HELE JAAR VISSEN OP GROOT EILAND Veel op een klein plekje HUISARTSEN LAND VAN HULST: Plaatselijk nieuws k George Sponselee Hautain Pools monument Axel wordt parkeerplaats Expo Mas' in museum van Axel I WOENSDAG 11 APRIL 1984 T22 PAGINA ZEELAND 2 n voor meneer sn heel nieuwe )aar bereidt hij coach van de n pensioen en is 5 goed te winterde sport- :r. Bereidt u zich d uw pensioen of jw man? over in het boekje gaat. Even de ijgt het gratis in VAN ZEELAND al aanwerken. onze Zastava-show en ine kordate Yugo 45. de 55 of de luxueuze GTL 65. wordt u een ervaring en er. de Zastava op proef rijdt zo'n prachtig kwarts- mplaar ligt voor u klaar. zen incl. BTW, af importeur). lilllil HULST - Sluiting van het Hulster ziekenhuis betekent een verlies in het totale zorgpakket voor de mensen in de streek en vooral een ster ke verzwakking van de eerste-lijnszorg in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. I Demonstratie i \MY-lessen Successen Voor verzamelaars E STEM COMMENTAAR Sint Jansteen VYY Hulst maakt winkeliers warm voor cadeaubon Terhole Clinge Axel Lamswaarde Spui Hulst Hoofdplaat Sint-Jansteen W. van Oosten winnaar viswedstrijd >stbus 259,1000 AG Amsterdam itis boekje "Straks met pensioen' Ziekenhuis wezenlij! Ivoor eerste-lijnszorg oden door dit blad, in samen- tichting Ideéle Reclame (SIRE). i. al vanaf f 9.999.- vanaf f 11.595,- 31054 554 - 1846 229, 4800 MB Breda EN dal u moet betalen. Voor betalen. Als contante betaling alkaart (dus géén giro- of vangt u een acceptgirokaart tening moeten brengen. i punt of komma een vakje atum: Van onze correspondent HEIKANT - Het bestuur van hengelsportvereniging De Lustige Hengelaars uit Heikant heeft besloten om haar leden het hele jaar te laten vissen op het viswater Het Groot Eiland met de daarbij behorende Putten van Nummer 8. Daarbij moeten de ver gunninghouders wel met en kele wetsartikelen rekening houden. Zo mag men bij voorbeeld alleen vissenop karper, brasem, kolblei en blakvoorn in de periode van 15 maart tot en met 31 mei. In deze periode mag niet met wormen, nabootsingen van wormen of slachtafval worden gevist. Vangt men paling of zeelt met ander aas als genoemd, dan mag men deze in bezit hebben en ook menemen. Verder heeft het bestuur besloten om het nachtvissen niet toe te staan. Voor het jaar 1984 zijn nog niet alle vergunningen uitgegeven en liefhebbers kunnen zich hiervoor in verbinding stel len met Etienne de Bruyn van de hengelsportzaak in Hulst. Van een onzer verslaggevers Dat schrijven de dertien huisartsen uit het Land van Hulst in een brief aan Gedeputeerde Staten en aan staatssecretaris J. van der Reijden. „We zijn van mening, dat het sluiten van dit ziekenhuis en nieuwbouw in Terneuzen i kwaliteitsverbetering voor onze patiënten garan deert, aangezien een nieuw ziekenhuis in Terneuzen niet veel meer zal hebben te bieden dan wat nu mogelijk is". Voor de artsen is het maar al te dui delijk wat er bij de sluiting van het Hulster ziekenhuis al lemaal verloren gaat: „een goed georganiseerde poliklinische verloskunde in intensief contact met de gy naecoloog; een snel bereikbare en goede hartbewaking; een de zorg voor zieke kinde ren, dicht bij het thuismilieu; een goed zorg voor de steeds groter wordende groep geria trische patiënten, soms voor afgaand aan een overplaatsing naar het verpleeghuis in Hulst; een goede en onmisbare psychiatrische afdeling; een snelle en goede algemeen chi rurgische zorg; goede werk- contacten en persoonlijke re laties met de specialisten en de mogelijkheid om regelmatig onze patiënten in het zieken huis te bezoeken. Verder nog de uitstekende laboratorium- en volledige röntgenfacilitei- ten, die voor ons huisartsen ter Prijs Incf 5% BTW 5.10 6.80 j 8.50 10.20 J 11*90 13.60 Van onze correspondente I HULST - Deze week worden in de Muziekschool te Hulst tijdens de normale lestijden demonstraties gegeven van de Algemeen Muzikale Vor- 'ningslessen. Deze AMV-les- I sen duren meestal 40 minuten, zodat de resterende 10 minu- I ten de gelegenheid bieden om I over de openbare lessen vra gen te stellen. De eerstjaars AMV-ers hopen een heleboel belangstellenden te kunnen begroeten. Vandaag zal regio-directeur I Anton de Kort van de Zeeuwse I muziekschool samen met leer- llingen van de muziekschool I een demonstratieles AMV ge- I ven op de basisschool De Ark. I Deze les vindt plaats tijdens de I ouderbijeenkomst die van- I avond om 19.30 uur begint. De 1 bijeenkomst zal voornamelijk 1 gaan over muziekonderwijs. beschikking staan". Dat er in het Hulster zie kenhuis verbeteringen moge lijk en nodig zijn, geven de huisartsen grif toe. „We zetten ons daarvoor op constructieve manier in. Als voorbeeld hier van diene de verloskundige samenwerking genoemd te worden". Wat betreft de sub specialismen, die ook in een nieuw ziekenhuis in Terneu zen niet haalbaar zijn, verwij zen de artsen naar Antwerpen, Gent en Brugge, waar alle denkbare subspecialismen en technieken beschikbaar zijn. Intensiever Met die centra bestaan al jaren contacten en die worden volgèhs de huisartsen steeds intensiever. Als voorbeelden noemt men C.T. scan, ernstige traumatologie, neurochirur- chie, oncologie en cardiologie. „De geïsoleerde ligging van ons gebied ten opzichte van de rest van Nederland maakt het voor ons vanzelfspreken ons in deze steeds meer op België te richten". „Kortom", zo concluderen de huisartsen, „het St. Liduina- ziekenhuis in Hulst dient, naar onze stellige overtuiging, niet gesloten te worden. Kwali teitsverbetering dient niet ge zocht te worden in een nieuw, centraler, groter en verder ge legen gebouw". Van onze correspondent HULST - Drie leden van post zegelvereniging Het Land van Hulst hebben met succes mee gedaan aan de postzegelten toonstelling Webraphilex in Etten-Leur. Cam. Hageman uit Clinge behaalde met zijn postgeschie denis van het Protektoraat Bohemen en Moravië verzil verd brons. Voor W. Bauwens uit Hulst met zijn landenverzameling Roemenië was er brons, ter wijl J. Bakker uit Lamswaar- de met zijn inzending 'Avifau na in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren' eveneens brons behaal de. GS Van een onzer verslaggevers AXEL - In streekmuseum 'Het Land van Axel' is van 18 tot en met 28 april een expositie over vlasnijverheid te zien. De tentoonstelling 'Vlas van zaad tot linnen' wordt 17 april officieel geopend door R. Mar tinet. Het museum is geopend van woensdag tot en met za terdag van 13.30 tot 17.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Prijskaarting - Op vrijdag 13 april houdt de W STEEN in de kantine op het sportterrein de finale van de winterprijs- kaartingen. Na afloop van de ze kaarting zullen de kam pioenen bekend worden ge maakt. De finaleprijskaarting begint direct na de training rond 20.15 uur. Concert - De fanfare St. Jan houdt zaterdag 14 april een concertavond in de Warande de Sint-Jansteen. Op het pro gramma staan onder meer Symfonietta van E. de Cloedt, Jesus Christ Superstar, When the Saints go Marchin in en vele andere bekende werken. Aan dit lenteconcert doen ook de drumband en majoretten mee. Het concert begint om 20 uur en staat onder leiding van dirigent Leo Verstiggel. Van een onzer verslaggeve HULST - De Stichting VVV Hulst is een actie be gonnen om de winkeliers warm te maken om in hun zaak de nationale WV-ge- schenkenbon als betaal middel te accepteren. De Hulster VW zal zelf de geschenkenbonnen aan het publiek gaan verkopen en ook reclame maken voor dit geschenk-idee. In Nederland, zo rekent men de winkeliers voor, worden bij WV-kantoren per jaar ongever 35 tot 40 miljoen gulden van deze cheques aan het publiek verkocht. Het aantrekke lijke van de VW-geschen- kenbon is dat hij door ge heel Nederland bij alle branches inwisselbaar is, dit in tegenstelling tot an dere cadeaubonnen. „Dit alles", zo voegt de VW er aan toe, „kan al leen maar omzetbevorde- rend werken voor uw be drijf". Winkeliers die mee willen doen, moeten dat voor 30 april laten weten. HET Poolse monu ment aan de Zeestraat in Axel wordt voortaan gebruikt als parkeer plaats voor brommers en bromfietsen. De dienst openbare werken van de gemeente Axel is gisteren begonnen met het bestraten van het grasveldje voor het mo nument. De klus wordt uitge voerd op verzoek van Gerrit de Jonge BV. Mo menteel wordt het bre de trottoir voor zijn winkel met name in de weekends volgestald met fietsers en brom fietser. De Jonge vreest grote schade als een van die fietsen in zijn etala ge valt. De gemeente hoopt nog deze week het werk te voltooien. Nog niet bekend is hoeveel het karwei gekost heeft. - FOTO WIM KOOYMAN Contactavond - Voetbalvere niging Terhole houdt vrijdag 13 april weereen contactavond, aanvang 20.30 uur. Dit keer staat een dropping op het pro gramma. De deelnemers wor den in de polder 'gedropt', waarna ze de weg naar de kantine moeten zien te vinden. Na afloop volgt daar nog een gezellig samenzijn. Kledinginzameling - Deze week zal de plaatselijke vrij- willigersgroep van de stich ting Mensen in Nood een actie op touw zetten voor het inza melen van kledingstukken voor mensen uit de derde we reld. Bij deze actie doen de vrijwilligers een beroep op de inwoners om kleding, schoei sel, dekens, gordijnstoffen en andere bruikbare voorwerpen in te leveren bij Eduard Bonte, Gravenstraat 25 te Clinge. Op vrijdag 13 april komt de vrachtauto van de Stichting Mensen in Nood om alles op te halen Modeshow - Vanavond wordt in bejaardendienstencentrum Trefpunt een modeshow ge houden. De kleding wordt ge showd door de ouderen zelf. De show wordt verzorgd door modecentrum Carianne en be gint om 19.30 uur. Bridgewedstrijd - In café De Vier Jaargetijden speelden de leden van de bridgeclub een wedstrijd in het teken van het Ruiten Boer Toernooi. Hier aan werd door elf paren deel genomen. De uitslag was: 1. mevrouw Joossen-de heer De Booy, 2. dames Smulders-Van Puyvelde, 3. heren Pauwels- Van Cruyssen, 4. mevrouw Van Waterschoot-de heer De Schrijver, 5. echtpaar De Kort. Prijskaarting - Vrijdag 13 april wordt in buurthuis De Drie Gehughten een prijs kaarting gehouden. Tijdens deze avond, die om acht uur begint, zal om eieren gekaart worden. Kaartclub Aan de kaartwed- strijd van kaartclub Harten Aas deden 28 kaarters mee. Uitslag: 1. C. van der Ha, 2. D. Verbraeken, 3. Th. de Rijk, 4. D. Scheele, 5. mevrouw Van der Ha. Sjoelclub - Sjoelclub Wij Blij ven Actief speelde een wed strijd bij Ron de Vilder. Uit slag: 1. mevrouw Kayser, 2. mevrouw Van der Heyden, 3. mevrouw Toet, 4. mevrouw Leenknecht, 5. mevrouw Van Koert. Vrouwenbond - De Vrouwen bond houdt donderdag 26 april weer het jaarlijkse uitstapje. Hoofdbestemming is ditmaal Nieuw Kuyk, waar een feest zaal zal worden bezocht. Ook wordt Slot Loevestein bezich tigd en excursies gemaakt naar een gerbera-kwekerij en een kaasmakerij. Belangstel lenden, ook niet-leden, kunnen voor nadere informatie te recht bij mevrouw I. de Poor ter, Deltastraat 9. Vastenactie - Zaterdag 14 april worden de huis-aan-huis verspreide zakjes ten bate van de Vastenactie opgehaald. Dit gebeurt door de oudere jeugd van verschillende verenigin gen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het vijf man sterke korps van hengelsport vereniging De Vogel uil Kloosterzande heeft zich we ten te plaatsen voor de eind ronde om het kampioenschap kusthengelen van Nederland Datzelfde resultaat behaalden ook de korpsen van Leegloper» uit 's-Heerenhoek en HV Mid delburg. Aan de voorselectiewed strijd, die zaterdag te Dishoek op Walcheren werd gehouden werd door 450 henge- laars(sters) uit Zeeland, West- Brabant en Umburg deelge nomen. De vangsten warer uitstekend. Individueel over winnaar werd W. van Ooster van HSV Leeglopers uit 's- Heerenhoek die in totaal 4.21 meter vis wist te verschalken. HET is ER DAN toch van gekomen. Voor het eerst sinds Gedepu teerde Staten van Zeeland -bijna vier maanden geleden- het Hul ster ziekenhuis voor de 'Zeeuwse zaak' opofferden, is een Hul ster delegatie, gewapend met een alternatief, naar het Middel- Dür9se ten strijde getrokken. Die .delegatie, met aan het hoofd wethouder E. de Rechter, "ee't zich nadrukkelijk verweerd tegen het advies van Gedepu- ■serde Staten, uitgebracht aan staatssecretaris J. van der Reij- «n, om het Hulster ziekenhuis te sluiten. Daartoe grepen de Hulstenaars het recht van elke burger aan om voor een statencommissie, in dit geval die voor het welzijn, te spreken. Geen overbodig gebaar. Er was de Hulstenaars ook anders meer overgebleven. Immers, al hetgeen de afgelo- wmaanden aan schriftelijke protesten tegen de sluiting van het Holster ziekenhuis bij de Zeeuwse bestuurders op tafel belandde, daar met een hautain gebaar meteen ook weer vanaf qe- teegd. GS, daarin trouwhartig gevolgd door vrijwel alle statenfracties ™een het CDA begint daar nu van terug te komen-, vinden dat gumenten en bezwaren uit Hulst pas aan behandeling toe zijn, "Pat de staatssecretaris het advies tot sluiting heeft overgeno- Met andere woorden: als de pap is gestort, tot dat moment iaP enige discussie geen behoefte. 1 artte de angstvallig binnenskamers gehouden totstandkoming an het GS-advies al alle bestuurlijk fatsoen, zelfs de eerstbetrok- lrïïn (9emeente- en ziekenhuisbestuur) werden er niet bij be- èik de manier waarop de Zeeuwse bestuurders ook nu nog "n pPolitieke discussie uit de weg gaan, begint zodanige irritaties „Pat Oost-Zeeuwsch-Vlaamse op te roepen dat langdurig ver porde verhoudingen het gevolg zullen zijn. schreven het al eerder: Er zijn zeker goede argumenten h 0r net besluit van Gedeputeerde Staten om het Hulster zieken- i2als W|sselgeld in te zetten voor het binnenhalen van nieuwe Jkenhuisvoorzieningen, waaronder een centrumziekenhuis in Ur®uzen Maar er zijn ook,'wellicht goede, argumenten die artegenin kunnen worden gebracht. Die argumenten, al waren sn aanvankelijk meer emotioneel dan zakelijk en doordacht, nifflenen serieuze aandacht. Zeker nu er uit Hulst steeds meer "at wordt aangedragen, waaruit mag worden opgemaakt ü"e' met alle consequenties van ziekenhuissluiting even goed wening gehouden. zouden er .dan ook goed aan doen om in te gaan op het- L.h het CDA-statenlid P. Everaert inmiddels schriftelijk heeft ge- v a9d: het inmiddels door Hulst ingediende alternatief (renovatie een ziekenhuis in elk van de drie Zeeuwsvlaamse verzor- J9sregi°'s) zo snel mogelijk van commentaar voorzien. Zolang »orrt°"e9e zo n discussie niet aandurft mag met recht getwijfeld ^en aan het gewicht en de eerlijkheid van wat het tot nu toe te 16 heeft gebracht. Buurtvereniging Tivoli (on ze buurtvereniging mag ik eigenlijk wel zeggen) geeft van tijd tot tijd het Tivoli- krantje uit. In de laatste af levering stond een oproep om eens een vervolg te schrijven op een artikel dat enkele jaren geleden ver scheen in de Steltkluut, het periodiek van de gelijkna mige Vogelwacht. Daarin besprak E. Neve alle vogels die hij in de loop van enkele jaren in zijn tuin had waar genomen. De vraag was: wie doet dat eens na en verge lijkt de resultaten? Vrij snel daarna kregen we een volledige lijst waar nemingen van Tivoli-mede- bewoner E. G. Borm. We mogen de gegevens naar eigen believen gebruiken. Bij deze dus. Nu zit Borm natuurlijk op een bevoor rechte plek: tegen de wal, met naast hem de vest en de tuin van De Cock; achter zijn eigen tuin het stadspark Contr-escarp langs de Gla- cisweg. Het is voor ieder niet evenveel, maar dat wil niet zeggen dat er elders niets te zien is. Integendeel, want het is een erg groene wijk. Niet alleen de particuliere tuinen en tuintjes bieden veel groen en veel variatie, wat te denken van het wan delpark tegen de vest aan de Hulsternieuwlandweg, dat ■via gevarieerde beplanting overgaat in bouw- en wei land en in de Hulsternieuw- landdijk? Zeer veel 'overgangen' van het ene biotoop naar het andere, veel grenssituaties dus en die zijn altijd rijk aan organismen. Zeer rijk in ve le gevallen. En dan zit er nog 't sportveld van Jansenius tussen met omringende be planting, de begraafplaats, een kwekerij, een boom gaard en een flinke groen- singel. Dat zijn allemaal' krenten in een toch al lekke re pap. Zo'n gebied moet rijk zijn aan planten en dieren bedoelen we dan uiteraard. Toen Joep van der Kam men uit Sas van Gent enkele jaren geleden zijn waarne mingen eens bundelde voor het gebied achter de fabrie ken te Sas, het zogenaamde Hogeberg-complex, merkte een hoge en deskundige me dewerker van de Provincia le Planologische Dienst op: „Verbazingwekkend wat er al niet huist in zulke gebied jes. En dan te bédenken dat we daar meestal totaal geen aandacht aan schenken". Daarmee willen we niet zeggen, zelfs niet suggere ren, dat je de andere gebie den dan zonder meer kunt missen, het zal eenieder dui delijk zijn dat het een be paalde groep dieren is die zich in zo'n milieu kan handhaven. Noem dan eens wat! Ja, dat wordt een saaie lijst natuurlijk. De heer Borm noemt maar liefst eenenvijftig vogelsoorten, waarvan negenentwintig als broedvogel. Soorten als kool- en pim pelmees, die nagenoeg alom tegenwoordig zijn, laten we dus maar buiten beschou wing. Dat de vlaamse gaai broedvogel is, ook in de bo men van Jansenius, is niet direct nieuw, maar wel een trend van de laatste jaren: de gaai is zijn broedareaal in ons gewest aan 't uitbreiden in noordelijke richting. Uitzonderlijk Zo'n tien, vijftien jaar ge leden alleen nog maar in de bossen aan de grens en bij Jagertje/Liniedijk, nu trekt hij de polder in. Deels komt dat natuurlijk omdat daar inmiddels voor hem ge schikte woongebieden zijn ontstaan: toen stonden er nog aardappelen, bieten of gerst en nu staan er tien-, twaalfjarige bomen en struiken. Zo'n ingrijpende verande ring heeft natuurlijk ook ge volgen in de vogelwereld. Dat de staartmees in de wijk hier broedt, is een extraatje, dat je niet overal zult heb ben. Vink, kneu, groenling, fitis en triftjaf als broedvo gel is te verwachten, de Cet- ti's zanger daarentegen is zeer uitzonderlijk. Deze soort is een opmars begon nen in noordelijke richting. In 1930 kwam hij niet noor delijker voor dan tot aan de Loire in Frankrijk. In 1961 bereikte hij Engeland, in 1962 België. Kennelijk is hij dus niet via Oostende of Zeebrugge naar het land van Maggy gegaan. Geintje natuurlijk: de eerste waarneming is nog altijd iets anders dan het eeste voorkomen. In 1968 werd hij in Noord-Brabant aangetroffen en in 1976 broedde hij bij Sas van Gent, het eerste bekende broedgeval binnen onze grenzen. Ofschoon hij gevoelig voor kou heet te zijn, zijn er toch nogal wat die de winter van '78/79 overleefd hebben. Tenzij we weer echt ouder wetse winters van maanden krijgen, mogen we aanne men dat de Cetti vaste voet gekregen heeft. En zelfs dan misschien nog, maar dat weet je van tevoren niet. Goudhaantje als broedvogel is ook leuk, grote lijster eveneens. Die schijnt zich sterk te herstellen in aantal maar daarover later eens. De grauwe vliegenvanger zie je ook niet overal en mis schien moet u dat letterlijk De pimpelmees. opvatten: hij is er wel, maar door zijn onopvallendheid wordt hij vaak over het hoofd gezien. We laten het hierbij. De volledige lijst werken we wel eens uit voor de Tivoli- krant. Bovendien hebben we een beter voorstel. Zaterdag 14 april, aanstaande zater dag dus, leidt de heer Borm voor De Steltkluut een ex cursie, waarop overigens ook niet-leden van harte welkom zijn. De excursie voert over de wallen, rich ting Liniedijk. Begin te 10.00 uur op het 's Gravenhofplein bij het postkantoor. De tocht duurt ongeveer twee uur. Veel van wat er leeft zullen we te zien krijgen. Veel, nog niet alles, want sommige soorten zijn nog niet terug, maar dat is geen punt, er blijft genoeg over. En als het deze week echt mooi weer wordt, zou 't best eens mee kunnen vallen.

de Stem | 1984 | | pagina 15