awke TWAALF MILLE VOOR TYPISTE Banken weren trekkers uitkeringen Bezoek paus hoeft niet Euthanasie op verzoek toelaatbaar Staking scholieren eTeiy NCW: ontslag via GAB duurt veel te lang \Kamer eist vandaag nog definitief besluit Kat uit de boom kijken Bom moet uitspraken terugnemen 900 Banen weg bij GAK 'L PAGINA 2 I VRIJDAG 13 APRIL 1984 Keiharde 'ontgroening' voor Japanse werkwilligen Ongewenste intimiteiten: BINNENLAND WESSEL-TUINSTRA (If 66) DIENT WETSONTWERP IN DE STEM COMMENTA AR het Turfschip Leegstand Driekwart Nederlandse katholieken Industriebond FNV: rechtszekerheid op de tocht T5 T28 PAGINA 3 ger geworden, de gigantische tekorten kleiner en het aan tal werklozen vermindert. Hawke liberaliseert de han del en er heerst een betrek kelijke rust aan het door gaans woelige arbeidsfront. De Australische premier pro beert zijn land uit het isole ment te halen. De sfeer in het land is hoopvoller dan onder Fraser. Australië haalt weer de voorpagina's van de interna tionale pers: met de winst in de Challenge Cup, met het plan een eigen atoombom te maken, met de eigen eerste diepvriesbaby, met de gela den discussie over de 'blanke Australië politiek' - het pro bleem van Aziatische min derheden -, de vondst van nieuwe uranium- ei) olie voorraden. Australië swingt en dis cussieert weer. Hawke is het middelpunt in dat bruisende proces, niet als de diepgra vende filosoof - zulke figuren zijn in Australië sowieso ver dacht -, maar de improvise rende, vindingrijke en crea tieve Aussie, die woelige oce aangolven als een kalme, vastberaden surfer trotseert. 'Hawke heeft Australië ge kalmeerd', schreef onlangs een weekblad en ook: 'Australië zal onder Hawke zichzelf weer vinden'. Boven het artikel stond 'De quick step van Waltzing Ma tilde. Wellicht wat overdreven, maar met Koning Bob kan men in Australië een opti mistische dynamiek waarne men na de apathische sfeer onder de vorige conservatie ve regering. „Wij zijn op de wereld, niet om tegenover elkaar te staan, maar gewoon, om ons best te doen". Zo simpel is dat, als de verbeelding aan de macht is. Door Robert Why mant TOKIO - Op een bitter koude avond begin deze maand liepen tweehon derd, in witte mantels geklede Japanse man nen en vrouwen tot op borsthoogte het ijskou de water van een meer bij Tokio in, flakkeren de kandelaars hoog bo ven zich uittorsend. De beproeving was een voorwaarde om bij een Ja pans confectiebedrijf in dienst te treden. „Onze nieuwe werknemers wor den allemaal geestelijk en lichamelijk gereinigd vol gens een oud Japans zuive ringsritueel", legde een van de directeuren van het bedrijf uit. Niet alle Japanse school verlaters en afgestudeer den die hun entree maken op de arbeidsmarkt staat zo'n koude doop te wach ten, maar een beproe vingsperiode in een trai ningskamp is in Japan heel normaal. Jaarlijks worden tienduizenden nieuwe werknemers naar een kamp gestuurd dat wordt gerund door het le ger en er $ijn zelfs fabrie ken met eigen „opleidings kampen" om hun nieuwe personeel de smaak „van het gemeenschapsleven" bij te brengen. Maar welke vorm de be proeving ook heeft, het doel is altijd hetzelfde. Bij schoolverlaters moet de in vloed van de linkse onder wijsbond worden uitge- bannen en bij afgestudeer den de individuele houding die ze tijdens hun studie hebben ontwikkeld. Ver der moeten de nieuwe werknemers groepsden ken, loyaliteit jegens het bedrijf, gehoorzaamheid en discipline worden bijge bracht. „Voor de oorlog ging iedereen in militaire dienst", aldus een perso- neelsdeskundige van de Japanse werkgeversfede ratie. „Dat was goed voor de geest. De scholen van tegenwoordig bevorderen het individuele denken." Met het ontwikkelen van een loyale houding jegens het bedrijf wordt al op de eerste dag in het trainings kamp een begin gemaakt. Twaalf nieuwe werkne mers bij Columbus bij voorbeeld, een fabriek die schoensmeer maakt, moes ten de eerste dag van hun werkende leven aanvan gen met het voordoen van een schort om vervolgens de schoenen van hun di recteur te poetsen. Bij wat grotere bedrijven staat het uit het hoofd leren van het bedrijfslied meestal bo venaan de agenda. DE STEM/THE GUARDIAN Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Een Arnhems bedrijf moet een schadevergoeding van 12.000 gulden betalen aan een 21-jarige typiste, omdat twee directeuren zich schuldig hebben gemaakt aan ongewenste intimiteiten te genover de werkneemster.' Tevens is de arbeidsovereenkomst op verzoek van de vrouw ontbonden. Dat heeft de Arnhemse kantonrechter mr. J. poell uitgesproken. De rechter consta teert in zijn vonnis een zestal gevallen van ongewenste intimiteiten. Een van de directieleden heeft regelmatig zijn hand om de schouder van de typiste gelegd en zijn wang tegen de hare gedrukt; een di recteur heeft regelmatig de haren van het meisje gepakt en gezegd dat hij die mooi vond; er zijn opmerkingen gemaakt over haar uiterlijk; een directeur heeft regelmatig zijn arm op haar schouder gelegd; beide directeuren hebben wei eens schuine of dubbelzinnige moppen in aanwezigheid van de typiste verteld; en er zijn insinuerende opmerkingen ge maakt toen het meisje een banaan at. Vooral omdat dit gedrag regelmatig plaatsvond en er een groot leeftijdsver schil was tussen directieleden en de jeugdige ondergeschikte, heeft de rechter de arbeidsovereenkomst ontbonden, waardoor de typiste aanspraak op een WW-uitkering behoudt. Volgens mr. Jantien Kroon van het Nijmeegs vrou- wen-advocatencollectief is het voor het eerst dat op grond van sexueel geweld de ontbinding van een arbeidsovereen komst wordt uitgesproken. PTT compleet naar Groningen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Kabinet moet vandaag defi nitief besluiten of de PTT-topdirectie mét an dere PTT-ambtenaren van Den Haag naar Groningen wordt overgeplaatst. Onmiddellijk na het vanmiddag te houden kabi netsberaad moet de Tweede Kamer op de hoogte wor den gebracht. Van onze parlementaire redactie, DEN HAAG - Euthanasie op verzoek van de betrokkene zelf moet onder strikte, bij wet te stellen voorwaarden mogelijk worden. Om dat te bereiken heeft het Kamerlid mr. Wessel-Tuinstra (D'66) een initiatief-wetsontwerp ingediend. Het wetsontwerp regelt niet euthanasie in gevallen waarin mensen hun wil niet (meer) kenbaar kunnen ma ken. Mr. Wessel-Tuinstra is van oordeel dat de menings vorming daarover nog zo zeer in ontwikkeling is, dat de wetgever daarin nog geen taak heeft. Zij vind het ech ter niet verantwoord met een wettelijke regeling van euthanasie op verzoek te wachten tot de ingesteld staatscommissie met haar def inif ieve rapport komt. Pas begin volgend jaar zal de staatscommissie een eer ste rapport uitbrengen. In het regeerakkoord is afge sproken door CDA en WD daarop te wachten. Mr. Wessel wil de straf baarheid van het iemand op uitdrukkelijk en ernstig verlangen van het leven be roven en van aanzetten tot of hulpverlening bij zelfdo ding (de terminologie zelf moord zou door dat begrip vervangen moeten worden) wel handhaven. Maar zij wil in de wet een strafuitzonde- ringsgrond geformuleerd zien. Niet strafbaar zouden moeten worden het iemand op verzoek van het leven be roven, het daarbij behulp zaam zijn of het verschaffen van middelen daartoe „in dien gehandeld wordt in het kader van zorgvuldige hulp verlening aan iemand die zich in de stervensfase be vindt of bij wie sprake is van ondraaglijk dan wel als ondraaglijk ervaren licha melijk of geestelijk lijden." Het aanzetten tot zelfdoding zou, indien de zelfdoding wordt uitgevoerd, altijd strafbaar moeten zijn (ma ximum straf 12 jaar) Bovendien stelt mr. Wes sel voor in de wet de eisen op te nemen waaraan zorgvul dige hulpverlening moet voldoen. Die eisen zijn: degene die om hulp vraagt, moet het besluit tot beëindigen van het leven vrijwillig en weloverwogen genomen hebben en het zelf kenbaar hebben gemaakt; de beslissing tot handelen om het leven te beëindigen moet genomen zijn door een bevoegd geneeskundige; de arts moet de beslissing genomen hebben nadat hij/ zij er zich van overtuigd heeft dat de stervensfase is ingetreden of dat er sprake is van ondraaglijk (ervaren) lichamelijk of geestelijk lij den; dat het verzoek door de betrokkene zelf is gedaan, vrijwillig en weloverwogen; de arts moet een van hëm onafhankelijke deskundige geraadpleegd hebben; de arts moet een journaal hebben bijgehouden waarin hij ten minste moet vermel den de feiten en omstandig heden waarop zijn overtui ging berust, het gevoelen van de naaste omgeving van de betrokkene over de hulp verlening en de raadpleging van een deskundige; dit journaal moet op diens ver zoek aan de officier van jus titie ter inzage worden gege ven. Als het Kabinet niet over stag gaat, roept de VVD-frac- tie de Tweede Kamer in de Paasvakantie voor een nieuw debat naar Den Haag. Dat is het resultaat van het Kamerdebat over het omstre den Kabinetsbesluit om de top-directie van de PTT niet, zoals jarenlang beloofd, mee te laten verhuizen naar Gronin gen. Volgens het Kabinet is dat veel te duur. Premier Lub bers maakte afgelopen vrijdag bekend dat het huidige plan maar 200 miljoen gulden kost. In een door een meerderheid van de Tweede Kamer ge steunde VVD/CDA-motie .erd het kabinet onder druk jtzet om ook de top-directie 1 jaar Groningen te halen, VVD en CDA zeggen ook dat dit 'makkelijk' kan voor 250 mil joen gulden. Premier Lubbers had daar voor al onder grote druk van de Tweede Kamer laten weten dat hij de door het Kabinet op gestelde kostenberekening voor de verplaatsing opnieuw wilde laten bekijken door een extern adviesbureau. Hij vond dat het kabinet niet 'gedwon gen' moest worden om binnen 24 uur een definitief besluit te nemen. „Dit is een vorm van politiek bedrijven die wij niet wensen," aldus Lubbers, die aandrong op meer tijd. Tot grote woede van het WD-Ka- merlid De Beer maakte hij een vergelijking met de extra gel den dat de aanleg van de Oos- terscheldedam gekost heeft. Bijna alle partijen in de Tweede Kamer haden felle kritiek op het regeringsbe sluit. „Belofte maakt schuld," was een uitdrukking die door het merendeel van de Kamer leden gebruikt werd. Alleen het CPN-Kamerlid Brouwer en de PSP-er Van der Spek blijven tegen de PTT-verhui- zing. DE economische barometer blijft wat de geïndustrialiseerde landen betreft - voor de eerstkomende tijd onveranderd besten dig mooi weer voorspellen. Het economisch herstel gaat daar zelfs beter dan we hadden durven verwachten, bericht het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn halfjaarlijkse rapportage over de wereldeconomie. Ontwikkelingslanden die beschikken over veel gevraagde grondstoffen als olie, profiteren eveneens van de economische opleving maar elders in de wereld doen zich nog steeds geweldige problemen voor. In meer dan veertig Afri kaanse landen (70 miljoen mensen) heerst door aanhoudende droogte hongersnood en het onvermogen van landen als Argenti ne, Brazilië en Mexico om hun miljardenschuld aan het Westen af te lossen ligt nog steeds als een tijdbom onder het internatio nale geldwezen. Dat schuldenprobleem en de mogelijkheid dat de rente in de Verenigde Staten nog verder zal stijgen zijn er de oorzaak van dat ook een instituut als het IMF ten aanzien van de economische vooruitzichten niet verder durft te kijken dan 1985. Onzekerheid dus op wat langere termijn. Daarover wordt het [neest gesproken op de IMF-vergadering in Washington. Het IMF heeft daar - men kan wel zeggen namens de gehele wereld - een dringend beroep gedaan op Amerika om de enorme begrotings tekorten drastisch te beperken. De kans is klein dat het beroep bij President Reagan een willig oor zal vinden. Reagan kan het zich met de presidentsverkiezingen voor de deur moeilijk veroorloven <>m ten aanzien van een van de kernpunten van zijn beleid - de versnelde uitbouw van Amerika's militaire macht - ineens een an dere koers te gaan varen. Aanzienlijke bezuinigingen op gemeen schapsvoorzieningen als sociale zorg en onderwijs zouden hem eveneens stemmen kosten. Hij heeft daarop al zo veel beknib beld Het Amerikaanse begrotingstekort zal voorlopig dus wel een 9r°ot potentieel gevaar' voor het herstel van de wereldeconomie olijven Dat gevaar zit in het gegeven, dat het rentepeil in Amerika en de koers van de dollar door het begrotingstekort onnodig hoog worden opgestuwd waardoor landen die met grote schulden zit ten en/of voor hun energie-behoefte op import zijn aangewezen l'ente en olie worden in dollars verrekend) steeds verder in het moeras weg zakken. Om het hoofd boven water te houden moe ten ze nu al zulke draconische bezuinigingen op eerste levenshe lften doorvoeren dat de maatschappelijke onvrede in eigen tend explosief geworden is. Aan 'Argentinië en Brazilië, die zich Ptes aan militaire dictaturen ontworsteld hebben, wordt het hier- ®°r in feite onmogelijk gemaakt een normale democratische sa menleving op te bouwen. b Die onzekerheden werken ook door in Nederland. Dat de eco nomische opleving, de steun van het kabinet aan het bedrijfsle- !en e.n de matigingsbereidheid van de vakbeweging in ons land n"°9) niet geleld hebben tot betere vooruitzichten voor de werk- vtetegenheid is te wijten aan het feit dat de banken en de grote in- ™futionele beleggers het nog te riskant vinden om nu al op ruime waal te investeren in nieuwe banen scheppende projecten. De vaderlandse koopmansgeest is altijd al huiverig geweest voor ri- «o-dragende ondernemingen maar na de magere jaren die pas Pnter ons liggen zijn het bedrijfsleven en zijn geldschieters nog °orzichtiger geworden. zn' 'fs het feit dat bet kabinet-Lubbers de werkgeverswereld °n warm hart toedraagt heeft de ondernemers er nog niet toe unnen bewegen de steun van het kabinet te honoreren door deer fwachti arbeidsplaatsen te scheppen. Er wordt gefluisterd, dat die fectoi lende houding behalve door de reeds eerder genoemde jren ook zou worden ingegeven door de toegenomen onze- kah over het .voortbestaan van het huidige centrum-rechtse sir ?et Als Lubbers en consorten, zo luidt de redenering, in juni uikelen over de kernraketten, komt er waarschijnlijk een rege- 'D die de ondernemerswereld veel minder goed gezind is. De uit de boom kijken, heet dat. Is dat wat ondernemers tegen- CQrdig op al die managementscursussen wordt bijgebracht? an wordt het hoog tijd voor een vervolgcursus 'leren leven met ""zekerheden'. BREDA - Banken weigeren steeds vaker een bankre kening aan mensen die een sociale uitkering krijgen. Dat blijkt uit reacties van de bankwereld op klachten van landelijke organisaties die opkomen voor de belangen van mensen met een uitkering. Over het algemeen kunnen directies van bankfilialen zelfstandig beslissen of uitke ringsgerechtigden bij het be treffende filiaal een bankre kening kunnen openen. Volgens Hennie de Jong van het landelijk platform van plaatselij ke aktiegroepen 'Vrouwen in de bijstand' gaan de banken er van uit dat aan uitkeringsgerechtigden geen droog brood valt te verdienen. Mr. J. Weernekers, juriste bij de Stichting Konsumenten Kontakt, schaart dit probleem onder 'soortgelijke vormen van discriminatie' die ook voor andere bevolkingsgroe pen gelden, zoals woonwagen bewoners. Van die groep is al veel langer bekend dat ze gro te problemen ondervinden met het doen van zaken met ban ken, postorderbedrijven en verzekeringsmaatschappijen. „Ik heb sterk de indruk dat banken zich steeds verder pro beren in te dekken tegen der-, gelijke, vermeende risico-vor men", aldus mr. Weernekers. Volgens de heer Lij nes van de Amro-bank in Amsterdam bestaat er bij zijn bank geen vaste regel voor het accepte ren van nieuwe bankreke ninghouders. Wel stelt hij gro te vragen bij het uitgangspunt dat banken zonder meer maar iedereen als nieuwe bankreke ninghouder moeten accepte ren. Volgens hem moeten ban ken namelijk 'dik geld bijleg gen' bij bepaalde rekening houders (waaronder uitke ringsgerechtigden) die veelal vrijwel direct na de storting het geld op hun bankrekening opnemen. Hij meent dat de ge meentelij ke sociale diensten hun problemen met de uitbe taling van uitkeringen in het verleden voor een belangrijk deel hebben afgeschoven op de banken. „Het is een goede zaak dat een filiaalchef nieuwe klanten be paalde problemen onder ogen brengt en hen bijvoorbeeld adviseert om maar naar de postgiro te stappen om daar een rekening te openen". Dan gaat het niet direct om een weigering van een bank rekening, aldus Lij nes, maar meer om een praktische reden die vooral ook in belang van de cliënt kan zijn. De Amro noemt een aantal argumenten waarom banken er bepaald niet happig zijn op zijn deze financieel weinig draagkrachtige rekeninghou ders te accepteren. Op de eer ste plaats leggen banken grif geld toe op dit betalingsver keer, de gewone klanten ko men door de vaak uitzonder lijke drukte op de uitbetaal- dag in het bankfiliaal nauwe lijks meer aan bod en boven dien bezorgt die grote drukte het betreffende bankfiliaal vaak uitzonderlijk veel extra werkt. Volgens de Amro-bank zijn er her en der in het land voorbeelden aan te wijzen (on der andere in Den Haag) waar die drukte volledig uit de hand is gelopen. Het wel of niet accepteren van nieuwe rekeninghouders is overigens een grensgebied, zo erkent Lij nes en hij bena drukt dat een bank in feite nooit echt nee kan verkopen bij een vraag naar het openen van een bankrekening. Een en ander wordt onder schreven door het ABN- I hoofdkantoor in Amsterdam. 1 Ook daar bestaat geen vaste regel voor het wel of niet ac cepteren van nieuwe reke ninghouders maar wordt dit ook daar overgelaten aan het inzicht van het betreffende bankfiliaal. NAAR schatting van de politie heeft een kleine 7.000 leer lingen donderdag in Amsterdam gehoor gegeven aan de op roep van het 'Scholierenkommitee voor vrede en anti-fascis- me' om een dag. te staken uit protest tegen de eventuele plaatsing van kruisraketten in ons land. De scholieren ver lieten om tien uur de lessen. De scholierenstaking vond vooral in Amsterdam plaats. In enkele andere plaatsen wordt op veel geringere schaal actie gevoerd. - fotoanp (ADVERTENTIE) Onder auspiciën van het Nederlands Antiquairs Genootschap. 14 t/m 23 april van 14 tot 22 uur. Zondap's, goede vrijdag, zaterdag voor Pasen en heide Paasdagen van 11 tot 18.00 uur. Chasséveld. Tel. 076-222888. Breda, Holland Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Vara's Kon- sumentenman Frits Bom moet van de Amsterdamse rechter een aantal uitspraken over de Consumentenbond terugne men. De bond had een kort geding tegen Bom aangespannen, om dat die in een interview in Vrij Nederland de bond en andere consumentenorganisaties in een kwaad daglicht had ge plaatst. Volgens Bom zijn de Consu mentenbond en andere orga nisaties afhankelijk van het ministerie van Economische Zaken vanwege de subsidie die ze krijgen. Dat zou hun on afhankelijke positie aantas ten. ZELFS optimisten moeten er op rekenen dat de leegstand van bedrijfsgebouwen in de komende jaren zal blijven toe nemen. Voornaamste oorzaak is wel dat men maar raak bouwt in deze sector van de onroerend-goedmarkt. Solar Max, is dat een zeehondje dat wegdrijft op een ijsschots? Of een jongetje dat door zijn ouders op Schiphol is achterge laten? Er wordt met zoveel vertede ring over Max gesproken en geschreven, dat je haast gaat denken dat hij leeft en boven dien zielig is. Maar Solar Max is een kunst maan, die in het ongerede was geraakt. Ze hebben hem eerst moeten vangen en toen hebben ze hem opgekalefaterd en weer vrijgelaten. Ik ben me Solar Max gaan voorstellen als een soort E.T.. Een wezen dat ver weg in de ruimte, in die onmetelijke nacht, zat te huilen. Tenslotte hoorden Amerikaanse des kundigen hem. Is de aandacht voor Max het eerste bewijs van de stelling dat wij langzamerhand van onze computers, apparaten en robots gaan houden, alsof het mensen waren? Gary Hart: Mondale-ju! De CIA kent het verschil niet tussen mijnen en dijnen in Ni caragua. Het zal straks wel een strijd tussen Reagan en Mondale worden. Maar ik heb zo'n ver moeden dat over vier jaar de populariteit van Solar Max zo groot is geworden dat hij de verkiezingen ruimschoots wint van Michael Jackson. MERIJN Van een onzer verslaggevers BREDA - Bijna 4 op elke tien Nederlanders vindt dat de paus niet op bezoek'naar Nederland moet komen. 37 Procent kan het niets schelen of de Paus nu wel of niet komt en slechts 18 procent is uitgesproken posi tief over dit bezoek. Zelfs onder de katholieke Nederlanders is geen meer derheid te vinden die positief oordeelt over het pauselijk be zoek aan Nederland. 35 Pro cent van de katholieke Neder landers meent dat de paus be slist niet moet komen, 36 pro cent van hen kan het niets schelen en slechts 28 procent vindt dat de paus zeker wel moet komen. Dit blijkt uit een Nipo-en- quête die vorige maand onder een representatieve groep Ne derlanders is gehouden. Ove rigens, zo blijkt uit dé enquête, mag het bezoek van de paus aan Nederland niet te veel kosten. Als dat bezoek onge veer 10 miljoen gulden zou kosten, meent maar liefst 87 procent van de Nederlanders dat de paus niet moet komen. Negen procent meent dat men er wel zo'n 10 miljoen voor over moet hebben als de paus komt. Van de katholieken meent 80 procent dat de paus niet moet komen als dat be zoek zoveel geld kost. De Nederlandse orden en congregaties zullen afzonder lijk moeten beslissen of en op welke wijze zij financieel wil len meewerken aan het bezoek van de paus aan ons land. Het algemeen bestuur van de overkoepelende organisatie, de Konferentie van Neder landse Religieuzen (KNR), ziet geen mogelijkheid hierin coör dinerend of regulerend op te treden. De Stichting Pausbe zoek, die de reis voorbereidt, had de KNR gevraagd in hoe verre deze kon medewerken bij het vergaren van het beno digde geld. De Stichting zal zich nu afzonderlijk tot 150 a 200 orden en congregaties richten. Het KNR-bestuur heeft ook op andere gebieden de medewerking aan het pausbezoek afgehouden. AMSTERDAM (ANP) - Bij het GAK zullen tot en met 1990 door verdergaande automatisering ruim 900 van de 11.000 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Gedwongen ontslagen bij het GAK, het gemeenschappelijk administratiekantoor van een groot aantal bedrijfsverenigin gen, kunnen worden voorkomen, ondermeer dank zij natuurlijk verloop. Dat is de kern van het plan dat de GAK-directie bij de vakbonden en de ondernemingsraad op tafel heeft gelegd, zo meldt de Unie BLHP, vakbond van ondermeer administratief personeel. President-directeur mr. H. Boitelle van het GAK bevestigde dit desgevraagd. Niet duidelijk is over welke GAK-kantoren dé vermindering van werkgelegenheid wordt verdeeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/OOSTERHOUT - Ook van werkgeverszijde wordt beaamd, dat bij ontslagprocedures het Gewestelijk Ar beidsbureau in toenemende mate wordt omzeild. Werkgevers zoeken hun toevlucht bij de kantonrechter, zoals gisteren in onze krant gemeld. Een woordvoerder van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond: „Werk gevers lopen steeds meer naar de rechter, die veel sneller is met het afgeven van ontslagvergunningen. Dat bevestigt onze stelling, dat ontslagrocedures via het GAB onnodig lang duren. Soms zes tot negen maanden!". Het NCW drong al in september '82 bij het kabinet aan op wetswijzigingen tot afschaffing van de GAB-procedures. Om dat het kabinet de rol van- de GAB's in ontslagzaken wenst te handhaven, heeft de werkgeversorganisatie haar wensen 'op basis van politieke realiteit' bijge steld. Een woordvoerder: „Wij pleiten nu bij de minister van Sociale Zaken voor een drietal wijzigingen in de bestaande pro cedure. De tijd die het GAB nodig heeft én de opzegtermijn, zouden in elkaar ge schoven moeten worden, waardoor we ongeveer de helft van de tijd terugwin nen. Voorts moet het GAB verlost wor den van de pro formazaken, waaruit on geveer de helft van de ontslagzaken be staat. Werknemers gaan in die gevallen immers alleen maar in beroep om de uit kering veilig te stellen. Dat vinden we oneigenlijk gebruik van het GAB-cir- cuit. Tenslotte vinden we dat bij verlen ging van arbeidscontracten voor bepaal de tijd een GAB-vergunning niet meer nodig zou moeten zijn". Districtshoofd Kommer de Knegt van de Industriebond FNV in Oosterhout sig naleert evenals de rechtskundige dienst van de FNV in Zeeland een 'zorgelijke toename' van ontslagprocedures via de kantonrechter. De Knegt: „Hoewel een en ander binnen de marges van de wet geschiedt, neemt de invloed van werkne mersorganisaties en ondernemingsraden op die manier af". Volgens De Knegt is er nog een andere ontwikkeling, die de rechtszekerheid van werknemers op de tocht zet: „Steeds meer werkgevers bieden werknemer^ arbeidscontracten voor bepaalde tijd aan. Helaas beseffen die werknemers lang niet altijd de strekking van zo'n contract. Ze worden dan na enkele maanden bij verrassing ontslagen en ko men dan bij ons. In het belang van de continuïteit van ondernemingen kunnen dat soort tijdelijke arbeidscontracten soms ook op hun plaats zijn. Wij worden er dan ook voor overleg bijgeroepen. Maar het gebeurt helaas steeds vaker, dat men opzettelijk buiten ons om van tijdelijke arbeidscontracten gebruik maakt. Als dat de nieuwe koers is, dan bevalt die ons maar slecht".

de Stem | 1984 | | pagina 3