TUSSEN CHINA EN VIETNAM Symbolische strijd voor 35-uren-week Marlboro GOED Vt wer NOS hangt vals beeld op van Ijzerbedevaart Paus wil af van de afschrikking Meeste Aanslag op Libisch garnizoeJ MAANDAG 9 APRIL 1984 BUITENLAND VLAMINGEN PROTESTEREN BIJ KONINGIN BEATRIX België: bende dolle doders zit in arrest tff Gierigaard nam rijkdom mee in graf Binnenhalen kunstmaan niet gelukt WEST-DUITSLAND: 'VERDELERS' CONTRA 'GROEIERS' Somber Gelijkenis Westduitse metaal beslist vandaag Brits blad: honderden slachtoffers Suriname dient protest in bij Nederland Staatsgreep in Kameroen neergeslagen WASHINGTON POST: CIA legde mijnen in Nicara^ Wie wordt de Marlboro coureur 1984? ALLEEN BRAS Frank Churclil is overleden T47 PAGINA 3 ANTWERPEN (BELGA) - De voorzitter van de Nationale Raad van het Taaiactiecomité in Antwerpen, Erwin Bentjens, heeft een vlammend protest gericht aan koningin Beatrix en de NOS. Aanleiding daartoe was het NOS-televisieprogramma woensdagavond 'De Ontmas kering, speurtocht langs het rechtse terrorisme'. Volgens Bentjens werd de „grootste vredesmanifestatie in Europa, de jaarlijks weer kerende Ijzerbedevaart in Diksmuide, door de program mamakers bestempeld als een bijeenkomst van 40.000 neo fascisten die onder het mom van een eng nationalisme hun trouw aan een recent verleden belijden". De voorzitter van het comité noemt dit een staaltje van flagrante desin formatie waarbij elke zorg voor een objectieve benade ring van de feiten totaal over boord werd gegooid. „De ma kers van dit programma heb ben door deze bewering het Vlaamse volk een slag in het gelaat toegebracht" aldus Bentjens. Bentjens vraag koningin Beatrix de bevoegde Neder landse minister te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de criteria die aangelegd werden om het gewraakte on derdeel van de uitzending sa men te stellen en hij zegt dat het hem zinnig lijkt in een aparte uitzending recht te doen aan de bedevaart en het Nederlandse volk in te lichten over haar juiste betekenis. Spanning geluwd Van onze redactie buitenland HANOI - Vietnam heeft zondag zijn beschul diging herhaald dat Chinese infanterie aan vallen over de grens had uitgevoerd, maar het gaf te kennen dat de strijd slechts kort had ge duurd. China had zaterdagnacht ontkend dat zijn troepen vrijdag de grens met Vietnam hadden overschreden. Het Chinese persbureau Nieuw China maakte in het weekeinde overigens wel mel ding van het ernstigste grens incident sinds vorige week maandag, toen Peking voor het eerst meldde dat gewapen de provocaties van Vietnam werden beantwoord. Daarbij vielen doden en gewonden. De spanning tussen beide landen ieek over en weer bin nen aanvaardbare grenzen te liggen, zo meende men in di plomatieke kringen in Hanoi en Peking. Zij leek nog niet de inleiding voor een werkelijke oorlog zoals die van februari maart 1979. China heeft geen enkel belang bij een militair avontuur, aldus een westelijke deskundige. Deze voegde er aan toe dat een gevoelige ach teruitgang van de situatie aan de grens tussen China en Viet- Van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische jus titie is ervan overtuigd dat vrijwel de gehele bende 'de dolle doders' achter slot en grendel zit. De bende maakte zich in de loop van anderhalf jaar schul dig aan een grote serie roof overvallen, die allemaal, altijd op vrijdag, plaatsvonden aan de zuidkant van Brussel en waarschijnlijk het leven heb ben gekost aan 13 personen. Volgens getuigen bestond de bende uit 3 tot 5 man. In ieder geval zitten vier mannen, ver dacht lid te zijn van de bende, in voorarrest, twee Belgen, een Italiaan en een Fransman. Ze zijn allen, geheel afzonderlijk van elkaar, voor andere ver grijpen gepakt. nam te meer onwaarschijnlijk was daar een en ander zou sa menvallen met het bezoek dat de Amerikaanse president, Ronald Reagan, eind deze maand aan China zal brengen. Radio-Hanoi meldde dat Chinese infanterie vrijdag de grens van de Noordvietname- se provincie Lang Son had overschreden na verscheidene dagen van artilleriebeschie tingen over de grens. Het offi ciële Chinese persbureau Xin hua sprak van herhaalde be schietingen door eenheden van de Vietnamese artillerie, maar voegde daar nog aan toe dat zaterdag 23 Noordvietnamese militairen waren gedood of gewond bij een botsing die ontstond nadat Vietnamese troepen de provincie Yunnan waren binnengegaan. Radio- Hanoi bracht de jongste ge vechten in verband met de voortdurende strijd in Cam bodja tussen Vietnamese troe pen en door Peking gesteunde Cambodjaanse verzetsstrij ders. -.•„v. - MS, -Hi -■•m. VIETNAMESE soldaten in een Thais gevangenkamp. De gevechten in de Thais-Cambod- jaanse grensstreek hebben volgens westerse diplomaten in Peking alles te maken met de Chi nese actie. Volgens hen wil China met de acties vooral druk uitoefenen op Vietnam nu dit land bezig is met een grootscheeps militair offensief aan de grens tussen Cambodja en Thai land tegen de Rode Khmer. - foto upi VATICAANSTAD (CIC/ KNA) - Een van machts middelen voorziene sterke internationale organisatie kan het tegenwoordige af- schrikkingsevenwicht door breken. Aan die op het Tweede Vaticaans Concilie ontwik kelde gedachte herinnerde paus Johannes Paulus 2 zon dag op het Sint Pietersplein waar hij de mis opdroeg sa men met 28 aalmoezeniers uit 23 landen op, onder wie de Nederlandse legerbis schop R. Ph. Bar uit Rotter dam, voor de ruim 10.000 deelnemers aan een interna tionale militaire bedevaart. Naar mening van de paus kan zo'n internationale autoriteit elke inbreuk op het recht ontmoedigen en zo nodig een door geweld tot stand gekomen inbreuk her stellen. Als stap voor stap naar dit ideaal kan worden toegewerkt, zou dat een ra dicale invloed hebben op de huidige toestand, zei de paus. Bovendien zou dan voorrang worden gegeven aan politieke onderhande lingen, gegrondvest op ver stand, overtuigingskracht en wederzijdse achting, ter wijl ernstig te nemen inter nationale garanties de nood zakelijke steun moeten ver lenen. Op die manier zou ook geen verzoeking meer be staan, te streven naar mili taire hegemonie. Naar de paus betoogde is de zedelijke rechtvaardiging van het beroep van militair ten nauwste verbonden met het ideaal van de vrede die nen. Hij voegde daaraan toe „Christenen zijn derhalve de eersten om zowel te po gen de verzoeking van ge bruik van geweld te over winnen als ook zich moeite te getroosten daadwerkelijk mee te werken aan verdedi ging van de zaak van de vre de en de liefde". De paus verwierf grote bijval van de militaire bedevaartgangers met de uitspraak „Uw* kracht is noodzakelijk voor het zich welbevinden van uw medeburgers, voor de veiligheid van uw vader land, voor de innerlijke ge moedsrust en voor de inter nationale vrede." HAGEN (AFP) - Een be jaarde Westduitser, die een jaar geleden overleed, bleek dezer dagen een ge heim mee in het graf te hebben genomen: 1 mil joen mark aan baren zil ver en goudstukken, weg gestopt onder de houten vloer van zijn huis. Artur Landers, winke lier in ruste die op 83-ja- rige leeftijd stierf, was een notoire gierigaard. Als zijn vrouw bood schappen ging doen, zei hij tegen haar: „Elisabeth, een kleine tas, dan geef je minder uit". Na zijn dood verkoch ten zijn nabestaanden zijn huis. Pas deze week, toen de nieuwe bewoners het een en ander lieten opknappen, vonden werklieden de schat on der de vloer van de salon. De bundeltjes bankbiljet ten, 250 goudstukken, Pruisische dukaten en Krugerrands en de zilver staven waren allemaal netjes verpakt in kran tenpapier. CAPE CANAVERAL (RTR/ DPA) - Twee pogingen om de defecte kunstmaan Solar Max aan boord te halen van het Amerikaanse ruimteveer Challenger zijn zondag mis lukt. Besloten werd dat vandaag een nieuwe poging zal worden ondernomen. Een tijdstip is nog niet vastgesteld. Nadat de Challenger de kunstmaan op ongeveer 65 meter was genaderd, verliet astronaut George Nelson het ruimteveer met een door klei ne raketten voortgestuwde rugzak. Hij had tien minuten nodig om de afstand te over bruggen. Aangekomen bij de kunstmaan probeerde hij zich vast te maken aan de kunst maan. Maar het koppelings mechanisme op zijn borst werkte niet naar behoren, waarna hij probeerde een van de zonnepanelen van de satel liet vast te pakken. Dat mis lukte echter ook. Het controlecentrum droeg hem vervolgens op nogmaals het koppelingsmechanisme te proberen. Maar Nelson kwam daar niet meer aan toe doordat de gasvoorraad voor de kleine raketten in zijn rugzak begon op te raken en hij moest terug keren naar het ruimteveer. Daarna probeerde gezag voerder Robert Crippen de kunstmaan direct te „pakken" met de 15 meter lange mecha nisme arm van de Challenger. Echter, ook dat ging mis. Iran IN Teheran zijn zondag 25 mensen opgehangen. De Iraanse radio meldde dat zij waren veroordeeld wegens de licten in verband met verdo vende middelen. De executies werden voltrokken in de Ghars-gevangenis. Door Louis van de Geijn BONN - Moet West- Duitsland maar leren le ven met een werkloos heid die in miljoenen wordt geteld? Die vraag lijkt de werkelijke inzet te zijn van de hooglo pende discussies over de 35-urige werkweerk, die de laatste maanden in West-Duitsland wordt gevoerd. De '35' is geleidelijk meer en meer een symbool gewor den, waarachter de 'verde lers' front maken tegen de 'groeiers'. Vakbeweging en oppositie zijn niet tegen groei, maar geloven er niet in dat daardoor alléén de mas sa-werkloosheid met succes kan worden bestreden. De regering-Kohl ontwik kelt weliswaar een 'flanke rend beleid' om de arbeids markt in beweging te krij gen, maar dat staat nadruk kelijk ten dienste van de groei-doels telling. De werkloosheid in West- Duitsland is na een geleide lijke stijging in de jaren '70 na 1979 geëxplodeerd: er kwamen 1,5 miljoen werklo zen bij en dit voorjaar is een recordstand bereikt van ruim 2,5 miljoen (10,2%). Sei zoensinvloeden buiten be schouwing gelaten is de si tuatie op de arbeidsmarkt de laatste maanden echter enigszins aan het verbeteren. In maart werd het gecorri geerde cijfer zelfs met 143.000 verlaagd, nadat in de voor gaande maanden de werk loosheid al net 130.000 was gedaald. Eduard Pietsch, een top ambtenaar van het ministe rie van Economische Zaken, straalt een verbazingwek kend optimisme uit als het over economische groei en werkgelegenheid gaat. Hij spreekt van een groei van de Duitse economie in de ko mende jaren van 3 tot 3,5% per jaar en als gevolg daar van een jaarlijkse afname van de werkloosheid met een kwart miljoen. In mei al, voorspelt hij, telt de Bonds republiek minder dan 2 mil joen werklozen. Dat zeggen Pietsch niet ve len na. Zo publiceerde het Münchener IFO-instituut voor economische onderzoek (een van de vijf onafhanke lijke 'planbureaus' in de Bondsrepubliek) eind maart nogal sombere resultaten na een enquête onder 400 grote bedrijven. Matige groei, voorzichtige investeringen en een verdere lichte daling van het personeelsbestand wor den voorzien. De Duitse 'vakcentrale' DGB gelooft ook niet in ont- stuimige groei en dienover eenkomstig sterke afname van de werkloosheid. Zelfs een ongewoon forse groei over langere termijn, zo meent DGB-econoom dr. Hans Georg Wehner, is niet voldoende om de werkloos heid in voldoende mate te be- strijden. De DGB rekent voor dat een jaarlijkse groei van 4 tot 4,5% gedurende 12 jaar no dig zou zijn om volledige werkgelegenheid te bereiken. In dat geval zou bovendien de arbeidsproductiviteit (de productie per man/uur) slechts matig mogen toene men. Niemand schijnt te ge loven in de herhaling van het na-oorlogse 'Wirtschafts- wunder'. Groei moet, maar groei alléén is voor de werk gelegenheid niet genoeg, zo luidt de conclusie van de vakbeweging. De kenschets van de huidi ge economische zaken van de grootste werkgeversorgani satie BDI wijkt niet wezen lijk af van die van de vak bonden. Ook BDI-topman Jens-Peter Petersen, voorziet geen spectaculaire groeicij fers. Maar zijn gevolgtrek king wat betreft de werkge legenheid wijkt wel wezen lijk af van die van de vak bonden: de helft van de hui dige werklozen, meent hij, is nu eenmaal slecht geschoold en heeft eigenlijk geen kan sen meer op de arbeidsmarkt. Een werkloosheidspercenta ge van 3 tot 4% zou volgens hem „normaal" zijn. In feite betekent dat het afschrijven van meer dan een miljoen Duitse arbeiders en een 'her definiëring' van het begrip 'volledige werkgelegenheid'. Daarmee zou een groot deel van de zwakste groepen uit de Duitse samenleving zo ongeveer tot een vrijwel uit zichtloze staat van armoede worden veroordeeld. Er is ook in de Bondsrepubliek sprake van kortingen op uit keringen. Maar ook zonder dat zijn werkloze oosterbu ren veel slechter af dan hun Nederlandse lotgenoten. Zij krijgen het eerste jaar 68% van hun laatste netto-loon. Als er geen ander inkomen binnenkomt of vermogen kan worden aangesproken, gaat de uitkering na een jaar verder naar beneden tot 58%. FRANKFORT (RTR) - De kans is groot dat het in de West duitse metaalindustrie hard tegen hard zal gaan. Het topoverleg over verkorting van de werkweek van 40 tot 35 uur is vrijdagavond vastgelopen. Vandaag bepaalt de leiding van de metaalbond, IG Metall, of zij de bijna drie miljoen leden zal raadplegen over staken of tot bemiddeling zal besluiten. De regering-Kohl erkent dat herstel van de economi sche groei niet voldoende kan zijn om weer een evenwichti ge arbeidsmarkt te krijgen en heeft een arsenaal van be geleidende maatregelen ont worpen, die opvallende gelij kenis vertonen met wat in Nederland de laatste jaren is bedacht: privatisering, dere gulering, deeltijdarbeid, ver vroegd uittreden, flexibele werktijden, enzovoort. Maar de overheid is wars van een algemene, wekelijkse ar beidsduurverkorting. „Absurd, dwaas en dom" noemde Bondskanselier Kohl de eisen voor een 35-urige werkweek, met daarbij handhaving van het weekloon. Dat is hem door de vakbonden niet in dank afge nomen. Anders dan in Ne derland houdt de regering in de Bondsrepubliek zich verre van de onderhandelingstafel van werkgevers en werkne mers. De 'Tarifautonomie' is een grondwettelijk recht. Kohl's uitspraken waren on gepast. Intussen laat de regering zich daardoor niet weerhou den van het aanbevelen van een alternatief voor de weke lijkse arbeidstijdverkorting: de vervroegde uittreding. De overheid wil het uittreden van vijf jaargangen werkne mers van 59 jaar (geboren in 1925/1929) stimuleren. Als hun arbeidsplaats wordt op gevuld door een jongere, past de regering 35% van hun uit kering bij. Die moet dan ten minste 65% van het laatste bruto-loon bedragen, maar hij kan in de vrije onderhan delingen hoger worden. De vakbeweging en de op positie vinden de voorstellen van de overheid interessant, maar lapwerk in het licht van de omvang van de pro blemen. En zo zijn we weer terug bij de 35-urige werk week. Dat aan die eis is toe gevoegd „mit vollem Loh- nausgleich"(vol loon), is ove rigens niet zo verbazend als het op het eerste gezicht lijkt. In - Duitsland bestaat niet zoiets als een automatische prijscompensatie. Daaruit kan dus al een deel van de kosten worden gefinancierd. De werkgevers becijferen echter een explosie van de loonkosten bij het uitvoeren van deze voorstellen tot zelfs 20%. Het publiek en in het bijzonder de vakbondsleden worden bestookt met reken sommen en argumenten. Ondanks de schijn van een dogmatisch, ideologische ge laden conflict verwachten onafhankelijke waarnemers echter binnenkort een of an der compromis. Londen (AFP) - Honderden Libische militairen zijn gewond, gedood bij een aanslag op 25 maart in Al Abiyar in het noor,; oosten van Libië. Dat heeft het Britse weekblad Sunday Exp^. zondag gemeld. Volgens het blad hebben westerse inlichtingendiensten aanslag bevestigd en gesproken van een belangrijke gebeurIL nis. Sunday Express zegt dat een uiterst krachtige ontplofkf de kazerne van de zevende divisie van het Libische leger vf.l nielde en het munitiedepot van Al Abiyar op zijn grondveskj deed schudden. Het blad zegt, citerend uit Libische bron, datl aanslag mogelijk is gepleegd door tegenstanders van Gaddafi. Paramaribo (ANP) - Surina me heeft bij Nederland gepro testeerd tegen het feit dat zes tien uit Frans-Guyana uitge wezen Surinamers tot heden niet zijn vervolgd. Dat heeft de Surinaamse premier, drs. \V. Udenhout, dit weekeinde verklaard in een rede voor ra dio en televisie. Udenhout zei ook dat Suri name aan de Franse autoritei ten heeft gevraagd een onder zoek te mogen instellen in Frans-Guyana om nadere fei ten te verzamelen over de acti viteit van de uitgewezen per sonen. Twee weken geleden wezen de Franse autoriteiten zestien Nederlanders van Surinaamse afkomst uit, omdat zij in Frans-Guyana een coup zou den hebben voorbereid in Su riname. Vijftien van de zestien kwamen via Curasao naar Ne derland. De Nederlandse justi tie ging niet tot vervolging over, omdat onvoldoende be wijzen voorhanden waren. Van onze redactie buitenland LIBREVILLE - De greep naar de macht in Kameroen blijkt te zijn neergeslagen. De Kameroenese minister voor de strijdkrachten, Tsoun- gui, heeft zondag de muiters van de Republikeinse Garde, die nog voortvluchtig zijn, op geroepen tot overgave. De minister hield een korte rede voor de staatsradio. De radio riep verder technici van de telefooncentrale op zich op hun post te melden om de cen trale weer bedrijfsklaar te maken. Verder werd melding gemaakt van barricades die in de straten zijn opgerich voor identiteitscontroles. De strijd in de hoofdstad Yaoundé tussen aanhangers en tegenstanders van presi dent Paul Biya duurde zater dag nog wel voort. Frank Church. FOTO UPI Luchtaanval DE Israëlische luchtmacj heeft zaterdag bij dagcra een aanval uitgevoerd op F lestijnse terroristische in de Bhamdoun, 15 km.'J zuidoosten van Beiroet. Hei| zelden dat Israël op Sabbati militaire vergeldingsact uitvoert. Kennelijk dieni die van zaterdag ter vergt) ding van de aanslag door ti roristen in Jeruzalem in 1 begin van de week die bijna| mensen verwondde. MANAGUA (AFP) - Nicaragua staat op het ogenblik voorM grootste offensief tegen zijn revolutie dat wordt uitgevoerd M ongeveer achtduizend man aan zijn grenzen in het noorden 1 het zuiden. Dat heeft de leider van het linkse Sandinistische bewinc f Managua, Daniel Ortega, verklaard voor de tv. De groepen opstandelingen worden met hefschroefvliegtui bevoorraad en zijn op dezelfde wijze georganiseerd als de A rikaanse troepen, zo zei hij De Amerikaanse buitenlandse inlichtingendienst CIA hij een directe rol gespeeld bij het leggen van mijnen voor Nicaj guaanse havens, aldus heeft de Washington Post zaterdag!] meld. Er werden kleine snelle boten van de CIA gebruikt blad zegt dit te hebben vernomen uit bronnen van het ConT en de regering. (ADVERTENTIE) De kans op een race- canière voor iedereen die beschikt over concen tratievermogen en snelle reflexen. Haal een deel nameformulier met alle informatie in de winkel of bij de Ford-dealer. 076 877850 223611 RU Van onze correspondei IJZENDIJKE - De meeste v jn de IJzendijkse vestinggrac jn goede conditie. Alleen dii I brasem is slecht, terwijl ook een slappe en magere indruk Dit schrijft ir. C. Brouwer, R kundig ambtenaar voor Zeel; K aanleiding van een onderzoel kwaliteit van de vis in de WASHINGTON (UPI/RïKiJ Frank Church, gedurende) jaar democratisch lid van di Amerikaanse senaat, ex-kaJ didaat voor het presidenl| schap in 1976 en al vroeg li genstander van de oorlog i) Vietnam, is zaterdag op 5 rige leeftijd in Bethesda i Maryland bij Washington ag| kanker overleden. De overleden oud-senatJ was een gerespecteerd maof de senaat, krachtig pleitbezoi ger van de vredesbeweging I de jaren zestig en zeventig^ drijfveer achter milieu! scherming. Hij leidde een naatsonderzoek in 1973-f naar misbruik van macht 4 de CIA en andere spionage-',J ganisaties. Pro HÉsL Onderweg waren er tijdf Van onze correspon TLINGE - Ruim 1000 guldJ Tastenaktlegroep binnen weekeinde met het houd| wandel- en fiets-in-tocht. I drag was 1.045,75 gulden door bijdragen iets verho_ Het bedrag is bestemd vooi in Ethiopië. Dank zij de ruim 30 vrifl de medewerking van het si Van een onzer verslaggevers I JtoOGERHEIDE - Een groej Pering' die zich noemt 'hen- epstoolers tegen bommen- sooiers', heeft gisteren rond dé v «meterslange omheining n de vliegbasis Woensdrechf nnep ingezaaid. terri6Ciurende de nacht van za~l debt? °P zondag was het re-f In J rustig op de vliegbasis! de n p van d*e nac'1t werdl sis einin8 van de vliegba-| d °P verschillende plaatsen| UUr ktlipt' terwii1 rond LOOI w.r ,een demonstratieve tocht| bet geh°uden door leden vanl bo- Vredes-actiekamp ter! gte van de Avioiandalaan. «et vliegveld werd afgelo-| .Weekeinde extra beveiligd! Wk, nheden van de land- en| eerri cht' Zoals De Stem deWF meldde. kondigde del I aan h eIeiding vorige week man er Permanent extra I C?chappen achter de hand ivak- gehouden voor de be- Wn„lng van de vliegbasis °ensdrecht.

de Stem | 1984 | | pagina 4