August de Smet honderd Katechese op de tocht WELAND WIL IMPASSE DOORBREKEN Eerste nummer van 4400 Jaar Terneuzen9 voor C. Ockeloen Theaterorgel op televisie kBN Spaardeposito loninklijk paar naar ïiddelburg ÖE STEM GS steunt klacht IJzendijke Vijf werven in voor bouw dubbeldeksveer dinsdag 17 april 1984 n van de vele spaarvormen isant genoeg om beter taal af van uw persoonlijke or in uw omgeving en laat u brochure "Sparen en overzicht van de mogelijk- aken is er een handig over weg naar de spaarvorm die een premie JAAR VAST MET JAARRENTE eleggen". om leent men steeds jij buro van zundert? n besparingen oplevert, ke informatie aanvragen. jeen actie gen aestopslag PSP Zeeland wil mensen politiek bewust maken OPENBAAR VERVOER 'EEN BELANGRIJK STUK PROMOTIE' OUD-ST. KRUIZENAAR BEWONER DE STELLE VANZEELAND T27 pagina zeeland 1 |W egenbeheer aat de mist in ST l'jn een onzer verslaggevers jlIIDDELBURG - De [cnduidelij kheid over wél of niet door- kaan van de Wet sa nering wegenbeheer ■overdracht aan de lemeenten van wegen ■van provincies en wa terschappen) duurt Iceland veel te lang. I Het provinciebestuur zint nook op mogelijkheden om [eimpasse te doorbreken. De aag of Zeeland daarbij, als t betrokken provincie, sa- n met de andere provincies alléén moet opereren zorgde termiddag voor verdeeld- in de statencommissie ir verkeer en waterstaat. J Unaniem was de vrees dat let wetsvoorstel voorlopig on- lehandeld (en dus als een ttaard van Damocles) in de laden van de ministeries blijft liggen, nu de gemeentebestu ren een onverbiddelijk 'nee' hebben laten horen en de pro vinciebesturen een jawoord achterwege hebben gelaten. De gemeentebesturen zijn het niet met de financieringsvoor- stellen eens. Ze vrezen er ern stig door gedupeerd te worden. De provinciebesturen hikken er verder tegen aan dat de mi nister van Verkeer en Water staat nog uit te keren gelden op zak wil houden. Ze zijn het onderling bovendien niet eens over een verdeling van die gelden. De statencommissie liet er gisteren geen twijfel over be staan dat voortdurende onze kerheid nog meer 'frustraties, spanningen en toestanden' op zal leveren bij de wegenbe heerders: de provincie, de wa terschappen en de gemeenten. Zeelands verantwoordelijke gedeputeerde J. de Voogd (VVD) zei gisteren dat hij zal proberen de handen van de provincies, waterschappen en gemeenten op elkaar te krij gen teneinde de betrokken mi nisteries (Verkeer en Water staat, Binnenlandse Zaken en Financiën) met nieuwe voor stellen te confronteren. Daar bij denkt hij aan: Een wat gefaseerder aanpak van de operatie, (volgens het wetsvoorstel zouden de wegen per 1 januari 1985 aan de ge meenten overgedragen moeten worden) Het onderhoud bij de water schappen in handen te laten. Dit wel onder gewijzigde fi nanciële condities. De Voogd benadrukte dat zijn initiatief nog in een 'pré nataal stadium' is, maar voeg de daar aan toe: „We zullen proberen de kar weer in bewe ging te brengen". De gedepu teerde weerde daarbij plei dooien af om meteen vanuit Zeeland bij de ministeries aan de bel te trekken. Hij zei de zaak eerst te willen bespreken in het overleg van de geza menlijke provincies (IPO). „Tot nu toe zijn we als provin cies samen opgetrokken. Het zou niet elegant zijn het IPO nu ineens te passeren". Men name het CDA-staten- lid G. de Jager daarentegen cfrong aan op een zelfstandiger houding. Hij pleitte ervoor om vanuit het Zeeuwse meteen een brief naar de ministeries te sturen, waarin erop wordt aangedrongen zo snel mogelij ke beslissingen te nemen. De Jager: „De problematiek speelt zich voor tachtig pro cent in Zeeland af. Het gaat hier om de belangen van Zee land. Wachten tot het IPO op één lijn zit duurt veel te lang". De Voogd kreeg de commis sie uiteindelijk achter een compromis. Hij zal in mei in ieder geval het IPO consulte ren. Blijkt dan dat de andere provincies niet meteen mee doen dan zal Zeeland de mi nisteries alsnog op eigen houtje tot spoedige besluitvor ming manen. Daarnaast zul len Zeeuwse initiatieven om de impasse met nieuwe voor stellen te doorbreken aan het IPO worden voorgelegd. DE BESTE RENTE. rrerende tarieven ete uren uitslag d.m.v. onze volmacht handeling eisen b.v. het openen van een bankrek. e.d ing van uw geld rest. lening(en), mits goed lopendl ilden van onze tarieven 36mnd. 145 211 282 416 520 60 mnd. ^N/ 143 191 281 351 48 mnd 116 169 226 331 414 eur geeft aan een doorlopend krediet, betaal 2% van de limiet, b.v. 4.000 - 80 per mnd. mnd.; 8.000 160 per mnd. etc. het adres voor 1 e en 2e hypotheken aringen ook tegen maandtermijnl O VAM ZUNDERT 4-4702 AX R'daal-Tel. 01650-33200 ivonds en op zaterdag tot 12.00 uur) Hf HAAG - Koningin Bea- nx en prins Claus zijn van lan op zaterdag 5 mei de Na- onale Bevrijdingsmanifesta- (in Middelburg bij te wonen. De Rijksvoorlichtingsdienst feit dat één dezer dagen ttgedeeld. EN HAAG - De afdeling Ge- killen van Bestuur van de aad van State ziet geen aan- voor tussentijdse uatregelen tegen een mest- kuilvoederopslag aan de We Verkorting in Axel. fat blijkt uit een uitspraak at de afdeling, die een schor- "gsverzoek van P. J. Meijer at de hand heeft gewezen, ffljer wilde met zijn schor- 'tgsverzoèk voorkomen dat It buurvrouw, mevr. D. J. de keije-Oostdijk,' een nieuwe l(at- en kuilvoederopslag te ®t bij zijn woning aanlegt, aar volgens de Raad van ™'e zal de stankhinder be- j™ zijn, zeker vergeleken 'ft vroeger toen de mest en "kuilvoer veel dichter bij de ating van Meijer werden j de »■- behandeling van het Jtonberoep zal overigens de 11 van State nog nader in- °P de bezwaren van ,j tegen de rundvee 'fdenhouderij van 'rvrouw. - en zijn Is er al eerder geïsoleerd? Zo ja> wilt u dan even aankruisen welke voorzieningen reeds werden getroffen? spouwmuurisolatie dakisolatie dubbelglas/voorzetramen gevelisolatie (binnen) vloerisolatie leidingisolatie Betreft: eigenwoning □huurwoning voor zmnwfst neoerland 'Horen Jkneuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- f,s°P pagina 2. Nngstijden: «■12.30/13.30-17.00 uur. factie ;["euzén: Rein van der 1 (editie-chef), Jan Jan- (plv, chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de r (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- 6,en Goes: Gé van Ber- «ddelburg: Henk Post- urg Co Meertens. naam: adres: postcode/plaats:_ '^«punten ®°slerzande: J'exandi mevr. Neve, lerstr. 4, 01148- So. ''ftentie-expl. tecteur Zeeland: C. Me- lvé 01150-95839. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het gewest Zeeland van de PSP wil het politiek bewustzijn onder de mensen aanwakkeren. Daar toe wordt binnenkort een ge richt actieplan opgericht. Het besluit tot deze stap werd afgelopen zaterdag ge nomen tijdens de jaarvergade ring van het gewest in het Jongerencentrum Terneuzen. De aanleiding hiertoe vormt de toenemende verontrusting onder de pacifisten over de op komst van de Centrumpartij Zaterdagavond werd tevens besloten de afdeling Vlissin- gen van de PSP op te heffen en onder te brengen bij de afde ling Noord- en Midden Zee land. Het landelijk partijbe stuur moet daar overigens nog zijn goedkeuring over uitspre ken maar dat zal volgens scheidend secretaris J. Goed heer uit Middelburg geen pro blemen opleveren. Goedheer heeft vier jaar het secretariaat beheerd. Hij wordt opgevolgd door A. Bi- lius uit Vlissingen. Voorzitter G. Piscaer en bestuurslid P. de Ruijter werden herkozen. MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland zul len alsnog steun betuigen aan brieven van de dorpsraad Ij- zendijke, bedoeld om het bus vervoer naar Breskens te ver beteren, cq goedkoper te ma ken? De verantwoordelijke gede puteerde J. de Voogd (VVD) deelde dat gistermiddag mee tijdens een vergadering van de statencommissie voor verkeer en waterstaat. De kwestie was aangekaart door de statenle den H. Remijn-de Badts (CDA) en G. de Vries-Hom- mers (PvdA). Als nieuw element is vol gens de gedeputeerde door de statenleden naar voren ge bracht dat het gaat om de eni ge aansluiting van IJzendijke op het openbaar vervoer-net. Zoals bekend vindt men het in IJzendijke een onverteerbare zaak, dat het busvervoer van en naar Breskens via Oost- burg verloopt. Dat houdt niet alleen in dat de rit langer duurt, maar ook dat er meer 'strippen' voor moeten worden betaald. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur hoopt half mei het bestuurlijk overleg met minister Smit-Kroes over de bouw van een derde dubbeldeksveerboot af te kunnen ronden. VVD-gedeputeerde J. de Voogd (verkeer en waterstaat) deel de dit gisteren mee tijdens een vergadering van de statencom missie voor verkeer en waterstaat. Hij zei dat aanstaande don derdag de resultaten bekend zullen zijn van de aanbesteding van het karwei. De prijsopgaven van van de werven die voor de bouw van de dubbeldekkers in aanmerking komen zullen dan bekend zijn. In de markt zijn vijf van de zes aangeschreven werven, waar onder de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Of en aan wie het karwei zal worden gegund is afhankelijk van het overleg met de minister. Hoofdredacteur Harro Coumans overhandigt burgemeester C. Ockeloen het eerste exemplaar van '400 jaar Terneuzen'. FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP Van een onzer verslaggevers BREDA/TERNEUZEN Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen ontving gis teren op het hoofdkantoor van De Stem uit handen van hoofdredacteur Harro Cou mans het eerste exemplaar van een extra-nummer dat. is gemaakt naar aanleiding van '400 Jaar Terneuzen'. Directeur drs. J. Brader bood de burgemeester een ingelijste voorpagina van dit extra-nummer aan, waarop een schilderij van Terneuzenaar Wim Blok is afgedrukt. Vandaag wordt dit nummer huis-aan-huis in Zeeuwsch-Vlaanderen verspreid. „Een belangrijk stuk pro motie voor Terneuzen", zo was de eerste reactie van Terneuzens eerste burger. Hij beloofde de heer Brader de ingelijste voorpagina een plaatsje te geven in het Ter neuzens gemeentehuis. Voor deze gelegenheid was gistermiddag een flinke delegatie uit Terneuzen te gast bij De Stern-directie en -hoofdredactie. Naast de heer en mevrouw Ockeloen waren alle wethouders, na genoeg alle gemeenteraads leden en aantal topambte naren, al dan niet vergezeld van hun wederhelften, aan wezig. Ook de voorzitter van het comité '400 Jaar Terneu zen', de heer P. Gerreman en zijn echtgenote, maakten de reis naar Breda mee. Burgemeester Ockeloen benadrukte in zijn dank woordje nog eens het belang van de krant als communi catiemedium in Nederland. „Allemaal hebben wij dage lijks wat aan te merken op de krant, soms heb ik wei eens de indruk dat alleen de negatieve zaken aandacht krijgen, maar toch denk ik dat wij de krant niet kunnen missen. En hopelijk blijft de krant ook", zo zei hij, hierbij doelend op de mogelijke komst van regionale en lo kale radio en tv. Een ont wikkeling die Terneuzens eerste burger duidelijk niet zag zitten. „Wij hopen dat het vraagstuk regionale om roep met grote voorzichtig heid behandeld wordt en dat de Nederlandse kranten kunnen blijven". Na de officiële ontvangst maakte het gezelschap een rondgang door het De Stern- bedrijf, waarbij o.m. de in vol bedrijf zijnde pers (die op dat moment duizenden nummers '400 Jaar Terneu zen' uitbraakte) met grote belangstelling werd beke ken. Na een gezellig samen zijn vertrok het Terneuzens gezelschap weer richting Zeeuwsch-Vlaanderen. Een mooi extra-nummer en vele indrukken van een dynami sche krantenbedrijf rijker. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - In verpleeg tehuis De Stelle te Oostburg heeft August de Smet giste ren zijn honderdste verjaar dag gevierd. Deze telg uit een boerengeslacht, afkom stig van Het Eiland bij St. Kruis, heeft zijn hele leven in het westelijk deel van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren gewoond. In 1929 nam hij, als oudste zoon, de boerderij op Het Eiland over van zijn vader, de zeer populaire burge meester van de toenmalige gemeente St. Kruis. Aan het eind van de jaren veertig (hij was toen 65) ging August de Smet met pensioen en droeg het bedrijf op zijn beurt over aan twee van zijn zoons, die overigens allebei reeds zijn overleden. Twee andere zoons studeerden in respectievelijk Delft en Wa- geningen en voeren sinds dien de ingenieurs-titel. Eén van hen werkt in Canada voor de Bell-company. Na het vertrek van de boerderij woonden de heer De Smet en zijn vrouw een aantal jaren in Aardenburg en trokken later naar Oost burg. Sinds het overlijden van zijn echtgenote is hij (vanaf 1979) bewoner van verpleegtehuis De Stelle. Daar werd zijn eeuwfeest gisteren op gepaste wijze ge vierd. Op de receptie gaven naast de familie ook veel Mevrouw Boerüen, de echtgenote van de commissaris der koningin, brengt een toast uit op de honderdjarige heer De Smet oudere St. Kruizenaren acte de présence. August de Smet heeft acht kinderen gehad (er zijn er nog vijf in leven) en kan verder bogen op een nage slacht van 26 klein- en 16 achterkleinkinderen. De - FOTO DE STEM/COR J DE BOER eeuwling geniet nog een vrij goede gezondheid, maar moet wel gebruik maken van een rolstoel. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Nederland kan woensdagavond kennis maken met het Zeeuws theaterorgel. In het televisie-programma Van Gewest tot Gewest wordt dan aandacht besteed aan dit histo- risch-monumentale instrument in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De Haagse organist Jan van Weelden zal tijdens de uitzending de mogelijkheden van het orgel demonstreren. Zoals gemeld heeft de Zeeuwse theaterorgelstichting besloten de boer op te gaan om uit financiële problemen te komen. De televisie-uitzen ding is een van de gevolgen daarvan. Van een onzer verslaggevers BREDA - De Katholieke Schoolraad in het bisdom Breda is bezorgd over de besnoeiingen, die veel ge meenten aanbrengen in de subsidies die gegeven wor den aan kerken ten behoeve van het godsdienstonder wijs. De bezorgdheid van de schoolraad, dezer dagen in een verklaring aan de Bredase ge meenteraad uitgesproken, richt zich vooral op de dertien districts-katecheten die het godsdienstonderricht op basis scholen begeleiden. Het dekenaat Breda ontving van de wethouder van Onder wijs de mededeling, dat het voornemen bestaat de subsidie per' 1 januari '85 geheel te beëindigen. De verklaring aan het adres van de Bredase gemeenteraad geldt als model voor de ver klaringen, waarmee de school raad zich de komende dagen ook nog tot andere subsidiën- ten zal richten. De diocesane Katholieke Schoolraad is het vertegenwoordigend lichaam van ouderorganisaties, school-' besturen, onderwijsvakorga nisaties en de kerkeliike lei ding. De raad wordt voorgeze ten door drs. L. Aerden, vica ris-generaal van het bisdom. De schoolraad wijst er het Bredase gemeentebestuur op, dat de argumentatie voor sub sidiëring, zoals door B en W in '76 gebruikt, vandaag de dag nog onverkort gelden. Het col lege in '76: „Het komt ons voor dat subsidiëring van het gods dienstonderwijs in een be hoefte voorziet, omdat bij het ontbreken daarvan de kans rëel is dat het bijzonder onder wijs zijn vakken, verband houdende met de richting van het onderwijs, niet naar beho ren kan verzorgen". De schoolraad vindt het 'on aanvaardbaar', dat de inspan ningen van het particulier ini tiatief, in goed vertrouwen op consistent beleid van de over heid gedaan, nu door diezelfde overheid in feite wordt afge broken.

de Stem | 1984 | | pagina 13