Inwone SpajeniersTerneuzen werkten hard in Axel Speciale enveloppen in kader van 400 jaar Terneuzen voor elk kunstgebit Pax Christi houdt vredesvieringen nabij Woensdrecht Scheide Alternatieve geschiedenisles Welzijnsraad met plan naar B en W OCCASIONS Aflevering 18 ÜRANK AL B Family-Beurs in De Braakman DENTOFIX van de BMW-dealer Garage Verimigge bv B en W Terneuzen: Avondschool in Branding Plaatselijk nieuws Terneuzen Bijeenkomst Onderwijs- Arbeid in Terneuzen VOLVO- SERVICE DONDERDAG 12 APRIL 1984 DONDERDAG 12 AP Westdorpe Napoleon wilde een grote oorlogshaven bij Terneu- zen. Mevrouw Benoist schilderde Napoleon met dit plan. Den Haag aan goederen, vee en eetwaren in veiligheid te brengen want de vijand na derde. Indirect werd hier mee wel toegegeven dat de toestand voor de Staatse troepen op het Eiland on- houdtbaar werden. De bevelhebber van de troepen op het Eiland van Axel, Prins Christiaan van Hessen, stuurde alle Staats- vlaamse magistraten een brief waarin hij zijn vertrek aankondigde. Militaire spul len en manschappen werden afgevoerd. En weer was boer Adriaan de Zomer in de Lo- venpolder de klos toen plun derende militairen zijn be drijfje met een bezoek ver eerden. 23 Oktober 1794 capitu leerde het Eiland van Axel. 's Avonds om 19.00 uur trok ken 150 Fransen Terneuzen binnen. Een twintig jaar du rende bezetting, met alle el lende vandien, begon. Napo leon had overigens al plan nen voor Terneuzen. Na de huidige De Griete zou een grote oorlogshaven moeten komen. Het is er overigens nooit van gekomen. naar P.J. Baert vrouw. Het stadsbestuur stemde ermee in. Diverse boeren leden te gelijkertijd onder het kruis van de inkwartiering. Zo klaagde boer De Zomer in de Lovenpolder dat de legering het hem onmogelijk maakte de oogst in de schuur op te bergen, want die was bezet met militairen. Op 19 augus tus 1794 ried de overheid in ring is tot stand gekomen in samenwerking met de Cari- tasgroep, de lezersgroep en de SOS-groep. Fanfare Eikels Worden Bomen zal voor een passende muzikale omlijsting zorgen, terwijl het gemengd koor, samen met de overige aanwezigen, de gezangen zal vertolken. Na afloop wordt in de kerk gelegenheid geboden om na te praten over het the ma en de viering. Pannekoeken bakken - Door het SKW worden diverse acti viteiten voor de Westdorpse jeugd gehouden, waarvoor steeds goede belangstel® bestaat. Naast de wekelij disco-avonden op zatet<>' heeft de leiding leuke oriÈ't' wedstrijden en spelen beda voor de schooljeugd en de ners. Maandag 23 april (t* de paasdag) is in Corf°L de paasdag) is in een pannekoekbakwedsj^ Van twee tot vier uur 's dag kan de jeugd dan hartelust lekkere pann ken bakken en uiteraard eten. De deelnamekosten dragen slechts een Deelnemers kunnen zich o. ven bij de leiding in Con dia. Door Gé van Berkt VLISSINGEN - H zelt geen moment vraaë wat het klaps zijn bijna 38-jarig< tieloopbaan is gewet "Vast en zeker was 1981 de oplossing van vangrijke Zeeuwse vis De belastingen werdc jhaar liefst tien miljoen ken. Maandenlang zi toen als groep Vlissing intensief bij het onderz trokken geweest. De fraudeurs zullen er n anders over denken maar i tiemensen hebben toen keil werkt om die belastingontdi boven water te krijgen". Adjudant Jan Slabbekooi mandant van de groep VI van de rijkspolitie te water, de valreep van zijn f.l.o., dat tioneel leeftijdsontslag bij h ken van de 60-jarige verjaar vrijdag 13 april zet hij off it streep onder de politiediens eet) ontvangst in het provi in- Middelburg. Van een onzer verslaggevers jP^OKKE (B) - De Grieken bn.iL sieke oudheid ge iten het bij religieuze «remonie® Bij de Germa- sv ®°'d deze drank als een heïl van onsterfelijk- overikracht- Volgens de hM -.Ver ken dronken ze veiJi1 de schedels van hun Ga»! un panden. Ook de Enea u stammen waren er enh„ gekend mee. Laat bij een n,nk gisten en je krijgt ^treffelijke alcoholi ze drank: Mede. w®* if deze mede die thans Eri dank zij Knokkenaar heiri iys opnieuw bekend- Van t^ijgt- In de kelders de r .zijn honingbedrijf aan iHjf fPfnnelaan liggen ette- ffose n honing te gisten, cienn pr?duktie of kille effi- mot v ziin niet aan de orde: r.i'cfde en geduld - en Wr. ai°ude handboeken rrierio' i. gestreefd naar een law-, kwaliteit als be- Snjkste norm kent. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In De Braakman wordt van woensdag 25 april tot en met zondag 29 april de derde Fa- mily-beurs gehouden. De organisatie berust bij IPD (Internationale Publiciteits Diensten BV) uit Terneuzen. De beurs, die in de Ador- hallen plaats vindt, wordt woensdagavond officieel ge opend door burgemeester C. Ockeloen en de befaamde goochelaar Richard Ross. Ross verzorgt kort daarna ook een optreden. Speciale evenementen rondom het gebeuren zijn de balonnenwedstrijd voor scholieren op donderdag 26 april, een modeshow op vrij dag 27 april en een bruids modeshow op zaterdag 28 april. Bijzonder is ook het optreden van het operette koor 'Tussen de Rails' uit Eindhoven. Dat vindt zon dagmiddag plaats om 13.00 uur. Zoals alle activiteiten in Terneuzen staat ook de Fa- mily-beurs in het teken van de viering 'Terneuzen 400 jaar stad'. Entree kost een rijksdaalder. Van onze correspondent SAS VAN GENT De Sasse welzij nsraad heeft het college van B en W en de leden van de Sasse gemeenteraad een alternatief gebo den voor de onveilige situatie op het kruispunt Brouwerstraat - Oostpoortweg - Westkade. Het alternatief behelst een drastische wijziging van de huidige verkeerssituatie. Uitgangspunten hierbij zijn het mogelijk maken van het in twee richtingen berijden van het fietspad naar Westdorpe langs de noordzijde van de brug, het beveiligen van de TERNEUZEN - De postzegel- en muntenvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen brengt eind april twee bijzon dere enveloppen met speciale afstempeling op de markt. Tijdens de afgelopen maandag gehouden le denvergadering maakte het bestuur dat bekend. De postzegel- en muntentoonsteUing zaterdag 28 april in het Terneuzens Museum, krijgt de primeur. De eerste envelop heeft het bekende vignet van Terneuzen 400 jaar stad, stad van De Vliegende Hollander. De twee de envelop is er een met het Terneuzense stadswapen, dit (ADVERTENTIE) FXTRA FORTE kleefpoeder voor uw kunstgebit Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. in een landelijke reeks van di verse filatelistische jubilea van 1982-1984. Ook zal er een stempel in dit teken te verkrij gen zijn. De tentoonstelling zal zater dag 28 april officieel door voorzitter W. de Zeeuw van het Terneuzens Museum ge opend worden. Vanaf tien uur is de tentoonstelling, met tal van objecten uit verzamelin gen van de eigen leden van de Terneuzense postzegelvereni ging, voor het publiek open. 's Middags om vijf uur zal de tentoonstelling weer sluiten. Ook de PTT zal met een lo ket aanwezig zijn. Daarnaast is er een brievenbus in het Terneuzens Museum, waarin iedereen die een envelop met het speciale stempel wil heb ben, zijn brieven kan depone ren. Voor iedereen die de ten toonstelling niet kan bezoe ken, bestaat de mogelijkheid om deze twee enveloppen te bestellen tegen de prijs van vijf gulden. IN hun poging om het record 'klaszitten' te ver beteren hadden de leer lingen van het Petrus Hondius-lyceum in Ter neuzen gisteren een al ternatieve geschiedenis les. Om de sleur te breken werd de les aangegrepen om de aloude charleston aan te leren. De leerlin genzijn gistermorgen be gonnen met hun poging om in het Guiness Book of Records te komen. Het record "klaszitten werd eerder dit jaar ge vestigd door een school in Etten-Leur. Dat record staat op 58 uur. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Op Goede Vrijdag en Paaszondag houdt Pax Christi in de buurt van de vliegbasis Woensdrecht twee 'vredesvieringen'. Tijdens de vieringen wordt het accent gelegd op vrede. Op Goede Vrijdag wordt 's mid- (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN B en w van Terneuzen willen de voorma lige Mavo-school De Branding aan de Waistraat verhuren aan de stichting Dag-Avond scholengemeenschap Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1977 al wilde de gemeente het gebouw overdoen aan de staat maar 'door diverse ont wikkelingen is tot op heden nog geen uitvoering aan dit besluit gegeven', aldus het col lege in het raadsvoorstel. Om dat de stichting inmiddels be langstelling voor het gebouw heeft getoond is besloten het besluit van 1977 in te trekken en het gebouw te verhuren. Het voorstel komt donderdag 12 april aan de orde in de com missie voor onderwijs. Aan vang 19.30 uur. dags om drie uur de eerste vie ring gehouden in een tent op het terrein van volksabdij On ze Lieve Vrouw ter Duinen te Ossendrecht. Van daaruit wordt dan een kruisweg gehouden naar het terrein van de vliegbasis. Op eerste Paasdag wordt een zogenaamde Opstandings viering gehouden. Na afloop is er een pick-nick. Mensen die aan deze diensten en de kruis weg willen meedoen, kunnen zich melden bij Pax Christi Voettochten, postbus 444 in Den Bosch. Rommelmarkt - In buurthuis De Bolster aan de Kastanje laan wordt zaterdag 28 april weer een rommelmarkt met daarbij een Vlaamse kermis gehouden. Wie denkt spullen te hebben kan het buurthuis bellen. ONI - De hengelaarsvereni ging Ontspanning Na Inspan ning (ONI) opent zaterdag 14 april het nieuwe seizoen met een hengel wedstrijd in de Westerschelde. Gevist wordt nabij de Scheldeflats van 13.00 tot 16.00 uur. De wedstrijd telt mee voor het clubkampioen schap. Bridge - Leden van bridgeclub Emergo speelden in restaurant De Milliano de elfde wedstrijd in het kader van de winter competitie. De uitslag in de fietsersoversteekplaatsen met handbediende lichten, het op heffen van de oversteekplaats ter hoogte van de Suikerunie, het zo dicht mogelijk bij el kaar brengen van oversteek- bewegingen van fietsers en voetgangers en afslaanbewe- gingen van auto's en tenslotte automobilisten op oversteken de fietsers en voetgangers at tent maken door middel van middengeleiders. De voorgestelde alternatie ven zijn voornamelijk bedoeld voor het langzame verkeer, waaronder dagelijks vele schoolgaande fietsende kinde ren en werknemers van de na bij gelegen fabrieken. De wel zij nsraad heeft bij de aanpak van het verkeersprobleem de hulp ingeroepen van de Pres siegroep 'Stop de Kinder moord'. In de brief aan het col lege signaleert de raad de hui dige situatieknelpunten, die voornamelijk te wijten zijn aan het feit dat de fietsroute van en naar Westdorpe offi cieel via de zuidelijke fiets strook over de brug loopt. Veel fietsers wijken af van deze verplichte route gezien het grote verschil in afstand (500 meter) en het minder hoeven oversteken. Dit leidt tot twee zijdig gebruik van de over steekplaatsen op de kruising. Bovendien vergroot dit de kans op ongelukken aanmer kelijk, daar automobilisten hier geen overstekende fiet sers verwachten. Middengelei ders zouden voor automobilis ten een belangrijk signaal zijn een oversteekplaats te nade ren en voor overstekers de mogelijkheid bieden in twee fasen over te steken. Verder pleit de welzijnsraad ervoor het karakter van het kruispunt meer dat te laten zijn van een kruising binnen de bebouwde kom. Herinrich ting van de kruising moet dan leiden tot een andere groen voorziening, verlichting en be wegwijzering die meer over eenkomen met de situatie bin nen de bebouwde kom. TERNEUZEN - Met contact- centrum Onderwijs-Ar beid Zeeland houdt op donderdag 12 april een introductiebijeen komst voor organisaties en do centen in het Zeldenrust Col lege te Terneuzen. Aanvang 13.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zullen korte inleidingen wor den verzorgd door de inspec ties van het onderwijs en de werkgeversorganisaties. De middagen zijn georgani seerd om de docenten en de stage biedende organisaties de gelegenheid te bieden in geza menlijk overleg een stagepro gramma samen te stellen. (ADVERTENTIE) GARAGE DU PONT TERNEUZEN BV INDUSTRIEWEG 37 4538 AG TERNEUZEN Tel. (01150) 13451 A-groep met 11 paren en een rusttafel was: 1. heren Sandri- ni-Visser, 2. echtpaar Den Haan, 3. echtpaar Nijsten, 4. mevrouw Bruijne-de heer Romson, 5. dames Hoogen- boom-De Heus. B-groep met 14 paren: 1. Dames Pel-Schilt- man, 2. echtpaar IJsebaert, 3. dames Touw-Brouwer, 4. da mes Verloop-Vreugdehil, 5. echtpaar Enthoven. Jazz - In het jazzcafé Porgy en Bess aan de Noordstraat treedt vrijdagavond 13 april, 's avonds om half tien, John White and his Big Band op. BE EMM VANZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 'Kruispunt in Sas van Gent anders' Een detail van het schilderij van mevrouw Benoist. Op het perkament zijn duidelijk de woorden 'Port de Terneuse' te lezen. 'Vis uit Met de verovering van Sluis op 26 augustus 1794 maakten de Fransen duidelijk dat ze een begerig oog hadden la ten vallen op Staats-Vlaan- deren, het gebied van de Re publiek ten zuiden van de Westerschelde. Onnodig te zeggen dat de nodige opwin ding ontstond en er maatre gelen werden genomen. Evenals in 1747 was het weer het Eiland van Axel dat in allerijl in staat van verdedi ging werd gebracht. Tot de maatregelen be hoorde ook het opwerpen van versperringen en bol werken rondom het oude Axel, toegangspoort tot het eiland. Een nogal omvang rijk werk waarvoor men in Axel niet de nodige werklie den bijeen kon brengen, re den een beroep op Terneu zen te doen. In een brief werd aan het bestuur van Terneuzen gevraagd 50 ar beiders met spaden en schoppen te pressen (dwangarbeid). De 'spajeniers', zoals deze arbeiders werden genomen, moesten voor een dag eten bij zich hebben en een stuk of 10-12 wagens om hout op te vervoeren. Dezelfde dag (7 juli 1794) echter kwam een tweede brief waarin om 150 man werd gevraagd die voor 3 dagen leeftocht met zich moesten brengen. Dat vond men in Terneu zen wat al te gortig en beslo ten werd de gevraagde 150 mannen slechts voor één et maal beschikbaar te stellen, waarmee men in Axel ak koord ging. Het pressen van arbeiders gebeurde in die periode regelmatig. Inmiddels waren ook tal van militairen op het eiland gelegerd en zoals gebruike lijk moesten die 'lokaal' ge voed worden. Voorraden slonken en de overheid ver bood uitvoer van eetwaren, hooi, stro, vee etc. De druk op de ketel nam echter toe. Terneuzense winkeliers moesten hun waren te koop blijven aanbieden, hamste ren werd streng bestraft. Een aantal burgers nam de kuierlatten uit vrees voor de Fransen, waaronder de vroedvrouw van Terneuzen. Prompt diende 'den chirur- gyn en Vroedmeester' J. Breimer zich bij het stands- bestuur aan. Hij beklaagde zich over het vele werk dat hij er nu bij kreeg en vond dat hij daarom recht had op het salaris van de gevluchte SOS-voorjaarsviering - De voorjaarsviering op palmzon dag is 15 april om 10.00 uur. Niet minder dan vijf plaatse lijke groepen verlenen mede werking aan de viering, die het themna heeft: 'Vreemde ling, wie ben je voor mij?' Dit thema sluit aan op het migra tieprobleem, dat de landelijke vastenactie als centraal on derwerp naar voren brengt. In de diverse teksten zal aan dacht gevraagd worden voor het migratieprobleem. De vie-

de Stem | 1984 | | pagina 18