Zuid-Amerika-beleid veel te versnipperd Machtsstrijd in Guinee onverwacht snel Paus herinnert religieuzen nadrukkelijk aan geloften evenx UITBLAZEN NAVO bestaat 35 jaar Belasti Deetman met de P voor het Je 2 Het vergif dringt op II II «aJMtl IIII TI Uil 'n Volvo Winner van f17650,- kost bij ons niet meer dan f385,41 per maand. ACTIE Va KAMER: R fcsbaÜ r°L verenigde spaarbank WOENSDAG 4 APRIL 1984 ACHTERGROND PAGINA; KAMERMEERDERHEID WIL ANDERE AANPAK Persvrijheid WOENSDAG 4 APRIL Colombiaan met cocaïne in zijn maag FELLE BOTSING Straf Capelse Molukkers: 12 tot 18 maanden WIM KOCK Goed nieuws. Bijna te mooi om waar te zijn. Dat de mijnen- jager 'Haarlem' al die va ten vergif heeft gevonden. Je zou verwacht hebben dat er minstens wel een paar voorgoed kwijt zou den zijn geraakt want op timistisch durf je in dit soort zaken niet meer te zijn. Milieu rampen die dreigen hebben de neiging zich minstens voor een deel ook te voltrekken. Vergif vergalt het leven met de dag meer. Een lekkende tankauto langs rijksweg 27. Voor alle ze kerheid wordt een laag van de berm ook maar weggegraven. Nog geen veertien dagen later iets soortgelijks langs de E 10. Giftig en explosief ethylacry- laat lekt uit een tank. Deze keer valt het achteraf mee. Afgezien van de stank. In een garagebox onder een flat in Oosterhout zit al jaren lang een hoeveelheid giftig zuur opgeslagen en in het drinkwa ter gemeentepilsweet je wel) van de Groningse gemeenten Oosterbroek en Hoogezand- Sappemeer zijn sporen gevon den van oplosmiddelen met ge zellig alledaags geworden na men als benzeen, tolueen en xy leen. Alsof het niet opkan daalt er zure regen neer over het land en iets verder weg (voorlopig) smijten ze met mosterdgas. Met de gele regen valt het waar schijnlijk mee. Dat zou wel eens gewone bijenpoep kunnen zijn, zo hebben enkele Ameri kaanse geleerden in Zuidoost- Azië (ook voorlopig) vastge steld. Intussen is het de chemi sche bedrijfstak die het econo misch herstel aanvoert Bewoners van nieuwbouw wijken proberen uit te vissen op wat voor soort grond hun huizen staan. Anderen doen dat juist niet. Wal niet weet wat niet deert. Het drinkwater van Hooge- zand-Sappemeer stroomt door pvc-buizen en die liggen ge deeltelijk onder een groen strook, vroeger een stuk van het Noordbroeksterdiep en in 1965 gedempt met chemisch afval. Gestolde kunstharsen en verder van de olie-industrie afkomstig boorgruis en boorspoeling. Dat was dan nog 'legale' stort, die ook op papier staat, maar om wonenden vertellen dat er des tijds 's-nachts ook tankauto's vloeistoffen kwamen lozen in het Diep. Moeten verontruste burgers nu weer uit gaan zoeken door wat voor soort leidingen hun drinkwater stroomt en waar de leidingstraten precies lopen? Niet te dicht bij de riolering, moet men hopen, want riolerin gen worden tegenwoordig bijna nog uitsluitend in pvc uitge voerd en pvc laat 'aromaten', zoals de in Groningen aan de orde zijnde groep giftige stoffen bedrieglijk geurig heten, door. Daarvan is de betrokken water leiding-maatschappij al over tuigd. Nou en wat wij brave burgers zelf al niet lozen via de riolering, daarover zou ik niet graag een boekje zien open doen. Kunnen onze kinderen en kleinkinderen straks nog met een gerust hart in de berm zit ten zonder dat het zitvlak uit hun broeken brandt? Kunnen we dat eigenlijk zelf nog wel? Soms ziet de natuur er al ver dacht groezelig uit. Wat heeft hier gelegen?" IIIIIIIIIIIHIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllli= Wij mensen zullen er wel iets op weten te vinden, hopen we. Door zure regen gedode bomen kunnen altijd nog wor den vervangen door net echte plastic bomen. Plastic bloemen zijn nu al volmaakter dan echte en ze geuren bovendien. Het oog wil ook wat. Het zal niets tekort komen want zoet geurende linden, rui sende eiken en beuken komen straks ook uit de fabriek. En opnieuw zal de chemische in dustrie een economisch herstel aanvoeren. Duitsers doen het liever staande dan liggend. Dat ver neem ik van Antoine Gerson Lohmann uit Amsterdam, die me wel vaker van aardige we tenswaardigheden voorziet. Hoe hij het weer weet? Hij heeft het van Robert Molinari, topman van de hotelgigant Ibis. Bij zo'n hotelketen kennen ze hun pappenheimers, vooral omdat het er in al die Ibis-ho tels bij mekaar zoveel zijn, zo dat de statistieken gaan spre ken. Dat van die Duitsers zullen de kamermeisjes wel hebben ontdekt. Ze moeten het kunnen zien aan de manier waarop de badkamer is gebruikt. Zit de vloer onder spetters of is het douchegordijn kletsnat, dan weten ze - zonder nog de baga ge te hoeven nasnuffelen - voor 90 procent zeker: een Duitser. Want Duitsers douchen veel liever dan dat ze een (lig)bad nemen. Molinari had nog zo'n feitje: in Nederland zijn de ho telbedden ongeveer tien centi meter langer dan in de meeste andere landen. Daar staat te genover dat Amerikaanse ho telkamers gemiddeld drie vier kante meter groter zijn dan dan die in Europa. Waarom dat zo is? Misschien heeft het te ma ken met het gedrag van Ameri kaanse hotelgasten. Ik hoorde van de Nederlandse manager van de Holiday Inn in Mara- kech eens dat Amerikanen in hotelkamers tekeer gaan als de spreekwoordelijke olifant in de porseleinkast. Het was geen vandalisme of kwaadwillend heid, zei de manager. „Zo leven ze gewoon. Ze verbruiken het meubilair, zoals ze de schoen poetsdoekjes verbruiken." Met wat meer ruimte in de kamer lopen ze minder vaak te gen of over het meubilair, zul len de Amerikaanse hotelont werpers misschien hebben ge dacht. Het kan natuurlijk ook zijn dat Amerikaanse hotelka mers zo groot zijn omdat Ame rikanen big nu eenmaal mooi vinden. In Amerika is alles groot en prairiebreed. Ik dank degenen die mij er op attent maakten dat de naamdag van Sint-Cecilia niet in oktober, maar in november valt. Ik moet me vergist hebben met de bier- of wijnfeesten. Nou ja, het was ook één pot nat in de praktijk. Nog steeds komt er af en toe een kookaburra aanvliegen. De laatste arriveerde eind vori ge week en kwam helemaal uit Australië. (Waar deze krant al niet komt!) P. Goderie, die hem daar losliet, schrijft: „Ik denk dat ze lachen omdat ze weten dat ze zoveel mensen met het verkeerde been uit bed doen stappen." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand, 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/ m vrijdag.van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911.) Rank rplfltipQ Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Frans Boogaard „WE MOETEN stoppen met die fragmentarische aanpak, deze incidenten-politiek. Op die manier bereiken we niks. Dat is ook mijn voornaamste verwijt aan het adres van de minister: dat hij het vertikt om deze zaak fundamenteel aan te pakken." Dat zegt mr. Rob van den Toorn, Latijns-Amerika-coördinator van de CDA Tweede Kamerfractie, over het beleid van CDA-minister van Buitenlandse Zaken Hans van den Broek. Donderdag neemt de vaste Ka mercommissie voor Buitenlandse Zaken met de minister twee nota's door die betrekking hebben op Zuid-Amerika: één over Argentinië (van 1 juli 1983) en één over Chili (van 16 maart 1984). Op het oog hebben die twee lan den behalve hun beroerde economi sche situatie en hun geografische ligging momenteel maar weinig ge meen. Toch zijn er volgens Van den Toorn redenen genoeg voor een sa menhangende aanpak van de pro blemen in Argentinië (na jarenlan ge repressie net weer opgekrabbeld en op weg naar nieuwe, democrati scher verhoudingen) en Chili, dat nog steeds en de laatste tijd zelfs weer in toenemende mate lijdt on der de dictatuur. Als het aan Van den Toorn en zijn fractie ligt wordt trouwens niet al leen de 'landenbenadering', maar ook de strikt buitenlands-politieke benadering nu eens en voorgoed los gelaten; al was het maar om het Ne derlandse beleid weer wat geloof waardiger te maken. Evelien Herfkens. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Latijnsamerikaanse leiders en verzetsleiders moeten zich inder daad af en toe wel de ogen uitwrij ven als ze de theorie en praktijk van het Nederlandse (of Europese) La- tijns-Amerika-beleid naast elkaar leggen. Zeker het gidsland Neder land is nooit te beroerd ach en wee te roepen over mensenrechten schendingen als daar zijn de ver dwijningen in het Argentinië van tot voor kort of die in het Chili van nu. Maar even zo goed draagt Neder land in de internationale financiële instellingen dapper zijn steentje bij aan versterking van de repressie in Chili en het om zeep helpen van het streven naar meer democratische verhoudingen van de Argentijnse president Alfonsin. Die inconsequenties vloeien voort uit de veelheid van relaties die Ne derland (of Europa) met het Zuida- merikaanse continent onderhoudt. Globaal zijn er vier te onderschei den: de buitenlands-politieke, waarin vaak mensenrechten een centrale plaats innemen; de economische en handelsrela ties; de financiële relatie (gedomineerd door de gigantische schuldenlast van tal van Zuidamerikaanse lan den aan het westen); de ontwikkelingsrelatie. Opzet van Van den Toorn, die daarin donderdag enthousiast zal worden bijgevallen door Evelien Herfkens (PvdA), is simpelweg deze vier relaties op elkaar af te stem men. Dat kan door ontwikkelingshulp te binden aan handhaving van men senrechten, een formule die in het Nederlandse buitenlands beleid al gebruik is; maar vooral ook door de financiële, economische en handels politiek ondergeschikt te maken aan democratische processen in de ver schillende Zuidamerikaanse staten. En dat is precies waar het nu in het Nederlandse buitenlands beleid nog aan ontbreekt. Van den Toorn: „Je ziet dat aan Chili. De democratische alliantie daar leek net op weg flink aan in vloed te winnen, tot met instem ming van Nederland het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) een nieuwe lening verstrekte. Meteen nam de repressie weer toe. Kijk ook naar Argentinië, waar de huidige machthebbers met een gigantische schuldenlast zitten die de militairen hebben nagelaten. Als Argentinië geen economische steun krijgt, kun nen alleen zware bezuinigingen dat land nog redden. Dat roept repressie Mr. Rob van den Toorn. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP op, en zo maak je de weg weer vrij voor de dictatuur." Voor Van den Toorn een duidelijk bewijs dat het geen zin heeft einde loos te roepen over mensenrechten als het westen niet tegelijk bereid is tot maatregelen. Verbaal masochisme noemt de CDA-woordvoerder dat. Wat ziet Van den Toorn als oplos sing voor de inconsequente benade ring van de westerse landen? In de eerste plaats een bevriezing van de schuldenlast van de landen die er economisch het slechtst aan toe zij n. Die landen moeten - ook met behulp van exportfaciliteiten, en dat veron derstelt weer een minder gesloten Europese markt - in staat worden gesteld een redelijk gezonde econo mie op te bouwen. In de tweede plaats moet uitbrei ding van de hulp hand in hand gaan met vergroting van de politieke druk op dictatoriale regimes voor democratisering. Dat kan door de hulp, maar ook leningen van mone taire instellingen, direct te koppelen aan eisen op het gebied van pers vrijheid en vrije, goed georgani seerde en goed controleerbare ver kiezingen. Tenslotte door de 'landenbenade ring' van nu in te wisselen voor een 'continentale' aanpak die met uit zondering van Columbia, Peru en Bolivia heel Zuid-Amerika kan om vatten. Een ambitieus programma, niet in de laatste plaats omdat het ver onderstelt dat Van den Broek zijn beide nota's weer in de kast stopt, maar ook omdat hij dan zijn colle ga's Ruding (Financiën) en Bolke- stein (Buitenlandse Handel) van een totaal andere aanpak zal moeten overtuigen. Om van de andere, op herstel van de eigen markt gerichte Westeuropese regeringsleiders nog maar niet te spreken. Donderdag zal het allemaal zover niet komen, omdat in een mondeling overleg geen moties kunnen worden ingediend en dus de Kamer geen vuist kan maken, zo Van den Toorn daarvoor al de ruimte van zijn frac tie zou krijgen. Evelien Herfkens, die voor de PvdA het Latijns-Ame- rika-beleid coördineert, hoopt daar wel op, en is dan ook bereid proce dureel ruimte te maken voor Kame rinitiatieven. Maar in hoeverre daarmee het Nederlandse buitenlands beleid kan worden omgebogen, blijft toch nog de vraag. Want doorgaans plegen veranderingen daarin zich minder snel te voltrekken dan machtswis selingen in Latijns-Aamerika. SNELLER DAN ver wacht is na de dood van Sekou Touré in Guinee de strijd om de macht ontbrand. Een groep mi litairen heeft dinsdag ochtend via Radio Cona kry laten omroepen dat zij een 'Militair Comité van Wederopbouw' heeft gevormd. Alle ingrediënten van een staatsgreep zijn aanwezig: avondklok, verbod van orga nisaties, grenzen dicht, grondwet buiten werking, militaire muziek op de radio. De positie van premier Luis Lansana Beavogui is vooralsnog onduidelijk. De grondwet van Guinee be paalt dat wanneer er geen president is, de regering de lopende zaken moet afhande len tot aan de verkiezing van een nieuw staatshoofd. Die verkiezing moet binnen 45 dagen worden gehouden. Sekou Touré is vorige week maandag overleden. De grondwet maakt geen mel ding van de premier die de lopende zaken afhandelt. Al gemeen werd aangenomen dat Beavogui na genoemde 45 dagen zou worden aangewe zen als nieuw staatshoofd. Niet alleen was Beavogui de vertrouweling van Sekou Touré; hij bekleedde ook de functie van secretaris-gene raal van de Democratische Partij van Guinee, de enige toegestane partij in het land. De macht in Guinee ligt bij deze partij die in 1978 werd aangewezen als staatspartij Sinds Guinee in 1958 als eerste Franse kolonie bezui den de Sahara onafhankelijk werd, is het land met harde hand geregeerd. De machts positie van Sekou Touré steunde enerzijds op een meedogenloze onderdruk- king van echte en vermeende oppositie en anderzijds op het bekwaam tegen elkaar uit spelen van twee facties die samen een groot deel van het bestuursapparaat beheerden: de clan van de „broers" en de clan van de „zwagers" van Sekou Touré. Een woordvoerder van de militairen die dinsdagoch tend de macht grepen, ver klaarde voor Radio Conakry dat het 26 jaar geduurd heb bende bewind van Sekou Touré gekenmerkt werd door corruptie. De anonieme zegs man noemde met naam en Premier Beavogui. toehaam de familieleden van de overleden president. Se kou Touré wist zich voorna melijk te handhaven door af wisselend op de „broers" en de „zwagers" te leunen. Ge durende die periode overleef de Sekou Touré een lange reeks komplotten, al bestond de sterke verdenking dat sommige daarvan door het regime waren verzonnen om vervolgens te kunnen afre kenen met potentiële tegen standers of rivalen. Tal van deelnemers aan mislukte samenzweringen zijn in de loop van de jaren terechtgesteld. Zijn repres sieve bewind, met een duiste re reputatie op het vlak van de mensenrechten, leidde er toe dat ruim een miljoen Guineeërs op een bevolking van iets meer dan vijf mil joen, tot balling werd. Guinee geniet al lange tijd de be langstelling van een groot aantal landen, niet in de laat ste plaats vanwege de rijk dom aan natuurlijke hulp bronnen waarover het land beschikt. Het Afrikaanse land heeft bijna de helft van alle bauxiet-reserve. Voorts is er ijzer, goud, diamant en olie. Het Russische persbureau Tass heeft met een opvallen de snelheid melding gemaakt van de staatsgreep. Nauwe lijks een uur nadat het Fran se persbureau AFP als eerste over de militaire machtswis seling berichtte, kwam Tass met het nieuws over de ge beurtenissen in Conakry. Ondanks de natuurlijke rijkdommen behoort Guinee tot de armste landen ter we reld. Het bruto nationaal produkt is ongeveer 260 dol lar per hoofd van de bevol king. De buitenlandse schuld wordt geschat op anderhalf miljard dollar. De staats greep is uitgevoerd met mili taire precizie. Ze vond plaats vlak voordat een vergade ring zou worden gehouden van het politiek bureau van de Democratische Partij van Guinee. Daar zou worden be slist wie tot opvolger van Se kou Touré zou worden geko- zen.De anonieme woordvoer der van het „militair comité" verklaarde dinsdagochtend dat de staatsgreep bedoeld was om de fundamenten te leggen voor een „echte demo cratie waar geen plaats is voor persoonlijke dictatuur" Door Cees Manders KUISHEID, armoede en gehoor zaamheid. Paus Johannes Pau- lus II heeft de religieuzen in de hele wereld nog eens herinnerd aan de geloften die zij hebben af gelegd toen ze 'intraden'. Hij doet dat in een apostolische boodschap, getiteld: 'Redemptionis do- num', het geschenk van de verlossing. Er zijn in de hele wereld ongeveer 1,3 miljoen religieuzen. Daarbij zijn de vrouwen met 1 miljoen ruimschoots in de meerderheid. Maar voor hen is het ook het hoogste dat ze in de kerkelijke hiërarchie kunnen bereiken. Mannen kunnen altijd nog priester worden. De katholieke kerk telt dan ook slechts 300.000 mannelijke religieuzen althans die religieuzen die geen priester zijn. De paus richt zich elk jaar in een speciale brief op Witte Donderdag al tot zijn priesters. Religieuzen moeten het van de boodschappen hebben, waarvan deze paus er overigens nog geen enkele aan hen had gericht in de 5,5 j aar van zij n pausschap. De aansporing moet, zo stelt de toe lichting, niet uitgelegd worden als een vermaning of berisping. Ze heeft veel eer de waarde van een 'spirituele me dedeling', van een opkikker voor al die religieuzen die zich met zoveel overga ve en in zulke moeilijke omstandighe den inzetten voor de kerk. De boodschap richt zich dan ook niet meer tot de vrouwen dan tot de man nen, en is evenmin speciaal bedoeld voor de religieuzen bijvoorbeeld in en kele Latijns-Amerikaanse landen. Vol gens mgr. Mayer, de secretaris van de congregatie voor de religieuzen, het de partement dat over hen gaat, is het in derdaad zo dat enkele religieuzen in die Latijns-Amerikaanse landen zich tot de politiek aangetrokken voelen. „Maar zij weten allang dat de kerk wil dat ze zich verre houden van politiek en slechts luisteren naar de instructies van hun bisschoppen". Hoe het ook zij, in deze aansporing van 50 bladzijden zet de paus voor de religieuzen de puntjes nog eens een keer duidelijk op de i. Iedereen die vol-- gens de paus gedoopt is heeft een spe ciale band met Christus, maar de reli gieuzen die de geloften hebben afge legd hebben een 'echtelijke' band met Hem ontwikkeld, die verder gaat, die rijker is en in staat stelt dieper door te dringen in het centrale mysterie van het katholiek geloof, dat van de verlos sing. „Het afleggen van de geloften van kuisheid, armoede en gehoorzaamheid komt erop neer dat je je totaal op draagt aan God". De paus schrijft verder dat door de gelofte van kuisheid de religieuzen in alle vrijheid van de tijdelijke vreugden van het huwelijks- en gezinsleven af zien. Door de gelofte van armoe wordt aardse rijkdom opgegeven, maar is spirituele rijkdom binnengehaald. „Christus leert ons de armoede die ons rijk maakt". Dat geldt volgens de paus uiteraard voor elke katholiek, maar zoveel te meer voor de religieuzen die nog eens uitdrukkelijk hebben gezworen niet meer te zullen hechten aan de uiterlij ke rijkdom. Hetzelfde kan gezegd worden voor de gelofte van de gehoorzaamheid. „Hoewel onderwerping aan de wil van God en gehoorzaamheid aan zijn wet ten voor iedereen een voorwaarde zijn voor christelijk leven, is het de gelofte van gehoorzaamheid die de religieuzen juist verplicht tot een speciale betrek king tot Christus, tot een gehoorzaam heid tot de dood". De paus prijst de religieuzen voor hun overgave aan de kerk. „De kerk is U, broeders en zusters, dankbaar, en heeft groot vertrouwen in U. De kerk bidt dat U nooit zult falen van liefde te getuigen". Volgens de paus is dit laat ste juist nu erg belangrijk. „Het is vooral de getuigenis van liefde die de wereld en de mensheid nodig heeft. Men heeft behoefte aan deze getuigenis van de verlossing". De religieuzen zullen er volgens de paus tenslotte nog beter in slagen de wereld het beeld van de liefde en de verlossing voor te houden, „als U zich trouw houdt aan de kerkelijke regels, ook die met betrekking tot de uiterlijke manifestatie van Uw intreding en van Uw overgave aan de armoe". Van onze redactie buitenland BRUSSEL - Vandaag, 4 april, bestaat de NAVO 35 jaar. De Noordatlan- tische Verdragsorgani satie werd na de oorlog op 4 april 1949 tegenover groeiende Sowjetdruk op West-Europa opge richt door twaalf lan den. België, Canada, Denemar ken, VS, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, IJsland, Luxemburg, Noorwegen, Portugal en Nederland spra ken daarmee af, dat een aan val op een van deze landen als aanval op allen wordt be schouwd. Griekenland en Turkije traden in 1952 toe, West- Duitsland in 1955 en Spanje in 1982. Frankrijk trok zich in 1966 terug uit de militaire struc tuur van het bondgenoot schap, maar blijft lid. Het hoofdkwartier bevindt zich in Brussel. Het ver- dragsgebied bestrijkt Euro pa, het noorden van het ge bied van de Atlantische Oce aan en Noord-Amerika. Se cretaris-generaal Joseph Luns wordt in juni van dit jaar opgevolgd door de Brit Lord Carrington, oud-minis ter van Buitenlandse Zaken. Met het begin van de plaatsing van Pershing-2- en kruisvluchtraketten ondanks de zwaarste Sowjetrussische propaganda en druk op de publieke opinie in Europa na het einde van de Koude Oor log heeft de organisatie voor lopig een einde weten te ma ken aan een van de ernstigste crises in haar geschiedenis. Wel gaan er in verband 53 Lord Carrington. - fotoap daarmee stemmen op, zoals van de Amerikaanse oud-mi nister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger, dat een nieuwe strategie nodig zou zijn. Dit vooral daar deze nu voor een belangrijk ge deelte is gebaseerd op de mo gelijkheid om, indien nodig, als eerste kernwapens te ge bruiken bij een aanval. Deze strategie van het „aangepaste antwoord" op onderscheiden vormen en fa sen van Sowjetagressie werd in 1967 aanvaard. Voor ver vanging van deze strategie lijkt modernisering van de conventionele bewapening nodig. Daarbij komt echter tevens vrijwel onmiddellijk een Amerikaanse klacht om de hoek, die bijna zo oud is als de NAVO zelf, en wel dat Europa zich onvoldoende in spant voor zijn defensie. Een sleutelkwestie voor de toekomst is ook de vraag of het werkterrein buiten het verdragsgebied moet worden uitgebreid om te kunnen ant woorden op „bedreiging van vitale belangen" van het westen, iets waar de Euro peanen in het algemeen tegen zijn, doch Washington voor. (ADVERTENTIE) Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in één keer op tafel? Bijna iedereen financiert zo'n aankoop. Als u het geld voor deze Volvo 340 Winner (3 drs.) wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f 17.650,- maar f385,41 per maand betaalt (Persoonlijke lening, 60 mnd. en een werkelijke rente va n 11,8%). Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. Door onze parlementaire redactie den HAAG - De Voedin bond FNV wil de laagst taalden aan honderden g dens belastingvoordeel 1 pen. Het is één van de ac van de Voedingsbond on protesteren tegen de re ringsplannen om met ing; van 1 juli te korten op uitkeringen. De gedachte is sim Mensen met een laag in Ext AMSTERDAM (ANP) - Een 22-jarige Colom biaan is in Amsterdam onwel geworden omdat bij het moeilijk kreeg met de inhoud van zijn maag. Daarin zaten namelijk 145 balletjes met cocaïne. De politie die de man na een tip gevolgd was hield hem aan en bracht hem over naar een ziekenhuis. Daar hebben inmiddels enkele tientallen bal letjes het lichaam van de Colombiaan langs na tuurlijke weg verlaten. Van onze on DEN HAAG - Minister Deetm avond het conflict tussen kabii VVD en PvdA over de toekom! Akademies Basisonderwijs (Pz Hij zal woensdagochtenc een nota van wijziging indie nen op zijn wetsontwerp hogei beroepsonderwijs (HBO) waarin de uitzondering die de minister wil maken voor d( minimale omvang van de PA- BO's ook bij wet zal worder vastgelegd. En daarmee drijft hij d< kwestie op de spits, omdat hi; tot dusver bij bestuursmaat regel de PABO's ontheffer van de eis dat zij moeten op gaan in een HBO-scholenge- meenschap van minimaal 6(X Rotterdam (anp> - de rechtbank in Rotterdam heef dinsdag zes Zuid-Molukkers die betrokken waren bij di ongeregeldheden rond d< huisuitzettingen in de Moluk se wijk van Capelle aan dei 'Jssel, veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend vai aalf tot achttien maanden. In de meeste gevallen kwa- hjen de straffen lager uit dar de officier van justitie Wee weken geleden vorderde eiste gevangenisstraffen ariërend van twaalf tot der llg maanden. Volgens rechtbankpresiden r J. Heijnen heeft de recht ank geen rekening gehoudei e* de gevoelens van onge J^gen die in de Molukse ge eenschap leven, maar vind rechtbank dat de beweze: hen een lagere straf verdie (ADVE Je zet het pr

de Stem | 1984 | | pagina 2