden betaald om vervolgens aan het museum te worden geschon ken. (Het museum is dagelijks open van tien tot vier uur, be halve in het weekeinde. De toe gang is gratis.) De 'Hoevense' Catalina nu een museumstuk. fotoluvo S llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. ■Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-1T920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis BREDA VIERPOLDERS MOL - „Tot nu tot heeft geen enkele opwerkingsfa briek naar behoren gewerkt. In de weinige die er op de wereld zijn, gaat men van de ene bijna-ramp en de ene menselijke tragedie naar de andere. Het opwerken wordt dan ook als de gevaarlijkste schakel in de zogenaamde splijtstofcyclus beschouwd. Dat is waarschijnlijk ook de reden dat er zo weinig, voor leken begrijpelijke, litera tuur over dit onderwerp be staat". Dit schrijft prof. dr. J. D. Fast in het voorwoord van het boek 'kernenergie en op werking', geschreven door K. G. Paulus, ex-werknemer van de Belgische opwer kingsfabriek Eurochemic in het Belgische Mol. Paulus werkte ruim zeven jaar in een leidingsgevende functie bij Eurochemic tot hij daar, vooruitlopend op de sluiting van de fabriek in '74, werd ontslagen. Onmacht en woe de, zo zegt Paulus, zijn de belangrijkste beweegre denen geweest om zijn erva ringen, opgedaan in deze op werkingsfabriek, nu op schrift te stellen. Maar er is nóg een belangrijke reden. Met zijn boek wil hij vooral ook waarschuwen tegen heropening van Eurochemic waarover de Belgische Se naat in juni a.s. een beslis sing zal nemen. En die kans is niet gering. Heropening zou, zo zegt Paulus, een re gelrechte ramp betekenen, zeker ook voor het Neder landse grensgebied dat zo vlakbij het Eurochemic-ter- rein in Mol ligt. Inmiddels lijken de (bestuurlijke) ge moederen in Nederland over die voorgenomen herope ning wat gesust nadat op aandrang van de Tweede Kamer en de Staten van Brabant een 'alarmplan' is gemaakt. Maar verder dan een waarschuwingsregeling in geval van een calamiteit in Mol is dat alarmplan ech ter niet gekomen. De opwerkingsfabriek De 'plant' in Mol. Eurochemic in Mol die in '66 met haar werkzaamheden startte ontstond uit een sa menwerking tussen België, Frankrijk en Engeland. Na dat beide laatste partners hun medewerking in '71 op zegden, werd besloten 'Mol' te sluiten. Frankrijk bouwde met de in Mol opgedane technologie een eigen op werkingsfabriek in Cap la Hague. Engeland bouwde eenzelfde fabriek in Winds- cale. Mol werd vervolgens afgebouwd en ging in '74 de finitief dicht. Er is nog steeds een vaste personeels- staf werkzaam met de ver werking en bewaking van het radioactief afval. België, door haar kern centrales voor een belang rijk deel afhankelijk van kernenergie, is sinds '71 voor de opwerking van kernreac torstaven vooral afhankelijk geworden van zijn beide, voormalige partners in Eurochemic. De Belgische overheid wil echter van die afhankelijkheid af met her opening van de opwerkings fabriek in Mol. Maar wat betekent her opening van Eurochemic in feite? Paulus: „Het ietwat gemoedelijke sfeertje en de betrekkelijke rust uit de pe riode dat Eurochemic nog een proeffabriek was, zal dan verleden tijd zijn. Als echte productiefabriek zal altijd getracht worden de geplande grotere hoeveel heid splijtstofelementen op te werken". En, zo zegt Pau lus, dat kan alleen maar ten koste gaan van de voor schriften. Door de perma nente druk op het personeel neemt de kans op ernstige fouten toe. Bovendien heeft het merendeel van het per soneel volgens Paulus nog nooit ervaring opgedaan in andere grote en moderne produktiebedrijven en daar door geen inzicht in noodza kelijke moderniseringen. De oude fabriek zou in feite he lemaal gesloten moeten worden en niet, zoals de be doeling lijkt, installaties slechts gedeeltelijk door nieuwe vervangen. Gezien de ervaringen met andere opwerkingsfabrie ken doet heropening van Mol inderdaad het ernstigste vrezen. Zo moesten fabrie ken in Windscale, Japan en de VS worden gesloten door storingen waarbij ook de omgeving ernstig werd be smet. De enige nog wel ge opende opwerkingsfabriek is die in Cap la Hague (Noord-West Frankrijk) maar ook die heeft meerma len de krant gehaald door ernstige fouten en besmet ting van de omgeving. Door ongelukken in dit bedrijf zijn niet alleen werknemers getroffen maar is ook de omgeving en het zeewater ernstig besmet door radioac tieve stoffen. Voor agrari sche produkten van de boe ren in de omgeving van de opwerkingsfabriek schijnt al helemaal geen afzet meer te vinden te zijn. Paulus: „En zo'n fabriek wil men dus laten draaien op de grens van twee van de dichtstbevolkte landen ter wereld". Terwijl over de herope ning van Eurochemic bin nenkort dus wordt beslist ligt het hoog radioactief af val dat tijdens de vorige werkingsduur van Euroche mic is geproduceerd nog steeds in Mol opgeslagen. Afval, waarmee door brand en lekkages in afvaltanks, in het verleden al de nodige ongevallen zijn gebeurd. Volgens Paulus is het rampenplan van de provin cie Noord-Brabant in feite alleen afgestemd op even tuele calamiteiten in Euro chemic in Mol. Een eventue le ramp is echter niet te overzien omdat een 'storing' bij Eurochemic ook altijd consequenties zal hebben voor andere in Mol gevestig de bedrijven die werken met radioactieve materialen. Want naast Eurochemic zijn er een aantal afvalverwer kingsbedrijven (waaronder voor de verglazing van het radioactief afval) en een on derzoekscentra gevestigd. In dat geval zullen in gang ge zette processen met radioac tieve materialen onbeheerd achter moeten worden gela ten. Het 'alarmplan kern- complex Mol' gaat volgens Paulus ook veel minder ver dan bijvoorbeeld het ram penplan dat geldt voor de kerncentrale in Borselle. Ongelukken met kernener gieopwekking en -opwer king, her en der in de we reld, hebben al afdoende aangetoond dat de gevolgen van radioactieve besmetting moeilijk of niet zijn op te ruimen. Windscale in Enge land is een duidelijk voor beeld van een misrekening van technici en deskundigen Demonstraties en rellen hebben de geschiedenis van de centrale in Mol 'opgefleurd'. - fotosanp over de gevolgen van radio actieve besmetting. Het nare is volgens Paulus alleen dat die gevolgen pas over een veel langere termijn zicht baar worden. „Als een kerncentrale van het type Borssele, zeg maar vijf curie per jaar aan radio actieve stoffen in het koel water loost, dan lijkt dat niets. Als de directie van de kerncentrale bekend maakt dat de centrale 'maar' 0,5 cu rie per jaar van het gevaar lijke radioactieve jodium 131 met het koelwater loost en nog eens 0,24 curie van die stof per jaar via de schoor steen, dan lijkt dat ook niet veel. Maar als je tegelijk weet dat de maximum toe gestane hoeveelheid jodium- 131 in je lichaam maar 0,4 miljoenste curie mag bedra gen, dan verandert er veel. Dan blijkt de in totaal ge loosde 0,74 curie jodium-131 per jaar gelijk te staan aan de maximum dosis voor 1,85 miljoen mensen", aldu1- Paulus. Het slechte geweten van de directie van Eurochemic, maar ook van de Belgische en Nederlandse overheden meet Paulus onder meer af van de gang van zaken rond de resultaten van gezond heidsonderzoeken die hij on derging. In '78, zes jaar na zijn vertrek bij Eurochemic, kreeg Paulus een ernstige nieraandoening. Bij het ge neeskundige onderzoek ver telde hij zijn behandelende artsen dat hij bij Euroche mic veel straling had ont vangen terwijl uit een uri- neonderzoek een lichte plu- toniumbesmetting was ge bleken. Aan zijn huisarts vroeg hij om deze stralings- gegevens op te vragen bij het ministerie van volksge zondheid. Daarna verander de er veel, zo besluit Paulus zijn relaas. Het ministerie bleef erg gesloten en diens stralings- en besmettingsge- gevens bleken 'verdwenen', evenals andere medische dossiers van Paulus. Ook in een ander ziekenhuis waar Paulus zich liet behandelen bleken later medische gege vens te verdwijnen. Een op eenstapeling van 'toevallig heden' die teveel zijn om al leen maar als toeval af te doen, zo meent Paulus. ('Kernenergie en opwekking' door K. G. Paulus. Uitgeverij De Geus, Breda. Prijs f27,50.) Door Pieter Eggen RUIM vijf jaar geleden slaagde de populaire mili taire alleskunner Eden Pas- tora (Commandante Zero) erin de Nicaraguaanse Na tionale Garde van dictator Anastasio Somoza een slag toe te brengen in het zuiden van Nicaragua bij de stad Rivas. Vanuit zijn schuil plaats Costa Rica voerde Pastora kick-and-run acties uit bij de belangrijke door gaande route naar de hoofd stad Managua. Nog geen half jaar later wist deze gro te 'held' van de Sandinisti- sche revolutie, samen met zovele anderen, Somoza te verdrijven en de revolutie te vestigen in dit Middename- rikaanse land. Afgelopen weekend bracht Pastora - andermaal in het zuiden van Nicaragua - het geregelde leger van 'zijn' land een slag toe met de bezetting van de haven stad San Juan del Norte. Het begrip 'stad' moet niet al te letterlijk worden genomen, maar de inneming van het stadje is niet onbelangrijk; het is het eerste brugge- hoofd dat Pastora heeft ge maakt in de niet-verklaarde oorlog tegen zijn oude strijdmakkers. Het kan raar lopen met een revolutie en in het Nica raguaanse geval heeft niet de revolutie haar kinderen opgegeten, maar schieten de 'kinderen' de revolutie op dit moment aan flarden. Het verhaal is bekend: de Sandinisten namen alsof zij de ware kroonerven van de dictatuur waren de macht in handen na de feestelijke ju limaand van 1979. De natio nale vreugde over de vernie tiging van vijftig jaar fami- lieterreur door de Somoza's was alom en kon door de Sandinisten in overwin ningsroes uitgebuit worden om de macht te vestigen. De ongebonden koers, de 'hel den' uit het verzet, de 'derde weg' in binnen- en buiten land (van christelijk-mar- xisme en een mengeling van staats- en privé-economie); al die elementen - emotio neel en rationeel - leken de weg te plaveien voor een 'echte' revolutie, eentje die niet zou afglijden zoals de Cubaanse. Het heeft niet zo mogen zijn. De greep van de Sandi nisten op het maatschappe lijk leven én de veranderde Amerikaanse opstelling te genover het regime in Ma nagua leidden in betrekke lijk korte termijn tot een scheiding van de geesten in Nicaragua. Diverse aanvankelijke supporters van het Sandi- nisme keerden zich af van de revolutie, die zelf steeds vaker overging tot het ge bruik van machtsmiddelen. De affaire rond de Miskito- Indianen in het noorden, de censuur en de inperking van vakbondsrechten in het land zijn de meest in het oog springende trekjes van de verwording van de revolu- Éerst was er de uittocht van grote groepen teleurge stelde Nicaraguanen naar de buurlanden Honduras en Costa Rica en daarna was het de verharding van de Amerikaanse politiek, die in de leiders van Nicaragua steeds vaker en openlijker de hand van een door Mos kou gestuurde aanslag op de Amerikaanse belangen in de 'achtertuin'. Washingtons argumenten om front te ma ken tegen de Sandinisten zijn de afgelopen jaren am per veranderd. Aanvanke lijk lag het accent op de di recte en indirecte steun die Nicaragua aan de opstande lingen in El Salvador zou geven en waarvoor de be wijzen nooit geleverd zijn. Het laatste jaar wordt in Amerikaanse betogen zel den meer deze rechtstreekse relatie gelegd, maar heet Ni caragua - in meer algemene bewoordingen - bedreigend voör de regio. Onder verwij zing naar 'export van de re volutie' kon de 'commissie- Kissinger' eind verleden jaar zijn verkapte oorlogs verklaring aan de Sandinis ten laten uitgaan. De toen al lopende steun aan de 'contra-revolutionai ren' (19 miljoen dollar in 1983 alleen al voor speciale operaties van de CIA) kon op basis van de aanbevelingen van 'Kissinger' drastisch worden uitgebreid, hoewel het Congres Reagan wel steeds minder welgezind was voor diens steunopera ties. De spanning in Nicaragua is het afgelopen jaar overi gens doelgericht opgevoerd. De FDN, de gewapende op positie tegen Managua, die vanuit Honduras opereert Eden Pastora ...populair... - fotoap en voornamelijk bestaat uit voormalige aanhangers van Somoza is zo'n beetje de spil van de Amerikaanse opera ties in het gebied. De ARDE van Pastora en ex-indus- trieel Robelo, die haar ten ten in Costa Rica heeft opge slagen is in Washington heel wat minder populair en heeft volgens waarnemers van die kant dan ook nog nooit een dollar steun gehad. De twee guerrilla-groepen sluiten elkaar ideologisch en historisch uit. Een monster verbond tussen de twee groeperingen wordt niet als reeël gezien. Om die reden wordt nog weinig waarde gehecht aan de jongste ont wikkelingen op het front. Het bruggehoofd dat Pasto ra vestigde dit weekend is (nog) niet het voorwerk op een beslissende nederlaag van de Sandinisten. Het geeft wel aan dat de politie ke spanning een zeer duide lijk militaire component heeft gekregen. Waarne mers verwachten wel dat Pastora met zijn jongste ac ties zijn populariteit in Ni caragua flink vergroot heeft. De mij nen-affaire, die het Amerikaanse imago in de regio opnieuw geschaad heeft en als gevolg waarvan Nicaragua zichzelf voor for se problemen gesteld ziet, én de verrassende opmars van Pastora zetten volgens waarnemers de verkiezin gen van november dit jaar extra onder druk. Volgens een zegsman is de Ameri kaanse opstelling uitslui tend erop gericht de verkie zingen te verstoren, tenzij die op voorwaarden zouden worden gehouden, die de VS welgevalliger zijn. Zouden de Sandinisten gedwongen worden - onder druk van de omstandigheden - de ver kiezingen ook open te gooien voor tegenstanders, dan, zo luidt de analyse van zegslie den, zullen de Amerikanen ook in El Salvador heel wat toeschietelijker voor de op positie worden. Van een onzer verslaggevers ARNHEM - „Voor de re creant is het belangrijk dat de Kampeerwet er komt. Daar moet geen streep doorheen gehaald worden. Er moeten eindelijk eens uniforme regels voor het hele land komen. Verder staan op het spel rechtsbe scherming voor de re creant en uitbreiding van de verscheidenheid aan kampeermogelijkheden". Secretaris H.G. van Wa- veren van de in Amers foort gevestigde Kampeer- raad (voorzitter: de vroe gere CDA-voorman W. Aantjes), bestrijdt te vuur en te zwaard de opvatting van franje-jager Geelhoed dat de Kampeerwet in de wieg moet sneuvelen. „Want de situatie tot nog toe, is bepaald voor verbe tering vatbaar". De commissie-Geelhoed denkt daar anders over, en ze wordt gesteund door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). „Er is geen enkele aanlei ding voor Haagse bemoeie nis", heeft de belangenor ganisatie de gemeenten la ten weten. Maar ze kon ook moeilijk anders: Kampeer - zaken worden momenteel geregeld in gemeentelijke verordeningen. Die deugen niet omdat ze de recreant niet echt dienen, reageert Van Waveren. De verorde ningen regelen vooral de verhouding tussen ge meentelijk belang en on dernemer. De plaats die daarbij aan de consument wordt toegekend, verschilt per gemeente maar is zel den prominent. „Daarom moet dat voor iedereen duidelijk, landelijk gere geld worden". De Kampeerwet wil bij voorbeeld recht van ver haal bieden, een instantie waar men terecht kan met klachten en teleurstellin gen. De Recron, vereniging van recreatieondernemers, meent dat het al voldoende zou zijn als haar eigen ge schillencommissie een beetje opgetuigd kan wor den. Van Waveren: „Van de Recron zijn vooral de grote kampeerbedrijven lid. Niet de vele kleine onderne mers, waar het juist wel eens niet goed loopt. Die zouden dan buiten de pro cedure vallen". Recron- woordvoerder B. Taanman vindt dat een door de VNG ontworpen model-veror dening daarvoor uitkomst kan bieden. Maar namens de Kampeerraad wordt daar tegenin gebracht dat geen gemeente verplicht is om zo'n model over te ne- De Kampeerraad, een gezelschap van deskundi gen dat door de betwiste wet in het leven is geroe pen, vindt de ANWB aan haar zijde. De consumen tenbescherming die er ein delijk lijkt te komen, dreigt volgens haar door de commissie-Geelhoed de mist te worden ingestuurd. Wijzend op koppelverkoop van sta-caravans en standplaatsen, op gedwon gen aankopen in (duurde re) kampwinkels en nog een paar problemen, vindt ze dat daar wettelijk een eind aan moet worden ge maakt. De Recron wil de Kam peerwet niet echt kwijt maar vindt dat die uitge kleed moet worden tot een raamwet die hoofdzaken regelt. Bijvoorbeeld hel aantal kampeerplaatsen bij de boer. „Ja, we zijn nu eenmaal een belangenor ganisatie", verklaarl Taanman bij voorbaat „Als men vindt dat er goedkoper vakantieaccom modatie moet komen, kan dat via de bestaande be- drijven. Dan moet de over heid maar eens een paaI heffingen laten vallen". UTRECHT (ANP) - De Vervoers vrago» op 10 mei om kwart voor kwartier stil te leggen. Dit in he< king waartoe de FNV de leden v opgeroepen als demonstratie teg< ten in Nederland. De bond had de actie bij NS kunnen maken. De directie w< Val DEN HAAG - De GKN kan haar opslagruimte voor radio actief afval bij de kerncentra le in Dodewaard uitbreiden en verbeteren. De Kroon heeft bezwaren tgen de vergunning ongegrond verklaard. Of Dodewaard van de ver gunning gebruik zal maken, is onzeker, omdat intussen het tijdelijke opslagterrein in Pet ten gebruikt kan worden. DEN HAAG (ANP) - De Ge meenschappelijke Medische Diensten (GMD's) gaan een belangrijk deel van de verant woordelijkheid voor het beleid inzake blindengeleidehonden overnemen van het Konink lijk Nederlands Geleidehon denfonds (KNGF). De vergoeding voor de aan schaf van een geleidehond komt voortaan volledig voor rekening van de sociale verze keringen. Zo komt een einde aan de situatie dat van alle AAW-voorzieningen alleen bij geleidehonden slechts een „halve hond" werd betaald en de andere helft op het KNGF neer kwam. Dit zijn enkele aanbevelin gen die de diepgaande proble men tussen de organisaties van visueel gehandicapten en het geleidehondenfonds kun nen oplossen. De aanbevelin gen staan in een rapport van de Commissie voor Onderzoek Blindegeleidehonden (COB), die de toenmalige minister Gardeniers van Volksgezond heid en Milieuhygiëne in 1982 instelde om de conflicten te onderzoeken. Voorzitter van de COB is oud-minister Toxo- peüs van Binnenlandse Zaken. De moeilijkheden bestaan al sinds 1975. Met name de Ne derlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) en de Belangenvereni- G^idehond Gebruikers (BGG) hebben kritiek op het beleid van het KNGF betref- tende de kwaliteit van de op leiding van de geleidehonden, ALS een niet te stuiten bulldozer h Kóningin van de drie noordelijke ?waren platgewalst van het kabin 1inclusief de centrale directie vnü' en ziin socialistische colli oor het subtiele spel achter de sc luntwerk in het openbaar voor zi orale zwaargewichten ontzagen oerale bewindslieden in het kab ®™ler Lubbers de betrokkenen order onheil te voorkomen, net interessante van dit noord« mo eendracht maakt macht' -1 van h daarop is heel wat afle d onri commissarissen om én ka rw izr de zwaarst mogelijke druk „i-Jkoningin van 'Den Haag' iets c mJI r het Haagse circuit te bei n wisselt beleefde brieven uit. I da Woorci en als iemand zich al Ie Kr,H'ofs van door naar buiten. G y °dschaPPers 20 dikwijls met I onrio name Vonhoff heeft een nie 0p ®r"n9e verkeer tussen de pro\ Dro!/ scentrum- Hii heeft begrepe kanJncie wil behartigen in Den H den i ^eini9 °f niets bereikt. Vo< anrJH 'f no nonsense'-tijdperk ken m pressie9roep. Wie op en rc letjmoet er keihard tegen aan ga zir-h i en de ouwe-jongens-ondei laat aan zien, passé.

de Stem | 1984 | | pagina 2