even.._ UITBLAZEN Mondale nu onstuitbaar op weg naar nominatie Handel met Iran bloeit Italiaans parlement bedreigt democratie Een Philips SE lamp bespaart energie, ook boven uw eettafel. Besch „Subsidiëer arbeids intensief werk" Beleidsp Tegen pest en kiespijn DE STEM Ci Nieuwe mis I DONDERDAG 12 APRIL 1984 ACHTERGROND5 ZWARTE DEMOCRATEN MASSAAL ACHTER JACKSON 'Overbedeling' ALBEDA: TER BESTRIJDING ZWART CIRCUIT Integreren ONDANKS MONDIALE WEERZIN TEGEN REGIME Abnormaal hoog Schamen Spelregels PHILIPS DONDERDAG 12 GEHANDIC EERDER deze week ontbrak me de ruimte om mijn zondagse zwerftocht langs de grens voort te zetten. Daarom rijd ik nu nog even verder naar Meersel Dreef. Kom je eenmaal in de contreien van Hoogstraten dan kun je niet om dit 'Lourdes va.i de Noorderkempen' heen. Het is al diep in de middag. Het kerkje is verlaten. Een vriendelijk knikkende kapucijn, zoals het eigenlijk hoort in bruin habijt, steekt de hobbelige met eiken afgezette dreef over, van het Maria-park naar zijn oude, in de woelige tijden van de refor matie gebouwde klooster. In de verte staan veel auto's gepar keerd. Daar weet ik het café 'Stad Lourdes', dat ik me nog zo goed herinner van de mei- bedevaarten van dertig jaar ge leden. Daar is de winkel van Bogers, in devotie-artikelen, waar je ook frieten kunt krij gen. Zonder paters zou Meersel Dreef niet meer zijn geweest dan een paar schamele huizen in een vergeten uithoek van België. Nu is het ook niet veel meer dan een gehucht, maar er heerst welvaart. Dagtoerist of pelgrim, dat maakt geen ver schil wanneer de mis uit is en de rondgang door het Maria- park, dat de paters destijds vol vertrouwen nog genade-park durfden noemen, is voltooid. De gulden rolt 's-zondags in Meersel Dreef net zo vlot als in Baarle-Nassau. Meersel Dreef is door een historisch toeval aan z'n kloos ter gekomen. Oorspronkelijk zaten de kapucijnen in Breda, waar zij een van de voorposten van de contra-reformatie be manden. Toen Breda toch staats werd, was er voor kapu cijnen geen plaats meer. Rijke, katholieke Bredanaars bouw den voor hen een nieuw kloos ter, veilig over de staatse grens, maar zo dicht mogelijk bij de stad. In 1687 trokken de paters erin om van daaruit de zielzorg in en rond Breda ondergronds voort-te zetten. Honderdtien jaar later - in 1797 - kwam het gevaar van de andere kant. De Franse Revo lutie zette alles op z'n kop en volgens de kronieken werden de paters met veel geweld uit hun klooster gezet. Het gebouw werd openbaar verkocht, maar door handig marchanderenin deze tijd zou men misschien van 'typisch CDA of -KVP' spreken - kwam het klooster in handen van mensen die het in feite voor de verdreven kapucij nen in bewaring namen, wach tend op betere tijden. Het duurde toch nog 68 jaar voor de kapucijnen terug naar de Dreef kwamen. Het verzet van koning Willem I was daar één reden van. Een tweede was de tegenwerking van. de Me- chelse bisschop Sterckx, die het niet zo begrepen had op kloos terorden. Op 5 januari 1865 verzamelde de bevolking van de grensgehuchten Dreef, Gal- der en Strijbeek zich om de te rugkerende kapucijnen een har telijk welkom te bereiden. WIM KOCK Gelofte Baptist vreesde voor zijn leven j en legde de gelofte af 'Maria ter j ere een Lourdesgrot op te rich- j ten' mocht hij veilig zijn be- j stemming bereiken. Zijn gebed j werd verhoord. Na terugkeer in j de Dreef ging de pater direct j aan de slag en al op de tweede i zondag van oktober 1895 werd de nieuwe grot ingewijd. Het is stil in de tuin. Bij de i grot staat een oudere man met een rozenkrans in de hand te i bidden. Zo een met grote zwar- te kralen, zoals vroeger bij ons j in de familie de mannen had- i den. De vrouwen hadden een kleinere, maar die was dan ook van zilver; de onzevaders iets i groter dan de weesgegroeten en j opengewerkt. Een kind mag j van zijn vader een kaars aanste- ken. Er branden veel meer kaarsen. Die kun je het beste met Belgisch geld betalen want de paters houden er al jaren i lang hun eigen wisselkoers op i na: 10 frank of 75 cent. Zo op i het oog zijn er de laatste jaren, aan de voeten van het Maria beeld, geen krukken, beugels en geschilderde, gehouwen of gete kende dankbetuigingen meer bijgekomen. Veldmuizen De tuin is ongewoon kaal. Tuinüeden hebben er stevig huisgehouden. De bomen zijn drastisch gesnoeid. De eiken van het laantje langs het H. Hartpark zijn gereduceerd tot drie meter hoge stompen. Blijk baar hopen de paters dat zich daar weer nieuwe kruinen op zullen vormen. Het lagere hout, zelfs de rododendrons, is tot een minimum teruggesnoeid zodat je van alle kanten dwars door het anders zo dichte park kijkt. De Kruisweg, de Zeven Smarten; het is er allemaal nog. De smartelijk kijkende St. Franciscus op de berg Alvemo, door de beeldhouwer betrapt op het dramatische moment dat hij de kruiswonden ont vangt, is lichtelijk beschandali- seerd door een viltstift-artiest. Een bonte stoet van volksheili gen heeft er zich gevestigd in de loop van Rijker Roomsche tij den enheeft er zich weten te handhaveVi. De H.' Apöllo- nia, klein en breekbaar achter tralies, maar met haar nijptang paraat om de pelgrim te verlos sen van de kiespijn. De H. Do- natus tegen onweer. De H. An- tonius voor verloren zaken. De H. Godelieve van Gistel voor de huisvrede, tevens aanroep- baar tegen keelpijn en oogziek ten. De H. Rochus tegen de pest en de H. Cornelius tegen de stuipen. En niet te vergeten: de H. Geertrui van Landen te gen de veldmuizenplaag. Hoe ik ook m'n best doe; ik kan me niet echt herinneren hóe ernstig we 30 jaar geleden ter bedevaart naar Meersel Dreef gingen. In hoeverre we het slechts terwille van de tra ditie en voor de lol deden. Eén ding weet ik zeker; heiligen te gen pest, stuipen, veldmuizen, kiespijn, donder en bliksem vonden we tóen ook al hoogst curieus. T5 PAGINA 2 Het 'genade- of Maria-park' dankt zijn ontstaan aan de ban ge uren die een van de klooster bewoners ver van huis door maakte. In 1894 vertrok pater Jan Baptist van Meerle, toen provinciaal overste van de Bel gische kapucijnen naar India, waar hij de missie in de Punjab moest bezoeken. In de Middel landse Zee raakte het schip waarmee hij reisde, verzeild in een zware storm. Pater- Jan lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrë Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550- Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vri|dag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - Wal ter Mondale lijkt on stuitbaar op de presi dentsnominatie van de Democratische Partij af te stevenen. Amerika's voormalig vice-presi dent (onder Jimmy Car ter) won dinsdag ook de belangrijke voorverkie- zing in de oostelijke deelstaat Pennsylvania. Mondale voegde daarmee zoveel kiesmannen toe aan zijn totaal, dat hij bijna bui ten bereik komt van zijn par tijgenoot senator Gary Hart. De zwarte dominee Jesse Jackson kreeg in Pennsylva nia opnieuw massale steun van de zwarte Democratische Partij-leden. In deze geïndustrialiseerde deelstaat, waar Philadelphia en Pittsburgh de grote steden zijn, vergaarde vakbonds man Mondale 46 procent van de stemmen, Hart 34 en Jack son 20 procent. In de miljoenenstad Phila delphia, waar bijna de helft van de bevolking zwart is, kreeg Jackson meer stem men dan zijn beide concur renten. Nu in 31 van Ameri ka's 50 deelstaten de voorver kiezingen achter de rug zijn, gaan voor Mondale al min stens 1082 gedelegeerden (of 'kiesmannen') naar het na tionale Democratische Partij Congres (Conventie) in juli in San Francisco, terwijl Gary Hart op die beslissende par tij vergadering tot dusver op 577 kiesmannen kan rekenen. Jackson heeft er nu 144. On- besloten kiezers hebben thans tesamen 475 vrije kies mannen aangewezen, die op de Conventie nog alle kanten op mogen. Het gaat er om wie meer dan de helft achter zich krijgt van de totaal 3933 stemgerechtigde gedelegeer den op de Democratische Conventie. Wie 1967 kies mannen heeft verzameld is dus zeker van de nominatie tot democratisch uitdager van republikeins president Reagan bij de landelijke ver kiezingen op 6 november aanstaande. Bij de voorver kiezingen stemmen de kie zers niet rechtstreeks op een van de presidentsgegadigden, maar op kiesmannen waar van op het stembiljet staat aangegeven aan welke presi dentskandidaat zij zich heb ben gebonden. In Pennsylvania stonden 172 kiesmannen op het spel. Walter Mondale won er daarvan liefst 123. Die 'over bedeling' is gevolg van het feit dat een deelstaat is on derverdeeld in kiesdistricten, waarin alleen de winnaar Walter Mondale, duim omhoog na zijn overwinning in Pennsylbania, heeft nu zoveel kiesmannen voor de Conventie achter zich vergaard dat Gary Hart hem eigenlijk al niet meer kan inhalen. - foto ar een kiesman krijgt en het percentage stemmen op de verliezers dus geheel weg valt. Bovendien had Gary Hart in Pennsylvania zijn kandidatuur zo slecht en laattijdig georganiseerd, dat er in een aantal districten helemaal geen kiesmannen voor Hart op de lijst stonden. Hoewel de Democratische nominatie Mondale moeilijk meer kan ontgaan, weigert de ex-vice-president zichzelf nu ook als favoriet („fron trunner") te betitelen. „Die fout heb ik één keer ge maakt", aldus Mondale, doe lend op het begin van het voorverkiezingenproces, toen hij de uitsluitende kansheb ber werd geacht en plotseling door senator Gary Hart werd overvleugeld. Hart verloor vorige week ook de voorverkiezingen in de staat New York en is zijn 'momentum' als man met nieuwe ideeën en persoonlij ke charme goeddeels kwijt. Mondale heeft een groot ge deelte van de Democratische aanhang ervan overtuigd dat Hart's ideeën „niet nieuw en wat erger is, niet goed" zijn. Hart wijzigt volgens Monda le bovendien voortdurend zijn standpunten en zou daarom geen evenwichtig Amerikaans president zijn aan wie het lot van de wereld kan worden toevertrouwd. Tijdens de verkiezings strijd in Pennsylvania - dat verouderde staalindustrie en mijnbouw, hoge werkloos heid en een vergrijzende be volking heeft - heeft Monda le zich voorstander getoond van overheidssteun aan kwijnende bedrijven, Hart op zijn beurt bleef trouw aan zijn meer liberale „toekomst visie" dat ondernemingen de test van de vrije markt moe ten kunnen doorstaan en de overheid zich tot een globaal investeringsbeleid moet be perken. Voor het overige hebben Mondale en Hart hun politie ke boodschappen vergaand geüniformeerd. Op buiten lands politiek terrein vallen ze eendrachtig het Reagan- beleid aan. Beide kandidaten leken enkele dagen geleden opgelucht toen ze in Pennsyl vania een concrete kwestie ontdekten waarover ze van mening verschilden. Het ging om de kerncentrale in Har- risburg, waarvan een van de twee reactoren vijf jaar gele den bijna op rampzalige wij. ze wegsmolt. In discussie is sedert enige tijd ook de twee de reactor in Harrisburg, die destijds onbeschadigd bleef maar werd stilgelegd, weer mag worden opgestart. Gary Hart verklaarde zich daar in beginsel niet tegen, waarop Mondale vastberaden beloof de: „Als president zal ik her opening van Harrisburg ver hinderen". Gary Hart heeft zijn laat ste hoop gevestigd op een aantal deelstaten in het wes ten van het land. De voorver kiezingen in Texas (5 mei) en in Californië (5 juni) worden de belangrijkste. Het zijn staten met veel jeugdige, ge studeerde kiezers en hoog technologische industrie. Dat zijn gunstige factoren voor Hart. Maar de senator - zelf een 'westerling' uit Colorado - heeft daar nu grotere over winningsmarges nodig dan velen voor realistisch hou den. DEN HAAG (ANP) - De informele economie is te zien als een graadmeter waar de problemen en ook de oplossingen lig gen voor de formele eco nomie. De informele economie is de niet-geregistreerde, onbe laste economie in de sfeer van vriendendienst en eigen lijk de oudste vorm van de economie. Het informele circuit ont staat waar sprake is van in gewikkelde regelgeving, ho ge belastingen en hoge pre mies, waardoor de gewone arbeid te duur wordt en die arbeid tenslotte het gewone circuit verlaat: mensen gaan zelf hun huis schilderen en ambachtelijk handwerk kwijnt weg. Door arbeidsin tensief werk te subsidiëren is dat te voorkomen. Deze beschouwingen heeft dr W. Albeda, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Lim burg, neergelegd in het boek je „De crisis van de werkge legenheid en de verzorgings staat", dat deze week is ge presenteerd. Volgens Albeda is er werk, nog aantrekkelijk werk ook, genoeg, maar het ontbreekt ons aan geld om dat werk te betalen. Daarom moet er ge zocht worden naar niet tradi tionele oplossingen. Een eco nomisch herstel alleen is niet genoeg om weer voor volledi ge werkgelegenheid te zor gen. De omvang van het infor mele circuit laat zien hoe de formele economie wordt ge hinderd, licht Albeda toe. Daaruit zijn drie lessen te trekken waarvan Albeda voorkeur heeft voor nummer drie: subsidiëring van ar beidsintensieve activiteiten. De andere twee mogelijkhe den wijst hij af. Dat zijn goedkopere arbeidsplaatsen door simpelweg de lonen te verlagen. Dit acht Albeda onmogelijk. Formalisering van de in formele economie door een basisinkomen voor iedereen vanaf achttien jaar wijst hij eveneens af, omdat de daar- aan verbonden kosten te hoog zijn. Hij ziet in de gewo ne economie een tweedeling ontstaan: een zwaar produk- tieve industrie waar weinig mensen werk vinden maar hoge lonen ontvangen, en een arbeidsintensieve sector. Hij pleit voor een gelijk trekken in loonkosten (pre mies en belastingen). De niet arbeidsintensieve sector sub sidieert zo de wel arbeidsin tensieve sector. De informele economie kan dan integreren in de gewone economie. „Iedere vakman, huisschil ders, tuinlieden, moet je bij wijze van spreken in een WAO-situatie brengen: ook hij moet net als die WAO-er tegen scherp concurrerende prijzen kunnen werken". Wordt hier niet toe overge gaan dan zal het formele cir cuit steeds verder door het informele worden aangetast. Nu kan in het informele circuit goedkoop worden ge werkt omdat dat eigenlijk kan worden onderbetaald aangezien er een onzichtbare subsidie op ligt: de uitkering of het inkomen van de part ner. Het zou goed zijn te be rekenen of het misschien goedkoper zou zijn het ar beidsintensieve werk (klus sen, tuinonderhoud etc) bui ten de belasting- en premie heffing te laten dan de huidi ge situatie te handhaven, Oud-minister Albeda - foto archief de stem waarin mensen met een uit kering de formele sector zo beconcurreren dat daar be taalde arbeid wordt verdron gen waardoor nog meer men sen een uitkering moeten hebben. Het weer invoeren van be lastingaftrek voor groot on derhoud is een stap in die richting, vindt de ex-minis ter. Albeda noemt het verba zingwekkend dat, hoewel in de industriële sector nog maar dertig procent van de beroepsbevolking werkt, de ze sector nog steeds bepaalt wat er elders wordt verdiend. Hij signaleert hierin wel een omslag. „De overheid zal meer en meer gedwongen worden een trendsettend beleid te voeren of ze dat wil of niet". Dit ont lokte minister De Koning de opmerking dat de ambtena ren daar nog niet zo aan ge wend zijn. Minister De Koning noem de in een reactie de ideeën van zijn voorganger zeer or- gineel, maar wil zich wel drie keer bedenken voordat hij tot integratie van het informele en het formele circuit zou overgaan. De formele econo mie die toch al zo onder druk staat heeft bescherming no dig, aldus de bewindsman. Albeda gaf toe dat het als wetenschapper makkelijker is ideeën te lanceren dan voor een minister. „Ik word niet onmiddellijk door een Kamer bij m'n lurven gepakt". Door Ivo Postma DEN HAAG/AMSTERDAM - Het aan de macht komen van ayatollah Khomeiny, zijn bloedige islamitische bewind en zijn kostbare oorlog tegen het buurland Irak hebben niet kun nen verhinderen dat de handel van Iran met de westerse landen zeer sterk is toegenomen. Ook het Nederlandse bedrijfsleven pikt een interessant graantje mee van de explo sieve benodigdheden van een oorlogvoerend land, dat als gevolg van zijn oliebronnen de dollars heeft om indrukwekkende rekenin gen te betalen. De Nederlandse Export Combinatie (NEC), waarbij 525 bedrijven zijn aangeslo ten, verstrekt de volgende cijfers: In 1979 exporteerden Nederlandse bedrij ven voor een bedrag van 475 miljoen gulden naar Iran, in 1980, het jaar waarin de oorlog tussen Irak en Iran uitbrak, voor 697 mil joen, in 1981 voor 979 miljoen, in 1982 voor 701 miljoen en het vorig jaar voor 1 miljard 194 miljoen gulden. Ook in de eerste maanden van dit jaar verloopt de export naar Iran weer „heel plezierig", zo zegt de heer Middelkoop (van de NEC) begrepen te hebben van contacten met het bedrijfsleven. In tegenstelling tot het tijdperk van de sjah komen tegenwoordig alle Iraanse Or ders van de staat, die ook de binnenlandse distributie in de hand houdt. „De betalingen zijn correct; aangegane verplichtingen worden nagekomen", zegt de heer Middel koop. Hij noemt Iran een land, dat de tering naar de nering zet en geen dingen bestelt die het niet kan betalen. Hieruit verklaart hij ook de daling, die in 1982 plaats had ten opzichte van het jaar daarvoor. Dit voorzichtige, bijna 'Hollandse', beleid van de Iraanse inkoop-autoriteiten neemt niet weg dat het Nederlandse bedrijfsleven het vermijdt om op krediet te leveren a^n Iran. „Dat is te riskant aan een land in oor log", zegt Middelkoop. Volgens de gegevens van de NEC zijn de voedingsmiddelenindustrie, de chemische industrie en de olieraffinaderijen de grote verdieners in de handel met Iran. De onder verdeling van de export in het jaar 1982 laat zien dat er voor 300 miljoen gulden aan voe dingsmiddelen naar Iran werd geëxpor teerd; de chemische en farmaceutische in dustrie leverden samen voor 150 miljoen, terwijl er eveneens voor 150 miljoen gulden aan veredelde aardolieprodukten naar Iran werd uitgevoerd. Het jaar daarop, 1983, laat een enorme toename van de totale Nederlandse export naar Iran zien, een toename die voor een aanzienlijk deel ten goede is gekomen van de chemische en farmaceutische industrie. Deze sectoren zagen hun gezamenlijke aan deel stijgen tot 238 miljoen gulden. Van onze correspondent CeesManders ROME - Gaat de Ita liaanse democratie aan haar eigen parlement ten onder? De laatste maanden begint het daar steeds meer op te lijken. De regering kan het parlement eigenlijk niet missen, geen dag, om samen wetten te ma ken, nodig voor het be stuur van dit land. Maar het parlement be vindt zich nu in de ernstigste crisis van zijn 36-jarige be staan. Het produceert niets meer. het is volledig geblok keerd. Premier Craxi spreekt van „zwarte dagen in de ge schiedenis van de republiek." Bron van alle parlemen taire ellende is het zoge naamde obstructionisme, waarmee volksvertegen woordigers verhinderen dat er besluiten worden geno men, dat er wetsvoorstellen worden aangenomen. De spelregels in het Italiaanse 'praathuis' zijn zodanig datje helemaal geen meerderheid hoeft te vormen om de verga dering je wil op te kunnen leggen: Met verfijnde vertra- gingsakties en sabotage- technieken is de minderheid in staat de normale besluit vorming afdoende de grond in te boren. Kwestie van re gels wijzigen, zou de nuchte re waarnemer opmerken, maar zo simpel liggen de za ken niet. Want voor een der gelijke wijziging is een meer derheid nodig, en deze kan in Italië nu eenmaal niets zon der de minderheid. Het Italiaans parlement bestaat uit twee huizen: De Senaat met 315 leden, en de 'Kamer van Afgevaardigden, met 630 man. Dit abnormaal hoge aantal volksvertegen woordigers vraagt op zich zelf al om moeilijkheden, maar zo heeft de grondwet dat gewild. Over elk wets ontwerp mogen alle 945 man nen en vrouwen het woord voeren, vaak net zolang als ze zelf willen. Tegen de tijd dat de laatste spreker zijn speech heeft afgerond, heeft de actualiteit de nieuwe wet vaak al weer ingehaald. De laatste zeven maanden zijn 251 wetsontwerpen inge diend. Slechts 19 hebben de parlementaire behandeling overleefd. Premier Craxi (leider van een ccentrum- - linkse regering) vaardigde in februari een decreet uit om de automatische prijscom pensatie te verminderen. Maar dat decreet wordt pas echt wet als het parlement daaraan binnen twee maan den zijn fiat zou geven. Die twee maanden verstrijken komende maandag 16 april, en de sprekerslijst is nog zo lang, dat theoretisch midder nacht 16 april niet gehaald kan worden. Dat betekent dat het decreet vervalt, en el ke werknemer dus weer zijn volledige automatische prijs compensatie krijgt uitbe taald, met alle desastreuze gevolgen voor de economie van dien. De regering en haar meer derheid in de Kamer zijn wanhopig, maar het parle mentaire proces blijkt niet te versnellen. De communisti sche en neo-fascistische op positie-partijen hebben zelfs hun krachten gebundeld om de sprekerslijst zolang moge lijk te maken, en zoveel mo gelijk amendementen (3233 in totaal) in te dienen. Spreek- tijdbeperking is sinds enkele jaren in principe mogelijk (ingevoerd nadat de radicaal Teodori met 16 uur en 5 mi nuten een nieuw spreektijd record had gevestigd), maar nu mag toch nog iedereen 45 minuten aan het woord zijn. Alle 250 afgevaardigden van de oppositie zijn op de spre kerslijst gezet. De kamer voorzitter heeft de werkdag van de afgevaardigden in tussen verlengd van 18 naar 20 uur, maar ook dit zal het decreet niet kunnen redden. De vergaderzaal van de Kamer van Afgevaardigden van de Italiaanse republiek biedt dezer dagen een tafe reel „waar we ons diep voor moeten schamen", zo schrij ven de kranten in koor. „We moeten er niet aan denken dat parlementariërs uit an dere EEG-landen bij ons een kijkje zouden komen nemen. Ze zouden ontsteld raken." De Kamer wordt nu nog maar bevolkt door een man of 25, die de krant lezen, sla pen of op en neer drentelen, terwijl een ander het woord voert. Dat woord heeft meestal niets meer met het omstreden decreet te maken. Sommige sprekers lezen hardop de krant voor, citeren uitvoerig en langdurig uit de Italiaanse poëzie, of herhaler, gewoon hun rede, er is toch niemand die luistert of er iets van merkt. Een communisti sche afgevaardigde gebruik te haar spreektijd om de leestekens en taalfouten in het decreet op te sommen. Een collega las een oeroud maar irrelevant archiefstuk voor. Alles om tijd te rekken en het decreet in de grond te boren. De show moet door gaan, ondanks de ernstige en herhaalde waarschuwingen van de parlementaire medi cus. In de Senaat vorige maand kostte ditzelfde de creet al aan anderhalve volksvertegenwoordiger het leven. De regering heeft voorge steld de parlementaire spel regels te wijzigen, bijv. door elke fractie spreektijd te ven; en niet elke individuele afgevaardigde. Maar de re gering is - ook door de meer derheid - op het hart gedrukt zich met haar eigen zaken te bemoeien. Het parlement stelt zijn eigen reglement op. Een oplossing voor het ob structionisme in het parle ment is er dus voorlopig niet. De meerderheidsfracties voelen er niets voor regels te introduceren die later ook te gen henzelf gebruikt kunnen worden. Volgens premier Craxi die zijn belangrijkste beleidstuk getorpedeerd ziet staat de regeerbaarheid van Italië op het spel: „Italië wordt stuurloos als de meer derheid door het obstructio nisme belet wordt te rege- (ADVERTENTIE) Een Sblamp verbruikt maar een kwart van de energie van 'n gewone gloeilamp en gaat vijf maal zo lang mee. Die lamp brengt dus dik z'n geld op. Boven de eettafel, maar ook in de hal, -r-»i M- nt, TA 1 1' „Jl^nf in de leeshoek en bij de voordeur. PhlllpS SE. L/C lilfflp QIC U VCtOl® OEN HAAG (ANP) - l behoort een landelijk stellen voor de heffin cies, gemeenten en rechtelijke heffingen. Alleen op deze wijz men dat de centrale lippendienst bewijst a van de minst draag staat in het rapport 'K Bond van Gehandicap ongeschikten. Het rapport is g: staatsseertetarissen We 36 Van onze DEN HAAG - Het verbond (CNV) vii werkweek in het b heid moet zijn gere Dat kan alleen als de prijscompensatie v gebruikt voor arbeid vijf procent. Tijdens de presentatie de discussienota over he ciaal economisch beleid de jaren '84 tot '87 zei C voorzitter Harm van der I len arbeidstijdverkorting zaak van CAO-partijer achten. Over de herbeze van de vrijgekomen arbf tijd zullen harde afspr: moeten worden gemaakt. dat niet, dan zal de arbeid met meer dan vijf pre moeten worden gekort herbezetting noodzakelij l maken. In vele bedrijf stakker ondernemingen is sinds akkoord in de Stichting va Arbeid in 1982 de arbeid: reeds verkort met vijf pro< kan der Meulen toonde optimistisch over de kans nu met de werkgevers centraal akkoord over vei ging van de arbeidstijd korting te kunnen afsluitei Hoewel het CNV we vertrouwen toont in het de overheid gevoerde be verwacht Van der Meulen ook het kabinet zich aan nieuwe stichtingsakkoord houden. „Als werkgever li de overheid nu achter bi marktsector", is zijn ven „En dat geldt ook voor trendvolgers." Het CNV legt de nadrul bestrijding van jeugdwi loosheid en langdurige we loosheid. Voor jongeren AAN vuile handen is bij inlii WA niet te ontkomen. In de permogendheden en de d£ internationaal opererende te waken tegen ondergrondse ae staat. Een CIA ziet zich geen enkel middel schuwer blok te vergroten en die var Jongen. In die jungle van s oen westerse geheime dien: onder alle omstandigheden pe geest van de democratise 'e verdedigen. Tegenover deze constate „t®f'erse democratie corrur aan de middelen en me jen worden aangewend. Di vident overschreden toen ®n drietal havens van Nice eon 'f een 00rl°gshandeling =on land waarmee de Ver inoeizame) onderhouden, rr ,®nand, Frankrijk en Engel; rioniT16' bet marxistische "an Washington. Nederland vrif.en echter zijn de mijne Amf P' een dreigement on is h=ri De Russische tank lonc uWat Moskou betreft, - ysschip beschoten kunnen K s'ukkig blijkt de Amerika 7nal"e''Jk beducht dat hij in t Ion'L es?ijds door Johnson ybsnuatie zou worden gem warierderheid de mijnenac overniet al|een hoogst ve de"a de .'dbreuk van de presii Qret iv"eiten van de CIA vo van Amerikaanse volks (meesi«lS' Hoe de miinenË bithar senatoren uit de kr; hoe, n9 van de aarts-cons einen Reagan door deze am0? ,aanhan9ers voor het stann beleid zal bij het C k!o„.„9aan stuiten en een gr J:in9en. kenrtfr 00l< op het internatii 9en y gevol9en hebben. De veruit in een crisisfeer be 9roo?at^rslechterd en ook nooh democratie van het res, °et' Rea9an dreigt een kan,;, de wereld. Je moet 'Worden.

de Stem | 1984 | | pagina 2