UITB Lieflijke dagen voor Neuzen waren geteld Zwak Eeklo legt Zeeuws elftal niets in de weg Bodem in Oost moet d ANBO sluit winter competitie af FNV-afdeling Terneuzen wil eerst behoeftepeiling Zeesluis Zeebrugge officieel geopend Ome Willeb uitverkocht WOENSDAG 11 APRIL 1984 VAN ZEELAND Info-avond over cao's bij FNV in Terneuzen politierapport School- volleybal in Sas van Gent Plaatselijk nieuws Sas van Gent CPN haalt Fré Meis naar Terneuzen WOENSDAG 11 Garnizoen Aflevering 17 Pamflet Wedstrijd met twee gezichten Borsele gaat in beroep tegen PZEM vergunning Koorschool zingt voor ouderen RAAD VAN Jan Loonen na twee jaar weg bij Glob< T16 PAGINA ZEELAND3 V erzet tegen omroep groeit TERNEUZEN - De Jon gerengroep Zeeland van de Dienstenbond FNV houdt dinsdag 17 april een informatie-avond over cao's in het gebouw voor FNV-jongeren aan De Blokken 16 te Terneu zen. Districtsbestuurder Jan van den Brink zal dan uitleggen wat een collectieve arbeids-over- eenkomst is, hoe die tot stand komt en wat er al lemaal in afgesproken wordt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, maar Van den Brink zal al vanaf 19.00 uur aanwezig zijn voor het behandelen van individuele klachten of vragen op het gebied van arbeidsomstandigheden, lonen, uitkeringen, enz. Ook niet-leden van de Dienstenbond FNV zijn deze avond welkom. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de FNV vindt dat er eerst een behoeftepeiling on der de Zeeuwse inwoners moet komen voordat er beslist wordt over de komst van regionale omroep. In een brief aan GS laat de afdeling weten 'met ver bazing kennis te hebben van het voornemen van GS een dezer dagen een beslissing te nemen'. „Wij vroegen ons af wan neer de enquête of inspraak ronde is gehouden om de me ning van de Zeeuwse bevol king te peilen. Weer wordt over onze hoofden heen beslist of wij iets willen. Weer fun geert de overheid als grote prijsopdrijver. Immers voor het genot van een regionale zender mogen wij allemaal tien gulden meer betalen als opcenten aan de omroepbij drage en dat in een tijd waarin velen de grootste moeite heb ben om de eindjes aan elkaar te knopen. Wat weten wij ver der van onze regionale zender. Niets", zo luidt de kritiek van de FNV. Meer vragen De afdeling Terneuzen blijft met nog meer vragen zitten. „Hoe wordt de frequentie waarop deze omroep zal gaan zenden bepaald? Wordt dat de frequentie van een landelijke zender zoals in andere delen van het land. Wat krijgen we dan meer dat tien gulden waard is". De brief aan GS, met een afschrift aan provin ciale staten, wordt besloten met een oproep de zaak nog eens goed te overwegen. De weerstand tegen de komst van een regionale om roep in Zeeland groeit. Deze week stelden gedeputeerde R. Barbé en de CDA-fractie van de Terneuzense gemeenteraad zich afwijzend op tegen de omroep. Zij voelen er, om so ciaal-economische redenen, niets voor de inwoners van Zeeland te belasten met een tientje extra op de omroepbij drage. Daarnaast vrezen zij een daling van de advertentie inkomsten bij de regionale dagbladpers als op de omroep ook reclame wordt toegestaan. Voor het CDA Terneuzen speelt daarbij ook nog een rol dat de zender een hoofzakelijk cultureel karakter krijgt. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Gistermiddag besloten de Sasse ANBO-bejaarden de wintercompetitie met een gezellige middag in het ANBO-club- huis De Regenboog aan de Paul Krugerdreef te Sas van Gent. Naast de prijsuitreiking van de verschillende competitieonderdelen kregen de leden een vooruitblik op het ko mende voorjaarsprogramma. Al sinds november vorig jaar komen de ouderen iedere dinsdag- en donderdagmid dag bijeen om een individuële competitie af te werken met de onderdelen biljarten, sjoe len, bieden en klaverjassen. ANBO-voorzit- ter David Wolff noemde de animo voor een dergelijke competitie zeer groot en verzeker de de competitie komende winter weer te hervatten. Tijdens de prijsuitreiking gistermiddag werden alle deelnemers eens extra in het zonnetje gezet. De drie eerst geëindigden per De ANBO-kampioenen. Van links naar rechts de heer Van Kessel, mevrouw De Geiis, mevrouw Verstraeten en de heer Saey- foto wim kooyman onderdeel ontvingen elk een prachtige tro fee, terwijl alle competitiedeelnemers een medaille kregen met ANBO-inscriptie. De biljarters ontvingen zelfs een mini-trofee. Voor wat betreft het komend programma staan de ANBO-leden er weer goed voor. Binnenkort verzorgt het bestuur een smal film- en diamiddag. Dinsdag 12 juni gaan de bejaarden op excursie naar Wieze (België), waar een bezoek wordt gebracht aan een chocolaterie. In de week van 18 tot en met 22 juni vindt de jaarlijkse zomerreis plaats. Dit jaar gaat deze naar het in de Belgische Ardennen gele gen La Roche. Donderdag 19 april begint om 14.00 uur de traditionele paasbingo. De dins dag- en donderdagmiddagen blijven nor maal doorgang vinden en binnenkort wil men De Regenboog ook op zondag openen voor de kaarters en biljarters. Liefhebbers van klaverjassen (vanaf 50 jaar) kunnen op dinsdag-, donderdag- en zondagmiddag bij de ANBO terecht. De uitslag van de wintercompetitie: Biljarten: 1. O. Saey, 2. W. van Kessel, 3. F. Compiet. Hoofdserie biljarten O. Verstraeten. Klaverjassen: 1. W. van Kessel, 2. mevrouw C. Markenhof, 3. P. Markenhof. Bieden: 1. mevrouw N. de Geus, 2. mevrouw E. Compiet, 3. F. Compiet. Sjoelen: 1. mevrouw I. Ver straeten, 2. mevrouw T. Wolff, 3. mevrouw A. Com piet. HULST - Aanzienlijke mate riële schade ontstond gister morgen om 10.35 uur bij een kop- en staartbotsing, waarbij drie personenauto's waren be trokken op de Stationsweg in Hulst. Bestuurder P.S. uit Clinge stopte omdat een voor hem rijdende automobilist linksaf wilde slaan. Achter hem kwam bestuurder De W. uit Scherpenisse aanrijden die te laat zag, dat S. stopte en achterop diens auto reed. Ach ter De W. kwam G.L. uit hengstdijk rijden en die reed op zijn beurt achterop de auto van De W. SAS VAN GENT - Donderdag 31 mei wordt in de sporthal in Sas van Gent het eerste alge mene volleybaltournooi voor het onderwijs gespeeld. Ieder een die direct of indirect be trokken is bij het onderwijs kan daaraan deelnemen. „Sportdagen en tournooien blijven zo vaak beperkt tot al leen leerkrachten of leerlin gen. Op deze manier hopen we dat iedereen die met onderwijs te maken heeft eens met el kaar in contact komt", vinden de organisatoren Peter van Kouteren uit Terneuzen en Theo Sarneel uit Sas van Gent. Omdat het volgens het duo haast ondoenlijk is om per school een of meerdere teams samen te stellen wordt het op prijs gesteld dat verschillende scholencombinaties een team inschrijven. Een team behoeft niet per se uit leerkrachten of leerlingen samengesteld te worden. Het inschrijfgeld, een tientje, moet voor 30 april bin nen zijn bij Peter van Koute ren, Spaarnestraat 8, 4535 GS Terneuzen. Er kan ingeschre ven worden in de categoriën heren, dames en gemengd (minstens drie dames in het veld). Er wordt gespeeld in twee sets met een maximale tijdsuur van veertig minuten. Bowling - De eindstand in de bowlingcompetitie van bow lingclub Sint-Albert is na de maand maart als volgt: A-da mes: 1. Y. Smolenaers, 2. N. Mannee, 3. M. van der Hooft. B-dames: 1. E. de Meijer, 2. M. Gerritsen, 3. A. Geerlings. A- heren: 1. G. van Delden, 2. A. Sartain, 3. H. van As. B-heren: 1. B. Mannee, 2. L. Landa, 3. D. Wolff. Juegd: 1. H. Wolff, 2. R. van Delden, 3. B. Delles. De hoogste game werd geworpen door Yvonne Smolenaers met 244 pins. Tevens staat de hoog ste serie van 602 pins op haar naam. Uitslag van de Jeugd Moonlight Bowling: 1. H. Wolff, 2. B. Delles, 3. B. van Delden. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Fré Meis spreekt vrijdag 13 april in lunchroom Van Assche in Terneuzen over Mar xisme en de huidig so ciaal economische poli tieke situatie. Hij doet dat op verzoek van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de CPN. De toegangs is gratis. Aanvang 19.30 uur. "TW« I Toen Jozef II uitdagend met de brik Louis en de Habsburgse vlag in de top De Schelde bevoer richting Antwerpen riep een kanonschot van de Staatse vloot hem spoedig tot de orde. De Schelde bleef gesloten NADAT DE Fransen in ja nuari 1749 het Eiland van Axel hadden verlaten 'rol den onze dagen lieflijk voort. De vrijheid, de een dracht en de vrede schenen voor altoos in Nederland te wonen. Onze welvaart rees en onze bloei vermeerderde', zo schreef ds. J. Scharp in 1787 lyrisch. Er kwamen echter donke re wolken aan deze heldere hemel. De Zuidelijke Neder landen stonden onder het bewind van de Oostenrijkse keizer Jozef II, een onge makkelijk heerschap die over zijn (Zuid)-Nederland- se onderdanen als volgt oor deelde: „Verfranste koppen met bier van binnen". Een van zijn wensen was openstelling van de Schelde en nieuwe grenzen in Staats-Vlaanderen (om op die manier de Schelde te kunnen beveiligen vanuit het Zuiden). De Republiek der Nederlanden zag dit niet zitten en toen Jozef II uitda gend met de brik Louis en de Habsburgse vlag in de top De Schelde bevoer richting Antwerpen riep een kanon schot van de Staatse vloot hem spoedig tot de orde. De Schelde bleef gesloten. Am sterdam was tevreden en ook Oostende, want die ha ven had zich na sluiting van Antwerpen zeer voorspoedig ontwikkeld. De Republiek wenste ech ter weinig risico te lopen en naar P.J. Baert had al eerder bevolen vanuit Den Haag dat o.m. in Ter neuzen een garnizoen van 360 man moest worden gele gerd. Burgemeester Alvarez protesteerde, wees erop dat Terneuzen gebrek aan vuur, licht en voedsel had om de troepen te herbergen, bo vendien vond het stadsbe stuur dat het garnizoen be ter in Axel kon liggen om zodoende sneller bij de hand te zijn mocht een aanval op het Eiland van Axel plaats vinden. Het verzoek werd afgewezen. In 1785 werd vrede met Jozef II gesloten dank zij o.m. tussenkomst van de Franse koning. Maar die Franse koning had weinig meer te vertellen toen in 1789 de Bastille werd bestormd en de Franse Re volutie was geboren. De re volutionaire ideeën van de Fransen vonden her en der weerklank, zo ook bij uitge weken Nederlanders, die zich Patriotten noemde. Zij wilden een omwenteling in de Noordelijke Nederlanden. België was al bezet en Frans gebied, dus Staats-Vlaande ren - tussen België en De Schelde - voelde zich rede lijk bedreigd. Opschudding onstond bij het Terneuzens gemeentebe stuur toen in 1793 een pam flet van de Patriotten werd aangetroffen. In dit pamflet werd onverholen opgeroe pen tot revolutie en het Ter neuzens stadsbestuur be sloot onverwijld dit ge schrift naar Den Haag te sturen. De oorlogsdreiging werd steeds groter, de on rust onder bestuur en bevol king groter. Ingevolge een daartoe strekkende oproep besloot men in Terneuzen en Hoek om de 14 dagen bid stonden te houden om de Re publiek buiten de oorlog te houden. Tijdens de bidston den mochten winkels et kroegen niet open zijn. Maatregelen werden ge troffen om het Eiland van Axel beter tegen invallers tt beschermen. Inwoners wer den opgeroepen om wacht tt lopen, bepaalde brugger werden weggenomen, flinke stukken land onder watt- gezet. Toen de Fransen uit eindelijk Engeland en it Stadhouder van de Repu bliek de oorlog verklaarden begon een bange tijd. Aan vankelijk konden de Fran sen nog worden tegengehou den maar toen ze de slag b; Fleures wonnen viel binnen korte tijd Gent in Franse handen. De aanval op Staats-Vlaanderen kon be ginnen. Van een onzer vers1 OOSTBURG - dekte sportcomi Veerhoek te wordt uitgebreid tweede binnen-s dat enkel gebri worden voor zwei Het bestaande bad ter zal dan dienst voor wedstrijden, w; vrij zwemmen. Met ding van het Veerl plex wordt waarschij gend jaar zomer bego: BRUGGE - Met muziek en wapperende vlaggen maar ook met rotte eieren van stakende arbeiders van de Socialistische Vakbond werd gisteren de nieuwe zeesluis in de haven van Zeebrugge officieel in be drijf genomen. Deze nieuwe sluis, die sche pen kan doorlaten naar de achterhaven van Zeebrugge tot 125.000 ton, opent voor Zee brugge een nieuwe toekomst. Van kleine kusthaven is dit plaatsje aan de Noordzee nu uitgegroeid tot een middelgro te zeehaven. Met het in bedrijf nemen van de nieuwe zeesluis wordt meteen een nieuwe haven ge opend. Deze zeesluis is de ver binding tussen de voor- en de achterhaven. Niet alleen wordt hiermee de havenop pervlakte vele malen vergroot, ook de afmetingen en moge lijkheden worden veel wijdser. Dit nieuwe kunstwerk heeft een lengte van 500 meter en een breedte van 57 meter en een nuttige diepte van 18,5 me ter. De sluis is al sinds eind vorig jaar in dienst, maar werd pas gisteren officieel in gebruik genomen. Met wilde eerst nagaan of alles naar wens functioneerde. En dat is wel degelijk het geval. De voorzitter van de Brugse zeevaartinrichtingen wees er tijdens zijn toespraak op dat deze nieuwe sluis zonder een diepwaterkade in de achter haven niet rendabel en zelfs nutteloos zal zijn. Over de bouw van deze diepwaterkade is er in Belgische havenkrin gen nogal wat te doen. De voorzitter zei dat België dien de beschouwd te worden als één groot havengebied op de zuidrand van het Schelde-del- ta, waarvan Zeebrugge de meest zeewaarts gelegen dok ken zal uitbaten. Van onze sportmedewerker BRESKENS - Een knappe eerste en een zwakke twee de helft. Dat was gisteren de opening die het Zeeuws elftal tegen een verzwakt Eeklo op het Breskense sportpark 'Baersande' liet zien. De selectie van Jo de Waal won afgetekend met 6-0. Boudewijn van Craenen- broeck beleefde gisteravond een leuke binnenkomst. De makkelijk scorende Clinge- spits droeg zorg voor de beide openingstreffers. De eerste viei na een kwartier, toen hij op rechts bediend werd door Stoffel Schipper, de tweede vijf minuten later toen hij slecht uitverdedigend beheerst afstrafte. Paul van Kouteren, die na rust werd gewisseld voor Rudie Snouwaert prikte nummer drie tegen de touwen, terwijl Peter de Waard in de laatste minuut van de eerste helft vanaf 30 meter de rust stand vastlegde. Een uitslag die een verte kend beeld geeft, want de Bel gen kwamen gisteren met een mengelmoes van hun reserve team en A-junioren in de wei. Dit omdat hun hoofdmacht nog volop in de race ligt voor de titel in de Belgische natio nale vierde klasse en er geen risico's genomen werden. In de eerste helft speelden de Zeeuwen knap voetbal, met een sterk middenrif waarin Frans van der Pijl en Stoffel Schipper een hoofdrol opeis ten, maar Nico Bouman ver onder de maat bleef. Ook ach terin zat de zaak goed in el kaar. Willie de Jaeger speelde op eigen terrein weer een fout loze partij, terwijl laatste man Johnie Spaans en de beide vleugelverdedigers Jan Ha melink en Eugène Fagg even eens een ruime voldoende scoorden. Voorin deed de, op het aller laatste moment opgeroepen Boudewijn van Craenen- broeck het uitstekend, maar bleef Peter de Waard, ondanks dat hij scoorde, onder het ge wenste niveau. Doelman Rob Gruben beleefde gisteren wel licht zijn makkelijkste avond uit zijn rijk gevulde loopbaan. Slechts tweekeer hoefde hij handelend op te treden het geen hij foutloos deed. HEINKENSZAND(ANP) gemeenteraad van Boi heeft het college van bi meester en wethouders deze gemeente dinsdags® met grote meerderheid dracht gegeven om bij Kroon beroep aan te tegen de PZEM-vergunninj Het gaat om een vergun» aan de PZEM voor de ombo van de olie/gasgestookte een kolencentrale in Borss op basis van vijftig pre® rookgasontzwaveling. In Ledeltheater In het tweede tafereel bak ten de Zeeuwen er aanmerke lijk minder van. Ook Jaap Meerman, in de ploeg geko men voor Paul van Kouteren, kon niet imponeren. Deson danks maakten Rudie Snou waert met een fraaie kopbal, op aangeven van uitblinker Frans van der Pijl en Jaap Meerman, eveneens met het hoofd en V^n der Pijl als aan gever, het nog 6-0 van. De arbitrage was in handen van Aad de Koster, die met de faire wedstrijd geen proble men had. afgegeven, ondanks het dat een brede meerderheid de Tweede Kamer en de stal van Zeeland zich voor honderd procent zwaveling hadden ken. Het gemeentebestuur Borsele zal zich ook nog jne brief tot de Samenwerk® Elektriciteitsproducenten (SEP) wenden waarin 1 gend wordt gevraagd een£' groot bedrag voor een hond procent rooksgasontzwa'® beschikbaar te stellen overheid en de provincie' land hebben gedaan, en twintig miljoen doori» ter Winsemius. Met dat geld, 52 den, zou dan een zo hooi; gelijke ontzwaveling W® worden bewerkstelligd. de gemeenteraad vanBog TERNEUZEN - De dervoorstelling van visieheid Ome W® woensdag 18 april®", Terneuzense Zuidla' theater, is geheel uiW kocht. Van een OOSTBURG - Het na rein van de voormall toch op kosten van dejf gevoerd. De Raad van State heef! schorsingsverzoek van burg afgewezen om het vinciebestuur van Zeel voorlopig te verbieden hei- nodigde bedrag van 45.000 den zelf op de begroting de gemeente op te voeren. 'Zakelijk geschil''■-> Van een onzer verslaggeva EINDHOVEN/BREDA - keiijker leider Jan Loonen Zuidelijk Toneel Globe voor 1 oktober a.s. opstap] Hij is dat overeengekot met het bestuur van Globe, is in oktober 1982 in dienst komen. Volgens een offii mededeling is er tussen bestuur en Loonen een 'z: 'ijk geschil'. Geen van de betrokkel wil verder informatie strekken. Het bestuur hl met Loonen de afspraak maakt dat er geen mededei, gen verstrekt zullen word Bovendien verblijft voorzit] prof. dr. Sluijter, die woordvoerder is aangewea m het buitenland. Van onze correspondent OOSTBURG - Vanda woensdag, treedt in het Led heater te Oostburg voor g Yvest-Zeeuwsvlaamse ouder jongenskoor van Koorschool uit G(| J*' "et is de laatste ontspa ?,Lgsact«viteit m het seizo "83-1984 van de stichti e,zUn voor Ouderen. ^aast de abonnementhcl rs zijn ook de kopers losse kaart (niet allet "Tren> maar ook jongen] zes miljoen door dept'"!' om 14^het optreden, -uur begint. za' een licht program: fPresteneerd Pauze worden rt] zangnummers voor M-r-men een zangspel daari ,„1 ue heroprichting- van Wp aWse Koorschool in 1! in een eeuwenoude tradi v,Je hersteld: een zangscht °r Jongens. soh® jongens van de Koe l,u komen dagelijks na din S °oi °m zich onder 1( blok ran dirigent Evert He schn 1 bekwamen in de ve ven zangstijlen. Zij g bj'* regelmatig concerten en buitenland. Ze zi in 710 °P zondag te hor riik Lattinse hoogmis en e nl® collectie grammofoo veel6- geeft een beeld van Y. Alzijdige repertoire.

de Stem | 1984 | | pagina 16