KABINET: OM KORTER WERKEN TE BETALEN Antillen-route blijft gunstig voor bedrijven ^Nederlandse bedrijven leveren niet aan Irak' NNIA SAMEN slag' ranse ister Eten, drinken en roken toegenomen Oscar voor Shirley MacLaine verzekeringen Soensdrecht: kedeskamp fiog ongemoeid Merijntje Kern-park Doel trekt toeristen MASCOTTE Ondanks hogere Nederlandse belasting ONZERZOEK EXPORT VAN GRONDSTOFFEN VOOR GIFGAS BINNENLAND Mickey Mouse in I Latijn 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant" i Een veiligheidsagent schiet op de witte auto van de Fransman. In het rêchtervoorportierzit al een kogelgat. Rechts komt minister Hernu in beeld. De auto is dan vlak bij. Terwijl Hernu verschrikt toekijkt verliest de dader van de 'aanslag' de macht over het stuur. De auto komt even later tot stilstand. Rechts een veiligheidsagent, het pistool in de hand. - foto'safp :gon Van onze redactie buitenland TOULOUSE - De broer van een in Tsjaad om het leven gekomen Franse soldaat heeft gisteren in Toulouse ge probeerd de Franse de fensieminister Hernu aan te rijden. Hernu was in Tou louse voor de begrafe nisplechtigheid van de in totaal negen Franse soldaten, die vorige week in Tsjaad omkwa- I men. De pleger van de 'aanslag' werd ernstig I gewond, toen veilig heidsagenten op hem I schoten in een poging de I minister te beschermen. „Door emoties over- j mand verloor de broer van een van de slacht offers de controle over zichzelf, schreeuwde te gen de minister, rende toen naar zijn auto en reed vervolgens recht op de minister af", zo verklaarde het ministe rievan Defensie. I Fan een onzer verslaggevers IOE.VSDRECHT - B en W 1® VVoensdrecht hebben be- Itten de illegale bouwwerken F het vredesactiekamp in Iwnsdrecht voorlopig onge leid te laten. Het besluit is [nomen 'tegen de achter- f»d van de maatschappelij- fft'Mnikkelingen'. I bovendien gaat het gemeen- fïestuur ervan uit dat de '•werken, waaronder een Jndmolen die het kamp van •oom voorziet, tijdelijk van f'dzijn. 1 "olgens burgemeester mr. J. f Leeuw gaat het uitdrukke- |Jom de bouwwerken die er Titaan. Wat B en W doen als f opnieuw zonder bouwver- [Jining keetjes worden ge- Isotot, laat de burgemeester ijet midden. larder had Tiet college aan foewoners van het vredesac- ramp gesommeerd de inwerken af te breken. I; aanleiding daarvan nam I® bewoner het Advokaten- ï'Oktief uit Breda in de arm. ij1 bezwaarschrift tegen die feitelijke B en W-sommatie r'oo illegale boel te slopen is |%el door B en W niet ont- fjtelijk verklaard. I Lis de gemeente Woens- FjPt in oktober vorig jaar ïj'oniming gaf om caravans linten op het betreffende ïe'n te plaatsen is er in de [•opvolgende periode een Ij-al (illegale) bouwwerken Iskomen. Doel, voor een stralende vakantie 'Bruto-ïonen omlaag' Van een onzer verslaggevers DOEL - Het kerncentrale-park in het Belgische Doel wordt een belangrijke toeristische trekpleister. Deze week is de 150.000ste bezoeker in de kerncentrale begroet. Vanaf het heien van de eerste paal in 1969 is de belangstelling voor de centrale fors gegroeid. Kwamen er in die beginperiode jaarlijks 2.000 tot 3.000 bezoekers naar Doel, vorig jaar was dat aantal uitgegroeid tot 28.000. De eerste drie maanden van dit jaar kwamen er al 10.000 men sen naar Doel. De gemeente Beveren wil in de toekomst speciale studiereizen en toeristische tochten naar Doel organiseren. FEYENOORD heeft slechts één helft nodig gehad om Haarlem uit de bekerfinale te houden. In de tweede wed strijd, de eerste wedstrijd was in 1-1 geëindigd, liep Feyenoord moeiteloos uit naar 1-4. De Rotterdamse ploeg speelt 2 mei in het eigen stadion de finale tegen Fortuna Sittard dat eerder FC Groningen uit de beker strijd wipte. Johan Cryuff, meestal nogal onverstoor baar als collega's doelpunten maken, feliciteert Ruud Gullit met zijn tweede doel punt. - foto anp Liefhebbers van shag-met-filter komen nu pas goed aan hun trekken. L Er zijn Mascotte filterhulzen. IS 3 X BETER f§§ Topkwaliteit van het betere vloeimerk. Vertrouwde naam voor het andere shagroken: Mascotte Filterhulzen. NIEUW V) Van onze redactie binnenland DEN HAAG UTRE CHT - Het kabinet overweegt een eventuele ver laging van de belasting- en premiedruk voor werknemers volgend jaar te gebruiken voor arbeidstijdverkorting. Door lagere belastingen en premies kan het bruto loon worden verlaagd, zonder dat de werkne mers er netto op achteruit gaan. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft dat ge zegd in Utrecht, waar de Unie BLHP een congres hield. Later dit jaar wil het kabinet met werkgevers en vakcentrales gaan praten over verdere doorvoering van arbeidstijd verkorting, om zo de werk loosheid terug te dringen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er komt geen definitief eind aan de fiscaal aantrekkelijke 'Antillen-route'. Ne derland heeft met de Nederlandse Antillen wèl een akkoord gesloten, waarbij Nederlandse be drijven zich niet meer fiscaal onbelast op de An tillen kunnen 'vestigen'. Naamloze of Besloten Vennootschappen die hun dividenden via een op de Antillen gevestigde NV of BV uitkeren moeten in het vervolg 7,5 procent divi dendbelasting aan de Ne derlandse schatkist gaan betalen. Tot nu toe konden die ondernemingen de Ne derlandse belasting ontlo pen en betaalden ze op de Antillen slechts 2,5 tot 3 procent belasting. Het blijft echter voor die Nederlandse ondernemers nog steeds erg voordelig een BV op de Antillen aan te houden. In Nederland moet immers totaal 25 pro cent belasting worden be taald, terwijl met het nieu we akkoord in totaal 10,5 procent verschuldigd is: 7,5 procent Nederlandse en 3 procent Antilliaanse belas ting. Die percentages kunnen variëren. Als de Antillen bijvoorbeeld hun belasting met een procent verhogen, gaat de Nederlandse belas ting een procent omlaag, zo is met de Antillen overeen gekomen. Nederland - en ook de Verenigde Staten - hadden liever gezien, dat de Antil len-route nog meer zou worden belast. Maar de re gering van de Antillen heeft zich daar fel tegen verzet. De economie van de Antillen is in grote mate afhankelijk van Neder landse en Amerikaanse be drijven, die vanuit de An tillen 'opereren'. Met Amerika onderhan delen de Antillen nog over een nieuwe belastingover eenkomst. Premier Marti na van de Antillen is mo menteel in Washington. De opbrengst van Ne derlandse en Amerikaanse bedrijven is uitermate be langrijk voor de Antillen. Het leverde de schatkist vorig jaar bijna 500 mil joen gulden op, dat is ruim 30 procent van ale inkom sten van de Antillen. Hoeveel Nederlandse en Amerikaanse bedrijven er op de Antillen werken is niet exact bekend, maar het loopt in de duizenden. Het cijfer van 10.000 is zelfs al eens genoemd. Er wer ken overigens slechts 1.300 mensen bij die bedrijven, die vaak niet meer dan een postbus op de Antillen hebben. Nederland en de Antil len zijn ook overeengeko men elkaar beter te infor meren over de financiële activiteiten van onderne mingen. Op die manier kan de belastingfraude worden tegengegaan, hopen beide landen. ImmtmmfK—mn—mmaummm Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlandse chemische bedrijven leveren geen grondstoffen aan Irak of Iran voor de 'vervaardiging van chemische wapens. Dat zegt de werkgeversvereniging in de chemische industrie VNCI, na een onderhoek onder de aangesloten be drijven. Volgens de VNCI heeft het onder zoek, dat door Buitenlandse Zaken is uitgevoerd, uitgewezen dat géén stof fen aan Irak of Iran worden geleverd, waarvan gifgas kan worden gemaakt. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zei eerder deze week dat hij wèl sterke aanwijzingen heeft dat Neder landse bedrijven dergelijke stoffen naar het Midden-Oosten exporteren. Overigens heeft de chemische indus trie geen bezwaar tegen controle op mogelijke fabricage van chemische wapens. Ook is men bereid een lijst op te stellen met strategische goederen, die belangrijk zijn voor de aanmaak van gifgassen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is de export van chemische grondstoffen vorig jaar sterk gestegen. In 1983 is voor bijna een kwart miljard gulden uitgevoerd. De export naar Irak is vorig jaar echter gedaald van 61 naar 40 miljoen gulden. Maar daar stond tegenover dat de uitvoer van en kele chemische stoffen naar Irak vorig jaar is verdrievoudigd. Minister Van den Broek heeft zijn EG-collega's voorgesteld de export van grondstoffen voor chemische wapens aan vergunningen te binden. Dat voor stel is gunstig ontvangen. Het wordt nader uitgewerkt. De moeilijkheid is echter, dat de meeste grondstoffen voor chemische wapens ook worden gebruikt voor vreedzame doeleinden zoals het ver vaardigen van kunstmest en kleurstof fen. Omdat het goederenverkeer bin nen de Europese Gemeenschap vrij is, heeft het geen enkele zin dat de Neder landse regering zelf maatregelen neemt tegen de export ervan naar lan den in het Midden-Oosten. Tot nu toe heeft de arbeids tijdverkorting niet opgeleverd wat de vakbonden ervan had den verwacht, een enkele uit zondering daargelaten. In de metaal, bij Philips en Daf zijn grote problemen ontstaan over het invoeren van korter wer ken. In enkele bonden wordt zelfs al geschermd met het stellen van looneisen, ais de werkgevers niet méér arbeids plaatsen scheppen met het geld, dat de werknemers voor korter werken inleveren (de prijscompensatie). Ook de Unie BHLP vindt het onaan vaardbaar dat de werknemers 'blijven inleveren, terwijl dat geen banen extra oplevert. Te gelijkertijd stijgen de winsten van de meeste bedrijven fors. Als de werkgevers daar niet een deel van bestemmen voor het scheppen van meer banen, zal de Unie voor volgend jaar met forse looneisen komen. De werkgevers hebben in ieder geval het kabinet aan hun kant. Want volgens staatssecretaris De Graaf kan men de ondernemers niet ver plichten een deel van de pro- duktiviteitsstijging om te zet ten in meer arbeidsplaatsen. Die stijging is hard nodig voor verdere verbetering van het rendement van de bedrijven. De kans wordt groter, dat het kabinet straks korter wer ken verplicht gaat opleggen, als werkgevers en vakcentra les er niet zelf uitkomen. Wat de werknemers betreft kan dat dus via het inleveren van bruto-loon, voor de onderne mers overweegt het kabinet de lastenverlichting voor een deel voor arbeidstijdverkorting te reserveren. Gedacht wordt aan een systeem, waarbij be drijven en bedrijfstakken, die korter werken niet of nauwe lijks in banen omzetten, een geringe lastenverlichting krij gen en bedrijven die dat wèl doen, een extra lastenverlich ting. DB computer gaat toeristen informeren over de beschikbare logiesaccommodaties in Zeeland. Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor dit experiment (kosten 45.000 gulden) uit de provinciekas te betalen. DE Nederlanders hebben in de eerste maand van dit jaar heel wat meer gegeten, gedronken (dat vooral) en gerookt dan in de eerste maand van 1983. Daarentegen werd er veel minder gekocht in de 'non food'-sector. „IK heb het verdiend, dank u wel", zei Shirley MacLaine, toen ze de Oscar voor de beste actrice in onvangst had genomen. „Ik heb mezelf 26 jaar afgevraagd wat voor gevoel dit zou zijn. Dank u dat u aan de spanning een einde hebt gemaakt". Ze kreeg de Oscar voor haar rol in de film 'Terms of Endearment', die in totaal vijf Oscars verzamelde. Van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - In het streven van het Va- ticaan om het Latijn in stand te houden komt Mickey-Mouse binnen kort in die taal uit. Het verhaal zal dan 'Michael Musculus' heten. De strip zal worden verzorgd door pater Carlo Egger, die al eer der onder de naam 'Do- naldus Anas' Donald Duck in het Latijn heeft vertaald. Mei deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters. I Adres: Postcode: Woonplaats: Betaling ƒ63.70/Kwartaal 22,10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Keuze geschenk: (aankruisen s.v.p.) da DB DC DD Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, ^Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1984 | | pagina 1