Zonnebloem Terneuzen viert tweede lustrum VrijheidGelijkheid Heijl en Broederschap HEEI OM Hl HABBEKRATS linkbad Cruson worden Maar 3 van de 7 kandidaten gekozen KIES EEM STIJLKLOK VOOR HET LEVEN MET 50% KORTING (Wann VRIJDAG 13 APRIL 1984 VAN ZEELAND Pontje in Sluiskil set minder mensen over Viering Sasse werkgroep milieu krijgt subsidie Plaatselijk nieuws Terneuzen Sas van Gent ZAANSE- FRIESE- AMSTERDAMMER-COMTOISE REGULATEURS en vele andere UIT HET ZAKENLEVEN Jaarvergadering gehandicapten TERNPIZEN VRIJDAG 13 APRIL aan cura Brief Bouwveren Aflevering 19 PSD-gebouw Vlissingen toe aan opknapbeurt Nieuwe predikant Sas van Gent en Sluiskil Afvalwerkgroep houdt informatie' avond tuinders Zwembaden verbeterd DUYVIS RU VIEREN HUN 7 /2 JARIG HUI Precies 7V2 jaarj het vakmanschap1 gekoppeld aan de 1 USA Runners: de g lekkerste pinda's t< Samen staan ze kwaliteit: goudgee gegarandeerd vers Samen vieren zc P/2 jarig huwelijk, bruiloft Zoals u belangrijke gebeur Pindaland. Daarom nodige aktief aan de feeste deel te nemen. T16 PAGINA ZEELAND Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Het rijks pontje dat het oostelijk en westelijk gedeelte van Sluiskil met elkaar ver bindt, heeft vorig jaar aanzienlijk minder men sen het kanaal Gent-Ter- neuzen overgezet dan in 1982. Dat blijkt uit een jaar overzicht van Rijkswater staat. Het aantal voetgan gers dat er gebruik van maakte daalde met ruim 31.000 tot 632.901. De daling van het aantal (brom)fiet- sende pontgebruikers was bijna even groot. In die ca tegorie werden vorig jaar 594.749 mensen overgezet. Het jaaroverzicht geeft ook een beeld van de acti viteiten in en rond de slui zen van Terneuzen. Het aantal zeeschepen dat door West- en Oostsluis werd geschut bedroeg in 1983 9.739, ruim 700 meer dan in het voorafgaande jaar. De tonnage hield gelijke tred met die stijging. De binnenvaart, waar van alleen aantallen be kend zijn, geeft een ander beeld te zien. Het aantal schepen daalde van 58.975 in 1982 tot 58.402 vorig jaar. Matige score FNV bij Dow- verkiezingen Het bestuur van de Zonnebloem, rechts mevrouw Gerreman. Van onze correspondent TERNEUZEN - Een optre den van het koor 'Tussen de rails' voor de regionale afde ling van De Zonnebloem en een koud buffet voor de af deling Groot-Terneuzen, vormen het hoogtepunt in het feestprogramma bij het 10-jarig bestaan. Verder staan op het programma on der meer een paasviering, een zomerfeest, een bus- en een boottocht. „Het einde van de tweede wereldoorlog bracht behalve de vrede ook helaas veel oorlogsslachtoffers met zich mee. Velen van hen vonden troost bij het luisteren naar Radio Herrijzend Neder land. Toen in 1946 de 'zuilen' ontstonden had de KRO een programma getiteld 'De Zonnbebloem', een pro gramma speciaal voor ge handicapten. Hieruit ont stond de tegenwoordige ver eniging, met als doel: het be vorderen van het welzijn van de zieken van alle ge zindten", aldus schetst vice- voorzitter P. Gerreman van de afdeling Terneuzen het ontstaan van De Zonne bloem. Thans vormt het zekenbe- zoek de basis. Daarnaast zijn er ontspanningsevene menten zoals de boot- en bustochten, de vakantie week en paas- en kerstvie ringen. Hoewel De Zonne bloem een nationale vereni ging is zijn alle afdelingen autonoom en zijn er onder afdelingen per provincie en regio. Het geheel draait met veel vrijwilligers die zich belangeloos inzetten, waar door er 'weinig aan de strijkstok blijft hangen'. Ziekenbezoek Het bestuur van de afde ling Groot-Terneuzen be staat uit negen personen. De kernen hebben één verte genwoordigster. Voorzitter is de heer Elskamp. Me vrouw Gerreman, hoofd van de medewerkenden en de evenementencommissie van De Zonnebloem afdeling Groot-Terneuzen, is belast met de feestelijkheden rond het tweede lustrum. Het ziekenbezoek is sterk' gegroeid van aanvankelijk zo'n 100 gasten naar 350 gas ten nu. „We kunnen niet on gelimiteerd groeien, anders gaat het werk er onder lij den. Daarom hebben we een strenge selectieprocedure en een doorwijsfunctie naar de stichting Welzijn voor Ouderen en het Welfare- werk. Een gast van De Zon nebloem is iemand die door ziekte of handicap aan huis gebonden is zonder hulp van anderen", aldus mevrouw Gerreman. Men f.beschikt over eigen geldmiddelen die afkomstig zijn van de gasten zelf en men kan lid worden voor 12,50 per jaar. Thans zijn er zo'n 650 betalende leden. Het bestuur kan rekenen op een vaste groep van medewer kenden (ook mannen) die zich geheel belangeloos in zet. Hieronder bevindt zich de verzorgingsgroep, be staande uit verpleegkundi gen A en gediplomeerde EHBO-ers. Op 19 april is de traditio nele paasviering in het Zel- denrustcollege met aanslui tend een broodmaaltijd; 26 april bezoekt men de Fami- ly-beurs. Drie bussen en acht auto's zijn nodig om al le gasten daar te krijgen; 29 mei is een boottocht met de Scheldevallei, waarschijn lijk zal men richting Gent varen; 8 en 9 juni: zomer feest voor ouderen, zieken en gehandicapten in het ka der van Terneuzen 400 jaar in samenwerking met Ter Schorre; 30 juni en 1 juli: rondvaart met de vissers- FOTO DE STEM COR J. DE BOER boot van F. Rooy. Op 1 september moet het klapstuk komen. Dan zal het lustrum daadwerkelijk ge vierd worden, 's Middags met de regio Kanaalzone en met een optreden in het' Zuidlandtheater van het operettekoor 'Tussen de rails' uit Eindhoven. Hierna wordt het feest verder voortgezet in het Zelden- rustcollege voor de afdeling Groot-Terneuzen met een koud buffet. 31 Augustus: receptie in het Zeldenrust- college; 9 september: natio nale ziekendag; 15-22 sep tember: regionale vakantie week, waarbij vier gasten van de afdeling een week in Deurne kunnen doorbren gen; 25 oktober: bustocht naar Gent; 5 december: Zon in de schoorsteen; 22 decem ber: traditionele kerstvie ring. Mevrouw Gerreman: „De inzet van onze medewerken den is enorm. Mede daarom is een busreis voor hen op z'n plaats. Op 26 mei gaan we met twee bussen naar het telecommunicatiecen- trum van de RTT in Lessiva (B). Ieder betaalt zijn eigen kaartje. Ik zei het al: er blijft niets aan de strijkstok hangen". Om het werk te kunnen blijven doen is er ook nog een loterij. SAS VAN GENT - De werk groep huishouding en milieu in Sas van Gent kan dit jaar rekenen op een subsidie van 745 gulden. B. en w. stellen dat althans voor. Het voorstel komt aan de orde in de verga dering van de financiële com missie op maandag 16 april, aanvang 19 uur. Die commissie krijgt ook een flinke klus aan het finan cieel jaaroverzicht 1984. Dat overzicht bevestigt hoe zuinig de gemeente moet omspringen met de centen. Verder komen berekeningen van exploitatie plannen aan de orde. Volgens B en W valt aan verhoging van de prijs van bouwgrond hier en daar niet te ontkomen. Bijeenkomst - De afdeling Terneuzen van Philatelica houdt maandag 16 april 's avonds om acht uur in de Op- standingskerk een bijeen komst. Er bestaat gelegenheid tot het ruilen van postzegels. De toegang is gratis. Er is een kader met het motief verza meling Olympische Spelen te bezichtigen en er zal een door de stichting Philatelie be schikbaar gestelde lezing wor den gehouden, toegelicht met dia's. Kaarting - Zondag 15 april houdt buurtvereniging Sint- Albert de laatste puntenkaar- ting van dit seizoen in buurt huis St.-Albert, aanvang 14.30 uur. De inschrijving is vanaf 14.00 uur. Men speelt bieden zonder roem en de prijzen be staan uit vlees. Na afloop wordt de clubkampioen be kend gemaakt. Kaarting - Kaartclub Kla- ADVERTENTIE) Wij hebben stijiklokken al v.a, 135.- o.a. Haal de sfeer van een stijlklok NU In huis OP=OP Graaf Jansdijk B1, Westdorpe, Tel. 01158-1216 vertje Vier hield een competi- vaaert. Uitslag: 1. M. Ferket, 2. tiekaarting in café De Rijn- C. Smits, 3. A. van Aarden. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Del hernieuwde deelname] aan verkiezingen voor de ondernemingsraad van Dow Chemical in| Terneuzen is de in dustriebond FNV deze| week maar slecht be komen. Van de 7 kandidaten die| de bond had gesteld wer den er maar 3 gekozen. De enige CNV-kandidaat] redde het ook niet. Die uitslag betekent dat de| bonden een povere vertegen woordiging krijgen in het 17 leden tellende gezelschap. Zo als bekend hebben de FNV en de directie van Dow geruime tijd op voet van oorlog met el kaar geleefd. De bond wilde niets meer te maken hebben met de ondernemingsraad. Evenzeer bleven vruchtbare onderhandelingen over een CAO uit. Vorig jaar nog leidde het conflict tot een 'pamfletten- oorlogje' van de industrie bond. Het werkklimaat bij de chemie-gigant werd genade loos aan de kaak gesteld. Kortgeleden resulteerde ech ter een nieuw gesprek tussen Dow en bonden tot een. wapen stilstand. Dat leidde onder meer tot deelname van de FNV aan de OR-verkiezingen, zij het dat succes is uitgeble ven. Aan de opkomst heeft dat in ieder geval niet gelegen. 78,1 Procent van de stemgerechtig de Dow-medewerkers leverde bij een van de zes stembureaus een briefje in. Die opkomst lag twee procent hoger dan bij de vorige verkiezingen. Volgens aftredend secretaris Jan van Thiel van de OR ook een ge volg van een intensieve cam pagne en het gedurende drie dagen 'rondreizen' van de stembureaus. De gisteren bekend gewor den uitslag houdt in dat 14 van de 17 gekozen OR-leden zoge naamde vrije kandidaten wa ren. Van de zittende ploeg werden zeven mensen herko zen. Onder hen niet voorzitter Cor Keyzer. Vier 'hoofdgroe pen' zijn nu vertegenwoordigd in de OR: Operations (bedie ningsvaklieden), Ondersteu nende groep (administratie), Onderhoud en de zogenaamde 'Professionals' (midden- en hoger kader). De gekozenen zijn: Rudy de Ruiter, Ger Emans, Bram de Vriend, Hans Frederiks, Rob Ha melij nek, Cees den Besten, Frans Dellaert, Frank van Overmeeren (allen Operations), Ed Bardoul, Theo van Damme (Administratie), Adri van den Bosch, Jan Sanderse, Jan Dierijck (Onderhoud), Koos Bakkum, Chris Jongelie, Siem van der Heijden, Paul Klaren (Profes sionals). TERNEUZEN - Banketbakke rij Löffler is weer in de prijzen gevallen. Tijdens een banket bakkersconcours te Winters wijk heeft bakker Löffler de eerste prijs in de categorie speciale banketbakkerspro- dukten gewonnen. Tevens kreeg een medewerker van Löffler, Willie Wespel, een eervolle vermelding voor zijn inzending. TERNEUZEN - De Gehandi capten Organisatie Nederland afdeling Zeeland houdt zater dag 28 april de jaarvergade ring in de kantine van de MTS in Terneuzen. Op deze bijeenkomst wordt afscheid genomen van voorzit ter G. van Schaick uit Bres- kens, die zijn functie neerlegt. Door het bestuur is G. Meche- linck uit Westdorpe aange zocht en bereid gevonden de voorzittershamer over te ne men. De bestuursleden mevrouw G. van de Branden-van dors- selaer uit Clinge en mevrouw E. van Kerkvoorde uit Sluiskil zijn periodiek aftredend maar stellen zich herkiesbaar. Tij dens de jaarvergadering zal de groep BAC uit Sluiskil met muziek, zang en toneel een ge heel vernieuwd programma op de planken brengen. Bezetting der Fransen betekende ook invoering van de meiboom-cultuur. Hier een beeld van de dans rond de meiboom op de Markt in Brussel. Met de intocht van de Fran sen maakten de Terneuze- naars in 1794 kennis met de voortbrengselen van de Franse Revolutie. Voorals nog uitte zich dat in allerlei uiterlijke en administratie ve zaken. De Magistratuur (het stadsbestuur) werd Mu- nicipaliteit, de burgemeester werd Maire genoemd en de brieven van de Maire be gonnen voortaan met de leu ze Vrijheid/Gelijkheid en eindigden met Heijl en Broederschap. Ook de tijdrekening werd anders. De revolutionaire tijdrekening deed zijn intre de. Een jaar was twaalf maanden van 30 dagen, elke maand bestond uit drie pe rioden van tien dagen, Deca den genoemd. Om toch het oudejaar vol te maken werd aan de 12 maandse tijdreke ning nog een vijftal 'losse' dagen toegevoegd, de Sans Culotiden geheten. Of het voor de eenvoudige Terneuzenaars wat uit maakte is niet bekend, die hadden net als vroeger te maken met zon, regen en wind, de jaargetijden en de eeuwige eb en vloed. De stadsoverheid bleef bestaan maar kreeg wel twee pottenkijkers in de ge daante van 'aangestelden van de verbeelders van 't Franse Volk'. Die twee he ren eisten b.v. een lijst van gevluchte burgers en een overzicht van hun achterge bleven bezittingen. Voorts moesten winkeliers hun voorraden administreren en die hele papierwinkel moest naar Hulst, bestuurlijk cen trum in de Franse tijd. Gerapporteerd moest worden dat weinig van waarde in de verlaten hui zen was achtergebleven en dat er geen voorraden wa ren, integendeel: 'Zelfs het noodige voor den dagelij k- sen nooddruft en onderhoud ontbreekt', zo staat te lezen. De administrering van al les en nog wat bleef voort gang vinden. Zo moest er DomaiDe9HnMioiuiii.se ^Asstghdt ti ciG^iugUciiiuq^liiVr es payabica.uyporüjjw Série 4221. Een 1assignaat paar schoenen leer voorre- dig. Het was het begin vai een eindeloze reeks vorde ringen, die later zouden uit vloeien in de conscriptie (dl dienstplicht), in feite he vorderen van mensen voor de legers van Bonaparte. De Fransen betaalden* vorderingen met z.g. naten. De Terneuzenaart hadden liever contant maar werden deze assignaten (zie aan te nemen. Van een onzer vers OOSTBURG - De curator i Cruson Breskens, de Oostb Oo WOÏ Sch naar p.J. Baert Vrijheidsboom b.v. een overzicht komen van beploegbare gronden om zodoende uit te rekenen hoeveel graan in de toe komst van Terneuzen ge vorderd kon worden, want in vorderen waren de Fran sen sterk. Huiszoekingen vonden plaats om hamster waar boven water te halen. Veel belangstelling hadden de bezetters voor het aanwe zige leer in Terneuzen. De aap kwam even later uit de mouw: Axel, Terneuzen, Biervliet, Hoofdplaat, Sas van Gent en Philippin moes ten 908 paar schoenen voor het leger leveren. Hieraan kon niet worden voldaan want er was maar voor 10-12 Met de komst van Fransen maakte men kennis met het verschijnse Vrijheidsboom. Op he hoofdplein van elk dorp ei elke stad moest een d lijk boom geplant worden om aan te duiden dat met de Franse Revolutie een nieuu tijdperk zijn intrede had ge daan. In Hoek ging dat helemaal fout. Nadat de boom geplant was werd hij 's nachts stukken gekapt en neerge legd voor het huis van eei Fransenvriend. Dat konden de Fransen niet accepteren De Franse commandant lastte planten van de boom anders zouden 50 militairen in Hoek (op kosten van bevolking) gelegerd worden Bovendien zouden de Hoe- kenezen als rebellen worden aangemerkt. Excuus werd aangeboden en de boom plant. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het gebou wencomplex van de Provin ciale Stoombootdiensten (PSD) te Vlissingen is aan ingrijpen de onderhoudswerkzaamhe den toe. De kosten daarvan worden geschat op 750.000 gul den. Het dagelijks provinciebe stuur heeft de staten gevraagd het benodigde geld beschik baar te stellen. Men wil het bedrag ten laste leggen van de veerbotenexploitatie, die mo menteel voor 70 procent door het rijk en voor 30 procent door de gebruikers wordt be- taald.Aan de minister van Verkeer en Waterstaat is goedkeuring gevraagd. Het gebouwencomplex, ge legen aan de Prins Hendruk- weg, dateert uit 1950. De gevels zijn gaan scheuren en er tre den lekkages op. Stalen ramen en deuren zijn op verschillen de plaatsen doorgeroest. Het is de bedoeling een gevelbepla ting aan te brengen en alle stalen ramen en deuren door alluminiumconstructies te vervangen. Werkzaamheden die men verder wil laten verrichten: vergroting van de opslagcapa citeit in de archiefruimte, ver vanging van radiatoren in de werkplaats door wandlucht- verhitters, plaatsing van een kastenwand in de voormalige kantine, vervanging van ver ouderd meubilair, het aan brengen van vloerbedekking in het administratiekantoor en verplaatsing van een toilet. SAS VAN GENT/SLUIS KIL - Na een vacante pe riode van ruim drie jaar zal de predikantsplaats in de combinatie van de her vormde gemeenten Sas van Gent/Philippine en Sluiskil weer worden ver vuld. Mevrouw I. Spiering- Lodewijk heeft het op haar uitgebracht beroep aange nomen. Het wordt haar eerste gemeente waar zij na haar theologie-studie in Utrecht zal gaan werken. Zondag 6 mei zal de beves- tigings- en intrededienst worden gehouden in de Nederlands hervormde kerk te Sluiskil. Na deze dienst is er in het aangren zende verenigingsgebouw De Ark gelegenheid om nader kennis te maken met het echtpaar Spiering. Van onze corresponded SAS VAN GENT - De «J groep Huishouding en 1® houdt maandag 16 apr« voorlichtingsavond over_ maken en gebruiken van" post. De werkgroep riet11 hierbij speciaal op alle ders en verder op iedere® maar belangstelling heel het maken en gebruiken compost. De heer Verfaille van Vereniging Ecologische j en Tuinbouw (VELT) is' de werkgroep aangezoc- het onderwerp in te leiden zal aan de hand van na" lijk materiaal ingaan op schillende manier van posteren. Na de pauze isi(l legenheid tot het stellen vragen en wordt nog In gegaan op het bij compos® te gebruiken materiaal avond wordt gehouden fl kader van het hergebruik' huishoudelijk (en tuin)s( Compost is ook m0"1? voor de werkgroep het w wat aan de orde is. DeV, lichtingsavond begint o® acht in De Roselaer. OOSTBURG - Het zwemb in Groede krijgt, als de raeenteraad van Oostbu daarmee volgende week do derdag instemt, een nieu filterinstallatie. Hierin krijgt het zwembad een vo< ziening waarvan de noodza ook eerder al was aangetoon Inmiddels is duidelijk het zwembad in Groede c dit jaar weer geopend is. Dorpsraad Groede zal zorg dat toezicht wordt gehoudt „In feite gaat de Dorpsra het bad exploiteren, wij gemeente stellen daar een scheiden uurvergoeding - basis van het aantal uren vorig jaar het bad geope was - tegenover", aldus burg meester mr. C. Spijkerbc gistermorgen. „Het woi daar wel zwemmen op eig risico". Als nieuwe voorziening, bet bad aantrekkelijker mc maken, wil het college de ra voorstellen een 70 meter lan glijbaan in het openluchtb in Breskens aan te brengc Aanvankelijk lag het in de b doeling het bad te voorzi van windschermen, maar m name wethouder J. Vergouv dacht dat dit zeker niet bijdragen aan verbeterin „Op dagen dat men achter e< windscherm moet zitten, het bezoek aan het bad minimaal zijn. Wij hebb veel meer aan 'attracties', als een glijbaan of een gro luchtkussen". Het college dei kennelijk zijn mening, gezi< het voorstel aan de raad. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 28