VS spelen spelletje met Internationale Hof Kruisraketten: 48 variaties en meer Scherpenhuizen: De ballenjongen van het kabinet Rijke landen laten arme landen in de kou staan OMZETVj DE RAGE VAN HET KOPPEN TELLEN WOENSDAG 11 APRIL 1984 ACHTERGROND WOENSDAG 11 GEEN EXTRA GELD VOOR IMF EN WERELDBANK CDA'ers PvdA Beton storten Kerken Miljoenen voor studie naar nieuw NA VO-frega PvdA-fractie wil verdeling bezuiniginge 1985 weten Rechter ontbinc ^beidscontract Centrumpartij li I ®maaktPaS Vandaag beken T5 PAGINA 2 jé; r r CANADA 1 F Door Pieter-Jan Dekkers HOEWEL de economi sche recessie allerwege op de terugweg is, zitten met name de ontwikke lingslanden nog in grote problemen. Daarom komt het Internationaal Monetaire Fonds (IMF) donderdag en vrijdag in Washington bijeen om te bekijken of er extra geldmiddelen kunnen worden opgebracht voor de arme landen. De kans daarop is echter zeer klein. Met name de Ver enigde Staten en Japan voe len er niets voor de middelen van het fonds uit te breiden. En ook West-Duitsland staat niet te springen. Nederland echter is wel voorstander van uitbreiding van het kapitaal van het IMF en de Wereldbank, ook als dat zou betekenen dat Neder land zelf meer geld moet gaan opbrengen. Vorig jaar heeft Nederland ook al eens - tevergeefs - geprobeerd Amerika over te halen om meer geld in het IMF te ste ken, gezien de enorme beta lingsproblemen waarmee de ontwikkelingslanden worste len. Optimisme over het herstel van de wereldeconomie zal op de bijeenkomst in Wash ington niet ontbreken. De economische groei van de in dustrielanden verloopt snel ler dan de grootste optimist tot voor kort nog voorspelde. Als gevolg daarvan leeft de wereldhandel op en daar profiteren ook de ontwikke lingslanden van. Het IMF gaat voor dit jaar uit van een economische groei in de westerse indus trielanden van 3,5 procent dit en volgend jaar. Op basis van die ramingen zou het IMF wat meer financiële armslag kunnen krijgen, ware het niet dat Amerika en Japan weerbarstig blijven en vin den, dat eerst de economische groei in eigen land moet wor den gestimuleerd. Overigens doet dat econo misch herstel zich niet in alle industrielanden in gelij ke mate voor. In veel landen is het herstel beperkt en blijft de werkloosheid aan de hoge kant. Bovendien remmen ho ge rentestanden en forse be grotingstekorten die econo mische groei sterk af. Daar-' om moeten de regeringen van landen - ook de arme landen - waar de economische groei nog achterblijft, eerst in eigen huis financiële orde op zaken stellen. De schuldenlast van de meeste ontwikkelingslanden blijft echter als een molen steen om hun nek hangen. Hoewel er geen sprake meer is van een wereldomvattende financiële crisis, verkeren tal van ontwikkelingslanden nog in grote betalingsproble men. De groei van de wereld handel zal de vraag naar grondstoffen doen toenemen. Daarmee gaat ook de prijs weer in de hoogte, wat voor veel ontwikkelingslanden een meevaller is. Het om vangrijke ruilvoetverlies, waarmee die landen vanaf 1978 te kampen hebben gehad (gemiddeld 20 procent), is in ieder geval tot staan ge bracht. Nederland zal deze week in Washington voorstellen over een periode van vijf jaar elk jaar drie tot vier miljard zo genaamde SDR's te plaatsen. Dat is de 'munteenheid' van het IMF met een waarde van rond de 2,80 gulden. Volgens het statuut van het IMF mogen SDR's alleen worden geplaatst als de li quiditeitsbehoefte in de we reld daartoe aanleiding geeft. Maar volgens Amerika, West-Duitsland en Japan is daar momenteel geen sprake meer van. Zodat de ontwikkelings landen deze week uit Wash ington niet veel goed te ver wachten hebben. Daar komt nog eens bij dat de Internationale Ontwikke- lings Associatie (IDA), een dochter van de Wereldbank, die leningen onder gunstige voorwaarden verstrekt aan de allerarmste landen, in een impasse is geraakt. Veroor zaker daarvan is Japan, dat nieuwe voorwaarden ver bonden heeft aan het eerder bereikte akkoord om de mid delen van de IDA de komen de drie jaar nog eens met ne gen miljard dollar (27 miljard gulden) uit te breiden. Dit probleem komt vrijdag in Washington aan de orde. Bij de vorige onderhandelin gen over extra geldmiddelen voor de IDA had Amerika al een extra bijdrage van drie miljard dollar (9 miljard gul den) getorpedeerd. Nu ligt Japan dwars, dat vindt dat tegelijkertijd het kapitaal van de Wereldbank moet worden verhoogd. Japan wil op die manier meer zeggenschap krijgen over de politiek van IMF en Wereldbank. Nu nog maakt Amerika daar zo'n beetje de dienst uit omdat het het meeste geld bijdraagt. Washington voelt daarom niets voor de nieuwe Japanse eis, hoewel dat extra kapitaal zeer welkom zou zijn. Als Ja pan voet bij stuk houdt, doet zich de idiote situatie voor, dat de armste landen minder geld krijgen, omdat Amerika een extra kapitaal-bijdrage voor de armste landen door Japan de grond inboort. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs, J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884, Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen, inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties; Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan van de Ven DE Verenigde Staten spelen een spelletje met het Internationale Hof in Den Haag. Door zijn bevoegdheid voor twee jaar niet te erkennen hopen de VS een uit spraak te ontlopen over het leggen van mijnen voor de kust van Nica ragua. „Een droeve zaak," aldus professor P. de Waart, hoog leraar volkenrecht aan de Vrije Universiteit in Amster dam. „Met de afwijzing sug gereren de VS, dat het Hof niet boven de partijen staat. Dat heeft juist bewezen wel boven de partijen te staan." Notabene in de zaak VS te gen Iran, over het gijzelen van ambassadepersoneel, hebben de internationale rechters bewezen alleen het handhaven van de interna tionale rechtsorde voor ogen te hebben. Vraag is of Amerika met enig succes de bevoegdheid van het Hof kan afwijzen. Bij de totstandkoming van het verdrag, waarin deze materie aan de orde komt, heeft Amerika een voorbehoud ge maakt. De bevoegdheid van het Hof werd erkend, behal ve in zaken die tot de be voegdheid van de VS beho ren. Hoort het leggen van mijnen tot de bevoegdheid van de VS en kan Nicaragua daartegen niet optreden? Professor De Waart heeft zijn twijfels. Hij is benieuwd hoe het Hof dit punt in de procedure oplost en hij oor deelt niet graag tevoren over overwegingen, die het Hof nog moet maken. Maar er ligt toch een uitspraak van het Hof in de gijzelingszaak te Iran. Toen werd overwogen, dat de zaak juist vanwege de internationale rechtsorde in behandeling moest worden genomen. Ook al had Iran het Hof alle bevoegdheid ont zegd. Eenzelfde overweging kan ook nu opgeld doen. Daarbij kan het Hof tevens tot de slotsom komen, dat het voor behoud van de Verenigde Staten alleen geldt voor Ambassadeur Carlos Arguello van Nicaragua in Nederland, die de klacht deponeerde. - foto anp nieuwe zaken. Het voorbe houd zal van tevoren moeten worden gemaakt. Het leggen van mijnen is geen nieuwe zaak. Ze liggen er al enige tijd en hebben al tot uitge breide hinder aanleiding ge geven. Nu bevoegdheid af wijzen zou kunnen worden opgevat als afwijzing bij te rugwerkende kracht. „Het hof bepaalt zelf of het bevoegd is of niet", zo meent De Waart. De rechters kijken bij het beoordelen van hun bevoegdheid niet alleen naar het dienen van de rechtsorde, maar bijvoorbeeld ook naar overwegingen die in het ver leden terzake bevoegdheid zijn genomen. Volgens De Waart is de VS-stoot onder de gordel van het Hof voor de Verenigde Staten niet van ri sico ontbloot. Volgens de hoogleraar heeft het Hof de neiging zijn bevoegdheid staande te hou den. Bij een negatieve beoor deling van de Amerikaanse overweging zou het optreden van de VS in het verleden wel eens een rol kunnen spe len. Heeft de VS niet in de ja ren vijftig eenzijdig de Sov jet- Unie aangeklaagd, ter wijl zij wisten dat de SU nooit de bevoegdheid van het Internationale Hof heeft er kend? Als deze stap toen werd genomen om de Russen in een kwaad daglicht te stel len, kan het optreden van toen nu als een boemerang tegen de VS zelf werken. Het volkenrecht is een complexe zaak, waarover niet aan de hand van ver- dragsregels alleen een schets van een zaak is te geven. Dat geldt voor de bevoegdheid van het Internationale Hof en daarna mogelijk voor het in behandeling nemen van de Nicaraguaanse klacht over het leggen van de mijnen. Heeft Amerika de mijnen gelegd binnen de territoriale wateren van het klagende land? Dan hanteren de rech ters de regel, dat een staat op het grondgebied -tot twaalf mijl voor de kust is grondge bied- van een ander geen da den van agressie mogen ple gen. Nicaragua hoeft dan geen hinder aan te tonen, al zullen de explosieven best als hinderlijk worden ervaren. Nicaragua kan naast schen ding en hinder ook nog aan voeren, dat de mijnen vrij scheepvaartverkeer binnen zijn grenzen hindert of on mogelijk maakt. Van mijnen gaat agressie uit. Liggen de mijnen buiten de territoriale wateren dan is het leggen niet minder agres sief. Nicaragua heeft minder reden tot het indi&il nen van een klacht. Al zullen I er best argumenten te vind® I zijn om toch naar de rechte-1 te stappen. Met het legger I van explosieven buiten I landsgrenzen kan het aantal] klagers echter groter worJ den. Voor elk land, waarvan] de burgers schade ondervir,. I den van subversieve acties] kan de daad van agressie) aanleiding zijn tot het indie-l nen van een klacht bij het In. ternationale Hof. De Verenigde Staten voe.1 len in deze zaak nattighei») Dat is duidelijk. Waarom 2; I de rechter voor twee jaarc 1 bevoegdheid ontzeggen om| zich ermee bezig te houder mag merkwaardig heter. 1 Mogelijk verwachten zij bin.| nen twee maanden ontwik-1 kelingen, die in een later sta dium het gebruik van expl, sieven onnodig maken. Met de laatste gissinj houdt het Hof in Den Haagl zich overigens niet bezig, H; laat zich niet leiden door pL I litieke overwegingen, alleer I door juridische argumenten. Door Ad Vaessen en Jan Bouumans Sinds CDA-voorman De Vries in 'Haagse Bluf' pleitte voor minder dan 48 kruisraketten en sinds het neen van de Raad van Kerken, wordt ons land als het ware beheerst door 'De dis cussie'. Het tellen van koppen, wie is voor hoe veel, is een rage gewor den binnen de grote par tijen en de vredesbewe ging. Letterlijk met de dag neemt het aantal varianten over de afloop toe. Sinds enkele dagen is de aantallen-variant ingrijpend gewijzigd. Werd eerst uitge gaan van de vier alternatie ven - 0, 16, 32 of 48 nieuwe NAVO-raketten - nü blijken alle aantallen tussen 0 en 48 in principe mogelijk te zijn. De verwarring werd ingege ven door de militaire uit gangspositie van de VS: vier lanceerwagens met elk vier raketten vormen samen een zogeheten 'flight'. Derhalve zou Nederland volgens het dubbelbesluit van 1979, als de Kamer toestemt, drie van de ze series plaatsen. Maar één, twee of drie kruisvluchtwa- pens per lanceerinrichting blijkt technisch net zo goed te kunnen. Volgens de VS-minister Weinberger (Defensie) komt de regering momenteel vier of vijf stemmen in de Kamer te kort om de Washington- variant (48 raketten) aan vaard te krijgen. Dat ver trouwde hij onlangs een aan tal Nederlandse journalisten toe. Maar hij rekent erop dat voldoende CDA'ers bij de de finitieve stemming eind mei, begin juni, toch voor de een heid binnen het bondgeboot- schap zullen kiezen. Dat is en blijft, aldus Weinberger, de enige basis om Moskou naar de Rue de la Paix in Genève terug te bewegen. Wat be treft de vredesbeweging moest het parlement zich niet zo druk maken: na plaatsing smelt het verzet zienderogen weg. Zie maar de situatie bij de oosterburen. Weinberger..vier of vijf stemmen te kort. -fotoanp IKV-secretaris Faber ge looft op basis van nauwe contacten dat vijftien tot twintig CDA-kamerleden te gen plaatsing zijn. Ze beroe pen zich daarbij op het CDA- program („niet berusten in de aanwezigheid van masale vernietigingmiddelen"), en het morele neen van de Raad van Kerken. Of zij allen ech ter bereid zijn daarvoor het kabinet-Lubbers ten val te brengen (de crisis-variant), valt te betwijfelen. De zeer verdeelde partij zou bij vervroegde verkiezin gen grote verliezen lijden. En wie moet er lijsttrekker wor den? Tegenstemmers moeten voorts rekening houden met wat de Bukman-backlash (reactie) wordt genoemd: de CDA-top die een beslissende invloed heeft op het samen stellen van de kieslijsten, zal hen niet zo een-twee-drie vergeten. Tot de crisis-variant beho ren voorts het vervangen van defensie-minister De Ruiter - het enige kabinetslid dat naar neen neigt - en het op stappen van de zes WD-be- windslieden. Zij hebben niet- plaatsing uitgesloten. Geen raketten is 'dom' en 'onaan vaardbaar' zei vice-premier Van Aardenne in Elseviers Magazine, wetende dat de kans op een breuk om boven geschetste redenen gering is. Een kabinetscrisis over de raketten zou de PvdA heel goed uitkomen. Geen breuk echter, en wél plaatsen, brengt de sociaal-democra ten in 1986 bij de volgende verkiezingen in ernstige ver legenheid. Door nu halsstar rig vast te houden aan een neen maakt zij de vorming van een toekomstige CDA- PvdA-regering vrijwel on mogelijk (de regeer-variant). Het betekent dat de PvdA in een tijd van kortingen op uitkeringen en hoge werk loosheid vanuit de oppositie- banken machteloos moet toe zien. Tenzij de partij straks bereid is de plaatsing niet te rug te draaien en als voldon gen feit te aanvaarden. Tot nu toe heeft Den Uyl dit re soluut geweigerd. Binnen de PvdA is een stroming actief, waartoe prominenten als Bart Tromp behoren (be stuurslid), die mede op basis van regeren in de toekomst, voor plaatsing is. Oost-Europa staat niet werkeloos vanaf de zijlijn toe te kijken. Met de Beletsky- variant, genoemd naar de Sovjet-ambassadeur in ons land, is geprobeerd met name de publieke opinie te beïn vloeden en dat op een uitge kiend moment: aan de voor avond van de IKV-handteke- ningenactie, gericht op CDA- kamerleden. De Sovjet-be lofte komt er op neer dat Ne derland nuclair niet zal wor den aangevallen als plaat sing van de nieuwe raketten wordt afgewezen. Enkele da gen na de uitspraak van Be- letsky in Nijmegen liet een Russische commentator doorschemeren dat niet sta tioneren in Nederland ertoe kan bijdragen dat de Sovjet- Unie eerder terugkeert naar de onderhandelingstafel. Leek de infiltratie-variant, de 'invloed' van communis ten op de vredesbeweging, al enige tijd van tafel, nu is er weer sprake van een zeer toevallige samenloop. Het compromis waaraan de regering-Lubbers al we ken sleutelt, moet èn voor al le ministers en voor de meer derheid in de Kamer accep tabel zijn. De basis ervan is, zoals Lubbers het uitdrukte, dat „beton storten en plaat sen ten principale bij elkaar horen". Daarmee zijn alle va rianten over het 'bedrijfs klaar' maken van Woens- drecht gekoppeld aan uitstel tot 1986 van de baan. Bouwstenen voor dit com promis worden onder andere aangedragen door oud-de- Faber...15 tot 20 CDA-kamerleden te gen... -fotoanp fensieminister Van Mierlo (D'66), die naar eigen zeggen regelmatig „brainstorm-ge- sprekken" met Lubbers over de raketten voert. Daarin heeft Van Mierlo duidelijk gemaakt dat plaatsen met steun van de Kamer kan be tekenen, dat een groot deel van de bevolking haar ver trouwen in de politiek ver liest. Het internationale vei ligheidsbelang, aldus Van Mierlo, dreigt vanwege een diepliggend verzet tegen plaatsing in strijd te raken met het binnenlandse demo cratische belang: „En daar mee wordt op den duur het NAVO-bondgenootschap ook uitgehold". Wat het compromis van Lubbers gaat inhouden, is moeilijk voorspelbaar. Hij lijkt aan te sturen op plaat sing van minder dan 48 ra ketten en een initiatief om het Oost-West-overleg weer op gang te brengen (mogelijk in Benelux-verband). Onder deel ervan zou ook een 'dub bele sleutel' kunnen zijn, waarmee Nederland het veto heeft over het inzetten van de raketten door de NAVO. In CDA-kring wordt het de tover-variant genoemd. Inmiddels gaat ook in de kerken de discussie door. En dat niet zonder risico. Met name in de gereformeerde kerken is de afwijzing van de generale synode zeer ver schillend ontvangen. Er zijn al gevallen bekend van men sen die vanwege deze uit-1 spraak de gereformeerde kerk hebben verlaten. Van andere groepen gereformeer den kent het enthousiasme over de afwijzing bijna geen grenzen. Het is niet denk beeldig dat het kernwapen- vraagstuk juist in gerefor meerde kringen oorzaak wordt van toenemende ver- brokkeling. Gereformeerd Nederland I is een gemêleerd geheel. Je hebt de Gereformeerde Ker ken in Nederland met hun I ruim 870.000 leden die banden heeft met de Wereldraad van I Kerken en de nationale Raad van kerken. Zij bewegen zich wel op maatschappelijk-poli- tiek veld. De zeven overige I gereformeerde denominaties I met bijna 500.000 leden hou-1 den zich verre van dat ter rein, zijn ook niet erg van| oecumenische relaties diend en hebben groot ontzag I van de overheid die gezien I wordt als dienaresse Gods. I Dit laatste speelt van ouds-l her in de totale gereformeer-1 de kring overigens een niette I onderschatten rol. Synodale) uitspraken over niet strikt kerkelijke zaken kunnen! daarom nog altijd identi- teitscrises te weeg brengen. want blijkens het onderzoeil 'Opnieuw God in Nederland neemt de kerk in het leven) van gereformeerden een gro- te plaats in. Desniettemin heeft de reformeerde synode zich er I door het risico van toene-1 mende verbrokkeling giste-] ren niet van laten weerhou-| den andermaal over kernwa-1 pens te spreken. En wel over het rapport van het Depu-| taatschap voor Bestudering] van het Oorlogsvraagstuk waarin gepleit wordt voorl een totale en definitieve af- wijzing door de synode van) kern- en andere massaver- r nietigingswapens als ethisch I niet te rechtvaardigen. Zelfs I het bezit van dit soort wa-l pens dient door de synode te I worden veroordeeld, aldus het rapport. Juist deze voortgaande er. I zich verdiepende morele dis-p cussie in de kerken staat g rant voor niet aflatende drukI van die zijde op de politiek I En het ziet er niet naar uit| dat die kerkelijke druk we-l zenlij k anders zal worde» wanneer de storm over di variaties zal gaan luwen. Door Marcel van Ling en VEEL mensen weten het nog uit hun schooltijd. Beter weten het diege nen die op sportgebied op school niet tot de 'top' behoorden. Zodra de gymnastiekle raar twee leerlingen aanwees om twee teams naar keuze samen te stellen, kwam het onafwendbare moment dat de minst balvaardige leerling als laatste ingelijfd werd: met duidelijke en onverhulde tegenzin. Deze mocht wat doelloos achter de bal aan rennen en werd stijf gevloekt als er wat mis ging. De arme ziel had dan nog geen bal aangeraakt. Staatssecretaris Scherpen huizen (Verkeer en Water staat) treft dit noodlot schrij nender. Niet in een voetbal team van de plaatselijke la gere school, maar als worm vormig aanhangsel van het kabinet-Lubbers. Het publiek dat in de Tweede Kamer zit als deze politicus met de kamer in de slag gaat staart Jaap Scher penhuizen menigmaal aan als was het een afgezant van een verre planeet. Hem werd onkundigheid verweten. Hij gaf warrige antwoorden en keek voortdurend naar bo ven, waar in de ambtenba- renloge driftig aanwijzigin- gen werden gegeven. Maar dat de staatssecreta ris niets kan is een wijdver breid misverstand. Jaap kan heus wel wat, maar mag doodgewoon weinig doeri. Zijn minister Smit-Kroes heeft hem bij aanvang van de kabinetsperiode bijna alle aardige en politiek gevoelige onderwerpen spij kerhard af genomen. PTT-zaken en de ontwik- kelling van het Nationaal Plan voor de Verkeersveilig heid. Dat waren de grootste brokken die de publiciteits- gevoelige bewindsvrouw aan haar partijgenoot overliet. Zij kon toen ook niet ver moeden dat juist op die twee gebieden Scherpenhuizen grote brokken ging maken. Na maanden uitstel en ge hakketak in de Kamer pre senteerde Scherpenhuizen zijn plan. Maar de moed zak te belangstellenden al gauw in de schoenen. Hét plan van de staatssecretaris was al bij voorbaat getorpedeerd door minister Ruding (Financiën), die Jaap's fraaie plannen te duur vond. Zuur kijkende ambtenaren van het de de partement noemden het res tant zelfs 'magertjes'. Scher penhuizen mocht het nog wel presenteren maar kwam niet Scherpenhuizen veel verder dan het voorlezen van het persbericht. - foto destem/johan van gurp Na die klap, die hij ogen schijnlijk koel opving, volg den een aantal ernstiger ont sporingen. De 12,50 heffing op het gebruik van giro-be taalkaarten bijvoorbeeld. Na veel geharrewar trok hij dat idee snel in, nadat een Ka mermeerderheid zo ongeveer de banvloek over de staatsse cretaris uitsprak. De behan deling van de PTT-begroting stond garant voor een be schamende anti-climax in de Kamer. Tot ontsteltenis van de aanwezigen beheerste het gekibbel over een simpele herdenkingszegel het debat. Maar er was nog hoop. De centrale directie van de PTT zou in zijn geheel naar Gro ningen worden overge plaatst. Na jarenlange 'amb telijke obstructie' zei minis ter Ruding op 29 maart nog dat het inmiddels bijna tien jaar oude plan doorging. Jaap Scherpenhuizen, zelf Noorderling, riep in 1981 nog als eenvoudig Kamerlid dat het afgelopen moest zijn met de „sabotage" van de PTT- ambtenaren, die Groningen niet zagen zitten. Tot ontsteltenis van heel Groningen besloot het kabi net afgelopen vrijdag dat de verplaatsingsoperratie afge slankt door zou gaan. Tegen de wil van de staatssecretaris in. De top-directie bleef in Den Haag. Of mijnheer Scherpenhuizen, fel voor stander van een algehele verplaatsing, dat maar e wilde verdedigen in de Tweede Kamer. Wanhopig zocht de staat-1 secretaris naar steun in het I kabinet. Maar een sporie: I met minder mogelij klieder, mag geen doelpunten maker I Die mag de ver weg getrapte ballen op gaan halen, dicht I bij het joelende publiek. I Even nog werd gedacht dat I Scherpenhuizen zijn enige I politieke daad van betekent I zou gaan plegen. Opstappen I Want dat zou hij doen, hac I hij eerder gezegd, als de ver-1 plaatsingsoperratie niet zoal' I afgesproken door zou gaar r Maar hij blijft (nog). Wallt L zo liet de veelgeplaagde t*' I windsman weten, hij isde,| „beste bewaker van de PD' spreiding". Volgens Scherpenhuizd1 was het feest zonder hem he lemaal niet doorgegaan- Donderdag verdedigt P(e' mier Lubbers het omstrede kabinetsbeluit in de Twee® Kamer. De 'koene keeper va» het CDA' vangt voor Scher penhuizen dan de ballen va» I de Tweede Kamer op. Scher penhuizen mag vanaf de lijn de verrichtingen va I Lubbers bekijken. Het is t leen nog de vraag bij wc doelpunt de 'ballenjongc van het kabinet' gaat JU1 chen. UTRECHT (ANP) - De nisatie van werkende ren van het CNV hee plan van het Nede Christelijk Werkgeve bond ter bestrijding v jeugdwerkloosheid di volledig van de hand gev Het NCW-plan verkla jongeren volkomen vog aldus WJ-CNV. Het pla de christelijke werkg gaat uit van verlaging schaffing van de mini, jeugdlonen en het ontkoj van de leer- en arbeids eenkomsten. In feite, WJ-CNV, leiden de pl Ned roo drii Van ome redactie binnenland DEN HAAG - Het d< Nederland gebouwde fregat wordt nagenoeg ker niet het nieuwe Na\ fregat voor de jaren r gentig. Daarvoor ko: veel meer het M-fregat aanmerking, waarvan momenteel vier word gebouwd op de werf v De Schelde in Vlissingen, Een aantal Navo-land gaat dit nu precies uitzc ken. Nederland zal aan c studie 7 a 7,5 miljoen gi den bijdragen. Eender van dit bedrag zal word opgebracht door Nede landse bedrijven die in d ze haalbaarheidsstuc zijn geïnteresseerd, ee derde door het ministei van Defensie en eender door het ministerie vi Economische Zaken. Ov de bijdrage van het b drij fsleven wordt overl gepleegd door Holland Si, naai Apparaten (HS/ Hertel, Bronswerk, Hok Rietschoten, Machinef, briek Oldenzaal, Kon IV De Schelde, Lips, Nevest en Stork Diesel. DEN HAAG (ANP) - De Pt wil dat de regering aan tweede Kamer meedeelt de bezuinigingen voor volgi Jaar worden verdeeld over ambtenarensalarissen, de cale uitkeringen en de vol gezondheid. PvdA-woordvoerder Wi gens drong er dinsdag bij mervoorzitter Dolman op de regering daarover een bi Je vragen. Wöltgens maakk eezwaar tegen da,t de re nngsfracties wel inform: ever de verdeling van de aL"nigingen hébber) gekrej en de opposit^ niet. Prem Ubbers wilde vrijdag op 2 ekelijkse persconferer geen mededelingen doen o e verdeelsleutel, omdat da ver nog overleg moet wore gevoerd met de sociale pa ners. f.^DMOND - Het kantong 'en a Roer™ond heeft gist ju de arbeidsovereenkon van6? Centrumpartijlid hut- Heijden en de Lil „gse Immigratie Stichtii ontbonden. Itei betekent dat Van d jvJ en Per 1 mei ontslagen I rer.htVerweëinSen' die kanto |2iih mr' Drij koningen 1 I WrVOnnis hebben gebracl tana LIS werkt voor etniscl lcje rfrheden in deze provi: bip-ij'dkele maahden geledi <W 1 t be Roermondse m Uit«wer Van der Heijden, c 2aarnu technische werl I bLjl den verrichtte zoals gen °rrading van de instellii ijer', 1°°fdbestuurslid was v: 1 eitrumpartij

de Stem | 1984 | | pagina 2