Rijkspolitie: ME te water noodzaak W Flinke straffen >pgelegd aan fier inbrekers ANSJE! GS tikken RIAGG op de vingers ISTEM ^0W Zeehospitum Zonneveld vijfenzeventig jaar oud Nog deze zomer proef in Zeeland ZEER REALISTISCHE OEFENING IN VLISSINGEN IVIHISWSWS 9 WOENSDAG 11 APRIL 1984 Axels jongetje verongelukt voor deur ouderlijk huis Manifestaties tegen militarisme PROJECTEN JEUGDHULPVERLENING Temeuzens echtpaar zestig jaar getrouwd 'ore-877850 223611 RÜTTCHEN GROEP pi; 250 -« us jgg 4 W Van een onzer verslaggevers VAK' ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers OOSTKAPELLE - Het Zee- hospitum Zonneveld in Oost- kapelle bestaat 75 jaar. Het ju bileum wordt gevierd met een programma dat zich uitstrekt over de maanden april tot en met november. Er vinden in die periode verschillende stu diedagen plaats, een sympo sium, een thema-avond, een open dag, een reünie en diver se feestelijkheden. Het jubileumjaar wordt op woensdag 18 april geopend. Dan gaat een voorlichtings film over het zeehospitum in première. Op zaterdag 5 mei Jubileumprogramma van april tot december volgt een reünie van verple gend personeel uit de jaren 1946-1949. Op donderdag 31 mei (Hemelvaartsdag) is er 'open huis' in Zonneveld. Ook dan vindt een reünie plaats. Half juni verschijnt een jubi leumboekje. Er worden drie studiedagen op touw gezet: op 22 juni buigt men zicht over 'de betekenis van residentiële hulpverlening in de kinderrevalidatie', op 8 september over 'nieuwe be handelingsmogelijkheden in de kinderrevalidatie' en op 12 oktober over 'één school voor speciaal onderwijs per regio?'. De thema-avond, georgani seerd door de oudercommissie, vindt begin november plaats. Onderwerp is 'kinderrevalida tie en de maatschappij'. Het symposium op 30 noovember moet gezien worden als een jubileumcadeau voor de Zeeuwse bevolking. Men be spreekt dan de weg 'naar een sociale kaart voor het in zijn ontwikkeling bedreigde kind in Zeeland'. Ook voor de bewoners zelf is er wat te doen. In oktober wordt voor hen een kinder feest gegeven. Computer rukt op in toerisme MIDDELBURG - De computer gaat toeristen informeren over de beschikbare logiesaccom- modatie in Zeeland. Althans, wanneer een proef slaagt die het Zeeuws recreatie-overleg nog deze zomer wil nemen. Het da gelijks provinciebestuur heeft de staten voorgesteld het experiment (kosten 45.000 gulden) uit de provin- ciekas te betalen. Van onze correspondente IIDDELBURG - „Om het overzichtelijk te houden eb ik uit deze misdaadroman van 48 delen slechts een iar hoofdstukken gelicht". Zo begon officier van justi- ;tmr. Van Marion zijn requi- Mr tegen het kwartet inbre- (drie uit Vlissingen en uit Kloosterzande), dat -o voor de politierechter Middelburg hun boekwerk ii moeten toelichten. Overigens hadden slechts f ee van de vier de moeite ge pen de politierechter ter jiting wijzer te maken dan hij pas en zo werden de hoofd machten T. U. (19) en H. M. beiden uit Vlissingen, bij "stek berecht. ^jet viertal (waarvan verder uitmaakten de 25-jarige 'inger G. K. en de 21-jari- o K. uit Kloosterzande) "eerde in de loop van het "8 jaar in steeds wisselende 'bihaties op Walcheren en 'w.'sch-Vlaanderen. Maar tens was hoofddader U. van Partij en was G. K. zijn be- 'Snjkste helper. [«holen, auto's, winkelbe- |Ven, sportkantines, maar Parkeerautomaten waren doelwit van het inbrekers- et, dat tijdens de nachte lijke bezigheden een spoor van vernielingen achter zich liet. Daarbij verkondigde hoofd dader U. in brede kring trots dat hij van beroep inbreker was, stond H. K. beslist ook zijn mannetje, was G. K. als hulpje goed voor minstens 20 inbraken en kon S. K. gezien worden als een 'kleintje' en meeloper met zijn drie maten. Hij kreeg dan ook, overeen komstig de eis, de laagste straf, namelijk twee weken gevangenis en een boete van 500 gulden, terwijl er ander halve maand voorwaardelijk werden opgelegd. Zijn grote voorbeeld U. kreeg zes maan den, H. K. kreeg vier maanden en G. K werd veroordeeld tot zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelij k. '"WOR ZUOWEST NEDERLAND teren kneuzen, Hulst en Goes. 'Pssen en telefoonnum- S°P pagina 2. tegstijden: ■'2.30/13.30-17.00 uur. 'lelie 'leuzen- Rein van der '(editie-chef), Jan Jan- (P'v. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver ten Goes: Gé van Ber- ^bdelburg: Henk Post- U°stburg: Co Meertens. Hunten —.„o. mevr. Neve, v'exanderstr. 4, 01148- •teteur Zeeland: C. Me- 't,lvé 01150-95839. VLISSINGEN - „De Rijks politie te Water zou een eigen ME-groep moeten opleiden. De gewone ME met allemaal landrotten is heel onbeholpen op een schip". Kapitein J.Eckhardt van het Rijkspolitiedistrict Middelburg gaf daarmee gisteren precies het zwak ke punt aan van 'natte ac ties' van de Zeeuwse Mo biele Eenheid. Acties die actueel kunnen zijn zoals bleek tijdens de schippers- blokkades. Eckhardt toonde zich wel tevreden over de giste ren gehouden zeer realisti sche oefening in de Vlis- singse binnenhaven. Ruim veertig ME'ers ontzetten er de PSD-veerboot Prins Willem-Alexander. Het schip was 's morgens vol gens draaiboek bezet door de actiegroep „Wester- schelde Open". De te hulp geroepen Mo biele Eenheid probeerde met behulp van het vaar tuig RP 10 eerst via de zachte lijn de actievoer ders te overtuigen hun be zetting te staken. Via on derhandelingen slaagde men er wel in om een in le vensgevaar verkerende De ME'ers worden 'on der vuur' genomen met een waterstraal. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER hartpatiënt van boord te halen. Toen praten niet hielp kwamen helmen en wa penstokken te voorschijn. De 'bezetters' bedienden bij de verdediging van rot te appels, vuurwerk en waterslangen. Niet zonder moeite, en tamelijk on wennig, slaagden de ME- ers erin om via het glibbe rige staal van de scheeps huid het vrachtwagendek van de Prins Willem- Alexander te bereiken. Daarna was het met de be zetters, collega-agenten uit het district Zeeland, snel bekeken. Ondertussen kreeg het 'crisiscentrum' van de ME de melding binnen dat ook een loodsboot was gekaapt, de Capella, eveneens in de binnenhaven. Aan de ont ruiming van dit schip, aanzienlijk beter toegan kelijk dan de veerboot, maakten de ME-ers weinig woorden vuil. De Capella werd zeer snel 'schoonge veegd' ondanks de felle waterartillerie van de bo vendekken. Het is de bedoeling dat ge bruik wordt gemaakt van een computer-systeem dat wordt ontwikkeld door het Automa- tiserings Bureau Toerisme. Men wil in Zeeland eerl tiental informatieposten in het leven roepen die met een beeld scherm op de computer zijn aangesloten. De informatie zal ook beschikbaar zijn voor Vi- ditel-abonnees. Aanleiding tot het experi ment zijn de problemen bij het kamperen in Zeeland tijdens de piekperioden en de weinig bemoedigende resultaten die het afgelopen seizoen zijn ge boekt met een info-posten bij de twee belangrijkste invals- routes. Hoe het experiment precies moet gaan verlopen is nog niet helemaal uitgewerkt, maar het recreatie-overleg is vast van plan het moderne infor matiesysteem in ieder geval nog deze zomer te beproeven. De toerist zal er dan gratis ge bruik van kunnen maken. Het systeem is overigens niet alleen bedoeld voor de consument, ook allerlei in stanties, verantwoordelijk voor een goede regeling van het toeristisch gebeuren, zeg gen vooral in het hoogseizoen dringend behoefte te hebben aan aan totaal-overzicht van nog beschikbare toeristische slaapplaatsen: de VW om toeristen te verwijzen, de ge meenten om tijdig maatrege len te nemen wanneer be schikbare accomodaties zijn volgelopen, de politie om ille gale kampeerders te kunnen verwijzen. Ook van de zijde van justitie bestaat volgens het recreatie-overleg behoefte aan overzicht in verband met de strafmaatbepaling bij ille gaal kamperen. Het recreatie-overleg noemt drie soorten plaatsen waar de beeldschermen geplaatst zou den moeten worden: bij de be langrijkste toevoerwegen (ge dacht wordt onder meer aan benzinestations), in de belang rijkste toeristengebieden (ge dacht wordt aan VW-posten en restaurants) bij knooppun ten van het openbaar vervoer (bijvoorbeeld het NS-station Middelburg en het bus-station Zierikzee). De provinciale VW en Re- cron hebben toegezegd de in- voer-gegevens te zullen verza melen en actualiseren. Het Automatiserings Bureau Toe risme zal zorgdragen voor het technisch functioneren van het systeem, de Provinciale Planologische Dienst voor de aanwijzing, werving, inrich ting en bewegwijzering van de info-posten. KOEWACHT - De zevenjarige Dominique de Schepper uit Koe wacht is gistermiddag voor de deur van zijn ouderlijke woning verongelukt. Het jongetje kwam met zijn crossfiets onder het voorwiel van een door W. K. uit Axel bestuurde landbouwtrekker terecht. Volgens de rijkspolitie is het jongetje zonder te kijken de straat overgestoken met als gevolg dat hij door de achterop komende trekker werd gegrepen. Hij was op slag dood. MIDDELBURG GOES - Op twee plaatsen in Zeeland wordt deze maand een anti militaristische manifestatie gehouden, waarbij informatie tentoongesteld wordt, buitge maakt door de actiegroep On- kruit bij acties in de comman do-bunkers te Katwijk en Noordwijk. De manifestaties worden georganiseerd door de Vereni ging Informatiewinkel Mid delburg en jongerencentrum 't Beest in Goes. Te Middelburg is de ten toonstelling van 16 tot en met 20 april te zien in het actiehuis aan de Simpelhuisstraat 5, te Goes op 21 april in jongeren centrum 't Beest aan de Bees tenmarkt 3. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur heeft de RIAGG-Zeeland (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg) gevoelig op de vingers getikt. Aanleiding is een poging van de RIAGG om, buiten de daar voor Ingestelde overlegstruc tuur, geld binnen te halen voor de aanstelling van pedagogen in het kader van jeugdhulpve- rening. Dat geld zou moeten komen uit de rijkspot, waaruit alter natieve opvangmogelijkheden bekostigd worden voor jonge ren die door inkrimping van opvangtehuizen (bezuini gingsmaatregelen) in de kou dreigen te raken. De RIAGG deponeerde de gewraakte aanvraag een maand geleden rechtstreeks bij het provinciebestuur in de bus. Gedeputeerde Staten heb ben de instelling inmiddels la ten weten daarover 'hogelijk verbaasd' te zijn. Het college is teleurgesteld omdat de RIAGG gemeend heeft 'de vastgestelde provinciale ad viesstructuur voor de jeugd- hulpverllening te moeten ne geren, door uw wensen niet kenbaar te maken in de pro vinciale beraadsgroep jeugd hulpverlening, waarin u nota- bene middels een vertegen woordiger participeert'. Gesloten deuren De kwestie werd gisteroch tend tijdens de vergadering van de provinciale beraads groep achter gesloten deuren afgehandeld. Daarna werd desgevraagd meegedeeld dat een 'interne communicatie stoornis' het RIAGG parten had gespeeld. De aanvraag van de RIAGG vond gisteren verder geen ge nade. De beraadsgroep karak teriseerde het project welis waar als zinvol, maar vond het niet direct genoeg tot alterna tieve opvangplaatsen leidt. Bovendien oordeelde men dat het project eerder in aanmer king komt voor bekostiging via de algemene wet bijzonde re ziektekosten. Een ander RIAGG-project, 'therapeutische gezinsverple ging', werd wel positief beoor deeld, maar met de kantteke ning dat een nadere uitwer king en onderbouwing het be staansrecht nog zal moeten aantonen. Bij de uitvoering van het project zouden dan ook instellingen als de Veree- niging Kinderzorg en Jeugd en Gezin betrokken moeten wor den. Het is nog niet bekend hoe veel geld uit de rijkspot voor alternatieve opvangmogelijk heden ('aanvullend beleid') er naar Zeeland gaat. In het meest gunstige geval gaat het om 790.000 gulden per jaar, in het ongunstigste geval (men voelt zich dan ernstig onder bedeeld) 480.000 gulden per jaar. In ieder geval dienen de volgende projecten er volgens de beraadsgroep voor in aan merking te komen: 1. Een project 'Zelfstandig Wonen' van de stichting On derdak (jaarlijks 92.000 gul den). 2. Een project 'Begeleide Ka merbewoning' van de Veree- niging Kinderzorg (jaarlijks 81.000 gulden). De stichting zal daarbij af moeten zien van het voornemen ook jaarlijks 35.000 gulden aan huisvestingskosten op tafel te leggen. Die moeten volgens de beraadsgroep door de jongeren zelf worden opge bracht. 3. Een dagcentrum voor schoolgaande jeugd in Ter- neuzen (Vereeniging Kinder zorg, jaarlijks 228.000 gulden). Mocht Zeeland meer geld krijgen dan minimaal wordt verwacht dan kunnen, wat de beraadsgroep betreft, ook de volgende projecten worden gehonoreerd: 4. Een dagcentrum voor schoolgaande jeugd te Goes (Vereeniging Kinderzorg, jaarlijks 228.000 gulden). 5. Uitbreiding van het dagcen trum voor schoolgaande jeugd in Vlissingen (Vereeniging Kinderzorg, jaarlijks 80.000 gulden) 6. (rangorde nog niet bepaald) Het project therapeutsiche ge zinsverpleging (RIAGG en an deren, jaarlijks 100.000 gulden) De volgende ingediende projecten werden door de be raadsgroep vooralsnog afge wezen omdat ze niet direct vervangend zijn voor opvang in tehuizen: - Uitbreiding van de Pleegge zinnencentrale met 2 mede werkers en een part-time ad ministratieve kracht. - Uitbreiding van het advies bureau van de Stichting Jeugd en Gezin met 2 medewerkers. Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteren herdacht het echtpaar Legner-Jonkman de dag waarop het 60 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Sinds een zevental jaren verblijft het echt paar in het bejaardencen trum De Blide te Terneu- zen. Beiden zijn 82 jaar oud en genieten nog een rede lijk goede gezondheid. De heer Legner is gebo ren te Zuidzande, zijn echtgenote te Breskens. Mevrouw Legner heeft als oudste dochter uit een vis sersgezin met acht kinde ren het harde zeemansle ven in haar jonge jaren aan den lijve ondervonden. Na hun huwelijk woon de het echtpaar in ver schillende plaatsen in de provincie Zeeland, o.a. te Serooskerke (Walcheren) en wel jarenlang in de wo ning, waaronder enige tijd geleden een grote zilver- schat werd gevonden in de vorm van oude munten. Het echtpaar heeft drie kinderen, vijf kleinkinde ren en twee achterklein kinderen. Eenmaal terug in Zeeuwsch-Vlaanderen werkte de heer Legner bij de NSM (Nederlandse Stikstof Maatschappij) te Het diamanten paar - FOTO WIM KOOYMAN Sluiskil. Na de tweede we reldoorlog ging hij naar de auto-industrie en scheep vaartmaatschappij De Hoop te Terneuzen, waar hij tot aan zijn pensione ring werkte. Aan belangstelling, bloemstukken en felicita- tiekaarten ontbrak het gis teren niet. Ook waren er gelukstelegrammen van de koningin en de commissa ris der koningin in de pro vincie Zeeland. Namens het gemeentebestuur van Terneuzen kwam wethou der drs. A. Doorduijn het diamanten echtpaar felici teren. De dag werd verder in familiekring doorge bracht. AG

de Stem | 1984 | | pagina 13