)E Stem Computer-net voor onderwijs en cultuur VVD neigt sterk naar zoet Grevelingenmeer 'Dikke' van Dale in ere hersteld 255,- 139,- 39,- Bejaarde beboet voor 'bezetten' belastingkantoor Borstbeeld in de revisie Overval benzinestation Koewacht AGSTE PRIJS ^7 »ll()l 'Betrek Duitse en Franse havens bij het Benelux-zeehavenoverleg' GS vragen 1,2 miljoen voor Informatica-project PR oorraad rbaar V 1 VRIJDAG 6 APRIL 1984 NU NU Nieuwe route eerhaven gissingen X NU IVD wil iiformatie kver aanleg nalradarketen Pleidooien tijdens studiedag in Antwerpen: LANDBOVWTOP TEVREDEN 'Overleg over ziekenvervoer grensstreek' mm mik ML MÉ DADER AAN DE HAAL MET DRIE MILLE VAN T27 PAGINA ZEELAND 1 w gaskookplaat 3f mokka. Van 525,- elheden en verlichting. In wit of an 249,- flJSSINGEN - het gemotori- verkeer van en naar het l(fr Vlissingen-Breskens Loet begin volgende week in Ifljssingen van een nieuwe idUie gebruik gaan maken. Iljksuaterstaat stelt dan, ndag of dinsdag, de nieu- toegangsweg, oostelijk van (\S-spoorlijn, in gebruik. I Het gaat om een recht streekse verbinding tussen de Llegsteiger en de A-58, de Infosnelweg richting Bergen pZoom. In het nieuw wegge- leelte is ook een opstelterrein Ipgenomen. Hoewel de nieuwe verbin- j, aangelegd met het oog op ■de komst van een dubbedeks- leerboot, nog niet helemaal lereed is (er wordt nog volop (werkt aan hellingen en toe- lidingsviaducten) zijn provi sorisch voorzieningen getrof- t.die de weg alvast geschikt flaken voor een goede ver- tersafwikkeling. Dat is nodig omdat de huidi- toeleidingsroute wegens jterkzaamheden buiten ge- Iruik wordt gesteld. Zo zal het puidige opstelterrein worden jetransformeerd tot een plein liet functies ten behoeve van [etNS-station. jas elektra - kombinatie Van 1335,- 3- Luxe mengkraan Van 49,- Geopend van maandagmorgen tm zaterdagmiddag. Uw reiskosten worden vergoed bij aankoop boven 2500,-. Capitol levert 0 door heel Nederland franko aan huis. Vrijdagavond koopavond tot 9.00 uur- iet Klerkx groep. AMSTERDAM - De zo genaamde tweede mun- tenvondst van Seroosker- ke wordt op 2 mei geveild in het Amsterdamse Carlton Hilton. Het grootste deel van de 853 munten bestaat uit schellingen van zes stui vers. Naast deze 574 mun- len uit eigen land bevat de vondst een groot aan- buitenlandse munten uit het tegenwoordige België (toen Brabant en Vlaanderen), Duitsland, Polen, Engeland en La tijns Amerika. De Amsterdamse nu- mismaat Jacques Schul- man verwacht, dat de munten van 100 tot 300 gulden per stuk zullen 'jpbrengen. |EN HAAG - De VVD-Twee- Kamerfractie wil van mi- Ner Smit-Kroes (Verkeer en Mcrstaat) nadere informatie f" de aanleg van de walra- ""keten langs de Wester- Wde. blijkt uit schriftelijke n van het WD-Kamer- 7e Veldhuis over het struc- ®schema Zeehavens. De van de walradar is b>r geldgebrek bij de Belgen Iffloeg stil komen te liggen, !®ar eerder dit j aar beloofde J 'egering nog (in de Inte- Nnota LPG) de Belgische paring opnieuw te bewegen voltooiing van de walra- P Veldhuis wil ook weten je realiteitswaarde nog is "de oude Belgische plannen aanleg van het Baalhoek- "aal door Oost-Zeeuwsch- .'arideren, van de bochtaf- r™ng bij Bath en de afspra- L over de kwaliteit en ""'i'eit van het uit België *ride Maaswater. "H ZUIDWEST NEDERLAND 'oren geuzen, Hulst en Goes, en telefoonnum- S(1P pagina 2. JS*U|den: 1/13.30-17.00 uur. [zen Rein van der f (editie-chef), Jan Jan- plv chef), Frank Öey, ae Schipper, Cor de o). Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- '6n Goes: Gé van Ber- 'ddelburg: Henk Post- °elburg: Co Meertens. t bunten [[erzande: mevr. Neve, !*anderstr. 4, 01148- ■"entie-expi. ■*cteur Zeeland: C. Me- PIVe 01150-95839. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - Duitse en Franse havens moeten bij het Benelux-zeehavenoverleg worden betrokken. Pleidooien daarvoor werden gisteren in Antwerpen op een Benelux- studiedag gehouden door de Belgische minister van ver keerswezen, Herman de Croo, en de secretaris-generaal van de Benelux Economische Unie, drs. E. Kruijtbosch. De Belgische bewindsman wees er op, dat het Europees havenoverleg niet van de grond komt. Oorzaak: ieder wil zijn zegje in de besluitvor ming hebben. De Croo vroeg zich af of het dan niet zinvol is om te probe ren concrete afspraken te ma ken tussen de havens, die el kaar beconcurreren en daarbij gingen zijn gedachten in de eerste plaats uit naar de ha vens van Le Havre en Ham burg. „Als we samen onze be langen op wereldvlak verdedi gen zullen we niet vlug in de hoek worden gedrumd", aldus de Belgische bewindsman. De secretaris-generaal van de Benelux Economische Unie liet zich in dezelfde geest uit. Door de misère in Europa neemt de belangstelling voor de Benelux toe. „Men vraagt zich af hoe wij toch die interessante markt hebben kunnen opbouwen. Iedereen mag er aan deelne men, maar onze verworvenhe den mogen niet verwateren", aldus drs. Kruijtbosch. Hij zei, dat de Benelux belangrijk blijft, de haat-liefde verhou ding tussen de havens ten spijt. Op dit moment nemen de Benelux-havens al meer dan 50 procent van de omslag van alle Europese havens voor hun rekening. Professor André Vigarié uit Nancy, één van de sprekers op deze studiedag, die de toe komst van de Europese havens tot thema had, benadrukte, dat een nieuwe wereld scheep vaartorde zich aandient. „Het zeevarende Europa moet er voor waken, daarin zijn plaats te behouden". De bijeenkomst gisteren in Antwerpen, bedoeld voor stu denten uit de drie Benelux- landen, trok zeer grote belang stelling. Zo had de KMA (Bre da) een sterke afvaardiging gestuurd. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe stuur wil het gebruik van moderne informa tietechnieken binnen onderwijs en cultuur in een stroomversnelling brengen. Men aast op rijksgeld voor het opbouwen van een regionaal 'computernetwerk' voor informatica, waar van wellicht ook overheidsinstanties en het midden- en kleinbedrijf kunnen gaan profiteren. Van onze correspondente MIDDELBURG - Op 24 oktober, 's middags om twee uur 'bezette' de 71-jarige P. van W. uit Zuidzande het belastingkantoor in Oostburg. „En ik ga hier niet weg, voor ik mijn geld terug heb", zo deelde hij de mensen achter het loket mee. Op het vriendelijke, maar dringende verzoek het kantoor te verlaten ging Van W. niet in, waarop 'de sterke arm' te hulp werd geroepen. Maar toen bleek, dat er niet één, maar wel zes sterke armen no dig waren, om de onverzette lijke bejaarde te verwijderen. Met één van de ordehandha vers ging de man zelfs op de vuist, maar na een rolpartij over de grond kon hij tenslotte worden afgevoerd. „Durven ze wel", zo tierde Van W. gisteren voor de poli tierechter in Middelburg, waar hij zich voor zijn gedrag moest verantwoorden. „Drie zulke bomen van kerels tegen één mannetje van 71, kunt u zich dat voorstellen?" Hilari teit onder de aanwezigen in de Dat blijkt uit een aanvraag van Gedeputeerde Staten. Het college wil van het rijk 1,2 mil joen gulden hebben. Daarmee denkt men 3 jaar vooruit te kunnen met een 'Zeeuws In- formatica-proj eet'. De aanvraag is gebaseerd op het 'Informatica Stimule ringsplan', waarmee de minis ters van Onderwijs en Weten schappen, Economische Zaken en Landbouw- en Visserij be gin dit jaar voor de dag kwa men. Om de kans dat Zeeland de boot mist zo klein mogelijk te houden hebben GS 'alert' op het stimuleringsplan gerea geerd, zo snel zelfs dat het col lege zich geen tijd gunde voor overleg met betrokken gele dingen in de provincie. De aanvraag draagt dan ook een vrij globaal karakter. Tot verdere detaillering kan vol gens GS worden overgegaan zodra een projectgroep is ge formeerd. De groep zou moe ten bestaan uit deskundigen van de twee Pedagogische Academies in Zeeland, het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, de Zeeuwse Biblio theek, het Contactcentrum Onderwijs Arbeid Zeeland, de Nutsacademie te Rotterdam (dependance in Middelburg), het Studiecentrum Open Uni versiteit en ambtenaren van de provinciale griffie (afdelin gen cultuur, economische za ken en onderwijs). Inmiddels is ook vanuit het dag/avond onderwijs belangstelling ge bleken om mee te doen. De projectgroep zal niet al leen het gebruik van informa- ticatechnologie moeten bevor deren, maar vooral ook probe ren zorg te dragen voor een 'behoedzaam en gecoördi neerd' aanschafbeleid. Dit om te voorkomen dat her en der systemen worden aangeschaft die onvoldoende op elkaar zijn afgestemd. Vooral vanwege dat laatste hebben GS aange drongen op spoedige honore ring van de aanvraag. GS denken de gevraagde 1,2 miljoen gulden als volgt te ge bruiken: een formatieplaats voor een software-deskundige als coördinator van de project groep (kosten 100.000 gulden per jaar). een formatieplaats voor een hardware-deskundige, ten behoeve van de instrumente- ring en de opbouw van een regionaal computernetwerk, (kosten eveneens 100.000 gul den per jaar). de bevordering van: een ge richt aanschafbeleid van hardware, de opbouw van een regionaal computernet werk, de ontwikkeling van software, het organiseren van studie- en practicumbij eenkomsten (kosten 200.000 gulden per jaar). Nadrukkelijk wordt er in de aanvraag op gewezen dat ge bruik kan worden gemaakt van computerfaciliteiten van de Zeeuwse Bibliotheek. Voor zover zich in Zeeland al 'secto rale' samenwerkingsverban den op het gebied van de in formatica aan het vormen zijn willen GS daar in het project een goede plaats voor inrui men. DEN HAAG - De 'top' van de drie Zeeuwse land bouworganisaties NCB, CBTB en ZLM is gisteren te vreden naar huis kunnen gaan na een gesprek met de top van de VVD-Tweede Kamerfractie. Over het voornaamste ge spreksonderwerp, de toekomst van het Grevelingenmeer, kon al vrij snel honderd procent overeenstemming worden be reikt, want hoewel het de WD nog net iets te vroeg is om zich absoluut voor een zoet bekken uit te spreken, zit het partij standpunt daar al wel heel dicht tegenaan. „We hebben de heren in elk geval toegezegd dat hun belangen buitenge woon zwaar zullen meewegen bij de besluitvorming in onze fractie", aldus na afloop van het gesprek het Zeeuwse WD-Kamerlid Te Veldhuis. Volgens Te Veldhuis, die in het gesprek terzijde werd ge staan door fractieleider Nij- pels en vice-fractieleider Evenhuis, de landbouwspecia- listen Blauw en Waalkens en minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat), is een goede infrastructuur met zoet water erg belangrijk voor de werk gelegenheid in de land- en tuinbouw niet alleen op Schouwen-Duiveland, maar ook op Tholén en Sint Philips- land en in West-Brabant. Volgens Te Veldhuis hebben de boeren ook min of meer 'historische' rechten op een zoet Grevelingenbekken, om dat in het verleden van een blijvend zout bekken nooit sprake is geweest. In het kader van de Milieu Effect Rappor tage wordt binnenkort de toe komst van de Grevelingen nog nader in ogenschouw geno men. Buiten de mogelijkheden van een zoet of zout bekken sec is er dan ook de mogelijk heid van een zout bekken met per pijp aangevoerd zoet wa ter van elders, bij voorbeeld uit het Zoommeer. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De nagedachtenis aan Johan van Dale, de Sluise onderwijzer die aan de basis heeft gestaan van het meest gezaghebbende Nederlandse woordenboek, wordt in zijn vroegere woonplaats in ere hersteld. Het borstbeeld van Van Dale, dat tientallen jaren wat weggestopt heeft ge staan op de Sluise stads wallen, krijgt binnenkort een prominente plaats op het Walplein. Het beeld is inmiddels afgevoerd naar België, waar het bij diver se steenhouwerijen wordt opgeknapt en van een nieuwe (hogere) sokkel voorzien. Er zijn ook nog plannen om het borstbeeld wat verder 'aan te kleden', bij voorbeeld met een uit steen gehouwen, openge slagen, woordenboek. Wanneer de 'Dikke' van Dale zijn nieuwe stek op het Walplein gaat innemen is nog niet bekend. In ieder geval vóór 19 mei, want op die dag zal de de afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging van Journalisten een krans leggen bij het beeld. Dit ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de NVJ. De huldeblijk aan Van Da- Ie is een gevolg van het ge geven dat de Nederlandse journalisten nog vrijwel dagelij k diens woorden boek raadplegen. In België wordt het beeld momenteel opge knapt. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER rechtszaal bevestigde dat iedereen zich deze film wel kon voorstellen. „U kwam dus voor restitutie van belasting geld", wilde politierechter mr. Nomes weten. „Restitutie, weet ik veel", tierde Van W., „wat mij betreft is het pure aantasting van de rechten van de mens, en bovendien van mijn spaarcenten, door de Staat der Nederlanden". Waarop Van W. luid en duide lijk uit de doeken deed hoe hij van het kastje naar de muur was gestuurd en al tien jaar lang met zijn kop tegen een betonnen blok was aangelo pen. „En dat neem ik niet lan ger", zo besloot hij Zeshonderd gulden waar van de helft voorwaardelijk eiste officier van justitie mr. Nijmeijer. Van W.: „Oh, maar dat betaal ik niet". Mr. Nomes: „Dan zult u moeten zitten". Ook dat was de Zuidzande- naar niet van plan te doen. Rekening houdend met de financiële positie van Van W. en het feit dat hij voor het eerst met justitie in aanraking was gekomen, veroordeelde de politierechter hem tot zeshon derd gulden waarvan vijfhon derd voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Buiten de rechtszaal: „Ze waren toch wel onder de in druk, anders hadden ze er niet zo veel afgedaan. Misschien betaal ik die honderd gulden wel, maar diefstal blijft het..." Van Der Heijden: Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) wil binnenkort in het interprovinciaal overleg gezondheidszorg gaan praten over het ambulancevervoer in de grensstreek. De staatssecretaris zei dat gistermiddag tijdens een debat over de wijziging van de Wet ambulancevervoer. Het PvdA- Kamerlid De Pree had hem gevraagd hoe het ambulance vervoer in de grensstreek ge regeld is. Volgens Van der Reijden brengen Nederlandse ambu lances slachtoffers van onge lukken op Nederlands grond gebied naar een Nederlands ziekenhuis, ongeacht de her komst. De Belgen doen dat precies zo, omdat over het al gemeen de afstand naar het 'eigen' ziekenhuis het kortste zal zijn. Maar omdat ook wanneer de afstand naar een buitenlands ziekenhuis korter is meestal toch voor het 'eigen' zieken huis wordt gekozen, wil Van der Reijden daarover met de betrokken provincies (vooral Zeeland en Limburg) nog na der overleg. „Uitgangspunt moet blijven dat de slachtof fers zo snel mogelijk onder medische verzorging komen", aldus de staatssecretaris. Erik de Schepper: „Je weet maar nooit". - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - Een nog onbe kende dader heeft woensdag avond een gewapende overval gepleegd op het benzinestation van Erik de Schepper aan 't Zand in Koewacht. De over valler, een dertiger met buikje en snor, ging er met driedui zend gulden aan Belgische franken van door in een witte Peugeot 504. De pomphouder bleef ongedeerd. De overval speelde zich kort na negen uur af. De Schepper liep van zijn kantoortje langs de kant van de weg naar een schuur op zijn erf om de bui tenverlichting aan te steken. „Toen ik terug kwam zag ik een man staan. Zonder wat te vragen ging ik met hem het kantoor binnen. Daar vroeg hij de weg naar St. Jansteen", aldus het relaas van Erik de Schepper. „Nadat ik hem dat keurig had uitgelegd trok hij een re volver. 'Geld', zei hij. Hij sprak met een Vlaams accent. Ik heb hem toen het geld uit de 'Bel gische la' gegeven. Ik heb twee kassen. Een voor Belgisch en een voor Nederlands geld. Toen hij het geld had probeer de hij me op te sluiten maar hij kreeg de deur niet goed dicht. Hij deed nogal zenuw achtig". De Schepper ging hem wel achterna maar hield zijn pas op gegeven moment in. „Het was net of ik werd tegenge houden. Maar goed ook, eigen lijk. De man had een wapen. Je weet maar nooit". Hij zag nog net dat de overvaller een eind verderop in een witte Peugeot stapte die met gedoof de lichten richting Koewacht reed. De rijkspolitie, die een nader onderzoek in stelt, ver moedt dat er een tweede man in de auto zat te wachten. De auto is waarschijnlijk via sluipwegen de grens over ge gaan. Het is de derde keer in korte tijd dat het pompstation van De Scheppers ongewenst be zoek kreeg. Twee keer werd er ingebroken waarbij voor tien duizend gulden aan materia len uit zijn schuur is gestolen. De politie verzoekt iedereen die inlichting kan verstrekken over het gebeurde contact op de te nemen met de rijkspolitie in Axel (01155-1444).

de Stem | 1984 | | pagina 11