Startende ondernemer slachtoffer gemeentelijke prestigeprojecten? Spaanse conservatieven 'scoren punt' Grote Philip Japan van eigt IZiektek even.._ UITBLAZEN Moskou kiest nieuwe president, zolang die maar Tsjernenko heet VONHOF: Goudgele frieten BHOflM ACHTERGROND SER: TEVEEL BEDRIJFSVERZAMELGEBOUWEN KORTER VOOR-ARREST GAAT NIET DOOR Haags hoogstandje Vrij baan voor kerncentrales Valt Lubbers op de raketten Agenda bezetters vnz: particl dinsdag 10 april 1984 dinsdag 10 april STAATSSECRETA Man opgepaki verdacht van fraude met beleggingen WIM KOCK T5 EEN bijkomend ge noegen van het heb ben van gasten uit den vreemde is dat je zelf je eigen omgeving ook weer eens bekijkt. Het moet ja ren geleden zijn sinds ik een van die ontspannen slaloms over de Neder lands-Belgische grens reed. Over smalle weggetjes waar over we vroeger bijna elk week einde reden met onze eerste Eend. Tussen hagen van rodo dendrons door. Langs veel te grote villa's. Door slaperige dorpen, waar alleen leven lijkt te heersen achter de beslagen caféramen. Onvermijdelijk bijna als je woont waar ik woon, voert zo'n tocht langs het dubbeldorp Baarle-Nassau-Hertog met zijn grillig begrensde Belgische en claves. He! was er, zoals elke zondag, zeer druk. Wat nu pre cies de attractie is van Baarle is moeilijk te zeggen. Het is een aardig dorp met een gezellig plein dat Singel heet. Voor de terrassen was het wat koud, al hadden ze bij Den Engel alle ta fels en stoelen al buiten staan. Af en toe motregende het zelfs. In de korte straat waar vroeger mijn grootmoeder woonde en waar ik als school jongen in de vakanties dikwijls heb gelogeerd, is nu een seks- boetiek gevestigd. Telkens wan neer ik er langs kom, probeer ik me voor te stellen hoe mijn grootmoeder daar op gerea geerd zou hebben. Misschien heel nuchter, want oude men sen kunnen onverwacht realis tisch en tolerant zijn. Bonten Os Een van de attracties van Baarle is natuurlijk dat er de winkels 's-zondags open zijn. De 'Hollandse' tabakswinkel op de hoek van de Singel, vrij wel pal naast de Hertogse (en dus Belgische) Sint-Remigius- kerk, die ik in oktober 1944 nog uit de verte heb zien branden, kan met zijn sigaretten en shag met concurreren tegen de over buurman in het Belga-huis. Ik heb ooit aan die mensen ge vraagd wat nu de zin was van een 'Hollandse' tabakswinkel in Baarle. „De sigaren me neer!", reageerde men toen. „Er is geen Belgische winkel die zo'n assortiment aan sigaren voert. Voor sigaren moeten je nog altijd in Nederland zelf zijn." Goedkope sigaretten en shag vormen momenteel niet de geringste attractie van Baarle. Een nog betrekkelijk nieuwe winkel adverteerde „oude prij zen". Mijn pakje Chesterfield an 20 stuks kostte er 2,85. Inderdaad een oude prijs. Den Bonten Os is er ook nog steeds. Veel vergane glorie he laas. In de vroege jaren '60 was Den Bonten Os een populaire dancing die zijn kliënteel aan trok van ver buiten Baarle, tot Tilburg en Breda toe. Nu is er een rommelmarkt in gevestigd, elke zondag open. Het is er bij na net zo druk als in de glorie jaren van de rock 'n' rollmaar een stuk kalmer. Kaasschaaf Er verandert voortdurend iets in Baarle's winkel- en hore- cabestand, maar wat fier over eind blijft, oorlog, crises en gol ven van moderniseringsdrang trotserend, is Het Huis van Ver trouwen 'St.-Joseph', de bazaar waar ik m'n buitenlandse gas ten altijd heenleidt om hen in E de gelegenheid te stellen de vu- E rig begeerde kaasschaaf te ko pen, al of niet met Delftsblauw heft. Tussen het ook bij Baarle §j horende Ulicoten en het Belgi- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll sche Meerle met zijn hoogge- schouderde kerk en al even ver- tikale raadhuis, ligt een van die rododendronlaantjes. Het moet tevens een van de allerlaatste grensoverschrijdende keiwegen zijn; één kar breed en met zachte, modderige bermen. Dergelijk weggetjes worden zeldzaam als monumenten. Vooral de Belgische kant van de grens was er ooit berucht om, maar nu lijken de rollen soms omgekeerd. Tegenwoor dig is menige B-weg aan de Bel gische kant beter geplaveid dan aan de Nederlandse kant. De wet van de remmende voor sprong. En de stimulerende achterstand. Meerle maakt een onver wacht opgepoetste indruk. De straten zijn er geasfalteerd, dat zal het zijn. Maar nee, er moet nog iets anders zijn. Mijn oog valt op het gelid van moderne lantaarnpalen langs de straat en dan zie ik het: het electrici- teitsnet is ondergronds gegaan! Veel nadrukkelijker dan de grenspalen, de slagbomen en de kleur van de bakstenen werd tot voor kort de grens gemar keerd door de plotseling langs de weg opduikende, rommelige, bovengrondse electriciteits- en telefoonleidingen, gespannen tussen zelden netjes in het lood staande betonnen, ijzeren of houten palen. Ook dat is dus aan het verdwijnen. Mayonaise België en frieten. In menige kaaskop zijn ze bijna synoniem. Ik herinner me nog altijd de verrukkelijke, goudgele frieten die je vroeger kon kopen op de Victoria Plaats in Antwerpen, waar de tramlijnen bij elkaar kwamen. Er werd daar niets voorgebakken. De aardappelen werden er onder de ogen van de klant gewassen en gesneden. We stoppen langs de weg van Meer naar Zundert, vlak voor de oprit naar de E-10, om dat een van onze Haagse gasten frieten wil eten: „Als ik in Bel gië kom," zegt ze, „wil ik altijd frieten eten. Ik vind ze hier lek kerder." We gaan het nog vrij nieuwe eethuis binnen, kiezen een van de met Brabants bont gedekte tafels uit, met uitzicht op een Mariakapelletje, met het opschrift 'A.V.M.', dat aan de overkant tegen een boom hangt en bestellen allemaal frieten met mayonaise. Niets anders. Nou ja, bier en Spa. Belgische of Hollandse mayonaise?" vraagt de waard. Nooit van enig verschil ge hoord. „Belgische natuurlijk", zeggen we. Even later komt de serveerster met vier reusachtige porties frieten aanzetten. Mooi goudgeel en zonder té knappe rige bruine hoekjes, droog en zacht van binnen. Niet te zout. De Belgische mayonaise blijkt wat zuriger te zijn en lekker pit tig. Een bescheiden feestmaal. Precies de frieten die ik me her inner van lang geleden, toen het Franklin D. Rooseveltplein in Antwerpen nog Victoria Plaats heette. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorgmg tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers DE startende kleine en middel grote ondernemer heeft niet te klagen over gebrek aan belang stelling. Of die nu komt van de overheid of van particuliere in stellingen. Vooral als de startende ondernemer aan innovatie doet staat hem een leger van adviseurs te wachten, die allemaal het beste met hem voor hebben. En toch lukt het vaak niet. Teveel startende ondernemers moeten halver wege stoppen. Waarmee ze niet alleen een illusie armer zijn, maar ook hun geld kwijt zijn. Een speciale SER-commissie heeft een advies uitgebracht over die falende starters. De commissie heeft een gede gen onderzoek ingesteld naar de star tende ondernemer en de oorzaken pro beren op te sporen van de vele misluk kingen. Er zijn tal van oorzaken voor dat fa len aan te wijzen. Zo is met name de fi nanciering van startende bedrijfjes zeer problematisch. Veel starters heb ben goede ideeën en vervullen een pio- .niersrol. Maar de uitwerking van die ideeën geschiedt niet systematisch en te vaak ontbreekt een bepaalde strate gie. Bovendien is de startende onderne mer vaak geneigd de betekenis van zijn idee te overschatten. Dat geldt vooral als het gaat om zijn inzicht in de marktpositie en -behoefte. Ook weet de starter vaak niet welke ontwikkelin gen op zijn terrein gaande zijn en wie er zoal onderzoek pleegt. Vooral de kleine starter kent een enorme drem pelvrees ten aanzien van bestaande in stituten, die hen zouden kunnen advi seren. Maar bovenal wil de starter alles zo veel mogelijk zelf doen uit veelal onbe stemde vrees, dat eventuele partners of concurrenten met zijn vinding aan de haal gaan. Die argwaan geldt vooral eventuele financiers van zijn project. Nog te vaak weert de starter externe geldverschaf- fers uit vrees dat 'vreemden' de over hand in zijn bedrijfje krijgen. Het beginkapitaal van een startende ondernemer is doorgaans nogal be scheiden. Door forse aanloopverliezen, vooral de eerste jaren, is dat eigen ver mogen al snel opgebruikt. Toch vergen nieuwe, op innovatie gerichte bedrij ven meestal aanzienlijke investerin gen. Uit onderzoek is gebleken, dat het gemiddeld zes tot acht jaar duurt, voordat de expoloitatie geheel rendabel is. De aanloopkosten van de innoveren de starter zijn enorm. Vooral onder zoek en ontwikkeling vergen forse ka pitalen. Er zijn tientallen subsidie- en steun regelingen, die de starter moeten hel pen vooral de financiële problemen te boven te komen. Ook voert het kabinet een politiek, die gericht is op directe lastenverlich ting voor het hele bedrijfsleven. Het zijn fiscale maatregelen, waarvoor dit jaar ruim 2 miljard gulden is gereser veerd. Een scala van steunmaatregelen, die het de starter overigens niet gemakke lijker maakt, want de meeste regelin gen zijn nogal ondoorzichtig. Verder zijn er nog tal van particulie re organisaties die - al dan niet ge steund door lagere overheden als ge meenten en provincies - de starter alle maal van dienst willen zijn, maar de realiteit nogal eens uit het oog verlie zen. Een van de opvallendste conclusies uit het SER-rapport is dan ook de waarschuwing van de commissie, dat er een overcapaciteit dreigt te ontstaan aan door particulieren en lagere over heden opgerichte bedrijvencentra (be- drij fsverzamelgebouwen). Het is geen uitzondering meer, dat dergelijke centra door gemeenten en provincies meer als prestige-objecten worden opgericht dan om de starter daadwerkelijk te helpen. De SER vindt trouwens, dat gemeen ten en provincies meer aan het particu liere initiatief moeten overlaten. Daar bij kan de overheid beste regelend of coördinerend optreden. Gemeenten en provincies kunnen zelfs aan bepaalde projecten deelnemen, maar zoals het nu gaat zijn we op de verkeerde weg. Het grootste knelpunt voor de starter is dus de financiering in de aanlooppe riode. Geen wonder dus dat de commis sie daar de meeste aandacht aan be steed en met concrete voorstellen komt, vooral op fiscaal terrein. Bestaande za ken als de verlies-compensatie-rege- ling en de middelingsregeling moeten sterk worden verbeterd. Daardoor krijgt de startende ondernemer vooral in de verliesgevende aanloopjaren wat meer lucht. Werkgevers en vakcentrales zijn echter verdeeld als het gaat om twee andere fiscale 'extraatjes'. De werkge vers willen startende ondernemers de gelegenheid geven gedurende 3 tot 5 jaar een bepaald bedrag belastingvrij te reserveren voor een 'quasi-oude- dagsvoorziening'. Niet bedoeld voor een onbezorgde oudedag, maar voor het opvangen van de nadelen, die op treden als een werknemer zelf onder nemer wordt. Er ontstaat dan immers een pensioengat. Een dergelijke maatregel zet meer zoden aan de dijk dan een verhoging van de vermogensaftrek, waarmee sommige Kamerleden schermen. De starter heeft immers doorgaans weinig eigen vermogen. Er valt dan, zeker de eerste jaren, weinig af te trekken. De werkgevers willen ook de aan koop van zogenaamde PPM-aandelen fiscaal aftrekbaar maken. Dat zijn aandelen van particuliere participatie maatschappijen, ondernemingen die hun geld steken in bepaalde innovatie projecten. Sinds 1981 geldt al een dividend-vrij stelling van 1.000 gulden voor de aan deelhouders van die maatschappijen. Bovendien bestaat er nog eens een al gemene dividend-vrijstelling van 500 gulden. Geen wonder dus dat de vak centrales weinig voor dat idee voelen. Toch is dat kortzichtig. Want aande len van de participatiemaatschappijen brengen de eerste jaren niets of nau welijks op. Daar komt bij, dat het fis cale voordeel van die 1.000 gulden niet heeft gezorgd voor voldoende kapitaal. De - meest kleine - belegger kan elders meer van z'n geld 'maken'. Het fiscaal aftrekbaar maken van de aankoop van PMM-aandelen kan een extra stoot in de goede richting zijn, waardoor extra kapitaal vrijkomt voor de startende ondernemer. Dat is bitter hard nodig, want - en daar is iedereen het zo langzamerhand wel over eens - juist die kleine onder nemer zal voor nieuwe arbeidsplaatsen moeten zorgen. Van onze redactie buitenland DE Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet- Unie, zal vanaf morgen in Moskou enkele dagen in voltallige zitting bijeenkomen. Het orgaan zal onder meer partijleider, de machtigste! een nieuw presidium kiezen. Het presidium, dat 39 leden telt, is volgens de grondwet het collectieve staatshoofd van de Sovjet-Unie. Naar in Moskou algemeen wordt aangenomen zal se cretaris-generaal Konstan- tin Tsjernenko worden be noemd tot voorzitter van het presidium, waarmee hij in feite staatshoofd van de Sov jet-Unie zal zijn. Het is de eerste zitting van de Opper ste Sovjet sinds de verkiezin gen van 4 maart toen de 1500 leden van dit uit twee ka mers bestaande 'parlement' werden gekozen. Sinds 1977 heeft de secre taris-generaal van de com munistische partij van de Sovjet-Unie (CPSU) tevens de vooral ceremoniële waar digheid van staatshoofd be kleed. De vroegere partijlei der Leonid Brezjnev was de eerste die tot deze vereniging van ambten kwam, nadat hij de toenmalige president Ni- kolaj Podgorny met pensioen had gestuurd. Brezjnev was toen al 13 jaar aan de macht. Zijn opvolger, de onlangs overleden Joeri Andropov, werd al na zeven maanden tot staatshoofd benoemd, maar tijdens de eerste ple naire zitting van de Opperste Sovjet, kort na zijn benoe ming tot partijleider, werd hij slechts tot lid van het presidium gekozen en bleef het voorzitterschap onbezet. Hoewel de constitutie van de Sovjet-Unie niet expliciet in de vereniging van de lei ding van partij en staat voorziet, is het aannemelijk dat ook Tsjernenko tot voor zitter van het presidium zal worden benoemd. Dit komt overeen met zijn persoonlij ke ambitie de leidinggevende ambten te vervullen, maar tevens met de traditie van de afgelopen jaren. Wanneer de man van het land, niet te vens het staatshoofd is, Ie- vert dat bovendien een aan tal protocollaire moeilijkhe den op, met name wanneer ontmoetingen met buiten landse staatshoofden plaats-1 vinden. Het niet benoemen van I Tsjernenko tot staatshoofd zou een aanwijzing zijn dat zijn positie verre van onom streden is. Dit zou vooral het geval zijn wanneer het voor- J zitterschap van het presi dium niet tot de volgende I plenaire zitting over zes maanden vacant blijft, maar aan een ander wordt toege wezen. Het voorzitterschap komt in elk geval in handen van een prominente partij bons. De regering van de Sovjet-11 Unie moet volgens de grond- wet tijdens de constituerende zitting van de Opperste Sov jet haar ontslag indienen Het parlement benoemt ver volgens formeel een nieuwe ministerraad. De zitting van de Opperste I Sovjet wordt traditioneel voorafgegaan door een be sloten vergadering van het Centraal Comité van de CPSU. Tijdens deze bijeen komst worden de belangrijk ste beslissingen genomen, die I de Opperste Sowjet dan za] goedkeuren zodat het geheel formeel is gelegaliseerd. He! Centraal Comité komt van daag bijeen. Het Centraal! Comité kan tijdens zijn be sloten zitting besluiten ne men met betrekking tot de personele bezetting van heil Politburo en het secretariaat van de CPSU. Eventuele ver anderingen in deze twee or ganen, de werkelijke machtscentra in de Sovjet-) Unie, zullen meer inzicht g ven in de machtsverhoudin-1! gen in het land. Van onze correspondent Paul van de Voort BARCELONA - De Spaanse conservatieve oppositie is er voor het eerst sinds de socialisti sche machtsovername anderhalf jaar geleden in geslaagd om de rege ring een zware neder laag toe te brengen. Gedwongen door de sterke stijging van de criminaliteit en de voortdurende aanval len van politiek rechts heeft justi tie-minister Ledesma een belangrijke stap terug moeten zetten op het gebied van de modernisering van de strafwetgeving waarin de voorwaarden en perioden van voorarrest van verdach te misdadigers worden vast gelegd. De 'nederlaag' bete kent een klap voor de socia listische regering die toch al de nodige moeite heeft om haar 'progressieve' imago te handhaven. Afgelopen zomer besloot justi tie-minister Ledesma om de wettelijk toegestane perioden van voorarrest ste- vtg aan banden te leggen. De bedoeling van de nieuwe wet was vooral om een einde te maken aan de wantoestan den in de Spaanse gevange nissen, die zwaar overbe volkt waren als gevolg van de zeer trage afwikkeling van de strafprocessen. Van de 20.000 gevangenen zat bijna de helft in voorar rest in afwchting van het proces dat in honderden ge vallen veel langer op zich liet wachten dan de maximale duur van de straf waartoe de verdachten konden worden veroordeeld. Om aan die mensonwaar dige en ondemocratische wantoestanden een einde te maken, werd de periode van voorarrest beperkt tot in de meeste gevallen maximaal anderhalf jaar. Als het pro ces voor die tijd niet is be gonnen, dan moet de ver dachte voorwaardelijk op vrije voeten gesteld worden in afwachting van behande ling van zijn zaak. Toen deze 'progressieve' wet afgelopen zomer in wer king trad, werden er in enke le maanden tijd 7000 gevan genen - zonder een cent op zak - op straat gezet. Ook een vijftigtal opgesloten Neder landers heeft toen daarvan geprofiteerd. De wetswijzi ging had tevens tot gevolg dat de rechters de laatste maanden alleen nog in uit zonderlijke gevallen over gingen tot het bevelen van voorarrest voor de gearres teerde verdachten. De socialistische regering kwam in ernstige problemen toen bleek dat deze moderni sering van het wetboek van strafrecht samen bleek te vallen met een spectaculaire toename van de criminaliteit. Gemiddeld is het aantal roofovervallen en diefstallen in Spanje in een jaar tijd met ruim dertig procent toegeno men, aldus officiële gegevens van de minister van Binnen landse Zaken, die het nooit eens is geweest met de ingrij pende maatregelen van zijn collega van Jusitie. De golf van criminaliteit heeft voor al onder de bevolking van de grote Spaanse steden een wa re angstpsychose veroor zaakt en de middenstand heeft met demonstratieve winkelsluitingen onophoude lijk actie gevoerd om maat regelen van de regering af te dwingen. De conservatieve oppositie heeft zich natuurlijk de ge boden kans niet laten ont glippen om de socialistische regering in discrediet te brengen en de druk op het kabinet Gonzalez werd zo groot dat de Spaanse premier zich gedwongen zag om de bestrijding van de criminali teit uit te roepen tot het na tionale gevaar nummer 1, nog voor het terrorisme en de enorme werkloosheid. Jusitie-minister Ledesma probeerde tot op het laatste moment wanhopig om zijn beleid te verdedigen, onder ander door aan te voeren dat de sterke stijging van de cri minaliteit een verschijnsel is dat al jaren geleden begon nen is. Ook verzekerde hij te vergeefs dat niemand een oorzakelijk verband heeft kunnen aantonen tussen zijn nieuwe gevangeniswet en de toename van het aantal dief- stallen. De conservatieve oppositie en de Spaanse publieke opi nie zijn echter een andere mening toegedaan en hebben de regering deze week ge dwongen om over te gaan tot de 'hervorming van de her vorming'. De gemoderniseer de wet wordt zodanig terug gedraaid dat de rechters I weer op eenvoudige wijze langdure perioden van voor arrest kunnen opleggen. Justiitie-minister Ledes ma heeft echter verzekerd dat misschien wel de letter, maar zeker niet de progres sieve geest van zijn wet ver anderd zal worden. Hij kon digde daarom aan dat er op korte termijn 32 nieuwe rechtbanken zullen worden gebouwd, zodat de opgesloten verdachten eindelijk eens binnen redelijke termijn worden berecht. Deze belofte kan echter niet verhullen dat het pro gressieve imago van de so cialistische regering een flin ke knauw heeft gekregen en j dat rechts Spanje zich ver heugt over de eerste belang rijke politieke overwinning die ze hebben geboekt op het socialistische kabinet. „DE beste sanering is het sa neren van de noodzaak tot het saneren." (Dr. Pieter Winsemius, minister van Mi lieubeheer, in een voordracht over bodemverontreiniging) TERWIJL heel Nederland zich druk maakt over de kernwapens, lijkt de strijd tegen kernenergie nauwe lijks nog te bestaan. Mis schien wel als gevolg van de brede maatschappelijke dis cussie, die zelfs stuurgroep leider de Braauw tot de slot som bracht, dat Nederland van uitbreiding van het aantal kerncentrales niet gediend is. Maar daar hoeft uiteraard de minderheid zich niet bij neer te leggen. „Diep in mijn hart vind ik dat die centrales er natuur lijk al lang hadden moeten zijn", zegt energie-minister Van Aardenne afgelopen week in Elseviers. VVD- voorzitter Kamminga liet' zich afgelopen zaterdag in het hoge noorden op soort gelijke wijze uit, en afgelo pen weekend keerde CDA- energiespecialist Ad Lan- sink terug van een werkbe zoek aan de opwerkingsfa briek van BNFL igi het Brit se Windscale. -Natuurlijk ook dol en thousiast over kernener gie „Ja, maar ik moet een beetje uitkijken natuurlijk. Bert de Vries heeft pas nog afstand genomen van de proefboringen, dus dan kan ik niet... Maar ik blijf na tuurlijk vinden dat we er mee verder moeten". Lansink, die ooit via deze krant de woede van Lubbers wekte door te zeggen dat Nederland hoog nodig moest gaan denken over een eigen opwerkingsfabriek, heeft toch wel genoten van zijn gesprekken met toplui van BNFL, het Internationaal Atoom Energie Agentschap, en zijn bezoek aan een klei ne watergekoelde reactor in Zuid-Engeland. „De meeste zijn gasgekoeld, maar er komt nu een enorme water- gekoelde bij van elfduizend megawatt. Daar gaat een hele public enquiry (een soort BMD-red.) aan vooraf. Een meter papier, fantas tisch". Voor Nederland laat Lan sink het initiatief toch liever aan het Kabinet. „Het blijft Minister-president Lubbers. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP nou eenmaal moeilijk die emotionele barrières te doorbreken. Zeker bij ons, waar nog veel minder dan in Engeland (3 tegenover 15 procent) elektriciteit uit kernenergie wordt gewon nen". NU HET kabinet het eens is over het media-beleid en de bezuinigingen voor volgend jaar, is de vraag welke hob bels premier Ruud Lubbers nog kunnen afhouden, van een ongestoorde opmars VVD-voorzitter Kamminga. naar de Kamer-verkiezin gen van 1986. Niet de werk loosheid, want vice-premier Van Aardenne (WD, Eco nomische Zaken) liet vorige week al blijmoedig weten, dat de coalitie ook dat pro bleem wel doorstaat. Reste ren slechts de kruisraketten. Even zag het er afgelopen week naar uit dat Lubbers ook die hobbel al had geno men. Daartoe diende een in genieus plannetje: het plaat- singsbesluit zou verdaagd worden tot '86, maar om de WD en de bondgenoten te gerieven, zou al wel een be gin worden gemaakt met de voorbereidingen voor de plaatsing, polulair: het be- tonstorten. Een uiterst handig plan netje dus, dat niet alleen veel politieke problemen op A. Lansink (CDA). - FOTODESTEM/JOHANVANGURP afstand zou houden, maar ook staatsrechtelijke: zolang alleen maar de betonmolens draaien, hoeven er nog geen besluiten te vallen over soe vereiniteitsoverdracht, 48 of minder raketten, double- key, etcetera. Lubbers was er dus bijna, maar in het zicht van de fi nish struikelde hij weer over Defensie-minister de Ruiter, die zijn herhaalde belofte aan de Kamer -geen voorbe reidingen zonder plaatsings- besluit- recht overeind wen ste te houden. En als De Rui ter zo iets vindt, kan zelfs Lubbers wel inpakken. „Wij weten ook nog niet precies wat we aan hem hebben", zei kortgeleden een hoogge plaatst defensie-ambtenaar, die al sinds Vredeling mee draait. „Maar een ding is ze ker: als hij zich iets in het hoofd heeft gezet, is hij daar niet eenvoudig meer af te krijgen". Als dat zo is en blijft, maakt Lubbers misschien inderdaad dat miljoen werklozen niet meer mee. DE KAMER begint vandaag I haar laatste vergaderweek voor het Paasreces. Ka stemmingen over de situatie in Turkije, de inpoldering van een stuk Waddenzee en het druggebruik in inrich tingen komen aan de orde opnieuw de wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, een wetsvoorstel dat strekt tot verlenging van de Wet op de niet-cao-inko- mens en de goedkeuring var- een verdrag voor Europese samenwerking op het gebied j van Telecommunicatiesatel' lieten. Tenslotte zal Niessen I (PvdA) minister Brinkman nog aan de tand voelen over de uitvoering van een aantal door de Kamer reeds aange nomen wijzigingsvoorstel len. Parlementaire les nu®' mer zoveel voor de j WVC-minister, die af en t# zo geestdriftig bezig is 1 hij vergeet dat ook de Twee-1 de Kamer nog graag mee doet. De Eerste Kamer heet'I deze week, naast wat min der belangrijke onderwer pen, de Justitiebegroting van minister Korthals Alte» op de agenda. Deze rubriek gaat na van- II daag, mét de Kamer, we'll weken op reces. Van een onzer verslagg VENLO - „Er bestaat een gr< er voor juni nog meer soort aangekondigde acties als di plaats zullen vinden. Te denl barricades of het binnem eventueel bezetten van gebot Dat zegt een woordvoerder sisgroep tegen Kerngeweld e me (BKM). De groep heeft z woordelijk gesteld voor de 1 ting van een loods en de inb wapenmagazijn op de vliegl afgelopen zaterdag. De ac die wegens de in allerijl uitj waking van de basis in 1 waren uitgeweken naar Vol! er de administratie overhoop Een boze Vonhof(r) en Gro LUXEMBURG (ANP) - wat men in Japan al jare leid van anticiperende j op de grotere markt die h Japan krijgt nu gewoon e Dat zei maandag in Luxem burg de Nederlandse staatsse cretaris voor Buitenlands! Handel, mr.dr. Frits Bolke- stein. Het was zijn antwoort op de vraag hoe hij oordeel over het feit dat Japanse be drijven Philips beschuldiger van dumpingpraktijken, m het Nederlandse bedrijf zijr prijzen voor compactdisc-ap- paratuur aanzienlijk verlaagt Enige tijd geleden wist Phi lips te verkrijgen dat de in- Tan onze redactie binnenland AMSTERDAM De directeui van AB Real Estate, de 41-ja< V'ge H. K„ is door de Amster- amse politie gearresteerd op erdenking van oplichting ■het beleggingen. e arrestatie is verricht aar aanleiding van klachten rt™ 60 leggers, die hun geld 7,^r, toedoen van K. zouden z|]n kwijtgeraakt. De preeiese omvang van de raude staat nog niet vast. Wel rr» er' dat met illegale on- A~jread-goedtransacties in »i,ijrika nalnstens 4,5 miljoen vr is gemoeid. Met de arrestatie van K. is leo rond de failliete AB-Be- 1 fa?glnSsgroep in een nieuwe e gekomen. Onduidelijk is ar°m mede-directeur J^tis opgepakt. JJTRRGHX (ANP) Een fun. ®entele wijziging van het kei?el van ziektekostenverze de :ln.gen zit er - ook al gezien di„ omenseffecten - voorlo- p K "iet in. I sec?8} constateert de algemeen I Van 1taris van de Vereniging I sen Vederlandse Ziekenfond- J- de Vries, in het VNZ-

de Stem | 1984 | | pagina 2