SS en ANWB gaan West-Zeeuws- Vlaamse fietsrouteaankleden Recherche pakt drie Axelse flessentrekkers IjS maken geld vrij voor aankopen Sluis krijgt schilderij van kasteel TERNEUZEN ROOIT 50 ZIEKE BOMEN Boetes opgelegd na ruzie rond echt scheiding VRIJDAG 13 APRIL 1984 Havenschap betaalt rekening met zand Verzetskruis voor 75- jarige inwoner van Borssele GS willen ondernemers fergasten Voor ruim ton opgelicht Gevaar voor omgeving Discriminatie op winkelruit bestraft met 350 boete Loos alarm VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws pro- linciebestuur en de ANWB zijn van plan een aantal recreatieve fietsrou- les in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-duiveland verder 'aan Ie kleden'. Bij de fietsroutes komen informa tiepanelen en de ANWB zal per rou te een vouwblad uitgeven. De na druk van de informatie op de pane len zal liggen op de educatie. Ze zul len worden geplaatst bij karakteris tieke plaatsen zoals kreken, over gangen land-water en dergelijke. De informatie zal betrekking hebben op de aard en de ontstaansgeschidenis van deze plekken. Het dagelijks provinciebestuur heeft de staten voorgesteld 10.000 gulden voor de panelen uit te trek ken. Van dat geld kunnen er vijf worden vervaardigd. De zesde, die bij het Zwin zal worden geplaatst, wordt geschonken door de ANWB. Verder zijn in West-Zeeuwsch- vlaanderen panelen voorzien bij Re- trancement, sluis en Aardenburg. Eerder al haalde het provinciebe stuur ten behoeve van bewegwijze ring van fietsroutes in het Zeeuwse kustgebied ruim 8.700 gulden uit het provinciaal fietspadenfonds. Het ministerie van Landbouw en Visse rij legde daar ruim 26.300 gulden bij en aan de betrokken gemeenten werd nog eens ruim 17.500 gulden gevraagd. Men streeft ernaar de routebewijzering nog voor de zomer gereed te hebben. -opdracht voor eeuwse kunstenaars Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het ha venschap Vlissingen is van plan een rekening van 230.000 gulden te be talen met ruim 82.000 vierkante meter zand. Het voorstel daartoe is gedaan door de indiener van de rekening, het aan nemingsbedrijf Van Oord-Utrecht. De rekening heeft be trekking op werkzaam heden die het bedrijf uit voerde bij de kade van Heerema. Het zand kwam bij die werkzaamheden vrij. Van Oord-Utrecht kan het goed gebruiken omdat dit bedrijf regel matig werkzaamheden in het havengebied uitvoert. Het havenschap daaren tegen heeft zand in over vloed. Van onze correspondent BORSSELE - Gisteren ontving de heer P. C. van 't Westende uit 's-Heer Abts- kerke het verzetskruis. De thans 75-jarige Van 't Westende ontving deze on- Burgemeester Van den Heuvel speldt de heer Van 't Westende de on derscheiding op - FOTO WILLEM MIERAS derscheiding uit handen van burgemeester G. van den Heuvel van Borssele. Hij heeft op zijn boerde rij, nabij Heinkenszand gelegen, in de oorlogsjaren van 1940-1945 vrijwel altijd onderdak verleend aan on derduikers en ook eens aan vier geallieerde piloten van een neergestort vlieg tuig. Van een onzer verslaggevers 1IDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe- tuur heeft zeven kunstenaars in de provincie evraagd schetsontwerpen in te dienen voor n kunstproject rond het thema Delta. Zeven kunstenaars krijgen er ieder een honora- voor van 3.000 gulden. Kosten: 10 mille MIDDELBURG - De Ne- Mands-Duitse Kamer rm Koophandel wil eind mei in Zeeland de jaar vergadering houden. Het dagelijks provinciebe stuur ziet het gebeuren als een 'concreet promo tieproject' en heeft de staten voorgesteld 10.000 gulden vrij te maken ten einde het 'gastheerschap' op goede wijze te kunnen vervullen. Ook de Acquisitiegroep Zeeland en de Zeeuwse kamers van koophandel en fabrieken dragen hun steentje bij. De jaarvergadering brengt ruim 200 leden van de Nederlands-Duit se Kamer van Koophan del, allemaal onderne mers, voor een driedaags bezoek naar Zeeland. Ze zijn dan volgens GS in de gelegenheid nader kennis te maken met onze pro vincie en de goede be- drijfsvestigingsmogelijk- heden.Zo zullen verschil lende bedrijven worden bezocht. Leden van de Acquisi tiegroep Zeeland, aldus GS, zullen alsdan aan de gasten de voordelen van Zeeland als vestigingsge- bied 'en detail' naar vo- ten brengen. GS zelf zul len de ondermers ook of ficieel ontvangen. I Dat de leden van de I kamer naar Zeeland ko- I men is volgens GS een gevolg van een 'promo- bon-dag' met een aantal captains of industry', die bet provinciebestuur vo- r'g jaar op touw zette. "aMoren /erneuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- "e's op pagina 2. jtaningstijden: ,jO-12 30/13.30-17.00 uur. 'neuzen Rein van der •m (editie-chef), Jan Jan- ,n (plv. chef), Frank Dey, tb de Schipper, Cor de e' (foto), Tor Koomen ™t) Hulst. Eugène Ver aten Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- °°stburg: Co Meertens. ^icepunten &ande:. mevr. Neve, o'exanderstr. 4, 01148- ^rtentie-expl. Pecteur Zeeland: C. Me- ,pr|vé 01150-95839. Het project is uitgedacht door de eind vorig jaar geïn stalleerde adviescommissie 'aankopen beeldende kunst provinciale collectie'. Er wordt naar gestreefd het project nog ditjaar af te ronden. Men wil in het najaar namelijk een tentoonstelling van de inge zonden ontwerpen houden in het Zeeuws Museum. De kunstenaars zijn Gus- taaf van der Braak (Vlissin gen), Gerrit van der Ven (Zie- rikzee), Gust Romijn (Drei- schor), Wim Riemens (Middel burg), Wim Buys (Middel burg), Ed Reebergen (Wissen- kerke) en Hans Lücken (West- dorpe). Ze zijn geselecteerd op basis van kwaliteit en diversiteit in vakgebieden en technieken. Het zijn verder kunstenaars waarvan nog geen werk in de provinciale collectie is opge nomen. Geld van '83 Het project wordt gefinan cierd met geld uit het provin ciaal potje voor de aankoop van beeldende kunst. In die pot zich echter niet voldoende geld om het hele project te kunnen betalen. Daarom is aan de staten voorgesteld ook het restant van het aankoop budget 1983 (inmiddels over geheveld naar het welzij ns- fonds) aan te spreken. Het geld bleef vorig jaar over omdat Gedeputeerde Sta ten het eerste advies van de aankoopcommissie niet hono reerden. De commissie stelde toen voor om een beeld aan te kopen van de Italiaanse kun stenaar Zorio, gemaakt ten behoeve van de Zeeuwse kunstmanifestatie Forum. Ge deputeerde Staten reageerden afwijzend omdat het beeld weinig met Zeeland van doen had. Gezien de korte adviestijd die de kersverse commissie vorig jaar had en de precaire situatie waarin de beeldende kunst zich heden te dage be vindt zijn Gedeputeerde Sta ten het ermee eens dat het overgebleven geld nu toch be steed wordt. Vrije opdracht De zeven kunstenaars heb ben de vrijheid het begrip Del ta in de meest brede betekenis te interpreteren. GS geven als mogelijkheden aan: 'De Delta als specifiek natuurgebied, zijn geschiedenis, zijn ecologie en technische verworvenhe den (bijvoorbeeld de dam men)'. De kunstenaars mogen elk meerdere ontwerpen in dienen. Daarvan zal er echter steeds maar één of in ieder ge val een beperkt aantal ter uit voering worden voorgedragen. De provinciale aankoop commissie bestaat uit prof. M. Boezem (voorzitter), dr. P. van Daalen (directeur Zeeuws Mu seum), D. van de Kop (hoofd afdeling beeldhouwen bij de Jan van Eyk-academie te Maastricht) en drs. J. van As- pert (ambtelijk secretaris). SLUIS - In aanwezigheid van bijna de voltallige ge meenteraad bood de heer G. R. van Bastelaere uit het Gelderse Herveid aan de Sluise burgemeester, mr. J. Asselbergs, het door hem vervaardigde schilderij van het voormalig kasteel van Sluis aan. De heer Van Bastelaere, een amateur-historicus en kunstschilder, oorspronke lijk afkomstig uit Westdor- pe, woont reeds meer dan 40 jaar in Gelderland. In zijn jonge jaren was hij een leer ling van de Gentse kunst schilder August de Keuke- laire en hij is het tekenen en schilderen steeds als hobby blijven beoefenen. Daar naast verdiepte hij zich in de historie van Gelderland. In het nieuws- en adver tentieblad 'De Betuwe' ver schijnen van hem regelma tig verhalen over de bewo ners van sinds lang verdwe nen kastelen in de Betuwe. Van die kastelen maakte hij tekeningen of schilderijen, waarvoor veel belangstel ling bestaat. Hij heeft echter zijn ge boortestreek nimmer kun nen vergeten en vooral nu hij sinds enkele jaren met vervroegd pensioen is ge gaan brengt hij er heel vaak zijn vakanties door. Door zijn liefhebberij en zijn bezoeken aan Sluis raakte hij geïntrigeerd door de geschiedenis van het oude vestingstadje. Medio 1983 besloot hij een reconstructie te schilderen van het vroe gere kasteel van Sluis, zoals dit in 1537 bestond, en dit aan het gemeentebestuur van Sluis te schenken. De heer Van Bastelaere biedt zijn schilderij aan aan burgemeester Assel bergs. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Burgemeester Asselbergs toonde zich namens het ge meentebestuur zeer dank baar voor dit geschenk, dat, zoals de gulle gever zelf zei, niet uit kunstzinnig oogpunt moet worden beoordeeld, maar op de historische waarde ervan. Het schilderij krijgt een vaste plaats op de gang van de eerste verdie ping van het Belfort, zodat het door de talrijke bezoe kers kan worden bewon derd. Aan het einde van de bij eenkomst bood burgemees ter Asselbergs als dank van het gemeentebestuur de heer Van Bastelaere een ge brandschilderd gemeente wapen van Sluis aan, terwijl diens echtgenote een bloe menhulde in ontvangst mocht nemen. AXEL - De recherche van de rijkspolitie in Axel heeft in samenwerking met de groep Middelburg en de so ciaal rechercheur van Axel en Sas van Gent een grote zwendelzaak opgelost. Maandag zijn in verband hiermee de 45-jarige G. L. N., de 37-jarige F. J. W. W. en de 40-jarige J. P. V. uit Axel op gepakt. Allen zijn oplichting, flessentrekkerij en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. V. is na verhoor inmiddels al weer op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN - Vijftig zieke populieren op het dijkje langs de Terneuzense Serlippensstraat gaan binnenkort tegen de vlakte. Ze zijn zodanig aangetast door rupsen van de horzelvlinder dat ze een gevaar kunnen opleveren voor de omgeving. De rupsen graven gangen onderin de stam. Een beschei den stormpje kan dan al voldoende zijn om ze omver te blazen. Dat geldt in de eerste plaats de al wat oudere po pulieren op het dijkje. In de directe omgeving - wildtuin en schuttersterrein bij Othene- zijn ook enkele tientallen bomen ziek. Omdat ze jonger zijn kan het rooien daarvan nog even wachten. De ziekte in de populieren is ontdekt door Terneuzens eigen plantsoenendienst en vervolgens bevestigd door de plantenziektekundige dienst in Wageningen. Aantasting door de rups van de horzelvlinder is een vrij zeldzame po pulieren-ziekte. Na de gedwongen kaalslag krijgen de wijkbewoners een andere beplanting terug. Ze zullen echter moeten wachten op de meest gunstige planttijd, de herfst. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Interdit aux Nord-Africains" (verbo den voor Noordafrikanen) had de 33-jarige W. de S. uit Vo gelwaarde in mei en juni van het vorig jaar op een winkel ruit in Hulst geplakt. Pure dis criminatie, oordeelde het openbaar ministerie en daar voor stond hij donderdag dan ook voor de politierechter te Middelburg terecht. De S. (werknemer in een be drijf waar platen, cassettes, videorecorders e.d. worden verkocht) had gehandeld in een 'vlaag van woede' na de diefstal van een videorecorder door vijf donker gekleurde be zoekers. Een van de mannen had zich met een videofilm af gezonderd in een ruimte waar het apparaat stond opgesteld, maar bleek later met de recor der en in samenwerking met zijn maten de benen te hebben genomen. Voor de S. - die wekelijks werd geconfronteerd met win keldiefstallen - was dit de druppel die de emmer deed overlopen. De dief was Fran stalig en daarom had hij zijn mededeling in het Frans ge steld. Niet meer of minder dan een zakelijke mededeling, aldus zijn verdediger mr. De Kerf, die er op wees dat de Fransta lige mededeling uitsluitend bedoeld was voor het bewuste vijftal, en dat hier geen ras mee zou worden bedoeid. „Weliswaar afkeurenswaar dig, maar niet strafbaar in ju ridische zin", zo besloot hij. Politierechter mr. Nomes was het bepaald niet eens met dit standpunt en veroordeelde De S. conform de eis tot een boete van 350 gulden. De andere twee zitten nog vast. De zaak kwam aan het rol len toen diverse mensen van uit de meest vreemde hoeken van ons land aangifte deden van flessentrekkerij. Het trio kocht links en rechts goederen op zonder daarvoor te betalen en verbleef 'gratis' in hotels. In totaal zijn twintig aangiften gedaan met een schadebedrag van ruim een ton. Nader onderzoek wees uit dat N. en W. nog meer op hun kerfstok hadden. Samen had den ze medio 1983 in Axel een aannemingsbedrijf opgericht, dat enkel in Duitsland zaken deed. In Nederland werden werknemers geronseld, die telkens voor een korte periode in Duitsland aan het werk werden gezet. In de meeste gevallen wer den de verbintenissen al na twee weken verbroken omdat N. en W. hun personeel geen loon betaalden. Van die prak tijken zijn tientallen mensen de dupe geworden. Vieren twintig van hen, die een uitke ring hadden en dachten einde lijk weer een baan te hebben, deden aangifte. Sommigen daarvan zijn zelfs in financië le problemen gekomen. Daarnaast bleek dat N. en W. terwijl zij hun dubieuze praktijken uitoefenden een uitkering genoten van de ge meente Axel, die voor 28.000 gulden door het duo is opge licht. MIDDELBURG - „Het open baar ministerie maakt mis bruik van zijn bevoegdheid tot het vervolgen van mensen, en daardoor komt de rechtsge lijkheid van burgers hier in Zeeland in het geding". Zo begon mr. Wieland de verdediging van twee cliënten uit Clinge, die samen met een derde gisteren voor de politie rechter in Middelburg terecht stonden naar aanleiding van 'uit de hand gelopen echtschei dingsperikelen'. „Dit soort toestanden wor den elders in het land niet meer vervolgd en daarom vraag ik me af, waarom staan deze mensen hier nu voor het hekje", aldus de verdediger. „Weet u wel zeker wat u daar zegt", vroeg politierech ter mr. Nomes dringend. „Ja zeker", aldus mr. Wieland, die vervolgens overging tot het uitpluizen van de ingewikkel de schuldvraag ten aanzien van zijn cliënten. Dat waren de 33-jarige F. de S. en zijn 63-jarige vader J. de S. Beiden werden ervan be schuldigd 'supporters' van de tegenpartij (de derde verdach te mevrouw L. de B.) te hebben mishandeld. Een en ander in een gevecht op 27 juli om de woning die mevrouw De B. op een bepaald moment had moeten betrek ken. Kussens, een matras, maar ook een ijzeren staaf zwiepten die dag door de Clingse straat, waar huisraad van de ene woning werd ver huisd naar een woning even verderop. Er sneuvelde een ruit van een voordeur, maar ook kledingstukken, schoenen en lichaamsdelen kwamen niet ongeschonden uit de strijd. Drie 'benadeelde partij en' dienden ter zitting hun schadeclaims in, maar die wa ren dermate 'vaag en onwaar schijnlijk', aldus het openbaar ministerie, dat zij zowel door de officier van justitie als de politierechter werden afgewe zen. „Deze problemen hadden binnen de familie moeten blij ven", aldus officier van justi tie mr. Nijmeijer, die zei het te betreuren dat ze nu op de tafel van de politierechter waren gedeponeerd. Overeenkomstig de eis werd het drietal veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk en een boete van 400 gulden (voor F. de S.), een week voor waardelijk en 300 gulden boete (voor J. de S.) en een boete van 200 gulden en betaling van de schade (69 gulden) aan de in geslagen ruit voor L. de B. TERNEUZEN - Donderdag morgen omstreeks vier uur werd de Terneuzense brand weer gealarmeerd voor een brand in een woning van een flatgebouw aan de Diepen- brockstraat te Terneuzen. Men toog er heen met een brandweerwagen. Bij aan komst bleek er van brand geen sprake te zijn. Volgens de poli tie is hier sprake van een wrange grap, die politie en brandweer nodeloos deed uit rukken.

de Stem | 1984 | | pagina 25