UITBLAZEN De quickstep van Bob Hawke CDA nog niet toe aan rust in het onderwijs TWA even Zegeltjes plakken Deprijs van Echte Boter is nu verlaagd.Dat is lekker nieuws. Ster ker nog: dat is nieuws om van te smullen. Meteen maar doen? Kamer DE STEM Kat uit de I VRIJDAG 13 APRIL 1984 5 ACHTERGROND PAGINA 2 BEZUINIGINGEN EN GRONDSLAG VOLOP IN DISCUSSIE Duidelijk Méér dan lekker, voor minder geld. Keiharde 'ontgroening' voor Japanse werkwilligen VRIJDAG 13 A Ongewenste DE definitie van nieuws zou eigenlijk moeten luiden: iets dat nog nooit eerder is vertoond, gebeurd of tot stand gebracht. Met zo'n definitie zou de nieuwsdienst van een krant nagenoeg tot werkloosheid zijn gedoemd. Alles wat in de krant staat is immers op de een of andere maniert al eerder gebeurd. Meerdere malen. Ik kwam daarop bij het lezen van een oude, vergeelde krant: De Indische Mercuur van 29 april 1936. Het blad bevat passages uit een interview dat het Indische blad De Locomotief had met de Twentse textielbaron J.H. van Heek. De Twentse textielindustrie zit dan deerlijk in het slop en Van Heek trekt de wereld over - naar hij zegt - om de toestand in Amerika, China en vooral Japan en Indië,* met hun opkomende textielindustriën, te bestuderen. De heer Van Heek is vooral enthousiast over Japan. De bedrijven waren er moderner ingericht dan in Amerika en Nederland, „waar men vele oude bedrijven aantreft die niet met hun tijd meegingen." De concurrentie met Japan ziet de heer Van Heek zeer donker in: „U moet niet vergeten, dat de Japanner in de weefindustrie ongeveer 35 cent per dag verdient, hetgeen niet te vergelijken is met de loonen in Holland." „Toch", tekent de heer Van Heek hierbij aan, doelend op de loonsverlagingen in Nederland, „is er geen industrie of bedrijf aan te wijzen, waar de werkman zich, wat het loon betreft, zo heeft weten aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden." „Maar toch zeker niet in die mate als hier in Indië"?, pareert de verslaggever. „U weet dat wij nogal trotsch zijn op ons aanpassingsvermogen!" Van Heek: „Het ligt eraan wat u onder aanpassing verstaat. Bij sommige onderdeelen van de textielindustrie, o.a. in de weverijen, zijn de loonen gemiddeld met ongeveer 45% verminderd en een arbeider verdient er dan ook in doorsnee niet veel meer dan ƒ11 in de week, hetgeen voor Holland zeer laag is, vooral wanneer men bedenkt dat de vaste kosten voor deze lieden, zooals belasting, licht, water e.d. niet evenredig zijn verminderd." Hamvraag De oplossing van de grote werkloosheid in de textielbranche ziet de heer Van Heek voorlopig niet in het verschiet. Zelfs al zouden alle textielfabrieken weer op volle capaciteit gaan draaien, zo legt hij uit, dan is de rationalisatie die inmiddels, onder druk van de crisis is doorgevoerd, zodanig dat er voor velen geen plaats meer in de fabrieken zal zijn. „Per arbeider wordt thans veel meer gepresteerd dan vroeger." De Indische verslaggever is geen domme jongen en stelt de hamvraag.' „Dus de loonen zijn aanmerkelijk verlaagd en de arbeidsprestatie is opgevoerd. Dit zal zeker wel een gunstigen invloed hebben op den kostprijs. Is het onder deze omstandigheden tóch niet mogelijk op de vrije markt tegen Japan te concurreren?" Van Heek: „Uitgesloten. Daarvoor zijn de vaste lasten in Nederland te hoog. Zoolang de WIM KOCK niet worden men ons niet vele sociale zegeltjes belastingen verlaagd en ontheft van verplichtingen plakken, pensioensvoorzieningen e.d., zullen wij tegen Japan weinig kunnen uitrichten." Is het niet - afgezien van het zegeltjes plakken - alsof je mr Chris van Veen hoort? Compleet met de belofte dat het beter zal gaan zodra de lasten maar worden verlicht: „Wanneer wij van al deze lasten worden bevrijd, dan zou zelfs bij den huidigen loonstandaard, die dus aanmerkelijk hooger is dan in Japan, best kunnen worden geconcurreerd, vooral wat de betere qualiteiten betreft, want daarin zijn we Japan nog steeds de baas." Javanen Vervolgens verplaatst de verslaggever de aandacht naar de Indische textielindustrie. Wat denkt de Twentse textielbaron daarvan? Hij is enthousiast. Ziet betere kansen dan in Nederland. Hij heeft trouwens al een textielfabriek in Garoet, waarmee hij zijn eigen Twentse arbeiders beconcurreert. „Wanneer ik weer te kiezen had tusschen het oprichten van een bedrijf hier te lande en in Nederland, dan zou ik zonder aarzelen mijn keus laten vallen op Java." Overigens is daar nog niet alles botertje tot de boom. De arbeiders bijvoorbeeld. Zal de doorsnee-Javaan op de duur een bruikbare werkkracht in de textielindustrie kunnen zijn", vraagt de interviewer. Van Heek: „Ik ben nog te kort hier, om over het werken van den Javaan te kunnen oordelen, maar hetgeen ik er tot nu toe van gezien heb en wat anderen mij daarvan vertellen, geloof ik zeker, dat- hij op den duur bruikbaar is, al zal hij in werkprestatie nooit den Japanner kunnen evenaren." Hoe bruikbaar Javaanse werkkrachten konden zijn, zullen we morgen zien, wanneer we aan de hand van een correspondent van het Algemeen Indisch Dagblad 'een bezoek brengen' aan de sigarettenfabriek „Serajoe" te Garoet (Garut). T5 Twentse textiel, 1936 - 1978, niets nieuws onder de zon. - foto archief de stem iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimimitiiiiimiiiiiifr- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie. L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen; inclusief 5% BT W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 Ronk rPlfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Anton Theunissen LANGE tijd is Australië de kluts kwijt geweest. Deskundige Aussies schreven hun vingers blauw over wat weinig origineel 'de identiteits crisis' van het politiek, economisch en ideolo gisch in de war geraakte vijfde continent heette. Zij wezen beschuldigend naar het buitenland (Enge land en Amerika) èn naar zichzelf. Kern van de analy ses: wij zitten in de knoop omdat we nooit de kans heb ben gekregen onszelf te zijn èn omdat we nooit de moeite genomen onszelf te worden. En juist de Aussie wil zo graag zichzelf zijn, de lone ranger, de individualist, geen mix van vreemde culturen en vooral geen produkt made in Brittain. Toen het bergaf waarts begon te gaan in zijn land (vanaf 1972 al), waarop hij zo trots is, ging de Australiër zichzelf zoeken. Wie ben ik? Onder de socialistische re gering van Gough Whitlam (1972-1976) werden veel zaken, die altijd afgedempt waren, bespreekbaar gemaakt. Ein delijk werden pijnlijke en vervelende vragen gesteld. Bijvoorbeeld: Hoe móet dat alleemaal met onze materiële voorspoed, onze gigantische affluency in een gebied van de wereld, dat de Aussies zelf de vuilnisbak van de wereld noemen, zuidoost-Azië? Australië een rijk eiland te midden van een oceaan van armoede en honger. Hoe moet dat? De vragen werden gesteld, maar de regering- Whitlam kreeg, gedeeltelijk door eigen schuld, niet de kans te fungeren als de cata- lysator van onderdrukte ge voelens. De echte discussie verzandde snel in sentimen teel gezwets over een socia listisch 'keerpunt', de klas senstrijd, de kleine man te- Bob Hawke - foto de stem/archief gen het kapitaal, kortom: een echte dialoog was niet meer mogelijk. Malcolm Fraser, Whitlams opvolger, probeerde het 'oude' Australië te redden uit de handen van de rode slo pers. Hij trachtte de oude machtsstructuren van Victo riaanse moraal in stand te houden. Fraser, een rijke conservatief, verstopte zich in de schaduw van de impe- riumnostalgie, maar hij moest ervaren, dat de nieuwe problemen van Australië niet meer te regelen waren in en door het arme Engeland. In zijn laatste dagen als re geringsleider, nadat hij het land in een diep economisch dal had gestuurd, erkende hij openhartig: 'Australië is ge dwongen zichzelf te zoeken'. De Aussies kozen twee jaar geleden de juiste man voor die job: Robert James Lee (Bob) Hawke. Eens 'een ag- gresieve, sentimentele en kwaadaardige dronkelap beyond the reach of reason', een kampioen bierdrinker en rokkenjager, maar nu de on gekroonde koning van Australië. Hawke is thans populair der dan sir Robert Menzies ooit geweest ie? Ondanks Hawk's amoureuze affaires in het verleden en zijn talloze ruzies met jan en alleman, geniet de Australiër mateloos van de rauwe, soms nog ge-- nante wijze, waarop mr. Fi- xit regeert. Hij gedraagt zich de laatste wel netjes: hij zou, als we de schandaalpers mo gen geloven, de vrouwen met rust laten en hij is geheelont houder geworden. Hawke's boodschap is: eenvoud, verzoening en 'ver trouw op mij'. Hij is een su perpragmatist en een cen traal communicatiekanaal naar het volk. Zijn dialoog met het volk is gevuld met emotie en sentiment; regel matig doet hij een beroep op de het nationale karakter van de Aussies, waarvan hij zelf de belichaming is. Hawke pakte de zaken heel anders aan dan zijn vroegere socialistisch collega Gough Whitlam. Vanaf het begin schopte Hawke de aloude so cialistische stokpaardjes in de kast. Hij praat niet over nationalisatie van grote be drijven, kapitalistische ro verij door de grootmachten, hij praat niet over een nieu we visie, opheffing Ameri kaanse basissen etc. Hij jaagt de basis, het midden en de top niet de stuipen op het lijf met allerlei kostbare econo mische plannen. Hij gaat niet te keer als een wilde kangoe roe, die zoals Whitlam de grote bazen van de troon wil de stoten. Hawke is meer verlicht conservatief dan so cialist, een man die dingen voor elkaar krijgt op een pragmatische en als het moet Malcolm Fraser Robert Menzies - foto anp - hij had als vakbondsman in dat opzicht een zekere faam - op een onorthodoxe manier. En Hawke heeft geluk: de economie klimt sinds een jaar langzaam uit het dal, de nationale munt is wat stevi ger geworden, de gigantische tekorten kleiner en het aan tal werklozen vermindert. Hawke liberaliseert de han del en er heerst een betrek kelijke rust aan het door gaans woelige arbeidsfront. De Australische premier pro beert zijn land uit het isole ment te halen. De sfeer in het land is hoopvoller dan onder Fraser Australië haalt weer de voorpagina's van de interna tionale pers: met de winst in de Challenge Cup, met het plan een eigen atoombom te maken, met de eigen eerste diepvriesbaby, met de gela den discussie over de 'blanke Australië politiek' - het pro bleem van Aziatische min derheden -, de vondst van nieuwe uranium- et) olie voorraden. Australië swingt en dis cussieert weer. Hawke is het middelpunt in dat bruisende proces, niet als de diepgra vende filosoof - zulke figuren zijn in Australië sowieso ver dacht -, maar de improvise rende, vindingrijke en crea tieve Aussie, die woelige oce aangolven als een kalme, vastberaden surfer trotseert 'Hawke heeft Australië ge kalmeerd', schreef onlangs een weekblad en ook: 'Australië zal onder Hawke zichzelf weer vinden'. Boven het artikel stond 'De quick step van Waltzing Matilde. Wellicht wat overdreven, maar met Koning Bob kan men in Australië een opti mistische dynamiek waarne men na de apathische sfeer onder de vorige conservatie ve regering. „Wij zijn op de wereld, niet om tegenover elkaar te staan, maar gewoon, om ons best te doen". Zo simpel is dat, als de verbeelding aan de macht is. Door Frans van Mourik EEN van de onderwer pen die de CDA-achter- ban op dit moment in tensief bezig houdt is het onderwijsbeleid. Dat bleek onder meer tijdens speciale bijeenkomsten in Leiden en Den Bosch. Sommigen vragen zich namelijk af of het CDA nu een onderwijsbeleid dan wel een ombui- gingsbeleid voert. Voor het CDA is het ant woord op die vraag belang rijk. Aan de basis van de christen-democratie in Ne derland lag immers de strijd om de erkenning van het confessioneel, ofwel bijzon der onderwijs. Na de onder- wijspacificatie richtte de christen-democraat zijn aan dacht op andere politieke za ken. De bezuinigingen heb ben echter 'onderwijs' weer tot een actueel item gemaakt. Ze veroorzaken fusies en op heffingen en die hebben weer tot gevolg dat de grondslag van het bijzonder onderwijs in het gedrang komt. Van daar de onrust. Ir. W. van Lieshout, voor zitter van het College van Bestuur van de Katholieke Universiteit was één van de inleiders op de CDA-bijeen- komst in Den Bosch. Hij zei daar onder meer: „Een poli tieke discussie, zeker in het CDA, over onderwijsbeleid, betekent altijd een stelling- name met betrekking tot de reikwijdte van de invloed van de overheid". Dat lijkt op 'handen af van het confessio nele onderwijs', maar yan Lieshout was veel genuan ceerder, want hij vindt ook dat hét weinig zin heeft om politiek het bijzonder onder wijs in bescherming te ne men als „het onderwijs zelf niet in staat is om aan de eigen identiteit een zodanig invulling te geven, dat het zowel naar binnen als naar buiten herkenbaar blijft". Van Lieshout legt daarmee de vinger op de zere plek. Hij zegt in feite: als men wil dat de politici het bijzonder on derwijs in bescherming ne men, dan moet het bijzonder onderwijs wel duidelijk ma ken waarom het zo bijzonder is. Een filosofie die onder meer wordt aangehangen door minister Deetman. Hij heeft al eens gezegd dat als bijzondere universiteiten een aparte behandeling willen ze eerst moeten aantonen hoe bijzonder ze zijn. Die opvatting geeft meer kleur aan het kamerdebat over de Wet Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). En dan met name over dat ene on derdeel de Pabo's, aandui ding voor de nieuwe pedago gische academies ofwel de vroegere kweekscholen. In het HBO zal een groot aantal instituten worden sa mengevoegd en worden op geheven. Deetman wilde de Pabo's buiten die operatie houden, omdat die klein zijn en vaak confessioneel. Maar WD en PvdA besloten via een amendement de bestaan- snormen voor de Pabo's flink aan te scherpen. En hoewel ze hun amendement afzwak ten in de richting van het CDA, bleef deze partij aan vankelijk toch vrezen dat veel kleine christelijke pabo's het loodje zouden leggen. Want WD en PvdA weiger den de minister de door hem zeer gewenste onbeperkte uitzonderings-bevoegdheid te geven. Het socialistisch-liberale amendement werd in eerste instantie opgevat opgevat als een regelrechte aanslag op het bijzonder onderwijs. En dat terwijl de instituten zelf volgens publicaties in het HBO-journaal behoudens enkele uitzonderingen in de praktijk nogal wat moeite hebben om de grondslag waar te maken. Maar ze lei den onderwijsgevenden op voor christelijke basisscholen en daar gaat het in de discus sie om. De politieke botsing kwam kort nadat er in de CDA-ach terban hevige opwinding was onstaan over e ere ope ratie in het one..., wijs, die de kleine scholen raakt. En dan gaat het met name om scho len voor de eerste drie jaar van het voortgezet onderwijs, de eerste fase dus. Dus om la gere technische en agrarische scholen, mavo's en 'huis houdscholen'. Daarvan zal er eveneens een groot aantal moeten fuseren of verdwij nen. En waar die kleinere scholen vaak confessioneel zijn, dreigt weer hetzelfde: de bijl aan de wortel van de christelijke signatuur in het onderwijs. De discussie over de 'mid denschool', de toekomstige, nieuwe vorm voor de eerste fase van het voortgezet on derwijs, kun je daar niet los van zien. Die middenschool tast de positie van de be staande scholen aan en daar om is het nauwelijks ver wonderlijk dat er binnen het CDA een stroming is en zelfs een landelijke werkgroep, die er niks van moet hebben. Mi nister Deetman wijkt daar overigens niet voor. Dat bleek onder meer in Den Bosch, waar hij de roep om een verdere bezinning op de middenschool afwees met de opmerking dat er nu lang en uitvoerig genoeg over gedis cussieerd is en dat het nu de hoogste tijd wordt dat Den Haag de lijnen aangeeft voor het toekomstig beleid. Dwars door de discussie loopt de draad van de bezui nigingen. Ook Deetman moet zijn bijdrage leveren aan de aanvullende ombuigingen. Hij heeft vorige week het Kabinet zover gekregen dat er niet verder gekort zal worden op de uitgaven voor onderwijs. Dat was voor hem een halszaak. Maar hij moet wel mee ombuigen en dat zal, zo zei hij desgevraagd in Den Bosch, „moeten gebeuren in de sfeer van de eigen bijdra ge". Zoiets als het schoolgeld dus, dat al eerder door de CDA-fractie werd afgewe zen. Die fractie heeft namelijk ook zorgen om het sociale ge zicht van het CDA. En een grotere eigen bijdrage van de burger voor het onderwijs Baars tegen ons in Den Bosch zeiden: „Hij moet er eens mee in de Kamer durven te ko men". Opwinding dus in het ka binet, de Kamer en de ach terban: het zal nog wel even onrustig blijven in het CDA. (ADVERTENTIE) LEKKERMEEGENOMEN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU TE RIJSWIJK. Door Robert Whymant TOKIO - Op een bitter koude avond begin deze maand liepen tweehon derd, in witte mantels geklede Japanse man nen en vrouwen tot op borsthoogte het ijskou de water van een meer bij Tokio in, flakkeren de kandelaars hoog bo ven zich uittorsend. De beproeving was een voorwaarde om bij een Ja pans confectiebedrijf in dienst te treden. „Onze nieuwe werknemers wor den allemaal geestelijk en lichamelijk gereinigd vol gens een oud Japans zuive ringsritueel", legde een van de directeuren van het bedrijf uit. Niet alle Japanse school verlaters en afgestudeer den die hun entree maken op de arbeidsmarkt staat zo'n koude doop te wach ten, maar een beproe vingsperiode in een trai ningskamp is in Japan heel normaal. Jaarlijks worden tienduizenden nieuwe werknemers naar een kamp gestuurd dat wordt gerund door het le ger en er ijijn zelfs fabrie ken met eigen „opleidings kampen" om hun nieuwe personeel de smaak „van het gemeenschapsleven" bij te brengen. Maar welke vorm de be proeving ook heeft, het doel is altijd hetzelfde. Bij schoolverlaters moet de in vloed van de linkse onder wijsbond worden uitge- bannen en bij afgestudeer den de individuele houding die ze tijdens hun studie hebben ontwikkeld. Ver der moeten de nieuwe werknemers groepsden ken, loyaliteit jegens het bedrijf, gehoorzaamheid en discipline worden bijge bracht. „Voor de oorlog ging iedereen in militaire dienst", aldus een perso- neelsdeskundige van de Japanse werkgeversfede ratie. „Dat was goed voor de geest. De scholen van tegenwoordig bevorderen het individuele denken." Met het ontwikkelen van een loyale houding jegens het bedrijf wordt al op de eerste dag in het trainings kamp een begin gemaakt. Twaalf nieuwe werkne mers bij Columbus bij voorbeeld, een fabriek die schoensmeer maakt, moes ten de eerste dag van hun werkende leven aanvan gen met het voordoen van een schort om vervolgens de schoenen van hun di recteur te poetsen. Bij wa' grotere bedrijven staat het uit het hoofd leren van het bedrijfslied meestal bo venaan de agenda. DE STEMTHE GUARDIAÜ Van een onzer ve ARNHEM - Een Arnh een schadevergoeding betalen aan een 21-jar twee directeuren zich gemaakt aan ongewen genover de werkneems Tevens is de arbeid verzoek van de vrou beeft de Arnhemse ka Poell uitgesproken. D teert in zijn vonnis e P na Van o DEN HAAG-H nitief besluiten o dere PTT-ambt Groningen word Onmiddellijk na netsberaad moet de den gebracht. Als het Kabinet me stag gaat, roept de VV tie de Tweede Kamer Paasvakantie voor een debat naar Den Haag. Dat is het resultaat Kamerdebat over het o den Kabinetsbesluit top-directie van de P zoals jarenlang beloofd, laten verhuizen naar gen. Volgens het Kab dat veel te duur. Premie bers maakte afgelopen bekend dat het huidig maar 200 miljoen guide in een door een meer van de Tweede Kam steunde VVD/CDA werd het kabinet onde gezet om ook de top- naar Groningen te hale en CDA zeggen ook 'makkelijk' kan voor 2 joen gulden. Premier Lubbers ha voor al onder grote dr de Tweede Kamer laten DE economische barom landen betreft voor de dig mooi weer voorspel! zelfs beter dan we hadde nationale Monetaire Font over de wereldeconomi< over veel gevraagde gre van de economische ople nog steeds geweldige pr kaanse landen (70 miljol droogte hongersnood en I nie, Brazilië en Mexico oi af te lossen ligt nog stee nale geldwezen. Dat sol de rente in de Verenigde oorzaak van dat ook een economische vooruitzich Onzekerheid dus op v\ meest gesproken op de I heeft daar - men kan wel dringend beroep gedaan tekorten drastisch te bep< President Reagan een wil met de presidentsverkiezi om ten aanzien van een versnelde uitbouw van An dere koers te gaan varen, schapsvoorzieningen als eveneens stemmen kost< held. Het Amerikaansé be groot potentieel gevaar' olijven Dat gevaar zit in het ge de koers van de dollar d< worden opgestuwd waart 'en en/of voor hun enerc (rente en olie worden in moeras weg zakken. Om 'en ze nu al zulke draconii hoeften doorvoeren dat 'and explosief geworden Pas aan militaire dictaturt ooor in feite onmogelijk g menieving op te bouwen. Die onzekerheden weri Pomische opleving, de st ven en de matigingsberei mog) niet geleid hebben gelegenheid is te wijten a; st'tutionele beleggers het ®chaal te investeren in nu Nederlandse koopmansge "°-dragende ondernemi chter ons liggen zijn het °orzichtiger geworden, felfs het feit dat het I o n warm hart toedraagt innen bewegen de steü neer arbeidsplaatsen te s "'Wachtende houding bet ko r ren 00k zou worden ,®rheid over het .voortbes abinet. Als Lubbers en cc rin n over 1:16 kernra'< "9 die de ondernemersv AJ uit de boom kijken, he woordig op al die manae an wordt het hoog tijd vi ""zekerheden

de Stem | 1984 | | pagina 2