Sidney vijftig jaar 'kamer meisje'in Hotel Rotterdam Bevrijdingsfeest Middelburg in teken Verdraagzaamheid' Rioolplan Stekene maakt eind aan lozing over grens VINNIG DEBAT IN STATENCOMMISSIE DE STEM 'Alleen herstel bedrijven helpt' korting DINSDAG 10 APRIL 1984 vmeen onzer verslaggevers Afvalwater via omwegen toch naar Nederland TER FIGUUR UUR ve methode i figuur CM-MINUS BODY-WRAPPIJ MNUS body-wrapping LET OP! de van de maand mei lidssalon „Isabelle" Onderscheidingen op jaarvergadering Rode Kruis te Hulst „Ik doe het wel wat rustiger aan, maar stoppen, nee hoor" DE KONING IN KAPELLE: Oude film was aanleiding voor Noorse 'speurtocht' Landelijke viering in Zeeuwse hoofdstad De faillissementen x beheermaatschappij A Y 1 o n p r A.J. Jansen B.V. aano mingsbedrijf pen:. dijk B.V. en aan! mingsbedrijf Beekh,, B.V. allen statutair» vestigd te Ulvenhout destijds kantoorh,, dende te Chaam, Br» seweg 66 zijn op resr. tievelijk 2 maart 198^ maart 1984 en nogma 23 maart 1984 opga ven wegens de toesta van de boedel. De curator mr T.P.W.M. Kam huisen, postbus 620, 3803 AP Breda Bij vonnis van de rondissementsreeht- bank te Breda d.d maart 1984 zijn in sta van faillissement klaard: 1. de commandita vennootschap Plastics C.V., en 2. de commandita vennootschap p Trading lnten tional C.V., beide gevestigd en toorhoudende Raamsdonksveer het Schapendonk nr zulks met benoemi van Mr F.W.H. van Emster tot rechts commissaris en mijn kantoorgenoot. R.A.H. Post tot curato Mr. Chr. Liesker wnd. curator Sophiastraat28 4811 EM Breda Bij vonnis van a ap 1984 van de Arrondist mentsrechtbank Middelburg is de Bes ten Vennootschap Gli handel Platteeuw B. statutair gevestigd ka ntoorhoudende Terneuzen aan Langs de Kreek 26, staat van faillisserat verklaard met beno ming van de Edelacl bare heer Mr. R.A. Fi be tot Rechter-Comm saris en van onderge kende tot curator. Adriaanse der Weel Mr. S. van denBer Herengracht 4 Postbus 25 4530 AA Terneuzet VANZEELAND STEKENE - Met de binnen- jort te starten aanleg van rio lering i" Belgisch Koewacht, uil de gemeente Stekene een dud maken aan de directe io- van afvalwater over de pens. Reden voor de aanleg is, be halve het feit dat de bewoners geen degelijke riolering hebben, de vrees dat de Neder- Ise gemeente Axel straks sn rekening stuurt voor het jjoolwater dat nu vanuit Koe- jacht over de grens wordt ge- losd. get de nieuwe rioleringen ial het vervuild water, langs andere gemeenten om, toch ivcl in Nederland terecht ko- men, maar burgemeester Boeykens liet tijdens de raadsvergadering blijken dat dat geen zorgen zijn voor Ste kene. In Stekene heeft men zich overigens voor niets bang gemaakt, want een woord voerder van de gemeente Axel liet desgevraagd weten dat er in het geheel geen plannen zijn om Stekene te laten betalen voor de lozingen. Dat kan ook moeilijk, want volgens een oud traktaat uit 1843 is Nederland verplicht water vanover de grens te ontvangen. Of dat al of niet vervuild is, staat in het traktaat niet uitgewerkt. Het waterschap de Drie Ambachten en de gemeente Axel hebben in ieder geval be reikt wat ze wilden: Stekene zal over niet al te lange tijd geen afvalwater meer lozen op het grensslootje bij Koewacht. Dat slootje vormt al heel wat jaren een bron van stankover last en de gemeente Axel is best bereid die zaak aan te pakken. Echter, niet voordat Stekene en ook Moerbeke hun lozingen stoppen. Immers, an ders heeft het geen enkele zin. „Het is een goede zaak dat ze bang zijn voor een reke ning", meent hoofd technische dienst van het waterschap J. Meesen. „Dan gebeurt er ein delijk eens wat". Meesen zegt het' overigens een „slechte zaak" te vinden, dat Stekene er verder geen boodschap aan heeft dat het vervuilde water via allerlei omwegen alsnog over de grens stroomt. „Dat zal dan wel in verdunde vorm uiteindelijk in het Hulster Ambacht terecht komen", meent Meesen, die vindt dat het hoog tijd wordt dat er in de grensgemeente een zuive ringsinstallatie komt. Maar die zal, zo verwacht men, nog wel wat jaartjes op zich laten wachten. Hulst: Heroverweeg sluiting ziekenhuis Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Hulst pikt het niet dat het Zeeuws provinciebestuur alle pleidooien voor instandhouding van het Hulster ziekenhuis stilzwijgend van zich afschuift. Dat bleek gistermiddag toen een zware Hulster de legatie in het provinciehuis met klem om heroverwe ging vroeg van het advies, door het provinciebestuur uitgebracht aan staatssecretaris J. van der Reijden, tot sluiting van het Hulster ziekenhuis over te ran de echt- ±d. 23 faillis- sloten Wern- statu- Zun- de te aat 3, ns de oedel. inkha- Etten- De Kantonrechter Oostburg heeft bij schikking van 29 ma 1984 aan Adriaan Mi gré, geboren op 12 1964 en wonende te Kruis, gemeente A denburg aan de Api straat no. 11 handli ting verleend tot aangaan met zijn m der, J.C. Moggré-V linde, wonende als v meld, van een burg lijke maatschap, gev tigd aan vermeld ad en ten doel hebbel het gezamenlijk expl teren van het agrari bedrijf, dat tot 31 cember 1982 uitsluit! voor rekening van r vrouw Moggré-VerI de voornoemd is uit oefend, en welke ploitatie omvat handelingen, die tot uitoefening van zon drijf behoren, alles de ruimste zin en vo< onder de voorwaar! en bepalingen als in akte van maatsct mochten zijn men, en met inachti ming van het bepaa bij artikel 235, boel van het Burger) Wetboek. De griffier v.h. tongerecht te 0d burg, I.J. Herman, wnd. De delegatie gebruikte tij dens een vergadering van de slatencommissie voor het wel- p het spreekrecht om de provinciale bestuurders te «men tot behandeling van ld alternatieve plan, waar- nee men in Hulst het zieken kas open hoopt te kunnen louden. eciale behandeling om °v®, ai wijt te raken, juist op o\e P - t zo moeilijk is om te vermag bovenbenen, heupen eri bjjj ndjes zitten ook na een ve Deze kunt u nu veilig en et deze nieuwe methode: j deze behandeling! at 24, Axel "3798 oiie i bellen voor meer informal De Hulster wethouder mr. E de Rechter, sprekend namens lei gemeentebestuur, bena- :ukte dat het alternatief Handhaving van een zieken bus in elk van de drie Zeeuw- vlaamse verzorgingsregio's) ïedkoper zou zijn dan de »uw van een nieuw centrum- aekenhuis in Terneuzen met sluiting van het Hulster hospi taal. Hij zei: „Waarom kan dit Plan in een tijd van bezuini- Sfflgen niet beoordeeld wor- fa? Er lijkt politieke onwil te Kaan zulks te doen. Er is lijd tot 30 september voor her overwegen". Afspraak' aanwezigheid van de Hulster delegatie, waaronder vertegenwoordigers van ziekenhuisbestuur en de J'erkgroep Behoud Ziekenhuis ™lst, leidde bij de aanvang van de commissievergadering toteen vinnig orde-debat. Commissievoorzitter R. van Ommeren (SGP) hield hard nekkig vast aan de vrijdag tij - :"n- be statenvergadering ge bakt 'afspraak' dat pas over v* Hulster argumenten en be varen zal worden gesproken ■i de herziening van het re- W-advies ziekenhuisvoorzie- me0 andere woorden: de staatssecretaris het lot het Hulster ziekenhuis al seft bezegeld. Evenals vrij- Widens de statenvergade- LZUIDWEST NEDERLAND Kantoren erneuzen, Hulst en Goes, -'essen en telefoonnum- wsop pagina 2. Openingstijden: 'HQ-la 30/13.30-1 7.00 uur. %l geuzen: Rein van der ï,rn (editie-chef), Jan Jan- V (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de lr (foto), Ton Koomen .j0'!) Hulst: Eugène Ver- 'aeten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- s Oostburg: Co Meertens. ^icepunten "°°sterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 550. "'Uhentie-expl. facteur Zeeland: C. "Privé 01150-95839. Me ring werd daar gisteren van uit het CDA bezwaar tegen gemaakt. Het CDA-statenlid P. Eve- raert, die zich voor deze gele genheid ais plaatsvervanger in de commissie had weten te nestelen beet fel van zich af: „U tast het democratisch recht aan", voegde hij voorzitter Van Ommeren toe, „Als we zo zuiver, eerlijk, doortastend en doordacht bezig zijn, waarom dan die sfeer van geheimzin nigheid?" In een poging de Hulster ar gumenten en bezwaren alsnog op tijd bespreekbaar te maken stelde Everaert daarna aan Gedeputeerde Staten de schriftelijke vraag of de be reidheid bestaat het Hulster alternatief te bestuderen en het resultaat daarvan zo snel mogelijk ter kennis van de commissie te brengen. Alternatief Vragen, maar dan in de richting van de Hulster dele gatie, waren er ook van het PvdA-statenlid B. Groot. Hij vroeg de Hulstenaars om meer gegevens, waarmee hun alter-, natief onderbouwd zou kun nen worden. Om een verkeer de beeldvorming te voorko men benadrukte J. van Zwie- ten (VVD) nog eens dat enkele maanden geleden -tijdens een besloten commissievergade ring- zich ook de CDA-leden -zij het met enkele kantteke ningen - achter de sluiting van het Hulster ziekenhuis schaarden. C. van Waterschoot (PPR/ EVP) onthulde destijds bewust te zijn weggebleven. Dit om dat hij het niet zinvol vond om zonder voorbereiding tijdens een besloten vergadering een advies uit te brengen. Wethouder E. de Rechter ging ook nog in op de wijze van besluitvorming rond het omstreden sluitingsadvies: „Kwalijk is dat Gedeputeerde Staten vóór het uitbrengen van het advies geen contact hebben gelegd met de instel ling die ze willen ofheffen, met de betrokken gemeentebestu ren in het gebied en andere welzij nsinstellingen in de re gio Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren." „Uw commissie heeft slechts in een besloten vergadering en onder geheimhouding het 'to taal-pakket' voor geheel Zee land 'ter kennisname gekre gen'. Begrijpelijk dat in de veelheid van gegevens, door de omvangrijkheid van de pro blematiek en in de gedachte dat Zeeland veel ging binnen halen, niet is overzien wat de opheffing van het ziekenhuis Hulst voor de regio Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen behal ve op het gebied van de ge zondheidszorg, ook op andere terreinen inhield" Zte ook pagina 2: 'Polikliniek doodgeboren kind' HULST - Na de opsomming van een hele lijst van activiteiten door de voorzitter van het Ro de Kruis, burgemeester P. Moithoff, aan het adres van mevrouw R. Mahu-Vermanden, sierde hij haar met een medaille van het Rode Kruis en overhandigde haar de daarbij beho rende oorkonde. Gedurende 10 achtereenvolgende jaren had mevrouw Mahu-vermanden haar bijzonder ingezet voor het Jeugd Rode Kruis. Ook de directeur van het Vlaamse jeugd Ro de Kruis, de heer P. Verlakt, zwaaide me vrouw Mahu-Vermanden veel lof toe voor de buitengewone wijze waarop zij humanitaire hulp verrichtte. In zijn openingswoord uitte burgemeester Moithoff zijn waardering voor de grote op komst van de ruim 80 leden, waaronder de di recteur van het Jeugd Rode Kruis Nederland, H. Selten en mevrouw J. van Wallenburg-Te- fel. Voorzitter Moithoff kon aan 18 donors de Landsteinerpenning met oorkonde uitreiken omdat zij achtereenvolgens 25 maal bloed ge geven hadden. Bovendien kregen 27 donors een penning met oorkonde omdat zij 5 maal ach tereen bloed hadden gegeven. Zoals gewoonlijk werden op deze jaarverga- Mevrouw Sidney van Bunderen-Dhaene: vijftig jaar in dienst bij het Grand Hotel - FOTO WIM KOOYMAN Burgemeester Moithoff speldt mevrouw Mahu-Vermanden haar onderscheiding op. - FOTO DE STEM/CORJ DE BOER dering de jaarverslagen behandeld, waarbij secretaris P. Hageman een overzicht gaf van de vele activiteiten in het afgelopen jaar. He laas moest bij het behandelen van het finan cieel gedeelte een tekort geconstateerd worden van meer dan 3600 gulden. Na de pauze werd nog het woord gevoerd door mevrouw J. van Wallenburg-Tefel, die sprak over het werk van de Welfare bij het Rode kruis in Nederland. Van een onzer verslaggevers KAPELLE - Alleen herstel van het bedrijfsleven biedt zicht op herstel van de werk gelegenheid. „Dat is een lange weg, maar een kortere is er niet. Herstel van werkgele genheid komt wel dichterbij, maar zal zich slechts lang zaam realiseren". Deze boodschap van de re gering Lubbers droeg minister J. de Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) gisteravond in zijn spreekbeurt uit tijdens de jaarvergadering van het CDA-Zeeland, gehouden in de Caisson te Kapelle. „Wij vragen inkomensoffers van de mensen om daarmee de werkgelegenheid te herstel len", aldus de minister. Van een vernietiging van het so ciaal verzekeringsstelsel is daarbij, volgens hem, geen sprake. In tegendeel, het stel sel wordt herzien om het in stand te kunnen houden. Hij wees erop, dat het so ciaal verzekeringsstelsel mo menteel 106 miljard gulden kost, na de herziening blijft daarvan, volgens hem, nog 100 miljard over. Over het geheel genomen worden de lasten, volgens de minister, in de jaren 1983-'84 redelijk over de verschillende inkomensgroepen verdeeld. Zijn toespraak trok een over volle zaal. Niet alleen CDA-le den waren er op af gekomen, ook enkelen die het nadrukke lijk niet met het regeringsbe leid eens zijn en de gevolgen ervan aan de lijve ondervin den. Een van hen: „Ik heb hele goede vrienden bij het CDA, maar bij de top zit een enge groep die ik als de criminele doordouwers actiegroep zou willen betitelen". De Koning reageerde koeltjes: „Niet de top, maar de leden bepalen bij het CDA wat er gebeurt". Van onze correspondent TERNEUZEN - Vorige week was het precies vijftig jaar geleden dat mevrouw S. van Bunderen-Dhaene, wijd en zijd bekend als Sidney, als kamermeisje in dienst trad bij de familie Standaert van het Grand Hotel Rotterdam in de Westkolkstraat in Ter neuzen. Nog steeds is zij vijf dagen van de week elke morgen aanwezig in het ho tel om de meest voorkomen de werkzaamheden in goede banen te leiden. „Ik werd aangenomen als kamermeisje maar al gauw kwamen er tal van andere zaken bij zoals het buffet, keukenwerkzaamheden en ook zat ik regelmatig achter de kassa van de cinema. Ik heb daar nog kaartjes ver kocht voor 15 cent per voor stelling". De eerste grote opdracht die zij kreeg nadat ze in april '34 werd aangenomen, was samen met de heer Standaert het verzorgen van een boerenvergadering in Zuiddorpe. „Dat was in het café van de familie Moer dijk. Ik weet nog goed dat ik daar een paar uur in een grote pot met erwtensoep heb staan roeren die aan een ketting boven een vuur hing. En daar bleef het niet bij, want we moesten ook alles klaar zetten, opdienen, af ruimen en afwassen", herin nert zij zich. Veel mensen Tijdens de oorlogsjaren was zij veel te vinden in de bioscoop en in het oude con certgebouw aan het einde van de Noordstraat waar films werden gedraaid. Eerst voor de Duitse, daarna voor de Engelse soldaten. In dat gebouw werden ook veel uitvoeringen gegeven na de oorlog. „Daar heb ik veel grote artiesten uit die tijd meegemaakt zoals Johan Kaart en Heintje Davids, die kwamen dan na de voorstel ling in het hotel overnach ten". Toen mevrouw Standaert in 1964 overleed, nam me vrouw Van Bunderen een groot gedeelte van het ta kenpakket over. Eigenlijk draaide het hotel tijdens die periode onder haar leiding omdat de heer Standaert ernstig ziek werd en in 1969 overleed. De beide zoons Pierre en Johnny namen toen het bedrijf over. „Die heb ik samen met de andere kinderen op zien groeien", vertelt ze. „Ik heb ze zelf nog verzorgd toen ze klein wa ren en Johnny heb ik nog voor de eerste keer naar school gebracht". Doordat ze overal kwam voor het verzorgen van bruiloften, feesten en offi ciële gelegenheden heeft mevrouw Van Bunderen veel mensen leren kennen en kwam zij op de meest ver schillende plaatsen. Te goed „Ik ben bij het dichtma ken van De Braakman ge weest, bij de opening van de Watertoren en van het zie kenhuis. Je kan het niet op noemen, want overal waar wat te doen was moesten wij de maaltijden verzorgen. Wat toen in die tijd ook veel voorkwam was dat wij het buffet moesten verzorgen op kustvaarders die bij de Ter- neuzense Scheepswerf Mij. gebouwd werden en die dan met een groot aantal geno digden een proefvaart maakten op de Westerschel- de". Ondanks het feit dat ze bijna zeventig jaar is denkt Sidney voorlopig nog niet aan stoppen. „Ik ga gewoon door", zegt ze. „Ik doe het wel wat rustiger aan maar stoppen, nee hoor. Ik heb het daar veel te goed naar m'n zin". Noorse commando's bij 5 mei-herdenking: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „De NOS-regis- seur ging op het puntje van zijn stoel zitten toen hij de film zag." Een woordvoerder van het 'werkcomité bevrij ding 5 mei' liet tijdens een gis teren gehouden persconferen tie in Den Haag merken hoe 'kostbaar' de op de zolder van het provinciehuis van Zeeland gevonden film over de bevrij ding van Walcheren is. NOS-regisseur Rudolf Spoor zat ook op het puntje van zijn stoel. Voor de NOS-uitzending van 5 mei vanuit Middelburg zocht hij nog 'oude beelden'. De film die de provincievoor- lichter van Zeeland hem een aantal maanden geleden liet zien was het sein voor speur tocht naar Noorse ex-com mando's die Walcheren had den helpen bevrijden. De film was gemaakt door een inmiddels overleden Noorse commando, die met een oude Bell en Howel-35 mm-camera zijn collega's door Zeeland volgde in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog. Met fo- tos van de commando's die op de film voorkomen toog Spoor naar Noorwegen en wist 19 commando's op te sporen. Negen van hen vertelden ver volgens in een Noorse TV-stu- dio hun oorlogservaringen, die de NOS door de oude film heen heeft gemonteerd. De Noren wonen de 5 mei-herdenking in Middelburg bij. Rudolf Spoor ging echter ook in Walcheren op zoek. Weer via foto's van de oude film vond hij mensen die de Noorse commando's aan het eind van de oorlog verwel komden. De half uur durende docu mentaire van Rudolf Spoor is onderdeel van de NOS-uitzen- ding op 5 mei. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het programma van de 'Nationale Viering Bevrijding 5 mei 1984' in Middelburg staat dit jaar in het teken van de verdraagzaamheid. Het werkco mité heeft hiervoor onder meer een aan tal jongeren uitgenodigd, die op zaterdag 5 mei in Middelburg onder leiding van de journaliste Catharine Keyl (AVRO) over dit thema praten. Aangezien de organisatoren van de viering zoveel mogelijk jongeren bij de herdenking willen betrekken, is er in de morgen van 5 mei een groots opgezete jongerenbijeenkomst in de Schouwburg aan het Molenwater in Middelburg. Tij dens deze bijeenkomst wordt de film 'Bertus en Achmed' vertoont die een beeld geeft van discriminatie. Tegelij kertijd staat de tentoonstelling „tekens aan de wand" van de Ann Frank Stich ting in de schouwburg opgesteld. De nationale viering begint om 9.00 uur met de aankomst van in de Tweede Wereldoorlog gebruikte voertuigen op het industrieterein Arnestein. Om 10.00 uur start bij gebouw 'De Schakel' een bevrij dingswandeltocht. Tussen 12.00 en 13.00 uur wordt er langs de route van het stadhuis naar de Nieuwe Kerk een erehaag gevormd van enkele honderden leden van Scouting Nederland en 30 'Klavernetters' uit Nieuw en Sint Joosland bij Middelburg. Om ongeveer 16.00 uur wordt het Ab dijplein voor het publiek opengesteld. Daar wordt een zogenaamde 'activitei- tenmarkt' gehouden. In de avond is er een rolschaatsshow en een optreden van de doedelzakband de 'Beeston Pipers'. Later op de avond is er in de Concert- en Gehoorzaal een bevrijdingsbal. De nationale bijeenkomst wordt 5 mei tussen 13.30 en 15.45 uur in de Nieuwe Kerk in Middelburg gehouden met ko ningin Beatrix als eregast. Deze bijeen komst wordt rechtsstreeks door de NOS- televisie uitgezonden. De muziek wordt verzorgd door het Promenade-orkest met medewerking van de Nieuwe Kerk organist A. de Vries en de Zeeuwse Koorschool. Mr. T. van Lier, voorzitter van het nationale Comité opent de vie ring. Tussen de muziek door houdt dr. W. Duisenberg, president van de Neder landse bank, een toespraak met het the ma 'verdraagzaamheid'. Vrijdag 27 april worden in de Staten zaal in Middelburg de winnaars bekend gemaakt van de tekenwedstrijd, die on der de Zeeuwse jeugd gehouden wordt. Tegelijkertijd is er de officiële opening van de tentoonstelling rond de bevrij ding. Deze tentoonstelling „Verzet en Vervolging 1933-19nu" is dit jaar op ver schillende plaatsen in Zeeland te zien.

de Stem | 1984 | | pagina 13