De Rijke voor derde maal kaartkampioen Ooé Recordpoging les volgen in Terneuzen Franse bezetting 1741 was klein voorproefje Plaatselijk nieuws Trein kwartier vastgehouden in station Bergen op Zoom Bijeenko LEERLINGEN 'PETRUS HONDIUS Aflevering 16 Westdorpe Play-back- wedstrijd in Westdorpe UIT HET ZAKENLEVEN OP ZATERDAG 28 APRIL Wedstrijden brandweer in Sas van Gent Orgelconcert in Terneuzen Gevonden voorwerpen Modelboten- expositie druk bezocht Terneuzen DINSDAG 10 APRIL 1984 OPERATIE BRUGJE- RUILEN LIEP WAT UIT 'Jansenius' doet ook recordpoging Gemeentelijkt a VAN ZEELAND T1R PAGINA ZEELAND nlNSDAG 10 APRIL Deelname aan Kikkertocht zeer matig Dode soldaten Ondraaglijk naar P.J. Baert de Veste over te zwemmen, wat hem lukte met verlies van een schoen. In Othene kreeg hij van boer Jacobus Stuyaart een paard waarop hij zich naar Axel haastte. Vervolgens bracht hij een commando Fransen mee die de plunderingen wisten te beëindigen. Met een zucht van verlichting zag men de Staatse troepen op 20 mei 1747 vertrekken. (Dit is een merkwaardige overeen komst met de situatie in 1940 toen Franse en Belgische troepen plunderend Zeeland verlieten en de Duitsers - toen in ieder geval - rustig waren). Met de Staatse troepen vluchtten ook nogal wat no tabelen, onder wie de domi nee van Terneuzen, die ge lijk maar overplaatsing aanvroeg. Zodoende moest Terneuzen de 20 maanden van de Franse bezetting be diend worden door predi kanten uit de omgeving. Maar de Franse bezetter ontpopte zich toch als een niet gemakkelijk heerschap. laatste wedstrijd gespeeld in het kader van de wintercom petitie in bieden zonder roem, kampioen werd J. van Doorn. Als tweede eindigde P. Houg en op een gedeelde derde plaats H. van de Voorde en C. Florussen. De laatste wed strijd werd gewonnen door A.C. de Zeeuw, 2. C. Florussen, 3. P. Houg, 4. J. van Doorn, 5. M. Dieleman. Hartstichting - Deze week wordt ook in Westdorpe de jaarlijkse geldinzameling voor de Nederlandse hartstichting gehouden. Tot en met zaterdag 14 april zal het plaatselijk co mité, bestaande uit leden van de EHBO-vereniging „St. Ra phael" en spelers van de voet balvereniging RIA-W voor dit goede doel een huis-aan-huis- collecte houden. Men wil de opbrengst, die vorig jaar in Westdorpe werd gehaald, evenaren en zo mogelijk zelfs vergroten. De sympathieke geste van beide verenigingen wordt in het dorp erg gewaar deerd. Bejaardenbond - De bejaar- denbond houdt woensdag 11 april de jaarvergadering in verenigingsgebouw „Concor dia". De dag wordt begonnen met een kerkdienst (9.30 uur), waarbij het bejaardenkoor o.l.v. O. Hemelsoet voor dei zangen zal zorgen. Om hal' begint in het vereniging bouw de vergadering. OP agenda staan onder me® slagen van secretaris H. melsoet, penningmeester Janssens en verkiezing drie bestuursleden die P® diek aftreden, maar her® baar zijn. Daarna volg' spreekbeurt door een krmf viseur. Ook zal het woord gev' worden door mevrouw A rijn, beroepskracht van gecoördineerd bejaarden*! Tenslotte worden de T uitgereikt van de on< gehouden kaart- en sl competitie. Na een gez lijke koffietafel begint®, zellige middag met een «I den van het bej«< koor, waarna een oP: volgt van zuster Boxtel. Ze brengt een nieuw programma, dat maal drie kwartier za Van onze correspondent aardbnburg - De belang- eiling voor de zevende uitga- van de Kikkertocht, een .„/tocht voor fietsers ver- 8<i door de Trbnclub Aar- gen^'ur6. was niet overweldi- Slechts 74 deelnemers kwa- van Zich kü het clublokaal 2» de organisatie, café De 2.,faan' aanmelden. De tocht Hot ier"ep zonder incidenten. Scti Kruis hoefde niet in tev6 te tornen, terwijl maar „,,en lekke banden werden twioteerd. Trimelub De Leeuwtjes uit het Belgische Bassevelde ste68 bokaal voor de groot- le.ahvaardiging, 18 deelne- EinS ktet overige eremetaal (ll 8,naar Freewheel Oostburg starters), TC Breskens (10), oenschuur (8) en TIO tens g (1)- Ook de organise rs ^rtoaclak Aardenburg w met zeven deelnemers tegenwoordigd. WESTDORPE - In het kader van de paasvakantie-activi teiten van de Stichting Sociaal Kultureel Werk organiseert Disco Crazy Horse een piay- back-wedstrijd in het vereni gingsgebouw Concordia te Westdorpe. Hieraan kan wor den deelgenomen door lagere schooljeugd en tieners. De wedstrijd vindt plaats op zondag 22 april van 's middags twee tot 's avonds negen uur. Daags tevoren wordt vanaf één uur 's middags een repeti tie gehouden in Concordia te Westdorpe. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de leiding van Crazy Horse. Het ligt in de bedoeling dat enke len zullen worden afgevaar digd naar een groot solo-festi val in Goes, op 19 mei, waar 's avonds de finale wordt gepre senteerd door Hans van Wil genburg. Van deze finale zul len radio- of televisieopnamen worden gemaakt. Autoshow - Garage Du Pont in Terneuzen houdt van 11 tot en 'met 16 april een Daihatsu autoshow. De nieuwe Daihat su Kioto wordt tijdens deze show aan het publiek voorge steld. Garage Du Pont intro duceert voor de Daihatsu auto's een nieuw betalings plan. Tevens gééft Du Pont drie jaar schriftelijke garantie op de Daihatsu Charade Die sel. Iedereen die een proefrit maakt, krijgt een leuke atten tie. De garage waar de show wordt gehouden, is te vinden op Industrieweg 37. Van onze correspondent TERNEUZEN - Maandagmiddag werden in De Veste de kampioenen van kaartclub De Veste bekendgemaakt. De voorzitter van de kaartclub -een onderdeel van de stichting Welzijn voor Ouderen-, de heer C. van IJk, maakte na een korte toespraak, waarin hij alle vrijwil ligsters en vrijwilligers bedankte voor de grote inzet, de prijsjvinnaars bekend. De eerste prijs ging naar de heer J. de Rijke, dit jaar voor het derde achtereenvolgende jaar kampioen. Voor hem was er een beker beschikbaar. De eerste prijs bij de dames ging naar mevrouw M. Verstraeten. Ook voor haar was er een beker. De poedelprijs, een medaille, ging naar mevrouw M. van Pamelen. Na de prijsuitreiking was er een feestelijke kaarting. Iedere deelnemer kon met een prijs naar huis gaan. Bovendien was er voor ieder lid van de kaartclub een tas met boodschappen be schikbaar ter waarde van 30 gulden. De heer Van IJk was zeer tevreden over de grote op komst. Niet alleen deze middag waren 135 van de 145 le den aanwezig, ook over het hele jaar gezien waren er ge middeld zo'n 120 leden aanwezig. In september begint de nieuwe competitie, bestaande uit 31 kaartingen. Tot dan is er de gelegenheid om vrij te kaarten. wedstrijdleiding, jury en ad ministratie. De middagwed strijden duren van 13.45 tot 17.30 uur. In het Vlaanderen- complex volgt dan om 18 uur een koffiemaaltijd en om 19.30 uur de prijsuitreiking door di recteur W. Duitemeyer van Suiker Unie en burgemeester drs. W. Dusarduyn van Sas van Gent. Een feestavond be sluit het geheel. iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Maar liefst 26 Zeeuwsvlaamse brand weerkorpsen doen op zaterdag 28 april in Sas van Gent mee aan de regionale wedstrijden tweede klasse perslucht. Het evenement speelt zich de hele dag af op het terrein van de Suiker Unie. Zes bedrijven vaardigen hun bedrijfskorp- sen af. Wedstrijdleider is C. Schout uit Vlissingen. De wedstrijden -op twee ba nen- beginnen om 9 uur. Om 11.15 uur is er een officiële ont vangst, en aansluitend een maaltijd in hotel Royal voor TERNEUZEN Donderdag 12 april treedt in de Grote Kerk in Terneuzen organist Her man Verschraegen uit Ant werpen op. Verschraegen is organsit van de St. Jozefkerk in Antwerpen. Hij is tevens professor aan het Koninklijk Muziekconser vatorium in Brussel en direc teur van de gemeentelijke Mu ziekacademie te Wilrijk. De man onderscheidde zich in het verleden diverse malen op in ternationale orgel wedstrijden. Verschraegen speelt don derdag werk van Liszt, Franck, Henrik Andriessen en Gabriel Verschraegen. Het concert begint om 20.00 uur. TERNEUZEN Bruine para plu, bruine handschoenen, bruine brillenkoker met blau we kinderzonnebril, blauwe linnen tas met inhoud, kinder kookboek, vierkleurenbalpen, ruitenkrabber, foto's, kinder boek „De Boerderij", boek „Tiebo Drop wint de hoofd prijs", boek „Spartacus de re bel van Capua", bruine linnen tas met inhoud, tas met ge reedschap, zwarte jas, gymkleding: wit shirt en blau we broek, horloge, donker blauwe handdoek, bruine por temonnee, zwarte knipporte- monnee, rode portemonnee, kinderportemonnee, diverse sleutels, diverse bankbiljetten, hond, 2 tafeltennisbats en netje, straalpijp. TERNEUZEN - Het bestuur van de Terneuzense vereni ging van modelboten-bouwers kan terugzien op een geslaag de tentoonstelling, afgelopen zaterdag in hotel Rotterdam. Veel bezoekers kwamen de circa veertig geëxposeerde bo ten bekijken. Het ging daarbij om eenvoudige modellen aan de hand van bouwpakketten tot volledig handgemaakte schepen. Voor zondag 15 april staat een wedstrijd op de Vijverhof op het programma. Amnesty - Vanochtend (dins dag 10 april) wordt door de af deling Terneuzen van Amnes ty International geschreven voor politieke gevangenen. De schrijf ochtend wordt gehou den in de Voltastraat 37 en be gint om 10.00 uur. Voorbeeld brieven zijn aanwezig. Bridge - In hotel De Post speelden de leden van de brid geclub Luctor het jaarlijkse Ruitenboertoernooi met 18 pa ren. De uitslag hiervan was als volgt: 1. echtpaar Speel man, 2. dames Bakker-Van Poelje, 3. dames De Jong-Wil- lemstein. Op een gedeelde vierde plaats klasseerden zich het echtpaar Burger en het paar gevormd door mevrouw Van de Zande en de heer Ver schelling. Zaamslag - In de kantine van de V.V. Zaamslag werd de Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Een personentrein moest zon dagmorgen in het station van Bergen op Zoom een kwartier worden vastge houden omdat het vervan gen van de spoorbrug over het Bathse Spuikanaal lan ger duurde dan verwacht. In de nacht van zaterdag op zondag werd een deel van de tijdelijke (stalen) brug over het Spuikanaal geruild voor een betonnen brug, een karwei die -alle voorberei dingen inbegrepen- precies twaalf uur duurde. Met het losbranden van de oude brug was veel meer tijd gemoeid dan gepland, waardoor de werkzaamhe den, uitgevoerd door een ploeg van 45 man van NS- dochter Structon, zondag morgen uitliepen. De personentrein, die cir ca kwart over acht uit Ber gen op Zoom had moeten vertrekken, kon pas om half negen wegrijden. Nadat eerst het oude stuk spoorbrug met kranen was verwijderd, werd het beton nen brugdeel -lengte 30 me ter, gewicht 900 ton- via een glijbaan op zijn plaats ge schoven. Daarbij maakte men gebruik van hydrauli sche vijzels. Het brugdeel wordt naast de spoorbaan gebouwd. De operatie brug-ruilen, zaterdagavond om tien uur begonnen, eindigde zondag morgen om tien uur. Er be stond vooral van Water staatszijde grote belangstel ling voor. In de komende maanden wordt de operatie vier keer tijdens een weekend her haald en iedere keer wordt een brugdeel van 30 meter vervangen. In september moet de spoorbrug over het Bathse Spuikanaal, welke water gang als afwateringskanaal voor het zoete Zoommeer gaat fungeren, kant en klaar zijn. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/HULST - De leerlingen van de Pe trus Hondiusscholenge- meenschap doen er goed aan deze week een zo scherp mogelijk record neer te zetten. Leerlingen van het Jansenius Lyceum in Hulst hebben gistermid dag in spoedberaad be sloten het eventuele re cord van de Terneuzena- ren aan te vallen. De da tum waarop dit gaat ge beuren is nog niet be kend. Bekers en medailles voor de prijswinnaars bij kaart club De Veste. - F0T0 CE STEMC0R J DE B0ER Van onze correspondente MIDDELBURG - De Zeeuws werkgroep Steun aan Isra< een afdeling van het Israi Comité Nederland- houdt o woensdag 18 april in De Scha kei in Middelburg een bijzon dere bijeenkomst. De actualiteit van het Mie den-Oosten wordt dan name CADZAND - Op het sport complex heeft men in de kantine van de tennisvereni ging ingebroken. Deze in braak moet zijn gepleegd tussen zondagavond half ze ven en maandagochtend half twaalf. Men is door een ruit in te slaan binnengekomen en heeft er snoepgoed, twee ballen, een cassetterecorder en een aantal lp's ontvreemd. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Tien havo-, tien mavo- en zes vwo-leerlingen van de Petrus Hon- dius Rij ksscholenge- meenschap in Ter neuzen gaan proberen het record les volgen te verbreken. Dit staat op naam van leer lingen van de rk. Scholenge meenschap in Etten-Leur, die 56 uur achter elkaar in de schoolbanken hebben doorge bracht. De 'langste' schooldag voor de Terneuzense leerlingen be gint woensdagmorgen om acht uur. Daarbij aanwezig is deurwaarder A. van Damme, die er op toe zal zien dat alles reglementair verloopt. Willen de leerlingen een er kend record neerzetten dan moeten ze allemaal tot het ein de toe bij de les blijven. Wan neer er een de ogen sluit is het voor de hele groep afgelopen. De lessen duren zestig minu ten met daarna vijf minuten pauze. Het is ook mogelijk de pauzes op te sparen. Maximaal van drie lesuren, zodat het mogelijk is een om kwartiertje te luchten. Om de groep erbij te houden hebben docenten en gastspre kers een 'allesbehalve slaapwekkend' programma opgesteld. Het lesrooster ver meldt gymnastiek, schilder lessen, teksverwerking, prac tica biologie, natuur-en schei kunde, kooklessen, koorrepeti ties en vogelverkenning. Voorts hebben burgemees ter C. Ockeloen, H. Zuider- baan en oefentherapeute me juffrouw L. Steijaert mede werking toegezegd. Het be drijfsleven ontbreekt ook niet. Dow Chemical, Muller, het Nederlands Handelsinstituut, IPD en Secu grijpen de re cordpoging aan de leerlingen op de hoogte te brengen van hun activiteiten. Het bedrijfs leven en de middenstand dra gen ook financieel een steentje bij. Velen hebben een geldelij ke bijdrage per uur toegezegd. Ludiek wordt de medewer king van galerie Bellemans uit Axel die volgens de perschef van de scholieren echte kun stenaars naar Terneuzen stuurt. Die zullen hoofdzake lijk 's nachts de aandacht van de scholieren vragen. De lessen worden voor een deel op het podium van het Zuidlandtheater gegeven. Klasgenoten en ouders zijn welkom. Het hoofd van de school E. Wildeboer hoopt dat die supporters ook s' nachts aanwezig zullen zijn. Het geld dat de scholieren met de re cordpoging binnen halen gaat naar de Nederlandse Hart stichting. De Franse stafkaart, waarop in het midden 'Terneuse' staat afgebeeld. Van een onzi OOSTBURG - Gis grootscheepse verh nu over diverse 1 meentelij ke dienste het vergrote gemee Die diensten zijn th meer Schoondijke, he aan de Schouwburgst van het pand Landgr; te Oostburg. „Een hele ondernemi: waarbij we het hoofd mo ten koel houden", aldus g meentesecretaris Cees Gee se, onder wiens supervis één en ander plaatsvindt. Voor de burgers kan verhuizing enig ongem; met zich mee brengen. I kunnen bepaalde zaken ve traging in afhandeling o: dervinden of is een bepaali afdeling, net bezig met ve huizen, tijdelijk onberei baar. „Maar we komen wel uit, volgende week mo alles normaal zijn", ste Geerse. Uitbreiding De verbouwing (en ui breiding) van het Oostbur se gemeentehuis is vor jaar januari begonne Thans is de vloeroppervla te met zo'n 2.000 vierkan meter uitgebreid. Gelijktijdig zijn ande voorzieningen getroffen. 1 Na de Tachtigjarige Oorlog kende Terneuzen een rede lijk rustige en voorspoedige tijd. Meer dan anderhalve eeuw kreeg men gelegenheid op adem te komen, maar die rust werd in 1747 wreed ver stoord. Frankrijk liet een begerig oog vallen op Staats-Vlaan deren en ook het Eiland van Axel - waarop het kleine Terneuse (zo staat het op de hierbij afgedrukte Franse stafkaart) gelegen was - kwam onder de Franse Le lie. Sas van Gent werd ge plunderd, Axel viel onbe schadigd in Franse handen maar in Terneuzen en Hoek maakten de 'verdedigers' er een puinhoop van. De bezet tende Fransen gedroegen zich gedisciplineerd maar het waren degenen die het gebied moesten verdedigen die aan het muiten, roven, plunderen en vernielen sloe gen. Een ooggetuige, Jan Stou- thamer, maakte later een verslag van een Terneuzen se plundering. Het bleek hierbij te gaan om soldaten die in het Mauritsfort (bij Hoek) waren gelegen en die het kennelijk zeer slecht hadden. Nu waren de Ter- neuzenaars niet voor een kleintje vervaard zoals blijkt uit het optreden van Joos Michielsen die een sol daat doodschoot 'die hem eenige Hammen uit den schoorsteen ontsteelen wil de'. Een paar dagen later schoot bij een plundering een zekere Jan Bolle een sol daat dood en moest zich het vege lijf redden door ijlings De 300 inwoners van Ter neuzen zuchtten onder de 'vorderingen' die gesteld worden. Zo werden op 9 juli 1747 100 paarden en SJ knechten gevorderd, af tele veren in Dendermonde. was het begin van een onaf zienbaar aantal vorderingen' dat Terneuzen zo'n beetje aan de bedelstaf brachten. Geld was er nagenoeg niet meer en de verslagen van de magistraatsvergaderingen laten meermalen de aante kening 'hoe kunnen wij de kosten hiervoor betalen! zien. Dat betrof dan dikwijls zaken t.b.v. de bezetters zo als het bevel om 40 Capot Rocken (lange militaire jas sen) te laten maken. De inkwartiering van compagnieën dragonder; bleek een ondragelijke last Verlichting kreeg men niet integendeel: of 2000 Livres (pond) betalen of drie com pagnies erbij, zo zei de be velvoerend generaal. Hel eiland van Axel was een ci troen die langzaam werd uitgeknepen. De hele plaatselijke eco nomie werd ontwricht, za' ken werden bijna niet meer gedaan. Toen de Franse I*' zetting in 1749 eindigde, me' o.m. een gift van de Franse generaal aan de diakonie van Axel, bleef Terneuzen achter met een grote schul denlast, die tal van jaren als een molen'steen om de na11 van de Terneuzenaars hing Het was echter nog maar een voorproefje van watnof moet komen: 20 jaar bezet ting onder Napoleon W was een ander paar mou wen, zoals onze zuiderburen dat plastisch uitdrukken. Op zoek naar een telefoo

de Stem | 1984 | | pagina 16