Bij eenkomst werkgroep Steun aan Israel kOrt f Geen besloten tijd meer voor vissers IJzendijke Retranchement staat bol van de evenementen CD A-fractie in Terneuzen tegen regionale omroep PAGINA ZEELAND 3 I nlNSPAG 10 APRIL 1984 VAN ZEELAND r'i f> h Kunst uit eigen huis in de Saaihalie te Brugge Ondraaglijk Gemeentelijke diensten voortaan onder één dak Deelname aan lakker tocht peer matig markten Onder bepaalde voorwaarden MIDDEN-ZEEUWS Veel te doen voor toeristen Zeeuws toneel gaat meer samenwerken WZA voert c- klasse weer in Weinig deelnemers aan Schorre- blomrit Plaatselijk nieuws IJzendijke Sluis T20 PAGINA ZEELAND 4 XXII wzwjiilli QrtjWr'"\i M ylu'i i"4 Y'AVl tASffT t afgebeeld. Van onze correspondente MIDDELBURG - De Zeeuwse LerkgroeP Steun aan Israel ttD afdeling van het Israël Comité Nederland- houdt op Loensdag 18 april in De Scha al jn Middelburg een bijzon- I dere bijeenkomst. I pe actualiteit van het Mid- I jen-Oosten wordt dan name- I an la- st- dit is- de in ld, 'If s ;ke ;en ir- ar- 11 in or- ien Lir), oor o.l.v. O. Hemelsoet voor de lijk voor het eerst via een di recte lezing bij het Zeeuwse publiek gebracht. De spreker is Arie Kuiper, hoofdredacteur van De Tijd en commentator buitenland voor de KRO. Na zijn inleiding kunnen, wanneer de tijd dit toelaat, vragen worden ge steld. Aandacht zal ook wor den geschonken aan de start van een nieuw project in Is rael, dat de Zeeuwse afdeling mede gaat financieren. Het betreft de zeer noodzakelijke bouw van een Rode Kruis Hulppost in Petach Tikwa, een stad met 100.000 inwoners. De oude hulppost daar dateert nog van voor de vrijheidsoor log in 1948. Het Israëlische Rode Kruis wordt- niet gesteund door het Internationale rode Kruis en is daarom afhankelijk van gif ten. Met het projekt is een be drag gemoeid van 600.000 gul den. De Zeeuwse afdeling van het I.C.N. wil zich daar mede voor inzetten. Dat gebeurt via de verkoop van voornamelijk originele Is raëlische produkten, alsmede postzegels en ansichtkaarten. Twee stands komen er dan ook in De Schakel waar de leider van M.D.A. Nederland, de heer J. van der Giessen, het publiek zal voorlichten over genoemd projekt. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en de toe gang is vrij. Van een onzer verslaggevers BRUGGE - In verband met het 20-jarig bestaan van het Instituut voor Voeding wordt van 14 tot en met 23 april in de Saai- halle aan de Vlamings traat te Brugge een ten toonstelling gehouden van schilderijen, grafiek, kera miek e.d. van leerkrachten van genoemd instituut. Deze boeiende tentoon stelling is geopend elke na middag van 14.00 tot 18.00 uur en op zondag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. De toegang is ge heel gratis. De 300 inwoners van Ter- neuzen zuchtten onder de l 'vorderingen' die gesteld worden. Zo werden op 9 juli 1747 100 paarden en 50 knechten gevorderd, af te le veren in Dendermonde. Hei l was het begin van een onaf- I zienbaar aantal vorderingen f dat Terneuzen zo'n beetje aan de bedelstaf brachten. Geld was er nagenoeg niet I meer en de verslagen van de magistraatsvergaderingen laten meermalen de aante- I kening 'hoe kunnen wij de kosten hiervoor betalen?' zien. Dat betrof dan dikwijls zaken t.b.v. de bezetters zo als het bevel om 40 Capot I Rocken (lange militaire jas- sen) te laten maken. De inkwartiering van 4 compagnieën dragonders bleek een ondragelijke last, Verlichting kreeg men niet, integendeel: of 2000 Livres (pond) betalen of drie com pagnies erbij, zo zei de be-1 velvoerend generaal. Het I eiland van Axel was een ci-1 troen die langzaam werd uitgeknepen. De hele plaatselijke eco-1 nomie werd ontwricht, za-1 ken werden bijna niet meer I gedaan. Toen de Franse be-1 zetting in 1749 eindigde, met o.m. een gift van de Franse I generaal aan de diakorue J van Axel, bleef Terneuzen I achter met een grote schul denlast, die tal van jaren als I een moleristeen om de nek van de Terneuzenaars hing-1 Het was echter nog maar I een voorproefje van wat nog I moet komen: 20 jaar bezet-1 ting onder Napoleon. Datl was een ander paar mou-J wen, zoals onze zuiderburen dat plastisch uitdrukken. zangen zal zorgen. Om hal J begint in het verenigi"8 bouw de vergadering. °P agenda staan onder meer slagen van secretaris H. 3 melsoet, penningmeester Janssens en verkiezing drie bestuursleden die P® J diek aftreden, maar her baar zijn. Daarna volg1 spreekbeurt door een 1 viseur. Ook zal het woord worden door mevrouw A rijn, beroepskracht va" g gecoördineerd bejaarden Tenslotte worden de P'te uitgereikt van de on |jÉ gehouden kaart- en sp competitie. Na een geza -j lijke koffietafel begint e j zellige middag met een V den van het bejaarden^ koor, waarna een °P volgt van zuster Joze„M Boxtel. Ze brengt een .81 nieuw programma, dat j maal drie kwartier zal a Oostburg verhuist Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Gisteren is in Oostburg de grootscheepse verhuizing begonnen die alle, nu over diverse lokaties verspreide, ge meentelijke diensten moet onderbrengen in het vergrote gemeentehuis. Die diensten zijn thans nog gehuisvest in onder meer Schoondijke, het semi-permanente gebouw aan de Schouwburgstraat en de bovenverdieping van het pand Landgraaf aan de Zuidzandsestraat te Oostburg. „Een hele onderneming waarbij we het hoofd moe ten koel houden", aldus ge meentesecretaris Cees Geer- se, onder wiens supervisie één en ander plaatsvindt. Voor de burgers kan de verhuizing enig ongemak met zich mee brengen. Zo kunnen bepaalde zaken ver traging in afhandeling on dervinden of is een bepaalde afdeling, net bezig met ver huizen, tijdelijk onbereik baar. „Maar we komen er wel uit, volgende week moet alles normaal zijn", stelt Geerse. Uitbreiding De verbouwing (en uit breiding) van het Oostburg- se gemeentehuis is vorig jaar januari begonnen. Thans is de vloeroppervlak te met zo'n 2.000 vierkante meter uitgebreid. Gelijktijdig zijn andere voorzieningen getroffen. Zo kunnen, dank zij een lift, slecht ter been zijnde Oost burgers b.v. toch de raads vergaderingen bijwonen. Toegangen werden verbe terd en het parkeerprobleem bij het gemeentehuis is - voor bezoekers althans - opgelost. Onder het gemeen tehuis, dat nu zowel aan de voor- als aan de achterzijde voor het publiek toeganke lijk is, vinden zij een plekje voor hun voertuig. Momenteel wordt de laat ste hand gelegd aan deze parkeervoorziening. Daarna komt de aanleg van een flink parkeerterrein achter het gemeentehuis, tevens bedoeld voor de banken aan de Nieuwstraat, aan de beurt. Het vernieuwde ge meentehuis wordt op 1 juni officieel in gebruik geno men. Dat zal, volgens Geer se, gebeuren 'op een ludieke wijze'. Een dag later kan de bevolking een kijkje komen nemen tijdens een 'open huis'. Een eerste aanval op de nog maagdelijke wanden van de nieuwe tekenkamer - m te'.' Op zoek naar een telefoon aansluiting Het water verwerkend kunstwerk in het nieuwe gemeentehuis. - foto s de stem cor j de boer Van onze correspondent IjAItDENBURG - De belang- J voor de zevende uitga- l'van de Kikkertocht, een l' tocht voor fietsers ver- IjW door de Trimclub Aar- I "burg, was niet overweldi- j hechts 74 deelnemers kwa- I 91 zich bij het clublokaal l," de organisatie, café De w?an> aanmelden. De tocht verliep zonder incidenten. "°de Kruis hoefde niet in Cle te komen, terwijl maar 'etl lekke banden werden poteerd. JJdmclub De Leeuwtjes uit Belgische Bassevelde 8 de bokaal voor de groot- afvaardiging, 18 deelne- overige eremetaal T 6 baar Freewheel Oostburg Jls»rters), TC Breskens (10), ^obnenschuur (8) en TIO hii "I' ®°'c de organise- |.,ae Trimclub Aardenburg I s met zeven deelnemers I 'begenwoordigd. AMSTERDAM - Aardappeltermijn- markt. In bintje 35-50mm werden 15" contracten verhandeld voor levering april tegen 73,00 tot 73,10 per 100 kg en 30 contracten voor levering mei tegen 74,50 tot 76,20, De stem ming was goed prijshoudend. In bintje 50mm werden 60 contracten verhandeld voor leering april bij een prijs van 91,90 tot 92,50 per 100 kg, voor levering mei 475 contracten teg- ten 100,00 tot 102,90 alsmede 12 contracten voor levering november tegen 29,00. De stemming was voor april en mei goed prijshoudend en voor november kalm. BRESKENS - Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd met ge middelde kiloprijs: 2221 kg. export garnalen 16,93,1503 kg. pellerij gar nalen 16,51, 2351 kg. bot 0,65, 2115 kg. schar 1,59,12.246 kg. schol 2,31, 9942 kg. tong 13,86, 927 kg. tarbot 14,69, 1365 kg. griet 10,75, 10.702 kg. kabeljauw 3,33, 466 kg. wijting 1,69, 151 kg. rog 4,20, 180 kg. poon 2.98, 339 kg. haai 3,05, 10 kg. ham 18,37,3 kg. baars en herder 16,—, 152 kg. tongschar 5,12, 1 kg. inktvis 8,94,961 kg. bolk 0,94,4 kg. koolvis 3,81,4 kg. snotdolf 1,49,1 kg. lipvis 1.99. ROTTERDAM - Aardappelbeurs. Consumptie-aardappelen, los verla den af bedrijf, in gulden per 100 kg, exclusief btw: klei-aardappelen, Bintje 35-50mm 70,00-72,00, Bintje 50mm bpwaarts 90,00 (voor frites 90,00-92,00), Bintje 35-55mm 79,00- 81,00. Zandaardappelen, Bintje 35- 50mm 65,00-66,00, Bintje 50mm op waarts 83,00-85,00. Exportaardappe len, Bintje 45mm opwaarts in zakken 88,00-89,00. Voeraardappelen 9,50- 12,50. De stemming was vast. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De leden van de IJzendijkse hengel sportvereniging 'Lukt 't vandaag niet, dan lukt 't morgen' zullen niet meer geconfronteerd worden met een gesloten visseizoen. In navolging van een minis teriële beslissing zullen de IJ zendijkse vissers, onder be paalde voorwaarden, al voor juni de dobbers mogen uitwer pen. De voorwaarden zijn on der meer dat in bepaalde pe rioden niet met wormen mag worden gevist, terwijl daar naast ook voor sommige vis soorten vangst-termijnen zijn gesteld. Dit werd afgelopen zaterdag tijdens de algemene jaarver gadering van de vereniging meegedeeld door secretaris Ferdi de Jong. Mochten de le den zich niet aan de gestelde voorwaarden houden, dan zal proces-verbaal worden opge maakt. Tijdens de vergadering werd ook afscheid genomen van penningmeester Cyriel de Smit, die zich ruim 32 jaar voor de vereniging heeft inge zet. Een duidelijk geëmotio neerde voorzitter Wijffels bood het scheidende bestuurs lid een boekenbon aan, terwijl er voor mevrouw De Smit bloemen waren. Na afloop van de bijeenkomst werd in het Hofzicht-theater een uitge breide feestavond gehouden. KVO-kring - De Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) van de NCB-kring Oostburg maakt van 11 tot en met 13 mei het jaarlijkse uitstapje, dat ditmaal naar Frankrijk voert. GOES -Henk van Ulsen - Op vrijdag 13 april zal Henk van Ulsen in het Hervormd kerk gebouw „De Hoogte" in Goes optreden voor de plaatselijke Hervormde Jeugdraad en de Classicale Jeugdraad De Be- velanden. De aanvang is 19.30 uur. Van Ulsen zal gedeelten uit het bijbelboek Job lezen. De teneur van het verhaal is dat God in de mens blijft gelo ven. KAPELLE - Bond voor Oude ren - Het gewest Zeeland van de Algemene Bond voor Oude ren houdt op donderdag 12 april in „De Vroone" te Kapel- Ie haar voorjaarsvergadering. Deze begint om 10.30 uur. Van onze correspondent RETRANCHEMENT - Retranchement staat de ko mende zomermaanden bol van de evenementen. Ver antwoordelijk daarvoor is de plaatselijke VVV, die de vele duizenden toeristen wat extra's wil bieden. Wel is bij de planning reke ning gehouden met de activi teiten van collega-organisa ties in de streek. „Vandaar dat een aantal evenementen in de avonduren zullen plaatsgrijpen", zegt VVV-secretaris Adri de Witte. „Er zitten tenslotte maar vier zaterdagen in een maand". Het evenementen-seizoen in Retranchement begint zater dag 2 juni met een rommel markt, die vanaf 9.00 uur op het marktpleintje wordt ge houden. Ook zal dan een rad van avontuur aanwezig zijn, terwijl een dweilorkest voor de muzikale opluistering zorgt. Omdat veel toeristen naar Retranchement komen voor het viswater, staan er maar liefst vier viswedstrijden op Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De CDA-raadsfractie van de gemeen te Terneuzen heeft zich uitgesproken tegen een regio nale omroep in Zeeland. Dat gebeurde gisteravond tijdens een openbare vergadering van de fractie in Zaamslag. De Christendemocraten hebben bezwaar tegen de fi nanciering van het apparaat, dat met 24 professionele krachten gaat werken. Daar naast ontbreekt volgens het CDA de noodzaak. „De bevol king vraagt niet om een om roep", zo vertolkte woordvoer der P.C. Hamelinck gister avond de gevoelens van de fractie. Er zijn volgens hem maar twee manieren om het apparaat te bekostigen. Of een verhoging van de omroepbij drage met een of meerdere tientjes, of het toelaten van re gionale reclame. Het CDA wijst beide zaken af. „Het eerste betekent een ex tra belasting voor de burger. Dat is in deze economische tijd moeilijk te rechtvaardigen. Het tweede heeft een doorwer king naar de regionale dag bladpers, die een daling van de advertentie-inkomsten mag verwachten. Dat beterkent wellicht een verhoging van de abonnementen. Beide zij een slechte zaak", benadrukte Ha melinck. Wat het CDA ook niet zint is, dat de omroep hoofdzake lijk culturele evenementen gaat brengen en er nauwelijks ruimte komt voor voorlich ting. De raadsfractie zal haar afkeuring in een brief aan Provinciale Staten kenbaar maken. Daarin wordt ge vraagd om bij de besluitvor ming zoveel mogelijk rekening te houden met argumentatie van de Terneuzense fractie. Een afschrift is gestuurd aan B en W van Terneuzen. BRESKENS - Op de Schel- dekade is bij de heer T. V. maandagavond brand uitge broken. De brand ontstond in een afzuigkap. De brand weer van Breskens was vrij spoedig ter plaatse. Er is veel rook- en waterschade. Over de oorzaak kon men nog niets meedelen. CADZAND - Op de Noord- dijk is uit een loods van het waterschap Het Vrije van Sluis het afgelopen weekein de gereedschap gestolen. Men heeft zich toegang tot de loods verschaft door een ruitje in te slaan. RETRANCHEMENT - Op de Zwinweg heeft men bij een vakantiewoning ingebroken. Middels de dakkapel, die niet was afgesloten, is men de woning binnengekomen. Ontvreemd werden een gi taar, 600 franse francs en 24 flessen wijn. TERNEUZEN - Mevrouw P.K. te Terneuzen werd gis termiddag bij een verkeers ongeval in haar woonplaats gewond en liep daarbij een sleutelbeenbreuk op. Het on geval gebeurde omstreeks 13.00 uur op de kruising Zuidlandstraat-Bellamy- straat te Terneuzen, toen ze met haar rijwiel in botsing kwam met een personenauto bestuurd door K.H. te Ter neuzen. TERNEUZEN - Namens de gemeente Terneuzen werd gisteren bij de politie aangif te gedaan van diefstal van een geluidsinstallatie uit het kantoor van de beheerder van de sportvelden aan het Zuidersportpark. Men had een stalen kast, waarin de apparatuur was opgeborgen, opengebroken. Uit de kanti ne van de voetbalvereniging Terneuzen, vlak daarnaast, werd een batterij klok en wat snoepgoed ontvreemd. Hier had men zich toegang ver schaft door het forceren van een deur. Jaarvergadering ZCA: Van onze correspondent WATERLANDKERKJE - De amateur-toneelgroepen in Zeeland gaan in het vervolg nauwer samenwerken. Vanaf het komend seizoen zal aan uitwisseling worden gedaan op het gebied van decors, re- quisieten en kostuums, maar ook waar mogelijk van spelers en grimeurs. Dit werd afgelopen zaterdag besloten tijdens de jaarverga dering van het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel (ZCA) in het dorpshuis te Wa terlandkerkje. Op deze bijeen komst waren vertegenwoordi gers van tien toneelverenigin gen aanwezig. Verder besloot men om per regio de repertoirekeus en de speeldata te coördineren, zo dat er een gevarieerder aan bod ontstaat. Ook gaan de amateur-toneelspelers meer dan tot nu toe eikaars voor stellingen bezoeken, zodat via onderlinge contacten kwaliteit en spelvreugde worden gesti muleerd. In Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren zal een toneelkij kcursus georganiseerd worden. De cursisten bezoeken een aantal amateurtoneelvoorstellingen die ze dan met de spelers en regisseur zullen nabespreken onder leiding van provinciaal toneeladviseur Ad van Noort. De vergadering toonde zich bezorgd over het feit dat de twee provinciale adviseurs steeds meer tijd moeten beste den aan administratie, docu mentatie en correspondentie. „Dat gaat ten koste van hun beschikbaarheid voor artistie ke zaken", werd gesteld. Met algemene stemmen werd dan ook een motie aangenomen waarin het bestuur wordt ge vraagd bij de provincie aan te dringen op meer administra tieve ondersteuning voor de toneeladviseurs. In het beleid voor de toe komst gaat het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel sterke accenten leggen op de opleidingen voor spelers en re gisseurs in Goes en Terneuzen, de vorming van jeugdkader en het intensiveren van onderling contact door overleg, samen werking en uitwisseling. Dat kan leiden tot verruiming van spelmogelijkheden van indivi- duële spelers en regisseurs, maar ook van verenigingen als geheel. het programma. Op 7 en 14 juli en op 3 en 18 augustus. Verder wordt in de vakan tieperiode een voetbaltoernooi afgewerkt tussen de diverse campings en horeca-gelegen- heden. De wedstrijddata zijn 18 en 25 juli en 1 augustus. Van vrijdag 3 tot en met zondag 5 augustus is er kermis in Re tranchement, terwijl er voor de jeugd dan ook een straatte ken-wedstrijd wordt gehou den. De andere evenementen op de kalender zijn: 2 juli polder wandeling (18.30 uur); 6 juli avond-rommelmarkt (17.00 uur); 11 juli fietstocht (18.30 uur); 13 juli bingo (20.00 uur); 14 juli trimtocht (9.00 uur); 17 juli open lucht-concert (20.00 uur); 19 juli natuurwandeling (9.00 uur); 20 juli bingo (20.00 uur); 27 juli lampionoptocht (21.00 uur); 28 juli fiets-puzzel- tocht (14.00 uur); 10 augustus bingo (20.00 uur); 15 augustus mosselfestijn (11.00 uur). Van onze correspondent SLIJKPLAAT - De West- Zeeuwsvlaamse Automobiel club hield zondag haar jaar lijkse Schorreblomrit. Dit keer waren start en finish gelegen te Slijkplaat. Er bestond voor de rit, die meetelde voor het clubkam pioenschap maar een matige belangstelling. Slechts 22 equi pes verschenen aan de start. Reden voor het WZA bestuur om maatregelen te nemen en die komen er dan ook. Zo zal in het vervolg bij elke rit een c-klasse aan de a en de b worden toegevoegd. Meer nadruk zal worden gelegd op het puzzelelement en men gaat ook via publicatie meer aan de weg timmeren. Uitslag Schorreblomrit: A- klasse: 1. Equipe De Loos te Terneuzen met 0 strafpunten 2. equipe Korst te Sas van Gent 30, 3. equipe Kolijn-Van Engelenburg te Terneuzen/ Groede 60, 4. echtpaar Die- rickx te Axel 120, 5. echtpaar Van Loo te Kapelle 120 6. echt paar Allefs te Sint Jansteen 120. B-klasse: 1. echtpaar De Grave te Terneuzen 120 straf punten, 2. A. Buijze-mejuf- frouw Cortvriend te Groede 154, 3. echtpaar Verbeke te IJ zendijke 240, 4. equipe De Bruijn 275, 5. equipe De Pauw te Oostburg met 292 strafpun ten. Bolling - De IJzendijkse bol- club Molenzicht hield afgelo pen zaterdag een puntenbol- ling met 41 deelnemers. De uitslag: 1. Th. de Looze; 2. J. de Wit; 3. Fr. Lammens; 4. J. Scherbeijn; 5. E. Rijckaert. Op 24 april volgt een jeugdbolling en op 28 april een afvalbolling. Ook op koninginnedag, 30 april, komt Molenzicht in ac tie. Dan wordt in samenwer king met het plaatselijke Oranjecomité een bolling ge houden, waaraan ook niet-le- den kunnen deelnemen. Koningin damesvogelpiekclub - Mevrouw C. Buysse-Faas werd dit jaar koningin van de Sluisse damesvogelpiekclub „Cupido's pijl". Na een span nende strijd behaalde zij 23 punten en bleef daarmede haar naaste concurrente me vrouw G. de Badts-Van de Vijver net een punt voor. De koningin van vorig seizoen mejuffrouw L. Janoskwi werd met 20 punten derde. De nieu we koningin ontving uit han den van de voorzitster van Cu pido's pijl mevrouw E. van Beijsterveldt-Hoegen de bij haar titel behorende sjerp en daarnaast nog een fraai ge schenk. De wintercompetitie van de Sluisse vogelpieksters loopt binnenkort ten einde. Dan zal bekend zijn wie de meeste punten heeft behaald en bekroond zal worden als de beste piekster 1983/1984.

de Stem | 1984 | | pagina 17