Ie Hof t kabinet Driehonderd man weg bij Wilton is veel te veel Noordelijke CdK's als actiegroep 4Jeugd is vogelvrij Vrachtauto kantelt: twee doden OMZETVERLIES IN NON FOOD Magere winst voor ABN iegeWd Den lyl: oppassen met overdrijven van werkloosheid Staat leende 1,25 miljard Proef Edah: prijzen 10 lager CDA boos op VVD over pabo WOENSDAG 11 APRIL 1984 'BINNENLAND CNY-jongeren: Miljoenen voor studie naar nieuw NA VO-fregat PvdA-fractie vil verdeling bezuinigingen 1985 weten Rechter ontbindt arbeidscontract eiilrumpartijlid Onderzoek naar discriminatie door politic r' Wachtgelders onderwijs niet in VUT INDUSTRIEBOND FNV: Minder leerlingen Tweehonderd ontslagen bij onderwijs in Rotterdam Werkloosheid vorige maand iets omhoog Politie pakt 21 heroïne handelaren Gemeenten en provincies: 7,5 mee ombuigen BINNENLAND T5 PAGINA 2 T28 PAGINA 3 sief. Nicaragua heeft dan minder reden tot het indie nen van een klacht. Al zullen er best argumenten te vinden zijn om toch naar de rechter te stappen. Met het leggen van explosieven buiten de landsgrenzen kan het aantal klagers echter groter wor den. Voor elk land, waarvan de burgers schade ondervin den van subversieve acties, kan de daad van agressie aanleiding zijn tot het indie nen van een klacht bij het In ternationale Hof. De Verenigde Staten voe len in deze zaak nattigheid. Dat is duidelijk. Waarom zij de rechter voor twee j aarde bevoegdheid ontzeggen om zich ermee bezig te houden, mag merkwaardig heten! Mogelijk verwachten zij bin nen twee maanden ontwik kelingen, die in een later sta dium het gebruik van explo sieven onnodig maken. Met de laatste gissing houdt het Hof in Den Haag zich overigens niet bezig. Hij laat zich niet leiden door po litieke overwegingen, alleen door juridische argumenten. UTRECHT (ANP) - De orga nisatie van werkende jonge ren van het CNV heeft het plan van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid dinsdag volledig van de hand gewezen. Het NCW-plan verklaart de jongeren volkomen vogelvrij, aldus WJ-CNV. Het plan van de christelijke werkgevers gaat uit van verlaging of af schaffing van de minimum jeugdlonen en het ontkoppelen van de leer- en arbeidsover eenkomsten. In feite, aldus WJ-CNV, leiden de plannen ertoe dat jongeren nog goed koper produktief werk gaan verrichten: „Het NCW-plan heeft voornamelijk tot doel de zakken van de werkgevers te vullen en niet de werkgele genheid voor jongeren te be vorderen". De ondernemers zijn volgens de jongerenorga nisatie kennelijk niet bereid, ook zelf een offer te brengen. Bijvoorbeeld door in te gaan op de suggestie van het CNV, een groot deel van de lasten verlichting voor ondernemers in 1985 (een miljard gulden) te gebruiken om de jeugdwerk loosheid te bestrijden. Slechts één voorstel van het NCW kan genade vinden in de ogen van de CNV-jeugd, namelijk het op grote schaal invoeren van deeltijdbanen in combinatie met een leerovereenkomst. Overigens vindt ze het NCW- plan verwerpelijk. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA-leider Den Uyl vindt het onnodig overdrijven van de werkloosheid in ons land een schadelij ke zaak. Steeds vaker gehoorde kreten als 'op naar de 2 miljoen werklozen in 1990' voeren naar een klimaat waarin de af vlakking van de werkloosheidsstijging die sinds 1983 aan de orde is, zodat er in 1986 900.000 tot 950.000 werklozen zijn, als een levensreddende daad wordt voorgesteld. Den Uyl zei dit dinsdag in Den Haag bij de presentatie van het eerste exem plaar van het boek „Schade en herstel - een sociaal-democratisch perspectief" van de werkgroep De Rode Draad. De auteurs bepleiten onder meer een lan- gere-termijnvisie waarbij een sociaal- economisch beleid ook op kortere ter mijn de noodzakelijke veranderingen ten uitvoer kan brengen zonder essen tiële verworvenheden van het verleden te verwaarlozen. Voornaamste koers wijziging die de werkgroep voorstaat ten opzichte van het huidige beleid is nadruk op een stimuleringsbeleid zo wel in de westerse wereld als in de ar me landen teneinde rijk en arm tege lijk uit de economisch depressie te ha len. al gevallen bekend van men sen die vanwege deze uit spraak de gereformeerde kerk hebben verlaten. Van andere groepen gereformeer den kent het enthousiasme over de afwijzing bijna geen grenzen. Het is niet denk beeldig dat het kernwapen- vraagstuk juist in gerefor meerde kringen oorzaak wordt van toenemende ver brokkeling. Gereformeerd Nederland is een gemêleerd geheel. Je hebt de Gereformeerde Ker ken in Nederland met hun ruim 870.000 leden die banden heeft met de Wereldraad van Kerken en de nationale Raad van kerken. Zij bewegen zich wel op maatschappelijk-poli- tiek veld. De zeven overige gereformeerde denominaties met bijna 500.000 leden hou den zich verre van dat ter rein, zijn ook niet erg van oecumenische relaties ge diend en hebben groot ontzag van de overheid die gezien wordt als dienaresse Gods. Dit laatste speelt van ouds her in de totale gereformeer de kring overigens een niet te onderschatten rol. Synodale uitspraken over niet strikt kerkelijke zaken kunnen daarom nog altijd identi- teitscrises te weeg brengen, want blijkens het onderzoek 'Opnieuw God in Nederland' neemt de kerk in het leven van gereformeerden een gro te plaats in. Desniettemin heeft de ge reformeerde synode zich er door het risico van toene mende verbrokkeling giste ren niet van laten weerhou den andermaal over kernwa pens te spreken. En wel over het rapport van het Depu- taatschap voor Bestudering van het Oorlogsvraagstuk waarin gepleit wordt voor een totale en definitieve af wijzing door de synode van kern- en andere massaver- nietigingswapens als ethisch niet te rechtvaardigen. Zelfs i het bezit van dit soort wa- pens dient door de synode te worden veroordeeld, aldus het rapport. Juist deze voortgaande en zich verdiepende morele dis cussie in de kerken staat ga- 3 rant voor niet aflatende druk 1 van die zijde op de politiek, 't En het ziet er niet naar uit dat die kerkelijke druk we zenlijk anders zal worden wanneer de storm over de 48 variaties zal gaan luwen. Scherpenhuizen, fel voor stander van een algehele verplaatsing, dat maar even wilde verdedigen in de Tweede Kamer. Wanhopig zocht de staats secretaris naar steun in het kabinet. Maar een sporter met minder mogelijkheden mag geen doelpunten maken. Die mag de ver weg getrapte ballen op gaan halen, dicht bij het joelende publiek. Even nog werd gedacht dat Scherpenhuizen zijn enige politieke daad van betekenis zou gaan plegen. Opstappen- Want dat zou hij doen, had hij eerder gezegd, als de ver- plaatsingsoperratie niet zoals afgesproken door zou gaan- Maar hij blijft (nog). Want, zo liet de veelgeplaagde be windsman weten, hij „beste bewaker van de PTT" spreiding". Volgens Scherpenhuizen was het feest zonder hem he lemaal niet doorgegaan Donderdag verdedigt Pre' mier Lubbers het omstreden kabinetsbeluit in de Tweede Kamer. De 'koene keeper van het CDA' vangt voor Scher penhuizen dan de ballen van de Tweede Kamer op. Scher penhuizen mag vanaf de zij' - - - - trfll Nederland eet, rookt en drinkt meer Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het door Nederland gebouwde S- fregat wordt nagenoeg ze ker niet het nieuwe Navo- fregat voor de jaren ne gentig. Daarvoor komt veel meer het M-fregat in aanmerking, waarvan er momenteel vier worden gebouwd op de werf van De Schelde in Vlissingen. Een aantal Navo-landen gaat dit nu precies uitzoe ken. Nederland zal aan die studie 7 a 7,5 miljoen gul den bijdragen. Eenderde van dit bedrag zal worden opgebracht door Neder landse bedrijven die in de ze haalbaarheidsstudie zijn geïnteresseerd, een derde door het ministerie van Defensie en eenderde door het ministerie van Economische Zaken. Over de bijdrage van het be drijfsleven wordt overleg gepleegd door Holland Sig naal Apparaten (HSA), Hertel, Bronswerk, Holec, Rietschoten, Machinefa briek Oldenzaal, Kon Mij De Schelde, Lips, Nevesbu en Stork Diesel. KEN HAAG (ANP) - De PvdA wil dat de regering aan de hveede Kamer meedeelt hoe fc bezuinigingen voor volgend jiar worden verdeeld over de ambtenarensalarissen, de so- dale uitkeringen en de volks- Sfzondheid. PvdA-woordvoerder Wölt- lens drong er dinsdag bij Ka mervoorzitter Dolman op aan ie regering daarover een brief jevragen. Wöltgens maakte er «zwaar tegen da,t de rege ringsfracties wel informatie •ver de verdeling van de be zuinigingen hébber) gekregen de opposit^ niet. Premier Lubbers wilde vrijdag op zijn •fkelijkse persconferentie j&n mededelingen doen over «verdeelsleutel, omdat daar- ;T nog overleg moet worden ÏWoerd met de sociale part iers. 'ORRMOND - Het kantonge- ^Et in Roermond heeft giste- de arbeidsovereenkomst stn Centrumpartijlid H. r1 der Heijden en de Lim- "fgse Immigratie Stichting ontbonden. "it betekent dat Van der ?iden per 1 mei ontslagen is. «overwegingen, die kanton- -hter mr. Drij koningen tot vonnis hebben gebracht, pas vandaag bekend- lijn de verrichtingen Lubbers bekijken. Het is leen nog de vraag bij w doelpunt de 'ballenjonge van het kabinet' gaat -1 chen. Ijk Lis werkt voor etnische ."."■terheden in deze provin- ,^Enkele maahden geleden dat de Roermondse me- ?rker Van der Heijden, die r 'uitend technische werk- [^ftiheden verrichtte zoals de grading van de instellin- I -hoofdbestuurslid was van Le«trumpartij. redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlanders hebben in ja nuari van dit jaar meer gedronken, gegeten en gerookt. Dat blijkt uit de omzetcijfers van die maand: de slijters zetten 14,2 meer om, de kruideniers 3,5 °/o en de rookwarenverkopers 4,4 Daarentegen hebben de branches in de non-food sector van de détailhandel in januari 1984 4,8 procent omzetverlies geleden ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1983. Koploper voor wat betreft de omzetdaling was de textiel branche met een daling van 11,5 procent. Omzetdalingen waren er ook bij de détailhan del in vis (-16,9 procent) en de slagers (-2,6 procent). Dit blijkt uit voorlopige ge- 4 biiiu DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil een onderzoek naar eventuele discriminatie van etnische minderheidsgroepen door de vreemdelingenpolitie. Een motie van het PSP-ka- merlid Van Es werd gisteren met ruime meerderheid aan genomen. Het kabinet zal binnenkort schriftelijk laten weten of een onderzoek wordt gestart en hoe dat moet worden uitge voerd. Huidskleur en andere etnische kenmerken zouden een rol spelen bij het toezicht op vreemdelingen, is de erva ring van vreemdelingenorga nisaties. Er zijn met name tal van klachten over straat- en huiscontröles. De Kamer boog zich giste ren over een totaal van 31 mo ties, vergaard tijdens vier uit gebreide vergaderingen over het door het kabinet uitgestip pelde minderhedenbeleid. Twaalf moties werden door een meerderheid aanvaard. gevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die dinsdag zijn gepubliceerd. De totale omzet van de détailhan del daalde in januari 1984 met 1,2 procent. In de non-food sector van de détailhandel vertoonden de omzetten in januari 1984 bij onder meer de drogisterijen 4,2 procent) en de opticiens 4,9 procent) een stijgende lijn. Dalend daarentegen waren de omzetten in de volgende bran ches: schoeisel (-6,6 procent), meubelen (-2,8 procent), doe- het-zelf-artikelen (-3,8 pro cent) boeken en tijdschriften (-5,0 procent), fotografische artikelen (-6,8 procent) en ju weliersartikelen (-10,7 pro cent). Eveneens negatief was de omzetontwikkeling van de warenhuizen (-0,7 procent), terwijl de postorderbedrijven in januari 1984 een omzetstij ging van 6,7 procent boekten. '4J: i - >#- Lit DOOR een verkeersonge val dinsdagmiddag op de weg Hengelo-Oldenzaal zijn de 16-jarige M.J.A. Poorthuis en de 15-jarige J.B. ten Bos, beiden uit Denekamp, om het leven gekomen. De slachtoffers namen deel aan een fietstocht van hun school. Ze werden hierbij be geleid door een bestelbusje dat als bezemwagen dienst deed. Dit busje is op een ge geven moment de drukke weg Oldenzaal-Hengelo op een volgens de politie nogal ondeskundige wijze overge stoken, waardoor een Duitse vrachwagencombinatie moest uitwijken en ging scharen. De vrachtauto raak te het busje en kantelde op het fietspad, waar hij drie fietsers trof. Van één van hen werd alleen de fiets vernield, de andere twee kwamen om het leven. - fotoanp Rechters MINISTER Korthals Altes van Justitie heeft dinsdag middag in de Eerste Kamer, waar hij de Justitie-begroting voor 1984 verdedigde, aange kondigd dat de omvang van de rechterlijke macht in 1985 met 267 plaatsen wordt uitgebreid. De capaciteit bij het gevange niswezen wordt dit jaar met nog 128 cellen uitgebreid. DEN HAAG (ANP) - Leerkrachten van 55 jaar en ouder die bij fusies van scholen vrijwillig het onderwijs verlaten en een wachtgeld ontvangen, komen niet op de nu vastgestelde leeftijd terecht in de VUT (vervroegde uittreding). Minister Deetman van Onderwijs zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Konings die vindt dat wachtgelders onder meer aan de VUT-regeling deel moeten kunnen nemen omdat tussen hen en vergelijkbare VUT-ters soms inkomensverschillen van 500 gulden per maand ontstaan. Deetman wil daar niet aan omdat volgens hem de wachtgeld regeling en de VUT-regeling geheel eigensoortige regelingen zijn. Hij vindt het scheppen van de door Konings gevraagde mo gelijkheid bovendien niet passen in de grondgedachte van de VUT-regeling. De VUT maakt immers mogelijk dat men vrij willig vervroegd uit het arbeidsproces treedt, terwijl een wacht gelder daarentegen geen baan meer heeft. De minister wijst er nog op dat het toch al als een gunstige voorziening kan worden beschouwd dat bij scholenfusies docenten van 55 jaar en ouder op hun verzoek vijf tot zes jaar eerder kunnen ophouden dan bij de VUT-regeline. SCHIEDAM (ANP) - Een in krimping van het personeels bestand bij de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord met 100 tot 200 werknemers is denkbaar, maar de noodzaak van gedwongen ontslagen is daarbij vooralsnog niet aan getoond. Dit heeft districtsbestuur der Dick Nas van de Indus triebond FNV dinsdag in Schiedam gezegd op een per- ROTTERDAM (ANP) - Bij het openbaar onderwijs in Rotter dam zullen per 1 augustus 200 leerkrachten hun baan verlie zen. Hoewel de aantallen nog niet helemaal zeker zijn, is aan 200 werknemers in het lager en kleuteronderwijs het ont slag al aangekondigd. Op 16 april wordt geteld hoeveel leerlingen het komende schooljaar de Rotterdamse scholen zullen bevolken. De ontslagen zijn het gevolg van de dalende leerlingenaantal len. Daarnaast speelt ook het instellen van grotere klassen een rol. De gemeente Rotter dam verwacht dat de aantal len ontslagen dit jaar niet zul len meevallen. Vorig jaar werd een groot aantal leer krachten ontslag aangezegd en kon dit later worden terug gedraaid. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Zelden zal een kabinet van 'hogerhand' zo onder druk gezet zijn als het kabinet-Lubbers door de drie noordeljke commissarissen van de Koningin. Als een volleerde actiegroep hebben de heren Wiegel (Friesland), Oele (Drenthe) en Vonhoff (Groningen) gisteren de kamerfracties en de publi citeit bespeeld. Commissaris Oele stak in de persconferentie na de succes volle rondgang langs de frac ties het eerst van wal: 'We hebben gewezen op afspraken, beloften en contracten van de afgelopen tien jaar. Gebleken is dat de meerderheid begrip heeft voor en zelfs ondersteu ning wil geven aan onze me ning dat het kabinet op dit standpunt moet terugkomen. Wij hebben de fracties ge vraagd dit onzalige standpunt te wraken door het kabinet opdracht te geven zijn huis werk over te doen.' Het is nog maar een zachte voorzet. Commissaris Wiegel trapt hard in: 'Wij zijp ge- drieeën van oordeel dat er ge sproken kan worden van een vertrouwensbreuk in de rela tie tussen het Noorden en Den Haag als dit plan doorgaat. Waar de regering ons op trac- teert grenst aan onbehoorlijk bestuur.' Wiegel neemt het op voor de 'gemangelde' staatssecretaris. 'ZWAAR geschut' in Den Haag: drie commissarissen der koningin (v.l.n.r. Oele van Drente, Wiegel van Friesland en Vonhof van Groningen) kwamen uitleggen, waarom de PTT helemaal naar Groningen moet. - fotoanp Scherpenhuizen heeft gedaan wat-ie kon. Een kat aan het adres van de verantwoordelij - ke minister, partijgenote Smit-Kroes, komt moeiteloos over des commissaris lippen. Als Neelie nu schrijft dat de spreiding van de cenrale di rectie naar het Noorden door achtereenvolgende kabinetten is (her-)bevestigd, doch dat men nagelaten heeft geld er voor te reserveren, dan moet de commissaris er toch even op wijzen dat de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat in het kabinet Van Agt-Wiegel in 1980 een uitdrukkelijk con tract met het Noorden heeft gesloten. 'Deze onvoorzichtige uitlating zou zich wel eens te gen de huidige minister van Verkeer en Waterstaat kun nen keren' Een reprimande van een oud-minister aan het huidige kabinet is ook nooit weg. Met een ondertoon van: zo gingen wij nooit met de Kamer om, wijst de wijze Wiegel erop dat het kabinet een deel van de spreiding wil betalen uit de compensatie die de provincies (misschien) gaan krijgen voor het afschaffen van de bijzon dere regionale toeslag. Maar met die afschaffing is de Ka mer nog niet akkoord gegaan. 'Dat brengt me op de vergelij king dat Groningen veroor deeld wordt tot ophanging, maar eerst zelf het touw moet betalen.' De slotscène is voor Von hoff, die er ook wat van kan. De oud-historicus: 'De Friese commissaris heeft historisch verantwoord gesproken. Het was vroeger gebruikelijk de beul een fooi te geven om tot een zo kort mogelijke en minst pijnlijke executie te komen.' Wat het kabinet Groningen nu voorspiegelt is 'niet boter zacht, maar gewoon gesmolten boter' Ondertussen is ook van an dere zijde geschut in stelling gebracht: de dienstcommissie van de Centrale Directie PTT in Groningen heeft uitgere kend, dat spreiding van de centrale PTT-directie van Den Haag naar Groningen zonder de PTT-top nog veel duurder is dan de aanvankelijke be grotingsplannen. En ook de FNV heeft de Tweede Kamer gevraagd de regering er toe te bewegen af te zien van het voorgenomen besluit om de top van de PTT uit te zonderen van de verplaatsing naar het Noorden. Het debat in de Tweede Ka mer over de PTT-spreiding is verschoven van woensdag avond naar donderdagoch tend, na afloop van het vrage nuurtje. soneelsbijeenkomst bij Wilton. Deze bijeenkomst was belegd naar aanleiding van de plan nen die de bewindvoerders en directie hebben bekendge maakt voor vermindering van de werfbezetting met 300 werknemers, waarvan 188 als gevolg van gedwongen ont slag. Die plannen zijn een na dere uitwerking van de zoge naamde Schiedam-variant: de verzelfstandiging van Wilton met behulp van financiële steun van de gemeente Schie dam. Minister Van Aardenne van Economische Zaken wil het reddingsplan voor Wilton Fij- enoord dat de gemeente Schie dam op tafel heeft gelegd se rieus gaan bekijken. In ver band hiermee zal donderdag op het ministerie van Econo mische Zaken een gesprek over dit plan plaatsvinden met de gemeente Schiedam, de di rectie van Wilton Fijenoord en de bewindvoerders van RSV. AMSTERDAM (ANP) - De ABN heeft het afgelopen jaar ook de nadelen ondervonden van een groot buitenlands kantorennet. Door de economische pro blemen in veel landen zag de bank de brutowinst uit het buitenlandbedrijf voor het eerst sinds jaren dalen. Bo vendien moest door de toege nomen risico's over onze gren zen een groot bedrag aan de voorzieningen worden toege voegd. De bank gaat nu in de uitbreiding van het buiten landse kantorennet op de rem trappen, zeker in Europa. DEN HAAG (ANP) - Het be drag van de nieuwe staatsle ning is vastgesteld op 1.250 miljoen gulden. Dat heeft het ministerie van Financiën dinsdagavond mee gedeeld. De beurs had ver wacht dat de lening zou uitko men op twee miljard gulden. Het gaat om de 8 1/4 procents staatslening in 1984 met aflos sing per 1990 tot 1994. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De voor het sei zoen gecorrigeerde werkloos heid is vorige maand met 2.400 gestegen tot 840.600 personen. De stijging komt geheel voor rekening van vrouwen. Dat blijkt uit voorlopige werkloosheidscijfers van het ministerie Van Sociale Zaken. De feitelijke werkloosheid, het aantal ingeschrevenen .bij de Arbeidsbureaus, daalde met 22.400 tot 835.100. Er waren eind maart 18.600 mannen minder werkloos en 3800 vrou wen). Het aantal bij de GAB s ge registreerde vacatures steeg met 1.400 (gecorrigeerd) en kwam op 14.500. De feitelijke stijging beliep 1.800, waardoor het totaal op 14.800 kwam. Van een onzer verslaggevers HELMOND - De Edah neemt in een filiaal in Amsterdam- Noord proeven met een ver laagd prijspeil om zo nieuwe klanten aan te trekken en daarmee de omzet te verho gen. De gemiddelde prijsdaling be' draagt 10 procent en geldt voor 50 artikelen. Als het experiment slaagt zullen de prijsverlagingen in meerdere filialen in het land worden doorgevoerd, aldus een woordvoerder. Het verschil tussen de lan delijke Edah-prijzen en die in de Amsterdamse vestiging is opmerkelijk. Voor een blik ap pelmoes is dat 13 procent, voor zoute pinda's 35, pils 6, sinas/ cola/up 11 en voor vermouth 23 procent. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft maandag in samenwerking met korpsen uit Assen, Barne- veld, Groningen en Friesland 21 mensen aangehouden die verdacht worden van handel in heroïne. Dit heeft de politie dinsdag meegedeeld. DEN HAAG (ANP) - Het kabi net heeft besloten dat provin cies en gemeenten 7,5 procent van de ombuigingen in de res terende kabinetsperiode voor hun rekening moeten nemen. Alleen als er zwaarwichtige redenen voor zijn, kan dat percentage worden gewijzigd. Dat stgat in een dinsdag ver schenen nota van minister Ru- ding van Financiën en de staatssecretarissen Koning (Financiën) en Van Amels- voort (Binnenlandse Zaken). De uitgaven van de lagere overheden, uitgedrukt in een percentage van de totale uit gaven, blijken dit jaar en de komende jaren even onder de acht procent te liggen. Zij schrijven dat als Rijk en/of la gere overheden de ombuigin gen niet halen (bijvoorbeeld door tussenkomst van de Ka mer) dit bij de eerstvolgende ombuigingenronde wordt be trokken. MINIMUMEIS BLUFT 250 LEERLINGEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Tussen de twee regeringspartners CDA en VVD is gisteren opnieuw enige wrevel gerezen, nadat de VVD weer samen met de PvdA een wijziging had ingediend over het minimum-aantal leerlingen bij de pedagogische academies voor het basisonderwijs (pabo). WD en PvdA handhaven de eis dat een pabo minimaal 250 leerlingen moet hebben, maar ze willen wel uitzonderin gen maken voor instellingen die een uniek karakter hebben. Ze komen hiermee een beetje tegemoet aan de wens van mi nister Deetman, die om (overigens aanzienlijk ruimere) ont heffingsmogelijkheden verzocht. De CDA-fractie uitte gisteren haar boosheid door om uit stel van van stemming te vragen over de wet hoger beroeps onderwijs, waarvan de pabo's deel uitmaken. Het CDA zal overigens volgens een ingewijde niet langer vasthouden aan het minimum van 200 leerlingen voor een pabo. „Wat ons be treft mogen dat er ook 250 zijn, als er maar in bijzondere ge vallen ontheffingen mogelijk zijn. V V5 Er wordt erg veel van ons ge duld gevraagd dit jaar. Steeds weer worden ons optimistische weerberichten voorgeschoteld en steeds weer valt het bitter tegen. ft Elke ochtend is grijs en regen- 1 achtig. Is het KNMI bezig ons een loer te draaien? Zit daar een man die 's morgens een paar zonnige verwachtingen uit zijn mouw schudt? Je zou het haast gaan denken. Al weken tekenen ze bij het Journaal klimmende lijntjes die stijging van de tempera tuur aangeven. Elke avond tip pelen wij er met z'n allen in. Wij mogen de waarheid niet horen. Misschien is die waar heid wel dat het tot minstens augustus slecht blijft. Je gaat er zo langzamerhand het erg ste van denken. Het wordt ondertussen tijd voor een KNMI-belasting. Voor elke graad Celsius die ze er naast zitten, moet het KNMI duizend gulden boete betalen, ft Als alle Oscars de deur uit zijn, staan de bioscopen leeg. Is het witte doek gevallen? ft Wat doen al die Nederlanders 's avonds na journaal en weerbe richt, vraag je je af. De ergernis is blijkbaar zo groot, dat ze nergens weer aan toe komen, ft En vrijdag de dertiende moet nog komen! MERIJN Supercomputers IN Nederland is aantoonbare behoefte aan supercomputers. De rijksoverheid moet het ge bruik van deze supercompu ters zeker drie jaar subsidië ren, wat neer komt op totaal ongeveer 9 miljoen gulden tot en met 1986. Dat vindt de werkgroep Supercomputers van het ministerie van O en W. Philips Mr G. Jeelof van de Raad van Bestuur van Philips verwacht dat Optical Storage Interna tional nog dit jaar op de markt zal komen met een digitale op tische recorder. Met de digita le optische recorder DOR is het'mogelijk om op een soort beeldplaat een miljard cijfers en letters op te slaan. Het sys teem is bedoeld om te funge ren als archief. Koppelbaas DE 37-jarige C.B.M. is voor zijn aandeel in de koppelba- zenaffaire rond het Dordtse las- en constructiebedrijf Abor veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar. Chris M. speelde als rechter hand van de voormalige mees- terkraker Aage M. een belang rijke rol bij de leveranties van valse fakturen aan Abor. De voormalige vriendin van Aage M., de 26-jarige Ria C.V. werd tot acht maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaar delijk, veroordeeld. Cocaïneballetjes DE douane op Schiphol heeft weer een Colombiaan aange houden, die op het moment van zijn aanhouding 87 cocaï neballetjes in zijn lichaam had. Toen de balletjes het li chaam van de man hadden verlaten bleek hij in totaal bij na zeven ons cocaïne te hebben ingeslikt. Postzegels DE PTT brengt op 8 mei een postzegel uit ter herdenking van de sterfdag van Sint Ser- vaas, de eerste Nederlandse bisschop. De zegel, met een waarde van zestig cent, is ont worpen door Paul Mijksenaar en toont een in steen uitgehou wen beeltenis van Sint Ser- vaas in de kleuren lichtgrijs, donkergrijs, oranjerood en zwart. Vleeschmeesters DRIE commissarissen van De Vleeschmeesters zullen niet door justitie worden vervolgd in verband met een grote vleesfraude. Het betreft oud premier mr B. Biesheuvel, wa renhuistopman prof dr A. Dreesmann en oud-CNV- voorzitter J. Lanser. Er zijn volgens de officier van justitie geen redenen toe. DAF DE Industriebond FNV wil nog deze week bij de Raad van Bestuur van Daf-trucks in Eindhoven rond de talel gaan zitten om te bereiken dat in een aantal fabrieksafdelingen arbeidstijdverkorting in blok ken van vier uur wordt inge voerd.

de Stem | 1984 | | pagina 3