Meeste vis in IJzendijkse grachten goed Jeugd Clïnge loopt duizend gulden bijeen voor Ethiopië Felle kritiek loodsen op privatisering GOED VOOR 620 ARBEIDSPLAATSEN Koorfestival Steen succes |ch garnizoen en in Nicaragui 1984? RUIM 250 MUSICI IN ACTIE Diabetes bijeen in Terneuzen PAGINA 3 slachtoffers MAANDAG 9 APRIL 1984 ALLEEN BRASEM SLECHT Frank Church is overleden OST: Weekeinde rustig in Woensdrecht politierapport 'MEER MACHT WATERSTAAT Expo Gerard van Grieken in Breskens Expo Oranje- vorstinnen in Oostburg T47 he militairen zijn gewond of It in Al Abiyar in het noord, se weekblad Sunday Expresj erse inlichtingendiensten de tn een belangrijke gebéur^, uiterst krachtige ontploffln. van het Libische leger ver- l Abiyar op zijn grondvest®, lend uit Libische bron, dat de tegenstanders van kolonel t\ VANZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondent IJZENDIJKE - De meeste vissoorten i inde IJzendijkse vestinggrachten zijn i jn goede conditie. Alleen die van de brasem is slecht, terwijl ook de karper een slappe en magere indruk maakt. Dit schrijft ir. C. Brouwer, visserij - kundig ambtenaar voor Zeeland, naar aanleiding van een onderzoek naar de kwaliteit van de vis in de grachten van IJzendijke. Het rapport werd za terdag tijdens de jaarvergadering van de IJzendijkse hengelvereniging be kend gemaakt. Voor de leden zal dit onderzoek toch nog enkele gevolgen krijgen. Zo zullen zij, in verband met een verouderd ka perbestand, moeten noteren wat ze per jaar wegvangen. Dit om een beter in zicht te krijgen wat er jaarlijks aan karper moet worden uitgezet. Het onderzoek is uitgevoerd, omdat de vangsten in de grachten drastisch achteruit holden. Uit het rapport blijkt ook dat een verbetering van de waterkwaliteit toch noodzakelijk is. „Het water biedt de vis een enigszins verontreinigd milieu, met vooral in de zomer een te geringe diepte en grote kans op algenbloei", aldus ir. Brouwer in het rapport. De IJzendijkse hengelvereniging zal dan ook binnenkort de gemeente Oost burg benaderen met het verzoek de lo zingen via het riooloverstort op de grachten stop te zetten. Ook zou mqeten worden overgegaan tot het uitzetten van 600 stuk poot- snoekbaars, terwijl werd besloten 50 kilo ruisvoorn uit te zetten. In het rap port wordt tevens geadviseerd de oudere karpers en brasem te laten wegvangen door beroepsvissers. Frank Church. FOTO UPI WASHINGTON (UPI/RTR) - Frank Church, gedurende 24 jaar democratisch lid van de Amerikaanse senaat, ex-kan didaat voor het president schap in 1976 en al vroeg te genstander van de oorlog it Vietnam, is zaterdag op 59-j; rige leeftijd in Bethesda in Maryland bij Washington aai kanker overleden. De overleden oud-senato was een gerespecteerd man ii de senaat, krachtig pleitbezor ger van de vredesbeweging ii de jaren zestig en zeventiger drijfveer achter milieube scherming. Hij leidde een se naatsonderzoek in 1975-7 naar misbruik van macht doo de CIA en andere spionage-oi ganisaties. Luchtaanval DE Israëlische luchtmach heeft zaterdag bij dageraal een aanval uitgevoerd op Pa lestijnse terroristische base in de Bhamdoun, 15 km. tei zuidoosten van Beiroet. Het zelden dat Israël op Sabbatda militaire vergeldingsactii uitvoert. Kennelijk diende die van zaterdag ter vergel ding van de aanslag door ter roristen in Jeruzalem in he begin van de week die bijnai mensen verwondde. staat op het ogenblik voor in olutie dat wordt uitgevoerd doo i zijn grenzen in het noorden linkse Sandinistische bewind aard voor de tv. vorden met hefschroefvliegtuige wijze georganiseerd als de Aiw dse inlichtingendienst CIA hee t leggen van mijnen voor Nicarf ie Washington Post zaterdag i boten van de CIA gebruikt, nen uit bronnen van het Congre 1TENTIE) Provincie keert voor werk 3,6 miljoen uit 1 Onderweg waren er tijdens de wandeltochten voor de Vastenaktie spelletjes Van onze correspondent CLINGE - Ruim 1000 gulden haalde de Vastenaktiegroep binnen tijdens het weekeinde met het houden van een wandel- en fiets-in-tocht. Het juiste be drag was 1.045,75 gulden en kan nog door bijdragen iets verhoogd worden. Het bedrag is bestemd voor een project in Ethiopië. Dank zij de ruim 30 vrijwilligers en de medewerking van het schoolbestuur is dit grote succes bereikt kunnen wor den. Het begon reeds op vrijdagmiddag met een fietstocht voor de leerlingen van de drie hoogste klassen van de Ber nardusschool over een afstand van 25 km, gedeeltelijk door het polderland schap en gedeeltelijk door de vele bos paadjes. Er waren 81 deelnemers, die door 8 vrijwilligers begeleid werden. Op zaterdag waren er twee wandel tochten, waar in totaal 52 kinderen aan deelnamen. Voor de kleuters van de - fotowim kooyman Theresiaschool was de afstand 2,5 km, terwijl de leerlingen van de drie laagste klassen van de Bernardusschool 5 km moesten afleggen. De beide wandel tochten gingen over de wandelwegen van de kinderboerderij De Sterre en het achterliggende bosgebied. Vantevoren hadden alle deelnemers aan de wandel- en fietstochten een sponsor opgezocht, waarbij de deelne mers na afloop de gelden moesten gaan incasseren. De actie was zeer goed ge slaagd. i race- sen Dncen- Van een onzer verslaggevers I JOOGERHEIDE - Een groe- Penng, die zich noemt 'hen- "Wooiers tegen bommen- Mers', heeft gisteren rond de Blometerslange omheining ,aode vliegbasis Woensdrecht «mep ingezaaid. Gedurende de nacht van za- Wag op zondag was het re- ''Ik rustig op de vliegbasis. de loop van die nacht werd omheining van de vliegba- - °P verschillende plaatsen 'geknipt, terwijl rond 1.00 Ha- een demonstratieve tocht 1jl gehouden door leden van J Vredes-actiekamp ter "Ogte van de Aviolandalaan. Het vliegveld werd afgelo- JJ Weekeinde extra beveiligd ïiA.eenhet*en van de land- en I «macht. Zoals De Stem lef. meldde, kondigde de I ii ensie'eidmg vorige week I3 dat er permanent extra I "schappen achter de hand IJoo gehouden voor de be- 'ng van de vliegbasis oensdrecht. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn rond drie uur ongeveer 250 man van de Ko ninklijke Marechaussee op de vliegbasis aangekomen. Vrij dag overdag was al 150 man infanterie naar de basis ge bracht. De extra manschappen van de marechuassee waren ingezet, omdat er volgens een woordvoerder van de basis 'aanwijzingen waren voor massale acties later in die nacht'. Ook de rijkspolitie was met extra manschappen paraat. Tegen het ochtendgloren bleek dat daar geen sprake van was geweest. Enkele activisten hadden wel de prikkeldraad versperringen rond de vlieg basis doorgeknipt. Niet een demonstrant betrad de vlieg basis. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft sinds de instelling van een werkgelegenheids- fonds in 1982 ruim 3,6 miljoen gulden uitge keerd voor het scheppen of behouden van ar beidsplaatsen bij Zeeuwse bedrijven. Van dit geld zijn naar schatting 232 nieuwe banen gecreëerd en 388 behouden kunnen worden. Dit bete kent een gemiddeld bedrag van bijna zes mille per ar beidsplaats. Splitst men de cijfers echter uit, dan blijkt dat een nieuwe baan de provincie ruim 10.000 gulden heeft gekost, terwijl voor het behoud van een ar beidsplaats zo'n 330Ó gulden op tafel moest worden gelegd. Dit blijkt uit een overzicht van Gedeputeerde Staten. Op dit moment bevat de werkge- legenheidspot van de provin cie nog een kleine twee mil joen. Zoals bekend wordt deze pot jaarlijks gevoed met een miljoen gulden, terwijl in de twee voorgaande jaren ook nog extra bedragen tot een to taal van twee miljoen zijn ge stort. Neckermann Hoewel het provinciebe stuur de namen van de bedrij ven, die een uitkering hebben ontvangen, angstvallig geheim houdt, is het inmiddels bekend geworden dat de grootste een malige bijdrage (acht ton) naar Neckermann te Hulst is gegaan voor concentratie van bedrijfsactiviteiten. Daardoor zijn bij deze onderneming, al dus het overzicht van GS, 165 banen behouden kunnen wor den en 70 nieuwe geschapen. De rest van het geld - de bij - dragen variëren van 20.000 tot 200.000 gulden per bedrijf - is terecht gekomen bij in totaal 23 ondernemingen en was in de meeste gevallen bedoeld voor uitbreiding. Volgens het provinciebestuur hebben de betrokken bedrijven zelf sa men naar schatting zo'n 26 miljoen geïnvesteerd in de projecten, waarvoor een bij drage uit het werkgelegen- heidsfonds was gevraagd. BRESKENS - Na eerst thans is bekend geworden is in de afgelopen dagen op de hefto- rens van de veerboot te Bres- kens met verf een aantal leu zen gespoten. Aan de linker zijde gaat het om rode verf waar de tekst anti-atoombom staat, en aan de rechterzijde staat een driehoek met de let ter A erin. Wie de dader is, is nog niet bekend. Hoe het mo gelijk is dat men op deze to rens heeft kunnen spuiten is ook nog een raadsel, daar in de onmiddellijke bijheid 's- nachts mensen aanwezig zijn. CLINGE - Zaterdagmiddag om 16.15 uur, raakte bij een eenzijdig ongeval op de Woes tijnestraat vlak bij de Staten- boomweg tussen Clinge en Nieuw-Namen, de personen auto bestuurd door W. van de W. uit Nieuw-Namen total- loss. Van de W. reed richting Nieuw-Namen. Op een gege ven moment kwam zijn auto naast de weg en begon te slin geren. De auto kwam in een sloot terecht en sloeg daarbij over de kop. Van de W. kwam er met de schrik vanaf, maar zijn auto was total-loss. SLUIS - Op de kruising Van Hootegemstraat - Vleeshou werstraat verleende F. J. P. M. uit Sluis geen voorrang aan R. M. A. van de V. uit Sluis, die in de bocht te veel links reed. Beide voertuigen liepen scha de op. SLUISKIL - Materiële schade aan twee personenauto's ont stond bij een aanrijding op de kruising Spoorstraat-Louise- straat te Sluiskil. Daar ver leende gistermiddag de be stuurster van een personenau to, mevrouw N. N. uit Terneu- zen geen voorrang aan een personenauto, bestuur door mevrouw E. N. uit Sluiskil. TERNEUZEN - Een politiepa trouille van de gemeentepoli tie zag zondagmorgen over de Mr. Haarmanweg een auto rij den, beladen met nieuwe plan ken. Toen men de automobilist F. B. uit Terneuzen staande hield en vroeg naar de her komst van het nieuwe hout, antwoordde deze: „Gekregen van een vriend". Dat klonk zo weinig overuigend dat de poli tie een nader onderzoek instel de, Daarbij kwam aan het licht dat de partij hout was weggenomen van het veiling terrein aan de Langerekse- straat. Tegen B. werd proces verbaal opgemaakt. TERNEUZEN - Uit een aan de Korte Kerkstraat geparkeerd staande personenauto van de Terneuzenaar M. H. is in de nacht van zaterdag op zondag een auto radiocassetterecorder met geluidsboxen gestolen. Om in het voertuig te geraken had men het zijraampje ver broken. TERNEUZEN - Onbekenden hebben zaterdagnacht ge tracht in te breken in een per sonenauto van C. P., die stond in een garage aan de Gera niumstraat te Terneuzen. Men was de garage binnengekomen via een openstaand klapraam. Toen de politie, die een mel ding van onraad had ontvan gen verscheen, zag men wel nog iemand weglopen. Overi gens werd er uit de auto niets vermist. Het Sasse kerkkoor zingt uit volle borst op het festival in Sint Jansteen. - fotowim kooyman Van onze correspondent ST. JANSTEEN - Het twee de koorfestival, dat zaterdag werd gehouden in Steen werd verzorgd door de eve nementencommissie De Wa rande, is een succes gewor den. Waar de publieke belang stelling iets beneden de ver wachting bleef, de kwaliteit van de deelnemende groe pen was erg goed. Acht zangkoren en een koperen semble - in totaal meer dan 250 amateur-musici - brach ten gedurende bijna vijf uur werken van allerlei aard ten gehore. Het koperensemble o.l.v. R. Steketee bracht een aan tal populair-klassieke wer ken ten gehore, waarna het jongerenkoor Hulst van A. Boogaert - begeleid door een combo o.l.v. T. Magnus - en kele negro-spirituals uit voerde. Het festival werd geopend door De Muziekliefhebbers uit Oostburg o.l.v. mevrouw R. Stelzer, gevolgd door het gemengd koor Westdorpe (R. Pollet), het Ned. Hervormd Kerkkoor uit Sas van Gent (W. de Die), het koor van de Blaauwe Hoeve te Hulst, het gemengd koor Stoppeldijk (J. Verminnen) en St. Cecilia uit Nieuw Namen (G. Pol let). Veel bewondering oogstte het St. Gregoriuskoor uit Kieldrecht (B) o.l.v. V. Van- walle. Het slotconcert van deze groep groeide uit tot een muzikaal hoogtepunt. Het ligt in de bedoeling van De Warande om ook volgend jaar weer een korenfestival te organiseren. Van onze correspondent VLISSINGEN - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil via het privatiseren van de loodsen zijn eigen machtsap paraat op het gebied van scheepvaartbegeleiding uit breiden. Tot die conclusie komt de Adviescommissie Privatise ring in het Scheldemondge- bied in een artikel in het zo juist verschenen loodsenvak- blad De Nederlandse Loods. „Het scheepvaartverkeer wordt door een kostbaar scheepvaartbegeleidingssys- Van een onzer verslaggever BRESKENS - De Bres- kense kunstenaar Ge rard van Grieken expo seert vanaf vandaag tot eind mei zijn werk in de wachtkamer van dokter Hermanides te Bres kens. Tijdens de tentoon stelling zullen grafiek en tekeningen te zien zijn. De expositie is toe gankelijk tijdens de spreekuren van dokter Hermanides, dus niet in het weekeinde. teem (VBS) vanaf de wal in een onaanvaardbaar nauw keurslijf geperst", aldus het blad. „Na de introductie van dit systeem bepaalt Rijkswa terstaat of en zo ja op welk tijdstip een loods aan boord nodig is". De rol van de loodsen zou daardoor flink teruggebracht kunnen worden. De loodsen vrezen dat het VBS een on doelmatig, verambtelijkt, on werkbaar instituut wordt dat enorme investeringen zal ver gen. Het privatiseren of verzelf standigen van loodsen zal vol gens de Adviescommissie Scheldemond dan ook niet in het belang zijn van de scheep vaart, de economie, het milieu of de veiligheid maar heeft uitsluitend tot doel het streven naar machtsuitbreiding van Rijkswaterstaat via de direc toraat-generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken te dienen. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Vanaf mor gen, dinsdag is in de open bare bibilotheek in Den Hoekzak te Oostburg de reizende foto-tentoonstel ling 'Honderd jaar Oranje- vorstinnen: Emma, Wil- helmina, Juliana' te be zichtigen. Het gaat om een initiatief van de gezamen lijke Oranjeverenigingen. De expositie bestaat uit 19 panelen met daarop en kele honderden foto's, die een overzicht geven van het koningschap tussen 1880 en 1980. Ook wordt de film '50 Jaar nader beke ken' vertoond. Het initiatief voor de reizende tentoonstelling is drie jaar geleden ontstaan. De expo wordt gratis aan geboden aan gemeenten, die daarvoor zijn uitgeno digd. Omdat het Konink lijk Huisarchief zijn volle dige medewerking ver leende is er veel uniek fo to-materiaal te zien. Vrijwel alle foto's zijn van een onderschrift voor zien, terwijl in een brochu re een verhalende toelich ting wordt gegeven. De openingstijden van de ten toonstelling vallen samen met die van de bibliotheek. Van onze correspondent TERNEUZEN - Enkele honderden leden van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Diabetes Vereniging Nederland (DVN) hebben zaterdag in het Zuidlandtheater te Terneuzen het 35-jarig bestaan van hun afdeling gevierd. Het bleek voor de aanwezigen een leerzame bijeenkomst. Een viertal gastsprekers uit België en Nederland, specialisten op het gebied van diabetes, hielden lezingen over de vele facetten waarmee de patiënten te maken hebben. Na de pauze volgde een forumdiscussie onder leiding van de Terneuzense internist J. Spijker. Verder konden de bezoekers kennis maken met tal van arti kelen en middelen die speciaal ten behoeve van diabetes op de markt zijn gebracht. Na het officieel gedeelte was er een onge dwongen samenzijn.

de Stem | 1984 | | pagina 5